مخبر - 1398/06/28 - خطر برخی دوره های آموزشی ازدواج در مجرد ماندن جوانان

خطر برخی دوره های آموزشی ازدواج در مجرد ماندن جوانان
مشاور خانواده و مدرس دانشگاه کمال گرایی را یکی از دلایل تجرد جوانان برشمرد و گفت: جوانان در بسیاری از کلاس های مربوط به ازدواج به شدت کمال گرا می شوند و همین امر مانعی برای ازدواج آنهاست.
خطر برخی دوره های آموزشی ازدواج در مجرد ماندن جوانان

به گزارش «شیعه نیوز»، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه کمال گرایی را یکی از دلایل تجرد جوانان برشمرد و گفت: جوانان در بسیاری از کلاس های مربوط به ازدواج به شدت کمال گرا می شوند و همین امر مانعی برای ازدواج آنهاست.

حجت الاسلام محمد برمایی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه، با اشاره به افزایش طول تجرد در کشور بین هفت تا دوازده سال، گفت: بدین جهت آموزش اصول زندگی مجردی امری ضروری محسوب می شود، چرا که اگر اکنون به دانشجویان و جوانان که خواهان زندگی مجرد هستند، اصول این زندگی را آموزش ندهیم، با استرس ، اضطراب ، مشکلات اجتماعی، جنسی و ... این سبک زندگی مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه دانشجویان کشور در رشته های دانشگاهی خود هدفمند و متخصص بوده، اما به شدت در معنای زندگی و مفاهیمی مانند عشق و رنج زندگی دچار مشکل هستند، اظهار کرد: دانشجویان ما در رشته های تخصصی هدفمند تر از مباحث زندگی هستند. دانشجویی به من مراجعه کرده است که از هفت کشور دنیا دعوتنامه دارد اما حتی نمی داند می خواهد با چه کسی ازدواج و زندگی کند و برای 20 سال آینده زندگی خود برنامه ای ندارد.

این مشاور خانواده کشورمان ادامه داد: با دانشجویان زیادی مواجه هستم که اعتماد به نفس بالایی در ارائه کنفرانس ها و مقاله های دانشگاهی دارند اما توان و اعتماد به نفس صحبت با یک خواستگار یا خواستگاری کردن از یک فرد را ندارند و این موضوع بسیار نگران کننده است.

کمال گرایی افراطی مانع ازدواج است

وی در ادامه از کمال گرایی افراطی و منفی جوانان سخن گفت و اظهار کرد: کمال گرایی منفی حاصل تربیت غلط در نوجوانی و دریافت نشانی های غلط تربیتی در دوران جوانی است؛ مثل اینکه بسیاری از جوانان ما معتقد هستند اول باید عاشق شوند و بعد ازدواج کنند که این کمال گرایی افراطی باید با برگزاری دوره های آموزشی مبتنی بر علم روانشناسی اصلاح شود.

حجت الاسلام برمایی ضمن اظهار نگرانی شدید در مورد سردرگمی جامعه دانشگاهی در استفاده از مفاهیم دینی و قرآنی در زندگی روزمره، گفت: برنامه های مذهبی زیاد اما مباحث اعتقادی عمیق نیست. از سوی دیگر در خصوص سه موضوع خانواده، استعداد افراد و باورهای دینی مردم اکنون دچار آسیب و بحران هستیم و در آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: خانواده ایرانی در حال فروپاشی نیست، بلکه در حال تفکیک است؛ یعنی اعضای آن به صورت منفک و یک بعدی در خانواده حضور دارند.

افزایش میل به زندگی مجردی در بین دانشجویان

این مبلغ دینی کشورمان بر لزوم اصلاح باورهایی از قبیل «اگر فردی ازدواج کرد همه مشکلاتش تمام می شود»، «به صرف ازدواج افراد به آرامش کامل می رسند»، «با ازدواج مشکلات و بیماری های رفتاری و اخلاقی درمان می شود» و ... تأکید کرد و گفت: در حال حاضر میل به زندگی مجردی در دانشگاهیان ما افزایش یافته است، بر همین اساس باید از ترم اول تا ترم ششم دانشگاه در خصوص زندگی، رشد فردی و خانوادگی، راه های شناخت خود و دیگران، نحوه انتخاب صحیح اهداف و روش زندگی و ... به دانشجویان آموزش های لازم ارائه شود، در غیر این صورت دچار مشکلات عاطفی خواهند شد.

وی ادامه داد: میل به ازدواج در نسل دهه 70 بسیار زیاد است و این برخلاف نسل دهه 60 است که براساس آموزش هایی که دریافت کرده اند ترجیح می دهند ابتدا تحصیل کنند، شاغل شوند، درآمد داشته باشند و در نهایت ازدواج کنند. همین مسئله ضرورت آموزش مسائل عاطفی و مسائل مرتبط با ازدواج را برای دهه هفتادی ها ایجاد کرده است.

