مخبر - 1398/06/31 - سازمان ملل یا ساختار سلطه؟/ ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب

سازمان ملل یا ساختار سلطه؟/ ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب
74 سال پس از تاسیس سازمان ملل که در واقع هدف آن بیشتر نشان دادن پارادایم قدرت جدیدی بود که بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفته بود، به نظر می رسد وقت یک اصلاح ساختاری جدی در آن فرارسیده است. چه آنکه آن نظم هم مشخصاً دچار چالش جدی شده است.
سازمان ملل یا ساختار سلطه؟/ ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب

- اخبار بین الملل - گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم- از زمانی که کشورهای پیروز در جنگ جهانی دوم تشکیل سازمانی موسوم به «سازمان ملل متحد» را بر پایه سه هدف عمده «حفظ صلح و امنیت بین المللی»، «توسعه روابط دوستانه میان ملت ها بر مبنای احترام به اصل تساوی حقوق و خودمختاری ملل» و «ایجاد شرایط همکاری در حل مسائل بین المللی» بنیان نهادند، نزدیک به 74 سال می گذرد.

با وجود این، سازمان ملل در این مدت نه تنها نتوانسته به وظایف خود در چارچوب اختیاراتش عمل کند بلکه به محملی برای مشروعیت بخشی به تصمیم های ظالمانه و ناعادلانه قدرت های بزرگ تبدیل شده. در این میان، شورای امنیت به عنوان یکی از 6 رکن اصلی سازمان ملل که وظیفه حفظ صلح و امنیت بین المللی به او محول شده به حدی از این مأموریت دور افتاده که به 5 کشور دارنده سلاح های هسته ای اختیارات بی حد و حصر اعطا کرده و کشورهای جهان ناچارند به تصمیماتی که 5 کشور اتمی جهان برای چالش های جهانی اتخاذ می کنند تن دهند.

در سال های گذشته، محصول عمل سازمان ملل مشروعیت بخشی به اشغال عراق و افغانستان بوده، در حالی که در محکوم کردن اشغال گری رژیم صهیونیستی، ممانعت از کشتار صدها هزار انسان در بوسنی و هرزگوین، دارفور، رواندا، سوریه، یمن و ده ها رویداد تکان دهنده دیگر، منفعلانه تماشاگر خشونت بوده است.کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نیز که خود را مدافع حقوق انسان ها می داند، در جایی که منافع قدرت های بزرگ ایجاب کند، بیانیه و قطعنامه صادر می کند ولی کشتار زنان و کودکان بی دفاع فلسطین را دفاع اسرائیل از خود می داند و به راحتی از آن می گذرد.

آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت در حالی در جایگاه قاضی و مجری عدالت نشانده شده که یکی از مهم ترین عوامل فلج سازمان ملل در رسیدگی به چالش های جهانی بوده است. پایگاه «گلف نیوز» در گزارشی در ژانویه 2018 نوشته آمریکا از سال 1970 که درگیری های میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها جدی تر شده 43 قطعنامه در محکومیت اقدامات این رژیم را وتو کرده است. «جان مرشایمر»، نظریه پرداز مشهور روابط بین الملل در مقاله ای نوشته تعداد دفعاتی که آمریکا از حق وتوی خود برای جلوگیری از انتقاد از اسرائیل استفاده کرده از مجموع تمام دفعات استفاده چهار عضو دائم دیگر از حق وتوی خود بیشتر بوده است.

آمریکا علاوه بر این، در دهه 90 میلادی حتی اجازه نمی داد که مسائل مربوط به فلسطین در صحن شورای امنیت مطرح و بررسی شود. شورای امنیت در جریان جنگ 33 روزه لبنان هم تا زمانی که اسرائیل بشدت مراکز غیرنظامی و زیربنایی لبنان را هدف قرار می داد سکوت کرد اما آن هنگام که زنگ های شکست برای اسرائیل به صدا درآمد، بسرعت وارد عمل شد و با تصویب قطعنامه 1701 اسرائیل را از شکستی بزرگ تر نجات داد.

