مخبر - 1398/06/31 - آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟

آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
روسیه با از دست دادن بخشی از بازارهای مرسوم شوروی سابق، به دنبال شرکای تازه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود، هرچند قدرت رقابت با آمریکا را هم نداشت، ولی بعد از عملیات نظامی در خاک سوریه، شرایط بطور کلی تغییر پیدا کرد.
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی نوشته است: آخر ماه سپتامبر چهار سال از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه می گذرد. این رویداد روسیه را به مرکز سیاست خاورمیانه بازگرداند و روابط این کشور، از جمله در عرصه نظامی را با کشورهای منطقه فعال کرد.

در آستانه این سالگرد، شورای امور بین الملل روسیه در گزارشی با عنوان «ارتش و امنیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا» را ارائه داد که این امکان را فراهم کرده تا جایگاه مسکودر این منطقه که تنها طی چند دهه اخیر چندین جنگ و کودتا را پشت سر گذاشته، مورد ارزیابی قرار بگیرد. این نخستین بار است که یک گزارش کامل درباره ارتش ها و ساختارهای نظامی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به زبان روسی ارائه می شود. در مراسم رونمایی از این گزارش، نمایندگان همه اعضای اتحادیه عرب و همچنین کشورهای ایران، ترکیه، اسرائیل و سودان جنوبی حضور داشتند. مقالات جداگانه ای نیز درباره حضور نظامی آمریکا و روسیه در منطقه خاورمیانه ارائه شد که البته در این تحلیل به آن اشاره نشده است.

بر اساس این گزارش، مسکو در زمان اتحاد جماهیر شوروی روابط بسیار نزدیکی با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در عرصه همکاری های نظامی-فنی داشت که بخشی از آن تاکنون نیز حفظ شده است. علاوه بر آن روسیه امروزی که بخشی از بازار مرسوم شوروی را از دست داده، تلاش کرد تا همکاری های نظامی جدیدی با پادشاهی های منطقه خلیج فارس را آغاز کند، البته بسیاری از تلاش ها به خاطر همکاری نزدیک این کشورها با آمریکا ناموفق بود، ولی این شرایط در سال 2015 و پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه به طور اساسی تغییر کرد.

عملیات نظامی در سوریه، بی ثباتی در منطقه و همچنین تمایل برای متنوع سازی روابط و عدم وابستگی صرفاً به واشنگتن عواملی بودند که توجه کشورهای منطقه را به سمت تجهیزات نظامی روسیه سوق دادند. البته هنوز ایالات متحده با شدت کنترل اوضاع در منطقه را در دست داشته و مبارزه برای تقویت جایگاه روسیه در بازارهای جدید این منطقه چندان ساده نیست. به همین دلیل مقامات مسکو به روی توسعه همکاری ها با شرکای مرسوم، از جمله الجزایر و مصر متمرکز شدند. هرچند این کشورها نیز سعی دارند تا روابط خود را تنوع ببخشند. این مسئله ای است که در بخشی از این گزارش درباره الجزایر به آن اشاره شده است. البته این مشکل نیز وجود دارد که تغییر حکومت ها و رهبران نظامی در کشورهای منطقه باعث شده تا جهت گیری ها بیشتر به سمت غرب باشد تا به سمت مسکو.

مطالعه این گزارش این امکان را می دهد که به این سوال پاسخ داده شود آیا روسیه توان بالقوه برای حفظ و گسترش روابط خود با کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را دارد یا باید راهکار خود در منطقه را تغییر دهد.

تجزیه و تحلیل اوضاع لیبی که نظامیان روسیه تلاش کردند تا روابط خاصی با "خلیفه حفتر" برقرار کنند جالب توجه است. متاسفانه، در این گزارش اشاره ای به همکاری های نظامی-فنی بین مسکو و قاهره که یکی از شرکای اصلی روسیه در در این جهت گیری بشمار می رود، نشده است. ضمن اینکه در سودان هم مانند الجزایر تنها در در همین سال جاری تغییرات سیاسی تازه ای اتفاق افتاده که وضعیت در این دو کشور را بطور اساسی متحول کرده است.

