مخبر - 1398/06/27 - گفتگو| بهادر زارعی: پدیده ی اربعین ژئوپلتیک منطقه را تغییر داده و نظم جدیدی در حال شکل گیری است

گفتگو| بهادر زارعی: پدیده ی اربعین ژئوپلتیک منطقه را تغییر داده و نظم جدیدی در حال شکل گیری است
استاد دانشگاه تهران معتقد است که راهپیمایی اربعین و مسائلی که پیرامون آن شکل گرفته ژئوپلتیک منطقه را تغییر داده و نظم جدیدی در حال شکل گیری است که با نظام وستفالیایی دولت-ملت متفاوت است.
گفتگو| بهادر زارعی: پدیده ی اربعین ژئوپلتیک منطقه را تغییر داده و نظم جدیدی در حال شکل گیری است

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب صبح امروز در آستانه ایام پیاده روی اربعین در کشور عراق در دیدار با موکب داران عراقی با تأکید بر لزوم غنای روزافزون معنوی و فرهنگی راهپیمایی اربعین، اهل فکر و فرهنگ را به برنامه ریزی برای این حرکت عظیم دعوت کردند و گفتند: راهپیمایی اربعین می تواند زمینه ساز تحقق هدف نهایی امت اسلامی یعنی «تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی» باشد و بر همین اساس باید پیوندهای مستحکم میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی و ملیت ها و اقوام مختلف، در این راهپیمایی بیشتر شود.

در سالهای اخیر پیاده روی اربعین به مانوری عظیم از همگرایی ملت های مسلمانان و همچنین مسلمانان و شیعیان کشورهای اروپایی در برابر جریان های تکفیری و ضد اسلامی تبدیل شده است. مانوری که به باور بسیاری مرزهای متعارف بین ملت ها را برهم زده و همبتگی و اتحاد جدیدی را در غرب آسیا و جهان اسلامی به نمایش می گذارد.

در همین زمینه و برای بررسی ابعاد ژئوپلتیک پیاده روی اربعین و همگرایی ملت های مسلمان در سال های اخیر، با دکتر بهادر زارعی عضو هیئت علمی گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و از تحلیلگران حوزه ژئوپولتیک به گفتگو نشستیم.

تسنیم: رهبر معظم انقلاب امروز در دیدار با موکب داران اربعین فرمودند راهپیمایی اربعین می تواند زمینه ساز تحقق هدف نهایی امت اسلامی یعنی «تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی» باشد . شما این حرکت راهپیمایی را درسال های اخیر چگونه ارزیابی می کنید.

زارعی: راهپیمایی اربعین در سال های اخیر همگرایی امت گونه را بنا کرد. در یک نظام منطقه ای از منظر ژئوپولتیک و از منظر جغرافیای سیاسی ارزش های معنوی مشترکی بین ملت ها و کشورهای اسلامی از مذاهب متفاوت وجود دارد که می تواند نقش مهمی داشته باشد.

رهبر انقلاب نیز تاکید کردند که ما می توانیم مبنای وحدت را توحید، قرآن، نبوت و شخص پیامبر عظیم الشان اسلام قرار دهیم. ارزش های ناسیونالیستی که در داخل مرزها موجب جدایی ملت ها می شود، بسیار مخرب است و اروپایی ها با وضع قوانین سختگیرانه، به شدت با این مسئله برخورد کرده و تقریبا چنین مسائلی در اروپا کمرنگ شده است. ما که مسلمان هستیم و ارزش های معنوی مشترک زیادی داریم که می تواند ما را به سمت همدلی بیشتر سوق بدهد باید تلاش بیشتری در این راستا انجام دهیم.

رهبر انقلاب نیز تاکید کردند که ما می توانیم مبنای وحدت را توحید، قرآن، نبوت و شخص پیامبر عظیم الشان اسلام قرار دهیم. ارزش های ناسیونالیستی که در داخل مرزها موجب جدایی ملت ها می شود، بسیار مخرب است و اروپایی ها با وضع قوانین سختگیرانه، به شدت با این مسئله برخورد کرده و تقریبا چنین مسائلی در اروپا کمرنگ شده است.

