مخبر - 1398/06/31 - تعابیر انتخاباتی اصلاح طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان

تعابیر انتخاباتی اصلاح طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان
تهران- ایرنا- چهره های شاخص طیف اصولگرای سنتی، این روزها مواضعی معتدل تر در حوزه سیاسی اتخاذ می کنند،. اصلاح طلبان از این تعدیل مواضع، تفسیر و تحلیل انتخاباتی دارند.
تعابیر انتخاباتی اصلاح طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پیش است و جریان های سیاسی چنان که انتظار می رود وارد فاز انتخاباتی نشده اند. با این حال و هرچند رفتار چهره ها و جریان های سیاسی در ظاهر هنوز رنگ و بوی انتخاباتی به خود نگرفته است، اما از دید ناظران می توان دلالت های انتخاباتی را در کنش های سیاسی آنها ردیابی کرد.

این گزارش به بررسی تازه ترین تحولات سیاسی در جریان های سیاسی عمده در کشور پرداخته است.

واکاوی دلایل «چرخش های سیاسی» اصولگرایان

طرح مواضعی معتدل تر در حوزه سیاسی از سوی برخی اصولگرایان، انگاره «چرخش سیاسی» جریان راست را در میان اصلاح طلبان به وجود آورده است. در همین راستا چهره های اصلاح طلب به واکاوی دلایل این پدیده می پردازند.

روزنامه «اعتماد» امروز از چرخش های سیاسی برخی جریان ها و چهره های سیاسی در آستانه انتخابات گزارش داد. این روزنامه با اشاره به مولفه های اصلاح طلبانه در اظهارات اخیر «حسن غفوری فرد» فعال سیاسی اصولگرا و ظهور رویکردهای میانه و اصلاح طلبانه در اظهارنظر برخی چهره های وابسته به اصولگرایی نوشت: طیفی از این جناح سیاسی در حال حرکت به سمت گفتمان اصلاحات هستند؛ هر چند که این دست چرخش ها سابقه تاریخی دارد و همواره از گذشته مطرح بوده و شاید نماد یک دهه گذشته آن در دولت های نهم و دهم محمود احمدی نژاد قابل ردیابی باشد اما این رویه و رویکرد سیاسی در دوره دوم انتخاب حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری بیش از گذشته مورد تحلیل کارشناسان قرار گرفت.

«صادق زیباکلام» استاد دانشگاه در یادداشتی در این روزنامه نوشت: امروز ما در رسانه ها می خوانیم که برخی نیروهای اصولگرای معتدل در حال حرکت به سمت گفتمان اصلاحات هستند. این فرض اما از پایه غلط است. آنچه مسلم است، به هر حال همه، هم اصلاح طلبان، اصولگرایان، پایداری چی ها، تندروها، میانه روها و... تلاش می کنند که در ماه های منتهی به انتخابات، به گونه ای صحبت و رفتار کنند که مقداری از آن سابقه جا افتاده سیاسی خود فاصله بگیرند و خود را به آنچه تصور می کنند که مقبولیت و محبوبیت بیشتری نزد عموم شهروندان دارد، نزدیک تر کنند. آنها فکر می کنند از این طریق است که می توانند رای جمع کنند و شهروندان را پای صندوق بکشانند. این مساله مطرح است، چنان که درحال حاضر نیز مدتی است که پایداری چی ها مسائلی همچون جوان گرایی را مطرح می کنند یا گروهی دیگر از اصولگرایان سعی دارند با پرچم جریان سوم و مستقل وارد عرصه شوند.

تارنمای «خبرآنلاین» به نقل از زیباکلام در تیتر گزارش مرتبط خود نوشت: برخی اصولگرایان چنان به اوضاع انتقاد می کنند که گویی تا دیروز در سوییس زندگی کرده اند و هیچ نقشی در اوضاع نداشته اند.

در این گزارش هم به نقل از زیباکلام می خوانیم: این افراد صرفا برای اینکه رای جمع کنند، می گویند که میانه روی شکست خورده و اصلاح طلبان هم شکست خورده اند و مردم هم از اصولگرایان خیری ندیده اند، بنابراین صحبت از نئواصولگرایی و خط سوم و جریانی جدید می کنند. با این همه معتقدم که همه اینها تلاش برای گرم کردن تنور انتخابات است، نه بیشتر.