در آستانه رسیدن به رقم دو میلیون تجرد قطعی در ایران هستیم که با افزوده شدن دختران و پسران دهه 60 این رقم افزایش خواهد یافت

حجت الاسلام برمایی اضافه کرد: در آستانه رسیدن به رقم دو میلیون تجرد قطعی در ایران هستیم که با افزوده شدن دختران و پسران دهه 60 این رقم افزایش یافته از منظر اجتماعی آسیب زا خواهد بود.

وی که سال ها تجربه تدریس و ارائه مشاوره به دانشجویان در خصوص ازدواج را دارد با تأکید بر اینکه نباید جوانان را مجبور کنیم که به هر قیمتی ازدواج کنند، افزود: بسیاری فکر می کنند که به دنبال افزایش ازدواج و فرزندآوری هستیم، در حالی که این طور نیست، بلکه تلاش داریم به دانشجویان کمک کنیم با ازدواج صحیح، تعادل مناسبی در زندگی خود ایجاد کنند و متناسب با زندگیشان صاحب فرزند شوند؛ برای رسیدن به این مهم باید راه و روش انتخاب درست همسر را به آنها بیاموزیم.

حجت الاسلام برمایی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی رسم انتخاب از سوی مؤسسه بارش افکار سپید که خود مسئولیت مدیریت این مؤسسه را برعهده دارد، گفت: خودشناسی یکی از مهم ترین دستاوردهای دوره های آموزشی رسم انتخاب است و بسیاری از افراد پس از این دوره تازه به مرحله شناخت خود می رسند و در ادامه یاد می گیرند براساس شناختی که از خود به دست آورده اند بهتر است چه کسی را به عنوان همسر انتخاب کنند.

خطر دوره های آموزشی ازدواج بر مجرد ماندن جوانان

وی بر لزوم ارائه آموزش های مرتبط با ازدواج جوانان به والدین آنها تأکید و اظهار کرد: مخارج ازدواج عموماً با والدین است و به همین دلیل آنها احساس مالکیت بر مراسم ازدواج دارند و همین مسئله موجب دخالت، اختلاف نظر و حتی جدایی زوج های جوان می شود. بسیاری از مواقع نیز رفتار و عملکرد اشتباه والدین موجب مجرد ماندن جوانان می شود.

تأثیر منفی دوره های ازدواج

این مشاور خانواده نسبت به تأثیر منفی کلاس های ازدواج بر جوانان هشدار داد و گفت: در بسیاری از کلاس های مربوط به ازدواج، جوانان به شدت کمال گرا می شوند و به دنبال این می روند که تمام معایب شخصیتی خود را اصلاح کنند که همین مسئله موجب تأخیری چند ساله در ازدواجشان می شود یا با شناخت خود به دنبال فردی با ویژگی های شخصیتی متعالی می گردند و ازدواجشان با مشکل مواجه می شود. پس در کلاس های ازدواج باید واقعیت های جامعه به جوانان گوشزد و جلوی کمال گرایی افراطی آنها گرفته شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: ازدواج از شرایط طبیعی خود مثل سن مناسب ازدواج، مقدمات ازدواج، مهریه و مسائل اقتصادی متعادل ازدواج و ... در ایران خارج شده و همین مسئله به کانون خانواده در کشور ضربه زده است.

حجت الاسلام برمایی بر مقدس بودن خانواده در جامعه ایران اشاره کرد و هشدار داد: به جای پیشگیری از آسیب ها و معضلات اجتماعی به دنبال ترمیم آنها هستیم. موضوع سبک زندگی و خانواده بسیار مهم است. پس باید به دنبال پیشگیری برویم. اکنون باید بین ترم یک تا شش در همه دانشگاه ها جوانان را به سمت خانواده سوق و مهارت انتخاب و زندگی درست را آموزش دهیم؛ اینکه جوانان را صرفاً به تشکیل خانواده تشویق کنیم مشکل جامعه را حل نمی کند، بلکه باید به آنها آموخت که مهارت های زندگی را هم بیاموزند، به موقع ازدواج کنند و به موقع بچه دار شوند.