نکته جالبی که مرحوم جعفر شهیدی می گفت این بود که در محرم و صفر بویژه در اربعین مسلمانان اهل تسنن عراق بیش از شیعیان برای زیارت حرم امام حسین به سمت کربلا حرکت می کنند. بنابراین بسیاری از ارزش های مشترکی که در درون جهان اسلامی است می تواند وحدت بخش باشد. منادی عدالت بودن و منادی بازگشت به سنت و برابری و برادری بودن و هرگونه قومیت گرایی را مورد نکوهش قرار می دادن، مولفه هایی است که ما می توانیم بر روی آن تمرکز کنیم و به واسطه آن به سمت ساخت نظام منطقه ای از کشورهای اسلامی و جهان اسلام برویم که خروجی آن همدلی و کاهش چالش ها در منطقه خواهد بود.

** دشمن سازی های موهوم کشورهای غربی مانع شکل گیری یک نظام منطقه ای منسجم شد

به طور مثال اگر حکام عربستان نسبت به همسایگان جنوبی خود یعنی مردم یمن احساس برابری و برادری کرده و به سمت یک نظام منطقه ای حرکت می کردند، همانطور که در اروپا ما کشورهای بسیار کوچکی چون لیختن اشتاین را می بینیم که به شکل مسالمت آمیز در کنار کشورهای بزرگی چون فرانسه ادامه حیات می دهند، دیگر عربستان نگران یمن، عمان و دیگر کشورهای منطقه نمی بود. متاسفانه فاصله ها و دشمن سازی های موهومی که کشورهای غربی برای خرید بیشتر سلاح از سوی کشورهای منطقه ایجاد کرده اند مانع شکل گیری یک نظام منطقه ای منسجم شده است.

بازگشت به خویشتن و ارزش ها و اصول به دور از ناسیونالیسم عربی و پان ترکیسم و دیگر ناسیونالیسم هایی که کشورهای منطقه را از هم جدا می کند، می تواند زمینه ساز برقراری نظام منطقه ای منسجم در غرب آسیا باشد. تجربه تلخ شورای همکاری های خلیج فارس که هیچ گاه نیز آنطور که باید و شاید شکل منسجمی به خود نگرفت، خروجی ناسیونالیسم عربی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس بود که نتیجه ای جز دوری جستن از ارزش های اسلامی و روی آوردن به موضوعات قومی و قبیله ای بی ارزش نداشت.

** شورای همکاری خلیج فارس برآمده از روابط قومی و قبیله ای بود

از 1980 تاکنون که از عمر این شورا می گذرد، کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچگاه نتوانستند یک نظام منطقه ای منسجم را ایجاد کنند. همه اینها بازمی گردد به فاصله گرفتن از ارزش ها اسلامی و اینکه دولت مردان این کشورها برآمده از روابط قومی و قبیله ای بوده اند.

کشورهای اسلامی باید ارزش های اصیل اسلامی را که انسجام بخش و وحدت آفرین است احیا و ارتباطات اجتماعی میان مردم کشورهای منطقه را بازیابی کنند. همانطور که امروز شاهد ارتباط نزدیک و صمیمی میان مردم عراق و ایران هستیم

کشورهای اسلامی باید ارزش های اصیل اسلامی را که انسجام بخش و وحدت آفرین است احیا و ارتباطات اجتماعی میان مردم کشورهای منطقه را بازیابی کنند. همانطور که امروز شاهد ارتباط نزدیک و صمیمی میان مردم عراق و ایران هستیم، دیگر کشورهای منطقه نیز می توانند در گردهمایی های مشترکی چون مناسک حج نقاط وحدت بخش را مورد تاکید قرار داده و موجب ایجاد انسجام فراملی در منطقه شوند.

نمونه این انسجام نیز در گذشته وجود داشته است. وقتی که روزنامه های سوئدی به ساحت حضرت محمد (ص) بی حرمتی کردند، مردم کشورهای مسلمان در اقدامی واحد و مشترک کالاهای سوئدی را تحریم کردند و این وحدت موجب عقب نشینی و عذرخواهی مسئولان سوئدی شد. امت اسلامی از اینگونه اقدامات می تواند در دیگر مسائل موجود در منطقه نیز استفاده کرده و مانع بسیاری از زورگویی های کشورهای استعمار گر شود. منتها در این زمینه غفلتی دیده می شود که این غفلت تنها موجب بهره مندی مالی کشورهای تولید کننده سلاح در جهان می شود.