«محسن سرخو» فعال سیاسی اصلاح طلب هم در یادداشتی در «اعتماد»، با اشاره به شایع بودن این چرخش ها در تاریخ تحولات سیاسی، مبنای منفعت جویانه و فرصت طلبانه آن را زیر سوال برد و نوشت: این در حقیقت می تواند تلاشی از سوی افراد میانه رو برای تعدیل کردن مواضع تند و افراطی جریان سیاسی متبوع خود باشد. جریان های میانه رو تلاش دارند تا از افراط دوری کرده و مطالبات مردمی را به عنوان مسیر افزایش مقبولیت ازسوی شهروندان پیگیری کنند، بنابراین در چنین شرایطی شاهد آن هستیم که وحدت نظرهای بیشتری درخصوص موضوعات مختلف اتفاق می افتد.

تحلیل اصلاح طلبانه از موضع گیری اخیر اصولگرایان در مورد احمدی نژاد

رسانه های اصلاح طلب، اظهارات اصولگرایان در مورد احمدی نژاد را با رویکرد انتخاباتی تحلیل می کنند.

اظهارات اخیر «محمدرضا باهنر» در گفت و گو با روزنامه «ایران» مبنی بر اینکه «اصولگرایان نیم نگاهی به احمدی نژاد دارند» مورد توجه رسانه های اصلاح طلب است.

به نوشته روزنامه «آرمان ملی»، «محمدرضا باهنر» دبیرکل «جامعه اسلامی مهندسین» در پاسخ به این سوال روزنامه دولت که «آیا در برنامه های وحدت اصولگرایان جایی برای آقای احمدی نژاد هست؟» گفت: آقای احمدی نژاد به معنای خودش و حلقه منسوبی که دارد جایی در این برنامه ندارد. شاید برخی افرادی که قبلاً با ایشان همکار بودند و یا رابطه ای داشتند در برنامه باشند یا حتی برخی کسانی که به شورای اصولگرایی دعوت می شوند هم نیم نگاهی به ایشان داشته باشند و بدشان نیاید که از ظرفیت ایشان هم استفاده کنند. اما به عنوان شخصیت حقوقی در شورای اصولگرایی آقای احمدی نژاد یا نماینده های مستقیم ایشان جایی ندارند.»

به نوشته این روزنامه، «ایرنا» هم چندی قبل نوشته بود که به نظر می رسد اصولگرایان آغوش خود را برای او بازگذاشته اما این بار نه برای حمایت از او بلکه برای به دست آوردن سبد رای احمدی نژاد به گونه ای که واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره بازگشت جناح اصولگرا به سوی احمدی نژاد گفته بود که بعید است که اصولگرایان وارد بحث انتخاباتی با احمدی نژاد شده باشند، اما ممکن است هر اتفاقی بیفتد و احتمالا برخی در پشت پرده، مذاکراتی را برای انتخابات شروع کرده باشند.

به نوشته «آرمان ملی»، رویکرد اصولگرایان در قبال رئیس دولت های نهم و دهم از سال 82 تاکنون حمایت شش دانگ، زاویه گرفتن، طعنه و تمسخر و انتقاد تا بایکوت و حملات زبانی و حتی برخی مواقع فراتر از حملات کلامی و زبانی بوده است؛ تاجایی که یک سایت اصولگرا پیش بینی کرده بود که رئیس سابق دولت قرار است با الگوگیری از جنبش اعتراضی امسال در فرانسه به خیابان بیاید. اما حالا به نظر می رسد رویه آنها تغییر کرده است و این بار به نرمی می خواهند برخورد کنند. آنها خوب می دانند که در چنین وضعیتی نمی توانند در انتخابات نتیجه دلخواه کسب کنند. بنابراین به سبد رای احمدی نژاد حتی اگر حداقلی باشد نظر دارند.

در پایان می خوانیم: به نظر می رسد بخشی از اصولگرایان برای بهره بردن از سبد آرای انتخاباتی احمدی نژاد مدتی با او مدارا می کنند و رفیق گرمابه و گلستان او می شوند تا اذهان را به سمتی ببرند که آنها حامی احمدی نژاد هستند تا در صورت عدم تایید صلاحیتش از سبد رای او برای کاندیدای اصلی جریان اصولگرایی استفاده کنند.

انتقاد از مصادره به مطلوب مسایل اساسی از سوی اصولگرایان

«محمدرضا عارف» رئیس فراکسیون امید مجلس در پیامی به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت: دولت زمان جنگ کشور را بگونه ای اداره کرد که مردم در زندگی احساس تنگنا نکنند؛ ولی امروز جریانی می خواهد جنگ و ایثارگری را وسیله ای برای حذف دیگران قرار دهند.

