مخبر - 1398/06/27 - 63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند

63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، عبارت «انبوه سازی» در حوزه ساخت وساز با تدوین برنامه سوم توسعه، وارد ادبیات اقتصادی کشور شد. به این معنا که از زمان شروع برنامه سوم توسعه، تولید انبوه مسکن مورد توجه سیاستگذاران این حوزه قرار گرفت و ضرورت روی آوردن به انبوه سازی با اهداف مشخص، بیش از پیش احساس ...
63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، عبارت «انبوه سازی» در حوزه ساخت وساز با تدوین برنامه سوم توسعه، وارد ادبیات اقتصادی کشور شد. به این معنا که از زمان شروع برنامه سوم توسعه، تولید انبوه مسکن مورد توجه سیاستگذاران این حوزه قرار گرفت و ضرورت روی آوردن به انبوه سازی با اهداف مشخص، بیش از پیش احساس شد. د.
ر. ماده 138 فصل 19 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور آمده است: «به منظور افزایش سهم تولید انبوه مسکن از کل ساخت وساز های کشور و همچنین افزایش تولید واحد های مسکونی کوچک، سازندگان اعم از خصوصی و تعاونی مورد حمایت های ویژه ای از سوی دولت قرار می گیرند.»
این قانون که در سال 79 به عنوان چشم انداز توسعه در بخش مسکن تصویب شد، امکان استفاده از ظرفیت های بی شماری را که در حوزه مسکن تا پیش از آن مغفول مانده بود فراهم و فعالان صنعت ساخت وساز را که تا آن زمان معمولا به صورت انفرادی یا تشکل های کوچک فعالیت می کردند را گرد هم جمع کرد و در گذر زمان شرکت های انبوه سازی متعددی را شکل داد.
به این ترتیب صنعت ساخت وساز کشور وارد دوره جدیدی شد و ساخت مسکن به شکل انبوه در دستورکار دولت و بخش خصوصی قرار گرفت. فعالیت انبوه سازان با آغاز ساخت پروژه مسکن مهر به اوج خود رسید، اما پس از پایان دولت دهم و واگذاری پروژه های نیمه تمام مسکن مهر به دولت یازدهم، افول صنعت انبوه سازی ساختمان نیز آغاز شد.
کاهش 14 درصدی سهم انبوه سازی
طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت راه وشهرسازی، سهم انبوه سازی مسکن از ساخت وساز در مناطق شهری کشور طی سال های 85 تا 91 روند صعودی داشته است. به این ترتیب که سهم انبوه سازی ساختمان های سه طبقه و بیشتر در ساخت و ساز در سال 85 معادل 39 درصد بوده که این رقم در سال 86 به 54 درصد و در پایان سال 91 (آخرین سال دولت دهم) به 65 درصد رسیده است.
طبق همین آمار، در سال 92 سهم انبوه سازی ساختمان های سه طبقه و بیشتر از کل صنعت ساخت وساز با یک درصد کاهش به 64 درصد رسید. این روند همچنان تا پایان دولت یازدهم ادامه داشت به حدی که در پایان سال 95، سهم انبوه سازی مسکن از کل ساخت وساز در کشور به 53 درصد کاهش یافت.
این آمار، آخرین آمار وزارت راه وشهرسازی از میزان انبوه سازی در کشور است؛ بنابراین برای بررسی وضعیت انبوه سازی در کشور طی سال های 96 و 97 باید نگاهی به آمار صدور پروانه های ساختمانی انداخت. طبق آمار مرکز آمار ایران در سال ١٣٩٦، تعداد پروانه واحد مسکونی صادره شده برای احداث ساختمان 50 درصد کاهش و در نیمه اول سال 97 (طبق آخرین آمار) 45 درصد نسبت به سال 95 کاهش داشته است.
به این ترتیب می توان نتیجه گرفت سهم انبوه سازی در کل ساخت وساز کشور در سال 97 تا کمتر از 50 درصد نیز کاهش یافته است. بدیهی است کاهش سهم انبوه سازی از صنعت ساخت وساز، سهم فعالان این بخش و میزان فعالیت انبوه سازان را نیز کاهش می دهد.
کاهش 63 درصدی انبوه سازان در تهران
براساس آمار ارائه شده از سوی انجمن انبوه سازان تهران، در حال حاضر بیش از 6 هزار انبوه ساز در کشور وجود دارد. انجمن های انبوه سازی در سراسر کشور و به تفکیک هر استان دایر است که انبوه سازان هر استان با عضویت در این انجمن ها فعالیت های ساخت وساز مربوط به استان خود را انجام می دهند.
