مخبر - 1398/06/28 - زیان چند صد میلیاردی غول نفتی عربستان

زیان چند صد میلیاردی غول نفتی عربستان
تحلیل گران پتروشیمی در لندن می گویند، سرمایه گذاران جهان از این پس ریسک سرمایه گذاری در آرامکو را بالاتر از گذشته می دانند و ارزش سهام "آرامکو" در شرایط فعلی با خطر ریزش شدید روبروست.
زیان چند صد میلیاردی غول نفتی عربستان

طی روزهای گذشته اخبار حملات پهپادی به بزرگترین شرکت نفتی خاورمیانه در صدر همه خبرهای سیاسی و اقتصادی نشست.

نگاهی به پیشینه و عملکرد این شرکت بزرگ نفتی عربستانی نشان از اهمیت آن در اقتصاد جهانی دارد. شرکتی که ترامپ برای تحریم نفتی ایران از آن به عنوان جایگزین تولید نفت ایران نام می برد.

بعد از تحریم و کاهش صادرات نفتی ایران، آرامکو یکی از گزینه های مناسب جهت ورود به بازار نفت ایران در منطقه بود. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان بعد از تحریم نفتی ایران طی نشستی در مورد چگونگی تأمین نیازهای نفتی ژاپن به عنوان یکی از مشتریان نفت ایران توسط عربستان با وزیر اقتصاد و تجارت ژاپن گفتگو کرد.

این دو مقام امروز در امارات با هم دیدار کردند. الفالح به گزارشگران گفت: «آن ها درباره مسائلی مانند امنیت انرژی ژاپن و نحوه کمک عربستان برای تأمین نیازهای نفتی این کشور صحبت کردند».

آرامکو سعودی غول نفتی عربستان شرکت آرامکو به عنوان یکی از پولدارترین شرکت های دنیا درآمدی نزدیک 355.905 میلیارد دلار در سال 2018 به عنوان یکی از سودآورترین و باارزش ترین شرکت های جهان شناخته می شود. ارزش بازار آرامکو در دنیا معادل 10 تریلیون دلار آمریکا برآورد شده است.

بلومبرگ در گزارشی سود خالص این شرکت را تقریباً با سود خالص شرکت های اپل، آلفابت، گوگل و اکسون موبیل برابر دانسته است، اگرچه فهرست درآمد این شرکت سعودی، از زمان تأسیس آن در سال 1970 تاکنون فاش نشده است.

زمان آغازبه کار شرکت سعودی آرامکو با سرمایه گذاری استاندار اویل کالیفرنیا به 29 مه 1933 برمی گردد. طی 10 سال حفاری بالاخره این شرکت توانست به استخراج نفت دست پیدا کند. در سال 1944 شرکت استاندار اویل کالیفرنیا-عربستان، نام خود را به شرکت نفتی عربستان-آمریکا یا «آرامکو» تغییر داد. در سال 1948 شرکت استاندارد اویل نیوجرسی (موبیل) 30٪ درصد و شرکت سوکونی وکیوم (اکسون) معادل 10٪ درصد از سهام این شرکت را خریداری کردند و به این ترتیب شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا (شورون) و شرکت نفت تگزاس (تکزاکو) به عنوان سرمایه گذار در یکدیگر ادغام شده و هریک سهمی برابر 30٪ درصد را به خود اختصاص دادند.

در سال 1950، ملک عبدالعزیز بن آل سعود با تهدید به ملی کردن تأسیسات نفت کشور، شرکت آرامکو را وادار ساخت تا سود حاصل از فروش نفت را به صورت مساوی و پنجاه-پنجاه میان شرکت و دولت عربستان تقسیم نماید.

