مخبر - 1398/06/30 - سرپرست سازمان توسعه تجارت مطرح کرد؛پیش نیازهای ایران برای دریافت نمره خوب در کیفیت تجارت

سرپرست سازمان توسعه تجارت مطرح کرد؛پیش نیازهای ایران برای دریافت نمره خوب در کیفیت تجارت
اقتصادنیوز : پیش نیازهای توسعه بازارهای صادراتی از طریق ارتقای سطح استاندارد کالاها بررسی شد. بر این اساس، رعایت الزامات و قواعد بین المللی درخصوص کیفیت محصولات صادراتی، به عنوان یک ملاحظه کلان برای بهبود کیفیت کالاها مورد تاکید سیاست گذار قرار گرفته است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت مطرح کرد؛پیش نیازهای ایران برای دریافت نمره خوب در کیفیت تجارت

به گزارش اقتصادنیوز در این چارچوب، «توجه به ضوابط سازمان تجارت جهانی»، «حرکت به سمت برندسازی»، «بسط دامنه صدور کالا به سمت کشورهای توسعه یافته» و « ایفای تعهدات توافق شده میان فروشنده و خریدار» از جمله مهم ترین پیش نیازهای مذکور است.

در این راستا، حمید زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت در تازه ترین اظهارات خود و در ادامه ترسیم نقشه صادرات کشور، مسیر بسط شعاع بازارهای هدف را به وسیله عملیاتی شدن مولفه های مرتبط با کیفی سازی محصولات مشخص کرده است. متولی تجارت کشور، در همین رابطه اعلام کرده است که از 44 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور، رقمی حدود 14میلیارد دلار کالا به کشورهایی صادر می شود که رعایت دقیق نظام کنترل استاندارد را به طور دقیق انجام نمی دهند، ولی با این وجود 75 درصد از محصولات صادراتی ایران از کیفیت مطلوبی برای حضور در بازارها برخوردار هستند. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت، سازمان ملی استاندارد درحال بررسی توافق نامه ای دوجانبه در حوزه استاندارد با کشورهای اولویت یک تجاری (کشورهای همسایه و منطقه) و شرکایی مانند هند و چین است. اما در کنار توجه به شاخص های کیفی صدور کالا در عرصه بین المللی، ایفای تعهدات ارائه شده توسط فروشنده به طرف معامله، به عنوان یکی از نقاط اصلی از سوی سیاست گذار مطرح است. به گفته سکاندار تجارت کشور، آنچه می تواند به عنوان یک دستور سیاستی مانع از صدور برخی کالاها شود، بی توجهی به تعهداتی است که در کیفیت کالای صادراتی مورد توافق قرار می گیرد. در واقع این انحراف از تعهد ارائه شده از سوی صادرکننده، برای تصمیم سازان قابل پذیرش نیست. در طرف مقابل، فعالان اقتصادی بر این باورند گروهی که بیشترین میزان توجه را به کیفیت کالاهای صادراتی دارند، صادرکنندگان هستند؛ چراکه صدور کالای بی کیفیت تنها برای یک دوره زمانی کوتاه امکان پذیر است، اتفاقی که در نهایت موجب متضرر شدن صادرکننده خواهد شد. فعالان حوزه صادرات در عین حال، ورود و دخالت دستگاه های تصمیم گیر در روند معامله و تجارت میان شرکت ها را مورد سوال قرار می دهند؛ به گفته آنها درحال حاضر، وظیفه نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی، برعهده شرکت های بین المللی است که به عنوان بازرس نقش آفرین هستند، بنابراین در این سازوکار تفاهم ها و توافقات صورت گرفته میان طرفین درخصوص رعایت استاندارد کالاها، ملاک عمل خواهد بود؛ همچنین در مسیر توافق بین طرفین، پذیرش گواهی استاندارد می تواند به عنوان فاکتوری تعیین کننده ذیل توافقات به کار گرفته شود.

