مخبر - 1398/07/01 - چرا قیمت لوازم التحریر 3 برابر شد؟

چرا قیمت لوازم التحریر 3 برابر شد؟
چند هفته ای است که تب خرید لوازم التحریر بالا گرفته و دانش آموزان مشتاق تر از همیشه برای خرید کیف، کتاب، دفتر و نوشت افزار می شتابند.
چرا قیمت لوازم التحریر 3 برابر شد؟

در آستانه سال تحصیلی جدید، بازار لوازم التحریر و نوشت افزار دوباره رونق گرفته است، امسال نکته قابل توجه و متمایز این بازار، روند افزایش قیمت انواع لوازم مورد نیاز دانش آموزان بوده که به نطر می رسد این افزایش قیمت تنها به اقلام نوشت افزاری ختم نشده و به طیف گسترده تری از جمله کیف و جامدادی هم سرایت کرده است.
چند هفته ای است که تب خرید لوازم التحریر بالا گرفته و دانش آموزان مشتاق تر از همیشه برای خرید کیف، کتاب، دفتر و نوشت افزار می شتابند؛ انواع و اقسام لوازم التحریر در بازار یافت می شود اما متاسفانه قیمت این اقلام نسبت به سال گذشته افزایش چند برابری را تجربه می کند و این امر بیانگر شرایط نابسامان اقتصادی کشور است که امسال، گریبانگیر بازار لوازم التحریر هم شده است.
البته مسئولان امر برای کاهش قیمت این اقلام، جشنواره هایی را برگزار کردند که به گفته آنها، قیمت عرضه لوازم التحریر در این نمایشگاه به نسبت فروشگاه ها پایین تر است؛ البته ناگفته نماند که قرار بود چهار نمایشگاه در تهران برگزار شود که به دلیل عدم استقبال، تنها یک نمایشگاه برگزار شد.
قیمت لوازم التحریر امسال 2 برابر شدمحمودرضا صنعتکار رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار کشور از 2برابر شدن قیمت لوازم التحریر خبر داد و می گوید: 20 تا 25 درصد مواد اولیه در صنعت لوازم التحریر وارداتی است، درصد بیشتری از مواد اولیه این صنعت مربوط به پتروشیمی است که قیمت آن ها نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. از طرف دیگر عرضه مواد اولیه پتروشیمی در بورس محدود است و در زمان عرضه نیز به مزایده گذاشته می شود و کسی که بیشترین قیمت را پیشنهاد بدهد، می تواند آن محصول را بخرد.
بیشتر بخوانید: 50 درصد لوازم التحریر بازار، تولید داخل است
او با بیان اینکه اکثر نوشت افزارهای مصرفی در کشور وارد می شود، گفت: این نوشت افزارهای موجود در بازار یا مستقیماً وارداتی هستند و یا مواد اولیه آن وارداتی است و در داخل نصب می شوند.
رئیس اتحادیه نوشت افزار کرج از عدم اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات نوشت افزار خبر داد و گفت: تا کنون هیچ ارز دولتی برای واردات نوشت افزار در نظر گرفته نشده؛ اگر در همین لحظه ارزی برای این بخش اختصاص داده شود هم دیر است زیرا وارد کنندگان سفارش های خود را با ارز نیمایی ثبت کرده اند.
بوی مهری که چندان برای دانش آموزان پر مهر نیست4
دفتر مشق، با ارز دولتی در نمایشگاه پاییزه عرضه می شود
موسی فرزانیان رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه 20 میلیون جلد دفتر با ارز دولتی خریداری شده است، اظهار کرد: در نمایشگاه پاییزه قرار شده که این دفاتر در غرفه ها عرضه شود و امیدواریم کمبودی برای آن در بازار نداشته باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت کاغذ در بازار می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت دفتر مشق داشته باشد؟ تصریح کرد: باتوجه به افزایش قیمت کاغذ در بازار، قیمت دفتر مشق هم افزایش قیمت پیدا می کند، این در حالی است که قرار است در نمایشگاه پاییزه دفاتر مشق با ارز دولتی در غرفه ها عرضه شود که خوشبختانه قیمت دفاتر از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان تعیین و نظارت های جدی برای فروش آن اعمال شده است.
