مخبر - 1398/06/29 - واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه

واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
شواهد نشان می دهد که ترکیه هنوز هم به احتمال پیروزی طرح آمریکا خوشبین است و نمی خواهد گزینه عادی سازی روابط با دولت بشار اسد را بر روی میز بگذارد.
واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه

به گزارش مشرق٬ در ایستگاه های آغازین بحران سوریه٬ ترکیه مهم ترین دولت حامی و پشتیبان مخالفین بشار اسد بود و نخستین تشکیلات و اجتماعات خارج از کشور مخالفین بشار اسد در استان های مرزی ترکیه شکل گرفت و بعدها٬ کار به جایی کشید که مخالفین اسد در استانبول و آنکارا چندین کنفرانس برگزار و خود را سازماندهی کردند و حتی در استان گازی عنتاب ترکیه٬ دولت خارج از کشور تشکیل دادند.

تشکیلات نظامی ارتش آزاد سوریه٬ ائتلاف ملی انقلابیون سوری٬ دولت موقت خارج از کشور و چندین گروه و تشکیلات دیگر٬ همگی با حمایت آنکارا و دوحه شکل گرفتند و ترکیه٬ استراتژی تلاش برای تغییر نظام سیاسی سوریه را در دستور کار قرار داد.

اما آن سیاست ها به فرجام خاصی نرسید و با ابتکار عمل ایران و روسیه٬ ترکیه نیز به عنوان یک شریک مهم و اثرگذار در چارچوب همکاری منطقه ای آستانه٬ به یکی از ضامنین برقراری آتش بس و تلاش برای اتخاذ راهکار سیاسی برای گذر از بحران سوریه تبدیل شد.

بیشتر بخوانید:

وتوی قطعنامه حامی تروریست ها توسط روسیه و چین وقوع چند انفجار در اطراف پایتخت سوریه +نقشه خبر خوش «گوترش» درباره سوریه

به همین خاطر٬ حالا و در شرایطی که جنگ با تروریست های تکفیری در سوریه رو به پایان است و بشار اسد حاکمیت سیاسی خود را بر بخش اعظم خاک کشورش اعمال کرده٬ تهران و مسکو به آنکارا توصیه می کنند که مسیر خود را به تمامی تغییر دهد و مجدد با دمشق ارتباط بگیرد، اما ظاهراً اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ چنین نظری ندارد.

توصیه حسن روحانی در مورد احیای توافق آدانا

در نشست سه جانبه آنکارا که با حضور روسای جمهور ایران٬ روسیه و ترکیه برگزار شد٬ حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ترکیه پیشنهاد کرد که توافق آدانا را احیا کرده و با سوریه رابطه برقرار کند.

علاوه بر ایران٬ مقامات روسیه نیز چنین پیشنهادی به ترکیه ارائه داده و چندین تن از سران احزاب و فعالان سیاسی ترکیه نیز به اردوغان و تیم او توصیه کرده اند که با در نظرگرفتن شرایط امروز سوریه٬ یک بار دیگر با سوریه وارد ارتباط شود.

تاکید ایران و روسیه بر ضرورت احیای توافقنامه آدانا به این خاطر است که بازگشت به این توافق٬ همکاری به شکل رسمی بین سرویس های اطلاعاتی امنیتی دو کشور ترکیه و سوریه را در دستور کار قرار می دهد.

اگر چه برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که توافقنامه مزبور فقط بین سرویس های اطلاعاتی دو کشور امضا شده و چون به تصویب پارلمان نرسیده وجاهت قانونی چندانی ندارد، اما مدافعین آدانا بر این باورند که یکی از کوچک ترین دستاوردهای این سند٬ اخراج عبدالله اوجالان از سوریه در دوران حیات حافظ اسد بوده که نهایتاً منجر به دستگیری اوجالان در کشور آفریقایی کنیا شده و نباید از اهمیت این همکاری گذشت.

مخالفین چه می گویند؟

احزاب مخالف اردوغان از مدت ها پیش بر این مساله اصرار می کنند که ترکیه باید با سوریه رابطه برقرار کند.