جالب آنکه، دولت فعلی آمریکا به جای پاسخگویی در برابر این تبعیض های آشکار از در طلبکاری در آمده و خواستار آن شده که ساختار سازمان ملل به نفع حمایت از اسرائیل تغییر پیدا کند! «نیکی هیلی»، نماینده پیشین سازمان ملل متحد به همین جهت دستور کار جلساتی که برای بحث درباره مسائل غرب آسیا تشکیل می شد را به ایران تغییر می داد. این موضوع، یک بار در جلسه شورای امنیت در مهرماه 96 که با موضوع فلسطین تشکیل جلسه داده بود مورد اعتراض «واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه واقع شد. او بعد از آنکه نیکی هیلی در این جلسه صرفاً درباره ایران و برجام صحبت کرد گفت: «گویا برخی دستور کار جلسه امروز را اشتباه گرفته اند. قرار بود در مورد فلسطین صحبت شود، نه برجام. دستور کار نشست امروز وضعیت خاورمیانه از جمله موضوع فلسطین است. دستکم روی کاغذی که در برابر من است، اینطور نوشته است. بیانیه هایی که از سوی برخی هیئت ها خوانده شد، این سوال را برای من ایجاد کرده که نکند دستور کار جلسه را اشتباه گرفته اند. گویا تصور کرده اند که قرار است امروز در مورد اجرای برجام صحبت کنیم. آماده ایم که در این مورد صحبت کنیم و از دیگر هیئت ها بپرسیم که آن ها چطور برجام را اجرا کرده اند. این هیئت ها حتی یک بار به اسم فلسطین اشاره نکرده اند. این مایه تأسف و نگرانی است.»

به عنوان نمونه ای دیگر از مصادیق ناکارآمدی این سازمان یادآوری این نکته مفید است که شورای امنیت علی رغم تصویب کنوانسیون ممنوعیت بمب گذاری های تروریستی (1997)، کنوانسیون ممنوعیت تامین مالی تروریسم (1999)، و نیز قطعنامه شماره 1373 مورخ 28 سپتامبر 2001 اقدام مناسبی در محکومیت ترور دانشمندان هسته ای ایران توسط رژیم صهیونیستی و آمریکا انجام نداد.

در حوزه هایی غیر از سیاست، مانند کنترل فقر، مهاجرت و غیره هم وضعیت چندان متفاوت نیست. «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی سال گذشته خود در مجمع عمومی سازمان ملل، در انتقاد از مشکلات ساختاری این سازمان و ضرورت اصلاح آن گفت: «اگر مال و منال 62 ثروتمندترین فرد جهان با اموال نیمی از جمعیت جهان یعنی 3.6 میلیارد تن یکسان میباشد، باید دانست که مشکلی در آن وجود دارد.اگر در جغرافیاهای مختلف، 258 میلیون تن دیگر در راه یافتن شرایط انسانی برای زندگی، به راه می افتد، 68 میلیون تن به زور از خانه و کاشانه شان دور میگردند، باید دانست که مشکلی در آن وجود دارد. اگر احتمال مرگ یک نوزاد در حین تولد در افریقا، 9 برابر بیشتر از نوزادی است که در این شهر یعنی نیویورک به دنیا می آید، باید دانست که مشکلی وجود دارد.»

«رمزی بارود»، تحلیلگر مسائل سیاسی در یادداشتی در پایگاه «میدل ایست مانیتور» درباره دلایل این وضعیت می نویسد: «شورای امنیت به گونه ای طراحی شده که منعکس کننده نظم جهانی متولدشده بعد از جنگ جهانی دوم باشد. ماجرا به همین سادگی است: به آنهایی که در سوی پیروز این جنگ قرار گرفتند عضویت دائم و حق وتویی اعطا شد که طبق آن یک کشور اجازه دارد مقابل اراده کل جامعه بین المللی بایستد.»

نکته جالب آنکه سازمان ملل متحد در سال 1945، جایگزین «جامعه ملل» شد که گفته می شد به جهت ناتوانی در جلوگیری از جنگ جهانی دوم ناکارآمد و به درد نخور بوده است. اما اگر جامعه ملل به سبب ناتوانی در عمل به وظایفش از اعتبار ساقط شد چرا سازمان ملل این همه سال دوام آورده است؟

رمزی بارود در جواب این سوال می گوید: «شاید به خاطر اینکه سازمان ملل هیچ گاه برای از بین بردن مشکلات جنگ یا ایجاد امنیت در جهان تشکیل نشد، بلکه هدف آن بیشتر منعکس کردن پارادایم قدرت جدیدی بود که در آن سازمان ملل تأمین کننده منافع آنهایی است که بیشترین سرمایه گذاری را برای حیات آن به شکل فعلی انجام داده اند.»

