مخبر - 1398/06/27 - یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری

یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند ؛ از دیگر عناوین روزنامه های امروز است.
یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری

به گزارش مشرق، امروز چهارشنبه است و از دیشب ساعت 24 همزمان با آغاز پرداخت یکصد و سومین مرحله پرداخت یارانه نقدی، حدود 800 هزار نفر از فهرست بلند بالای 75 میلیون نفری خیل یارانه بگیران حذف شدند.

* فرهیختگان - 63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند

فرهیختگان از روزگار افول انبوه سازان مسکن خبر داده است: عبارت «انبوه سازی» در حوزه ساخت وساز با تدوین برنامه سوم توسعه، وارد ادبیات اقتصادی کشور شد. به این معنا که از زمان شروع برنامه سوم توسعه، تولید انبوه مسکن مورد توجه سیاستگذاران این حوزه قرار گرفت و ضرورت روی آوردن به انبوه سازی با اهداف مشخص، بیش از پیش احساس شد. د

ر ماده 138 فصل 19 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور آمده است: «به منظور افزایش سهم تولید انبوه مسکن از کل ساخت وسازهای کشور و همچنین افزایش تولید واحدهای مسکونی کوچک، سازندگان اعم از خصوصی و تعاونی مورد حمایت های ویژه ای از سوی دولت قرار می گیرند.»

این قانون که در سال 79 به عنوان چشم انداز توسعه در بخش مسکن تصویب شد، امکان استفاده از ظرفیت های بی شماری را که در حوزه مسکن تا پیش از آن مغفول مانده بود فراهم و فعالان صنعت ساخت وساز را که تا آن زمان معمولا به صورت انفرادی یا تشکل های کوچک فعالیت می کردند را گرد هم جمع کرد و در گذر زمان شرکت های انبوه سازی متعددی را شکل داد.

به این ترتیب صنعت ساخت وساز کشور وارد دوره جدیدی شد و ساخت مسکن به شکل انبوه در دستورکار دولت و بخش خصوصی قرار گرفت. فعالیت انبوه سازان با آغاز ساخت پروژه مسکن مهر به اوج خود رسید اما پس از پایان دولت دهم و واگذاری پروژه های نیمه تمام مسکن مهر به دولت یازدهم، افول صنعت انبوه سازی ساختمان نیز آغاز شد.

کاهش 14 درصدی سهم انبوه سازی

طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت راه وشهرسازی، سهم انبوه سازی مسکن از ساخت وساز در مناطق شهری کشور طی سال های 85 تا 91 روند صعودی داشته است. به این ترتیب که سهم انبوه سازی ساختمان های سه طبقه و بیشتر در ساخت و ساز در سال 85 معادل 39 درصد بوده که این رقم در سال 86 به 54 درصد و در پایان سال 91 (آخرین سال دولت دهم) به 65 درصد رسیده است.

طبق همین آمار، در سال 92 سهم انبوه سازی ساختمان های سه طبقه و بیشتر از کل صنعت ساخت وساز با یک درصد کاهش به 64 درصد رسید. این روند همچنان تا پایان دولت یازدهم ادامه داشت به حدی که در پایان سال 95، سهم انبوه سازی مسکن از کل ساخت وساز در کشور به 53 درصد کاهش یافت.

این آمار، آخرین آمار وزارت راه وشهرسازی از میزان انبوه سازی در کشور است. بنابراین برای بررسی وضعیت انبوه سازی در کشور طی سال های 96 و 97 باید نگاهی به آمار صدور پروانه های ساختمانی انداخت. طبق آمار مرکز آمار ایران در سال ١٣٩٦، تعداد پروانه واحد مسکونی صادره شده برای احداث ساختمان 50 درصد کاهش و در نیمه اول سال 97 (طبق آخرین آمار) 45 درصد نسبت به سال 95 کاهش داشته است.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت سهم انبوه سازی در کل ساخت وساز کشور در سال 97 تا کمتر از 50 درصد نیز کاهش یافته است. بدیهی است کاهش سهم انبوه سازی از صنعت ساخت وساز، سهم فعالان این بخش و میزان فعالیت انبوه سازان را نیز کاهش می دهد.

کاهش 63 درصدی انبوه سازان در تهران

براساس آمار ارائه شده از سوی انجمن انبوه سازان تهران، در حال حاضر بیش از 6 هزار انبوه ساز در کشور وجود دارد. انجمن های انبوه سازی در سراسر کشور و به تفکیک هر استان دایر است که انبوه سازان هر استان با عضویت در این انجمن ها فعالیت های ساخت وساز مربوط به استان خود را انجام می دهند.

طبق اعلام انجمن سراسری شرکت های ساختمانی، طی سال های اخیر بسیاری از شرکت های انبوه ساز فعال یا از چرخه تولید مسکن خارج شده اند یا فعالیت خود را در حوزه های دیگری ادامه داده اند. به این تعداد باید شرکت های انبوه سازی را که از ادامه فعالیت در ایران ناامید شدند و برای ساخت وساز به کشورهای همسایه کوچ کرده اند نیز اضافه کرد.

تا سال گذشته، 110 عضو فعال در انجمن انبوه سازان تهران فعالیت می کردند، اما در حال حاضر تعداد اعضای فعال این انجمن به 40 عضو فعال کاهش یافته است. این در حالی است که از یک سو نیاز کشور به مسکن ایجاب می کند تعداد فعالان صنعت ساخت وساز افزایش یابد و از سوی دیگر، طرح های جدید دولت و وزارت راه وشهرسازی برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی، نیازمند شرکت های انبوه سازی است که اکنون و به واسطه عدم حمایت های دولت و اجرای سیاست های نادرست وزیر پیشین راه وشهرسازی، از فعالیت در این حوزه منصرف شده اند.

