مخبر - 1398/06/30 - جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین

جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
حجت الاسلام اصفهانیان با اعلام برنامه های ششمین کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در کشور عراق، گفت: شبکه نخبگانی 500 نفره از ایران، عراق، لبنان، افغانستان، بحرین، پاکستان و یمن به منظور فضاسازی علمی هنری در پیاده روی اربعین فعال می شوند.
جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین

به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، ششمین دوره کنگره علمی «لقاءالحسین(ع)» و چهارمین کنگره فرهنگی هنری «عهد مع الحسین(ع)» به مناسبت ایام اربعین حسینی برگزار می شود و در تلاش است تا ظرفیت های نخبگانی را درباره این پدیده فرامذهبی و فرامرزی و به واقع جهانی، فعال و در پرتوی آن آثار فاخر و اثرگذار را تولید کند.

لذا به منظور بررسی ابعاد و اهداف برگزاری این کنگره ها با حجت الاسلام «سعید اصفهانیان»، دبیرکل کنگره بین المللی اربعین و مدیر عامل مؤسسه اصحاب الحسین(ع) گفت وگویی کرده ایم که در ادامه بخش دوم و پایانی آن تقدیم حضورتان می شود:

ششمین دوره کنگره علمی «لقاءالحسین(ع)» با چه محور و اهدافی برگزار می شود؟

این دوره از کنگره با موضوع «اربعین و امت سازی» و پیوست بیانیه گام دوم انقلاب یعنی خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی برگزار می شود تا ظرفیت عظیم هنرمندان ایرانی را در کنار نخبگان فکری قرار دهیم و آثاری غنی و فاخر را تولید کنیم.

برای تحقق این هدف و حول محور اصلی کنگره چه برنامه هایی تدارک دیده شده است؟

هم اکنون سه برنامه را در دست اجرا داریم که با ورود به فضای زمانی اربعین این برنامه ها در پیوند و هم افزایی با یکدیگر، در عرصه بین الملل اجرا می شوند.

نخست نشست های منطقه ای در کشورهای مختلف با محوریت اربعین و امت سازی که هم اکنون در حال برگزاری است و شهرهای دمشق، حلب، بیروت، لاذقیه، نجف، کربلا، تهران، قم، مشهد، اصفهان و ... میزبان آنها شده و می شوند.

دوم سلسله نشست های «اربعین در قاب رسانه» که به صورت هفتگی سه شنبه ها از ساعت 8 و 30 دقیقه تا اذان ظهر در سالن همایش های صداوسیما و با حضور استادان فکری و مدیران و برنامه سازان رسانه ملی برگزار می شود.

این بخش از برنامه ها می کوشد تا مفاهیم امت سازی را در اختیار استادان قرار دهد و سپس این مفاهیم را از نظر برنامه سازان تقدیم رسانه ملی کند تا با گفتگو در کمیسیون های مربوطه این مفاهیم عمیق به سمت تولیدات رسانه ای سوق داده شود. این نشست ها از طریق سایت موسسه «اصحاب الحسین(ع)» به صورت زنده قابل دریافت است.

و سوم انجام برنامه های علمی پژوهشی با مرکزیت قم در نقاط مختلف جهان است.

این برنامه ها با تولیت چه نهادهایی اجرا می شوند؟

مراکز علمی حوزه و دانشگاه در این باره همکاری می کنند، چنان که دفتر تبلیغات اسلامی قم با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی اولین نشست را برگزار کرده است و تا ایام پیاده روی اربعین نشست شبه قاره در دانشگاه باقرالعلوم(ع)، نشست کشورهای آفریقایی در جامعه الزهرا(س) و نشست اروپا و آمریکا در مرکز ادیان قم برگزار می شود.

چه زمان و مکانی برای برگزاری کنگره در عراق در نظر گرفته شده است؟

در تاریخ 18 و 19 مهرماه یعنی حدوداً یک هفته قبل از اربعین حسینی، مقالات استادان و گفتگوهای اندیشه ورزی در کنگره دانشگاه نجف ارائه می شود.

