مخبر - 1398/06/31 - چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟

چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
تحریم های جدید آمریکا بیشتر جنبه رسانه ای دارد و فاقد کارایی لازم برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است.
چراتحریم های آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟

اتاق خبر 24: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در جریان دیدارش با «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا از قرار گرفتن نام بانک مرکزی ایران و صندوق توسعه ملی ایران و شرکت اعتماد تجارت پارس در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا خبر داد.

دولت ترامپ همزمان با خروج از برجام در اردیبهشت 97 تاکنون محدودیتهای مختلفی را علیه ایران وضع کرده و برای همراه کردن سایر کشور ها با تحریم های غیرقانونی خود به تهدید و ارعاب متوسل شده است.

هرچند این بار اعمال محدودیت جدید آمریکا علیه بانک مرکزی ایران تحت ادعاهای واهی حمایت از تروریسم مطرح شده، اما در عمل فرقی با تحریم های گذشته آنها ندارد؛ چراکه این بانک در گذشته نیز با محدودیت هایی روبرو بوده است و واشنگتن پیش از این هم به صورت یک جانبه علیه نهادها، بانکها و موسسات پولی کشورمان دست به اعمال فشار زده که تاثیر چندانی نداشته است، لذا به غیر از واشنگتن دولت های بسیاری از جمله اروپایی ها همچنان تمایل به برقراری تعاملات در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری و مالی با ایران را دارند، به همین دلیل از نظر بسیاری تحلیلگران اقدام کاخ سفید تنها نمایشی است و در عمل هیچ گونه تاثیری روی روند تبادل مالی و ارزی بین تهران و سایر کشور ها نخواهد داشت.

طی 2 ماه گذشته اقتصاد ایران از جمله بازار ارز به ثبات نسبی رسیده است و ایران توانسته با برخی دولت ها مانند ترکیه، روسیه، چین و سایر کشور ها با یک سیستم شبه سوئیفت وارد مبادله تجاری شود. کشور هایی مانند روسیه به صورت رسمی اعلام کرده اند که تحریم های ملی ایالات متحده آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت نمی شناسند و به همین دلیل هیچ تاثیر تعیین کننده ای روی مبادله تجاری آن ها با تهران نخواهد داشت.

تحریم بانک مرکزی ایران و دستان خالی آمریکا

در همین رابطه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به تحریم مجدد واشنگتن گفت که اعمال این محدودیت ها توسط دولت آمریکا نشان می دهد که دست آنها برای پیدا کردن اهرم فشار علیه ایران تاچه حدی خالی است و موفقیت های اخیر بانک مرکزی و ثبات بازار نشان می دهد که خوشبختانه تجارت و مبادلات مالی کشور از راه هایی انجام می شود که از سوی آمریکا غیر قابل تحریم است.

نکته مثبت این است که از دوره دور زدن تحریم ها به دوره تحریم ناپذیری تجارت خارجی عبور کرده ایم و وقت آن رسیده است که دولت آمریکا از واقعیت ها درس بگیرد. ناکامی های مکرر دولت آمریکا در یک سال و اندی گذشته نشان می دهد که این تحریم ها بی اثرتر از هر زمان دیگری شده اند و اقتصاد ایران، تاب آوری خود در مقابل تحریم ها رابه همگان اثبات کرده است.

ایران با برخی از کشور های همسو یا هم پیمان خود سازوکاری شبیه به سوئیفت را در دست بررسی دارد، تحقق این امر می تواند راه گریزی از تحریم ها باشد، همچنین می تواند به نقش دلار در تجارت بین المللی صدمه ای بزند، درنتیجه به نظر می رسد که تحریم های جدید آمریکا بیشتر جنبه رسانه ای دارد و فاقد کارایی لازم برای افزایش فشار بر ضد جمهوری اسلامی باشد. در واقع چین و روسیه برای عبور اقتصاد خودشان از فشار های آمریکا راهکار هایی را دنبال می کنند، که یکی از آن ها عدم وابستگی به دلار است و ایران هم در همین راستا پیش می رود.