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق در این مورد گفته است: «چرا پیش تر اردوغان و اسد به شکل خانوادگی به پیک نیک می رفتند و مشکلی بین آنها وجود نداشت؟ چرا نباید دوباره به همان ایستگاه بازگردید؟ توجه به اهمیت و اعتبار حاکمیت سیاسی سوریه و همچنین تامین ثبات و امنیت هر دو کشور٬ بر ما فرض می کند که در سریع ترین زمان ممکن٬ سفیر به سوریه بفرستیم و روابط ما عادی شود.»

حزب جمهوری خلق تاکنون دو بار هیات رسمی به سوریه فرستاده و این هیات ها مستقیماً با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده اند. این حزب همچنین به دنبال آن است که به زودی کنفرانسی را در مورد بحران سوریه با حضور مهمانان رسمی دولت اسد در ترکیه برگزار کند.

همچنین حزب اسلام گرای سعادت نیز از دیگر احزابی است که در مورد عادی سازی روابط آنکارا – دمشق دیدگاه ایجابی و توصیه به رابطه را در دستور کار قرار داده است.

این حزب که باقیمانده های حزب فضیلت و حزب رفاه به رهبری مرحوم نجم الدین اربکان نخست وزیر فقید اسلامگرای ترکیه است و به نوعی بر اردوغان و یاران او حق رفاقت قدیمی دارد٬ بر این باور است که باید به تنش با دمشق پایان داد.

چند روز پیش تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب سعادت شخصاً به دیدار اردوغان رفته و این موضوع را مجدداً طرح کرد.

تمل کاراملا اوغلو رهبر حزب اسلام گرای سعادت، در یک گفت وگوی حضوری در کاخ بش تپه به رئیس جمهور ترکیه پیشنهاد کرده با بشار اسد دیدار کند.

رهبر سعادت در ادامه به اردوغان گفته است: «آمریکا هزاران تریلی سلاح و مهمات در اختیار ی.پ.گ گذاشته و این موضوع، بسیار نگران کننده است. تنها راه برای مقابله با این تهدید مهم، این است که شما با بشار اسد دیدار کنید. حتی اگر نمی خواهید دیدار مستقیم و رو در رو صورت بگیرد، لازم است فردی را به عنوان نماینده خود، نزد او بفرستید.»

همچنین دوغو پرینچک رهبر حزب وطن نیز از حامیان عادی سازی رابطه با سوریه است و تاکنون دو بار شخصاً به سوریه رفته و با اسد دیدار کرده است.

پرینچک پس از برگزاری نشست اخیر آنکارا گفت: بشار اسد عفو اعلام کرد و پس از آن نیز وزارت امور خارجه سوریه برای نخستین بار در نامه به سازمان ملل و شورای امنیت٬ پ.ی.د و پ.ک.ک و نیروی سوریه دموکراتیک را یک گروه تروریستی و تجزیه طلب قلمداد کرده و مواضع ایران و روسیه در نشست آنکارا در مورد ارتباط آنکارا با دمشق٬ فرصتی طلایی در اختیار رئیس جمهور ترکیه گذاشته، اما دولت هنوز از این فرصت استفاده نکرده است.»

رهبر حزب وطن همچنین با تایید دیدگاه های روحانی و پوتین٬ گفته است: «جناب روحانی از ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه صحبت کرد، اما طیب اردوغان٬ در مورد منطقه امن و ایجاد گذرگاه آشتی صحبت کرد. کدام گذرگاه آشتی؟ این چیزی نیست مگر بن بست. چرا که در چنین تابلویی باز هم حاکمیت ملی و سیاسی سوریه نادیده گرفته می شود. جناب پوتین هم اشاره کردند که باید حاکمیت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و به این کشور کمک کنیم تا با ترور بجنگد. اما دولت طیب اردوغان هنوز اهمیت مساله بها دادن به حاکمیت سیاسی سوریه را درک نکرده است.»