انحصارطلبی انبوه سازان دولتی

مدیرعامل یک شرکت ساختمانی انبوه ساز می گوید: «شرکت های ساختمانی یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند، چراکه سیاستگذاری های وزارت راه وشهرسازی که متولی سیاستگذاری در عرصه ساخت وساز کشور است باعث شده سهم انبوه سازان در مشارکت در حوزه ساخت وساز کاهش یابد تا جایی که جایگاه انبوه سازان در بخش نظارت بر ساخت وساز نیز تنزل پیدا کرده است.

این سیاست های اشتباه، بازار مسکن را در رکود فرو برده و علاوه بر این موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن شده است. در این شرایط واضح است که ساخت وساز برای انبوه ساز صرفه اقتصادی ندارد، لذا سازندگان مجبور به ترک یا تغییر شغل هستند. وضعیت فعلی انبوه سازان به قدری نامناسب و نگران کننده است که پایان انبوه سازی در کشور دور از انتظار نیست؛ اتفاقی که طبق تمامی برنامه های توسعه ای طی سال های اخیر، قرار نبود وضعیت ساخت وساز در کشور را به این مرحله بکشاند.

نکته نگران کننده در این راستا این است که بسیاری از انبوه سازان به واسطه تغییر یا ترک شغل خود ناچار به تعدیل نیروها شده اند و به این ترتیب بر تعداد بیکاران جامعه افزوده اند.» به گفته او، قرار بود انبوه سازانی که به صورت حرفه ای فعالیت می کردند در بستر تشکیل انجمن های انبوه سازی علاوه بر تامین منافع صنفی خود و برخورداری از حمایت های دولتی، پل ارتباطی میان دولت و انبوه سازان ایجاد کنند؛ اما متاسفانه انحصارطلبی انبوه سازان دولتی این فرصت را از بخش خصوصی گرفت.

درواقع انبوه سازان دولتی سعی می کردند سهمی از حوزه مسئولیت آنها کاسته نشود، در نتیجه هیچ تمایلی به واگذاری بخشی از مسئولیت ها به انجمن ها نداشتند و اجازه عرض اندام به سازندگان حرفه ای انبوه ساز بخش خصوصی ندادند. در این میان استفاده از موقعیت دولتی بودن این انبوه سازان نیز بر کاهش سهم انبوه سازان بخش خصوصی در صنعت ساخت وساز افزود.

مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های انبوه ساز با گلایه از بی ثمر بودن سیاست های وزارت راه وشهرسازی در حوزه ساخت وساز معتقد است وضعیت کنونی بازار مسکن، آینده مبهمی را نشان می دهد. او که به دلیل وضعیت نامناسب صنعت ساخت وساز، در آستانه تعطیلی شرکت ساختمانی خود است، می گوید باید تا پیش از ورشکستگی، فعالیت دیگری را آغاز کند.

عملکرد دولت؛ مدل توسعه بدون حمایت

نه تنها در حوزه ساخت وساز، بلکه در تولید هر محصولی، تولید انبوه، موجب کاهش هزینه های تولید، صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده از فناوری های نوین، ارتقای کیفیت و افزایش درصد اشتغالزایی می شود. حال اگر الگوی تولید انبوه در صنعت ساخت وساز مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر مزایای ذکرشده، موجب کاهش قیمت مسکن و تامین نیاز کشور به مسکن خواهد شد. مزیت دیگر انبوه سازی مسکن، عرضه همزمان تعداد زیادی خانه به متقاضیان است به این معنا که در یک زمان، بخش قابل توجهی از نیاز جامعه به مسکن تامین می شود. واضح است این شیوه تامین مسکن همزمان بار سنگینی را از دوش دولت برداشته و دولت را در جهت عمل به وظایفش هدایت می کند. به این ترتیب دولت ها درصورتی که به انجام وظایف خود پایبند باشند و اهداف برنامه توسعه ای را دنبال کنند، گریزی از حمایت انبوه سازان و فعالان ساخت وساز ندارند. به عبارت بهتر، ابزار رسیدن به اهداف توسعه در بخش مسکن، انبوه سازان هستند؛ بخشی که به دلیل سیاست های اشتباه دولت های یازدهم و دوازدهم به ویژه عملکرد ضدحمایتی عباس آخوندی از تولید مسکن، وضعیت کنونی انبوه سازان را بیش از پیش تضعیف کرده است.

* خراسان - قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری

خراسان نوشته است: سیزدهم شهریورماه، یک خبر عجیب در خصوص سرمایه گذاری چینی ها در ایران، فضای رسانه ای را درنوردید. بر این اساس یک رسانه انگلیسی به نام پترولیوم اکونومیست به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به وزارت نفت ایران مدعی شد تهران با پکن برای سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت و حمل و نقل ایران به توافق رسیده است و بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری هم در پنج سال نخست انجام خواهد شد. این خبر که غیر از منبع ناشناس یادشده، هیچ رسانه دیگری مستقلاً آن را منتشر نکرد، با واکنش های مختلفی روبه رو شد. برخی از کارشناسان آن را صحیح فرض کردند و درباره ابعاد آن به اظهار نظر پرداختند. با این حال، تک منبع ماندن این خبر به همراه برخی ابهامات دیگر، علامت سوال بزرگی را پیش روی آن نهاد.