تحریم بانک مرکزی کشورمان از سوی ایالات متحده آمریکا نشان داد که آنها به دنبال بزرگ کردن موضوعاتی  هستند که برای رسانه ها قابل توجه بوده  و برایشان جنبه تبلیغاتی داشته باشد، چراکه هیچ تحریم تازه ای علیه جمهوری اسلامی ایران باقی نمانده که پیش از این وضع نشده باشد، همچنین باتوجه به اینکه بانک مرکزی کشورمان پیش از این هم امکان انتقال پول در حوزه های مرتبط با آمریکا را نداشت، تحریم بانک مرکزی رویدادی جدید و فشار تازه ای به اقتصاد کشور وارد نخواهد کرد.

بسیاری از بانک های ایران تحت تحریم واشنگتن هستند، ولی کشور های جهان همچنان با این بانک ها تعامل می کنند، همچنین تحریم قطعات یدکی هواپیما، دارو، قطعات پیشرفته مربوط به پتروشیمی و دستگاه های سنگین حفاری نفتی جزئی از سیاست های فشار اقتصادی آمریکا علیه ایران است.

در طول 3 سال اخیر از سوی ترامپ تحریم پتروشیمی، نفتی و فروش برخی از محصولات ایرانی به خارج بر کشور ما اعمال شده که تاثیر چندانی نداشته است. همچنین شخصیت های زیادی در حوزه نظامی و سیاسی در لیست تحریم کاخ سفید قرار دارند، ایالات متحده آمریکا اولین دور از تحریم ها بر ضد جمهوری اسلامی ایران را از 18 آبان ماه سال 1358، حدود 8 روز بعد از فتح لانه جاسوسی اعمال کرده است که بر ضد خرید فروش سلاح بود سپس در دوران هیلاری کلینتون موضوع مربوط به سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز شامل تحریم شد، همچنین بعد از آن به سمت کشتیرانی هم کشیده شد.

تتهایی واشنگتن در میان هم پیمانانش

می توان گفت که در طول 3 سال گذشته روزی نبوده است که آمریکا علیه کشورمان تحریم جدید اعمال نکرده باشد، لذا ترامپ بعد از خروج از برجام تلاش کرد تا از ایران به عنوان یک برگ برنده انتخاباتی برای مذاکره آینده استفاده کند، ولی با شکست مواجهه شد و اکنون هم نگران شکست انتخاباتی است.

با این تفاسیر می توان گفت هیچ گونه تحریمی وجود ندارد که پیش از این آمریکایی ها انجام نداده باشند، همچنین واشنگتن بیش از این نمی تواند به اقتصاد ایران فشار وارد کند، به همین دلیل مقامات آمریکایی در گفت وگو با برخی از هم پیمانان خود از این موضوع تعجب می کنند، چراکه علی رغم فشار حداکثری واشنگتن بر ضد اقتصاد ایران، کشور ما همچنان سرپاست، چراکه گستره اقتصاد ایران بسیار زیاد است، اما این سیاست های ماجراجویانه ترامپ منجر شد که نه تنها رقبا بلکه هم پیمانان واشنگتن هم حاضر به دنبال روی از سیاست های آن ها نباشند، بنابراین تحریم ها علی رغم اینکه تمام حوزه های مالی و تجاری کشور را در بر گرفته، ولی تاثیر تعیین کننده ای نداشته است و تحریم های اعمال شده ترامپ نتوانست او را به اهدافش برساند، به نظر می رسد که اگر این وضعیت استمرار یابد، اقتصاد کشورمان به ثباتی می رسد و به آرامی می توان از این فشار ها عبور کرد.

 

