مخبر - 1398/06/28 - علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک

علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک
حساسیت نوزاد به پوشک می تواند التهاب پوست، دانه دانه شدن و حتی عفونت را برای نوزاد در پی داشته باشد. در این مقاله به توضیح علائم نشان دهنده حساسیت و عرق سوختگی و درمان آن ها پرداخته می شود.
علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک

حساسیت نوزاد به پوشک؛ علائم، نشانه ها و درمان پوست تحریک شده

ستاره | سرویس مادر و کودک - از آنجایی که یک نوزاد کنترلی بر روی دفع ادرار و مدفوع خود ندارد، بنابراین استفاده از پوشک امری الزامی است. با رشد نوزاد تعداد پوشک مورد نیاز در طی روز افزایش یافته و این امر احتمال تحریک پوست و بروز دانه های قرمز بر روی پوست نوزاد را افزایش می دهد. رطوبت محبوس شده در فضای اطراف پوشک می تواند باعث تحریک و یا عرق سوز شدن پوست پای نوزاد شود. البته تحریک پوستی می تواند دلایل دیگری همچون حساسیت نوزاد به پوشک، حساسیت غذایی و یا اگزما داشته باشد. اما چگونه می توان علت بروز حساسیت را تشخیص داد؟ آیا نوزاد به پوشک حساسیت دارد و یا فقط پوست وی در اثر استفاده از پوشک تحریک شده است.

قطعاً تشخیص علت پدید آمدن برجستگی های قرمز روی سطح پوست نوزاد در ناحیه اطراف پوشک و پاها توسط والدین دشوار خواهد بود. همه ما می دانیم که نوزاد پوست حساسی دارد؛ به ویژه در تماس با ادرار و مدفوع می تواند تحریک شود. بنابراین چگونه متوجه شویم که این دانه های قرمز پوستی طبیعی هستند و در اثر پوشیدن پوشک ایجاد شده اند و یا پوست نوزاد به خود پوشک حساسیت دارد؟ با ما همراه باشید تا علائم، دلایل و درمان این حساسیت را بررسی کنیم.

در این مطلب می خوانید:

علائم حساسیت نوزاد به پوشک و راه های تشخیص

علائم و نشانه هایی وجود دارد که از طریق آن ها می توان حساسیت نوزاد به پوشک را تشخیص داد که در ادامه با آن ها اشاره می کنیم:

  علائم ایجاد شده روی پوست به درمان های معمول مثل پودر بچه و پماد سوختگی پای نوزاد پاسخ نداده، از بین نمی روند و بهبود پیدا نمی کنند. مکان تشکیل حساسیت و تحریک پوستی نیز ما را در تشخیص علت بروز آن یاری می کند. عرق سوختگی ناشی از استفاده از پوشک معمولاً در نواحی ایجاد می شوند که در تماس با ادرار و مدفوع نوزاد است. اما در صورت آلرژی نوزاد به موادی مثل پلاستیک، نواحی از پوست که در تماس با پلاستیک هستند مثل قسمت کمر پوشک و کشاله ران تحریک شده و حساسیت می دهد. علامت دیگری که نشان از حساسیت نوزاد به پلاستیک پوشک دارد، بروز حساسیت به شکل کهیر، برآمدگی پوست و قرمزی آن در نواحی دیگر بدن نوزاد که در تماس با پلاستیک بوده است، می باشد. حساسیت به پوشک می تواند به شکل برآمدگی های کوچک و دانه های قرمز و حساس بروز کند. احتمال خاراندن این نواحی توسط نوزادان بزرگ تر وجود دارد. قرمزی و تحریک پایدار ناحیه ای از پوست در تماس با پوشک است، از مهم ترین علائم نشان دهنده حساسیت به پوشک است. این تحریک پوستی با تعویض معمول پوشک از بین نمی روند. توجه به زمان تشکیل حساسیت پوستی نیز حائز اهمیت می باشد. از راه های تشخیص حساسیت نوزاد به پوشک، تعویض برند پوشک است. از برندی استفاده کنید که ضدحساسیت بوده و برای پو ست های حساس مناسب باشد.(پوشک های ارگانیک و فاقد مواد شیمیایی خشن و حساسیت زا) در صورت تغییر جنس پوشک، هیچ چیز دیگری مثل نوع پماد و پودر بچه را تغییر ندهید؛ در صورت برطرف شدن حساسیت، بدانید که نوزاد به پوشک حساسیت دارد.

