مخبر - 1398/06/31 - ظریف: جنگ در منطقه محدود نخواهد ماند

ظریف: جنگ در منطقه محدود نخواهد ماند
در حالی که مقامات واشنگتن و سعودی با متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله به تأسیسات نفتی عربستان، خواهان پاسخ جدی به تهران هستند، مقامات کشورمان نسبت به هرگونه ماجراجویی علیه ایران هشدار می دهند.
ظریف: جنگ در منطقه محدود نخواهد ماند

سرویس بین الملل جوان آنلاین: وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با یک شبکه امریکایی هشدار داد که «آغازکننده جنگ در منطقه، پایان دهنده آن نخواهد بود، زیرا این جنگ اصولاً محدود نخواهد بود»؛ هشداری که همزمان با اعزام تجهیزات نظامی امریکا به عربستان انجام شده است.
مقامات امریکایی و عربستانی در روز های اخیر تحقیقات گسترده ای انجام داده اند تا منشأ حملات هفته گذشته به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به ایران نسبت داده و با متهم کردن ایران به این حملات، جامعه جهانی را به افزایش فشار ها علیه تهران تحریک کنند، اما مقامات ایران هرگونه دست داشتن در حملات به تأسیسات نفتی آرامکو را رد کرده اند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در نیویورک به سر می برد، شنبه شب در مصاحبه با شبکه «سی. بی. اس.» به سؤالاتی درباره تشدید تنش ها بین ایران و امریکا در منطقه توضیحاتی داد. ظریف در این مصاحبه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا ایران توانایی جلوگیری از وقوع جنگ در منطقه را دارد، تأکید کرد: «نه، من مطمئن نیستم که می توانیم از [وقوع]جنگ جلوگیری کنیم، اما مطمئنم هر کسی که این جنگ را شروع کند، پایان دهنده آن نخواهد بود، یعنی این جنگ محدود نخواهد بود». ظریف همچنین در پاسخ به این سؤال که ایران، ارسال تجهیزات و نیروی نظامی از سوی امریکا به عربستان سعودی را چگونه تفسیر می کند، تأکید کرد: «به نظر من اینگونه خودنمایی ها فایده ای ندارد. به نظرم، چیزی که [به بهتر شدن اوضاع]کمک می کند، پایان دادن به جنگ یمن است». ظریف درباره اعزام نیرو های امریکایی به عربستان گفت: «به نظر من خودنمایی است. این اقدامات جهت اشتباهی را برای حل مشکل می رود.»
هشدار ظریف به مقامات امریکایی برای هرگونه اقدامی علیه ایران، درحالی است که در روز های گذشته پس از عملیات ارتش و انصارالله یمن علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی در مناطق «بقیق» و «خریص»، امریکا و عربستان سعودی که در مقابله با تسلیحات یمنی ها ناکام مانده اند، ایران را عامل این ناکامی معرفی کرده اند. واشنگتن و ریاض مدعی هستند که ارتش یمن توان انجام چنین عملیات پیچیده ای را نداشته است، بنابراین ایران بوده که این عملیات را انجام داده است. برخی مقامات امریکایی با بیان اینکه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در ماجرای سرنگونی پهپاد امریکایی در حریم هوایی ایران، پاسخی نداده است، با موج سواری روی حملات یمنی ها به تأسیسات آرامکو، خواستار مقابله جدی با تهران شده اند. شورای امنیت ملی ایران هفته گذشته در نامه ای شدید اللحن به مقامات امریکایی گوشزد کرد که هرگونه اقدام امریکا و عربستان علیه ایران، با پاسخ فوری و کوبنده ای همراه خواهد بود. پس از آن بود که دونالد ترامپ لحن تهدیدآمیز خود علیه تهران را تغییر داد و در سخنانی تأکید کرد که تمایلی به جنگ با دیگران ندارد و وظیفه عربستانی ها است که از تأسیسات خود دفاع کنند. قرار است صد ها نیروی نظامی و سامانه های موشکی پاتریوت امریکا به عربستان اعزام شوند تا در رهگیری موشک های یمنی ها به سعودی ها کمک کنند. در همین راستا، نیروی دریایی ارتش امریکا روز یک شنبه اعلام کرد ناو جنگی «یواس اس نیتز» را به آب های شمالی عربستان سعودی گسیل کرده است. به گزارش شبکه راشاتودی، این ناو به حملات پیش دستانه خود به یمن معروف است. نیتز که موشک های کروز و تاماهاوک در اختیار دارد به شمال شرق عربستان اعزام شده تا از هرگونه حمله هوایی به خاک عربستان جلوگیری کند.