اما حمید زادبوم، سرپرست سازمان توسعه تجارت با حضور در یک برنامه تلویزیونی، ضمن اشاره به مهم ترین الزامات برای کیفی سازی کالاهای صادراتی، حرکت به سمت برندسازی را گامی مهم در مسیر ارتقای کیفیت کالاها برای دستیابی به بازارهای بزرگ عنوان و آن را عاملی برای بالا بردن دانش تجار و فعالان اقتصادی ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: به طور کلی سازمان تجارت جهانی قواعدی را برای صادرات کالاها میان کشورهای طرف معامله تعیین می کند؛ کشور ما اگرچه عضو سازمان تجارت جهانی نیست، اما اغلب کشورهای طرف معامله ما عضو این سازمان هستند و بنابراین ما هم باید به این ضوابط توجه کنیم. زادبودم تصریح کرد: «کنترل و مدیریت کیفیت» معیاری است که برای سنجش کیفیت کالاهای صادراتی مورد توجه سازمان تجارت جهانی است؛ البته کشورهای توسعه یافته تر استانداردها و قواعد سختگیرانه تری را برای ورود کالا لحاظ می کنند، برای همین صادرکنندگان می توانند به کشورهای کمتر توسعه یافته کالاهای بیشتری صادر کنند و به کشورهای توسعه یافته، به دلیل وجود سختگیری ها، کمتر صادر کنند، چراکه قواعد در این کشورها سختگیرانه تر است. سرپرست سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: برای ورود به بازارهای بین المللی، لازم است که به سمت صدور کالاهای باکیفیت و بازارهای توسعه یافته تر برویم. وی اضافه کرد: برخی از بازارهای اطرف ما که کشورهای کمتر توسعه یافته ای هستند که امروز کالاهای ما را می پذیرند اما این پرسش مطرح است که آیا این کشورها مثلا پنج سال آینده هم کالاهای ما را خواهند پذیرفت؟ آیا امروز بازار کشورهای اروپایی و توسعه یافته کالاهای ما را می پذیرند؟ اگر می خواهیم به این بازارها راه پیدا کنیم، ضرورت دارد که برای توسعه کارمان قواعد استاندارد جهانی را رعایت کنیم. زادبوم در عین حال بر این موضوع تاکید کرد که قواعدی که خود کشورها برای واردات کالا به مرزهای خود در نظر می گیرند، باعث می شود که نوعی اجبار در استانداردسازی به وجود بیاید. به گفته این مقام مسوول، میزان حساسیت و دقت در استاندارد برخی گروه های کالایی از جمله محصولات کشاورزی، مواد غذایی، همچنین کالاهایی که به استاندارد های فنی نیاز دارند، بیشتر است، چراکه این کالاها مستقیما به محیط زیست و جان افراد مرتبط است.

همچنین محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در برنامه مذکور عنوان کرد: کسی که بیشترین میزان توجه را به کیفیت کالای صادراتی دارد، خود صادرکننده است، چراکه صادرات کالای باکیفیت پایین فقط برای یک دوره کوتاه ممکن است و مطمئنا خریدار هم دیگر اقدام به خرید آن کالا نخواهد کرد و ضرر این اتفاق به خود صادرکننده برمی گردد. بنابراین این تصور که صادرکننده علاقه مند به صادرات کالای بی کیفیت است، اشتباه است. رئیس کنفدراسیون صادرات ایران دامنه مولفه های مرتبط با استانداردسازی را فراتر از محصولات صادراتی دانست و گفت: اینکه کیفیت و استاندارد فقط به کالاهای صادراتی محدود شود و برای آن حساسیت ایجاد شود، درست نیست. آیا مردم ما می توانند از هر کالایی، با هر سطحی از استاندارد استفاده کنند ولی در مقابل ضوابطی برای کالاهای صادراتی لحاظ شوند که خریداران کالا های ما از آن بهره بگیرند. به گفته لاهوتی، هر کالایی اعم از اینکه بخواهد صادر شود یا به مصرف داخلی برسد، باید از درب کارخانه شرایط و کیفیت لازم را داشته باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: باید به این نکته توجه کرد که بازارهای صادراتی ما متفاوت هستند؛ توان خرید بعضی از بازارها در حد کالاهای درجه یک است، اما توان خرید برخی دیگر به کالاهای درجه دو و سه محدود می شود. به عنوان مثال، این اتفاق برای محصولات چینی هم وجود دارد، کالاهایی که توسط چین تولید می شود، هم به آمریکا، هم کشورهای درحال توسعه و هم به کشورهای فقیر صادر می شود، بنابراین درخواست مشتری در بازار هدف حائز اهمیت است. اما سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به اظهارات رئیس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: این درست است که در مواردی مشتری و وارد کننده طرف مقابل ما سفارش خاصی دارد و صادرکننده هم براساس آن کار را انجام می دهد؛ این کالا با اینکه احتمالا قواعد استاندارد را رعایت کرده، اما ممکن است از کیفیت لازم برای آن بازار برخوردار نباشد. زادبوم تصریح کرد: اما مساله ای که می تواند منجر به جلوگیری صادرات کالا شود، مساله تعهد صادرکننده است. وقتی صادرکننده به طرف مقابل تعهدی می دهد، ملزم است که آن تعهد را درست انجام دهد، چون هر چه مورد توافق قرار گرفته در گمرکات کنترل می شود؛ مشکل در جایی پیش می آید که یک کالایی به غیر از آنچه تعهد شده، به خریدار ارائه می شود. اینجا نقطه حساسی است که برای دولت قابل تحمل نیست؛ اینکه یک نفر به خریدار تعهدی ارائه کند، ولی بعد به آن عمل نکند.