منبع: جام جم آنلاین انتهای پیام
منبع خبر : اتاق خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تجاری   واشنگتن   آمریکا   روسیه   نخست وزیر استرالیا   نظام جمهوری اسلامی ایران   رییس جمهور آمریکا   وزارت خزانه داری آمریکا   کاخ سفید   صدمه   کارایی   سوئیفت   مبادلات مالی   همسو   موسسات پولی   محدودیت ها   محدودیت جدید   بازار ارز   چین   اقتصاد   بازار   بانک مرکزی   تروریست   تحریم های آمریکا   خروج از برجام   دونالد ترامپ   دولت آمریکا   بانک ها   صندوق توسعه ملی   رییس کل بانک مرکزی   دور زدن تحریم  
اخبار مرتبط
همتی: در حال تجارت بدون تحریم هستیم
جوان آنلاین
کنترل کامل بر بازار ارز برقرار است
بورس نیوز
همتی: چهار بار دیگر نیز ما را تحریم کنند تاثیری نخواهد داشت
تابناک
همتی: دنبال دور زدن تحریم ها نیستیم
صراط
پول ملی، مبنای مبادلات ایران و روسیه
ایران آنلاین
همتی: تحریم بانک مرکزی تبلیغاتی است
الف
آرامش قبل از توفان در بازار ارز؟
افق تازه
دلار از مبادلات مالی با روسیه و ترکیه حذف شد
بانکداری ایرانی
دنبال دور زدن تحریم نیستیم، در حال تجارت بدون تحریم هستیم
باشگاه خبرنگاران
پاسخ رییس کل بانک مرکزی به ادعای آرامش قبل از توفان بازار ارز/ می خواهند دل مردم را خالی کنند/ دلار از مبادلات مالی با روسیه و ترکیه حذف شد
آفتاب
همتی: در حال انجام تجارت بدون تحریم هستیم/ ثبات بازار ارز ادامه می یابد
پارسینه
ادامه فعالیت های مالی ایران خارج از مقرارت تحریم
صدا و سیما
همتی: تقریبا همه مبادلات مالی ایران و روسیه از طریق پول ملی دو کشور انجام می شود
ایسنا
ادعای آرامش قبل از طوفان در بازار ارز برای خالی کردن دل مردم است/ کنترل کامل بر بازار داریم/ چند بار دیگر هم ما را تحریم کنند اثری ندارد
قدس آنلاین
تحریم مجدد بانک مرکزی، اقدامی تبلیغی است/بازار ارز تحت کنترل است
خبرگزاری ایلنا
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
قفل کردن ذخایر ارزی ایران هدف راهبردی آمریکا
ساعت 24
ادعاهای واهی رئیس جمهور آمریکا علیه ایران
روز پلاس
مجمع عمومی 74| ترامپ: تحریم ها علیه ایران رفع نمی شوند
فارس
راهبرد ترامپ در قبال ایران؛ فشار حداکثری، تاثیر حداقلی
مشرق نیوز
رسانه کنگره آمریکا: راهبرد ترامپ در قبال ایران؛ فشار حداکثری، تاثیر حداقلی است
الف
جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند
تسنیم
تحریم بانک مرکزی چه تبعاتی دارد؟
قدس آنلاین
تحریم بانک مرکزی صرفا جنبه تبلیغاتی دارد/ذخایر مالی ایران به شکل دلاری نیست که دچار مشکل شود
نامه نیوز
ایران چگونه با مادر تحریم ها مقابله کرد؟
افکار نیوز
بانک مرکزی در سیاه چاله کاتسا/ ایران چگونه با مادر تحریم ها مقابله کرد؟
باشگاه خبرنگاران
پشت پرده تحریم های مالی آمریکا علیه ایران
صدای ایران
تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی؛ آیا تحریم جدید تاثیری بر اقتصاد دارد؟
خبرگزاری دانشجو
پشت صحنه تحریم های مالی علیه ایران
آفتاب
تبعات واقعی دور جدید تحریم آمریکا علیه بانک مرکزی ایران چیست؟
اقتصاد آزاد
تحریم بازی ترامپ!
خبرگزاری دانشجو
چرا تحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
جامعه مهندسین
چراتحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
نصف جهان
واکاوی فضای رسانه ای از میزان تاثیرگذاری تحریم های جدید بر اقتصاد کشور
ایرنا
توافقات مالی ایران با روسیه، چین و ترکیه قدرت دلار را کاهش می دهد
خبرگزاری خانه ملت
پشت صحنه تحریم های مالی
بانکداری ایرانی
نظر معمار تحریم ها درباره تحریم های جدید ایران
مشرق نیوز
آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است
مهر نیوز