مخالفت کنگره
به رغم حمایت های نظامی دولت ترامپ از عربستان، کنگره مخالف این اقدامات است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا ضمن محکوم کردن تصمیم دولت ترامپ برای تسریع فروش تسلیحات و اعزام نیرو های نظامی بیشتر به عربستان سعودی و امارات بدون درنظر گرفتن نظر کنگره، این اقدام را محکوم کرد. به گزارش «سی ان ان»، پلوسی در واکنش به مداخلات اخیر ترامپ در منطقه غرب آسیا در پی عملیات حمله پهپادی انصارالله، گفت که این اقدامات ترامپ، جدید ترین تلاش بی شرمانه دولت ترامپ برای دور زدن اراده دو حزب (جمهوریخواه و دموکرات) کنگره بوده است. پلوسی تصریح کرد: «این اقدامات غیرقابل قبول، زنگ خطر است». کنگره در یک سال گذشته طرح هایی را برای توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی تصویب کرده است، اما ترامپ با این ادعا که سعودی بزرگ ترین شریک واشنگتن در خلیج فارس است، مصوبات کنگره را وتو کرده است. پلوسی تأکید کرد: «مردم امریکا از جنگ خسته شده اند و هیچ علاقه ای برای ورود به یک جنگ دیگر در خاورمیانه به ویژه از جانب عربستان سعودی ندارند». روزنامه واشنگتن پست هم دیروز در گزارشی اعلام کرد که نباید جان سربازان امریکایی به خاطر حمایت از رژیم عربستان سعودی به خطر بیفتد.
حملات آتی یمن دردناک تر خواهد بود
هرچند حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان، بزرگ ترین حملات یمنی ها از زمان جنگ به شمار می رود، اما رهبر انصارالله یمن گفته است که حملات آتی به متجاوزان دردناک تر از حملات قبلی خواهد بود. رهبر جنبش انصارالله یمن شنبه شب با صدور بیانیه ای به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب این کشور در سال 2014 هشدار داد که «اگر حملات متجاوزان علیه یمن متوقف نشود، هیچ خط قرمزی را برای هدف قرار دادن به رسمیت نخواهیم شناخت». به گزارش شبکه المسیره، عبدالملک الحوثی تأکید کرد که آنچه مردم یمن برای دفاع از خود و سرزمین شان و استقلال این کشور انجام داده اند، بر اساس مواضع حق و عادلانه و مظلومیتی است که نظیری برایش نیست. عبدالملک الحوثی گفت: «در صورت توقف تجاوزات و محاصره یمن، ارتش یمن و کمیته های مردمی، حملات پهپادی و موشکی خود را متوقف خواهند کرد». رهبر انصارالله به متجاوزان توصیه کرد: «اکنون پس از متحمل شدن شکست، دست از حملات و تجاوزات خود به یمن بردارند و در صورت ادامه تجاوزات و محاصره ملت یمن، حملات یمنی ها به عمق خاک متجاوزان، شدیدتر و دردناک تر خواهد شد». هشدار انصارالله به حملات سخت تر در آینده در شرایطی است که حمله پهپادی هفته گذشته به آرامکو، به توقف صادرات نفتی سعودی ها منجر شد. یمنی ها در ماه های اخیر به قابلیت های زیادی در عرصه موشکی و پهپادی دست پیدا کرده اند و مناطق مختلفی از عربستان را مورد هدف قرار داده اند و این توانمندی انصارالله، سعودی ها را درمانده کرده است. با این حال مقامات سعودی مدعی هستند که گزینه های زیادی برای پاسخ دهی به حملات اخیر به تأسیسات نفتی دارند. عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، شنبه شب در گفتگو با شبکه العربیه تأکید کرد: «عربستان سعودی گزینه هایی متعدد برای پاسخ به حمله به آرامکو در اختیار دارد که در زمان مناسب به کار خواهیم گرفت». الجبیر از گزینه های متعدد دیپلماتیک، حقوقی و امنیتی به نام گزینه های متعدد یاد کرد و گفت: «حمله به آرامکو بی سابقه بود و ما آنچه را باید بعد از تحقیقات اتخاذ شود، بررسی می کنیم.»
