مخبر - 1398/07/01 - زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام

زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی از رویدادهای بی سابقه در آستانه اربعین 1441 بود که بالغ بر صدها نفر از اصحاب مواکب عراقی به دعوت آستان قدس رضوی به زیارت امام رضا(علیه السلام) مشرف شدند.
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام

به گزارش «شیعه نیوز»، سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی از رویدادهای بی سابقه در آستانه اربعین 1441 بود. بالغ بر صدها نفر از اصحاب مواکب عراقی به دعوت آستان قدس رضوی به زیارت امام رضا(علیه السلام) مشرف شدند که با استقبال گرم و تکریم شایسته ای از آنان همراه شد و با دیدارشان با رهبر معظم انقلاب اسلامی به تکمیل گردید.

به نظر می رسید بعد از چند سال میزبانی کریمانه مردم عراق از ایرانی ها در اربعین و شکل گیری خاطرات ناب برای غالب زائران ایرانی در این میهمانی بزرگ حسینی لازم است تا تقدیر و سپاس خالصه رهبر و مردم ایران بصورت مستقیم به بدنه و متن مردم عراق تقدیم شود.

این ابتکار ارزشمند که نقطه عزیمت آن آستان قدس و حرم رضوی قرار گرفت، همانطور که کاملا از جلوه های آن پیدا بود تأثیرات متعددی برجا خواهد گذاشت که امید می رود برکات خود را در ایام اربعین امسال و سال های پیش رو نشان دهد.
در طول سال های گذشته مکرر بخشی از دلسوزان و دانشوران و فرهیختگان نسبت به برخی آسیب های احتمالی که می تواند ظرفیت ها و تجلی و اصلاح گری اربعین را در کوتاه مدت یا میان مدت تحت الشعاع قرار داده و به چالش بکشد هشدار می دادند.

اربعین حسینی که بدون هیچ سرمایه گذاری و برنامه ریزی به یک مولفه قدرت برای شیعیان بخصوص مردم ایران و عراق بدل شد طبعا می تواند رشک و حسد بدخواهان و دشمنان را به دنبال داشته باشد.
این میان برخی رفتارها و نادانی ها در برخورد با زائران در گوشه و کنار ایران یا عراق به بهانه و زمینه ای برای دامن زدن به اختلافات و تفاوت ها و دلگیری ها میان دو ملت بدل می شد.

بیشترین حجم زائر غیرعراقی در اربعین از جمهوری اسلامی میهمان عراقی ها می شوند و چهره شهرها و عتبات مقدس از حضور ایرانیان تغییر می کند که طبعا این خیل عظیم، زحمت ها و گرفتاری هایی برای مردم عراق در پی دارد.
مسائل دیگری همچون تفاوت زبان و عدم امکان مکالمه راحت بین زائران و مردم عراق ممکن است نتواند انتظارات متقابل طرفین را به درستی به هم منتقل کند.
همه این گونه موارد از آنجا که مقصد و آرمان واحد و قطب یگانه ای میزبانان و زائران را گردهم می آورد در اقیانوس حب حسین علیه السلام بی معنا می گردد اما نیازمند توجه و معرفت است آنچنانکه رکن و قوام و شرط قبولی هر زیارتی در فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام)، ادب، توجه و معرفت است.

اساسا حل بسیاری از چالش های احتمالی پیش روی اربعین در خود فرهنگ و زیارت اربعین دارای رهیافت است و باید به مدد این آموزه ها نگذاشت تا برخی نقاط تبدیل به دایره ای از مشکلات شود.
شرایط کنونی و سالیان اخیر جهان اسلام نشان می دهد که پدیده اربعین حسینی به یک از فرصت ها و ذخایر جهان اسلام تبدیل شده است و امید می رود بتواند با چشمه های مبتنی بر فطرت و اخلاق خود الگوهای فراگیری برای کاهش آلام دیگر مسلمانان ارائه دهد.