در سال 1973، دولت عربستان سعودی 25٪ درصد از سهام آرامکو را از آن خود ساخت. این رقم را تا سال 1975 به 60٪ درصد افزایش یافت و تا سال 1980 با تصاحب 100٪ سهام شرکت، کنترل کامل شرکت آرامکو را به دست گرفت. در ماه نوامبر سال 1988، شرکت نفتی عربستان-آمریکا، نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا سعودی آرامکو تغییر داد.

این شرکت همچنین دارای بالاترین حجم ذخایر نفتی ثبت شده است. شرکت سعودی آرامکو، مسئولیت 99٪ درصد از ذخائر نفت خام کشور عربستان سعودی، به میزان 259 میلیارد بشکه (در حدود یک چهارم مجموع ذخائر نفت فعلی جهان) می رسد، بر عهده دارد. این شرکت دولتی عربستان مالک اصلی میدان نفتی غوار است که بزرگترین میدان نفتی جهان به شمار می آید. ذخایر تقریبی این میدان در حدود 12 برابر ذخائر نفتی کل ایالات متحده آمریکا است. بزرگ ترین میدان نفتی جهان در کنار این ذخایر نفتی دارای 279 هزار میلیارد متر مکعب ذخایر درجای گاز طبیعی است.

تولید سالانه نفت خام این شرکت، معادل 10 میلیون بشکه است. شرکت سعودی آرامکو در بین کمپانی های نفتی، بالاترین سطح تولید را دارد. این شرکت به طور میانگین معادل 10 میلیون و 625 هزار بشکه در روز، نفت خام تولید می نماید.

شرکت نفتی سعودی آرامکو در مجموع دارای 15 پالایشگاه نفت است، که 4 پالایشگاه در مالکیت کامل آن و 11 پالایشگاه دیگر با مشارکت شرکت های دیگر است.

پالایشگاه جده، پالایشگاه ریاض، پالایشگاه ینبع و پالایشگاه رأس تنوره به طور کامل در مالکیت آرامکو بوده و 6 پالایشگاه آرامکو موبیل با مشارکت اکسون موبیل، پالایشگاه آرامکو شل با مشارکت رویال داچ شل، پالایشگاه پترو رابغ با مشارکت سومیتومو کمیکال، پالایشگاه لوبریف با مشارکت شرکت سرمایه گذاری جدوا، پالایشگاه ساتورپ با مشارکت توتال، پالایشگاه یانبو با مشارکت ساینوپک نیز از دیگر پالایشگاههایی هستند که آرامکو به صورت مشترک در آنها سهام دارد.

این شرکت در 5 پالایشگاه بین المللی معتبر دنیا نیز سهم دارد. پالایشگاه فوجیان در چین، پالایشگاه ساینوپک سنمی در چین، پالایشگاه موتیوا با مشارکت موتیوا انترپرایز در ایالات متحده آمریکا، پالایشگاه شووا شل با مشارکت رویال داچ شل در ژاپن و پالایشگاه اس-اویل با مشارکت اس-اویل در کره جنوبی.

نخستین حمله موشکی به آرامکو سال گذشته شهریور ماه نخستین بار یکی از پالایشگاه های این شرکت مورد اصابت موشک های یمن قرار گرفت.

پس از آن پالایشگاه های این شرکت بارها و بارها مورد حمله موشکی و پهپادی نیروهای انصارالله یمن قرار گرفت. اما طی این یکسال صدمات و خساراتی که به این شرکت وارد شد به اندازه حمله اخیر پهپادهای یمنی به این شرکت طی روزهای گذشته نبود.

طبق گزارش دویچه وله حمله به تأسیسات شرکت ملی نفت عربستان لطمات وسیعی بر جا گذاشته است. قرار است که این شرکت تا چند هفته دیگر وارد بازار بورس شود. تحلیل گران تخمین می زنند که ارزش این شرکت با این حمله "500 میلیارد دلار افت کرده باشد".