رئیس کنفدراسیون صادرات در واکنش به ملاحظه مطرح شده از سوی سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: نکته ای که به آن اشاره شد در قانون تجارت به عنوان عمل ایفای تعهد شناخته می شود و در صورت عمل نکردن به آن نوعی تقلب فروشنده است، اتفاقی که می تواند هم در داخل و هم در خارج رخ دهد. وی افزود: اما این موضوع که دستگاه های حاکمیتی به فکر خریدار خارجی باشند و خود را در تجارت میان دو شرکت (اعم از داخلی یا خارجی) دخیل کنند، جای بحث دارد. ضوابط تجارت جهانی در دنیا تعریف شده است، وقتی کالایی از تولیدکننده خارجی خریداری می شود، شرکت هایی در سطح بین المللی به عنوان بازرس وجود دارند که به رعایت الزامات استاندارد رسیدگی می کنند و اگر شرکت خریدار هم آن را تایید کند، به این معنا است که صادرکننده به تعهد خود عمل کرده و خریدار هم نمی تواند توافق را نقض کند. بنابراین ما هم باید از همین شرایط و ضوابط بهره ببریم، هر چند که برخی موارد هم به قراردادی که میان فروشنده و خریدار امضا می شود بستگی دارد. رئیس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: درحال حاضر کالاهایی وجود دارند که از گواهی استاندارد برخوردارند، اما به محض اینکه از گمرک خارج می شوند آن گواهی بی فایده می شود، چراکه کشور هدف گواهی استاندارد دیگری را درخواست می کند. لاهوتی در پاسخ به اینکه چه روندی باید طی شود که کالاهای ایرانی با توجه به استاندارد و کیفیتی که دارند در بازارهای هدف هم مورد پذیرش قرار بگیرند، عنوان کرد: این امر به چند فاکتور نیاز دارد. توافق بین کشورها و پذیرش گواهی استانداردها فاکتوری مهم است که می تواند ذیل توافقات دوجانبه کشورها به این موضوع کمک کند. درحال حاضر برخی کشورها این کار را می کنند، اما بسیاری از کشورها استانداردهای خود را دارند. از سوی دیگر، امروز در کشور ما صادرات به صورت تخصصی انجام نمی شود و فعالان اقتصادی در حوزه های تخصصی کار نمی کنند. این موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند.

برای حل این مشکل، کارت های بازرگانی تخصصی می تواند کمک کننده باشد. به گفته او، علاوه بر آنچه گفته شد، خریدار و فروشنده هم خودشان می توانند بر اساس توافق بین دو نفر کالاهایی که سفارش می دهند را بر اساس همان شرایط بازرسی که قبلا اشاره کردند، تبادل کنند. اما مشروط به درخواست خود خریدار کالا نه اجبار از داخل. زادبوم در پاسخ به صحبت های لاهوتی مبنی بر توافق بین کشورها برای پذیرش استاندارد ایران گفت: ما امسال به این موضوع توجه داشتیم و قرار شد سازمان ملی استاندارد اعلام کند که با کدام یک از کشورهای دارای اولویت تجاری، یعنی همسایگان به علاوه هند و چین، توافق نامه دوجانبه دارد. این کار امسال انجام خواهد شد. البته با بسیاری از کشورهای هدف، این توافق نامه دوجانبه وجود دارد. اما در مورد کشورهایی که این توافق نامه با آنها انعقاد نشده، از سازمان ملی استاندارد خواسته شده که همین امسال این کار انجام شود.

