مخبر - 1398/07/02 - پیچ و خم ساخت 400 هزار واحد مسکونی

پیچ و خم ساخت 400 هزار واحد مسکونی
با توجه به اینکه در طرح «اقدام ملی مسکن»، سه سازمان زمین بنیاد مسکن، شرکت بازآفرینی شهری و سازمان ملی زمین و مسکن زمین را برای ساخت مسکن به سازندگان واگذار می کنند، از این رو قرارداد ساخت با سازندگان نیز بر اساس شرایط متفاوت این سه سازمان تعیین می شود. در واقع در برنامه اقدام ملی، با توجه به اینکه ...
پیچ و خم ساخت 400 هزار واحد مسکونی

اما شرط «انبوه سازان ذیصلاح و دارای پروانه انبوه سازی» شرط عمومی واگذاری زمین به سازندگان در هر سه سازمان است. طرح اقدام ملی مسکن برنامه دولت برای تولید و عرضه مسکن تا دو سال آینده است. در این طرح کاهش قیمت تمام شده مسکن برای واگذاری به متقاضیان مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفته است، به همین دلیل زمین ساخت و ساز 400 هزار مسکن قرار است توسط دولت تأمین شود. در این گزارش شرایط بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی فراخوان های سازمان های مختلف در دعوت از سازندگان برای مشارکت در طرح اقدام ملی نشان می دهد فقط سازندگان ذیصلاح، دارای پروانه ساختمانی و انبوه سازان دارای تأییدیه از وزارت راه و شهرسازی و دارای سابقه کار می توانند متقاضی ساخت در این طرح باشند. در ابتدا شرایطی را که بنیاد مسکن برای سازندگان در قالب طرح اقدام ملی در نظر گرفته است، بررسی می کنیم:
اباذر جابری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تحقیقات حوزه مسکن شهری بنیاد مسکن در گفت و گو با «ایران» در خصوص شرایط سازندگان در برنامه ساخت 100 هزار مسکن توسط بنیاد مسکن در قالب طرح اقدام ملی، گفت: در این شرایط سازندگان در قالب 3 برنامه مشخص می شوند. برنامه اول، شامل ساخت «خودمالکی» است یعنی کسانی که خودشان زمین دارند و از دولت زمین دریافت نمی کنند و خود به ساخت اقدام می کنند. برنامه دوم، شامل گروه ساخت(چند سازنده) و برنامه سوم شامل ساخت توسط انبوه سازان است. به گفته جابری، در برنامه گروه ساخت یک قطعه زمین به 4 یا 5 نفر واگذار می شود. در این زمین ها بلوک های 6 تا 12 واحدی ساخته می شود. در گروه ساخت نماینده گروه، مجری طرح و حسابدار باید مشخص باشد. در برنامه سوم، انبوه سازان دارای تأییدیه از مراجع ذیصلاح مانند سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها می توانند در فراخوان بنیاد برای ساخت 100 هزار واحد شرکت کنند. جابری افزود: شرایط سازندگان در سامانه بنیاد مسکن اعلام می شود.
سازندگان بومی
آن طور که مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تحقیقات حوزه مسکن شهری بنیاد مسکن توضیح داد، زمین های مشخص شده برای ساخت در تمام شهرها به مناقصه گذاشته می شود و سازندگانی که کمترین قیمت را برای ساخت ارائه کنند برنده مناقصه خواهند بود و سازندگان باید از بومی های همان منطقه باشند. نکته مهمی که جابری به آن اشاره کرد این موضوع بود که در برنامه بنیاد مسکن، سازندگان با متقاضیان قرارداد می بندند و بنیاد مسکن فقط ناظر بر آن است و در توافق طرفین دخالتی ندارد. جابری افزود: ما به عنوان متولی شرایط سازنده و تمام مشخصات ساخت را در اختیار متقاضیان قرار می دهیم و آنان خود سازنده را برای امضای قرارداد انتخاب می کنند و اجباری در انتخاب سازندگان برای متقاضیان وجود ندارد.
شرایط سازندگان در سازمان ملی زمین و شرکت بازآفرینی شهری
سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری دو سازمان دیگری هستند که در طرح اقدام ملی، زمین در اختیار سازندگان قرار می دهند اما سازندگان برای دریافت زمین از این دو سازمان چه شرایطی باید داشته باشند؟ بر خلاف بنیاد مسکن که دخالتی در بخش ساخت و ساز در طرح اقدام ملی ندارد اما سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری در صورت واگذاری زمین به سازندگان با آنها قرادادهایی در قالب «قرارداد مشارکت» امضا می کنند.
واگذاری زمین به انبوه سازان سرمایه دار
فرشید پورحاجت، دبیر اتحادیه انبوه سازان مسکن در گفت و گو با «ایران» شرایط واگذاری زمین توسط شرکت بازآفرینی شهری و سازمان ملی زمین و مسکن را این گونه شرح داد، «هر چند که طرح قرارداد مشارکتی سازمان ملی زمین و مسکن از نظر ما ایرادهای زیادی دارد اما قرارداد مشارکتی که شرکت بازآفرینی برای انعقاد با انبوه سازان تهیه کرده شرایط بهتری را برای سازندگان فراهم می کند.» پورحاجت با اشاره به شرایطی که برای سازندگان در طرح اقدام ملی در نظر گرفته شده است، گفت: «وزارت راه و شهرسازی متولی صدور پروانه اشتغال برای سازندگان است. این پروانه ها در قالب پروانه های انبوه سازی به اعضای انجمن ها و شرکت های ساخت داده می شود. درطرح اقدام ملی سازندگان علاوه بر صلاحیت مدیریت ساخت باید دارای تمکن مالی باشند و سرمایه لازم را برای ساخت در اختیار داشته باشند. به گفته پورحاجت، هر سازنده ای که علاوه بر صلاحیت حرفه ای سرمایه لازم را هم داشته باشد می تواند در فراخوان دریافت زمین شرکت کند. با اینکه فراخوان هایی از سوی سازمان ها برای واگذاری زمین اعلام شده است اما فراخوان ها تاکنون به قرارداد مابین انبوه سازان و سازمان ها منتج نشده است و قراردادهایی که تاکنون در طرح ملی اقدام مابین دولت و سازندگان منعقد شده شامل شرکت های ساختی است که وابستگی دولتی دارند اما بخش خصوصی که هیچ گونه وابستگی به دولت ندارد تاکنون شرایط برای بستن قرارداد برای آنها رقم نخورده است.»
تسهیل شرایط
پورحاجت به شرایط سازمان ملی زمین و مسکن برای ورود انبوه سازان در طرح اقدام ملی اشاره کرد و گفت: در قرارداد مشارکتی که دولت برای ساخت با انبوه سازان تدوین کرده قید شده که دولت زمین را واگذار می کند و بعد از اتمام ساخت (2 سال) انبوه ساز هزینه زمین را به قیمت زمان واگذاری (2 سال پیش) می پردازد، که پرداخت هزینه نقدی نیست و برابر هزینه زمین سازندگان واحد ساخته شده را به دولت واگذار می کنند. دبیر انجمن انبوه سازان گفت: در مفاد قرارداد قید شده که وزارت راه و شهرسازی این صلاحیت را دارد که در صورت بروز مشکل سازنده را خلع ید کند. همچنین برای دریافت تسهیلات ساخت، یک و نیم برابر تسهیلات را سازندگان باید به صورت ضمانت بانکی فراهم کنند. پورحاجت همچنین گفت: در شروط وزارت راه و شهرسازی انبوه سازان تا پایان کار اجازه فروش را ندارند و علاوه بر آن تعدادی از واحدها باید به صورت تضمین تا پایان ساخت باقی بماند.