در هر حال، دیروز دو خبر منتشر شد که به نظر می رسد تا حد زیادی تکلیف این ماجرا را مشخص می کند. به گزارش خبرگزاری فارس، ابتدا صبح دیروز و در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه این اتاق، به بیان شنیده های خود درباره این موضوع پرداخت. فریال مستوفی گفت از شرکت های چینی شنیده است که ایران و چین یک قرارداد 400 میلیارد دلاری امضا کرده اند که بر اساس آن، شرکت های چینی بدون ورود در مناقصات می توانند کار را به عهده بگیرند. همچنین ایران نفت را بین رقم 20 تا 30 درصد ارزان تر به چین خواهد فروخت.

اما با گذشت چند ساعت، این موضوع با واکنش رئیس اتاق مشترک ایران و چین روبه رو شد. مجیدرضا حریری با بیان این که انتشار چنین خبری به نظر می رسد شیطنت رسانه ای باشد،گفت: این مطلب تاکنون از هیچ منبع رسمی اعلام نشده و برای اولین بار در این زمینه یک رسانه غربی درباره امضای قرارداد 400 میلیارد دلار بین ایران و چین ادعا کرد. حریری گفت: متاسفانه در 15 روز گذشته این خبر تکرار شده است.این در حالی است که با پیگیری از یک منبع رسمی، این منبع موثق و رسمی، طرح چنین موضوعی را توهم خواند و آن را به شدت تکذیب کرد.

این فعال اقتصادی اظهار کرد: منابع موثق چنین اخباری، باید منابع رسمی چینی یا منابع رسمی در ایران باشد که هیچ کدام از این منابع تا این لحظه در این باره صحبت نکرده اند.

حریری با اشاره به این که از ابتدای انقلاب تاکنون جذب سرمایه گذاری خارجی رقمی حدود 85 میلیارد دلار بوده است، گفت: بنابراین منطقی به نظر نمی رسد که به یک باره از سوی یک کشور پیشنهادی پنج برابر چهل سال گذشته برای سرمایه گذاری مطرح شده باشد.

در همین حال یک مقام آگاه نیز در گفت و گو با تابناک ضمن تایید ارائه بسته پیشنهادی از سوی ایران به چین در سفر اخیر ظریف به پکن تاکید کرد که این بسته هنوز حتی به مرحله مذاکره نرسیده است و اعداد اعلامی صرفا گمانه زنی یک رسانه چینی از قابلیت های اقتصاد ایران برای پذیرش سرمایه گذاری چین است.

به گزارش خراسان، اگر چه بازه پنج ساله سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری، با بازه 25 ساله روابط راهبردی ایران و چین چندان تناسب ندارد، در هر حال، وجود توافقی مشابه ولو در ابعاد محدودتر قطعاً در پیشبرد اهداف اقتصادی و تجاری کشور موثر است. نکته قابل تامل دیگر درباره تخفیف 20 تا 30 درصدی بیان شده در اصل خبر برای فروش نفت به چین، این است که به گواه کارشناسان، در دوران تحریم ها و با بروز اشکال در مراوده های بانکی، انتقالات مالی با هزینه 20 تا 30 درصدی برای بخش تجاری کشور انجام شده است بنابراین این موضوع نیز در قیاس با آن، ارزان فروشی محسوب نمی شود.

* جهان صنعت - استدلال بی منطق در مخالفت با واگذاری سهام دولتی دو خودروساز

جهان صنعت درباره خصوصی شدن ایران خودرو و سایپا نوشته است: در حالی که شورای نگهبان با فروش بیش از 14 و 17 درصد از سهام ایران خودرو و سایپا مخالفت و اعلام کرد دولت باید سهام این دو شرکت را حفظ کند و همچنان صنعت خودرو حضور داشته باشد برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند با وجود تمامی سنگ اندازی ها و لابی گری ها برای حفظ شرایط فعلی، باید واگذاری سهام دو کارخانه ایران خودرو و سایپا عملی شود. این در حالی است که مصوبه هیات عالی واگذاری به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی حکایت از جدی تر شدن تصمیم دولت برای واگذاری باقیمانده سهامش در 18 شرکت دولتی فعال در بورس دارد. از جمله این شرکت ها ایران خودرو و سایپا هستند که سهام دولت در ایران خودرو 13 درصد و در سایپا 3/17 درصد است. براساس اعلام اولیه وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی این سهام از طریق بورس و به صورت بلوکی حداکثر تا پایان سال 1399 واگذار خواهد شد. اما این اقدام دولت چه تاثیری بر وضعیت به شدت رانتی صنعت خودروسازی و چه آثاری در بازار واسطه گری خودرو خواهد داشت؟ کارشناسان و صاحب نظران با یادآوری اجرای «بد» اصل 44 قانون اساسی در گذشته سرنوشت این تصمیم دولت را تکرار تجربه تلخ گذشته و تسلط بیش از پیش خصولتی ها بر صنعت خودروسازی کشور می دانند. اما آیا کمیسیون صنایع و معادن مجلس که برخی اعضای آن در بخش های مختلف صنعت خودرو دارای سوابق اجرایی هستند، این ابهامات را تایید می کنند؟ سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابعاد پیدا و پنهان واگذاری سهام دولت در شرکت های خودروسازی را کالبدشکافی کرد و واگذاری تتمه سهام دولت در ایران خودرو و سایپا را در نهایت به نفع صنعت خودرو و مصرف کنندگان این صنعت دانست هر چند که نفع کوتاه مدت و میان مدت آن را در جیب شبه دولتی ها و خصولتی ها دانست.