فرزانیان در ادامه از افزایش قیمت لوازم التحریر طی یک سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: طی یک سال گذشته که قیمت ارز بین 4 تا 5 برابر افزایش یافت، طبیعتاً قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین، قیمت لوازم التحریر حدود 3 برابر سال قبل شده است.
فرزانیان در ادامه گفت: در این بین شاید بیشترین افزایش قیمت مربوط به دفتر باشد چراکه باتوجه به افزایش قیمت کاغذ، قیمت دفتر مشق هم افزایش می یابد.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر و نوشت افزار در پاسخ به این پرسش که هم اکنون کمبودی در بازار وجود دارد یا خیر؟ افزود: با توجه به مشکلات پبش روی تولید، تولیدکنندگان توانستند کمبودهای بازار لوازم التحریر را جبران کنند.
افزایش 3 برابری قیمت لوازم التحریردر ادامه موسی فرزانیان رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران در واکنش به فروش لوازم التحریر لاکچری و دفترهای چند میلیون تومانی در ایران گفت: فروش لوازم التحریر خارج از عرف و اقلام فانتری با قیمت های غیرمعمول ممنوع است.
او ادامه داد: طی یک سال گذشته که قیمت ارز بین 4 تا 5 برابر افزایش یافت، طبیعتاً قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین، قیمت لوازم التحریر حدود 3 برابر سال قبل شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه واردات لوازم التحریر به شدت کاهش یافته است، گفت: در برخی موارد از جمله «مداد»، واردات 100 درصد ممنوع است و در موارد دیگری از جمله پاک کن و تراش، تقریباً همه نیاز بازار از تولیدات داخلی تامین می شود و تولیدکنندگان نیز قول داده اند تا در فرصت باقی مانده تا آغاز فصل مدارس، تولیدات خود را افزایش دهند.
رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران گفت: هم اکنون مشکل خاصی در بازار لوازم التحریر وجود ندارد تنها موضوعی که به تازگی در این بازار مطرح شده، کمبود نسبی در برخی از لوازم این بازار است که تولیدکنندگان داخلی تا آغاز سال تحصیلی جدید قول تامین و رفع نیاز بازار را داده اند.
فرزانیان در پایان گفت: مشکل خاصی در بازار لوازم التحریر وجود ندارد تنها موضوعی که به تازگی در این بازار مطرح شده، کمبود نسبی در برخی از لوازم این بازار است که تولیدکنندگان داخلی تا آغاز سال تحصیلی جدید قول تامین و رفع نیاز بازار را داده اند.
واردات لوازم التحریر به صورت مستقیم و بدون واسطه از چینواردات به صورت مستقیم و بدون واسطه لوازم التحریر از چین و دبی به راحتی انجام می شود. از اقلام شامل تمام اقلام اداری، تحریر فانتزی، چراغ مطالعه، جامدادی، دفتر فانتزی و ارزان، خودکار، ساعت رومیزی، پاکن های فانتزی و 10ها قلم جنس پرفروش دیگر است.
امروز ما هم گشت و گذاری در مغازه ها و فروشگاه های عرضه لوازم التحریر در بازار داشتیم تا در مورد قیمت اقلام و توان خرید مردم در بازار اطلاعاتی کسب کنیم.
خانم مهستانی به همراه 2 دخترش در حال خرید لوازم التحریر است، وی می گوید: از جمله لحظات شیرین برای والدین خرید لوازم التحریر برای کودکان به خصوص در سال اول تحصیل است. امروزه، تنوع موجود در بازار، انتخاب این وسایل را از سویی آسان و البته از سویی دیگر دشوار ساخته است.
وی ادامه داد: گرانی لوازم التحریر وافزایش قیمت چشمگیر آنها برای اغلب خانواده ها که شاید فرزندان محصلشان تعداد بیشتری باشد قطعا مشکل ساز خواهد بود.
خانم دیگری که تمایل نداشت اسم خود را بگوید گفت: با اینکه هر ساله نمایشگاهی برای شروع فصل پاییز، دایر می شود، اما قیمت آن ها هم با مغازه ها چندان فرقی نمی کند و شاید هم کمی گران تر باشد.