نگاهی به نوع تعهد آمریکا به سازمان ملل، به بهترین نحو روحیه منطبق با پارادایم قدرتی که از آن سخن رفت را آشکار می کند: آمریکا هنگامی که سازمان ملل منافعش را پیش می برد به اجرای دستورات آن پایبند است، اما هنگامی که با منافعش سازگار نباشد، از اجرای دستورات آن سرپیچی می کند.

به عنوان مثال، «جورج دبلیو بوش»، رئیس جمهور اسبق آمریکا در سخنرانی اش در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2002 به این سازمان یادآوری کرد که مأموریتش حمایت از تمایلات آمریکا است و نباید با تصمیم غیرقانونی او برای حمله به عراق مخالفت کند. او در آن سخنرانی گفت: «آیا سازمان ملل متحد در راستای هدفی که برای آن بنیان نهاده شده عمل خواهد کرد یا سازمانی به دردنخور خواهد بود؟»

در سال های گذشته اما نظمِ جهانی پساجنگ آشکارا دچار تغییر شده و هژمونی غرب- آن طور که رئیس جمهور فرانسه در جریان اجلاس گروه 7 هم گفت- به پایان رسیده و قدرت های جدیدی در دنیا بروز کرده اند که آمریکا و متحدانش آنها را دست کم گرفته بودند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کنار رویدادهای دیگری در سطح جهانی مانند ظهور روسیه و چین به عنوان قطب های جدید اقتصادی و نظامی، پیدایش بلوک های منطقه ای و اقتصادی در سایر نقاط جهان، بحران های بی سابقه اقتصادی در آمریکا و غرب، شکست های بزرگ نظامی در عراق و افغانستان، افشای ماهیت وابسته سازمان های بین المللی و برخوردهای گزینشی با مسئله دموکراسی و حقوق بشر و .... همگی نشانه هایی هستند که از تغییر نظم سنتی جهان خبر می دهند.