سرگردانی های ترامپ از تحریم های بی نتیجه و تمسخر آمیز/ سنگینی سایه قدرت بانک مرکزی بر تحریم ها!
باشگاه خبرنگاران
پشت صحنه تحریم های مالی جدید آمریکا
فرارو
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : همتی: در حال تجارت بدون تحریم هستیم
bltبورس نیوز : کنترل کامل بر بازار ارز برقرار است
bltتابناک : همتی: چهار بار دیگر نیز ما را تحریم کنند تاثیری نخواهد داشت
bltصراط : همتی: دنبال دور زدن تحریم ها نیستیم
bltایران آنلاین : پول ملی، مبنای مبادلات ایران و روسیه
bltالف : همتی: تحریم بانک مرکزی تبلیغاتی است
bltافق تازه : آرامش قبل از توفان در بازار ارز؟
bltبانکداری ایرانی : دلار از مبادلات مالی با روسیه و ترکیه حذف شد
bltباشگاه خبرنگاران : دنبال دور زدن تحریم نیستیم، در حال تجارت بدون تحریم هستیم
bltآفتاب : پاسخ رییس کل بانک مرکزی به ادعای آرامش قبل از توفان بازار ارز/ می خواهند دل مردم را خالی کنند/ دلار از مبادلات مالی با روسیه و ترکیه حذف شد
bltپارسینه : همتی: در حال انجام تجارت بدون تحریم هستیم/ ثبات بازار ارز ادامه می یابد
bltصدا و سیما : ادامه فعالیت های مالی ایران خارج از مقرارت تحریم
bltایسنا : همتی: تقریبا همه مبادلات مالی ایران و روسیه از طریق پول ملی دو کشور انجام می شود
bltقدس آنلاین : ادعای آرامش قبل از طوفان در بازار ارز برای خالی کردن دل مردم است/ کنترل کامل بر بازار داریم/ چند بار دیگر هم ما را تحریم کنند اثری ندارد
bltخبرگزاری ایلنا : تحریم مجدد بانک مرکزی، اقدامی تبلیغی است/بازار ارز تحت کنترل است
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltساعت 24 : قفل کردن ذخایر ارزی ایران هدف راهبردی آمریکا
bltروز پلاس : ادعاهای واهی رئیس جمهور آمریکا علیه ایران
bltفارس : مجمع عمومی 74| ترامپ: تحریم ها علیه ایران رفع نمی شوند
bltمشرق نیوز : راهبرد ترامپ در قبال ایران؛ فشار حداکثری، تاثیر حداقلی
bltالف : رسانه کنگره آمریکا: راهبرد ترامپ در قبال ایران؛ فشار حداکثری، تاثیر حداقلی است
bltتسنیم : جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند
bltقدس آنلاین : تحریم بانک مرکزی چه تبعاتی دارد؟
bltنامه نیوز : تحریم بانک مرکزی صرفا جنبه تبلیغاتی دارد/ذخایر مالی ایران به شکل دلاری نیست که دچار مشکل شود
bltافکار نیوز : ایران چگونه با مادر تحریم ها مقابله کرد؟
bltباشگاه خبرنگاران : بانک مرکزی در سیاه چاله کاتسا/ ایران چگونه با مادر تحریم ها مقابله کرد؟
bltصدای ایران : پشت پرده تحریم های مالی آمریکا علیه ایران
bltخبرگزاری دانشجو : تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی؛ آیا تحریم جدید تاثیری بر اقتصاد دارد؟
bltآفتاب : پشت صحنه تحریم های مالی علیه ایران
bltاقتصاد آزاد : تبعات واقعی دور جدید تحریم آمریکا علیه بانک مرکزی ایران چیست؟
bltخبرگزاری دانشجو : تحریم بازی ترامپ!
bltجامعه مهندسین : چرا تحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltنصف جهان : چراتحریم های جدید آمریکا فشار بیشتری بر اقتصاد ایران وارد نمی کند؟
bltایرنا : واکاوی فضای رسانه ای از میزان تاثیرگذاری تحریم های جدید بر اقتصاد کشور
bltخبرگزاری خانه ملت : توافقات مالی ایران با روسیه، چین و ترکیه قدرت دلار را کاهش می دهد
bltبانکداری ایرانی : پشت صحنه تحریم های مالی
bltمشرق نیوز : نظر معمار تحریم ها درباره تحریم های جدید ایران
bltمهر نیوز : آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است
bltباشگاه خبرنگاران : سرگردانی های ترامپ از تحریم های بی نتیجه و تمسخر آمیز/ سنگینی سایه قدرت بانک مرکزی بر تحریم ها!
bltفرارو : پشت صحنه تحریم های مالی جدید آمریکا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.