یکی از فروشندگان لوازم التحریر در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت لوازم التحریر در بازار گفت: 4 فرزند محصل دارم که هر کدام از آنها در مقاطع مختلف، مشغول به تحصیل هستند و طبیعی است که با شروع مدارس، نیاز به لوازم التحریر برای دانش آموزان بیشتر می شود اما به دلیل جهش قیمت ارز، و سخت گیری های گمرک، با افزایش چند برابری قیمت مواد اولیه برای تولید روبه رو هستیم که این امر می تواند بر قیمت تمام شده لوازم التحریر تاثیر گذار باشد.
هم اکنون 90 درصد تولیدات لوازم التحریر در بازار داخلی استدر ادامه محمدرضا جویار دبیر اتحادیه لوازم التحریر در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از آخرین جزئیات تغییر قیمت در بازار لوازم التحریر نسبت به سال گذشته گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است به طور قطع می تواند در قیمت تمام شده کالا تاثیر بگذارد و همین امر موجب شده که قیمت کالا در بازار گران تمام شود.
جویار با اشاره به اینکه واردات لوازم التحریر ممنوع شده است گفت: دولت، ارزی به این کالاها اختصاص نمی دهد و حتی گمرک هم اجازه ترخیص آن را نمی دهد، بنابر این ما تولید بسیاری از این اقلام را در بازار نداریم.
دبیر اتحادیه لوازم التحریر در ادامه گفت: زمانی می توان حمایت از سوی مسئولان برای تولیدکنندگان را مدنظر داشت که مواد اولیه هم در اختیار آنها قرار گیرد.هم اکنون 90 درصد تولیدات لوازم التحریر در بازار، داخلی است.
دلایل افزایش 3 برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟ / آخرین قیمت انواع نوشت افزار در بازار
افزایش 100 درصدی قیمت لوازم التحریر در بازار در ادامه احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: باتوجه به بالا رفتن نرخ ارز، بیشترین محصولات و اقلام تولید داخل نظیر لوازم التحریر نیز تحت تاثیر قرار گرفته و گران شدند.
وی با اشاره به اینکه برای واردات لوازم التحریر با ارز 4200 تومانی، کنترل و نظارتی صورت نگرفته است، افزود: همین امر موجب افزایش قیمت، 50 تا 100 درصدی لوازم التحریر در بازار شده که علل آن را می توان نبود نظارت و عدم قیمت مصوب در بازار دانست، چرا که ما قیمت مصوبی در بازار لوازم التحریر نداریم.
انارکی محمدی با تاکید بر اینکه لوازم التحریر، جزو اقلام اساسی و مورد نیاز مردم به شمار می رود، اظهار کرد: باتوجه به شروع مدارس، والدین مجبورند که خرید لوازم التحریر را برای فرزندان خود در اولویت قرار دهند چرا که نمی توانند تا کاهش قیمت ها صبر کنند، بنابراین باید نظارت کافی از سوی دولت و وزارت صمت صورت گیرد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این پرسش که چه راهکار و برنامه هایی را می توان برای کاهش قیمت این اقلام در بازار در نظر داشت؟ تصریح کرد: از روز یکشنبه که مجلس برپا می شود به طور قطع، به نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن و همچنین کمیسیون فرهنگی، تذکر داده می شود تا این موضوع در دستور کار مجلس قرار بگیرد.