اخیرا هم بحث و نظر در مورد طرح «شفافیت آرای نمایندگان» از دید اصلاح طلبان به وسیله ای برای هجمه های بی اساس اصولگرایان به اصلاح طلبان قرار گرفته بود به طوری که اصلاح طلبان، اصولگرایان را به مصادره به مطلوب طرحی متهم می کنند که از ابتدا از سوی فراکسیون امید به مجلس ارایه شده است.

راه های احیای سرمایه اجتماعی اصلاح طلبی در جامعه

اصلاح طلبان همچنان راه احیای سرمایه اجتماعی خود را گفت و گوی صادقانه با مردم می دانند، چنانکه چندی پیش «ابراهیم اصغرزاده» هم تنها راه احیای اعتبار اصلاح طلبی را تقویت پیوند با جامعه مدنی، نمایندگی مطالبات مردم و گفت و گوی «حسن روحانی» با جامعه با تمرکز بر بیان واقعیات عنوان کرده بود.

امروز هم «اسماعیل گرامی مقدم» سخنگوی حزب «اعتماد ملی» و عضو «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان» در گفت و گو با روزنامه «آرمان ملی» به همین مساله اشاره کرد.

به نوشته این روزنامه از قول گرامی مقدم، اصلاح طلبان در وهله اول باید از مواضع مردم عقب نشینی نکنند و خواسته های مردم را در اولویت قرار دهند و آنها را به صورت مدام در برنامه ها و جزء اولویت های خود قرار دهند. اگر اصلاح طلبان جسورانه، صادقانه و دلسوزانه در تمامی مسائل مهم کلان و خرد کشور مطالبات مردم را مدنظر قرار داده و منافع ملی را در اولویت قرار دهند قطعا این سرمایه اجتماعی ماندگار و ادامه دار خواهد بود. اما اگر نه بخواهند صرفا برای استمرار خود در پست و مسئولیت باشند مردم با هیچ کس عقد اخوت و برادری نبستند. گرچه اقلیت هستیم، اما مردم برای این به میدان نیامده اند که ما را عضو شورای شهر و مجلس کنند که فقط جریان مقابل به این پست ها و دستگاه های اجرایی وارد نشود. گرچه این در درون آن مستتر بوده، اما آنچه مردم از ما می خواهند این است که اگر نمی توانیم در اجرا موفق باشیم یا باید همواره بر مطالبات مردم تاکید کنیم یا از مقام خودمان کناره گیری کنیم.

به گفته گرامی مقدم، اگر آقای روحانی با مردم صادق بود به شعارهایی که در جهت مطالبات مردم داد و هیچ یک را انجام نداد، عمل می کرد. آقای روحانی حتی از اینکه از حصر حرف بزند نیز اجتناب کرد. گرچه چندی است که خود نیز اظهار می دارد که دولت هیچ کاره است و اختیار ندارد. اگر دولت و رئیس دولت اعتقاد دارد که در چهارچوب قوانین اختیارات لازم را ندارد صادقانه به مردم اعلام کند و از مسئولیت خود کناره گیری کند. حداقل مردم بدانند که مسئولان آنها صادق هستند و در انتخابات بعدی اشتباه نکنند.

در همین ارتباط، تارنمای «عصرایران» در گزارشی به اصولگرایان و اصلاح طلبان توصیه کرد برای بازیابی سرمایه اجتماعی خود مسوولیت حمایت از احمدی نژاد و روحانی را بر عهده بگیرند.

به نوشته این رسانه، اصول گرایان نمی خواستند در سال 84 و 88 قدرت به دست اصلاح طلبان برسد. آنها می ترسیدند هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی قدرت را به دست بگیرند و کلاه آنها بدون پشم بماند.

اصلاح طلبان هم فکر می کردند روحانی همانی است که می تواند در برابر فشارهای اقتدارگرایان بایستد و اسب خود را بتازاند.

اصلاح طلبان باید بگویند که نامزدهای مورد حمایت آنها از سوی شورای نگهبان رد می شدند و آنها به خاطر نبود نیروهای شان مجبور به حمایت از برخی اصول گرایان در انتخابات مجلس شدند.

وقتی این حرف ها زده نشود و فقط بگویند که این آدم متعلق به جریان ما نبوده است، دردی از آنها دوا نخواهد شد و مردم هم آنها را باور نخواهند کرد.

این جریان ها می توانند، دلایل حمایت خود را به صورت واضح بگویند و اینکه چرا آنچه فکر می کردند نشده است را به مردم توضیح دهند. اینگونه شاید دوباره مردم به این جریان ها اعتماد کنند.