ابهامات یک طرح

شورای نگهبان برای مصوبه مجلس درباره ساماندهی صنعت خودرو، ایراداتی مطرح و با ارسال نامه ای به رییس مجلس ، نکاتی را اعلام کرد. طبق مصوبه مجلس ، دولت مکلف به فروش بیش از 14 و 17 درصد از سهام ایران خودرو و سایپا بود اما شورای نگهبان با اشاره به اصل 44 قانون اساسی ، اعلام کرد دولت باید سهام این دو شرکت را حفظ کند و همچنان صنعت خودرو حضور داشته باشد. طبق اصلاحیه مجلس ، دولت موظف است طی مدت سه سال از لازم الاجرا شدن این قانون با اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی و قوانین مربوطه ، زمینه رقابت پذیری صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که صرفا اقدامات نظارتی و سیاستگذاری و تنظیم گری انجام دهد. همچنین طبق مصوبه طرح ساماندهی صنعت خودرو، خودروسازان مکلف به پذیرش مسوولیت مدنی در قبال خسارات ناشی از تصادفات بودند اما شورای نگهبان اعلام کرد: در ماده 7 با عنایت به اینکه مشخص نیست مبدأ دوره پنج ساله چه زمانی است، ابهام دارد. همچنین اطلاق مسوولیت تولیدکننده در جایی که خریدار عالم به عیوب بوده، خلاف موازین شرع شناخته می شود. ایرادات شورای نگهبان این است که تعیین زمان پنج ساله از اولین شماره گذاری، در صورتی که با گذشت این زمان نیز خسارت و تلفات حادثه، قابل انتساب به شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی یا واردکننده خودرو باشد خلاف موازین شرع است. شورای نگهبان همچنین تاکید کرد از جهت اینکه مشخص نیست شناسایی مسوولیت مدنی برای شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی یا واردکننده، نافی مسوولیت کیفری است یا خیر، ابهام دارد. در خصوص میزان تاثیر هر کدام از اسباب در حادثه و مسوولیت آنها، نظر فقهای شورای نگهبان متعاقبا اعلام می شود.

تمرکز بر انحصار

موضوع واگذاری سهام دو خودروساز در شرایطی مطرح می شود که تمرکز مجموعه حاکمیت روی جلوگیری از ایجاد انحصار در خودروسازی است. اما نکته کلیدی در خصوص نظر شورای نگهبان دیده می شود آن هم حفظ حاکمیت دولت بر دو خودروساز بزرگ کشور است. اینکه باید دولت همچنان در صنعت خودروسازی کشور مدیریت و نفوذ داشته باشد و با این استدلال به این نتیجه می رسیم که در حال حاضر امکان خصوصی سازی این دو خودروساز امری نشدنی است اما به راحتی نمی توان از کنار این اقدام ملی گذشت چراکه خصوصی سازی خودروسازی کشور راه نجات این صنعت است و باید با توجه به شرایط اقتصادی کشور این مهم انجام شود اما قبل از واگذاری این صنعت به بخش خصوصی قطعا نیاز به اصلاح زیرساخت هاست که این بار هم قبل از بیان این طرح به این موضوع پرداخته نشده است. به این ترتیب برای خصوصی سازی موثر مجموعه حاکمیت نباید از ایجاد شرکت های خصوصی بزرگ هراس داشته باشد. اما چنانچه واگذاری سهام به صورت خرد صورت بگیرد باید منتظر عواقب این نوع واگذاری نیز باشیم چراکه این نوع واگذاری مشکلات بیشتری ایجاد می کند به طوری که این احتمال وجود دارد یا اداره این شرکت ها مانند شرکت های واگذار شده به ورطه نابودی کشیده شود. از این رو در مرحله نخست، باید با فروش اموال مازاد و شرکت های زیرمجموعه این دو خودروساز مانند ایران خودرودیزل ، سایپادیزل و… راه را برای کسب نقدینگی و تمرکز سرمایه در یک مرکز، واگذاری را در اولین مرحله کلید زد. از سوی دیگر شرکت های قطعه ساز این دو خودروساز امروز با تاسف به دنبال نقدینگی جهت تامین نیاز این دوخودروساز هستند و همین موضوع رانت و فساد را به این بدنه هدایت می کند و از سوی دیگر به دلیل نبود پول، مشکل تولید قطعه را به بازار مصرف هم می رساند. واگذاری این دو بخش از خودروسازی می تواند راه را برای مسیر واگذاری سهام باقیمانده دولت در خودروسازی هموار کند نباید در این مسیر شتاب کرد چراکه با کوچک ترین حرکت اشتباه، دیگر نمی توانند اثرات مخرب را جبران کنند.

- کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست

جهان صنعت درباره گرانی ها گزارش داده است: این روزها نوشتن درباره مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی مملکت برای هر نویسنده ای کاری بسیار دشوار و طاقت فرساست. یکی به دلیل اینکه گوش هیچ دولتمرد و مسوول اجرایی بدهکار آنچه نویسندگان مطبوعات می نویسند، نیست چنان که گویی این نوشته ها بر باد نوشته می شود و دیگر آنکه سیاهه مشکلات کوچک و بزرگ مملکت به قدری بلندبالاست که پرداختن به تمامی آنها به قول معروف مثنوی هفتاد من کاغذ شود. اما در یک نگاه کلی می توان گفت آنچه بیش از هر چیزی مردم را آزار می دهد فقدان عنصر شفافیت و صداقت در اقدامات و تصمیم گیری های دولت و دیگر کسانی است که هر کدام آشکار یا پنهان نقش و مسوولیتی در اداره امور کشور برعهده دارند. از شخص رییس جمهور گرفته تا دیگر مقامات دولتی و حکومتی آدرس درستی از سرچشمه بروز این همه مشکلات و عوامل ایجادکننده آن به مردم و افکار عمومی نمی دهند. یک روز می گویند مملکت از نظر ذخایر ارزی هیچ کمبودی ندارد، فردای همان روز به دلیل کاهش عرضه ارز به بازار می بینیم نرخ ارز در بازار آزاد رو به افزایش گذاشته. وزیر نفت طی یک ماه در مصاحبه ها و دیدارهای خود با خبرنگاران رسانه ها مطالب ضد و نقیضی درباره افزایش یا عدم افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی کردن یا سهمیه بندی نکردن بنزین بر زبان می آورد و با این ضد و نقیض گویی ها که معنایی جز شفاف نبودن تصمیم گیری ها ندارد، مردم را دچار سرگردانی و نگرانی می کند.

رییس جمهور در مناسبت های مختلف به مردم درباره جلوگیری از افزایش قیمت ها و کاهش نرخ تورم دلگرمی می دهد، اما به دلیل همان نبود شفافیت و وحدت رویه در تصمیم گیری های دولت، قبوض مصرف برق با نزدیک به دو برابر مبالغ همیشگی به در منازل و محل کار مردم ارسال می شود و هیچ یک از مسوولان وزارت نیرو درباره دلایل این همه افزایش قیمت که معنایی جز سرکوب بودجه و درآمد خانوارها ندارد، کمترین توضیحی به مردم نمی دهند و آقای رییس جمهور هم وزیر نیروی دولت خود را به خاطر افزایش تعرفه برق مصرفی مردم و خودداری از دادن توضیح به آنها مواخذه نمی کند. بی تردید مشابه همین سناریو فردا در مورد تعرفه مصرف گاز خانگی و صنفی و صنعتی و در مورد بنزین و دیگر فرآورده های سوختی تکرار خواهد شد و نه وزرای مربوطه و نه شخص آقای رییس جمهور یا رییس همیشه خندان و همیشه خوش بین سازمان برنامه وبودجه و نه سخنگوی محترم دولت فخیمه توضیحی درباره دلایل این افزایش کمرشکن قیمت ها به مردم نخواهند داد و مردم هم مثل همیشه چاره ای جز اطاعت از این تصمیم گیری های غیرشفاف و متناقض نخواهند داشت و کسی هم از مسوولان دولت محترم نخواهد پرسید که آیا این افزایش بهای آب و برق و گاز مصرفی مردم هم گناهش به گردن ترامپ و تحریم های اقتصادی آمریکاست؟ کسی هم نمی پرسد شما که می گویید مملکت از نظر ذخایر ارزی هیچ کمبودی ندارد اما همزمان ورود ده ها قلم کالای مورد نیاز مردم را ممنوع اعلام می کنید یا ارز دولتی یا همان ارز جهانگیری برای واردات مواد اولیه تولیدکنندگان و صنعتگران تخصیص نمی دهید، آیا این عدم انطباق گفتارها با کردارها و عملکردها هم نتیجه تحریم های اقتصادی آمریکا یا آن طور که آقای رییس جمهور در هر مناسبتی از آن شکوه می کند، نتیجه محدود بودن قدرت و اختیارات دولت است یا سوء مدیریت ها و سوء تدبیرها و گماردن برخی افراد کوچک در راس مسوولیت های بزرگ؟ آیا آن همه اختلاس های هزاران میلیارد تومانی و حیف و میل های بزرگی که به زیان اقتصاد مملکت و سفره خانواده های ایرانی در دولت های قبلی، در دولت های یازدهم و دوازدهم هم صورت گرفته، گناهش به گردن تحریم های اقتصادی آمریکاست؟ چرا میان حرف و عمل دولتمردان و مدیران اجرایی ما فاصله از عرش تا فرش وجود دارد و هیچ بازخواست و مواخذه ای در کار نیست. طرفه آنکه وقتی انتقادها از سوء عملکرد یک وزیر یا یک مقام عالی رتبه در جامعه شدت می گیرد آن وزیر و آن مقام عالی رتبه را به جای عزل و تنزل رتبه، از مقامی که دارد برمی دارند و همان پست و سمت را در جای دیگری به او می دهند. کاری به سرنوشت وزیران و مدیران خاطی در کشورهایی چون ژاپن و کره که وقتی خطای آنها رسانه ای می شود، از شدت احساس شرمندگی در برابر مردم و جامعه دست به خودکشی می زنند و با دست خود به زندگی خود خاتمه می دهند نداریم، اما در بسیاری از همین کشورهای آسیایی و حتی آفریقایی سوء عملکردها و سوء مدیریت های دولتمردان و مسوولان بلندپایه را به خاطر حفظ اعتماد عمومی هم که شده، سخت کیفر می دهند و از داشتن هر مقام و منصب دولتی محروم می کنند، اما گویا در اینجا همه دولتمردان ما نظرکرده هستند و هر اندازه ضعیف و ناتوان و بعضا خلافکار هم که باشند مقام و منصب های عالی دولتی سال های طولانی مثل توپ بسکتبال میان شان دست به دست می شود. آخر چرا؟ چرا برای یک بار هم که شده حاکمیت با وضع قوانین قاطع، شفاف و روشن طلسم این دور باطل را به خاطر صلاح ملک و ملت درهم نمی شکند و با این طلسم شکنی، زمینه و شرایط را برای سپردن مسوولیت های کلان کشور به شایستگان و مدیران لایق و وطن دوست فراهم نمی سازد.