حمله و حکومت وحشیانه داعش، جنگ خونین سوریه و اکنون وضعیت اسف بار یمن در کنار کشتارهای هفتگی در افغانستان یا شرایط مسلمانان کشمیر تنها بخشی از مصائب جاری در جهان اسلام است.
فشار و تروریسم اقتصادی کم سابقه آمریکا و غرب علیه ملت ایران به مثابه یکی از ارکان هویت و استقرار جهان اسلام و نلاش برای تنگ تر کردن محاصره اقتصادی که حتی کودکان و بیماران را هم هدف قرار می دهد خود از مهم ترین مسائل جهان اسلام است و بدون اراده و عزم قوی و مثال زدنی عبور از آن ممکن نیست.
عرصه و کنگره لایزال اربعین برای همه این اشکال از گرفتاری دارای پیام های چاره ساز است که باید به خوبی آنها را دریافت.
التقاء و پیوند دوباره ای که در آستانه اربعین حسینی در قالب سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی و سپس دیدار با رهبر انقلاب و تشکر و ابراز سپاس ایشان میان مردم و مسئولان ایران و عراق شکل گرفت بسیاری از حفره ها را پوشاند و زمینه های اختلاف و نفاق را زدود و ارتباطات شیعی و اسلامی را به افق بالاتری ارتقاء داد.

اربعین همچون حج از شعائری است که امکان تماس های مستقیم میان مؤمنین و مسلمین را براحتی فراهم می سازد گرچه حج بنا به نوع نگاه و سازماندهی کشور میزبان عملا بسیاری از ظرفیت های ارتباط میان بخش های مختلف جهان اسلام را تعطیل ساخته است اما در اربعین هر ساله ظرفیت های تازه ای شکوفا می گردد.
این تماس و ارتباط بی واسطه و مردمی از نفیس ترین و یگانه ترین رهاوردهای و خصلت ها و ذاتیات اربعین است که ریشه در کیفیت شعائر حسینی دارد.
همه بخش ها و فعالان و علاقه مندان از پیروان اهل بیت(علیهم السلام) باید بدانند صیانت از این بدنه مردمی یک فریضه است.

ملاقات اصحاب مواکب با رهبر انقلاب بخشی از این بدنه را بصورت نمادین هویدا ساخت و برخی چالش ها و نگرانی های پیش آمده در طول سالیان اخیر در حوزه اربعین را هموار نمود از این رو است که باید تأکید نمود مرجعیت دینی از ارکان صیانت از فرهنگ اربعین است.
مبداء و سرچشمه اداره و صیانت از فرهنگ زلال اربعین مرجعیت دینی و مراجع عظام تقلید در ایران و عراق و جهان تشیع هستند.

بیانات رهبر انقلاب در این رابطه آفاق بلند و مهمی را نشان داد. توصیه های آیت الله سیستانی و دیگر مراجع نسبت به کیفیت ادای زیارت و پیاده روی اربعین فصل دیگری از هدایتگری و راهبری این رویداد بزرگ جهان اسلام است که باید التزام و توجه به این رهنمودها را به همه زائران گوشزد کرد و اساسا در عصر غیبت این مراجع و نواب عام حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند که مسئولیت اداره چنین شؤونی را از ناحیه حضرت مهدی موعود امم عهده دار شده اند.
رابطه اربعین، زائرین و مرجعیت که کانون های علم و آگاهی در جهان اسلام هستند بخش مهم دیگری از سیر و صیرورت اربعین است.


در زمانی که عمده الگوهای اسلامگرایی در کشورهای اسلامی با ناکامی های متعددی مواجه شده اند رهبری دینی و سیاسی شیعه که در مراجع دین متجلی است همچنان با وجود برخی کاستی ها، موفقیت های چشمگیری برای مردمان مسلمان پیرو اهل بیت(علیهم السلام) رقم می زند مانند جهاد کفایی و دفع خطر داعش.