مخلص کلام اینکه، دنیا دچار تغییراتی عظیم شده، اما سازمان ملل متحد کماکان بر پایه فرمول های منسوخ و قدیمی ای عمل می کند که تاج پادشاهی را بر سر برندگان جنگ جهانی دوم نشانده است. سازمان ملل اگر بر پایه این مفروضه های نادرست عمل کند اعتبارش را روز به روز بیشتر از دست خواهد داد. کشورهای دنیا برای اصلاح ساختار این سازمان بر اساس واقعیت های نظم جدید جهانی نباید تا وقوع جنگی دیگر منتظر بمانند.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
افغانستان   آمریکا   قطعنامه   غیرنظامی   کشورهای جهان   نیکی هیلی   رواندا   هژمونی   نظریه پرداز   نماینده روسیه   بوسنی هرزگوین   مقاله   فلسطینیان   مشروعیت بخشی   برجام   یمن   بین الملل   رژیم صهیونیستی   بانوان   درآمد   فلسطین   سازمان ملل متحد   سلاح هسته ای   جنگ جهانی دوم   روابط بین الملل   غرب آسیا   جنگ 33 روزه  
اخبار مرتبط
هشدار گوترش درباره وقوع "جنگ بزرگ" در خاورمیانه
اعتدال
حرف های تکراری ترامپ در سازمان ملل
صدای ایران
اردوغان در سازمان ملل آبروی اسرائیل را برد
صدای ایران
گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
ایرنا
نژادپرستی چالشی برای بقای رژیم صهیونیستی
صدا و سیما
اردوغان: سلاح هسته ای برای همه یا هیچ کس
جوان آنلاین
ترامپ: ایران یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی است / ایران در مسیر رسیدن به سلاح هسته ای است؛ ما هرگز اجازه نمی دهیم این اتفاق رخ دهد؛ به همین خاطر من از برجام خارج شدم / همه ما با کارنامه ایران آشناییم؛ ایران در تنور جنگ سوریه و یمن می دمد / برجام اجازه بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را نمی داد
روز نو
اردوغان خواستار اصلاح شورای امنیت شد
تابناک
اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
فرارو
اردوغان: اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل الزامی است
پارسینه
اردوغان در سازمان ملل: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
انتخاب
دنیا بزرگتر از 5 کشور است/ سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس/ جامعه بین الملل باید فراتر از وعده و وعیدها از فلسطینی ها حمایت ملموس به عمل آورد
العالم
گوترش: حمله به تاسیسات نفتی عربستان غیرقابل قبول بود/ هرگونه اشتباه محاسباتی کوچک می تواند به درگیری بزرگ منجر شود
صبح تهران
گوترش: برای مقابله با گسترش موشک های بالستیک و هسته ای در تلاشیم
آفتاب
مسابقه تسلیحاتی در جهان رو به رشد است/ باید به سمت دیپلماسی و گفت وگو برویم
خرداد نیوز
اشغال بلندی های جولان باید حل شود/ برخی کشورها مانع صلح در لیبی هستند/ در حال افتتاح مرکز مبارزه با تروریسم هستیم
خبرگزاری ایلنا
اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا هیچ کس
ساعت 24
اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
خبرآنلاین
گوترش: هر اشتباه کوچک می تواند به درگیری بزرگ منجر شود
ایران خبر
ترامپ در سازمان ملل: ایران یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی است / ایران در مسیر رسیدن به سلاح هسته ای است؛ ما هرگز اجازه نمی دهیم این اتفاق رخ دهد؛ به همین خاطر من از برجام خارج شدم / همه ما با کارنامه ایران آشناییم؛ ایران در تنور جنگ سوریه و یمن می دمد
دنیای اقتصاد
آغاز مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی دبیرکل؛ گوترش حمله به آرامکو را محکوم کرد
اقتصاد نیوز
آغاز مجمع عمومی سازمان ملل/ اشاره دبیرکل به برجام
تقریب نیوز
حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان به طور کامل غیرقابل قبول بود
خبرگزاری موج
گوترش: جهت برخی بحران ها به سوی امیدبخشی تغییر کرده است
ایرنا
چرا کشورهای جهان اصرار بر اصلاح ساختار سازمان ملل دارند؟
رادیو گفتگو
ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب
مردم نیوز
سازمان ملل یا ساختار سلطه؟
افکار نیوز
رئیس جمهور باید در مجمع عمومی سازمان ملل از حقوق ملت ایران دفاع کند
باشگاه خبرنگاران
ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
ایسنا
تاکید نماینده دائم کویت در سازمان ملل بر ضرورت مواخذه رژیم صهیونیستی
افکار نیوز
تاکید کویت بر ضرورت مواخذه رژیم صهیونیستی
فارس
یک پیشنهاد خوب: صدقه قرن در برابر معامله قرن!
مهر نیوز
خون شهدای مدافع حرم راه قدس را باز می کند/ مقابله به مثل یمنی ها یک دفاع مشروع است
خبرگزاری ایلنا
شوی تبلیغاتی نتانیاهو در آستانه انتخابات
مردم سالاری
الحاق دره اردن به اسرائیل؛ شوی تبلیغاتی نتانیاهو در آستانه انتخابات
ایسنا
هر جنگ احتمالی علیه ایران به معنای پایان اسرائیل خواهد بود/ امام خامنه ای حسین زمان ماست
598
سید حسن نصرالله: اسرائیل فقط در فیلم های هالیوودی شکست ناپذیر است