تعویض پوشک

دلایل رایج ایجاد بثورات پوستی و تحریک پوست در نوزادان

اصطلاح بثورات پوستی به هر نوع تحریک پوستی که در نواحی پوشک، بر روی پوست نوزاد ایجاد شود اطلاق می شود. دستمال تعبیه شده در پوشک دلیل اصلی این تحریکات پوستی است اما عوامل دیگری نیز می توانند منجر به تحریک پوست نوزاد شوند که به چند مورد اشاره می کنیم.

  عفونت باکتریایی و یا عفونت ناشی از وجود مخمر: این نوع از تحریک پوستی زمانی رخ می دهد که سیستم دفاعی بدن نوزاد به اندازه کافی قوی نبوده تا با ایجاد عفونت بر سطح پوست مقابله کند. آلودگی نوزاد با مخمر یا کاندیدا آلبیکنس زمانی رخ می دهد که بالانس باکتریایی روده به هم خورده و منجر به تکثیر بیش از حد مخمر بر روی سطح پوست نوزاد شود. واکنش آلرژیک: این عامل نیز می تواند باعث بروز بثورات پوستی شود. متخصصین بر این باورند که وجود آلرژن ها (ماده حساسیت زا) در پوشک سبب بروز حساسیت در نوزادان می شود. اگر نوزاد به پوشک هم حساسیت داشته باشد دانه های قرمز ایجاد شده مشخص تر خواهند بود. تست پچ (Patch Testing) جهت تشخیص اینکه نوزاد حساسیت دارد یا نه توسط پزشک انجام می شود.
  وقتی نوزادی بی قراری می کند والدین سریعاً به دنبال اثر التهاب و حساسیت روی سطح پوستی که در تماس با پوشک بوده می گردند. این التهابات پوستی معمولاً در اثر تماس پوست نوزاد با ادرار و مدفوع ایجاد می شوند.
  تغییر این بثورات به شکل جوش چرکی و تاول نشان از بروز عفونت در سطح پوست دارد. در صورت ابتلای نوزاد به عفونت مخمری، تحریکات پوستی در ناحیه پوشک و اطراف مقعد دیده می شوند.

درمان تحریکات پوستی نوزاد در ناحیه پوشک صرف نظر از اینکه نوزاد شما به پوشک حساسیت دارد یا بثورات دیده شده عوارض طبیعی ناشی از بستن پوشک هستند؛ هدف همه والدین حذف هرچه سریع تر این علائم و راحتی دلبندشان است. خوشبختانه پزشکی نوین درمان های گسترده ای در جهت رفع تحریکات پوستی نوزاد فرآهم آورده است.

 • کرم ضدقارچ: برای درمان بثورات پوستی ناشی از عفونت مخمری نوزادان و حتی بزرگسالان استفاده از کرم های ضد قارچ مؤثر خواهد بود. زینک اکسید یکی از معروفترین پمادهایی است که به درمان قارچ و تحریکات پوستی کمک می کند.
 • کرم های استروئیدی موضعی: متخصصین اطفال استفاده از پماد و کرم های حاوی استروئید را برای درمان تحریکات پوستی که منشأ آلرژیک و حساسیتی ندارند توصیه می کنند. این کرم ها پس از شستن محل تحریک شده و طبق دستورالعملی که همراه با کرم وجود دارد بایستی استفاده شود.
 • آنتی بیوتیک: معمولاً برای درمان عفونت ناشی از باکتری هایی همچون ایمپتیگو، آنتی بیوتیک تجویز می شود.
هشدار: همیشه قبل از به کارگیری این درمان ها و داروها با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت نوزاد به پوشک
درمان های طبیعی

در اثر حساسیت نوزاد به پوشک و یا در اثر تماس پوست نوزاد با ادرار و مدفوع یا رطوبت ایجاد شده در ناحیه پوشک، پوست نوزاد تحریک، ملتهب، قرمز و یا عرق سوز می شود. خوشبختانه درمان های خانگی و طبیعی برای رفع این بثورات وجود دارد.