آرزوی برباد رفته آرامکو به گزارش ایسنا امین ناصر، مهندس 61 ساله سعودی و مدیرعامل شرکت "آرامکو"، قصد داشت ظرف چند هفته آینده این بزرگ ترین شرکت نفتی جهان را وارد بازار بورس کند؛ اتفاقی که بازارهای بین المللی بورس بی صبرانه انتظارش را می کشند، چرا که قرار بوده که این بزرگ ترین ورود یک شرکت به بازار بورس از نظر حجم سرمایه باشد.

شبکه "ان تی وی" در گزارشی به قلم "ولفرام وایمر" می نویسد، ریاض امید دارد که ارزش این شرکت بیش از دو هزار میلیارد دلار تعیین شود. با نگاهی به ارزش شرکت "لوفت هانزا" که هفت میلیارد دلار است می فهمیم اگر چنین اتفاقی بیافتد ارزش "آرامکو" حدود 300 برابر "لوفت هانزا" خواهد شد.

این حملات زیان های اقتصادی عظیمی به بار آورده اند که بر ارزش "آرامکو" به سرعت تأثیر گذاشته است. تحلیل گران پتروشیمی در لندن می گویند، سرمایه گذاران جهان از این پس ریسک سرمایه گذاری در این شرکت را بالاتر از گذشته می دانند و ارزش سهام "آرامکو" در شرایط فعلی با خطر ریزش شدید روبروست.

از نظر آن ها، حتی اگر اوضاع در این شرکت به سرعت به حال عادی بازگردد ارزش درازمدت این شرکت باید کاملاً از نو ارزیابی شود.

به گفته آن ها، اکنون دیگر آسیب پذیری آرامکو بر همگان روشن شده و کسی ارزش درازمدت این شرکت را بیش از یک ونیم هزار میلیارد دلار ارزیابی نمی کند. با این وصف می توان گفت که ارزش این شرکت تنها در یک شب دست کم 500 میلیارد دلار پایین آمده است.

قرار بود که اولین ورود "آرامکو" به بازار بورس در اوایل نوامبر اتفاق بیافتد. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر جدید انرژی عربستان، چند هفته پیش گفته بود، این کشور در صدد است "آرامکو" را هر چه سریع تر وارد بازار بورس کند. حتی بنا بود "آرامکو" ابتدا فقط وارد بازار داخلی بورس شده و در سال 2020 وارد بازار بین المللی بورس (احتمالاً لندن) شود. اینک با این حملات همه این طرح ها به مخاطره افتاده است.

فروش سهام شرکت "آرامکو" طرح برجسته محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود. او قصد داشت که درآمد حاصل از این فروش را در صنایع جدید سرمایه گذاری کند تا اقتصاد عربستان را چندوجهی کرده و از وابستگی به عایدات نفتی برهاند. طرح او این بود که ابتدا پنج درصد از ارزش کل شرکت به صورت سهام وارد بازار بورس شده و 100 میلیارد دلار درآمد به دست بیاید.

شرکت "آرامکو" هر روز 500 میلیون دلار سوآوری داشته است. این شرکت روزانه 10 میلیون بشکه نفت استخراج می کند که سه برابر شرکت های نفتی نظیر "اکسون موبیل" است.