منبع خبر : شیعه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
خواستگار   مذهبی   اعتماد به نفس   دانشگاهیان   شاغل   مجردی   روان شناس   مدرس دانشگاه   مفاهیم دینی   سبک زندگی   قرآن کریم   مشکلات اجتماعی   مقاله   مجرد   اعتقادی   اصول زندگی   معنای زندگی   مبلغ دینی   دانشگاه   درآمد   بحران   دوره های آموزشی   زندگی روزمره   مشاوره خانواده  
اخبار مرتبط
قرائت سوگند نامه دانشجویی بیش از 1000 نخبه
صدا و سیما
اعتراف می کنم که یک کتاب خودیاری خواندم، و از آن خوشم آمد
ترجمان
قالیباف:تمنا از دشمن خطای نابخشودنی است
شهدای ایران
ملاحظاتی در تصحیح مخطوطات کهن قرآنی در فصلنامه «تاریخ و تمدن اسلامی»
ایکنا
دروغ گویی، تنبلی ها و رخوت ها نتیجه محور قرار گرفتن کدخدا به جای خداست/ با میلیاردها دلار پول نفت، چه مشکلی از اقتصاد را حل کردید؟
خط نیوز
چالش های سکونت در خیابان ایران
ایرنا
موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان هیات علمی جذب می کند
ایسنا
آموزش هزار و 400 دانشجو در مرکز دانشجومعلم قرآن/ شروع ثبت نام برای نیم سال جدید
ایکنا
انتشار مقالات سومین کنفرانس دانش و فناوری روانشناسی،علوم تربیتی و جامعه شناسی ایران
سیویلیکا
تئاتر دینی؛ پلی برای رسیدن به تئاتر ملی
ایرنا
غفلت از ایده دانشگاه/ تقلید ازغرب کارآیی دانشگاه را از بین می برد
ستاره نیوز
نماز و مسجد خط ویژه رحمت خداست
ایکنا
تولید لامپ ال ای دی در واحد دانشگاهی نور/ کسب 150 میلیون تومان درآمد غیر شهریه ای در سال گذشته
ایسکانیوز
شاعری که در 4 سالگی شعر گفت/ ارادت قلبی شهریار به اهل بیت(ع)‏
مهر نیوز
رئیس کمیسیون آموزش مجلس: نظام دریافت درآمدها در کشور ما باید اصلاح شود
تسنیم
خطر برخی دوره های آموزشی ازدواج بر مجرد ماندن جوانان
ایکنا
اهمیت باورهای دینی مشترک در استحکام زندگی
برنا نیوز
موج سواری سلبریتی ها و شبکه های مخرب ماهواره ای بر سبک زندگی مردم/ غرب، فرهنگ خود را بر سر بنیان خانواده های ایرانی آوار کرد
تیتر یک
سیاست های اشتباه عامل تشدید کننده تجرد قطعی است
ایرنا
باقری قمی: سیاست گذاری مسئولان فرهنگی کشور بایستی در جهت تولید آثار سالم و اسلامی در سینما و تلویزیون باشد/ از ایده های جوانان برای تولید آثار ارزشمند مذهبی باید بهره گرفت
سینما پرس
ازدواج همراه با تعقل و تفکر شادی را به همراه دارد/ به ندرت می توان نشانه هایی از شادی درون زندگی مجردی یافت
برنا نیوز
آغاز به کار دوره «شهیدمحسن حججی» با حضور دانشجویان بسیجی استان تهران
فارس
جدیدترین شماره «مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی» منتشر شد
ایکنا
گسترش یاس در جامعه از ترفندهای دشمن است
ایرنا
40 دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفتند
حزب الله نیوز
عدالت اجتماعی و سازندگی در جامعه با امر به معروف و نهی از منکر اجرایی می شود
آنا نیوز
شرکت در مراسم های مذهبی چه تاثیری بر سلامت روانتان دارد؟
میگنا
دانشجویان خارجی هم زیر بیرق سیدالشهدا سینه می زنند
جوان آنلاین
معلم قرآن کارآفرین!
بازار نیوز
مهلت ارسال مقاله به همایش پیام های جهانی اربعین تمدید شد
ایکنا
معلم قرآنی که 60 بیکار را شاغل کرد
تسنیم
اشتغالزایی یک معلم قرآن برای 60 نفر
جهان نیوز
شیوه های فرزندپروری والدین، چرا سبک مقتدرانه؟
نی نی بان
امام موسی صدر نخستین الگوی نظام سازانه از اندیشه اقتصادی اسلام را ارائه داد
تسنیم
بررسی طرح «مجازات فرق ضاله» در مجلس
ایران آنلاین
بررسی طرح «مجازات فرق ضاله» در کمیسیون قضایی/ مجازات اعضای فرق ضاله بسته به میزان ایجاد انحراف متفاوت است
عصر ایران
گپ و گفت خودمانی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با 2 جانباز دفاع مقدس
آنا نیوز
دبیرخانه طراحی iso در واحد گنبد کاووس راه اندازی می شود/ صنعت برای ارتباط با دانشگاه تمایل ندارد
ایسکانیوز
اعزام 2500 مُبلّغ به شهرهای مازندران در ماه محرم
بلاغ مازندران
