مخبر - 1398/06/28 - امیر شهید ارتش که کاتب وحی بود!

امیر شهید ارتش که کاتب وحی بود!
سرتیپ اشراف از خط بسیار زیبایی برخوردار بود، چنان که یک دوره کامل «قرآن کریم» را طی 10 سال، با خط زیبای خود، در زمان حیاتش به رشته تحریر در آورده است.
امیر شهید ارتش که کاتب وحی بود!

نام و نام خانوادگیشریف اشرافنام پدرعلیتاریخ تولد1316محل تولدشیرازوضعیت تاهل متاهلنوع دیپلم و سال ورود به ارتشدیپلم ریاضی – 1345رسته تخصصیپیادهنیروی استخدام کنندهنیروی زمینیتاریخ شهادت1358/08/10محل شهادتسردشتمسئولیت هنگام شهادتمعاونت لشکر 21 ارتش جمهوری اسلامی
امیر شهید ارتش که کاتب وحی بود!
تولد
شهر تاریخی و زیبای شیراز، در سال 1316 شاهد تولد یکی دیگر از دلیرمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که یاد و نامش برای همیشه در اذهان مردم ایران ماندگار خواهد ماند. دلیرمردی که در دوران ستم شاهی رژیم پهلوی وارد ارتش شد، اما تحت تأثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی حاکم قرار نگرفت و سعی کرد تخصص و تجربه های لازم را کسب کند تا بتواند در آینده یکی از خادمان ارتش اسلام باشد. نامش «شریف اشراف» بود و اکنون تعدادی از مراکز فرهنگی شیراز مانند «دبستان فرهنگیان شهید شریف اشراف» و «مدرسه راهنمایی شهید شریف اشراف» در ناحیه یک آموزش و پرورش شیراز و همچنین یکی از میادین اصلی این شهر به نام آن بزرگوار است و مردم شیراز به داشتن چنین فرزندانی افتخار می کنند. در ادامه، نگاه مختصری به سیر زندگی و شهادت آن بزرگوار خواهیم داشت.
دوران تحصیل
روزگار برای دلیرمرد قصه ما از همان دوران کودکی، مردانگی، غیرت، حس مسئولیت و خدمت به خلق خدا را رقم زده بود، زیرا در دوران طفولیت بود که نعمت بزرگ خداوند به انسان، یعنی پدر و مادر را از دست داد و به ناچار تکیه گاهی برای سه خواهرش شد تا همراه با آنان در منزل عمه خود، دوران کودکی و نوجوانی را سپری کند. در آن دوران، او با علاقه و تلاش و کوشش بسیاری درس می خواند و محیط پیرامونش، او را به شغل نظامی گری علاقه مند کرد. در نتیجه دو سال آخر دوره دبیرستان را در «دبیرستان نظام شیراز» به تحصیل پرداخت و پس از آن، به «دانشکده افسری ارتش» در تهران راه یافت. شهید اشراف ذهن پویا و هوشیاری داشت و با اینکه سختی های زندگی و نداشتن پدر و مادر بر زندگی اش حاکم بود، دوران دانشکده افسری را با موفقیت و به عنوان یکی از نفرات ممتاز سپری کرد و با درجه ستوان دومی اقدام به فراگیری زبان انگلیسی کرد و پس از پذیرفته شدن در امتحان اعزام به خارج، جهت گذراندن دوران آموزش های تکمیلی نظامی گری، به آمریکا رفت.او در آنجا دوره های تکاوری کوهستان (رنجر)، چتربازی مقدماتی و عالی را گذراند و در سال 1339 به ایران بازگشت.
خدمت در ارتش پیش از انقلابشهید اشراف دوران خدمت در ارتش را به صورت رسمی از همان شهر خودش شیراز شروع کرد و به عنوان استاد اسلحه شناسی مشغول تدریس شد، اما پس از گذشت سه سال، در سال 1342 با شرکت در مسابقات «سنتو» دانشکده افسری و کسب مقام دوم تیراندازی با کلت، نظر فرماندهان را به خود جلب کرد و به لشکر گارد در تهران منتقل شد.