نظارت استصوابی و نگاه شورای نگهبان

نظارت استصوابی یکی از مسائل پربحث در ماه های منتهی به انتخابات است. در حالی که اصلاح طلبان مطالبه اتخاذ رویکرد موسع از سوی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها را مطرح می کنند و اصولگرایان به نقد رویکردهای اصلاح طلبانه در این ارتباط می پردازند، شورای نگهبان از تداوم روندهای جاری در بررسی صلاحیت ها می گوید.

در همین ارتباط، گفت و گوی «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان با خبرگزاری «ایسنا» در خصوص اصل نظارت استصوابی در رسانه های دیگر هم بازتاب داشت.

به نوشته روزنامه «ایران»، سخنگوی شورای نگهبان در کمترین گفت وگویی است که درخصوص نظارت استصوابی مورد پرسش قرار نگیرد. اما هرچقدر که این سؤال برای هزارمین بار هم تکرار شد، کدخدایی را مصمم ‏تر به دفاع از تفسیر اصل 99 قانون اساسی می‎کند: «شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه ‏پرسی را برعهده دارد.»

به نوشته «ایسنا»، کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شورای نگهبان در راستای رصد هزینه‎های انتخاباتی در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی انجام داده است گفت: اما اولاً هیچ ابزار تشخیصی برای این مسأله به صورت قانونی در اختیار ما قرار نگرفته است. ثانیاً مکانیزمی هم برای این موضوع در قانون در نظر گرفته نشده است. در برخی جاها شاید نظارت استصوابی‎ای که فرمودید مؤثر باشد. شورای نگهبان گاهی از نظارت مؤثر خود استفاده کرده است. اگر برای شورای نگهبان روشن شود که هزینه‎های غیرمتعارف از جانب یک نامزد صورت گرفته است قطعاً در بررسی صلاحیت ها ورود می کند و ممکن است بحث تأیید صلاحیت را با مشکل مواجه کند. ولی این امر، یک ابزار حداقلی است زیرا تبلیغات معمولاً در هفته های آخر انتخابات انجام می شود که بررسی صلاحیت ها صورت گرفته و شورای نگهبان باید دوباره به بررسی صلاحیت برگردد که فرصت ها کم و اثبات اینها سخت است.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصلاح طلبان   اصول گرایان   ریاست جمهوری   میانه رو   اصول گرایی   گرم کردن   ردیاب   شایع   مقبولیت   ناظران   اصول گرا   منفعت   محمود احمدی نژاد   مجلس شورای اسلامی   جناح سیاسی   دلالت   روزنامه   حسن روحانی   اصلاح طلب   پژوهش   استاد دانشگاه  
اخبار مرتبط
یک لاریجانی متفاوت
پانا
مصارف انتخاباتی دوقطبی سازی در اردوگاه اصولگرایی
ایرنا
اصول گرایان در تدارک «وحدت»، اصلاح طلبان در اندیشه «اصلاح»
ایرنا
دو ضرورت انکارناپذیر برای اصلاح طلبان
ایرنا
تعابیر انتخاباتی اصلاح طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان
ایرنا
به کجا چنین شتابان؟!/فضای سیاسی در برخی زمان ها دچار بی ثباتی است/ افرادی به عرصه سیاسی ورود می کنند که فاقد هویت سیاسی هستند
گفتار نو
باهنر: برخی در شورای اصولگرایی، نیم نگاهی به احمدی نژاد دارند/ بدشان نمی آید که از ظرفیت او هم استفاده شود
نامه نیوز
در شورای اصولگرایی برخی بدشان نمی آید از ظرفیت احمدی نژاد استفاده کنند
ناطقان نیوز
باهنر: برخی در شورای اصولگرایی، نیم نگاهی به احمدی نژاد دارند / بدشان نمی آید که از ظرفیت او هم استفاده شود
تیک نیوز
پروژه وحدت اصولگرایی و چالشی به نام «جبهه پایداری»
ایرنا
اصلاح طلبان مجلس را تضعیف می کنند یا اصولگرایان؟
ایرنا
دلواپسی های انتخاباتی در قالب مطالبه گری شفافیت
ایرنا
ضرورت بازاندیشی گفتمانی در اردوگاه اصلاح طلبی
ایرنا
پاسخ جوادی حصار به پناهیان: به قطب سوم اجازه ظهور نداده و نمی دهید
ایرنا
دولت دوقطبی می سازد یا مخالفان؟
ایرنا
اصولگرایان کارزار انتخاباتی 1400 را آغاز کرده اند؟
تیک نیوز
مشقات همگرایی برای جریان های سیاسی
ایرنا