عزاداری لاکچری و درآمد نجومی مداحان
افق تازه
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : قرائت سوگند نامه دانشجویی بیش از 1000 نخبه
bltترجمان : اعتراف می کنم که یک کتاب خودیاری خواندم، و از آن خوشم آمد
bltشهدای ایران : قالیباف:تمنا از دشمن خطای نابخشودنی است
bltایکنا : ملاحظاتی در تصحیح مخطوطات کهن قرآنی در فصلنامه «تاریخ و تمدن اسلامی»
bltخط نیوز : دروغ گویی، تنبلی ها و رخوت ها نتیجه محور قرار گرفتن کدخدا به جای خداست/ با میلیاردها دلار پول نفت، چه مشکلی از اقتصاد را حل کردید؟
bltایرنا : چالش های سکونت در خیابان ایران
bltایسنا : موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان هیات علمی جذب می کند
bltایکنا : آموزش هزار و 400 دانشجو در مرکز دانشجومعلم قرآن/ شروع ثبت نام برای نیم سال جدید
bltسیویلیکا : انتشار مقالات سومین کنفرانس دانش و فناوری روانشناسی،علوم تربیتی و جامعه شناسی ایران
bltایرنا : تئاتر دینی؛ پلی برای رسیدن به تئاتر ملی
bltستاره نیوز : غفلت از ایده دانشگاه/ تقلید ازغرب کارآیی دانشگاه را از بین می برد
bltایکنا : نماز و مسجد خط ویژه رحمت خداست
bltایسکانیوز : تولید لامپ ال ای دی در واحد دانشگاهی نور/ کسب 150 میلیون تومان درآمد غیر شهریه ای در سال گذشته
bltمهر نیوز : شاعری که در 4 سالگی شعر گفت/ ارادت قلبی شهریار به اهل بیت(ع)‏
bltتسنیم : رئیس کمیسیون آموزش مجلس: نظام دریافت درآمدها در کشور ما باید اصلاح شود
bltایکنا : خطر برخی دوره های آموزشی ازدواج بر مجرد ماندن جوانان
bltبرنا نیوز : اهمیت باورهای دینی مشترک در استحکام زندگی
bltتیتر یک : موج سواری سلبریتی ها و شبکه های مخرب ماهواره ای بر سبک زندگی مردم/ غرب، فرهنگ خود را بر سر بنیان خانواده های ایرانی آوار کرد
bltایرنا : سیاست های اشتباه عامل تشدید کننده تجرد قطعی است
bltسینما پرس : باقری قمی: سیاست گذاری مسئولان فرهنگی کشور بایستی در جهت تولید آثار سالم و اسلامی در سینما و تلویزیون باشد/ از ایده های جوانان برای تولید آثار ارزشمند مذهبی باید بهره گرفت
bltبرنا نیوز : ازدواج همراه با تعقل و تفکر شادی را به همراه دارد/ به ندرت می توان نشانه هایی از شادی درون زندگی مجردی یافت
bltفارس : آغاز به کار دوره «شهیدمحسن حججی» با حضور دانشجویان بسیجی استان تهران
bltایکنا : جدیدترین شماره «مطالعات معرفتی در دانشگاه اسلامی» منتشر شد
bltایرنا : گسترش یاس در جامعه از ترفندهای دشمن است
bltحزب الله نیوز : 40 دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفتند
bltآنا نیوز : عدالت اجتماعی و سازندگی در جامعه با امر به معروف و نهی از منکر اجرایی می شود
bltمیگنا : شرکت در مراسم های مذهبی چه تاثیری بر سلامت روانتان دارد؟
bltجوان آنلاین : دانشجویان خارجی هم زیر بیرق سیدالشهدا سینه می زنند
bltبازار نیوز : معلم قرآن کارآفرین!
bltایکنا : مهلت ارسال مقاله به همایش پیام های جهانی اربعین تمدید شد
bltتسنیم : معلم قرآنی که 60 بیکار را شاغل کرد
bltجهان نیوز : اشتغالزایی یک معلم قرآن برای 60 نفر
bltنی نی بان : شیوه های فرزندپروری والدین، چرا سبک مقتدرانه؟
bltتسنیم : امام موسی صدر نخستین الگوی نظام سازانه از اندیشه اقتصادی اسلام را ارائه داد
bltایران آنلاین : بررسی طرح «مجازات فرق ضاله» در مجلس
bltعصر ایران : بررسی طرح «مجازات فرق ضاله» در کمیسیون قضایی/ مجازات اعضای فرق ضاله بسته به میزان ایجاد انحراف متفاوت است
bltآنا نیوز : گپ و گفت خودمانی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی با 2 جانباز دفاع مقدس
bltایسکانیوز : دبیرخانه طراحی iso در واحد گنبد کاووس راه اندازی می شود/ صنعت برای ارتباط با دانشگاه تمایل ندارد
bltبلاغ مازندران : اعزام 2500 مُبلّغ به شهرهای مازندران در ماه محرم
bltافق تازه : عزاداری لاکچری و درآمد نجومی مداحان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.