ازدواجشهید اشراف در سال 1339 ازدواج کرده بود و هنگامی که وارد محیط خدمتی لشکر گارد شد، آن محیط برای او و همسرش که از خانواده ای مذهبی و معتقد به اصول دینی بودند، بسیار سخت بود. همسر شهید می گوید: «از همان ابتدا من و شریف متوجه شدیم که زندگی ما با محیط گارد و افراد آن هیچ گونه هماهنگی و سازگاری ندارد، به همین دلیل در انزوای کامل بودیم؛ جلسات، میهمانی ها و سرگرمی های آنها، به خصوص در باشگاه افسران، خلاف شئون زندگی ما بود و هرگز در آن مجالس شرکت نمی کردیم…»
کتابت قرآن
اما شهید اشراف در برابر شرایط تسلیم نشد و باتوجه به عرق دینی خود، فعالیت های مذهبی و تبلیغی، جهت تأثیرگذاری بر اطرافیانش را شروع کرد. همسر شهید می گوید: «همسرم در سال1347 تقاضا کرد که افسر امور دینی شود ولی مورد موافقت فرماندهان قرار نگرفت. اما با تمام مخالفت ها، تمام کارهای مسجد لویزان با او بود و از آن مهم تر، همسرم از سال1347 شروع به نوشتن قرآن کرد که تقریبا 10سال طول کشید. او همیشه می گفت، هر وقت این قرآن تمام شود، عمر من هم تمام خواهد شد و همین طور هم شد؛ چون حدود دو ماه پس از اینکه کار نوشتن قرآن به پایان رسید، وی نیز به شهادت رسید.»

همچنین همسر شهید می گوید:«از جمله تبلیغات او، خریداری تعداد زیادی قرآن و تقسیم آن بین افسران و درجه داران بود. وقتی از او می پرسیدم چرا این کار را انجام می دهی؟ می گفت: من این قرآن ها را در اختیار افراد قرار می دهم تا آنها مجبور شوند قرآن بخوانند.»
سرتیپ « شاهین راد» فرمانده لشکر 21 در زمان جنگ و از رزمندگان نامی ارتش که بعدها پس از فرماندهی مرکز آموزش 01 و دانشکده فرماندهی و ستاد، به معاونت اطلاعات و عملیات نیروی زمینی منصوب شد نیر در همان زمان در گارد خدمت می کرده است. وی درباره شهید اشراف می گوید:
« اشراف از معدود افسرانی بود که از بعد معنوی بسیار غنی بود؛ به طوری که نیمی از قرآن را حفظ کرده بود. او از نظرجسمانی نیز قوی بود و دوره تکاوری، یعنی یکی از سخت ترین دوره های ارتش را با موفقیت طی کرد ودر این فن به مقام استادی رسید و در مقام استاد تکاوران، این فن را تدریس می کرد. از طرفی دیگر، وی دوره های عملی و نظامی را هم گذرانده بود و از نظرعلمی نیز فردی مطلع و آگاه به شمار می آمد.»
شهید اشراف در سال 1349 برای گذراندن دوره عالی، به زادگاهش شیراز منتقل و پس از پایان دوره، به مدت سه سال در مرکز پیاده شیراز مشغول خدمت شد.او سپس برای طی دوره فرماندهی و ستاد به تهران رفت و در پایان دوره به یکی از مناطق بد آب و هوا یعنی شهر مرزی «خاش» در سیستان و بلوچستان منتقل شد.
این انتقالی شهید شریف اشراف احتمالاً به دلیل فعالیت های مذهبی او بوده، زیرا پس از گذشت فقط هشت ماه دوباره او را به «دفتر ویژه اطلاعات» به ریاست «حسین فردوست» احضار می کنند تا تحت نظر باشد.3 شهید اشراف تا سال 1357 که زمان پیروزی انقلاب اسلامی بود در همان دفتر ویژه اطلاعات مشغول خدمت بود و تجربیات زیادی کسب کرد.