ترکیه چه می گوید؟

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد عادی سازی رابطه با سوریه موضع قاطعانه ای نگرفته و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه نیز تاکنون در این مورد به شکل شفاف موضع گیری نکرده است، اما حالا چنین به نظر می رسد که اتاق فکر حزب عدالت و توسعه٬ موضع خود را در این مورد مشخص کرده است.

دیروز عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه یک بار دیگر دولت سوریه را مورد اتهام قرار داده و به پیشنهاد مخالفین برای عادی سازی روابط بین آنکارا و دمشق پاسخ داد.

چلیک در این مورد٬ اتهامات و ادعاهای قبلی را تکرار کرده و گفت: در فضای سیاسی و رسانه ای ترکیه٬ طوری در مورد روابط آنکارا – دمشق صحبت می شود که گویی رژیم اسد رفتار خوب و مثبتی دارد و همه مشکلات حل شده و تنها مشکلی که بر زمین مانده٬ عادی سازی روابط ترکیه و سوریه است، اما چنین نیست. از 9 سال پیش٬ ترکیه بر این باور بوده که با توجه به شرایط حاکم بر تحولات سیاسی جهان و خاورمیانه٬ رژیم سوریه باید مجموعه ای از اصلاحات سیاسی را در دستور کار قرار دهد. جناب اردوغان در سفر به دمشق به حکومت توصیه کرد که با انجام اصلاحات٬ مانع از بروز مشکل و تنش شود. اما حکومت سوریه٬ به روی مردم خود سلاح کشید٬ نیروی هوایی را سراغ آنها فرستاد٬ جرایم غیرقابل بخشش انجام داد و دست به حملات شیمیایی زد. حالا برخی ها طوری صحبت می کنند که گویی هیچکدام از این مشکلات روی نداده و مشکل٬ قطع روابط ترکیه و سوریه است.»

چلیک در ادامه افزود: «حزب جمهوری خلق٬ به حزب عدالت و توسعه فشار آورده و می گوید: چرا با دولت اسد رابطه برقرار نمی کنید؟ ما هم از آنها می پرسیم: در شرایطی که مقصر اصلی تمام آن مشکلات٬ رژیم سوریه بوده و تغییر رفتاری نیز در این رژیم ندیده ایم٬ چرا باید رابطه برقرار کنیم؟ ما باید طوری رفتار کنیم که در آینده٬ در مورد تصمیمات و اقدامات کنونی٬ پیشانی مان سفید و قامتمان راست باشد و مورد اتهام قرار نگیریم. ممکن است به منظور حفظ جان مردم٬ بین مقامات امنیتی و نظامی دو طرف٬ دیدارهایی صورت بگیرد اما فراموش نشود٬ چیزی که بتواند بازی را تغییر دهد٬ تصمیم ترکیه برای برقراری یا عدم برقراری ارتباط نیست. جهان هم از مواضع ما حمایت کرده و فقط چند کشور٬ نگرش متفاوتی دارند. آن چه اهمیت دارد٬ عقب نشینی رژیم سوریه از قتل عام مردم کشورش است. همین حالا هم می بینید که در ماجری ادلب٬ اسد به توافق سوچی پایبند نیست و غیرنظامیان٬ کشته می شوند. بنابراین در شرایطی که باید فشار جهانی بر دولت سوریه بیشتر شود٬ نمی فهمم چرا بعضی ها می خواهند از داخل سیستم سیاسی ترکیه٬ یک مجرای تنفسی در اختیار رژیم سوریه بگذارند. این چیزها به نفع مردم سوریه هم نیست.»

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه٬ از دوران شهرداری استانبول تاکنون در کنار اردوغان است. او همواره یکی از چهره های قدرتمند این حزب بوده و بارها در مجلس و کابینه به عنوان نماینده و وزیر حضور داشته در جریان مذاکرات غزه نیز همراه با هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت٬ به عنوان مذاکره کننده ارشد حضور داشت و سخنان او را باید به مثابه مواضع سیاسی حزب حاکم و دولت ترکیه تلقی کرد.

او در پایان سخنان خود٬ بر سه موضوع تاکید کرده است:

1.تلاش برای تکمیل روند اصلاح قانون اساسی سوریه.