امروز در حالی که رشد اقتصادی عربستان منفی است ولی بخش عمده تولید ناخالص این کشور صرف خرید اسلحه می شود. سلاح هایی که بر سر مردم مظلوم یمن ریخته می شود تا نفوذ منطقه ای عربستان را بالا ببرد. در حالی که اگر این قومیت محوری و ناسیونالیسم عربی را به فراموشی می سپردند، ثمرات بی شماری را برای کشورهای منطقه به ارمغان می آورد.

تسنیم : پیروزهای چند سال اخیر محور مقاومت و هم گرایی بیش از پیش کشورهای حاضر در این محور از جمله ایران، عراق، سوریه، یمن و لبنان می تواند نشان دهنده این باشد که نظام جدیدی در منطقه در حال شکل گرفتن است؟

زارعی: حداقل می توان گفت که انسجام مدل ناحیه محور که از منظر جغرافیای سیاسی مجموعه ای از نواحی مختلف که یک منطقه را تشکیل می دهد را در برمی گیرد قطعا می تواند دیگر نواحی موجود در منطقه را ترغیب کند که به سمت انسجام و وحدت از نظر فکری، فرهنگی و سرزمینی حرکت کند. شرط تحقق این مسئله این است که ما نهایت تلاش خود را برای انسجام ناحیه خود انجام دهیم و بازیگران فرامنطقه ای و برهم زننده نظم منطقه ای که تنها هدف آنها تامین امنیت رژیم صهیونیستی است را از منطقه بیرون کنیم. این موضوع موجب می شود که خود به خود نواحی دیگر نیز جذب ناحیه جغرافیایی ما شود، همانطور که امروز شاهد هستیم کشورهایی چون قطر و برخی دیگر از کشورهای منطقه جذب این ناحیه شده اند.

** نیازمند یک مدل موفق از نظر توسعه، امنیت، رفاه و معنویت هستیم

اتحادیه اروپا به عنوان یک مدل موفق در ابتدا با 4 کشور تشکیل شد و به مرور زمان توانست دایره نواحی تحت نفوذ خود را گسترش داده و امروز صرفنظر از انگلستان، دارای 27 عضو متمرکز باشد. ما نیز اگر یک مدل موفق از نظر توسعه، امنیت، رفاه، معنویت، اخلاص و ارزش های توحیدی را بنا کنیم کشورهای دیگر منطقه نیز دوست دارند که به ناحیه ما بپیوندند.

اگر در انظارمردم و ملت های منطقه ملتی باشید که مقتدر مستقل باشید، هر میزان که شما موفقیت های سیاسی فرهنگی و انسجام ملی و وحدت اجتماعی بیشتری داشته باشید و هرچه ملت ها احساس نزدیکی به شما کنند و شما به نیاز های مختلف آنها پاسخ مطلوب و مورد انتظار آنها را بدهید، خود به خود شرایطی فراهم می شود تا کشورها به شما نزدیک شوند.

ما ملتی هستیم که در طول تاریخ مان در زمان وقوع حوادث برای دیگر ملل، تا حد توان در کنار آنها قرار گرفته و به کمک آنها رفته ایم. کشورهای دیگر نیز به همان شکل نگاه می کنند که این مسئله به بعد عاطفی برمی گردد.

** نزدیکی ملت ها دولتمردان را هم تحت فشار قرار می دهد

یک بعد این مسئله نیز بعد انسانی است. نظام جهانی ارتباطات آگاهی ملت ها را افزایش داده و بیش از دولت ها، ملت ها را به هم نزدیک کرده است و احساس نزدیکی ملت ها به همدیگر از فواید نظام جهانی ارتباطات بوده است. ملت ایران نسبت به ملت عراق و سایر ملل مسلمان نسبت به همدیگر احساس پیوند می کنند که همین نزدیکی دولتمردان را هم تحت فشار قرار می دهد و نمی توانند در برابر ملت خودشان بایستند. این مسئله کمک کرده تا شرایط ژئوپولتیکی جدیدی شکل بگیرد اما متاسفانه نظام رسانه های ما نتوانسته به خوبی این مسائل را منعکس کند و گاهی روش هایی هم برای نزدیکی ملت ها به کار گرفته می شود که برعکس افتراق ایجاد می کند.