افکار نیوز
نتانیاهو دروغگو و اسرائیل ساخته و پرداخته آمریکا است
خبرگزاری دفاع مقدس
پمپئو درباره احتمال دیدار روسای جمهور آمریکا و ایران چه گفت؟
شبکه الکوثر
معاون نصرالله: نتانیاهو دروغگو و اسرائیل ساخته و پرداخته آمریکا است
فارس
اخبار مرتبط
bltاعتدال : هشدار گوترش درباره وقوع "جنگ بزرگ" در خاورمیانه
bltصدای ایران : حرف های تکراری ترامپ در سازمان ملل
bltصدای ایران : اردوغان در سازمان ملل آبروی اسرائیل را برد
bltایرنا : گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
bltصدا و سیما : نژادپرستی چالشی برای بقای رژیم صهیونیستی
bltجوان آنلاین : اردوغان: سلاح هسته ای برای همه یا هیچ کس
bltروز نو : ترامپ: ایران یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی است / ایران در مسیر رسیدن به سلاح هسته ای است؛ ما هرگز اجازه نمی دهیم این اتفاق رخ دهد؛ به همین خاطر من از برجام خارج شدم / همه ما با کارنامه ایران آشناییم؛ ایران در تنور جنگ سوریه و یمن می دمد / برجام اجازه بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را نمی داد
bltتابناک : اردوغان خواستار اصلاح شورای امنیت شد
bltفرارو : اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltپارسینه : اردوغان: اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل الزامی است
bltانتخاب : اردوغان در سازمان ملل: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltالعالم : دنیا بزرگتر از 5 کشور است/ سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس/ جامعه بین الملل باید فراتر از وعده و وعیدها از فلسطینی ها حمایت ملموس به عمل آورد
bltصبح تهران : گوترش: حمله به تاسیسات نفتی عربستان غیرقابل قبول بود/ هرگونه اشتباه محاسباتی کوچک می تواند به درگیری بزرگ منجر شود
bltآفتاب : گوترش: برای مقابله با گسترش موشک های بالستیک و هسته ای در تلاشیم
bltخرداد نیوز : مسابقه تسلیحاتی در جهان رو به رشد است/ باید به سمت دیپلماسی و گفت وگو برویم
bltخبرگزاری ایلنا : اشغال بلندی های جولان باید حل شود/ برخی کشورها مانع صلح در لیبی هستند/ در حال افتتاح مرکز مبارزه با تروریسم هستیم
bltساعت 24 : اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا هیچ کس
bltخبرآنلاین : اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltایران خبر : گوترش: هر اشتباه کوچک می تواند به درگیری بزرگ منجر شود
bltدنیای اقتصاد : ترامپ در سازمان ملل: ایران یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیتی است / ایران در مسیر رسیدن به سلاح هسته ای است؛ ما هرگز اجازه نمی دهیم این اتفاق رخ دهد؛ به همین خاطر من از برجام خارج شدم / همه ما با کارنامه ایران آشناییم؛ ایران در تنور جنگ سوریه و یمن می دمد
bltاقتصاد نیوز : آغاز مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی دبیرکل؛ گوترش حمله به آرامکو را محکوم کرد
bltتقریب نیوز : آغاز مجمع عمومی سازمان ملل/ اشاره دبیرکل به برجام
bltخبرگزاری موج : حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان به طور کامل غیرقابل قبول بود
bltایرنا : گوترش: جهت برخی بحران ها به سوی امیدبخشی تغییر کرده است
bltرادیو گفتگو : چرا کشورهای جهان اصرار بر اصلاح ساختار سازمان ملل دارند؟
bltمردم نیوز : ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب
bltافکار نیوز : سازمان ملل یا ساختار سلطه؟
bltباشگاه خبرنگاران : رئیس جمهور باید در مجمع عمومی سازمان ملل از حقوق ملت ایران دفاع کند
bltایسنا : ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
bltافکار نیوز : تاکید نماینده دائم کویت در سازمان ملل بر ضرورت مواخذه رژیم صهیونیستی
bltفارس : تاکید کویت بر ضرورت مواخذه رژیم صهیونیستی
bltمهر نیوز : یک پیشنهاد خوب: صدقه قرن در برابر معامله قرن!
bltخبرگزاری ایلنا : خون شهدای مدافع حرم راه قدس را باز می کند/ مقابله به مثل یمنی ها یک دفاع مشروع است
bltمردم سالاری : شوی تبلیغاتی نتانیاهو در آستانه انتخابات
bltایسنا : الحاق دره اردن به اسرائیل؛ شوی تبلیغاتی نتانیاهو در آستانه انتخابات
blt598 : هر جنگ احتمالی علیه ایران به معنای پایان اسرائیل خواهد بود/ امام خامنه ای حسین زمان ماست
bltافکار نیوز : سید حسن نصرالله: اسرائیل فقط در فیلم های هالیوودی شکست ناپذیر است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نتانیاهو دروغگو و اسرائیل ساخته و پرداخته آمریکا است
bltشبکه الکوثر : پمپئو درباره احتمال دیدار روسای جمهور آمریکا و ایران چه گفت؟
bltفارس : معاون نصرالله: نتانیاهو دروغگو و اسرائیل ساخته و پرداخته آمریکا است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.