راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه

راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
وتوی همزمان روسیه و چین با قطعنامه شورای امنیت درباره ادلب علاوه بر آنکه پیام ویژه ای دارد، خشم واشنگتن را به همراه داشته است.
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: روسیه و ترکیه با امضای توافق سوچی در شهریور 1397 بر ایجاد مناطق کاهش تنش در مناطق شمالی سوریه تاکید کردند و بر اساس این توافق قرار شد در امتداد خطوط حائل بین معارضان مسلح سوری و ارتش سوریه (در ادلب)، محدوده غیرنظامی(عاری از سلاح) به عمق 15-20 کیلومتر ایجاد شود و این محدوده را واحدهای گشت سیار ارتش ترکیه و پلیس نظامی روسیه کنترل کنند.

«بوریس دولگوونا» کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی وابسته به موسسه مطالعات شرق آکادمی علوم سوریه در این باره به اسپوتنیک گفت: «باید یادآور شوم که در منطقه ادلب منطقه کاهش تنش براساس توافق میان روسیه و ترکیه ایجاد شد و ترکیه باید به شروط خود عمل می کرد؛ اما نتوانست کاری از پیش ببرد».

همانطور که پیش بینی می شد گزینه نظامی گویا تنها راه بازگشت ادلب به آغوش سوریه استگزینه نظامی گویا تنها راه بازگشت ادلب به آغوش سوریه است و ارتش سوریه نبرد سهمگینی را در ادلب آغاز خواهد کرد. دمشق آماده بازپس گیری استان ادلب و حومه ادلب و سپس حرکت به سوی شرق فرات برای باز پس گیری آن می شود. تروریست هایی که در حومه دمشق و غوطه شرقی و حومه غربی دمشق بودند؛ گروههای تروریستی تا به دندان مسلحی بودند که در تونل ها و استحکامات زیرزمینی قرار داشتند و همچنین تروریست هایی که در جنوب سوریه و مناطق دیگر بودند، هرگز فکر نمی کردند که ارتش سوریه بتواند این مناطق را از دست آنها خارج کند؛ اما ارتش سوریه آنها را بیرون کرد و این قطعاً درباره ادلب و گروه هایی که در شرق فرات هستند، نیز رخ خواهد داد.

شمارش معکوس برای آغاز حملات برق آسای ارتش سوریه به تروریستها شروع شده است به ویژه که توافق سوچی میان روسیه و ترکیه راه به جایی نبرده است و ترکیه تاکنون در قبال حملاتی که تروریست ها از منطقه عاری از سلاح علیه ارتش سوریه و مناطق اطراف آن انجام می دهند، واکنشی نشان نداده است.

عملیات ادلب آسان نیست و نیاز به عملیات نظامی دقیق و قوی دارد زیرا هم از سویی افراطی ترین گروه ها از همه جای سوریه در این منطقه لانه کرده اند و از سویی آمریکا و متحدان منطقه ای آنها تمام تلاش خود را برای ممانعت از موفقیت ارتش سوریه به کار خواهند بست.

اما فارغ از دشواری های نبرد و کارشکنی ها آمریکا و متحدانش، نبرد ادلب نبردی سرنوشت ساز است زیرا به شکل نهایی اوضاع را مشخص می کند زیرا هر که از نظر نظامی برنده باشد از حیث سیاسی هم برنده خواهد بود. ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه آماده عملیات برق آسا برای آزادسازی ادلب استارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه آماده عملیات برق آسا برای آزادسازی ادلب است.

با آزادسازی ادلب برگ برنده و عامل فشار ضد ارتش سوریه از دست گروههای مسلح و حامیان آنها خارج می شود. با آزادسازی ادلب، دولت سوریه به شرایط قبل از بحران باز می گردد و مفهومش این است که کسانی که جنگی چند ساله علیه سوریه را به راه انداختند دست خالی باز خواهند گشت و دمشق پیروز از این جنگ خارج خواهد شد و این را آمریکایی ها نمی خواهند.

ادلب پایگاه شورشیان و تروریست هایی است که از همه مناطق در آن گرد آمده اند. ادلب با پیچیدگی های بسیاری نسبت به جبهه های قبلی همراه است و پیشگویی درباره روند تحولات میدانی دشوار است و باید منتظر روزهای آتی ماند اما عزم دمشق بر سیطره بر همه مناطق سوریه است.