پس از آن و از 20 تا 22 مهرماه مجموعه ای از نخبگان در قالب گروه های کوچک سه تا چهار نفره از استادان، مسیر پیاده روی را طی می کنند و در مواکب 14 گانه ای که در مسیر تعبیه می شود، توقف کرده و با حضور در میزهای گفتگو و حلقه های معرفت، با زائران در تعامل خواهند بود.

یکشنبه شب، 21 مهرماه مجموعه استادان در موکب استادان و دانشجویان جهان اسلام واقع در عمود 510 گرد هم جمع می شوند و نهایتاً سه شنبه شب قبل از اربعین، 23 مهرماه در موکب دانشجویان و استادان جهان اسلام واقع در شارع شهدا نزدیک به حرم مطهر حسینی، گعده علمی برگزار و در بخش هنری وُرک شاپ های هنری شامل نقاشی خطاطی و گرافیک برگزار می شود.

در روز چهارشنبه هم استادان و هنرمندان به زیارت سیدالشهداء(ع) مشرف شده و مجموعه آثار تولیدشده در قالب کنگره را تقدیم حرم مطهر می کنند. تجلیل از 10 پایان نامه دانشجویی مرتبط با اربعین نیز برای این ایام پیش بینی شده است.

هدف غایی از این هم افزایی هنری و نخبگانی در موضوع اربعین حسینی چیست؟

در این پیوند میان علم و هنر و برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت نظری و میدانی و نیز تجلیل از آثار نخبگانی، می کوشیم مسیر گفتمان سازی قدرتمند اربعین در جامعه در طول سال را هموار کنیم.

از این رو، در ستاد علمی معرفتی اربعین در طول سال مطالعه و تحقیق انجام می شود اما مراکز همکار از آستانه محرم حسینی وارد مرحله برگزاری نشست های اندیشه ورزی می شوند امسال هم برنامه ها پس از عید سعید غدیر در قم آغاز شد و مراکز همراه و همکار، فعالیت های شان را در سه حوزه مذکور ساماندهی کردند.

اما نهایتاً تجمیع و بروز و ظهور اصلی همه این برنامه ها در عراق و از 10 روز پیش از اربعین است.

در برگزاری کنگره علمی «لقاءالحسین(ع)» و چهارمین کنگره فرهنگی هنری «عهد مع الحسین(ع)» چقدر بر ظرفیت نخبگان ایرانی تکیه شده است؟ آیا از ظرفیت نخبگان غیرایرانی هم بهره برده اید؟

بر اساس فضای کنونی اربعین و به میدان آمدن ظرفیت حداکثری عراق و ایران، بیشتر کار بر عهده اندیشمندان ایرانی است البته نخبگانی از کشورهای عراق، لبنان، افغانستان، بحرین، پاکستان و یمن هم ورود کرده و در مجموع شبکه ای نخبگانی متشکل از 500 استاد تشکیل شده است.

البته مجموعه ای که در هر کنگره علمی هنری شرکت می کند به لحاظ اقتضائات اربعین، در رده اول پذیرای جمع حدود 200 نفره استادان فعال است که استادان علاقمند نیزآنها را همراهی می کنند. و نهایتاً گروه های فعال در مسیر پیاده روی نیز حداقل شامل 500 استاد می شوند.

آیا برای همراه کردن این جمع نخبگانی از طریق فراخوان اقدام می شود؟

طی شش دوره برگزاری کنگره، مسیر فراخوان را طی نکردیم بلکه از طریق شناسایی و انتخاب استادان شاخص اقدام کردیم که در این سیر امسال مجموعه های بیشتری در مقایسه با سال های گذشته با ما همراه هستند، مجموعه هایی همچون دفتر تبلیغات اسلامی، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بنیاد مطالعات تخصصی وارث الانبیاء متعلق به عتبه حسینی(ع)، جامعه الاسلامیه و جامعه امام مهدی(عج) نجف اشرف، دانشگاه های باقرالعلوم(ع)، امام صادق(ع)، تهران به ویژه دانشکده علوم اجتماعی و ادیان قم، جامعه الزهرا(س)، دانشگاه حضرت معصومه(س)، دانشگاه فردوسی مشهد، مجتمع آموزش عالی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد فرهنگ و هنر استان اصفهان، حوزه هنری استان یزد، حوزه هنری استان خراسان جنوبی و حوزه هنری تهران و ... که همگی برای فهم عمیق «الحُسین یَجمعُنا» با ما همکاری کرده اند.