زادبوم ادامه داد: سال های گذشته یک پیشنهاد مبنی بر تشکیل نظام جامع مدیریت کیفیت صادرات ارائه شده بود؛ اما اولویت های دیگری وارد نظام تجاری ما شد که این پیشنهاد فراموش شد. یکی از کارهایی که تصمیم داریم با جدیت دنبال کنیم، اجرای این پیشنهاد است که می تواند توسط سازمان توسعه تجارت، شورایی شکل بگیرد و قطعا سازمان ملی استاندارد عضو اصلی اش خواهد بود. همچنین امسال طراحی راهبرد ملی صادرات را در دستور کار قرار داده ایم. در این برنامه راهبردی برای سال جاری، یکی از فاکتورهای بسیار مهم، مدیریت کیفیت صادرات است. در واقع درخواست ما از سازمان ملی استاندارد مبنی بر اعلام طرفین توافق نامه های دوجانبه استاندارد و کیفیت، در همین راستا است. برای طراحی نظام ملی صادرات لازم است یکی از فاکتورهای مهم یعنی نظام کنترل کیفیت صادرات را با کمک سازمان ملی استاندارد و گمرک ایران اجرایی کنیم. زادبوم در بخش دیگری از صحبت هایش به کارت های بازرگانی تخصصی پرداخت و گفت: باید تجربیات جهانی را در این مورد بررسی کنیم. باید ببینیم اگر به سمت کارت بازرگانی تخصصی پیش برویم، اتفاق خوبی می افتد یا خیر. در برخی از تجربیات جهانی از جمله ترکیه صادرکنندگان را به اتحادیه های تخصصی تقسیم کرده اند و آن اتحادیه ها تصمیم گیرنده و مورد مشورت هستند. می توان تجارب کشورهای دیگر را در این مورد بررسی کرد. لاهوتی در مورد نظام کنترل کیفیت صادرات عنوان کرد: فعالان اقتصادی موافق کنترل و نظارت روی کیفیت کالا هستند و همراهی می کنند. اما درخواست مان از مجریان این است که مانعی به موانع موجود اضافه نکنند و ابتدا زیرساخت آن فراهم شود. با توجه به این دو موضوع، ما هم از این کار استقبال می کنیم. همچنین مشروط به اینکه گواهی کیفیت و استانداردی که ما صادر می کنیم در کشورهای هدف هم پذیرفته شده باشد و هزینه های دیگری را به خریداران و صادرکنندگان ما تحمیل نکند.در ادامه زادبوم به سوالی مبنی بر اینکه درحال حاضر کالاهای صادراتی چند درصد روی کیفیت متمرکز شده اند، اظهار کرد: حدود 13 تا 14 میلیارد دلار صادرات ما به کشورهایی است که چندان به رعایت نظام کنترل استاندارد نیاز ندارند. البته استاندارد را در برخی کالاها رعایت می کنند. بنابراین حدود یک چهارم صادرات ما چندان در چارچوب نظام کنترل کیفیت شکل نگرفته است که این موضوع در آینده چالش برانگیز است. ما باید با همکاری یکدیگر صادرات را از سطح سنتی خارج کنیم. در این راستا گمرک ایران، اتاق بازرگانی، سازمان ملی استاندارد و سازمان توسعه تجارت باید با یکدیگر همکاری کنند. ارتقای کیفیت صادراتی درخواست دولت است. البته درحال حاضر همان طور که اشاره کردم 75درصد صادرات ما کیفیت دارند. او افزود: ما باید به سمت ایجاد برند ملی پیش برویم تا تبدیل به برند جهانی شویم. در این مسیر قدم اول توجه ملی و فرهنگ سازی است. پس از آن کار اجرایی در دولت، سازمان ملی استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک و وزارت اقتصاد مهم است. به اعتقاد من، اگر لازم است باید کارگروهی به این منظور ایجاد شود. اما مهم ترین موضوع این است که کاری نکنیم که موانع غیرضروری در تجارت ایجاد شود. همه ما باید به سمت اصلاح امور حرکت کنیم و صادرات مان و کیفیت کالاها را ارتقا دهیم؛ ولی به این سمت نرویم که موانع غیرضروری ایجاد کنیم. از طرفی، همه ما مصمم هستیم که به سمت ممانعت از صادرات کالاهای غیرضروری و غیراستاندارد حرکت کنیم. لاهوتی هم به این نکته اشاره کرد که برای برندسازی باید به سمت حمایت از شرکت های مدیریت صادرات حرکت کنیم؛ چراکه بزرگ شدن این شرکت ها می تواند در کالاهای مختلف، برند ایجاد کند و کالاهای ایرانی با برند خودشان در بازارهای هدف صادراتی عرضه شوند.