راز وتوی همزمان پیش نویس قطعنامه درباره ادلب از سوی پکن و مسکو

رای الیوم در مطلبی با اشاره به جلسه شورای امنیت درباره ادلب و به کاری گیری حق وتو از سوی روسیه و چین علیه قطعنامه پیشنهادی آلمان، بلژیک و کویت آورده است: اینکه چین و روسیه از حق وتو علیه قطعنامه ای درباره ادلب استفاده کنند در وهله اول این است که سرنوشت ادلب با گزینه نظامی مشخص می شود و مورد حمایت دو کشور چین و روسیه است. با یک وتو هم قطعنامه حذف می شود اما وتوی روسی-چینی پیام قوی به کشورهای غربی و آمریکا و ترکیه است که دو کشور در یک جبهه قرار دارند و حامی عملیات ارتش سوریهوتوی روسی-چینی پیام قوی به کشورهای غربی و آمریکا و ترکیه است که دو کشور در یک جبهه قرار دارند و حامی عملیات ارتش سوریه هستند با حمایت هوایی روسیه برای غلبه بر گروههای تروریستی به سرکردگی جبهه النصره هستند.

این رسانه می نویسد: روسیه از کشورهای آلمان، بلژیک و کویت به عنوان تهیه کنندگان پیش نویس قطعنامه خواست که عملیات نظامی علیه گروههای تروریستی مستثنی شود تا قطعنامه وتو نشود اما این درخواست با مخالفت روبرو شد.

رای الیوم نوشت: طبیعی است که بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل از همکار کویتی اش به خاطر تهیه پیش نویس این قطعنامه انتقاد کند و مدارک و تصاویری ارائه دهد که از دخالت گروههای سلفی کویتی در حمایت از تروریستها در سوریه حکایت دارد. مقامات سوری همواره به کویتی ها یادآور شده اند که آنها نقش محوری در آزادسازی کویت و بیرون کردن نیروهای صدام از آنها ایفا کرده اند و در قبال آن از کویت انتظار قدرشناسی دارند. شاید توجیه نماینده کویت عدم بروز بحران داخلی در کشورش به دلیل وجود گروهای سلفی و افزایش دودستگی باشد و بعید نیست که فشارهای آمریکا بر کویت علت نقش آفرینی کویت در تهیه پیش نویس این قطعنامه باشد.

رای الیوم می افزاید: توافق روسی و چینی در وتو، خشم رجب طیب اردوغان را به دنبال خواهد داشت. به نظر می رسد که نشست سه جانبه در آنکارا هم نتوانسته است که در موضع روسیه مبنی بر ضرورت پایان دادن به سلطه تروریستها بر استان ادلب تغییری ایجاد کند. استان ادلب در آستانه نبرد بی سابقه ای قرار دارد.

تحرکات آتی آمریکا در سوریه چیست؟

به نظر می رسد که باد در سوریه طبق میل واشنگتن نمی وزد و این را می توان از خشم جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در سوریه که از مخالفت کشورش با هر گونه عملیات در ادلب سخن گفت، درک کرد.

وی گفت: «آمریکا نمی خواهد که دمشق منطقه جدیدی را به کنترل خود درآورد. واشنگتن اجازه ورود ارتش سوریه به ادلب و نیز شرق فرات را نخواهد داد».

به هر حال آمریکا که طرحهای خود را نه تنها در سوریه بلکه در خاورمیانه شکست خورده می بیند طی ماههای آتی به فشارهای خود ادامه خواهد داد و دمشق در مقابل این فشارها خواهد ایستاد. آمریکا به فشار های خود به کشورهای عربی برای ممانعت از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و منع کردن کشورهای عربی به مشارکت در بازسازی سوریه یا از سرگیری روابط با دمشق ادامه خواهد داد و تحریم ها را علیه سوریه با همکاری اتحادیه اروپا تشدید خواهد کرد.