در بخش مربوط به ترکیه این گزارش می توان نتیجه گیری کرد که در چه عرصه هایی منافع مسکو و آنکارا بر یکدیگر منطبق بوده و در چه مسائلی متفاوت است. ترکیه چه نقشی برای روسیه دارد: شریک این کشور است یا رقیب آن؟ علاوه بر این روابط با عربستان نیز در آستانه سفر ماه اکتبر "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه به این کشور، با توجه به اتفاقاتی که این اواخر در منطقه خلیج فارس افتاده و باعث افزایش رویارویی بین ریاض و تهران شده، نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در این رابطه یادآوری شده، شاخص های مشخص و سطح تسلیحات نظامی عربستان اجازه داده که این کشور، پس از مصر، در سال 2014 جایگاه دومین قدرت نظامی در منطقه را به خود اختصاص دهد. در سال 2015 این وضعیت تغییر یافته و این کشور پس از مصر و الجزایر به جایگاه سوم ارتقا پیدا کرد، ولی در میان کشورهای منطقه خلیج فارس همچنان جایگاه نخست را دارد.

ارتش و نیروهای امنیتی نقش خاصی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا دارند

در این گزارش برخی مواقع وضعیت نیروهای مسلح بررسی شده، گاهی جریانات سیاسی رخ داده در کشورهای منطقه تجزیه و تحلیل شده و همچنین نقش ارتش و نیروهای امنیتی در جامعه مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ارتش در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نه تنها یک ساختار تامین کننده امنیت در مقابل دشمنان خارجی است، بلکه به نوعی واسطه ای بین جامعه و حکومت به شمار می رود. حتی در شرایط انقلاب های "بهار عربی" ارتش همچنان تنها ساختار دولتی بود که مردم به آن اعتماد داشتند. در این گزارش یادآوری شده که دقیقاً این نظامیان بودند که به درگیری ها بین طرفداران و مخالفان "حسنی مبارک" رئیس جمهوری سابق مصر در سال 2011 خاتمه دادند. علاوه بر این، ارتش در مصر طی ده ها سال گذشته هم نقش یک "آسانسور اجتماعی" را بازی کرده است.

در برخی از کشورهای منطقه، مانند مصر و ایران، ارتش و نیروهای امنیتی یک ساختار مجزای دولتی هستند که بر بخش قابل توجهی از فعالیت های اقتصادی کنترل داشته و تاثیر قابل توجهی بر توسعه اقتصاد کشور دارند. در کشور اردن نیز ارتش به طور کلی تاثیر زیادی بر مردم این کشور داشته و جامعه را پیرامون خود متحد کرده است.

البته کشورهایی هم هستند که نقش ارتش در آنها ضعیف تر بوده و به نوعی تحت کنترل نیروهای خارجی قرار دارد. نمونه آن کشور عراق است که بر اساس اطلاعات این گزارش، ارتش آن پس از کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه نتوانست تا امنیت خارجی و داخلی این کشور را تامین کند. در همین راستا روسیه برخی مواقع از نمونه عراق استفاده می کند تا نشان دهد که تغییرات اساسی در ساختارهای نظامی چگونه می توانند در تامین امنیت ملی تاثیر بگذارد. یکی از دلایل اصلی که رهبران روسیه تصمیم به استقرار گروه های هوا-فضا در سوریه گرفتند نیز نگرانی از همین مسئله بود.

ادامه حملات تروریست ها به پایگاه هوایی "حمیمیم" روسیه در سوریهتأکید لاوروف بر ادامه مشارکت روسیه، ایران و ترکیه در سوریهتأکید بر اقدام جمعی روسیه، ایران و ترکیه برای حل مسائل امنیتی اورآسیا

البته نویسندگان این گزارش نسبت به مشکلاتی که ممکن است روسیه به عنوان کشوری که ضامن حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه است، نیز هشدار داده اند. از جمله این سوال مطرح است که آیا مسکو مسئولیت بازسازی نیروهای مسلح سوریه را از ابتدا بر عهده خواهد گرفت؟