منبع: خبرگزاری رضوی

منبع خبر : شیعه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «شیعه نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اقیانوس   عراق   مقام معظم رهبری   داعش   افغانستان   بیمار   آمریکا   جهان اسلام   اربعین حسینی   زیارت   مشهد مقدس   کنگره   چشمه   قبولی   امام رضا علیه السلام   زائران   مردم عراق   دریا   خونین   فرهیختگان   محاصره اقتصادی   آستان قدس رضوی   علیهم السلام   رهیافت   مسلمین   میزبانان   یگانه   مواکب   موکب داران عراقی   گوشه   یمن   سرمایه گذاری   ایران و عراق   ایرانیان   حرم مطهر رضوی   تروریسم اقتصادی  
اخبار مرتبط
اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
خبرآنلاین
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
پایگاه وارث
میثاق تاریخی اربعین
رسانیوز
میزبانی عالی آستان مقدس امام رضا و حضرت معصومه از موکب داران عراقی
رسانیوز
جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
صدا و سیما
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
پایگاه وارث
تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
ایکنا
مشتاقیم به شما/ روایتی از دیدار جمعی از موکب داران عراقی اربعین حسینی با رهبر انقلاب + تصاویر
باشگاه خبرنگاران
واکنش امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
شیعه نیوز
جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
شبستان
تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
مشرق نیوز
پاسخ کوبنده امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
رسانیوز
نهضت موکب داران
مشرق نیوز
هر کاری بدون ایران ابتر است
عقیق
هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است/ قاسم سلیمانی معادله عراق را به نفع انقلابی ها تغییر داد
خبرگزاری دانشجو
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
تسنیم
رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
مشرق نیوز
جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
خبرگزاری حوزه
قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
مهر نیوز
قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
فارس
بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
رسانیوز
حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
خبرگزاری حوزه
موکب داران عراقی به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کردند
خبرگزاری دانشجو
راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام
خبرگزاری خانه ملت
راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام ریخته است
خبرگزاری خانه ملت
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
شعار سال
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
شیرازه
رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است؛ راه پیمایی اربعین میتواند یک وسیله برای تحقق این هدف باشد
تیک نیوز
رهبر انقلاب: چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
رهیاب نیوز
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
روز پلاس
رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
پانا
آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
جوان آنلاین
امام خامنه ای: از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکرمیکنم
تسنیم
مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
پایگاه وارث
مشهدمقدس| آستان قدس آماده ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی است
تسنیم
رهبرمعظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما تشکر میکن
هم اندیشی
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
ساعت 24
رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
ایران خبر
اربعین وسیله ای برای نشان دادن تحقق تمدن اسلامی است
برنا نیوز
رهبر انقلاب: ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
مثلث
اخبار مرتبط
bltخبرآنلاین : اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
bltپایگاه وارث : زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
bltرسانیوز : میثاق تاریخی اربعین
bltرسانیوز : میزبانی عالی آستان مقدس امام رضا و حضرت معصومه از موکب داران عراقی
bltصدا و سیما : جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
bltپایگاه وارث : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
bltایکنا : تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
bltباشگاه خبرنگاران : مشتاقیم به شما/ روایتی از دیدار جمعی از موکب داران عراقی اربعین حسینی با رهبر انقلاب + تصاویر
bltشیعه نیوز : واکنش امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
bltشبستان : جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
bltمشرق نیوز : تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
bltرسانیوز : پاسخ کوبنده امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
bltمشرق نیوز : نهضت موکب داران
bltعقیق : هر کاری بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری دانشجو : هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است/ قاسم سلیمانی معادله عراق را به نفع انقلابی ها تغییر داد
bltتسنیم : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltمشرق نیوز : رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری حوزه : جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
bltمهر نیوز : قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltفارس : قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
bltرسانیوز : بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
bltخبرگزاری حوزه : حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
bltخبرگزاری دانشجو : موکب داران عراقی به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کردند
bltخبرگزاری خانه ملت : راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام
bltخبرگزاری خانه ملت : راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام ریخته است
bltشعار سال : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
bltشیرازه : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
bltتیک نیوز : رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است؛ راه پیمایی اربعین میتواند یک وسیله برای تحقق این هدف باشد
bltرهیاب نیوز : رهبر انقلاب: چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
bltروز پلاس : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
bltپانا : رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltجوان آنلاین : آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
bltتسنیم : امام خامنه ای: از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکرمیکنم
bltپایگاه وارث : مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
bltتسنیم : مشهدمقدس| آستان قدس آماده ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی است
bltهم اندیشی : رهبرمعظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما تشکر میکن
bltساعت 24 : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltایران خبر : رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
bltبرنا نیوز : اربعین وسیله ای برای نشان دادن تحقق تمدن اسلامی است
bltمثلث : رهبر انقلاب: ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.