ملت ژاپن بعد از جنگ جهانی اول و دوم-نه ژاپنِ کنونی- به دلیل ایستادگی در برابر آمریکا مورد احترام بودند و به یک نماد تبدیل شده بودند. ما هم باید از این سرمایه ای که ایجاد شده و بارسنگین مقاومت استفاده کرده و عقلانی رفتار کنیم

** ایستادگی ملت ایران در برابر آمریکا نگاه چینی ها و روس ها را هم نسبت به ما تغییر داد

اگر نظام رسانه ای بخصوص رسانه های دیدار و شنیداری درست عمل کنند، می توانیم در یک دهه تحولات زیادی را شاهد باشیم. همین ایستادگی ما در برابر آمریکا نگاه چینی ها و روس ها را هم نسبت به ما تغییر داد و اصلاح کرد. این خیلی مهم است که وقتی شما عقلانی در برای زیاده خوا هی ها بایستید، موجب تحسین ملت ها می شود. ملت ژاپن بعد از جنگ جهانی اول و دوم-نه ژاپنِ کنونی- به دلیل ایستادگی در برابر آمریکا مورد احترام بودند و به یک نماد تبدیل شده بودند. ما هم باید از این سرمایه ای که ایجاد شده و بارسنگین مقاومت استفاده کرده و عقلانی رفتار کنیم که دچار آسیب نشویم و ملت ها از قرار گرفتن در کنار ما احساس بزرگی کنند.

** نگرانی پاپ از گسترش اسلام در اروپا بعد از جنگ سی و سه روزه

بعد از جنگ سی و سه روزه بسیاری از اروپایی ها عاشق لبنان و حزب الله شده بودند و حتی پاپ هم اظهار نگرانی کرده بود که بعد از جنگ سی و سه روزه اروپایی ها به تبعیت از سید حسن نصرالله در حال مسلمان شدن است. کل منطقه جنوب لبنان که شیعیان هستند کمتر از دو هزار کیلومتر مربع است و کل ماحت لبنان 11 هزار کیلومتر است و حدود یک سوم بوشهر است و یک سوم مساحت لبنان شیعیان آن هستند که حزب الله را تشکیل داده اند اما ایستادگی همین گروه کوچک موجب یک نگاه ویژه به لبنان و تشیع شد که رفتارهایی مانند تحریم کردن حزب الله و قرار دادن آن در لیست گروه های تروریستی را در پی داشت.

تسنیم: رهبر انقلاب در دیدار امروز با موکب داران عراقی راهپیمایی اربعین از طلیعه ی تمدن نوین اسلامی سخن گفتند. «آرنولد توئین بی» محقق معروف تاریخ تمدن هم می گوید که تمدن ها از نیروهای معنوی برمی آیند. آیا اتفاقات سالهای اخیر و بخصوص راهپیمایی اربعین می تواند نشانه هایی از ظهور تمدن نوین اسلامی باشد؟

زارعی: بله قطعا همینطور است. البته ما در کنار آن معنویت که نیاز تمدن ها بوده، به تولید ثروت هم نیازمندیم. ما اگر ملتی باشیم که در تولید ثروت هم موفق هستیم و مانند کره جنوبی به یک سامان اقتصادی برسیم، و در کنار این تولید ثروت یک نیروی معنوی که نگاه آینده نگر و توسعه گرا از ابعاد مختلف دارد داشته باشیم، موفق می شویم.

