مخبر - 1398/06/29 - نهضت موکب داران

نهضت موکب داران
موکب داران اربعین در عراق به معنای کامل کلمه از متن مردم هستند و دولت و نهادهای عراقی مرتبط با آن هیچ دخالتی در شکل گیری این موکب ها نداشته اند.
نهضت موکب داران

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی در یادداشت روزنامه کیهان نوشت:

بیشتر بخوانید: انتقاد پناهیان از دریافت هزینه های دولتی از زائر اربعین فیلم/ اربعین بین المللی شد

حضور حدود 1200 موکب دار عراقی اربعین در ایران و زیارت دسته جمعی حرم حضرت علی بن موسی الرضا و حرم حضرت فاطمه معصومه علیهما السلام و دیدار پر از معنویت با رهبر معظم انقلاب اسلامی یک رویداد «بسیار مهم» به حساب می آید اما با این حال اگر در نظر بگیریم که هر یک موکب دار عراقی حضور یافته در ایران لااقل برگرفته از ده موکب عراقی است، در واقع در این مراسم بزرگ 12000 موکب دار عراقی که در طول دوره راهپیمایی اربعین در عراق در خدمت زائران ابی عبدالله الحسین علیه السلام از هیچ اقدامی فروگذار نیستند، حضور داشته اند در این خصوص نکات زیر قابل ذکر می باشد:


1- موکب داران اربعین در عراق به معنای کامل کلمه از متن مردم هستند و دولت و نهادهای عراقی مرتبط با آن هیچ دخالتی در شکل گیری این موکب ها نداشته اند هر چند دولت عراق در سال های اخیر تلاش های فراوانی برای تسهیل این راهپیمایی و حل مشکلات آن مبذول داشته است. موکب داران یا به تعبیر ایرانی آن «هیئت های عزاداری» بصورت خودجوش و با انگیزه های معنوی و در عین حال فضای رقابت سالم عشیره ها، طایفه ها و خاندان های عراقی برای خدمت گزاری بیشتر به زائران و عرض ارادت پرشورتر به ساحت سبط النبی علیه السلام شکل می گیرد و این کار به دست و با پشتیبانی بزرگترهای عشیره صورت می گیرد و در واقع 12000 موکب مربوط به هزاران عشیره و خاندان عراقی است. از این رو باید گفت عرض ارادت دو طرفه آنان به ولی امر مسلمین و ولی امر مسلمین به آنان در واقع بیانگر روابط عمیق عاطفی بین آنان و حضرت امام خامنه ای- دامت برکاته- است.


2- راهپیمایی اربعین و موکب داری در آن کاملاً جنبه مذهبی دارد و در طول تاریخ- پس از ماجرای عاشورا- به شکل های مختلف کم و زیاد وجود داشته است. براساس اسناد تاریخی در طول دوره بنی عباس و در اواخر دوره بنی امیه این راهپیمایی و خدمت رسانی به زوار به توصیه ائمه علیهم السلام وجود داشته و پس از آن نیز بعنوان یک سنت وجود داشته و در این باب کتاب هایی نیز نوشته شده است که از جمله باید به کتاب «ادب الطف» اشاره کرد که در سال 1346 به نگارش درآمده است در دورانی هم راهپیمایی اربعین رونق قابل توجهی داشته که در این کتاب به راهپیمایی هایی که مردم عراق به تأسی از مرجع تقلید بزرگ خود مرحوم آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی در روز اربعین برگزار کرده اند، اشاره می کند. وی می گوید در دهه 1340 که مرحوم آیت الله شاهرودی خود در روز اربعین بین نجف تا کربلا راهپیمایی می کرد، حدود یک میلیون نفر ایشان را مشایعت می کردند.

راهپیمایی اربعین در تاریخ شیعه با نوسانات زیادی مواجه گردیده به گونه ای که در دوره ای از مرحوم محدث قمی و در دوره ای از آیت الله العظمی آقا سید محمدعلی قاضی طباطبایی به عنوان «احیاگران راهپیمایی اربعین» یاد شده است. آنچه مسلم است این راهپیمایی در طول دوران حکومت بعثی ها- یعنی حدود 40 سال - قدغن بوده است. لذا آنچه در دهه اخیر در عراق راه افتاده یک دوره جدید از برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین به حساب می آید که با توجه به شرایط و اوضاع و احوال منطقه، علاوه بر جنبه مذهبی، جنبه سیاسی هم به خود گرفته است و از این رو دیدار دسته جمعی و راهپیمایی گونه موکب داران اربعین از ایران و ملاقات با امام خامنه ای- دامت برکاته- جلوه جدیدی به راهپیمایی اربعین می دهد و نشان می دهد این علاوه بر ادای دین به حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام یک تجدید عهد با آرمان ظلم ستیزانه ایشان نیز هست که امروزه تمثیل برجسته تر و عینی تر آن، انقلاب اسلامی و بزرگترین پرچمدار شایسته آن در جهان اسلام، امام خامنه ای- دامت برکاته- است. این موضوع که راهپیمایی اربعین هویت سیاسی هم دارد، به گونه ای در سخنان ایشان در ملاقات روز چهارشنبه هفته پیش با موکب داران عراقی امام حسین علیه السلام بیان گردید: «منطق امام حسین علیه السلام، منطق دفاع از حق و ایستادگی در مقابل ظلم و طغیان و گمراهی و استکبار است و جوانان دنیا و ملت های بی غرض، امروز تشنه و نیازمند این منطق هستند و حرکت عظیم راهپیمایی اربعین می تواند معرفت و منطق حسینی را به دنیا معرفی کند».


