مخبر - 1398/06/28 - افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه

افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
در مورد بسیاری از زنان، میزان شیر آن­ها کاملا خوب و کافی است. با این حال، اگر نیاز به افزایش تولید شیر خود دارید، راه هایی برای نیل به این هدف وجود دارد.
افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه

آیا میتوانید تولید شیر مادر را افزایش دهید؟ اگر نگران هستید که شیر کافی برای نوزاد خود نداید، بدانید که شما تنها نیستید. داده هایی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان میدهد که حدود 75 درصد از مادران با نوزاد تازه متولد شده، شروع به تغذیهی نوزاد خود با شیر مادر میکنند، اما بسیاری از آنها پس از چند هفته یا چند ماه دیگر این کار را متوقف میکنند.
یکی از رایجترین دلایل این امر نگرانی در مورد شیر ناکافی است.
در مورد بسیاری از زنان، میزان شیر آنها کاملا خوب و کافی است. با این حال، اگر نیاز به افزایش تولید شیر مادر خود دارید، راههایی برای نیل به این هدف وجود دارد.
برای یادگیری نحوه افزایش شیر مادر با استفاده از روشهای مبتنی بر شواهد و تجربههای استفاده شده در طول قرنها توسط مادران، به خواندن مطالب این مقاله ادامه دهید.
موارد زیر روشهایی است که میتوانید برای افزایش شیر مادر انجام دهید. مدت زمانی که طول میکشد تا میزان شیر افزایش یابد، بستگی به میزان کم بودن شیر شما و میزان تولید شیر مادر دارد. اکثر این روشها، اگر به کار گرفته شوند، پس از چند روز کار میکنند.

اغلب اوقات شیردهی را انجام دهید
به نوزاد خود اغلب شیر دهید و اجازه دهید کودک تصمیم بگیرد که چه زمانی خوردن شیر را متوقف کند.
هنگامی که کودک شما پستانتان را میخورد، هورمونهایی در سینههای شما آزاد میشود که برای تولید شیر ضروری هستند. این روش رفلکس “رها کردن” است. رفلکس رها کردن زمانی اتفاق میافتد که عضلات در سینههای شما منقبض شده و شیر را به سمت مجاری حرکت میدهند،. که این امر کمی بعد از اینکه نوزاد شروع به شیر خوردن کرد، اتفاق میافتد. هرچقدر بیشتر شیردهی کنید، بدن شیر بیشتری میسازد.
شیردهی نوزاد به دفعات 8 تا 12 بار در روز میتواند باعث ایجاد و حفظ تولید شیر شود. اما این به این معنا نیست که تغذیهی بیشتر یا کمتر نشاندهندهی مشکل است.

بین دفعات شیردهی، با دستگاه شیردوش را بگیرید
استفاده از شیردوش نیز بین تغذیه میتواند به افزایش تولید شیر کمک کند. سینههای خود را قبل از استفاده از شیردوش گرم کنید، تا بتوانید راحتتر این کار را انجام دهید.
استفاده از شیردوش را تحت شرایط زیر انجام دهید:
- بعد از شیردهی، شیر شما بر روی لباستان میریزد.
- کودک شما هنگام شیردهی چیزی نخورده است.
کودک یک شیشه شیر خشک یا شیر مادر دریافت کرده است.

شیردهی را از هر دو سینه انجام دهید
در هر تغذیه کودک خود را از هر دو سینه شیر دهید. تا زمان کم شدن و یا قطع شدن شیردهی اجازه دهید که نوزاد شما از همان پستان اول تغذیه کند، سپس شیردهی را از پستان دوم انجام دهید. تحریک شدن هر دو سینه از طریق تغذیه کردن کودک میتواند به افزایش تولید شیر مادر کمک کند. پمپ کردن شیر به طور همزمان از هر دو سینه به عنوان روشی برای افزایش تولید شیر و همچنین افزایش چربی بیشتر در شیر یافت شده است.

بیسکوئیت های شیردهی
می توانید بیسکوئیتهای شیردهی را از فروشگاهها و یا به صورت آنلاین در آمازون پیدا کنید یا می توانید خودتان آن را درست کنید. در حالی که هیچ تحقیق در مورد بیسکوئیتهای شیردهی به طور خاص و دقیق وجود ندارد، برخی از مواد تشکیلدهندهی آن با افزایش شیر مادر مرتبط است. این غذاها و گیاهان حاوی galactagogues هستند، که ممکن است منبع خوبی برای افزایش شیر مادر است. با این وجود، تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. برخی از این موارد عبارتند از:
- جو دو سر
- جوانه گندم
- مخمر ابجو
- غذای حاوی بذر کتان