حمله به دو پالایشگاه این شرکت باعث شد که حدود نیمی از تولیدات نفتی و گازی آن متوقف شود. لطمات وسیع گزارش شده ولی هنوز جزئیات ابعاد آن روشن نشده است. برخی از کارشناسان بر این باورند که بازسازی و ترمیم خرابی های ناشی از حمله به پالایشگاه "بقیق" می تواند چندین ماه طول بکشد.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ژاپن   پتروشیمی   انرژی   نفت خام   آمریکا   آرامکو   آل سعود   استانداران   نیوجرسی   وزیر اقتصاد   میدان نفتی   تریلیون   آلفابت   غول نفتی   وزیر انرژی عربستان   گاز طبیعی   متر مکعب   کاهش صادرات   شرکت آرامکو   خاور میانه   نفت تگزاس   کالیفرنیا   عربستان سعودی   لندن   بازار   دونالد ترامپ   درآمد   سرمایه گذاری   امارات متحده عربی   سرمایه گذاران   فروش نفت   اقتصاد جهانی   ارزش سهام   حملات پهپادی   تحریمهای نفتی   شرکت های دولتی  
اخبار مرتبط
میزان عرضه سهام آرامکو دو برابر می شود
ایسنا
چرا عربستان درباره وضعیت آرامکو دروغ می گوید؟
اقتصاد نیوز
دروغگویی سعودی ها درباره تولید واقعی نفت!
دنیای اقتصاد
علت دروغگویی سعودی ها درباره تولید واقعی نفت
ایسنا
توهم امریکا علیه ایران ثابت شد
روز نو
پیامد نفتی حمله به آرامکو و درخواست ترامپ از عربستان
مشرق نیوز
2 برنده حمله به تاسیسات نفتی آرامکو
اقتصادگردان
معرکه یمن و طلیعه تحقق وعده های قرآنی/ چگونه «یمانی» فرعونیت نظام سلطه را در هم شکست؟
رهیاب نیوز
ارزش شرکت آرامکو 500 میلیارد دلار افت کرد
صدای ایران
رشد هفتگی چشمگیر نفت از ترس شوک های جدید
ایسنا
امن ترین منبع تامین نفت دنیاکجاست؟
ناطقان نیوز
به ادعای مقامات نفتی سعودی شک داریم
ایسنا
وقتی حمله به آرامکو دامن بحرین را هم می گیرد
فیدوس
بلومبرگ: عربستان در 30 دقیقه جنگ را باخت / ریاض دست به دامن بغداد شد
تسنیم
عربستان نیم ساعته جنگ را باخت!
مشرق نیوز
ترکش های انفجار «آرامکو» به بحرین رسید
مشرق نیوز
مطالبه بازار نفت از عربستان: مستندات
اقتصادگردان
وقتی ترکشهای انفجار «آرامکو» به بحرین می رسد
مهر نیوز
بررسی ابعاد ضربه اقتصادی - امنیتی یمنی ها به آل سعود/ از حمله پهپادها به ساختمان بورس سعودی تا آبروریزی پاتریوت های آمریکایی
تابش کوثر
زیان چندصد میلیاردی غول نفتی/ عرضه آرامکو در بورس به تعویق می افتد؟
خبرآنلاین
بررسی ابعاد ضربه اقتصادی - امنیتی یمنی ها به آل سعود/ از حمله پهپادها به ساختمان بورس سعودی تا آبروریزی پاتریوت های آمریکایی +عکس و نقشه
مشرق نیوز
انگلیس وآمریکا درباره حمله به آرامکو گفت وگو کردند
ایرنا
زیان 500 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت عربستان
سیمای انرژی
بزرگترین بازنده تنش ها در خاورمیانه کیست؟
اقتصاد نیوز
بزرگترین برنده بحران نفتی عربستان
ایران اکونومیست
تنش زایی آمریکا سبب شکست ترامپ در انتخابات می شود
صدا و سیما
هند واردات نفت از روسیه را افزایش می دهد
نبض نفت
ضرر 500 میلیارد دلاری آرامکو در یک شب
الف
حقیقتی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
نبض نفت
چشم قیمت ها به جزئیات حملات
اقتصادگردان
آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد!
ایران جیب
ایران دولت جیمی کارتر را سرنگون کرد ، ترامپ را هم سرنگون خواهد کرد
مثلث
آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد
خبرآنلاین
"آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد"
ایسنا
عربستان در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد!
ایبنا
حقیقتی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد!
دنیای اقتصاد
حمله به آرامکو عربستان چه حقیقتی را آشکار کرد؟