طبق اعلام انجمن سراسری شرکت های ساختمانی، طی سال های اخیر بسیاری از شرکت های انبوه ساز فعال یا از چرخه تولید مسکن خارج شده اند یا فعالیت خود را در حوزه های دیگری ادامه داده اند. به این تعداد باید شرکت های انبوه سازی را که از ادامه فعالیت در ایران ناامید شدند و برای ساخت وساز به کشور های همسایه کوچ کرده اند نیز اضافه کرد.
تا سال گذشته، 110 عضو فعال در انجمن انبوه سازان تهران فعالیت می کردند، اما در حال حاضر تعداد اعضای فعال این انجمن به 40 عضو فعال کاهش یافته است. این در حالی است که از یک سو نیاز کشور به مسکن ایجاب می کند تعداد فعالان صنعت ساخت وساز افزایش یابد و از سوی دیگر، طرح های جدید دولت و وزارت راه وشهرسازی برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی، نیازمند شرکت های انبوه سازی است که اکنون و به واسطه عدم حمایت های دولت و اجرای سیاست های نادرست وزیر پیشین راه وشهرسازی، از فعالیت در این حوزه منصرف شده اند.
انحصارطلبی انبوه سازان دولتی
مدیرعامل یک شرکت ساختمانی انبوه ساز می گوید: «شرکت های ساختمانی یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند، چراکه سیاستگذاری های وزارت راه وشهرسازی که متولی سیاستگذاری در عرصه ساخت وساز کشور است باعث شده سهم انبوه سازان در مشارکت در حوزه ساخت وساز کاهش یابد تا جایی که جایگاه انبوه سازان در بخش نظارت بر ساخت وساز نیز تنزل پیدا کرده است.
این سیاست های اشتباه، بازار مسکن را در رکود فرو برده و علاوه بر این موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن شده است. در این شرایط واضح است که ساخت وساز برای انبوه ساز صرفه اقتصادی ندارد، لذا سازندگان مجبور به ترک یا تغییر شغل هستند. وضعیت فعلی انبوه سازان به قدری نامناسب و نگران کننده است که پایان انبوه سازی در کشور دور از انتظار نیست؛ اتفاقی که طبق تمامی برنامه های توسعه ای طی سال های اخیر، قرار نبود وضعیت ساخت وساز در کشور را به این مرحله بکشاند.
نکته نگران کننده در این راستا این است که بسیاری از انبوه سازان به واسطه تغییر یا ترک شغل خود ناچار به تعدیل نیرو ها شده اند و به این ترتیب بر تعداد بیکاران جامعه افزوده اند.» به گفته او، قرار بود انبوه سازانی که به صورت حرفه ای فعالیت می کردند در بستر تشکیل انجمن های انبوه سازی علاوه بر تامین منافع صنفی خود و برخورداری از حمایت های دولتی، پل ارتباطی میان دولت و انبوه سازان ایجاد کنند؛ اما متاسفانه انحصارطلبی انبوه سازان دولتی این فرصت را از بخش خصوصی گرفت.
درواقع انبوه سازان دولتی سعی می کردند سهمی از حوزه مسئولیت آن ها کاسته نشود، در نتیجه هیچ تمایلی به واگذاری بخشی از مسئولیت ها به انجمن ها نداشتند و اجازه عرض اندام به سازندگان حرفه ای انبوه ساز بخش خصوصی ندادند. در این میان استفاده از موقعیت دولتی بودن این انبوه سازان نیز بر کاهش سهم انبوه سازان بخش خصوصی در صنعت ساخت وساز افزود.
مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های انبوه ساز با گلایه از بی ثمر بودن سیاست های وزارت راه وشهرسازی در حوزه ساخت وساز معتقد است وضعیت کنونی بازار مسکن، آینده مبهمی را نشان می دهد. او که به دلیل وضعیت نامناسب صنعت ساخت وساز، در آستانه تعطیلی شرکت ساختمانی خود است، می گوید باید تا پیش از ورشکستگی، فعالیت دیگری را آغاز کند.