  شیر مادر: در صورت بروز التهاب بر روی پوست نوزاد، استفاده از شیر مادر می تواند به بهبود آن کمک کند. تنها چند قطره از شیر را بر روی ناحیه ملتهب ریخته و تا خشک شدن آن صبر کنید. سپس از پوشک جدید برای بستن نوزاد استفاده کنید. جوش شیرین: جوش شیرین ماده غذایی است که به راحتی در هر خانه ای پیدا می شود. این ماده با تنظیم pH پوست در ناحیه آسیب دیده پوست نوزاد، به از بین رفتن باکتری و قارچ احتمالی موجود کمک می کند. تنها کافی است دو قاشق جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید تا ماده ای خمیری به دست آید. سپس بر موضع مورد نظر مالیده و بگذارید کاملاً خشک شود. روغن نارگیل: روغن نارگیل روغن طبیعی شناخته شده ای است که خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد. به منظور رفع بثورات، تنها نصف قاشق غذاخوری روغن نارگیل را بر روی پوست ملتهب بریزید. توجه داشته باشید که قبل از استعمال روغن، پوست راشسته و کاملاً خشک کرده باشید. آلوئه ورا: ماده مؤثر دیگر در درمان حساسیت به پوشک و رفع تحریکات پوستی گیاه آلوئه وراست. ژل این گیاه می تواند التهابات شدید پوستی را رفع و حس آرامش را به دلبندتان بازگرداند. برگ آلوئه ورا را شکافته و ژل آن را خارج نمایید و بر روی پوست او قرار دهید تا کاملاً خشک شود. سرکه سیب: ذات اسیدی این سرکه التهاب پوستی ناشی از وجود مخمر را از بین می برد. بدین منظور یک فنجان سرکه سیب را به حمام آب نوزاد اضافه کنید.

راه های پیشگیری از حساسیت نوزاد به پوشک

والدین بایستی از همه نکات مربوط به پیشگیری و درمان حساسیت به پوشک مطلع باشند تا بتوانند خطر بروز بثورات پوستی و حساسیت را در نوزادشان به حداقل برسانند. از راه های پیشگیری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به طور مرتب پوشک نوزاد را تعویض کنید. اگر می خواهید کودک دلبندتان از آسیب های پوستی در امان بماند، در درجه اول بایستی در طول روز به طور مرتب پوشک نوزادتان را عوض کنید. بی توجهی به وضعیت نوزاد و عوض نکردن پوشک آلوده به مدفوع و ادرار برای چند ساعت، می تواند باعث حبس رطوبت درآن ناحیه شده و خطر عفونت و التهاب پوستی را افزایش دهد. در صورتی که نوزاد واکنش آلرژیک به پوشک نشان می دهد، سریعاً برند پوشک را عوض کرده و ترجیحاً از پوشک های ارگانیک که فاقد مواد شیمیایی خشن و حساسیت زا هستند استفاده کنید.
 • از پماد زینک اکسید استفاده کنید. اگر متوجه شدهد که پوست نوزاد بعد از هر بار تعویض پوشک همچنان قرمز است، می توانید از کرم مخصوص نوزاد که حاوی زینک اکسید است استفاده کنید. عرق سوختگی و تحریکات پوستی شدید نوزاد را بی تاب و آزرده می کند. در این صورت یک لایه از کرم روی سطح پوست نوزاد مالیده و بگذارید از شب تا صبح بر روی پوست باقی بماند. این لایه به عنوان یک مانع، پوست نوزاد را از تماس با سطح پوشک حفظ می کند.
 • با پوست نوزاد ملایم رفتار کنید. بعضی از نوزادان نسبت به دستمال مرطوب های خاصی واکنش نشان می دهند. سعی کنید از دستمالی استفاده کنید که فاقد الکل و یا مواد صنعتی معطر هستند. در مواقعی که پوست نوزاد ملتهب است و یا بثورات و حساسیت روی روی آن دیده می شود تنها از آب برای تمیز کردن نوزاد استفاده کنید. آب را با یک اسپری روی سطح پوست بپاشید تا نوزاد اذیت نشود.
 • به آرامی آب اضافه روی سطح پوست را گرفته و تا خشک شدن کامل نوزاد او را با پوشک نبندید. این کار می تواند سرعت فرآیند ترمیم را بالا ببرد.
 • با یک پزشک صحبت کنید. اگر فکر می کنید پوست نوزاد شما عفونی شده است، او را برای معاینه نزد پزشک ببرید. در صورت مشاهده جوش های چرکی و یا چرکی شدن سطح پوست نوزاد مراجعه به پزشک الزامی است. در صورت بالا رفتن دمای بدن نوزاد و تب کردن وی به متخصص اطفال مراجعه کنید.