منبع خبر : اقتصاد نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   سازمان ملی استاندارد   سازمان تجارت جهانی   صادرکنندگان   کالاهای صادراتی   کالای صادراتی   تجار   زادبوم   نقش آفرین   ورود کالا   کالاها   محصولات صادراتی ایران   کشورهای توسعه یافته   هند و چین   محصولات صادراتی   کشور همسایه   برند سازی   صادرکننده   قواعد   برنامه های تلویزیونی   صادرات غیرنفتی   سازمان توسعه تجارت   فعالان اقتصادی  
اخبار مرتبط
رایزنی برای حل مشکلات حمل و نقل و لجستیک صادرکنندگان
خبرگزاری ایلنا
مهم ترین اولویت ما توجه به تولید و صادرات است/ شرکت های صادرات استان اصفهان با مشکل مواجه هستند
خبرگزاری ایلنا
صادرات کالاهای بی کیفیت پاشنه آشیل اقتصاد ایران/ خروج تدریجی از میدان رقابت جهانی
رویداد 24
ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی با توجه به تحریم ها به 6 میلیارد دلار رسیده است/ برای پذیرش ضمانت نامه بانک های ایرانی، دستگاه دیپلماسی به کمک تجار بیاید/ اجرای قانون مشوق صادراتی تحول اساسی در صادرات غیرنفتی ایجاد می کند.
خبرگزاری ایلنا
مهمترین اولویت در اتاق بازرگانی تولید و صادرات است
خبرگزاری موج
نمره ایران در کیفیت تجارت
شعار سال
دست انداز همسایه ها
شعار سال
صادرات ایران به کشورهای همسایه 2 برابر می شود
ایرنا
افزایش صادرات ایران در دوران تحریم
صدای ایران
رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم ها
نامه نیوز
سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم های عمیق آمریکا
مهر نیوز
ارتقای کیفیت صادرات در گرو برندسازی/اجرای نظام جامع مدیریت کیفیت صادرات در دستور کار
باشگاه خبرنگاران
کالای ایرانی برند ملی می خواهد
شبکه خبر
ورادات از کشور های همسایه کاهش یافته است
بازار نیوز
پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
ایسنا
گسل های غیرتحریمی جهش صادرات
خبرگزاری دانشجو
توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
ایران آنلاین
شناسایی چالش های تجارت خارجی ایران توسط نمایندگان دولت و بخش خصوصی
اقتصاد نیوز
صادرات در شرایط تحریم
پانا
چاره ای جز توسعه صادرات غیرنفتی نداریم
ایسنا
اوراسیا، بازاری که برای تاجران ایرانی می درخشد 
ایرنا
صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد
تابناک
صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد / سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
خبرگزاری دانشجو
اهمیت صادرات غیر نفتی را دیر متوجه شدیم /حمل و نقل گرانترین هزینه صادرات
خبرآنلاین
صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد/ سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
فارس
شرکای آینده تجاری ایران
شعار سال
تسهیلات سرمایه در گردش در صورت درخواست متقاضی تمدید می شود/ 50 درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات هزینه شود
گیتی آنلاین
استان همدان 115 میلیون دلار کالا صادر کرد
تسنیم
تسهیلات سرمایه در گردش تمدید می شود
ایرنا
ظرفیت های نهفته غرب کشور، تجارت را متحول می کند
ایرنا
مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
اقتصادگردان
از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
خبرگزاری ایلنا
اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری
شعار سال
شناسایی و اصلاح بخشنامه های مخل تولید و صادرات
صدا و سیما
آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
بولتن نیوز
آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تولید و صادرات
مهر نیوز
دستور اصلاح و بازنگری تمامی بخشنامه های مانع صادرات و تولید
فارس
عملکرد خوزستان در صادرات به قطر ضعیف بوده است
ایرنا
تغییر ماموریت سکاندار تجارت
بانکداری ایرانی
جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
اقتصاد نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری ایلنا : رایزنی برای حل مشکلات حمل و نقل و لجستیک صادرکنندگان
bltخبرگزاری ایلنا : مهم ترین اولویت ما توجه به تولید و صادرات است/ شرکت های صادرات استان اصفهان با مشکل مواجه هستند
bltرویداد 24 : صادرات کالاهای بی کیفیت پاشنه آشیل اقتصاد ایران/ خروج تدریجی از میدان رقابت جهانی
bltخبرگزاری ایلنا : ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی با توجه به تحریم ها به 6 میلیارد دلار رسیده است/ برای پذیرش ضمانت نامه بانک های ایرانی، دستگاه دیپلماسی به کمک تجار بیاید/ اجرای قانون مشوق صادراتی تحول اساسی در صادرات غیرنفتی ایجاد می کند.