دستورالعمل آسان شیرینی پزی برای افزایش شیردهی
مواد لازم
- 2 فنجان آرد سفید
- 2 فنجان جو دو سر
- 1 قاشق غذاخوری جوانه گندم
- 1/4 فنجان مخمر ابجو
- 2 قاشق غذاخوری بذر کتان
- 1 فنجان کره، آب شده
- 3 عدد زردهی تخممرغ
- 1/2 فنجان شکر سفید
- 1/2 فنجان شکر قهوه ای
- 1/4 فنجان آب
- 1 و 1/2 قاشق چایخوری عصاره وانیل خالص
- 1 قاشق چایخوری جوش شیرین
- 1/2 قاشق چایخوری نمک
طرز تهیه
فر را از قبل در دمای 350 درجهی فارنهایت (175 درجه سانتیگراد) گرم کنید.
بذر کتان را با آب در کاسهی کوچک مخلوط کنید و اجازه دهید حداقل 5 دقیقه خیس بخورد.
کره و شکر سفید و قهوهای را در یک کاسهی بزرگتر مخلوط کنید. زردهی تخممرغ و عصارهی وانیل را اضافه کنید. هم زدن را به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که مواد کاملا باهم ترکیب شوند، ادامه دهید. مخلوط بذر کتان و آب را باهمزن مخلوط کنید.
در ظرفی دیگر، آرد، جوش شیرین، مخمر آبجو، جوانهی گندم و نمک را مخلوط کنید. مخلوط را به مخلوط کره اضافه کنید و فقط تا زمانی که همه مواد با هم ترکیب شوند، هم بزنید. جو دو سر را نیز به مواد اضافه کنید.
خمیر را به شکل توپهای 2 اینچی درآورید و با فاصلهی 2 اینچ از یکدیگر روی صفحهی پخت شیرینی قرار دهید.
به مدت 10 تا 12 دقیقه یا تا زمانی که لبهها شیرینی شروع به طلایی شدن کنند، در فر بپزید. اجازه دهید کوکیها 1 دقیقه در صفحهی پخت بمانند. سپس آنها را روی یک توری سیمی بگذارید تا خنک شوند. همچنین میتوانید میوههای خشک، چیپسهای شکلاتی یا آجیل را به انواع مختلفی از بیسکوئیتها اضافه کنید.

سایر غذاها، گیاهان و مکمل ها
طبق گزارش بنیاد تغذیه شیر مادر در کانادا، غذاها و گیاهان دیگر وجود دارد که ممکن است شیر مادر را افزایش دهند. ثابت شده است که بعضی از آنها مانند تخم شنبلیله، پس از هفت روز تأثیرگذار خواهند شد. این غذاها و گیاهان عبارتند از:
- سیر
- زنجبیل
- تخم شنبلیله
- رازیانه
- مخمر ابجو
- خار خسک
- یونجه
همیشه قبل از مصرف مکمل جدید، به ویژه هنگام شیر دادن، با پزشک خود مشورت کنید. حتی داروهای طبیعی میتوانند عوارض جانبی داشته باشند.

علل احتمالی برای کم بود شیر مادر
عوامل متعددی وجود دارند که میتوانند با رفلکس خارج شدن شیر مواجه شده و باعث کم شدن شیر مادر شوند از جمله:
عوامل احساسی
اضطراب، استرس و حتی خجالت میتواند با رفلکس تولید شیر همراه باشد و موجب تولید شیر کمتر شود. ایجاد یک محیط صمیمی و آرامشبخش برای تغذیه با شیر مادر و ایجاد تجارب لذتبخش و بدون استرس میتواند به افزایش تولید شیر مادر کمک کند. یکی از این 10 راه برای کاهش استرس را امتحان کنید.
شرایط پزشکی
برخی از شرایط پزشکی ممکن است با تولید شیر در ارتباط باشند. این شرایط عبارتند از:
- فشار خون بالا ناشی شده از دوران بارداری
- دیابت
- سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS)
- استفاده از بعضی از داروها
- داروهای حاوی pseudoefhedrine، مانند داروهای سینوسی و آلرژی، و برخی از انواع داروهای کنترل تولید هورمونی ممکن است شیر مادر را کاهش دهند.
- سیگار کشیدن و نوشیدن الکل
- سیگار کشیدن و مصرف مقادیر متوسط تا شدید الکل میتواند تولید شیر مادر را کاهش دهد.
- سابقه ی جراحی سینه
نداشتن بافت غضروفی کافی به علت جراحی سینه، مانند کوچک کردن سینه، حذف کیست یا ماستکتومی، میتواند با شیردهی ارتباط داشته باشد. جراحی پستان و سوراخ کردن نوک پستان میتواند به عصبهایی که به تولید شیر مادر مرتبط است، آسیب برساند.