قیمت انواع لوازم التحریر در بازار
دفتر مشق 40 برگ: 1700 تومان
دفتر مشق 60 برگ: 2500 تومان
دفتر مشق 80 برگ: 3400 تومان
آبرنگ ایرانی از حدود 6 هزار و 500 تومان تا 15 هزار تومان
خط کش: یک عدد 700 تا 1000 هزار تومان
مداد: یک بسته 12 تایی 8 هزار تومان و بسته 12 تایی اعلا 14 هزار تومان
خودکار: درجه یک ایرانی، یک عدد یک هزار تومان
انواع پاک کن: از 800 تومان تا 1500 تومان
این قیمت ها بر اساس اعلام اتحادیه لوازم التحریر و مربوط به تولید ملی است. باشگاه خبرنگاران جوان
منبع خبر : روز نو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ارز   رئیس اتحادیه   پتروشیمی   وارداتی   خرید آنلاین   سال تحصیلی   تولید کنندگان   لوازم   دریا   نوشت افزار   قیمت دلار   لوازم التحریر   وارد کنندگان   قیمت لوازم التحریر   نمایشگاه پاییزه   بازار   کالای ایرانی   صنعت   نمایشگاه   افزایش قیمت   کرج   دانش آموزان   تولیدکنندگان   ارز دولتی   سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان   ارز نیمایی   افت قیمت  
اخبار مرتبط
بنویس تولید ملی، بخوان محصول خارجی
رویداد 24
افزایش 3 برابری قیمت لوازم التحریر صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد/ مقصودی: نمره دولت در کنترل قیمت لوازم التحریر صفر شد
راه دانا
خرج مدرسه ی کلاس اولی ها چقدر است؟
بازار نیوز
قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد ، 1700 تا 4200 تومان
جام نیوز
قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد، 1700 تا 4200 تومان
تسنیم
قیمت دولتی دفاتر مشق؛ از 1700 تا 4200 تومان
فردا نیوز
قیمت دولتی دفاتر مشق اعلام شد
صراط
قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی 4200 تومان اعلام شد
ایران اکونومیست
قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی اعلام شد
میزان
اعلام قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی
صدا و سیما
قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد
دنیای اقتصاد
قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی 4200 ریال اعلام شد
شبستان
دلایل افزایش3 برابری نرخ لوازم التحریر
خیبر انلاین
قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی
ناطقان نیوز
آخرین قیمت انواع نوشت افزار در بازار
تابش کوثر
قیمت دولتی دفاتر مشق اعلام شد/دامنه نرخ از 1700 تا 4200 تومان
مهر نیوز
دلایل افزایش 3 برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟
اتاق خبر
اعلام قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی
دنیای اقتصاد
چرا قیمت لوازم التحریر 3 برابر شد؟
اقتصاد نیوز
قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی مشخص شد
خبرگزاری موج
دلایل افزایش 3 برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟ / آخرین قیمت انواع نوشت افزار در بازار
باشگاه خبرنگاران
قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی، اعلام شد
ایسنا
حساب و کتاب آغاز سال تحصیلی
قدس آنلاین
سایه سیاه گرانی بر سر مداد دانش آموزان
مردم سالاری
ضعف مدیریت؛ البرزی ها را برای خرید نوشت افزار به تهران می کشاند/ مظلومیت تولید کنندگان داخلی در نمایشگاه نوشت افزار کرج/ تحریر مشق ایرانی با بِرند خارجی!
تیتر یک
سایه سیاه گرانی بر سر مداد مشق دانش آموزان
ایسنا
گرانی نوشت افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید/ داغ گرانی بر بازار هزار رنگ لوازم التحریر
آرا نیوز
آخرین روز نمایشگاه پائیزه در کرمانشاه / مردم از افزایش قیمت نوشت افزار گلایه دارند
تسنیم
گرانی نوشت افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید
مشرق نیوز
نظارت محسوس وزارت صمت بر فروش دفترچه های دانش آموزی و لوازم التحریر در آستانه بازگشایی مدارس
حزب الله نیوز
تب دلار در بازار کیف و کفش افتاد
ستاره نیوز
نارضایتی خانواده های مازنی از نبود نظارت بر بازار لوازم التحریر+ فیلم
تسنیم
مشق گرانی نوشت افزار برای استقبال از مهر در خراسان جنوبی
تسنیم
عرضه لوازم التحریر 15درصد ارزان تر از بازار
تیک نیوز
دو برنامه سازمان صمت در خراسان جوبی برای رضایت مندی مردم در آستانه ماه مهر
تسنیم