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   واشنگتن   آمریکا   آرامکو   نیروی نظامی   رییس جمهور آمریکا   وزیر امور خارجه ایران   مردم یمن   کنگره   وقوع جنگ   ریاض   پاتریوت   وزیر خارجه ایران   موج سواری   حریم هوایی ایران   موشک های کروز   ناو جنگی   جامعه جهانی   نیروی دریایی ارتش   شبکه راشاتودی   عربستان سعودی   نیویورک   یمن   بین الملل   دونالد ترامپ   جنگ یمن   انصارالله یمن   حمله هوایی   سعودی ها  
اخبار مرتبط
هاآرتص: اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده است
خبرگزاری دانشجو
هاآرتص: اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده و ترامپ مقصر آن است
فارس
انصارالله: چاره ای برای سعودی ها جز فرار به سوی اربابان آمریکایی شان نمانده است
قدس آنلاین
اروپا ناتوانی در برابر آمریکا را نقطه قوت خود می داند
باشگاه خبرنگاران
گرفتار شدن آمریکا در چرخه دشمنی ابدی با ایران
شبکه الکوثر
پایان حملات هوایی عربستان مساوی با پایان موشک باران یمنی ها است
باشگاه خبرنگاران
پمپئو: چرا همه به ظریف توجه می کنند؟
آفتاب
چرا عربستان در حملات آرامکو انگشت اتهامش را به سوی ایران نگرفت ؟
ایران آنلاین
ظریف: پمپئو نمی تواند با من دیدار کند/ می بایست درباره چیزی مذاکره کنیم که دائمی باشد/ اطمینان ندارم که می توانیم مانع از وقوع جنگ شویم اما...
دنیای اقتصاد
چرا عربستان تهران را متهم حادثه آرامکو معرفی نکرده؟/ سیاست سعودی تحریک کشور ها علیه ایران است
روز پلاس
رای الیوم:چرا عربستان تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟
نامه نیوز
چرا عربستان با وجود اتهام زنی به ایران، تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟ / سال هاست سیاست سعودی، تحریک دیگر کشور ها علیه ایران است نه اعلان جنگ مستقیم
خبر داغ
سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
میزان
چرا عربستان با وجود اتهام زنی به ایران، تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟
اقتصاد نیوز
رای الیوم: عربستان متوجه شده کسی از ریاض مقابل تهران حمایت نمی کند ، حتی ترامپ
مثلث
جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیافتد
پایداری ملی
درخواست عجیب عربستان درباره ایران
صدای ایران
درخواست زیاده خواهانه عربستان از اروپا علیه ایران
نامه نیوز
رویارویی دیپلماتیک روحانی و ظریف در نیویورک
اعتدال
جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیفتد
جامعه مهندسین
مصاحبه ظریف با سی.بی.اس: آغازکننده جنگ در منطقه، پایان دهنده آن نخواهد بود
بلاغ مازندران
درخواست زیاده خواهانه الجبیر از اروپا علیه ایران
دنیای اقتصاد
واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر سعودی ها به خطر بیفتد
الف
واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیافتد
خرداد نیوز
آیا عقب نشینی پمپئو از مواضع تندش در ریاض، نتیجه اظهارات ظریف قبل از سفر به نیویورک بود؟
خبر داغ
درخواست زیاده خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران
ایسنا
جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر «بن سلمان» به خطر بیفتد
مشرق نیوز
آغازکننده جنگ در منطقه، پایان دهنده آن نخواهد بود
تابناک
انصارالله چگونه سومین کشور از نظر بودجه نظامی دنیا را زمینگیر کرد؟
تسنیم
بازدارندگی امریکا مقابل ایران از دست رفته است
جوان آنلاین
واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیفتد
فارس
نبرد دیپلماتیک روحانی و ظریف در نیویورک
آفتاب
انتظار عربستان برای کمک آمریکا درباره حادثه آرامکو
دنیای اقتصاد
ترامپ و تعیین نرخ امنیت وسط دعوای آرامکو
ایرنا
تداوم ادعاهای واهی ریاض علیه ایران به جای توقف جنگ یمن
مهر نیوز
ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران
تسنیم
مهمترین خبرهای جهان (7-19)
صدا و سیما
استکبار مقابل سرو بلند قامت مقاومت کوتاه آمد
جوان آنلاین
نبرد دیپلماتیک در نیویورک
ایران آنلاین
هشدار ظریف : حمله نظامی به ایران به «جنگی تمام عیار» منجر می شود
شبکه الکوثر
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : هاآرتص: اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده است
bltفارس : هاآرتص: اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده و ترامپ مقصر آن است
bltقدس آنلاین : انصارالله: چاره ای برای سعودی ها جز فرار به سوی اربابان آمریکایی شان نمانده است
bltباشگاه خبرنگاران : اروپا ناتوانی در برابر آمریکا را نقطه قوت خود می داند
bltشبکه الکوثر : گرفتار شدن آمریکا در چرخه دشمنی ابدی با ایران
bltباشگاه خبرنگاران : پایان حملات هوایی عربستان مساوی با پایان موشک باران یمنی ها است
bltآفتاب : پمپئو: چرا همه به ظریف توجه می کنند؟
bltایران آنلاین : چرا عربستان در حملات آرامکو انگشت اتهامش را به سوی ایران نگرفت ؟
bltدنیای اقتصاد : ظریف: پمپئو نمی تواند با من دیدار کند/ می بایست درباره چیزی مذاکره کنیم که دائمی باشد/ اطمینان ندارم که می توانیم مانع از وقوع جنگ شویم اما...