bltخبرگزاری موج : مهمترین اولویت در اتاق بازرگانی تولید و صادرات است
bltشعار سال : نمره ایران در کیفیت تجارت
bltشعار سال : دست انداز همسایه ها
bltایرنا : صادرات ایران به کشورهای همسایه 2 برابر می شود
bltصدای ایران : افزایش صادرات ایران در دوران تحریم
bltنامه نیوز : رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم ها
bltمهر نیوز : سدشکنی صادرکنندگان علیرغم تحریم های عمیق آمریکا
bltباشگاه خبرنگاران : ارتقای کیفیت صادرات در گرو برندسازی/اجرای نظام جامع مدیریت کیفیت صادرات در دستور کار
bltشبکه خبر : کالای ایرانی برند ملی می خواهد
bltبازار نیوز : ورادات از کشور های همسایه کاهش یافته است
bltایسنا : پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی
bltخبرگزاری دانشجو : گسل های غیرتحریمی جهش صادرات
bltایران آنلاین : توسعه صادرات به همسایگان؛ از آرمان تا واقعیت!
bltاقتصاد نیوز : شناسایی چالش های تجارت خارجی ایران توسط نمایندگان دولت و بخش خصوصی
bltپانا : صادرات در شرایط تحریم
bltایسنا : چاره ای جز توسعه صادرات غیرنفتی نداریم
bltایرنا : اوراسیا، بازاری که برای تاجران ایرانی می درخشد 
bltتابناک : صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد
bltخبرگزاری دانشجو : صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد / سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
bltخبرآنلاین : اهمیت صادرات غیر نفتی را دیر متوجه شدیم /حمل و نقل گرانترین هزینه صادرات
bltفارس : صادرات کشور را می توان 10 برابر کرد/ سازمان توسعه تجارت نقشه راه صادرات را تبیین کند
bltشعار سال : شرکای آینده تجاری ایران
bltگیتی آنلاین : تسهیلات سرمایه در گردش در صورت درخواست متقاضی تمدید می شود/ 50 درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات هزینه شود
bltتسنیم : استان همدان 115 میلیون دلار کالا صادر کرد
bltایرنا : تسهیلات سرمایه در گردش تمدید می شود
bltایرنا : ظرفیت های نهفته غرب کشور، تجارت را متحول می کند
bltاقتصادگردان : مشکلات بودجه ای رایزنان بازرگانی رفع می شود
bltخبرگزاری ایلنا : از 10 درصد ظرفیت بندر چابهار استفاده می کنیم/ در حال برطرف کردن مشکلات بودجه ای رایزنان هستیم/ تنوع بخشی در سه حوزه صادرات در دستور کار قرار گرفته است
bltشعار سال : اهرم تفکیک تجار حقیقی و صوری
bltصدا و سیما : شناسایی و اصلاح بخشنامه های مخل تولید و صادرات
bltبولتن نیوز : آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تجارت
bltمهر نیوز : آغاز شناسایی بخشنامه های مخل تولید و صادرات
bltفارس : دستور اصلاح و بازنگری تمامی بخشنامه های مانع صادرات و تولید
bltایرنا : عملکرد خوزستان در صادرات به قطر ضعیف بوده است
bltبانکداری ایرانی : تغییر ماموریت سکاندار تجارت
bltاقتصاد نیوز : جزئیات برنامه های دولت برای حمایت از صادرات در دوره تحریم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.