2.پایان دادن به تحرکات ارتش سوریه در ادلب.

3.پایان دادن به حیات سیستم های خودگردان و دفاکتوی محلی پ.ک.ک در شمال سوریه.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه در حالی به پیشنهاد عادی سازی رابطه با دولت سوریه پاسخ داده که ترکیه در شرق فرات٬ همچنان در حال همکاری با آمریکا است و شواهد نشان می دهد که ترکیه هنوز هم به احتمال پیروزی طرح آمریکا خوشبین است و دست کم در شرایط فعلی٬ نمی خواهد گزینه عادی سازی روابط با دولت بشار اسد را بر روی میز بگذارد.

منبع: تسنیم
منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بشار اسد   ترکیه   سوریه   روسیه   قطعنامه   دمشق   دوحه   نشست سه جانبه   نظام جمهوری اسلامی ایران   ارتش آزاد   تکفیر   آفریقایی   آنکارا   عادی سازی روابط   اردغان   رئیس جمهور   گازی   مقامات روسیه   مسکو   حزب جمهوری خلق   تغییر نظام سیاسی   واکنش ترکیه   حافظ اسد   آدانا   استامبول   پیک نیک   روسای جمهور   عبدالله اوجالان   حسن روحانی   تروریست   بحران   بحران سوریه   پارلمان   ایران و روسیه   خارج از کشور  
اخبار مرتبط
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
صدا و سیما
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
آریا
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
سیاست جدید اروغان از تغییر رژیم به نزدیکی روابط با سوریه متحول شده است؟!
دیپلماسی ایرانی
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مشرق نیوز
گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
تسنیم
واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
تاکید پوتین بر ضرورت حفظ برجام
شبکه الکوثر
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
روحانی به خانه برگشت
صدای ایران
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
پایداری ملی
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
روحانی به وطن بازگشت
پارسینه
روحانی به تهران بازگشت
العالم
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
ایرنا
روحانی وارد تهران شد
ایرنا
با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
بولتن نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
تابناک
پوتین: مذاکرات سه جانبه به تحقق «راه حل نهایی» در بحران سوریه کمک می کند
باشگاه خبرنگاران
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
تسنیم
پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
خبرگزاری دانشجو
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
پارسینه
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
خرداد نیوز
روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
عصر ایران
روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
ایرنا
جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
خبرگزاری دفاع مقدس
روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
تسنیم
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
روز پلاس
راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
ایران آنلاین
بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
رسانیوز
روحانی: بحران سوریه باید با راه کارهای صلح آمیز حل و فصل شود
فردا نیوز
افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
تابناک
بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
گیتی آنلاین
مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
باشگاه خبرنگاران
پوتین: با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
bltآریا : توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltدیپلماسی ایرانی : سیاست جدید اروغان از تغییر رژیم به نزدیکی روابط با سوریه متحول شده است؟!
bltمشرق نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltتسنیم : گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltشبکه الکوثر : تاکید پوتین بر ضرورت حفظ برجام
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltصدای ایران : روحانی به خانه برگشت
bltپایداری ملی : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltپارسینه : روحانی به وطن بازگشت
bltالعالم : روحانی به تهران بازگشت
bltایرنا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
bltایرنا : روحانی وارد تهران شد
bltبولتن نیوز : با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
bltتابناک : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
bltباشگاه خبرنگاران : پوتین: مذاکرات سه جانبه به تحقق «راه حل نهایی» در بحران سوریه کمک می کند
bltتسنیم : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltخبرگزاری دانشجو : پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltپارسینه : حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltخرداد نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از جلسه روسای جمهوری
bltعصر ایران : روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
bltایرنا : روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltتسنیم : روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltروز پلاس : بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
bltایران آنلاین : راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
bltرسانیوز : بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
bltفردا نیوز : روحانی: بحران سوریه باید با راه کارهای صلح آمیز حل و فصل شود
bltتابناک : افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
bltگیتی آنلاین : بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
bltباشگاه خبرنگاران : مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
bltمشرق نیوز : پوتین: با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.