خصوصیات مذهبی، انقلابی و اخلاقی شهید اشرافشهید اشراف در یک خانواده مذهبی و معتقد به اصول اخلاقی و انسانی متولد شد و خودش نیز از همان دوران کودکی با اینکه پدر و مادرش را از دست داده بود، پای بند به آن اعتقادات و اصول بود و علاقه خاصی در وجودش نسبت به قرآن وجود داشت. از طرفی او یک هنرمند زبردست در خطاطی و تذهیب بود و به همین دلیل تصمیم گرفت یک جلد قرآن مجید به خط خود بنگارد و به . همسر شهید می گوید: «در سال 1347، به زیارت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) رفته بودیم. پس از زیارت، به موزه آن حضرت رفتیم. آنجا قرآن های خطی بسیاری در معرض دید عموم قرار گرفته بود و شریف با علاقه خاصی آنها را می دید. به او گفتم، شما می توانید یک قرآن به خط خودتان بنویسید. او خندید و پس از بازگشت از سفر، به تدارکات وسایل نگارش قرآن پرداخت. همان روزهای اول بود که به من گفت: «هروقت کار نوشتن این قرآن پایان یابد. عمر من هم به پایان می رسد.» او آنقدر به کار خودش علاقه داشت که حتی تذهیب حاشیه قرآن را نیز خودش انجام داد. سال ها گذشت و در سال 1358 کار نوشتن قرآن کریم به پایان رسید و دو ماه پس از آن رهسپار کردستان شد؛ چون ضدانقلاب در کردستان کشتار می کرد.»
اعتقادات مذهبی و اخلاقی شهید شریف اشراف باعث شد که از نظر انقلابی نیز هنگامی که قیام مردم ایران علیه رژیم پهلوی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) شروع شد،او به حمایت کنندگان قیام بپیوندد و با اینکه در گارد شاهنشاهی خدمت می کرد، بسیار مصمم از حضرت امام خمینی (ره) حمایت کند.
سرتیپ اسدالله آوند فقیه می گوید: «آن روزها شهید اشراف در دفتر ویژه اطلاعات کار می کرد. روزی در جلسه ای از او و همکارانش خواسته شد تا هرکس طرح و پیشنهادی برای مقابله با مبارزان دارد، آزادانه اعلام کند و به آنها اطمینان داده شد که راه کارهای آنها به هر شکلی که باشد، پیامد های منفی برایشان در بر نخواهد داشت. از هر طرف صدایی به گوش می رسید و همه تلاش داشتند تا راهی جدیدی برای مبارزه با انقلابیون پیشنهاد کنند، اما جمله ای که با جسارتی خاص بیان شد، با همه جمله های دیگر تفاوت داشت. این حنجره حق گوی اشراف بود که بدون ترس گفت که خواسته آقای خمینی و به دنبال آن حرکت انقلابی مردم بر حق است و شاه باید از آقای خمینی معذرت خواهی کند. جمع فرماندهان گارد شاهنشاهی به یکباره ساکت شد و چشم های حیرت زده به سوی اشراف خیره شده بود.
از نظر اخلاقی و انسان دوستی، شهید اشراف فردی با خصوصیات انسانی والا و شایسته بود که با تمام وجود به میهن خود و مردمانش عشق می ورزید. فرزند شهید می گوید: «روزی در دوران کودکی، صبح زود برای رفتن به مدرسه بیدار شده بودم که مشاهده کردم پدرم تعداد زیادی، حدود 80-70 جفت، کفش زمستانی بچگانه تهیه کرده است. از او پرسیدم اینها چیست؟ وی پاسخ داد که برای بچه های تنها و یتیم تهیه کرده ام. با مشاهده این اعمال، پدر نزد من مردی بسیار رئوف و مهربان و غم خوار زیردستان جلوه کرد.»
خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایرانپس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید اشراف با توجه به سوابق دینی و خدمتی اش، مورد اعتماد فرماندهان انقلابی قرار گرفت و به فرماندهی «پادگان 06» تهران منصوب شد. سپس با گذشت شش ماه، معاونت لشکر 21 حمزه به او واگذار شد و با شروع درگیری های کردستان در آن زمان، او به صورت داوطلبانه همراه با گردان دوم لشکر 1 گارد (بعدها این لشکر، همراه با لشکر 2 گارد، لشکر 21 حمزه را تشکیل دادند) عازم کردستان شد.
گویا که زمان شهادت شریف اشراف، به وی الهام شده بود، زیرا در زمان عزیمت به سمت کردستان، به دوستانش گفته بود که من از این مأموریت زنده بر نمی گردم . شهید شریف اشراف همراه با افراد گردان خود در پادگان سردشت مستقر شد تا با افراد یک گردان دیگر که مشغول درگیری بود، تعویض شوند. اما چند روز بعد که خودش برای نظارت بر تعویض دو گردان به کردستان عزیمت کرد، درراه بازگشت از پیرانشهر به سمت بانه، مجبور به درگیری با تعدادی از عناصر ضد انقلاب شد و در این درگیری، به همراه تعدادی از همرزمانش در دهم آبان 1358، مصادف با روز عید قربان به شهادت رسید. یکی از هم رزمان شهید می گوید: «ساعت 2 بعدازظهر بود که نیروهای ما با دشمن رو در رو شدند و درگیری اوج گرفت. در همین اثنا، گلوله ای به پایین زانوی شهید اشراف برخورد کرد و او به سرعت با کمربند بالای زانویش را بست تا از خونریزی جلوگیری کند. سپس بلافاصله به هدایت نیروها ادامه داد، ولی با برخورد گلوله های دیگر به نقاط دیگر بدنش، از پای نشست و به شهادت رسید.