پاسخ به این سوال، به این مسئله نیز مربوط می شود که آیا به طور کلی روسیه در سوریه باقی خواهد ماند یا خیر؟ این مسئله در بخش پایانی مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. تهیه کنندگان این گزارش تاکید کرده اند که سوریه، مورد منحصر به فردی برای روسیه است، ولی مسکو از عملیات نظامی در این کشور برای تقویت مواضع سیاسی خود در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا استفاده کرده است. این در حالی است که آمریکا بیش از 28 تاسیسات نظامی دائمی در کشورهای این منطقه دارد. اما روسیه، برخلاف سیاست آمریکا که سیاست حضور دائم در خاک کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در پیش گرفته، مخالف چنین مسئله ای است و برای تقویت روابط خویش با کشورهای این منطقه از الگوی همکاری های نظامی-فنی و کمک به ایجاد ساختارهای تامین امنیت منطقه ای کشورهای منطقه به منظور حل و فصل مشکلات داخلی و خارجی استفاده می کند.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   سودان   کشورهای منطقه   آفریقا   عملیات نظامی   گسترش روابط   آنکارا   منطقه خاورمیانه   نفوذ روسیه   مسکو   کودتا   کشورهای خاورمیانه   شوروی   مراسم رونمایی   منطقه خلیج فارس   همکاری های نظامی   الجزائر   ماه سپتامبر   روسی   نظامیان روسیه   خلیفه حفتر   خاور میانه   نتیجه گیری   مسکو و قاهره   روزنامه   بازار   بین الملل   رژیم صهیونیستی   مصر   لیبی   اتحادیه عرب   امور بین الملل   روسیه و آمریکا  
اخبار مرتبط
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
فانوس نیوز
تقویت رابطه نظامی ایران و روسیه، چالشی برای امریکاست
ایرنا
لبنان علاقه مند به اس-400 روسیه در مقابل تجاوزات اسرائیل
تسنیم
انتقاد روسیه از تهدید دوباره آمریکا به تشدید تحریم ها علیه ایران
تیتر شهر
سیاست غیرسازنده آمریکا علیه ایران به هر بهانه ای صورت می گیرد
خبرگزاری دفاع مقدس
هدف ترامپ از طرح "اتحاد دفاعی" آمریکا با رژیم صهیونیستی
تسنیم
روسیه: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است
جوان آنلاین
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
الف
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
ایرنا
گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
تسنیم
آیا روسیه در مناقشه رژیم صهیونیستی و لبنان میانجی گری خواهد کرد؟
تسنیم
آیا اردوغان واقعاً به دنبال سلاح هسته ای است؟
تسنیم
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مساله فلسطین است
دیده بان روسیه
روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مساله فلسطین است/ نگرانی های ترکیه را درک می کنیم
ایسنا
خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
نواندیش
کارشناس روس: اروپا نمی تواند بدون موافقت آمریکا، با ایران به توافق دست یابد
تسنیم
روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
تسنیم
عرصه لغزنده توافق و تعارض
ایرنا
روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
شبکه الکوثر
معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
تابناک
هشدار درباره سوءاستفاده مجدد اردوغان از آتش بس در ادلب
فارس
پوتین به موثر بودن مشارکت با ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه اطمینان دارد
تسنیم
بررسی مفهوم «امنیت جمعی در خلیج فارس» در سفر فرستاده پوتین به عمان
فارس
روزنامه روس بررسی کرد؛ ترکیه حاضر است چه امتیازاتی به روسیه بدهد؟
تسنیم
روزنامه لبنانی گزارش کرد؛ «فتنه» محور آمریکایی در منطقه کارساز نیست
فارس
تمایل عربی به تعامل با ایران
ایرنا
آیا ترکیه در استان ادلب خود را درگیر جنگ با روسیه خواهد کرد؟
تسنیم
چراغ سبز روسیه به اسرائیل در عراق و سوریه
بهار نیوز
اهدف ترکیه از افزایش حضور نظامی در قطر چیست؟
دنیای اقتصاد
تاکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید
تسنیم
حرکت دوباره نفتکش ایران سیلی به ابهت آمریکایی بود
ایرنا
روسیه خروج احتمالی آمریکا از سازمان تجارت جهانی را غیرمسئولانه خواند