فقر اگر در کنار معنویت باشد موجب فرسایش تمدن می شود. ما باید این نگرانی را داشته باشیم و این دغدغه را در دولتمردان ایجاد کنیم که تمدن علاوه بر معنویت و ایدئولوژی، نیاز به منابع لازم دارد و در این صورت می توانیم امیدوار باشیم که یک مدل حکمرانی تولید کنیم اما فقر می تواند معنویت را به حاشیه ببرد. باید این توازن برقرار باشد و الّا فقر بسیاری از ناملایمات و ناهنجاری ها را جایگزین ارزش های معنوی می کند و امیدواریم دولت بتواند از ظرفیت های اقتصادی منطقه ای استفاده بیشتری کند. اگر این اتفاق بیفتد در کنار ارزش های معنوی می توانیم یک مدل بسیار موفقی را ارائه کنیم.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   جهان اسلام   زیارت   مردم یمن   تکفیر   مذاهب   اهل تسنن   همسایگان   نکوهش   کشور اروپایی   قرآن کریم   کشورهای اسلامی   قومیت   وحدت بخش   کشورهای غربی   ملیت   مسلمین   امت اسلام   محرم و صفر   امام حسین علیه السلام   موکب داران   موکب داران عراقی   عربستان سعودی   اخبار سیاسی   دانشگاه تهران   اروپا   غرب آسیا   شیعه و سنی   اعضای هیات علمی   پیاده روی اربعین  
اخبار مرتبط
اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
خبرآنلاین
خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
صدا و سیما
سرپرست حجاج ایرانی: خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
ایرنا
رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ اقدامات کنونی سعودی ها نهایت ذلت در برابر خنده های ترامپ است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ اکنون اسرائیلی ها در وحشت و لاک دفاعی قرار دارند/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
العالم
رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
مشرق نیوز
جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
صدا و سیما
هرگونه حماقت علیه مقاومت به معنای زوال اسرائیل و تسریع افول آمریکا است
رسانیوز
چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
رسانیوز
اگر آمریکا در منطقه خطای استراتژیک کند اسرائیلی وجود نخواهد داشت
تقریب نیوز
آمریکایی ها در حال گدایی برای مذاکره با ایران هستند
ایسنا
شهرستان کنگان با استفاده از ظرفیت های آن توسعه بیشتری یابد
مهر نیوز
خنثی شدن اقدامات ضداسلامی غربی ها با نمایش وحدت در پیاده روی اربعین
خبرگزاری دفاع مقدس
اهل سنت واقعی شیفته امام حسین هستند
رسانیوز
حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
خبرگزاری حوزه
سازمان ملل اعدام کودکان در عربستان را فاش کرد
خبرگزاری حوزه
از صمیم قلب از موکب داران و ملت عراق تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
جنوب نیوز
یادداشت شفاهی| «پدیده اربعین»؛ گذار از دولت محوری وستفالیایی به سمت تمدن محوری
تسنیم
رهبر معظم انقلاب در مراسم تقدیر از مهمان نوازی موکب داران عراقی: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ راهپیمایی اربعین می تواند زمینه‎ساز تحقق هدف نهایی «ایجاد تمدن نوین اسلامی» شود
اخرین نیوز
رهبر معظم انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
پایگاه وارث
رهبر انقلاب: رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد
فرارو
همدلی مسلمانان خنثی کننده طرح های ضداسلامی واشنگتن است
خبرگزاری خانه ملت
ترفند «تفرقه بینداز و حکومت کن» صهیونیست ها با همدلی مسلمانان نقش برآب شده است
خبرگزاری خانه ملت
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
شیرازه
چرا رهبر انقلاب می خواهد "اهالی فکر و فرهنگ" برنامه ریز راهپیمایی اربعین باشند؟
تسنیم
اتحاد امت اسلام منافع مستکبران در غرب آسیا را به خطر انداخته است
خبرگزاری خانه ملت
رهبر انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ جان و دل ملت ایران و عراق به یکدیگر متصل است
صبح تهران
اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ این عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است
شهدای ایران
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
عقیق
ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
خرداد نیوز
رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است؛ راه پیمایی اربعین میتواند یک وسیله برای تحقق این هدف باشد
تیک نیوز
دنیای امروز که گرفتار ظلم و فساد و پستی شده، نیازمند معرفت آزادگی حسینی است
نامه نیوز
راه پیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
اعتدال
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
روز پلاس
رهبر انقلاب به موکب داران: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
نصف جهان
رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
پانا
رهبر معظم انقلاب:ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است/مراسم اربعین را باید هرچه می توانیم پُربارتر برگزار کنیم
روز نو
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
میزان
اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین می تواند زمینه‎ساز تحقق هدف نهایی «ایجاد تمدن نوین اسلامی» شود
598
موکب داران عراقی با امام خامنه ای دیدار کردند
شیعه نیوز
جمهوری اسلامی به یک درخت تناوری تبدیل شده است
بهار نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرآنلاین : اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
bltصدا و سیما : خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
bltایرنا : سرپرست حجاج ایرانی: خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
bltالعالم : رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ اقدامات کنونی سعودی ها نهایت ذلت در برابر خنده های ترامپ است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ اکنون اسرائیلی ها در وحشت و لاک دفاعی قرار دارند/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
bltمشرق نیوز : رژیم آل سعود در مراحل پایانی عمر خود است/ ماجرای دیدار با حاج قاسم برای حضور 120 فرمانده عملیاتی حزب الله در عراق/ ناشنیده ها از دیدارها با مقام معظم رهبری
bltصدا و سیما : جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
bltرسانیوز : هرگونه حماقت علیه مقاومت به معنای زوال اسرائیل و تسریع افول آمریکا است
bltرسانیوز : چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
bltتقریب نیوز : اگر آمریکا در منطقه خطای استراتژیک کند اسرائیلی وجود نخواهد داشت
bltایسنا : آمریکایی ها در حال گدایی برای مذاکره با ایران هستند
bltمهر نیوز : شهرستان کنگان با استفاده از ظرفیت های آن توسعه بیشتری یابد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : خنثی شدن اقدامات ضداسلامی غربی ها با نمایش وحدت در پیاده روی اربعین
bltرسانیوز : اهل سنت واقعی شیفته امام حسین هستند
bltخبرگزاری حوزه : حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
bltخبرگزاری حوزه : سازمان ملل اعدام کودکان در عربستان را فاش کرد
bltجنوب نیوز : از صمیم قلب از موکب داران و ملت عراق تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
bltتسنیم : یادداشت شفاهی| «پدیده اربعین»؛ گذار از دولت محوری وستفالیایی به سمت تمدن محوری
bltاخرین نیوز : رهبر معظم انقلاب در مراسم تقدیر از مهمان نوازی موکب داران عراقی: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ راهپیمایی اربعین می تواند زمینه‎ساز تحقق هدف نهایی «ایجاد تمدن نوین اسلامی» شود
bltپایگاه وارث : رهبر معظم انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltفرارو : رهبر انقلاب: رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد
bltخبرگزاری خانه ملت : همدلی مسلمانان خنثی کننده طرح های ضداسلامی واشنگتن است
bltخبرگزاری خانه ملت : ترفند «تفرقه بینداز و حکومت کن» صهیونیست ها با همدلی مسلمانان نقش برآب شده است
bltشیرازه : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
bltتسنیم : چرا رهبر انقلاب می خواهد "اهالی فکر و فرهنگ" برنامه ریز راهپیمایی اربعین باشند؟
bltخبرگزاری خانه ملت : اتحاد امت اسلام منافع مستکبران در غرب آسیا را به خطر انداخته است
bltصبح تهران : رهبر انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ جان و دل ملت ایران و عراق به یکدیگر متصل است
bltشهدای ایران : اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ این عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است
bltعقیق : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
bltخرداد نیوز : ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
bltتیک نیوز : رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ رفتار موکب داران اربعین در دنیا نظیر ندارد/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است؛ راه پیمایی اربعین میتواند یک وسیله برای تحقق این هدف باشد
bltنامه نیوز : دنیای امروز که گرفتار ظلم و فساد و پستی شده، نیازمند معرفت آزادگی حسینی است
bltاعتدال : راه پیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد
bltروز پلاس : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
bltنصف جهان : رهبر انقلاب به موکب داران: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
bltپانا : رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltروز نو : رهبر معظم انقلاب:ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است/مراسم اربعین را باید هرچه می توانیم پُربارتر برگزار کنیم
bltمیزان : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
blt598 : اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکر می کنم/ راهپیمایی اربعین می تواند زمینه‎ساز تحقق هدف نهایی «ایجاد تمدن نوین اسلامی» شود
bltشیعه نیوز : موکب داران عراقی با امام خامنه ای دیدار کردند
bltبهار نیوز : جمهوری اسلامی به یک درخت تناوری تبدیل شده است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.