bltروز پلاس : چرا عربستان تهران را متهم حادثه آرامکو معرفی نکرده؟/ سیاست سعودی تحریک کشور ها علیه ایران است
bltنامه نیوز : رای الیوم:چرا عربستان تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟
bltخبر داغ : چرا عربستان با وجود اتهام زنی به ایران، تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟ / سال هاست سیاست سعودی، تحریک دیگر کشور ها علیه ایران است نه اعلان جنگ مستقیم
bltمیزان : سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
bltاقتصاد نیوز : چرا عربستان با وجود اتهام زنی به ایران، تاکنون تهران را مستقیما متهم حملات به آرامکو معرفی نکرده؟
bltمثلث : رای الیوم: عربستان متوجه شده کسی از ریاض مقابل تهران حمایت نمی کند ، حتی ترامپ
bltپایداری ملی : جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیافتد
bltصدای ایران : درخواست عجیب عربستان درباره ایران
bltنامه نیوز : درخواست زیاده خواهانه عربستان از اروپا علیه ایران
bltاعتدال : رویارویی دیپلماتیک روحانی و ظریف در نیویورک
bltجامعه مهندسین : جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیفتد
bltبلاغ مازندران : مصاحبه ظریف با سی.بی.اس: آغازکننده جنگ در منطقه، پایان دهنده آن نخواهد بود
bltدنیای اقتصاد : درخواست زیاده خواهانه الجبیر از اروپا علیه ایران
bltالف : واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر سعودی ها به خطر بیفتد
bltخرداد نیوز : واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیافتد
bltخبر داغ : آیا عقب نشینی پمپئو از مواضع تندش در ریاض، نتیجه اظهارات ظریف قبل از سفر به نیویورک بود؟
bltایسنا : درخواست زیاده خواهانه عادل الجبیر از اروپا علیه ایران
bltمشرق نیوز : جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر «بن سلمان» به خطر بیفتد
bltتابناک : آغازکننده جنگ در منطقه، پایان دهنده آن نخواهد بود
bltتسنیم : انصارالله چگونه سومین کشور از نظر بودجه نظامی دنیا را زمینگیر کرد؟
bltجوان آنلاین : بازدارندگی امریکا مقابل ایران از دست رفته است
bltفارس : واشنگتن پست: جان سربازان آمریکایی نباید به خاطر رژیم «بن سلمان» به خطر بیفتد
bltآفتاب : نبرد دیپلماتیک روحانی و ظریف در نیویورک
bltدنیای اقتصاد : انتظار عربستان برای کمک آمریکا درباره حادثه آرامکو
bltایرنا : ترامپ و تعیین نرخ امنیت وسط دعوای آرامکو
bltمهر نیوز : تداوم ادعاهای واهی ریاض علیه ایران به جای توقف جنگ یمن
bltتسنیم : ارزیابی کارشناسان روس از دلیل تحریم دوباره بانک مرکزی ایران
bltصدا و سیما : مهمترین خبرهای جهان (7-19)
bltجوان آنلاین : استکبار مقابل سرو بلند قامت مقاومت کوتاه آمد
bltایران آنلاین : نبرد دیپلماتیک در نیویورک
bltشبکه الکوثر : هشدار ظریف : حمله نظامی به ایران به «جنگی تمام عیار» منجر می شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.