آیا شیر شما کم است؟
ممکن است نگران باشید که شیرتان کم است، اما نادر است که تولید شیر مادر کمتر از نیاز فرزندش باشد. طبق آمار کلینیک Mayo، اکثر زنان به میزان یک سوم بیشتر از نیاز نوزادان خود، شیر دارند.
دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است کودک شما حین شیر خوردن گریه کند، سرحال باشد، یا ناراحت شود، اما بعید به نظر میرسد که این امر ناشی از کم بودن شیر مادر باشد.
دندان درآوردن، شکم درد و حتی خستگی میتواند منجر به نق زدن بچه شود. نوزادان نیز با بزرگتر شدن به راحتی پریشان میشوند. این امر میتواند در تغذیه کودک دخالت کند و باعث شود وقتی سعی در شیردهی دارید، کودک گریه کند.
نیازهای هر کودک متفاوت است. اکثر نوزادان تازه متولد شده نیازمند 8 تا 12 بار تغذیه در 24 ساعت هستند و بعضیها حتی به دفعات بیشتری نیاز دارند. هرچه نوزاد شما بزرگتر میشود، به طور موثرتری تغذیه میکند. این بدان معنی است که اگرچه تغذیه بسیار کوتاه است، ممکن است.
آنها در زمان کمتری شیر مورد نیاز خود را بگیرند. برخی نوزادان دوست دارند که به مدت طولانی در وضعیت شیر خوردن باقی بمانند و اغلب تا زمانی که جریان شیر تقریبا متوقف شده باشد، در همان وضعیت میمانند. هر دو روش درهر صورت خوب است. در مورد کودک خود وسواس بخ خرج ندهید و تا زمانی که او متوقف کند، شیردهی را ادامه دهید.
تا زمانی که نوزاد شما به اندازهی مورد انتظار وزن میگیرد و نیاز به تعویض پوشک به طور منظم دارد، احتمالا به اندازه کافی شیر تولید میکنید.

هنگامی که کودک شما شیر کافی دریافت می کند، آنها
طبق انتظار و نمودار رشد وزنشان افزایش مییابد، که حدود 5/5 تا 5/8 اونس در هر هفته تا 4 ماهگی است
تا 4 روزگی هر سه تا چهار ساعت یک بار دفع مدفوع داشته باشید
دو پوشک خیس در طول 24 ساعت تا روز دوم تولد و هر روز شش پوشک خیس و یا بیشتر پس از پنج روزگی
معاینهی منظم کودک شما توسط متخصص اطفال کمک میکند تا تعیین کنید که آیا ممکن است میزان شیرتان کم باشد یا اینکه کودک شما دچار فقر آهن باشد. ردیابی تغذیه و تعویض پوشک نیز میتواند به پزشک شما کمک کند تا مشخص شود که آیا میزان شیر شما کم است یا خیر.
اگر میزان شیر شما کم باشد، شیردهی با شیر خشک ممکن است یک گزینه باشد. قبل از تغذیه با شیر خشک به منظور جلوگیری از شیر گرفتن زودهنگام نوزاد، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.
متخصص تغذیه میتواند یک برنامه غذایی حاوی مکملها برای شما ایجاد کند تا بتوانید میزان تولید شیر خود را افزایش دهید و سپس به تدریج مکملها را کاهش دهید.