پایان پیام/9
منبع خبر : شبستان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «شبستان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   افغانستان   حرم مطهر   پژوهشگاه   آمریکا   پاکستان   دمشق   جهان اسلام   نخبگان   اربعین حسینی   اذان   مشهد مقدس   کنگره   هنری   کنگره بین المللی   زائران   قرآن و معارف   جامعه الزهرا   کشورهای آفریقایی   هنرمندان ایرانی   خودسازی   برنامه سازان   لاذقیه   تولیت   سلسله نشست   باقرالعلوم   موکب   مسیر پیاده روی   مواکب   فرهنگی   یمن   دانشگاه   بین الملل   استان قم   رسانه ملی   ایران و عراق   گام دوم انقلاب   اروپا   دفتر تبلیغات اسلامی   پیاده روی اربعین  
اخبار مرتبط
برنامه مسجد مقدس جمکران برای اربعین در ایران و عراق/ استقرار قرارگاه مهدوی در مسیر نجف به کربلا
شبستان
فعالیت 2500 موکب ایرانی در ایام اربعین/ اسکان 25 تا 30 هزار زائر در صحن عقیله بنی هاشم(ع)
شبستان
بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
تسنیم
هر زائر ایرانی اربعین، سفیری برای جمهوری اسلامی باشد
ایرنا
ولایتی: دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
فردا نیوز
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
تسنیم
اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
خبرآنلاین
111 موکب از استان قم آماده خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی هستند
تسنیم
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
اطلاعات روز
ایران هیچ چشم داشتی بابت کمک به اعضای محور مقاومت ندارد/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
مشرق نیوز
خدمت رسانی به زائران حسینی با محوریت موکب های مردمی باشد
ایرنا
قمی ها 111 موکب برپا می کنند/ افزایش حضور زائران خارجی در قم
مهر نیوز
ثبت نام 35 هزار نفر از قم برای شرکت در پیاده روی اربعین
فرتاک نیوز
آمادگی برای پذیرایی از زائران اربعین در قم و عراق
مهر نیوز
خدمات رسانی در 100 عمود مسیر نجف-کربلا توسط شهرداری قم انجام می شود
ایرنا
کوتاه ترین مسیر دسترسی به کربلای معلی در اربعین
شبکه الکوثر
استقرار موکب مع امامٍ منصور به همت مسجد جمکران
شیعه نیوز
درخواست های رئیس دانشگاه فردوسی از شورای شهر مشهد
ایسنا
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
شیعه نیوز
موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
ایرنا
استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا
مهر نیوز
آمادگی 300 دانشجوی خادم سیستان و بلوچستان برای استقبال از زائران پاکستانی
جام نیوز
استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا/ میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین
شبستان
استقرار موکب «مع امامٍ منصور» جمکران در عمود 1070/ میزبانی از زائران غیرایرانی
فارس
دفاع مقدس ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکست
خبرگزاری دفاع مقدس
میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین/ استقرار موکب "مع امامٍ منصور" در مسیر نجف به کربلا
ایسنا
اربعین 98 در مرز میرجاوه چه می گذرد؟ / آمادگی 300 دانشجوی خادم سیستان و بلوچستان برای استقبال از زائران پاکستانی
خبرگزاری دانشجو
اربعین امسال 50 هزار زائر از قزوین راهی کربلا می شود
تسنیم
پایان گردهمایی فعالان مردمی اربعین
عقیق
قدرت موشکی و بازدارندگی کشور ضامن امنیت است
مهر نیوز
موکب های قزوین در 36 نقطه به زائران اربعین خدمات می دهند
ایرنا
جمع آوری 20 هزار دلنوشته از زائران پیاده اربعین حسینی قزوین
خبرگزاری حوزه
خراسان رضوی هفته گذشته علاوه بر مسئولان کشوری میزبان موکب داران عراقی بود
ایرنا
دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
عقیق
بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
رسانیوز
ادای احترام موکب داران عراقی به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
شبکه الکوثر
برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
خبرگزاری حوزه
استاندار آذربایجان شرقی: پیاده روی اربعین، فرصتی برای ترویج فرهنگ شیعه در دنیا است