کلام آخر کودکان در چند سال اول زندگی خود پوست بسیار لطیف و حساسی دارند. این امر باعث می شود که در اثر استفاده از پوشک، پوست پای آن ها تحریک شود. ملتهب شدن و قرمزی، دانه دانه شدن، بروز برآمدگی های کوچک روی سطح پوست و به اصطلاح عرق سوز شدن پوست نوزاد، می تواند در اثر حبس رطوبت در فضای پوشک، تماس پوست با ادرار و مدفوع و حساسیت نوزاد به پلاستیک و مواد استفاده شده در پوشک بر روی پوست نوزاد ایجاد شود.

هر چقدر شما مراقب کودک دلبند خود باشید و همه نکات را در جهت پیشگیری از بروز این بثورات رعایت کنید، باز هم احتمال مواجه شدن با این مشکلات وجود خواهد داشت. در صورت مشاهده تحریکات پوستی می توانید درمان های طبیعی ذکر شده در این مقاله را انجام دهید اما در صورت شدید بودن علائم، حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید. دقت کنید که از هیچ گونه ماده معطری برای پوست حساس کودک استفاده نکنید. خود این مواد می توانند باعث ایجاد حساسیت در نوزادان شوند.

همراهان عزیز، لطفاً سوالات و تجربیات خود را در خصوص علت و درمان حساسیت نوزاد به پوشک با ما و خوانندگان ستاره در میان بگذارید. اگر نوزاد شما کمی بزرگتر شده است می توانید بهترین روش از پوشک گرفتن کودک را نیز در ستاره بخوانید.
برگرفته از: madeof.com