عملکرد دولت؛ مدل توسعه بدون حمایت
نه تن ها در حوزه ساخت وساز، بلکه در تولید هر محصولی، تولید انبوه، موجب کاهش هزینه های تولید، صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از فناوری های نوین، ارتقای کیفیت و افزایش درصد اشتغالزایی می شود. حال اگر الگوی تولید انبوه در صنعت ساخت وساز مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر مزایای ذکرشده، موجب کاهش قیمت مسکن و تامین نیاز کشور به مسکن خواهد شد. مزیت دیگر انبوه سازی مسکن، عرضه همزمان تعداد زیادی خانه به متقاضیان است به این معنا که در یک زمان، بخش قابل توجهی از نیاز جامعه به مسکن تامین می شود. واضح است این شیوه تامین مسکن همزمان بار سنگینی را از دوش دولت برداشته و دولت را در جهت عمل به وظایفش هدایت می کند. به این ترتیب دولت ها درصورتی که به انجام وظایف خود پایبند باشند و اهداف برنامه توسعه ای را دنبال کنند، گریزی از حمایت انبوه سازان و فعالان ساخت وساز ندارند. به عبارت بهتر، ابزار رسیدن به اهداف توسعه در بخش مسکن، انبوه سازان هستند؛ بخشی که به دلیل سیاست های اشتباه دولت های یازدهم و دوازدهم به ویژه عملکرد ضدحمایتی عباس آخوندی از تولید مسکن، وضعیت کنونی انبوه سازان را بیش از پیش تضعیف کرده است. منبع: روزنامه فرهیختگان
منبع خبر : خبرگزاری دانشجو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   مسکن مهر   وزارت راه   پروانه   مسکن   بخش خصوصی   انبوه سازی   واحد مسکونی   واحد های مسکونی   انبوه   گذر زمان   مورد حمایت   صنعت   بازار مسکن   دولت تدبیر و امید   فرهنگی و اجتماعی   دولت احمدی نژاد   چشم انداز   پروژه های نیمه تمام   ساخت مسکن   تولید مسکن  
اخبار مرتبط
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
مشرق نیوز
انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
شعار سال
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
روزگار افول انبوه سازان مسکن
سازه نیوز
یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
مشرق نیوز
چرا طرح اقدام ملی ساخت مسکن، برای انبوه سازان جذاب نیست؟
تابناک
نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
خبرگزاری دانشجو
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
ایسنا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
نبض نفت
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
تسنیم
امروز بیکار نداشتیم اگر...
مشرق نیوز
هزار هکتار زمین در حال آماده سازی برای ورود به طرح اقدام ملی مسکن /تنها مشکل در اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی "پیش فروش "است
صدای مهندسی ایران
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایران اکونومیست
خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
فانوس نیوز
اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
دنیای اقتصاد
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایسنا
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
ورود سلاطین به بازار مسکن
فرارو
لزوم کاهش هزینه پروانه ساخت و نظام مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن/ اجرای قانون پیش فروش در طرح اقدام ملی الزامی است
صدای مهندسی ایران
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
سازه نیوز
«مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
خبرگزاری دانشجو
ادعای جدید انبوه سازان؛ توانایی تولید سالانه 1 میلیون واحد مسکونی
خبرگزاری خانه ملت
طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
نامه نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
ناطقان نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
حزب الله نیوز
اخبار مرتبط
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltمشرق نیوز : وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
bltشعار سال : انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltسازه نیوز : روزگار افول انبوه سازان مسکن
bltمشرق نیوز : یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
bltتابناک : چرا طرح اقدام ملی ساخت مسکن، برای انبوه سازان جذاب نیست؟
bltخبرگزاری دانشجو : نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltایسنا : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltنبض نفت : تولید مسکن روی ریل اصلاحات قرار گرفت
bltتسنیم : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltمشرق نیوز : امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltصدای مهندسی ایران : هزار هکتار زمین در حال آماده سازی برای ورود به طرح اقدام ملی مسکن /تنها مشکل در اتصال خانه اولی ها به طرح اقدام ملی "پیش فروش "است
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltایران اکونومیست : وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltفانوس نیوز : خبر خوش وزیر راه و شهرسازی در خصوص "مسکن"
bltدنیای اقتصاد : اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
bltایسنا : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltفرارو : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltصدای مهندسی ایران : لزوم کاهش هزینه پروانه ساخت و نظام مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن/ اجرای قانون پیش فروش در طرح اقدام ملی الزامی است
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltسازه نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltخبرگزاری دانشجو : «مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
bltخبرگزاری خانه ملت : ادعای جدید انبوه سازان؛ توانایی تولید سالانه 1 میلیون واحد مسکونی
bltنامه نیوز : طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltناطقان نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
bltحزب الله نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.