بازگشت روحانی به شعارها
آفتاب
بازگشت به شعا رها
ایران آنلاین
جمنا نماینده کل اصولگرایان نیست
خبرگزاری موج
مستند جدید ضدبرجامی تلویزیون چه می گوید؟
خبر داغ
احمد حکیمی پور:تن دادن به سازوکار شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد / محفلی چند نفره لیست را به قربان گاه بردند / مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد
دیده بان ایران
اصلاح طلبان مباحثه می کنند، اصولگرایان مجادله
ایرنا
نمایندگان لیست امید رها شده اند/ شورای عالی اصلاح طلبان مواضع شفاف اصلاح طلبانه نداشت
رویداد 24
سلامتی: وقت شرط گذاشتن اصلاح طلبان نیست /لیست مستقل بدهیم
روز نو
مبلغ: مقصر وضع کنونی کشور اصلاح طبان نیستید؛ نقش تندروها، دستگاههای موازی، دولت پنهان، صداوسیما، نظارت استصوابی و... در نارضایتی مردم آشکار است
دیده بان ایران
نمایندگان لیست امید رها شده اند / شورای عالی اصلاح طلبان در زمینه اتخاذ مواضع شفاف اصلاح طلبانه عملکرد مناسبی نداشته / پارلمان اصلاحات نهاد بالادستی شورای عالی خواهد بود / در صورت رفع مشکلات کنونی، پارلمان اصلاحات ایده مثبتی است
انتخاب
نمایندگان لیست امید رها شده اند/ پارلمان اصلاحات نهاد بالادستی شورای عالی خواهد بود
اقتصاد نیوز
محمد سلامتی: برخی که شانه به شانه ضدانقلاب می زنند و می گویند اصلاح طلبیم، افرادی هم هستند که به اصولگراها بیشتر شبیه اند، اما خود را اصلاح طلب می نامند/شورای شهر به جای نامگذاری خیابان ها به نام هنرمندان باید به مسائل شهری می پرداخت
دیده بان ایران
مرتضی مبلغ: نمایندگان لیست امید رها شده اند
مثلث
هفت خوان وحدت برای اصولگرایان
ایرنا
تن دادن به سازوکاری همانند شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد
صدای فردا
بدون عنوان
صدای فردا
لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد
شعار سال
لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد/ عارف گزارشی از عملکرد خود ارائه نداده است
رویداد 24
احمد حکیمی پور:مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد/ لیست مجلس در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد/ عارف تاکنون گزارشی از عملکرد خود به اصلاح طلبان ارائه نداده
نامه نیوز
تن دادن به سازوکاری همانند شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد / محفلی چند نفره لیست را به قربان گاه بردند / این افراد اکنون باید پاسخ گو باشند که نیستند / مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد / عارف تاک
انتخاب
کارگزارانی ها راه خود را از اصلاح طلبان جدا کرده اند؟
خرداد نیوز
چالش پیروز انتخابات در 6 ماه پیش از برگزاری
ایرنا
مصائب حسن روحانی از نگاه محمد قوچانی/راست ها ناسزا می گویند و چپ بی وفایی می کند /آیا رئیس جمهور از دیپلماسی عقب نشینی کرده است؟
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltپانا : یک لاریجانی متفاوت
bltایرنا : مصارف انتخاباتی دوقطبی سازی در اردوگاه اصولگرایی
bltایرنا : اصول گرایان در تدارک «وحدت»، اصلاح طلبان در اندیشه «اصلاح»
bltایرنا : دو ضرورت انکارناپذیر برای اصلاح طلبان
bltایرنا : تعابیر انتخاباتی اصلاح طلبان از رفتار سیاسی اصولگرایان
bltگفتار نو : به کجا چنین شتابان؟!/فضای سیاسی در برخی زمان ها دچار بی ثباتی است/ افرادی به عرصه سیاسی ورود می کنند که فاقد هویت سیاسی هستند
bltنامه نیوز : باهنر: برخی در شورای اصولگرایی، نیم نگاهی به احمدی نژاد دارند/ بدشان نمی آید که از ظرفیت او هم استفاده شود
bltناطقان نیوز : در شورای اصولگرایی برخی بدشان نمی آید از ظرفیت احمدی نژاد استفاده کنند
bltتیک نیوز : باهنر: برخی در شورای اصولگرایی، نیم نگاهی به احمدی نژاد دارند / بدشان نمی آید که از ظرفیت او هم استفاده شود