در شب های دهه اول محرم شاهد حضور بسیاری از وزرا و مقامات عالی رتبه که عملکرد آنها در ادوار مختلف، اقتصاد کشور و وضعیت زندگی مردم و معیشت آنها را به این روز سیاه انداخته است، بوده ایم، اما اگر پیام عاشورا و مکتب اباعبدالله الحسین را با گوش جان مورد توجه قرار دهیم و آن را با عملکرد و نتیجه کار دولتمردان و مقامات عالی رتبه کشورمان مقایسه کنیم، بدون شک و یقین می توانیم بگوییم که دل حضرتش از آنچه که امروز بر ما می گذرد خون است، اما حضرات همچنان بر خر مراد مناصب و مقامات خود سوارند و خود را هم از بابت این همه سوء مدیریت، پاسخگوی هیچ کس نمی دانند. تو گویی که آنها در سیاره دیگری زندگی می کنند چون نه خانه هایشان، نه سفره هایشان، نه مدرسه فرزندان شان، نه میزان حقوق و مزایایشان و تجملات زندگی شان هیچ شباهتی با زندگی اکثریت قریب به اتفاق خانوارهای ایرانی در این شرایط سخت و طاقت فرسا ندارد. آنها دم از مردم و مشکلات زندگی مردم می زنند اما خرج همه چیزشان را از مردم جدا کرده اند. آنها حکم رانندگانی را دارند که چراغ راهنمای اتومبیل خود را به چپ می زنند، اما به راست می پیچند و این وضعیت تا زمانی که شایستگان واقعی زمام امور مدیریت کشور را در دست نگیرند و شفاف سازی تمامی امور و پاسخگویی دقیق و صادقانه به مردم به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر به فرهنگ عمومی دولتمردان و مدیران اجرایی کوچک و بزرگ ما تبدیل نشود، همچنان ادامه خواهد یافت و از همه بدتر آنکه پایه های اعتماد عمومی به دولت و دولتمردان هر روز سست تر خواهد شد چون مردم نمی دانند کدام حرف آنها را باور کنند. دم خروس را یا قسم حضرت عباس را!

* ایران - یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد

ایران درباره یارانه نقدی گزارش داده است: امروز چهارشنبه است و از دیشب ساعت 24 همزمان با آغاز پرداخت یکصد و سومین مرحله پرداخت یارانه نقدی، حدود 800 هزار نفر از فهرست بلند بالای 75 میلیون نفری خیل یارانه بگیران حذف شدند.

دولت مطابق با دستور مجلس و تبصره 14 قانون بودجه سال جاری، تصمیم گرفته، حاضران در سه دهک درآمدی بالا در جمعیت 75 میلیون نفری یارانه بگیران را حذف یا غربالگری کند.دولت از آذر ماه سال 1389 هر ماه یارانه می دهد. بیش از 91 درصد جمعیت یک کشور 83 میلیون نفری یارانه می گیرند.اما تاکنون دولت تصمیم قطعی و یکباره ای برای شناسایی و خروج این افراد از فهرست بزرگ گیرندگان یارانه نداشته است.اینک هم فهرست دقیق افرادی که در میان دهک های درآمدی هشتم تا دهم قرار دارند، وجود ندارد.دولت می گوید:«شناسایی این افراد، سخت است و دشوار.»کارشناسان می گویند:«حدود 10 میلیون نفری می شوند.» و برآورد نیمه رسمی، حدود 30 میلیون نفر است.

به طور دقیق مشخص نیست که دولت چقدر یارانه می دهد، چرا که جریان حذف یا اضافه ناشی از راستی آزمایی یارانه بگیران حذف شده مستمراً ادامه دارد.

چندی قبل، زمانی که دولت هر ماه به حدود 78 میلیون نفری خرجی یارانه ای می داد و حدود دو تا سه میلیون نفر از فهرست جدا نشده بودند، یکی از مقامات ارشد دولتی، رقم ماهانه 4200 میلیارد تومان را به زبان آورد.

سخنگوی دولت این هفته با خبرنگاران در این باره سخن گفت.علی ربیعی اعلام کرد:«30 میلیون نفر از فهرست گیرندگان یارانه خارج می شوند.» و اضافه کرد:«برای تکمیل پایگاه های اطلاعاتی، دستوری صادر شده که روز به روز وضعیت آن بهتر می شود.»

حال بر اساس تحلیل های دولت، با حذف 800 هزار نفر از فهرست یارانه بگیران، ماهانه 36 میلیارد و 400 میلیون تومان از بودجه یارانه کاسته و صرفه جویی می شود.دولت انتظار دارد، با تداوم روند حذف یارانه بگیران، طی نیمه دوم سال مبلغی بیش از 436 میلیارد تومان صرفه جویی شود.انتظار سخنگوی دولت هم برای صرفه جویی یکساله، مبلغی دو برابر، یعنی بیش از 873 میلیارد تومان است.

