مخبر - 1398/06/27 - تزار طعنه ها

تزار طعنه ها
پوتین با صحبت هایش در نشست سه جانبه اخیر در آنکارا، چندین هدف از جمله شکست سامانه دفاعی آمریکا، سیاست دونالد ترامپ در منطقه و وجهه واشنگتن به عنوان یک متحد قابل اعتماد را نشانه رفت. او با اشاره مستقیم به سامانه های S-300 و S-400 نه تنها تجهیزات نظامی آمریکایی را به تمسخر گرفت، بلکه شکست واشنگتن در ...
تزار طعنه ها

پایگاه خبری فرانس 24 در مطلبی درباره نفوذ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در خاورمیانه و رویکرد زیرکانه او در مقایسه با رویه سردرگم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در تنش ها و تحولات منطقه، با اشاره به طعنه او به ترامپ در نشست آنکارا درباره حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان نوشته است: ولادیمیر پوتین در نشست خبری مشترکی که این هفته در پنجمین دور مذاکرات سه جانبه با سران ایران و ترکیه داشت، به شوخی درباره فروش سیستم های دفاعی به ریاض به دنبال حملات اخیر علیه تاسیسات نفتی عربستان صحبت کرد که به دقت یک سلاح هدایت شونده، دونالد ترامپ را نشانه رفته بود.

این شوخی توهین آمیز که استادانه از سوی "تزار طعنه ها" مطرح شد، چند روز پس از حملات ویرانگری بیان شد که تاسیسات نفتی عربستان را تخریب و محدودیت های سیستم های دفاعی گران قیمت ریاض را آشکار کرد.

پوتین که در کنار رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و حسن روحانی، همتای ایرانی اش ایستاده بود، گفت: ما آماده کمک به عربستان برای حفاظت از مردمش هستیم.

او با اشاره به سعودی ها با پوزخند ادامه داد: آنان باید تصمیم هوشمندانه ای بگیرند؛ همانطور که ایران با خرید سامانه S-300 ما و ترکیه با تصمیم گیری برای خرید سامانه دفاع موشکی پیشرفته S-400 این کار را کردند.

پوتین گفت، "این سامانه ها قادر به دفاع از هرگونه زیرساخت عربستان در برابر هرگونه حمله هستند" و صحبت های او با خنده های روحانی و اردوغان که معمولا چهره سختی از خود به نمایش می گذارد، پایان یافت.

در حالی که صدای خنده در سالن کنفرانس پیچیده بود، روحانی به شوخی از پوتین پرسید، S-300 را به عربستان پیشنهاد می دهد یا S-400؟ پوتین پاسخ داد: می توانند انتخاب کنند.

پوتین با حرف های خود چندین هدف از جمله شکست سامانه دفاعی آمریکا، سیاست دونالد ترامپ در منطقه و وجهه واشنگتن به عنوان یک متحد قابل اعتماد را نشانه رفت.

عربستان طبق معامله "امنیت در ازای نفت" که در دوران اشغال افغانستان از سوی شوروی و جنگ ایران و عراق حفظ شده و حتی فشارهای ناشی از حملات 11 سپتامبر، جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را هم تاب آورده، کاملا زیر چتر حفاظتی نظامی آمریکا بوده است اما سامانه دفاعی آمریکا نتوانست حمله به بقیق را دفع کند، جایی که یکی از استراتژیک ترین تاسیسات نفتی عربستان است و در سال 2016 نیز هدف اقدام انتحاری القاعده قرار گرفته بود.

عربستان طی سال های اخیر میلیاردها دلار برای خرید سامانه های دفاعی آمریکا هزینه کرده اما به نظر می رسد این سامانه ها در دفاع از عربستان شکست خورده اند. این نخستین بار نیست که سامانه های دفاعی عربستان در برابر حملات موشکی یمن شکست خورده اند اما حمله به بقیق جدی ترین حمله ای است که تاکنون علیه هدفی در خاک عربستان صورت گرفته است.

پوتین با اشاره مستقیم به سامانه های S-300 و S-400 نه تنها تجهیزات نظامی آمریکایی را به تمسخر گرفت، بلکه شکست واشنگتن در جلوگیری از فروش سامانه های روسیه به دوستان و دشمنان آمریکا را هم مورد تاکید قرار داد.

روسیه در سال 2016 تحویل سامانه S-300 به ایران را تکمیل کرد و دو سال بعد ارسال این سامانه به سوریه را اعلام کرد. فروش اخیر سامانه S-400 به ترکیه که از اعضای ناتو است اما تاکنون بیشترین جنجال را در پی داشته که به لغو توافق فروش جنگنده های F-35 میان واشنگتن و آنکارا نیز انجامیده است.