همچنین سرتیپ دوم ابوالقاسم سمندر، که در روز شهادت شهید اشراف، با آن بزرگوار به وسیله بی سیم ارتباط داشته است، می گوید: «آخرین مکالمه ای که از شهید اشراف شنیدم این بود که او مردم بانه را به کمک فرا می خواند و همچنین گروه خودفروخته ضد انقلاب را که در بانه باعث درگیری شده بودند، به آرامش دعوت می کرد، چند لحظه بعد صدای بی سیم چی را شنیدم که می گفت: «دیگر از روی پل نمی توانیم جلوتر برویم و ناگزیر به ترک خودرو هستیم.»
او بیش از 10 سال وقت صرف قرآن دست نویسش کرده بود. می گفت با پایان تحریر کتاب خدا عمر من هم تمام می شود. در قرآن دست نویسش نوشته بود: اگر می خواهی با خدا حرف بزنی نماز بخوان و اگر می خواهی خدا با تو حرف بزند قرآن بخوان و اگر می خواهی ارتباط دو طرفه و همزمان باشد، قرآن بنویس. دو ماه بعد از تمام شدن نوشتن قرآن شهید اشراف طبق پیش بینی خودش جام شیرین شهادت را سر کشید و به آرزوی دیرین خود نائل شد.

وصیتنامه شهید
اعتقادات مذهبی و اخلاقی شهید اشراف در وصیت نامه ایشان نیز نمایان است. آن بزرگوار در فرازی از وصیت نامه خود می گوید: «همسر عزیز، تو بهتر از هرکس با خصوصیات اخلاقی من آشنا هستی. تو نیک می دانی که عشق و علاقه عرفانی من به امام امت، حد و مرزی ندارد. این انس و الفت من به حضرت امام یک وابستگی روحی و فاقد زمان و ابدی است. من با تمام وجودم کوشیده ام تا فرمان امام معزز را به بهای جان بخرم. پس از مرگم، عکس کوچکم را در قسمت تمثال مبارک امام الصاق کن تا تسکین بخش روحم باشد. از فرزندانم به نیکی مراقبت کن و به آنان چگونه زیستن و چگونه مردن را بیاموز و خط امام را سرمشق زندگی خود گردان. این دنیا گذراست و دلبستگی به آن نداشته باش.»
مصادف با عید سعید قربان
مصادف با عید سعید قربان
مصادف با عید سعید قربانمصادف با عید سعید قربان
همزمان با هفته دفاع مقدس سال 1394 در مراسمی با حضور امیر گلفام رئیس سازمان حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس ارتش از تندیس شهید شریف اشراف در مجموعه آبشار تهران رونمایی شد. در این مراسم از خانواده شهید تقدیر به عمل آمد.