3- موکب داران اربعین حسینی که کاری فراتر از پذیرایی از عده زوار انجام می دهند آنان در این دوره سررشته داران نهضتی معنوی هستند که جهان به شدت به آن نیاز دارد، در غوغای مادیت و تبلیغات فراوانی که حول آن صورت می گیرد و در عین حال بن بست بزرگی که مادیت در دهه های اخیر پیدا کرده است، موکب داران اربعین راه جدیدی را به بشر نشان می دهند که در آن علی رغم آنکه مادیت کمترین نقش را دارد، انسان به «آسایش» روحی و روانی می رسد. بزرگی راهپیمایی سالانه اربعین که از سوی محافل مختلف کارشناسی دنیا به «قدرتمندترین نماد مذهبی» و «بزرگ ترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان» لقب گرفته است، پیام معنویت را منعکس می کند اما این پیام معنوی، سکولار هم نیست و به تعبیر رهبری عشقی مجنونانه نیست بلکه همراه با بصیرت است و ترکیبی از عقل و عاطفه است و در واقع یک سنت معنوی متمایز از سنن معنوی ادیان و مذاهب دیگر اسلامی است. در این مناسک معنوی، موکب دار در کنار بوسیدن پای زائر و شستشوی آن بر عزم مقابله با ادامه دهندگان راه قافله یزید و ابن زیاد و عمربن سعد پای می فشرد و به همین دلیل است که در تاریخ با برگزارکنندگان راهپیمایی اربعین برخورد شده و این برخورد از دوره بنی امیه تا دوره بعثی ها امتداد داشته است. امروز هم متأسفانه در بعضی از کشورهای اسلامی با زوار شرکت کرده در راهپیمایی اربعین برخوردهای خصمانه و سختی می شود.

با این وصف بیراه نیست اگر بگوئیم اربعین و راهپیمایی آن، یک «نهضت» است و موکب داران، پرچمداران این نهضت به حساب می آیند و از این رو اقدام آنان خواه ناخواه سیاسی خواهد شد؛ چون خود ماجرای کربلا خالی از سیاست نیست. در واقع آنچه امروز و تحت پرچم حضرت امام خامنه ای- دامت برکاته- در اربعین صورت می گیرد و نزدیک به 30 میلیون عراقی، ایرانی،... در پنج روز منتهی به عصر اربعین در راهپیمایی بین شهرهای عراق و کربلا جریان افتاده و موج بزرگی به وجود می آورند، یک مبارزه اساسی و جدی با همه مظاهری است که امام حسین علیه السلام برای برانداختن آنان به راه افتاد و به کربلا آمد.


راهپیمایی اربعین هر سال گسترش بیشتری پیدا کرده است عدد شرکت کنندگان در راهپیمایی اربعین در سال 1383، کمتر از یک میلیون نفر بوده و برابر آماری که در سال 1396 منتشر گردید، در این سال به 30 میلیون نفر رسید و ملیت های مختلف و نیز مذاهب گوناگون را در خود جای داد و مسلماً این فرایند در سال های آینده از 50 میلیون نفر تجاوز خواهد کرد. این در واقع نهضتی رو به پیش است که اگرچه به صورت کاملاً مسالمت آمیز برگزار می شود اما از آنجا که فرد فرد کسانی که در این مراسم حضور دارند، با نظام سلطه و مظاهر آن از جمله رژیم صهیونیستی مخالف می باشند، یک مبارزه اساسی و پرشور هم به حساب می آید و این همان است که امام فرمود اگر مسلمین یکپارچه به خیابان بیایند و فریاد مرگ بر اسرائیل سر دهند، اسرائیل از بین می رود، بدون آنکه نیازی به جنگ باشد.