bltایرنا : پروژه وحدت اصولگرایی و چالشی به نام «جبهه پایداری»
bltایرنا : اصلاح طلبان مجلس را تضعیف می کنند یا اصولگرایان؟
bltایرنا : دلواپسی های انتخاباتی در قالب مطالبه گری شفافیت
bltایرنا : ضرورت بازاندیشی گفتمانی در اردوگاه اصلاح طلبی
bltایرنا : پاسخ جوادی حصار به پناهیان: به قطب سوم اجازه ظهور نداده و نمی دهید
bltایرنا : دولت دوقطبی می سازد یا مخالفان؟
bltتیک نیوز : اصولگرایان کارزار انتخاباتی 1400 را آغاز کرده اند؟
bltایرنا : مشقات همگرایی برای جریان های سیاسی
bltآفتاب : بازگشت روحانی به شعارها
bltایران آنلاین : بازگشت به شعا رها
bltخبرگزاری موج : جمنا نماینده کل اصولگرایان نیست
bltخبر داغ : مستند جدید ضدبرجامی تلویزیون چه می گوید؟
bltدیده بان ایران : احمد حکیمی پور:تن دادن به سازوکار شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد / محفلی چند نفره لیست را به قربان گاه بردند / مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد
bltایرنا : اصلاح طلبان مباحثه می کنند، اصولگرایان مجادله
bltرویداد 24 : نمایندگان لیست امید رها شده اند/ شورای عالی اصلاح طلبان مواضع شفاف اصلاح طلبانه نداشت
bltروز نو : سلامتی: وقت شرط گذاشتن اصلاح طلبان نیست /لیست مستقل بدهیم
bltدیده بان ایران : مبلغ: مقصر وضع کنونی کشور اصلاح طبان نیستید؛ نقش تندروها، دستگاههای موازی، دولت پنهان، صداوسیما، نظارت استصوابی و... در نارضایتی مردم آشکار است
bltانتخاب : نمایندگان لیست امید رها شده اند / شورای عالی اصلاح طلبان در زمینه اتخاذ مواضع شفاف اصلاح طلبانه عملکرد مناسبی نداشته / پارلمان اصلاحات نهاد بالادستی شورای عالی خواهد بود / در صورت رفع مشکلات کنونی، پارلمان اصلاحات ایده مثبتی است
bltاقتصاد نیوز : نمایندگان لیست امید رها شده اند/ پارلمان اصلاحات نهاد بالادستی شورای عالی خواهد بود
bltدیده بان ایران : محمد سلامتی: برخی که شانه به شانه ضدانقلاب می زنند و می گویند اصلاح طلبیم، افرادی هم هستند که به اصولگراها بیشتر شبیه اند، اما خود را اصلاح طلب می نامند/شورای شهر به جای نامگذاری خیابان ها به نام هنرمندان باید به مسائل شهری می پرداخت
bltمثلث : مرتضی مبلغ: نمایندگان لیست امید رها شده اند
bltایرنا : هفت خوان وحدت برای اصولگرایان
bltصدای فردا : تن دادن به سازوکاری همانند شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد
bltصدای فردا : بدون عنوان
bltشعار سال : لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد
bltرویداد 24 : لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد/ عارف گزارشی از عملکرد خود ارائه نداده است
bltنامه نیوز : احمد حکیمی پور:مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد/ لیست مجلس در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد/ عارف تاکنون گزارشی از عملکرد خود به اصلاح طلبان ارائه نداده
bltانتخاب : تن دادن به سازوکاری همانند شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان اشتباه بزرگی بود / لیست مجلس و شورای شهر، در دقیقه 90 قربانی مناسبات پنهان شد / محفلی چند نفره لیست را به قربان گاه بردند / این افراد اکنون باید پاسخ گو باشند که نیستند / مشاجره کرباسچی و میردامادی محفل های پشت پرده را نشان داد / عارف تاک
bltخرداد نیوز : کارگزارانی ها راه خود را از اصلاح طلبان جدا کرده اند؟
bltایرنا : چالش پیروز انتخابات در 6 ماه پیش از برگزاری
bltخبرآنلاین : مصائب حسن روحانی از نگاه محمد قوچانی/راست ها ناسزا می گویند و چپ بی وفایی می کند /آیا رئیس جمهور از دیپلماسی عقب نشینی کرده است؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.