یارانه بگیران پردرآمد

اما چرا سیاستگذاران حذف یارانه بگیران لاکچری نشین را کلید زده اند.واقعیت این است که دولت به پوسته سخت ناترازی دخل وخرج کشور رسیده است. کسری بودجه سال جاری بالا بود و این باعث شده که سران قوا در نشست شورای هماهنگی، به کاهش سقف بودجه کشور رأی دهند. مبلغ تعدیل بودجه 386 هزار میلیارد تومان است.این در حالی است که سقف منابع عمومی بودجه 449 هزار میلیارد تومان بود.یعنی 63 هزار میلیارد تومان منابع درآمدی و هزینه ای بودجه تقلیل پیدا کرد. این تصمیم یکی از اقدامات برای افزایش تاب آوری اقتصاد است. بنابراین راهی جز کاهش هزینه ها بویژه هزینه های جاری نبوده و نیست و واقعی سازی هدفمندسازی یارانه ها یکی از این هاست.

حال حذف دهک های پردرآمد از فهرست گیرندگان یارانه یکی از مهم ترین اولویت های دولت است که به گواه بسیاری از روزنامه نگاران و کارشناسان این کار باید به محض مصوبه مجلس انجام می شد تا از انحراف در تخصیص منابع عمومی زودتر جلوگیری می شد.

پرداخت هدفمند یارانه های نقدی یکی از سیاست های کلان اقتصادی به منظور تقویت توان اقتصادی گروه های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و رشد متوازن بوده است، اما شروع، اصرار و تداوم پرداخت یارانه ها به صورت کاملاً غیرهدفمند، هدف های اولیه این طرح را امروز به صورت جدی با تردید روبه رو کرده است. پرداخت یکسان یارانه نقدی میان 60 میلیون ایرانی کرد و بعدها همچنان با نام نویسی سایر جاماندگان، دست رد هم به سینه کسی نزد. تداوم حرکت در مسیر نادرست و وجود انحراف در پرداخت یارانه ها ادامه یافت، چرا که کسی نباید ناراحت می شد. تا اینکه از یکی دو سال گذشته حذف افراد پردرآمد از لیست بزرگ به صورت شیب آهسته آغاز شد. واقعیت این است که فارغ از فشارهای تحریم و کاهش سقف بودجه؛ آمار گواهی می دهد با وجود اینکه دولت یازدهم و دوازدهم تغییری در مسیر پرداخت های یارانه های پنهان و آشکار نداده است، اما نابرابری در توزیع درآمدها افزایش یافته است.

روند صعودی شکاف درآمدی

نکته این است که سیاستگذاران اقتصادی در دولت دوازدهم باید فکر اساسی برای ترمیم پرداخت یارانه های افراد کم درآمد جامعه انجام دهند، برای اینکه متوجه شویم، روند فاصله نابرابری توزیع درآمد و ثروت میان طبقات و دهک های 10 گانه در جامعه شتاب گرفته است، کافی است به آمار مرجع آماری کشور یعنی مرکز آمار مراجعه شود.

این سازمان، آمار ضریب جینی را تا سال 1397 منتشر کرده است. ضریب جینی چیست؟ یک شاخص و سنجه محاسبه اندازه گیری نابرابری درآمدی میان افراد کم درآ مد و پردرآمد جامعه است. به بیان ساده تر، شکاف درآمدی میان طبقات مختلف جامعه را توضیح می دهد، هر چه شاخص به سمت عدد یک حرکت کند، توضیح می دهد، نابرابری به سمت وضعیت بیشتر و هرچه از عدد یک فاصله بگیرد و به سمت صفر برود، نشان از کاهش شکاف و نابرابری درآمدی و توزیع مناسب ثروت پیش می رود. این شاخص در سال 1388 به عدد 4111/0 رسید. یعنی در آن زمان ساختار اجتماعی و اقتصادی جامعه به سمت نابرابری حرکت می کرد، همان چیزی که باعث شد، دولت وقت در سال 1389 به سمت پرداخت یارانه های نقدی برود. یا به دنبال شرایط ظهور و تحقق شعارهای انتخاباتی آن زمان باشد.

در سال 1389 با مجموعه اقدامات برای پرداخت های انتقالی و همچنین توزیع یارانه ها، این شاخص به عدد 4099/0 کاهش یافت. یعنی نشانه اندک برای برابری توزیع درآمد در آن سال؛ از این سال بعد، روند نزولی ضریب جینی همسو با تمام تحولات اقتصادی از جمله پرداخت یارانه ای غیر مستقیم و پنهان تا سال 1392 ادامه داشته و به عدد 3650/0 رسید که نماگر کاهش شکاف درآمدی در مقایسه با شرایط زمانی و تحولات ساختار اقتصاد ایران بود، اما مجدداً روند صعودی آن از سال 1392 آغاز شد و از سطح عدد پایه 3659/0 در سال 1393 به عدد 3788/0 و تا سال 1396 به عدد 3981/0 رسید که سه دهم درصد نسبت به سال 1392 به سمت عدد یک بیشتر میل کرد.

این درحالی است که همسو با رشد بودجه سنواتی و شاخص نرخ تورم، مبلغ یارانه نقدی که دولت برای جلوگیری از آثار تورمی پرداخت کرده است، طی این سال ها افزایش نداشته و همچنان برنامه پرهزینه پرداخت یکسان یارانه ها، میان دهک های درآمدی ادامه داشته است.

یعنی ثروتمندان یا دهک های درآمدی بالا در جامعه از قبال پرداخت های یارانه های یکسان شام مجانی می خوردند و سواری مجانی می گرفتند و می گیرند.