منبع خبر : شیرازه

محتوای این خبر به صورت خودکار از «شیرازه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آموزش و پرورش   نظامی   اسلحه   آمریکا   مذهبی   شیراز   مراکز فرهنگی   کوهستان   همسر شهید   کودکی   افسری   چترباز   کسب مقام   تحریر   شئون   زبان انگلیسی   استخدام   دوران کودکی و نوجوانی   پدر و مادر   فرهنگی و اجتماعی   رژیم پهلوی  
اخبار مرتبط
شهادت فرای جنسیت؛ تمام آرمان پورانوری
ایرنا
بخاطر قرآن و تداوم انقلاب اسلامی اسلحه ام را به دوش می گیرم
خبرگزاری دفاع مقدس
ماموریت روحانی در امریکا
ایران آنلاین
رضاخان هنگام خلع از سلطنت به اندازه نیمی از مردم ایران پول داشت
فارس
جشنی برای شکوفه هایی که به بار می نشینند/ از کلاس اولی های دیروز تا امروز
شبستان
سناتور رند پال کیست و چرا از عادی سازی روابط با ایران دفاع می کند؟
مثلث
6 وزیر دولت به مجلس احضار شدند/ بررسی طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی در کمیسیون امنیت
اقتصاد نیوز
6 وزیر کابینه برای پاسخگویی به مجلس می روند
خبرگزاری ایلنا
حضور 6 وزیر کابینه در جلسات هفته آینده کمیسیون های تخصصی مجلس
ایسنا
«معسومیت» چاپ شد
مهر نیوز
دستور کار کمیسیون های مجلس منتشر شد/ 7 وزیر برای پاسخگویی به مجلس می روند
باشگاه خبرنگاران
نقش آفرینی «زن» در فضای سیاسی اجتماعی از برکات انقلاب اسلامی است
خبرگزاری دفاع مقدس
حمله صهیونیست ها به خانه عروس سید حسن نصرالله/ چرا نصرالله پسرش را از خرید خودرو منع کرد/ خبر شهادت سید هادی را عماد مغنیه به ما داد
مشرق نیوز
حمله صهیونیست ها به خانه عروس سید حسن نصرالله/ چرا نصرالله پسرش را از خرید خودرو منع کرد/ خبر شهادت سید هادی را عماد مغنیه به ما داد +عکس
مشرق نیوز
بیوگرافی هادی چوپان، گرگِ ایرانی مسترالمپیا
آریا
کتاب «مهاجر»؛ روایت فرمانده گمنام اصفهانی سپاه همدان
ایرنا
هادی چوپان، را بیشتر بشناسید +تصاویر
صراط
هادی چوپان، گرگِ ایرانی مسترالمپیا را بیشتر بشناسید
برترین ها
زارعی: مذاکره در شرایط فعلی تحمیل یک طرفه خواسته های آمریکاست
ایسنا
حقایق صومعه گلاتی، شاهکار عصر طلایی گرجستان
زومیت
یگان های نظامی عجیبی که واقعا وجود داشتند
برترین ها
لباسی که یک رزمنده را به شهادت نزدیک تر کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
نذر کردم نقاشی امام خمینی را بکشم
فارس
راهیابی 27 کودک کهگیلویه وبویراحمد به مسابقات جهانی آی مت 2020
ایرنا
عکس لو رفته بازیگر زن مشهور ایرانی و لیلا فروهر در مهمانی خصوصی + تصاویر
رکنا نت
شهید چگینی با رفتار اسلامی موجب تحول در زندگی افراد زیادی شد
مهر نیوز
دغدغه مشترک ایران، روسیه و چین در قبال حمایت احتمالی آمریکا از داعش چیست؟
خبرآنلاین
تالیف 29 کتاب توسط شهید باهنر/ توجه ویژه شهید باهنر به کتب دینی مدارس
خبرگزاری دفاع مقدس
استخدام مترجم زبان اردو توسط ارتش رژیم صهیونیستی
تسنیم
گردهمایی ژن های معیوب برای سوزاندن ریه
ایرنا
اجتماع مبارزان انقلابی در مدرسه «کمال»/ اعزام طلاب به شهر های مختلف برای سخنرانی به رهبری شهید باهنر
خبرگزاری دفاع مقدس
درخواست متفاوت یک فرمانده ارتشی از توپخانه خودی
خبرگزاری دانشجو
جزئیات مهم از شهادت رازآلود دانشمند فضایی در مکه
مشرق نیوز
درخواست قهرمانانه یک فرمانده ارتشی که جانش را فدای میهن کرد
خبرآنلاین
گوهر خیراندیش ازدواج کرد + فیلم و عکس
شمانیوز
شهیدی که اعلامیه امام را با دست می نوشت
خبرگزاری دفاع مقدس
حقایق ناگفته درباره مشهد که نمی دانستید
زومیت
عکس لو رفته و شخصی از گوهر خیراندیش و لیلا فروهر در مهمانی خصوصی + تصاویر
شمانیوز
راز شهادت دانشمند ایرانی در مکه + جزئیات و عکس
رکنا نت
جزئیات مهمی از شهادت رازآلود دانشمند فضایی در مکه