ماه دخت اکبری
منبع خبر : ستاره

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عفونت   اگزما   ونیز   مدفوع   ماده شیمیایی   عرق سوز   باکتریایی   محبوس   کنترلی   تحریک پوستی   مقاله   ارگانیک   سوختگی   دانه   آلرژی   کهیر  
اخبار مرتبط
دلایل ابتلا به زخم معده
ساعت 24
شناسایی علل زخم معده
شفا آنلاین
برجسته و یا کوچک کردن لبها
سیمرغ
حساسیت نوزاد به پوشک، علل و راه های درمان
نی نی بان
سریعترین راهکار ها برای رهایی از گلو درد
آریا
خواص فوق العاده و مضرات تخم شربتی
فرارو
بیماری پوستی که در کمین دانش آموزان است
ساعت 24
زاهکارهای ساده برای درمان سریع تبخال در منزل
شفا آنلاین
بدترین زمان روز از نظر بیمار شدن چه موقع است؟
زومیت
کالری لیمو شیرین؛ 100 گرم لیمو شیرین چند کالری دارد؟
ستاره
بیمارانی که می توانند مخزن بالقوه انتقال ویروس فلج اطفال باشند
شفا آنلاین
زنگ خطر بازگشت بیماری فلج اطفال
سلامت نیوز
کنجد برای کودکان، چه خواصی دارد؟
نی نی بان
5 دمنوش خانگی برای درمان یبوست
پارسینه
چطور بوی بد واژن رو از بین ببریم؟
نی نی بان
درمان خانگی بوی بد واژن با 15 ماده طبیعی موجود در خانه
ستاره
واکسن سه گانه کودکان، چیزهایی که باید بدانید
نی نی بان
انار برای کودکان، شش خاصیت باور نکردنی
نی نی بان
پف زیر چشم را به این دلال جدی بگیرید
سیمرغ
نشانه های پوست حساس
سیمرغ
اسهال خونی در کودکان، انواع تا علت و درمان
نی نی بان
راه های درمان پف صبحگاهی چشم ها
برنا نیوز
اسهال خونی در کودکان؛ علت، انواع و درمان
ستاره
آیا پف صبحگاهی چشم خطرناک است؟/راهکارهای درمان
تیتر یک
خواص عنبر نسا را چیست و چگونه باید آن را مصرف کرد؟
پارسینه
علت و علائم حساسیت به انگور چیست و چگونه درمان می شود؟
ستاره
برجستگی زیر بغل نوزاد، علت و علائم تا راه های درمان
نی نی بان
تورم و برجستگی زیر بغل نوزاد؛ علت، علائم و راه های درمان
ستاره
چرا یزدانی و هادی به مسابقات جهانی نرفتند؟
مشرق نیوز
علت خارش گلو چیست؟ +درمان خانگی خارش گلو
سیمرغ
همه چیز درباره حساسیت به تخمه آفتابگردان
ستاره
چگونه اگزما را درمان کنیم ؟
آریا
علل سوزش واژن، چیست و چه درمانی دارد؟
نی نی بان
عوارض تزریق بوتاکس در دوران شیردهی
انتخاب
10 علت خارش گلو و درمان آن
انتخاب
سردرد های سینوزیتی؛ از علت تا درمان
پارسینه
چطور با التهاب ناشی از افرایش سن، مقابله کنیم؟
سلامت نیوز
اصول نگهداری و پرورش کبوتر در منزل
ستاره
آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
سیمرغ
بیماری اسهال در کودکان، دلایل تا درمان
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltساعت 24 : دلایل ابتلا به زخم معده
bltشفا آنلاین : شناسایی علل زخم معده
bltسیمرغ : برجسته و یا کوچک کردن لبها
bltنی نی بان : حساسیت نوزاد به پوشک، علل و راه های درمان
bltآریا : سریعترین راهکار ها برای رهایی از گلو درد
bltفرارو : خواص فوق العاده و مضرات تخم شربتی
bltساعت 24 : بیماری پوستی که در کمین دانش آموزان است
bltشفا آنلاین : زاهکارهای ساده برای درمان سریع تبخال در منزل
bltزومیت : بدترین زمان روز از نظر بیمار شدن چه موقع است؟
bltستاره : کالری لیمو شیرین؛ 100 گرم لیمو شیرین چند کالری دارد؟
bltشفا آنلاین : بیمارانی که می توانند مخزن بالقوه انتقال ویروس فلج اطفال باشند
bltسلامت نیوز : زنگ خطر بازگشت بیماری فلج اطفال
bltنی نی بان : کنجد برای کودکان، چه خواصی دارد؟
bltپارسینه : 5 دمنوش خانگی برای درمان یبوست
bltنی نی بان : چطور بوی بد واژن رو از بین ببریم؟
bltستاره : درمان خانگی بوی بد واژن با 15 ماده طبیعی موجود در خانه
bltنی نی بان : واکسن سه گانه کودکان، چیزهایی که باید بدانید
bltنی نی بان : انار برای کودکان، شش خاصیت باور نکردنی
bltسیمرغ : پف زیر چشم را به این دلال جدی بگیرید
bltسیمرغ : نشانه های پوست حساس
bltنی نی بان : اسهال خونی در کودکان، انواع تا علت و درمان
bltبرنا نیوز : راه های درمان پف صبحگاهی چشم ها
bltستاره : اسهال خونی در کودکان؛ علت، انواع و درمان
bltتیتر یک : آیا پف صبحگاهی چشم خطرناک است؟/راهکارهای درمان
bltپارسینه : خواص عنبر نسا را چیست و چگونه باید آن را مصرف کرد؟
bltستاره : علت و علائم حساسیت به انگور چیست و چگونه درمان می شود؟
bltنی نی بان : برجستگی زیر بغل نوزاد، علت و علائم تا راه های درمان
bltستاره : تورم و برجستگی زیر بغل نوزاد؛ علت، علائم و راه های درمان
bltمشرق نیوز : چرا یزدانی و هادی به مسابقات جهانی نرفتند؟
bltسیمرغ : علت خارش گلو چیست؟ +درمان خانگی خارش گلو
bltستاره : همه چیز درباره حساسیت به تخمه آفتابگردان
bltآریا : چگونه اگزما را درمان کنیم ؟
bltنی نی بان : علل سوزش واژن، چیست و چه درمانی دارد؟
bltانتخاب : عوارض تزریق بوتاکس در دوران شیردهی
bltانتخاب : 10 علت خارش گلو و درمان آن
bltپارسینه : سردرد های سینوزیتی؛ از علت تا درمان
bltسلامت نیوز : چطور با التهاب ناشی از افرایش سن، مقابله کنیم؟
bltستاره : اصول نگهداری و پرورش کبوتر در منزل
bltسیمرغ : آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
bltنی نی بان : بیماری اسهال در کودکان، دلایل تا درمان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.