پوتین به طور ضمنی در صحبت هایش اشاره کرد که شاید اردوغان برای خرید سامانه S-400 خطر تحریم های آمریکا و لغو قرارداد فروش جنگنده ها را به جان خریده باشد اما به لحاظ نظامی و دیپلماتیک ارزش داشتن "پیشرفته ترین" سامانه دفاعی روسیه را داشته است.

کوچک ترین هدف این تبادل تسلیحاتی آسیب زدن به سیاست های ترامپ بوده که دشمنان مشکل ساز و متحدان مساله سازی را در منطقه ای پرآشوب برای آمریکا به همراه داشته است.

در همین حال، مسکو در این بازی با احتیاط عمل کرده و زیرکانه راه را برای همه طرف های منطقه باز گذاشته است؛ منطقه ای که درگیر جنگ های مستقیم و نیابتی است.

حضور روسای جمهور ترکیه، روسیه و ایران در نشست آنکارا بر دیپلماسی موثر پوتین و حضورش در منطقه تاکید دارد.

مسکو همچنین به رغم خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران، به برجام پایبند بوده و در عین حال روابطش را با دشمنان منطقه ای تهران حفظ کرده است.

ترامپ اما به توصیه اطرافیان تندروی سابق و فعلی خود به اسرائیل نزدیک تر شده و بنا به گفته کارشناسان، "فشار حداکثری" او بر ایران، واشنگتن را در شرایط دشواری قرار داده که قدرت مانور اندکی در اختیار آن می گذارد.

روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه در سرمقاله خود نوشت: تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم های ویرانگر تازه علیه تهران، این کشور را برای افزایش اقدامات تهاجمی تحریک کرده است. اگر ترامپ شتابزده و بی محابا عمل کند، این خطر وجود دارد که مشکلات استراتژیکش را وخیم تر کند.

در هفته های اخیر به نظر می رسد دونالد ترامپ در حال تجدید نظر در رویکرد خود در قبال ایران است که از تلاش فرانسه برای برگزاری نشستی میان روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد اما حاصلی در پی نداشت و رهبر ایران روز سه شنبه تاکید کرد که "ایران و آمریکا در هیچ سطحی با هم مذاکره ای نخواهند داشت".

در حالی که جامعه بین الملل برای واکنش احتمالی آمریکا به حملات بقیق آماده می شود، جنگ لفظی نیز بالا گرفته و ترامپ گفته آمریکا "خشابش را پر کرده است".

در حالی که ترامپ رویه ای سردرگم در منطقه ای ملتهب و آماده انفجار دارد و متحدانش منتظر گام بعدی او هستند، پوتین روابط عمومی خود را با جهان اسلام حفظ کرده است؛ جایی که او را بزرگ ترین حامی بشار اسد، رییس جمهور سوریه می دانند.

پوتین در کنفرانس خبری با سران ایران و ترکیه در روز دوشنبه، استعداد خود را در نقل قول از قرآن آزمود و گفت: از زمانی که در ترکیه هستیم پیوسته جمله ای از قرآن برایم تداعی می شود. در قرآن هر نوع خشونت غیرقابل پذیرش است مگر یک نوع که برای دفاع از مردم ات است.

یک روز بعد، هنگامی که جنگنده های سوخو 35 روسیه در نمایشی هوایی در استانبول، در آسمان ترکیه به پرواز در آمدند، روزنامه نگاران پوتین را برای عملکرد استادانه در دیدارش از ترکیه تحسین کردند.

یوسف اریم، روزنامه نگار در توییتر نوشت: چه با خریدن بستنی برای اردوغان باشد یا نقل قول از قرآن در نشست سوریه یا پیشنهاد فرستادن یک فضانورد ترکیه ای به فضا در سال 2023، پوتین و تیمش ترکیه ای ها را خیلی خوب شناخته اند. روابط او با ترکیه بی نقص پیش می رود./ ایسنا

منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
افغانستان   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   ناتو   نظامی آمریکایی   نشست سه جانبه   تمسخر   رییس جمهور آمریکا   خرید آنلاین   ریاض   سامانه دفاعی   آنکارا   اردغان   تاسیسات   گران قیمت   رجب طیب اردوغان   قرارداد فروش   انتحاری   شوروی   ولادمیر پوتین   طعنه   سردرگم   خاور میانه   تزار   عربستان سعودی   روزنامه نگار   حسن روحانی   یمن   دونالد ترامپ   ایران و ترکیه   تحولات منطقه   وبا   11 سپتامبر   تحریم آمریکا علیه ایران   سعودی ها  
اخبار مرتبط
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
پیشنهاد پوتین، هدف آمریکا دربارهء ایران را محقق می کند
شعار سال
عربستان کمی از دست پخت خودش را چشید!
تابناک
تلاش های دیپلمات های روسیه برای حمایت از ایران
مثلث
رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
ایرنا
شورای آتلانتیک: پیشنهاد پوتین، هدف آمریکا دربارهء ایران را محقق می کند
خبرآنلاین
آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
ناطقان نیوز
ترکیه تحریم های آمریکا بر سر خرید اس-400 را بعید می داند
تابناک
ترکیه تحریم های آمریکا را بعید می داند
ایران آنلاین
مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
تسنیم
آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
فارس
شکست نظامی عربستان سعودی و طعنه های همپیمانان
تسنیم
تزار طعنه ها
ایسنا
بلومبرگ: ایران به آمریکا نشان داد بزرگتر از آن است که منزوی شود
قدس آنلاین
گزارش| طرح مسائل مهم منطقه ای در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران روسیه-ایران-ترکیه
تسنیم
طعنه پوتین به آمریکایی ها: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
نواندیش
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
روسیه: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
عصر ایران
حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
ایرنا
استناد پوتین به آیه ای از قرآن و پیشنهاد کمک به عربستان
تابناک
مهمترین خبر های جهان (7-19)
صدا و سیما
پوتین: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
اقتصاد نیوز
پیشنهاد روسیه به عربستان؛ اس- 400 بخرد
دنیای اقتصاد
گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
ایران آنلاین
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
شبکه خبر
پوتین با خواندن آیه ای از قرآن به کمک عربستان شتافت!
اقتصاد نیوز
روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
آفتاب
روحانی آنکار را به مقصد تهران ترک کرد
برنا نیوز
استناد پوتین به آیه ای از قرآن کریم و پیشنهاد کمک به عربستان
ایرنا
روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
ایرنا
پوتین و اردوغان دیدار کردند
فانوس نیوز
روحانی: همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
ایرنا
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
انتخاب
دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
نامه نیوز
اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
افکار نیوز
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
فارس
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
الف
قلیچداراوغلو: مبارزه با تروریست ها حق سوریه است
ایسنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltشعار سال : پیشنهاد پوتین، هدف آمریکا دربارهء ایران را محقق می کند
bltتابناک : عربستان کمی از دست پخت خودش را چشید!
bltمثلث : تلاش های دیپلمات های روسیه برای حمایت از ایران
bltایرنا : رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
bltخبرآنلاین : شورای آتلانتیک: پیشنهاد پوتین، هدف آمریکا دربارهء ایران را محقق می کند
bltناطقان نیوز : آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
bltتابناک : ترکیه تحریم های آمریکا بر سر خرید اس-400 را بعید می داند
bltایران آنلاین : ترکیه تحریم های آمریکا را بعید می داند
bltتسنیم : مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
bltفارس : آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
bltتسنیم : شکست نظامی عربستان سعودی و طعنه های همپیمانان
bltایسنا : تزار طعنه ها
bltقدس آنلاین : بلومبرگ: ایران به آمریکا نشان داد بزرگتر از آن است که منزوی شود
bltتسنیم : گزارش| طرح مسائل مهم منطقه ای در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران روسیه-ایران-ترکیه
bltنواندیش : طعنه پوتین به آمریکایی ها: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltعصر ایران : روسیه: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
bltایرنا : حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
bltتابناک : استناد پوتین به آیه ای از قرآن و پیشنهاد کمک به عربستان
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان (7-19)
bltاقتصاد نیوز : پوتین: به عربستان پیشنهاد می کنیم اس- 400 بخرد
bltدنیای اقتصاد : پیشنهاد روسیه به عربستان؛ اس- 400 بخرد
bltایران آنلاین : گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
bltشبکه خبر : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltاقتصاد نیوز : پوتین با خواندن آیه ای از قرآن به کمک عربستان شتافت!
bltآفتاب : روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
bltبرنا نیوز : روحانی آنکار را به مقصد تهران ترک کرد
bltایرنا : استناد پوتین به آیه ای از قرآن کریم و پیشنهاد کمک به عربستان
bltایرنا : روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
bltفانوس نیوز : پوتین و اردوغان دیدار کردند
bltایرنا : روحانی: همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
bltانتخاب : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
bltنامه نیوز : دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
bltافکار نیوز : اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltفارس : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltالف : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
bltایسنا : قلیچداراوغلو: مبارزه با تروریست ها حق سوریه است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.