افزایش 2 و نیم برابری قیمت لوازم التحریر در سال جاری/ توجه دولت به فرهنگ، گره گشای افزایش نجومی قیمت ها در بازار نوشت افزار
راه دانا
اتحادیه: عرضه لوازم التحریر 15 درصد ارزان تر از بازار/ واردات لوازم التحریر ممنوع است
عصر ایران
عرضه لوازم التحریر15درصد ارزان تر از بازار
ناطقان نیوز
برخورد قانونی با مستندسازان فاکتورهای لوازم التحریر
ایسنا
آغاز عرضه لوازم التحریر 15 درصد ارزانتر از بازار
ایران خبر
اخبار مرتبط
bltرویداد 24 : بنویس تولید ملی، بخوان محصول خارجی
bltراه دانا : افزایش 3 برابری قیمت لوازم التحریر صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد/ مقصودی: نمره دولت در کنترل قیمت لوازم التحریر صفر شد
bltبازار نیوز : خرج مدرسه ی کلاس اولی ها چقدر است؟
bltجام نیوز : قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد ، 1700 تا 4200 تومان
bltتسنیم : قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد، 1700 تا 4200 تومان
bltفردا نیوز : قیمت دولتی دفاتر مشق؛ از 1700 تا 4200 تومان
bltصراط : قیمت دولتی دفاتر مشق اعلام شد
bltایران اکونومیست : قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی 4200 تومان اعلام شد
bltمیزان : قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی اعلام شد
bltصدا و سیما : اعلام قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی
bltدنیای اقتصاد : قیمت دفتر مشق دولتی اعلام شد
bltشبستان : قیمت دفاتر مشق با ارز ترجیحی 4200 ریال اعلام شد
bltخیبر انلاین : دلایل افزایش3 برابری نرخ لوازم التحریر
bltناطقان نیوز : قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی
bltتابش کوثر : آخرین قیمت انواع نوشت افزار در بازار
bltمهر نیوز : قیمت دولتی دفاتر مشق اعلام شد/دامنه نرخ از 1700 تا 4200 تومان
bltاتاق خبر : دلایل افزایش 3 برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟
bltدنیای اقتصاد : اعلام قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی
bltاقتصاد نیوز : چرا قیمت لوازم التحریر 3 برابر شد؟
bltخبرگزاری موج : قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی مشخص شد
bltباشگاه خبرنگاران : دلایل افزایش 3 برابری نرخ لوازم التحریر چیست؟ / آخرین قیمت انواع نوشت افزار در بازار
bltایسنا : قیمت انواع دفتر مشق با ارز ترجیحی، اعلام شد
bltقدس آنلاین : حساب و کتاب آغاز سال تحصیلی
bltمردم سالاری : سایه سیاه گرانی بر سر مداد دانش آموزان
bltتیتر یک : ضعف مدیریت؛ البرزی ها را برای خرید نوشت افزار به تهران می کشاند/ مظلومیت تولید کنندگان داخلی در نمایشگاه نوشت افزار کرج/ تحریر مشق ایرانی با بِرند خارجی!
bltایسنا : سایه سیاه گرانی بر سر مداد مشق دانش آموزان
bltآرا نیوز : گرانی نوشت افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید/ داغ گرانی بر بازار هزار رنگ لوازم التحریر
bltتسنیم : آخرین روز نمایشگاه پائیزه در کرمانشاه / مردم از افزایش قیمت نوشت افزار گلایه دارند
bltمشرق نیوز : گرانی نوشت افزار، اولین مشق سال تحصیلی جدید
bltحزب الله نیوز : نظارت محسوس وزارت صمت بر فروش دفترچه های دانش آموزی و لوازم التحریر در آستانه بازگشایی مدارس
bltستاره نیوز : تب دلار در بازار کیف و کفش افتاد
bltتسنیم : نارضایتی خانواده های مازنی از نبود نظارت بر بازار لوازم التحریر+ فیلم
bltتسنیم : مشق گرانی نوشت افزار برای استقبال از مهر در خراسان جنوبی
bltتیک نیوز : عرضه لوازم التحریر 15درصد ارزان تر از بازار
bltتسنیم : دو برنامه سازمان صمت در خراسان جوبی برای رضایت مندی مردم در آستانه ماه مهر
bltراه دانا : افزایش 2 و نیم برابری قیمت لوازم التحریر در سال جاری/ توجه دولت به فرهنگ، گره گشای افزایش نجومی قیمت ها در بازار نوشت افزار
bltعصر ایران : اتحادیه: عرضه لوازم التحریر 15 درصد ارزان تر از بازار/ واردات لوازم التحریر ممنوع است
bltناطقان نیوز : عرضه لوازم التحریر15درصد ارزان تر از بازار
bltایسنا : برخورد قانونی با مستندسازان فاکتورهای لوازم التحریر
bltایران خبر : آغاز عرضه لوازم التحریر 15 درصد ارزانتر از بازار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.