به امید تصویب قرارداد مشارکت

محمود محمودزاده
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی
در برنامه اقدام ملی مسکن، واگذاری زمین 3 مدل نیست. یکی از موضوعات مورد توجه در طرح ملی اقدام مسکن، توجه به جامعه مخاطب و دهک های مختلف است که بر اساس نیازهای دهک ها، پروژه های مختلفی در واگذاری زمین طراحی شده است. پروژه های مشارکتی یکی از طرح های برنامه اقدام ملی مسکن در واگذاری زمین است. در بخش پروژه های مشارکتی، آورده دولت زمین است و سازنده مسکن را در این زمین ها احداث می کند. کلیت قراردادهای واگذاری زمین یکسان است. تغییرات جزئی قراردادها بر اساس اساسنامه شرکت ها و سازمان های ذیربط است که برای اهداف خاصی تشکیل شده اند. اما کلیت محتوای قراردادها یکی است و ممکن است در آینده به هم نزدیک تر شوند. در کشور قانونی به اسم مشارکت نداریم. سازمان ملی زمین و مسکن هنگام تنظیم قرارداد مشارکت با سازندگان در طرح اقدام ملی مسکن، چاره ای جز اینکه از قوانین مشابه استفاده کند، نداشت. اما در شرایط فعلی، چون قانونی برای مشارکت نداریم، ما هم به عنوان دولت نمی توانیم فراتر از قانون برویم.ما در قراردادهای مشارکت به استناد قانون عمل کردیم. بر اساس اصل 139 قانون اساسی، دولت نمی تواند اختلاف را در قراردادها، به داوری بگذارد، اختلاف باید به قوه قضائیه برود. موضوعاتی از این جنس در قرارداد، امکان قانونی برای تغییر را ندارد، اما راه بسته نیست. ما به شرکت ها و سازمان ها اعلام کرده ایم برای رفع ایراداتی که انبوه سازان به قرارداد مشارکتی وارد می دانند تا جایی که قانون اجازه می دهد اقدام کنند. تمام تلاش دولت بستر سازی برای فعالیت بخش خصوصی و ایجاد رونق اقتصادی است. قانون مشارکت در مجلس در حال بررسی است.اگر این قانون در مجلس تصویب شود و به اجرا در بیاید، باب های زیادی را برای دولت بازمی کند.