تسنیم
آیت الله عیسی قاسم سخنران ویژه گردهمایی اربعینی ها
فارس
جبهه مقاومت در سایه حرکت عاشورایی سیدالشهدا (ع) شکل گرفت
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltشبستان : برنامه مسجد مقدس جمکران برای اربعین در ایران و عراق/ استقرار قرارگاه مهدوی در مسیر نجف به کربلا
bltشبستان : فعالیت 2500 موکب ایرانی در ایام اربعین/ اسکان 25 تا 30 هزار زائر در صحن عقیله بنی هاشم(ع)
bltتسنیم : بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
bltایرنا : هر زائر ایرانی اربعین، سفیری برای جمهوری اسلامی باشد
bltفردا نیوز : ولایتی: دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltتسنیم : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه? دو روی یک سکه اند
bltخبرآنلاین : اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
bltتسنیم : 111 موکب از استان قم آماده خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی هستند
bltاطلاعات روز : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltمشرق نیوز : ایران هیچ چشم داشتی بابت کمک به اعضای محور مقاومت ندارد/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltایرنا : خدمت رسانی به زائران حسینی با محوریت موکب های مردمی باشد
bltمهر نیوز : قمی ها 111 موکب برپا می کنند/ افزایش حضور زائران خارجی در قم
bltفرتاک نیوز : ثبت نام 35 هزار نفر از قم برای شرکت در پیاده روی اربعین
bltمهر نیوز : آمادگی برای پذیرایی از زائران اربعین در قم و عراق
bltایرنا : خدمات رسانی در 100 عمود مسیر نجف-کربلا توسط شهرداری قم انجام می شود
bltشبکه الکوثر : کوتاه ترین مسیر دسترسی به کربلای معلی در اربعین
bltشیعه نیوز : استقرار موکب مع امامٍ منصور به همت مسجد جمکران
bltایسنا : درخواست های رئیس دانشگاه فردوسی از شورای شهر مشهد
bltشیعه نیوز : زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
bltایرنا : موکب مسجد جمکران در مسیر نجف به کربلا مستقر می شود
bltمهر نیوز : استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا
bltجام نیوز : آمادگی 300 دانشجوی خادم سیستان و بلوچستان برای استقبال از زائران پاکستانی
bltشبستان : استقرار موکب «مع امامٍ منصور» در مسیر نجف به کربلا/ میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین
bltفارس : استقرار موکب «مع امامٍ منصور» جمکران در عمود 1070/ میزبانی از زائران غیرایرانی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دفاع مقدس ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکست
bltایسنا : میزبانی جمکران از زائران غیرایرانی اربعین/ استقرار موکب "مع امامٍ منصور" در مسیر نجف به کربلا
bltخبرگزاری دانشجو : اربعین 98 در مرز میرجاوه چه می گذرد؟ / آمادگی 300 دانشجوی خادم سیستان و بلوچستان برای استقبال از زائران پاکستانی
bltتسنیم : اربعین امسال 50 هزار زائر از قزوین راهی کربلا می شود
bltعقیق : پایان گردهمایی فعالان مردمی اربعین
bltمهر نیوز : قدرت موشکی و بازدارندگی کشور ضامن امنیت است
bltایرنا : موکب های قزوین در 36 نقطه به زائران اربعین خدمات می دهند
bltخبرگزاری حوزه : جمع آوری 20 هزار دلنوشته از زائران پیاده اربعین حسینی قزوین
bltایرنا : خراسان رضوی هفته گذشته علاوه بر مسئولان کشوری میزبان موکب داران عراقی بود
bltعقیق : دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
bltرسانیوز : بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
bltشبکه الکوثر : ادای احترام موکب داران عراقی به بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
bltخبرگزاری حوزه : برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
bltتسنیم : استاندار آذربایجان شرقی: پیاده روی اربعین، فرصتی برای ترویج فرهنگ شیعه در دنیا است
bltفارس : آیت الله عیسی قاسم سخنران ویژه گردهمایی اربعینی ها
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جبهه مقاومت در سایه حرکت عاشورایی سیدالشهدا (ع) شکل گرفت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.