جهان نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : شهادت فرای جنسیت؛ تمام آرمان پورانوری
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بخاطر قرآن و تداوم انقلاب اسلامی اسلحه ام را به دوش می گیرم
bltایران آنلاین : ماموریت روحانی در امریکا
bltفارس : رضاخان هنگام خلع از سلطنت به اندازه نیمی از مردم ایران پول داشت
bltشبستان : جشنی برای شکوفه هایی که به بار می نشینند/ از کلاس اولی های دیروز تا امروز
bltمثلث : سناتور رند پال کیست و چرا از عادی سازی روابط با ایران دفاع می کند؟
bltاقتصاد نیوز : 6 وزیر دولت به مجلس احضار شدند/ بررسی طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی در کمیسیون امنیت
bltخبرگزاری ایلنا : 6 وزیر کابینه برای پاسخگویی به مجلس می روند
bltایسنا : حضور 6 وزیر کابینه در جلسات هفته آینده کمیسیون های تخصصی مجلس
bltمهر نیوز : «معسومیت» چاپ شد
bltباشگاه خبرنگاران : دستور کار کمیسیون های مجلس منتشر شد/ 7 وزیر برای پاسخگویی به مجلس می روند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نقش آفرینی «زن» در فضای سیاسی اجتماعی از برکات انقلاب اسلامی است
bltمشرق نیوز : حمله صهیونیست ها به خانه عروس سید حسن نصرالله/ چرا نصرالله پسرش را از خرید خودرو منع کرد/ خبر شهادت سید هادی را عماد مغنیه به ما داد
bltمشرق نیوز : حمله صهیونیست ها به خانه عروس سید حسن نصرالله/ چرا نصرالله پسرش را از خرید خودرو منع کرد/ خبر شهادت سید هادی را عماد مغنیه به ما داد +عکس
bltآریا : بیوگرافی هادی چوپان، گرگِ ایرانی مسترالمپیا
bltایرنا : کتاب «مهاجر»؛ روایت فرمانده گمنام اصفهانی سپاه همدان
bltصراط : هادی چوپان، را بیشتر بشناسید +تصاویر
bltبرترین ها : هادی چوپان، گرگِ ایرانی مسترالمپیا را بیشتر بشناسید
bltایسنا : زارعی: مذاکره در شرایط فعلی تحمیل یک طرفه خواسته های آمریکاست
bltزومیت : حقایق صومعه گلاتی، شاهکار عصر طلایی گرجستان
bltبرترین ها : یگان های نظامی عجیبی که واقعا وجود داشتند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : لباسی که یک رزمنده را به شهادت نزدیک تر کرد
bltفارس : نذر کردم نقاشی امام خمینی را بکشم
bltایرنا : راهیابی 27 کودک کهگیلویه وبویراحمد به مسابقات جهانی آی مت 2020
bltرکنا نت : عکس لو رفته بازیگر زن مشهور ایرانی و لیلا فروهر در مهمانی خصوصی + تصاویر
bltمهر نیوز : شهید چگینی با رفتار اسلامی موجب تحول در زندگی افراد زیادی شد
bltخبرآنلاین : دغدغه مشترک ایران، روسیه و چین در قبال حمایت احتمالی آمریکا از داعش چیست؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تالیف 29 کتاب توسط شهید باهنر/ توجه ویژه شهید باهنر به کتب دینی مدارس
bltتسنیم : استخدام مترجم زبان اردو توسط ارتش رژیم صهیونیستی
bltایرنا : گردهمایی ژن های معیوب برای سوزاندن ریه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : اجتماع مبارزان انقلابی در مدرسه «کمال»/ اعزام طلاب به شهر های مختلف برای سخنرانی به رهبری شهید باهنر
bltخبرگزاری دانشجو : درخواست متفاوت یک فرمانده ارتشی از توپخانه خودی
bltمشرق نیوز : جزئیات مهم از شهادت رازآلود دانشمند فضایی در مکه
bltخبرآنلاین : درخواست قهرمانانه یک فرمانده ارتشی که جانش را فدای میهن کرد
bltشمانیوز : گوهر خیراندیش ازدواج کرد + فیلم و عکس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شهیدی که اعلامیه امام را با دست می نوشت
bltزومیت : حقایق ناگفته درباره مشهد که نمی دانستید
bltشمانیوز : عکس لو رفته و شخصی از گوهر خیراندیش و لیلا فروهر در مهمانی خصوصی + تصاویر
bltرکنا نت : راز شهادت دانشمند ایرانی در مکه + جزئیات و عکس
bltجهان نیوز : جزئیات مهمی از شهادت رازآلود دانشمند فضایی در مکه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.