خرداد نیوز
ترکیه رو به ائتلاف های جدید
ایرنا
چرا آمریکا درصدد طولانی تر شدن عمر بحران سوریه است؟
فارس
گزارش روزنامه لبنانی | خط انتقال گاز ایران و نفت عراق از سوریه فعال می شود؟
فارس
خط انتقال گاز ایران و نفت عراق از سوریه فعال می شود؟
دیپلماسی ایرانی
هدف ترکیه از تهدید به آغاز عملیات نظامی در شرق سوریه چیست؟
تسنیم
تحلیلگر مسائل بین الملل:مذاکره تهران با ریاض معادلات خاورمیانه را دگرگون می کند؛ حتی آمریکا را نیز متاثر می کند
مثلث
اخبار مرتبط
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltفانوس نیوز : آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
bltایرنا : تقویت رابطه نظامی ایران و روسیه، چالشی برای امریکاست
bltتسنیم : لبنان علاقه مند به اس-400 روسیه در مقابل تجاوزات اسرائیل
bltتیتر شهر : انتقاد روسیه از تهدید دوباره آمریکا به تشدید تحریم ها علیه ایران
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سیاست غیرسازنده آمریکا علیه ایران به هر بهانه ای صورت می گیرد
bltتسنیم : هدف ترامپ از طرح "اتحاد دفاعی" آمریکا با رژیم صهیونیستی
bltجوان آنلاین : روسیه: اتهام زنی آمریکا به ایران کاملاً بی اساس است
bltالف : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
bltایرنا : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
bltتسنیم : گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
bltتسنیم : آیا روسیه در مناقشه رژیم صهیونیستی و لبنان میانجی گری خواهد کرد؟
bltتسنیم : آیا اردوغان واقعاً به دنبال سلاح هسته ای است؟
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
bltدیده بان روسیه : روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مساله فلسطین است
bltایسنا : روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مساله فلسطین است/ نگرانی های ترکیه را درک می کنیم
bltنواندیش : خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
bltتسنیم : کارشناس روس: اروپا نمی تواند بدون موافقت آمریکا، با ایران به توافق دست یابد
bltتسنیم : روزنامه روس بررسی کرد؛ حمله آمریکا به آتش بس برقرار شده در ادلب
bltایرنا : عرصه لغزنده توافق و تعارض
bltشبکه الکوثر : روسیه: آمریکا آتش بس در ادلب را نقض کرد
bltتابناک : معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
bltفارس : هشدار درباره سوءاستفاده مجدد اردوغان از آتش بس در ادلب
bltتسنیم : پوتین به موثر بودن مشارکت با ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه اطمینان دارد
bltفارس : بررسی مفهوم «امنیت جمعی در خلیج فارس» در سفر فرستاده پوتین به عمان
bltتسنیم : روزنامه روس بررسی کرد؛ ترکیه حاضر است چه امتیازاتی به روسیه بدهد؟
bltفارس : روزنامه لبنانی گزارش کرد؛ «فتنه» محور آمریکایی در منطقه کارساز نیست
bltایرنا : تمایل عربی به تعامل با ایران
bltتسنیم : آیا ترکیه در استان ادلب خود را درگیر جنگ با روسیه خواهد کرد؟
bltبهار نیوز : چراغ سبز روسیه به اسرائیل در عراق و سوریه
bltدنیای اقتصاد : اهدف ترکیه از افزایش حضور نظامی در قطر چیست؟
bltتسنیم : تاکید بر توان نیروی دریایی روسیه برای مقابله با هر تهدید
bltایرنا : حرکت دوباره نفتکش ایران سیلی به ابهت آمریکایی بود
bltخرداد نیوز : روسیه خروج احتمالی آمریکا از سازمان تجارت جهانی را غیرمسئولانه خواند
bltایرنا : ترکیه رو به ائتلاف های جدید
bltفارس : چرا آمریکا درصدد طولانی تر شدن عمر بحران سوریه است؟
bltفارس : گزارش روزنامه لبنانی | خط انتقال گاز ایران و نفت عراق از سوریه فعال می شود؟
bltدیپلماسی ایرانی : خط انتقال گاز ایران و نفت عراق از سوریه فعال می شود؟
bltتسنیم : هدف ترکیه از تهدید به آغاز عملیات نظامی در شرق سوریه چیست؟
bltمثلث : تحلیلگر مسائل بین الملل:مذاکره تهران با ریاض معادلات خاورمیانه را دگرگون می کند؛ حتی آمریکا را نیز متاثر می کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.