منبع: ماما طب همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمازون   پستان   تغذیه   یادگیری   عضلات   میزان تولید   چربی   جوانه گندم   شیردهی   شیرینی پزی   مقاله   شیر خوردن   آنلاین   بانوان   پیشگیری   تغذیه کودک   شیر مادر   مادران   شیر خشک   افزایش تولید  
اخبار مرتبط
روش های علمی کاهش وزن در ورزشکاران
سلامت نیوز
خواص شگفت انگیز بامیه + تاثیر آن بر سلامتی انسان
شمانیوز
درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
نی نی بان
از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
نی نی بان
افتتاح نخستین بانک شیر مادر در مشهد
شفا آنلاین
شیر پاستوریزه به کودک، چه زمانی شروع کنیم؟
نی نی بان
مادران شاغل و شیردهی، بهترین روش
نی نی بان
افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد
ایسنا
مصرف امگا سه در بارداری، چرا لازم است؟
نی نی بان
چگونه تشخیص دهیم که شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
برنا نیوز
دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
نی نی بان
فقر آهن در کودکان، چگونگی مبارزه با آن
نی نی بان
مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
نی نی بان
دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
آریا
شیرهای اضافی در بانک شیر سرمایه گذاری می شود/بهانه برای شیر خشک ممنوع
قدس آنلاین
شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
نی نی بان
شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ستاره
تغذیه نوزاد با شیرخشک تهیه شده از شیر گاو یا اختیار "دایه"
تسنیم
بیماری زردی نوزاد، عوامل و درمان ها
نی نی بان
مشکلات دوران شیردهی، علت درد زیر شکم
نی نی بان
علائمی که نشان می دهند کودک شیر کافی دریافت نکرده است
شفا آنلاین
با پف هر روز صبح چشمانمان چه کنیم؟
مثلث
وزن نگرفتن کودک، علت و راه های افزایش آن
نی نی بان
پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
نی نی بان
جوش هایی که در بارداری امان مادران را می برد
تیتر یک
تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
نی نی بان
ترکیب شیر مادر
پارسینه
درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
نی نی بان
شیر خشک خوبه یا شیر مادر؟
نی نی بان
شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
ستاره
وقتی کودک دچار تهوع و استفراغ می شود، چه کنیم؟
تیتر20
حالت تهوع کودکان، چه باید کرد؟
نی نی بان
تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
نی نی بان
نکات طلایی که مادران در دوران شیردهی باید بدانند
شفا آنلاین
مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
نی نی بان
7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
تسنیم
درد سینه بعد از قطع شیردهی
پزشکان بدون مرز
غلبه بر موانع فردى و اجتماعى تغذیه با شیر مادر
پارسینه
نقش پدر در شیردهی، ای که دستت می رسد کاری بکن
نی نی بان
سیر نشدن نوزاد، دلایل و علامت های اصلی
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltسلامت نیوز : روش های علمی کاهش وزن در ورزشکاران
bltشمانیوز : خواص شگفت انگیز بامیه + تاثیر آن بر سلامتی انسان
bltنی نی بان : درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
bltنی نی بان : از چه سنی به کودک شیر پاستوریزه بدهم؟
bltشفا آنلاین : افتتاح نخستین بانک شیر مادر در مشهد
bltنی نی بان : شیر پاستوریزه به کودک، چه زمانی شروع کنیم؟
bltنی نی بان : مادران شاغل و شیردهی، بهترین روش
bltایسنا : افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد
bltنی نی بان : مصرف امگا سه در بارداری، چرا لازم است؟
bltبرنا نیوز : چگونه تشخیص دهیم که شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
bltنی نی بان : دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
bltنی نی بان : فقر آهن در کودکان، چگونگی مبارزه با آن
bltنی نی بان : مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
bltآریا : دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
bltقدس آنلاین : شیرهای اضافی در بانک شیر سرمایه گذاری می شود/بهانه برای شیر خشک ممنوع
bltنی نی بان : شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltستاره : شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltتسنیم : تغذیه نوزاد با شیرخشک تهیه شده از شیر گاو یا اختیار "دایه"
bltنی نی بان : بیماری زردی نوزاد، عوامل و درمان ها
bltنی نی بان : مشکلات دوران شیردهی، علت درد زیر شکم
bltشفا آنلاین : علائمی که نشان می دهند کودک شیر کافی دریافت نکرده است
bltمثلث : با پف هر روز صبح چشمانمان چه کنیم؟
bltنی نی بان : وزن نگرفتن کودک، علت و راه های افزایش آن
bltنی نی بان : پایش رشد کودکان، نحوه ارزیابی و نظارت بر آن
bltتیتر یک : جوش هایی که در بارداری امان مادران را می برد
bltنی نی بان : تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
bltپارسینه : ترکیب شیر مادر
bltنی نی بان : درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
bltنی نی بان : شیر خشک خوبه یا شیر مادر؟
bltستاره : شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟ هر آنچه که باید پیش از تصمیم گیری بدانید
bltتیتر20 : وقتی کودک دچار تهوع و استفراغ می شود، چه کنیم؟
bltنی نی بان : حالت تهوع کودکان، چه باید کرد؟
bltنی نی بان : تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
bltشفا آنلاین : نکات طلایی که مادران در دوران شیردهی باید بدانند
bltنی نی بان : مادران در دوران شیردهی، هفت نکته را بدانند
bltتسنیم : 7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
bltپزشکان بدون مرز : درد سینه بعد از قطع شیردهی
bltپارسینه : غلبه بر موانع فردى و اجتماعى تغذیه با شیر مادر
bltنی نی بان : نقش پدر در شیردهی، ای که دستت می رسد کاری بکن
bltنی نی بان : سیر نشدن نوزاد، دلایل و علامت های اصلی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.