کد خبر 4725687

کلیدواژه های این خبر
نظامی   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   قطعنامه   گروه تروریستی   دمشق   ادلب   غیرنظامی   عملیات نظامی   سوچی   منطقه کاهش تنش   حق وتو   قطعنامه پیشنهادی   فرات   مناطق شمالی   گروههای مسلح   معارضان مسلح   آکادمی علوم   مناطق کاهش تنش   مرکز مطالعات   گزینه نظامی   قطعنامه شورای امنیت   کارشکنی   پیشگو   چین   تروریست   بین الملل   ارتش سوریه   بحران   پکن   پیش بینی   وبا   غوطه شرقی   ارتش ترکیه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
مذاکرات آنکارا و دمشق پس از 9 سال رویارویی نظامی/ آیا «عین عیسی» نقطه شروع تغییر موازنه قدرت در شمال سوریه است؟ + نقشه میدانی و عکس
مشرق نیوز
آیا سرنوشت ادلب در سال جدید مشخص خواهد شد؟
العالم
ادامه کشمکش های بین المللی در سوریه و معطوف بودن نگاه ها به عین عیسی
العالم
دمشق: بازگشت امنیت در گرو پایان اشغالگری آمریکا است
روز پلاس
سوریه: تحریم های اقتصادی از بازگشت آوارگان جلوگیری می کند
ایرنا
دمشق: بازگشت ثبات و امنیت کامل به سوریه در گرو پایان اشغالگری آمریکا است
فارس
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
ایرنا
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
آریا
وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
ایرنا
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مشرق نیوز
اعمال فشار آمریکا بر اعضای شورای امنیت در زمان بررسی قطعنامه درباره ادلب
تسنیم
قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
جوان آنلاین
روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
آریا
هدف قرار گرفتن یک پهپاد بر فراز ریف دمشق/ روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
آریا
شورای امنیت دو قطعنامه رقیب برای «آتش بس ادلب»را به رای می گذارد
پارسینه
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
ایرنا
گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
تسنیم
حساسیت ها و پیچیدگی های موجود در پاکسازی ادلب از شر تروریست ها
میزان
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
خبرگزاری دانشجو
چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
مشرق نیوز
حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
فارس
ترکیه از سوریه خواست حملات به تروریست ها در ادلب «بسرعت» متوقف شود
فارس
روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
تسنیم
آتش امریکا به آتش بس در ادلب
جوان آنلاین
سوریه به نقض آتش بس پاسخ می دهد
آریا
روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
ایرنا
نگاهی به کتاب «جنگ کثیف»-9| تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا بر سلامت مردم سوریه و افزایش قربانیان جنگ
تسنیم
مشاور اسد: حاکمیت و وحدت ارضی سوریه به هر بهایی حفظ می شود
تسنیم
آتش بس شکننده در ادلب
شبکه خبر
مسکو: غرب نمی تواند تروریست ها را در سوریه نجات دهد
جوان آنلاین
اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ با ترامپ دیدار می کنم
پارسینه
اردوغان: تحولات ادلب خلاف خواسته آنکارا است
دنیای اقتصاد
اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ اواخر سپتامبر با ترامپ دیدار می کنم
خبرآنلاین
اردوغان تحولات ادلب را باب میل آنکارا ندانست
ایرنا
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : مذاکرات آنکارا و دمشق پس از 9 سال رویارویی نظامی/ آیا «عین عیسی» نقطه شروع تغییر موازنه قدرت در شمال سوریه است؟ + نقشه میدانی و عکس
bltالعالم : آیا سرنوشت ادلب در سال جدید مشخص خواهد شد؟
bltالعالم : ادامه کشمکش های بین المللی در سوریه و معطوف بودن نگاه ها به عین عیسی
bltروز پلاس : دمشق: بازگشت امنیت در گرو پایان اشغالگری آمریکا است
bltایرنا : سوریه: تحریم های اقتصادی از بازگشت آوارگان جلوگیری می کند
bltفارس : دمشق: بازگشت ثبات و امنیت کامل به سوریه در گرو پایان اشغالگری آمریکا است
bltایرنا : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
bltآریا : توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
bltایرنا : وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltمشرق نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltتسنیم : اعمال فشار آمریکا بر اعضای شورای امنیت در زمان بررسی قطعنامه درباره ادلب
bltجوان آنلاین : قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
bltآریا : روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
bltآریا : هدف قرار گرفتن یک پهپاد بر فراز ریف دمشق/ روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
bltپارسینه : شورای امنیت دو قطعنامه رقیب برای «آتش بس ادلب»را به رای می گذارد
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltایرنا : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه صادر شد
bltتسنیم : گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltمیزان : حساسیت ها و پیچیدگی های موجود در پاکسازی ادلب از شر تروریست ها
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
bltخبرگزاری دانشجو : حمله آمریکا به ادلب تلاشی برای تشدید بحران سوریه
bltمشرق نیوز : چرا آمریکا به ادلب حمله کرد؟
bltفارس : حمله آمریکا به ادلب با هدف کارشکنی در حل سیاسی بحران سوریه است
bltفارس : ترکیه از سوریه خواست حملات به تروریست ها در ادلب «بسرعت» متوقف شود
bltتسنیم : روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
bltجوان آنلاین : آتش امریکا به آتش بس در ادلب
bltآریا : سوریه به نقض آتش بس پاسخ می دهد
bltایرنا : روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
bltتسنیم : نگاهی به کتاب «جنگ کثیف»-9| تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا بر سلامت مردم سوریه و افزایش قربانیان جنگ
bltتسنیم : مشاور اسد: حاکمیت و وحدت ارضی سوریه به هر بهایی حفظ می شود
bltشبکه خبر : آتش بس شکننده در ادلب
bltجوان آنلاین : مسکو: غرب نمی تواند تروریست ها را در سوریه نجات دهد
bltپارسینه : اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ با ترامپ دیدار می کنم
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: تحولات ادلب خلاف خواسته آنکارا است
bltخبرآنلاین : اردوغان: تحولات ادلب باب میل آنکارا نیست/ اواخر سپتامبر با ترامپ دیدار می کنم
bltایرنا : اردوغان تحولات ادلب را باب میل آنکارا ندانست
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.