4- نهضت اربعین یک نهضت انسانی کامل است در آن عشق به آرمان ها، محبت شدید به هم نوع و فداکاری در حد اعلی موج می زند، فرقه گرایی، عشیره گرایی، ملی گرایی و مادی گری در آن محو می شود بدون آنکه برای این همه آثار بزرگ هزینه مادی آن چنانی صورت گیرد و دولتی به زحمت افتد. این در واقع مبارزه ای با همه آن چیزی است که در صد سال اخیر به پای امت اسلام بسته و آن را از حرکت بازداشته اند، عراقی ها راهپیمایی اربعین، بالاترین احساس شفقت از ملیت های دیگر را به نمایش می گذارند و این در حالی است که در این صد سال ده ها جنگ در جهان اسلام روی داده تا هر بخش جهان اسلام دیگری را دشمن خود فرض کند این «با هم بودن» که برجسته ترین نماد آن، راهپیمایی اربعین در عراق است به مسلمانان هویتی جدید می دهد و عزت به تاراج رفته را به آنان بازمی گرداند.


5- نکته آخر «دست الهی» است که این اجتماعات بسیار بزرگ را راه می اندازد و انسان هایی را وامی دارد تا به رغم تنگناهای شدید مالی که نوعا دارند، به میدان بیایند و پرچمدار این حرکت عظیم شوند. راهپیمایی اربعین عراق در عین آنکه به اعتراف همه، «عظیم و بی نظیرترین»، «قدرتمندترین» و «بزرگترین گردهمایی بشر» است، بدون تبلیغات و دعوت صورت می گیرد و این «پدیده بی نظیر و بی سابقه» از متن عواطف و عشق ملت ها می جوشد و به سان موجی سهمگین بر ساحل مادیتی که غرب در برابر دریای انسانیت ساخته است، کوبیده می شود و شکاف های عظیمی در آن پدید می آورد و لذا به موکب داران عراقی اگرچه برگشته اند تا میزبان راهپیمایی عظیم دیگری در اربعین باشند می گوییم: اهلاً و سهلاً.

منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   مقام معظم رهبری   سعدالله زارعی   اربعین حسینی   مذهبی   زیارت   آیت الله شاهرودی   امام علی علیه السلام   سید محمود حسینی   معنویت   زائران   مردم عراق   مراسم راهپیمایی   یادداشت روزنامه کیهان   زوار   بنی امیه   بنی عباس   تشیع   علیهم السلام   محدث   مسلمین   مراجع تقلید   موکب   موکب داران   نجف تا کربلا   حضرت زهرا سلام الله علیها   دولت عراق   زائران اربعین  
اخبار مرتبط
پیاده روی اربعین بزرگترین همایش انسانی و دینی جهان
صدا و سیما
بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
تسنیم
کمیته مشترک فرهنگی و آموزشی ایران و عراق برای اربعین تشکیل شد
مهر نیوز
استاندار قم: اقدامات و فعالیت های پیاده روی اربعین مستندسازی شود
تسنیم
مردم و مسئولان استان قم در میزبانی هر چه بهتر زائران اربعین حسینی تلاش کنند
تسنیم
اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
تسنیم
سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
خبرگزاری ایلنا
راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
خبرگزاری موج
از ظرفیت تمام مساجد در پیاده روی اربعین بهره می بریم/ تلاش برای رضایتمندی زوار عراقی امام هشتم (ع)
شبستان
نکاتی پیرامون پیاده روی اربعین حسینی
فانوس نیوز
اهواز| اربعین حسینی خنثی کننده تمام توطئه های دشمنان است
تسنیم
جایگاه اربعین حسینی از دیدگاه مقام معظم رهبری
شبکه الکوثر
درود به برادران ما در جمهوری اسلامی
598
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
شیعه نیوز
پیش بینی حضور بیش از 3 میلیون ایرانی در مراسم اربعین 98
برنا نیوز
درود به برادران ما در جمهوری اسلامی/ خدا "آقای خامنه ای" را زیر شعار «حسین ما را جمع می کند» حفظ کند +تصاویر
مشرق نیوز
ملت عراق از راهی که رهبر انقلاب اسلامی ترسیم کرده است، پیروی می کنند
رسانیوز
جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
صدا و سیما
مراسم بزرگ اربعین حسینی نمایش وحدت مسلمانان و آزادیخواهان جهان برابر استکبار است
شبستان
سرلشکر باقری: اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه ای وارد شود/همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
الف
هماهنگی بین حشد شعبی و سپاه در مسیر پیاده روی اربعین برقرار است
فانوس نیوز
همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
پایداری ملی
همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین/ اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه ای وارد شود
العالم
تلاش نیروهای مسلح در جهت تسهیل سفر زائران اربعین
میزان
تلاش نیروهای مسلح در جهت تسهیل سفر زائران اربعین/ مراسم اربعین نمایش وحدت مسلمانان در برابر استکبار است
خبرگزاری دفاع مقدس
مردم استان سال گذشته 6میلیارد به اربعین کمک کردند/ فعالیت 85 موکب قزوینی در اربعین 98/ ستاد مردمی فعالیت سیاسی ندارد
راه دانا
تقدیر یک مسئول عراقی از تلاش های شهرداری تهران در ایام راهپیمایی اربعین
تسنیم
مشتاقیم به شما/ روایتی از دیدار جمعی از موکب داران عراقی اربعین حسینی با رهبر انقلاب + تصاویر
باشگاه خبرنگاران
واکنش امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
شیعه نیوز
تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
مشرق نیوز
پاسخ کوبنده امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
رسانیوز
نهضت موکب داران
مشرق نیوز
چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
رسانیوز
خدمت رسانی فرهنگی و هنری سازمان سراج در 24 موکب اربعین
رسانیوز
رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
مشرق نیوز
بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
رسانیوز
برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
خبرگزاری حوزه
حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
خبرگزاری حوزه
سازمان ملل اعدام کودکان در عربستان را فاش کرد
خبرگزاری حوزه
از صمیم قلب از موکب داران و ملت عراق تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
جنوب نیوز
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : پیاده روی اربعین بزرگترین همایش انسانی و دینی جهان
bltتسنیم : بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
bltمهر نیوز : کمیته مشترک فرهنگی و آموزشی ایران و عراق برای اربعین تشکیل شد
bltتسنیم : استاندار قم: اقدامات و فعالیت های پیاده روی اربعین مستندسازی شود
bltتسنیم : مردم و مسئولان استان قم در میزبانی هر چه بهتر زائران اربعین حسینی تلاش کنند
bltتسنیم : اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
bltخبرگزاری ایلنا : سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
bltخبرگزاری موج : راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
bltشبستان : از ظرفیت تمام مساجد در پیاده روی اربعین بهره می بریم/ تلاش برای رضایتمندی زوار عراقی امام هشتم (ع)
bltفانوس نیوز : نکاتی پیرامون پیاده روی اربعین حسینی
bltتسنیم : اهواز| اربعین حسینی خنثی کننده تمام توطئه های دشمنان است
bltشبکه الکوثر : جایگاه اربعین حسینی از دیدگاه مقام معظم رهبری
blt598 : درود به برادران ما در جمهوری اسلامی
bltشیعه نیوز : زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
bltبرنا نیوز : پیش بینی حضور بیش از 3 میلیون ایرانی در مراسم اربعین 98
bltمشرق نیوز : درود به برادران ما در جمهوری اسلامی/ خدا "آقای خامنه ای" را زیر شعار «حسین ما را جمع می کند» حفظ کند +تصاویر
bltرسانیوز : ملت عراق از راهی که رهبر انقلاب اسلامی ترسیم کرده است، پیروی می کنند
bltصدا و سیما : جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
bltشبستان : مراسم بزرگ اربعین حسینی نمایش وحدت مسلمانان و آزادیخواهان جهان برابر استکبار است
bltالف : سرلشکر باقری: اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه ای وارد شود/همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
bltفانوس نیوز : هماهنگی بین حشد شعبی و سپاه در مسیر پیاده روی اربعین برقرار است
bltپایداری ملی : همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
bltالعالم : همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین/ اجازه نخواهیم داد به امنیت اربعین خدشه ای وارد شود
bltمیزان : تلاش نیروهای مسلح در جهت تسهیل سفر زائران اربعین
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تلاش نیروهای مسلح در جهت تسهیل سفر زائران اربعین/ مراسم اربعین نمایش وحدت مسلمانان در برابر استکبار است
bltراه دانا : مردم استان سال گذشته 6میلیارد به اربعین کمک کردند/ فعالیت 85 موکب قزوینی در اربعین 98/ ستاد مردمی فعالیت سیاسی ندارد
bltتسنیم : تقدیر یک مسئول عراقی از تلاش های شهرداری تهران در ایام راهپیمایی اربعین
bltباشگاه خبرنگاران : مشتاقیم به شما/ روایتی از دیدار جمعی از موکب داران عراقی اربعین حسینی با رهبر انقلاب + تصاویر
bltشیعه نیوز : واکنش امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
bltمشرق نیوز : تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
bltرسانیوز : پاسخ کوبنده امام جمعه نجف به جنگ طلبی آمریکا و عربستان
bltمشرق نیوز : نهضت موکب داران
bltرسانیوز : چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
bltرسانیوز : خدمت رسانی فرهنگی و هنری سازمان سراج در 24 موکب اربعین
bltمشرق نیوز : رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
bltرسانیوز : بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
bltخبرگزاری حوزه : برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
bltخبرگزاری حوزه : حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
bltخبرگزاری حوزه : سازمان ملل اعدام کودکان در عربستان را فاش کرد
bltجنوب نیوز : از صمیم قلب از موکب داران و ملت عراق تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.