ایرادات انبوه سازان به طرح

فرشید پورحاجت
دبیر اتحادیه انبوه سازان
انبوه سازان نسبت به قراردادی که سازمان ملی زمین و مسکن در قالب قرارداد مشارکتی با سازندگان تدوین کرده است، نقص هایی را وارد دانسته اند، به همین دلیل اوایل مردادماه کانون سراسری انبوه سازان در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی تا رفع ایرادات این طرح واگذاری زمین در برنامه اقدام ملی مسکن، استقبال انبوه سازان ذیصلاح و دارای پروانه انبوه سازی و پاسخ به فراخوان را با مشکل مواجه می کند. قراردادهای مشارکتی سازمان ملی زمین و مسکن برای ورود انبوه سازان به طرح اقدام ملی مسکن به زعم ما (بخش خصوصی) تأمین کننده منافع انبوه سازان نیست. در این قراردادها هیچ تضمینی برای سرمایه گذاری سازندگان نوشته نشده است در حالی که وقتی انبوه ساز ریسک سرمایه گذاری در ساخت را می پذیرد طرف قرارداد(دولت) باید تضمین هایی برای بازگشت سرمایه منعقد کند. در مفاد قرارداد قید شده که وزارت راه و شهرسازی این صلاحیت را دارد که در صورت بروز مشکل سازنده را خلع ید کند و اکنون نگرانی سازندگان این است که در مورد این بند سلیقه ای عمل شود و با بروز کوچک ترین مشکلی آنها خلع ید شوند. شرایطی که سیاستگذار برای پیش فروش واحدهای ساخته شده توسط انبوه سازان قید کرده است بیشتر مداخله در ساخت است تا تسهیلگری.

منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   پروانه   مسکن   مناقصه   حسابدار   وزارت راه و شهرسازی   سازمان ملی زمین و مسکن   پروانه ساختمانی   سیاست گذاران   واحد مسکونی   امضا قرارداد   قیمت تمام شده مسکن   واگذاری زمین   شهرداری   بازآفرینی شهری   ساخت مسکن  
اخبار مرتبط
پیچ و خم ساخت 400 هزار واحد مسکونی
سازه نیوز
عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی در رفسنجان
ایسنا
5 هزار میلیارد تومان برای طرح ملی مسکن
جوان آنلاین
اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
مهر نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
ایسنا
ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
بازار نیوز
تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
اقتصادگردان
خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
ناطقان نیوز
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن!
جوان آنلاین
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
مشرق نیوز
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
فارس
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
ایسنا
شهرداری، پیشگام در اجرای طرح دولت
آریا
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
هزار هکتار زمین در حال آماده سازی برای ورود به طرح اقدام ملی مسکن /تنها مشکل در اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی "پیش فروش "است
صدای مهندسی ایران
چه کسانی در طرح اقدام ملی می توانند صاحب خانه شوند؟
آریا
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
ایران آنلاین
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
اقتصادگردان
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
صراط
شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
اقتصاد نیوز
در ایام نوروز 252 رفع تصرف صورت گرفت
مردم سالاری
رفع تعرض فوری 99 مورد زمین در تهران/ 34 میلیارد تومان زمین در تهران آزادسازی شد
خبرگزاری ایلنا
آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/ اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
ایسنا
ورود سلاطین به بازار مسکن
الف
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
صبحانه با خبر
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
شهریور آرام بازار مسکن
بانکداری ایرانی
قیمت مسکن در حال کاهش است؟
اقتصاد نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
سازه نیوز
احتیاط و تغییر رفتار سازندگان مسکن
اقتصادگردان
اخبار مرتبط
bltسازه نیوز : پیچ و خم ساخت 400 هزار واحد مسکونی
bltایسنا : عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی در رفسنجان
bltجوان آنلاین : 5 هزار میلیارد تومان برای طرح ملی مسکن
bltمهر نیوز : اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltایسنا : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltبازار نیوز : ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
bltاقتصادگردان : تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
bltناطقان نیوز : خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
bltجوان آنلاین : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن!
bltمشرق نیوز : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
bltفارس : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
bltایسنا : تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
bltآریا : شهرداری، پیشگام در اجرای طرح دولت
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltصدای مهندسی ایران : هزار هکتار زمین در حال آماده سازی برای ورود به طرح اقدام ملی مسکن /تنها مشکل در اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی "پیش فروش "است
bltآریا : چه کسانی در طرح اقدام ملی می توانند صاحب خانه شوند؟
bltایران آنلاین : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltاقتصادگردان : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی، اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltصراط : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی
bltاقتصاد نیوز : شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد.
bltمردم سالاری : در ایام نوروز 252 رفع تصرف صورت گرفت
bltخبرگزاری ایلنا : رفع تعرض فوری 99 مورد زمین در تهران/ 34 میلیارد تومان زمین در تهران آزادسازی شد
bltایسنا : آغاز مقدمات ثبت نام مسکن طرح اقدام ملی/ اجرای حکم دادگاه درباره برج سعادت آباد
bltالف : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltصبحانه با خبر : شهریور آرام بازار مسکن پایتخت
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltبانکداری ایرانی : شهریور آرام بازار مسکن
bltاقتصاد نیوز : قیمت مسکن در حال کاهش است؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltسازه نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltاقتصادگردان : احتیاط و تغییر رفتار سازندگان مسکن
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.