اقتصاد نیوز
حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
ایسنا
گزارش پنتاگون درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ 48 ساعت آینده
فردا نیوز
مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه ای خود هستیم
پارسینه
اخبار مرتبط
bltایسنا : میزان عرضه سهام آرامکو دو برابر می شود
bltاقتصاد نیوز : چرا عربستان درباره وضعیت آرامکو دروغ می گوید؟
bltدنیای اقتصاد : دروغگویی سعودی ها درباره تولید واقعی نفت!
bltایسنا : علت دروغگویی سعودی ها درباره تولید واقعی نفت
bltروز نو : توهم امریکا علیه ایران ثابت شد
bltمشرق نیوز : پیامد نفتی حمله به آرامکو و درخواست ترامپ از عربستان
bltاقتصادگردان : 2 برنده حمله به تاسیسات نفتی آرامکو
bltرهیاب نیوز : معرکه یمن و طلیعه تحقق وعده های قرآنی/ چگونه «یمانی» فرعونیت نظام سلطه را در هم شکست؟
bltصدای ایران : ارزش شرکت آرامکو 500 میلیارد دلار افت کرد
bltایسنا : رشد هفتگی چشمگیر نفت از ترس شوک های جدید
bltناطقان نیوز : امن ترین منبع تامین نفت دنیاکجاست؟
bltایسنا : به ادعای مقامات نفتی سعودی شک داریم
bltفیدوس : وقتی حمله به آرامکو دامن بحرین را هم می گیرد
bltتسنیم : بلومبرگ: عربستان در 30 دقیقه جنگ را باخت / ریاض دست به دامن بغداد شد
bltمشرق نیوز : عربستان نیم ساعته جنگ را باخت!
bltمشرق نیوز : ترکش های انفجار «آرامکو» به بحرین رسید
bltاقتصادگردان : مطالبه بازار نفت از عربستان: مستندات
bltمهر نیوز : وقتی ترکشهای انفجار «آرامکو» به بحرین می رسد
bltتابش کوثر : بررسی ابعاد ضربه اقتصادی - امنیتی یمنی ها به آل سعود/ از حمله پهپادها به ساختمان بورس سعودی تا آبروریزی پاتریوت های آمریکایی
bltخبرآنلاین : زیان چندصد میلیاردی غول نفتی/ عرضه آرامکو در بورس به تعویق می افتد؟
bltمشرق نیوز : بررسی ابعاد ضربه اقتصادی - امنیتی یمنی ها به آل سعود/ از حمله پهپادها به ساختمان بورس سعودی تا آبروریزی پاتریوت های آمریکایی +عکس و نقشه
bltایرنا : انگلیس وآمریکا درباره حمله به آرامکو گفت وگو کردند
bltسیمای انرژی : زیان 500 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت عربستان
bltاقتصاد نیوز : بزرگترین بازنده تنش ها در خاورمیانه کیست؟
bltایران اکونومیست : بزرگترین برنده بحران نفتی عربستان
bltصدا و سیما : تنش زایی آمریکا سبب شکست ترامپ در انتخابات می شود
bltنبض نفت : هند واردات نفت از روسیه را افزایش می دهد
bltالف : ضرر 500 میلیارد دلاری آرامکو در یک شب
bltنبض نفت : حقیقتی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
bltاقتصادگردان : چشم قیمت ها به جزئیات حملات
bltایران جیب : آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد!
bltمثلث : ایران دولت جیمی کارتر را سرنگون کرد ، ترامپ را هم سرنگون خواهد کرد
bltخبرآنلاین : آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد
bltایسنا : "آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد"
bltایبنا : عربستان در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد!
bltدنیای اقتصاد : حقیقتی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد!
bltاقتصاد نیوز : حمله به آرامکو عربستان چه حقیقتی را آشکار کرد؟
bltایسنا : حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
bltفردا نیوز : گزارش پنتاگون درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ 48 ساعت آینده
bltپارسینه : مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه ای خود هستیم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.