بنابراین به نظر می رسد که دولت باید همزمان با حذف افراد پردرآمد از فهرست گیرندگان، به جای صرفه جویی منابع حاصل از عدم پرداخت یارانه ها، مبلغ یارانه 45هزار و 500 تومانی افراد کم درآمد را افزایش دهد. یعنی به جای اتخاذ رویکرد صرفه جویانه، رویکرد بازتوزیع و بازتخصیص منابع را دنبال کند. شاید هم استدلال این باشد، اگر همزمان با حذف گیرندگان پردرآمد؛ مبلغ یارانه افراد کم درآمد افزایش یابد، مقاومت کسانی که از فهرست بتدریج حذف می شوند، افزایش می یابد، بنابراین بهتر است بعد از فرآیند غربالگری این کار صورت گیرد.

بازگشت به سال 89

اما برای آنکه بدانیم، سهم یا اثر یارانه نقدی در زندگی افراد و خانوارهای کم درآمدها چقدر است، محاسبات زیر خواندنی است:

اولین پرداخت یارانه نقدی از آذر ماه سال 1389 به حساب کسانی که برای دریافت آن ثبت نام کرده بودند، واریز شد. در اولین مرحله واریز یارانه نقدی به حساب خانوارها، با پرداخت 40 هزار و پانصد تومان به ازای هر نفر در ماه، در مجموع 4 هزار و هشتصد میلیارد تومان به حساب ها واریز شد. به روایتی، دولت وقت مبلغی نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان به منظور واریز 81 هزار تومان یارانه نقدی دوماهه به ازای هر فرد پرداخت کرد. یا به گفته ای، برای 60 میلیون و پانصد هزار نفر یارانه واریز شود.

ارزش واقعی یارانه نقدی چقدر است؟

به طور کلی می توان با چند روش، ارزش واقعی یارانه ها را محاسبه کرد.یارانه های نقدی اکنون دو ارزش دارد، اول ارزش اسمی که همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان است و دیگری ارزش واقعی که با توجه به افزایش نرخ تورم، از ارزش آن کاسته شده است.

روش اول، استفاده از سامانه محاسبه گر بانک مرکزی است .این مرجع، روی وب سایتش یک درگاه جداگانه با عنوان محاسبه گر تورم دارد. محاسبه گر تورم، برای تبدیل ارزش ریالی مبلغی در یک مقطع زمانی نسبت به مقطع زمانی دیگر (در گذشته) از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) استفاده می کند.آمار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی به صورت سالانه و ماهانه محاسبه می شود و این سایت در آخرین تاریخ به روز رسانی، تا تاریخ آبان 1397 نرخ تورم ماهانه اش را به روز کرده است.به طور معمول، بانوانی که می خواهند ارزش مهریه را از گذشته تاکنون محاسبه کنند، از این محاسبه گر استفاده می کنند.این محاسبه گر به گونه ای کار می کند که ارزش مبلغی را از سال 1315 تا سال 1396 به صورت سالانه محاسبه می کند. حال تصور کنید(برفرض) دولت در همان پرداخت اولیه، مبلغ 45 هزار و 500 تومان به حساب گیرندگان یارانه واریز کرد. محاسبه گر تورم بانک مرکزی نشان می دهد ارزش واقعی مبلغ 45 هزارو 500 تومان یارانه در تاریخ آذرماه سال 1389 به مبلغی حدود بیش از 206 هزار تومان تا تاریخ آبان ماه سال 1397 رسیده است.این تاریخ آخرین تاریخی است که محاسبه گر تورم بانک مرکزی، نرخ تورم را در آن روزآمد (آپ دیت)کرده است.

اگر داده های تورم ماهانه و نقطه به نقطه سال 1398 در این محاسبه گر بارگذاری شود، به طور قطع ارزش واقعی روز یارانه ای که دولت باید امروز پرداخت کند، مبلغی بیش از 206 هزار تومان است.اما همین 206 هزارتومان حدود 350درصد یا 5/4 برابر از رقم 45 هزار و پانصد تومان بیشتر است.

روش دوم تعیین ارزش حقیقی یارانه با احتساب تغییرات برابری نرخ ارزها(دلار)است.در این روش، ارزش روز یارانه نقدی همان 45 هزار و 500 تومان پرداخت اولیه فرض می شود.ارزش یک دلار در آذر ماه سال 1389 حدود 1040 تومان بود.یعنی با دریافت یک یارانه 45 هزارتومانی، امکان خرید 44تا 45 دلار وجود داشت.اکنون اگر دلار امریکا 11 هزار و 300 تومان محاسبه شود، با یک یارانه 45 هزارو 500 تومانی می توان چهار دلار با نرخ بازار آزاد، دلار خریداری کرد. حال اگر همین چهار دلار را با نرخ سال پایه 1389 محاسبه کنیم، به عدد حدود چهار هزار تومان می رسیم.یعنی چهار دلار در سال آغاز یارانه ها حدود چهارهزار تومان بوده است.به بیانی دیگر، ارزش کنونی یارانه نقدی هر فرد براساس نرخ تبدیل دلار به ریال سال 1389 چهار هزار تومان است.

حال اگر بخواهیم معکوس ارزش دلاری یا هزینه فرصت آن را محاسبه کنیم، ارزش روز 45 دلار با احتساب دلار 11 هزار و 300 تومان، 508 هزار تومان است.یعنی الان باید این مبلغ یارانه پرداخت می شد.گرچه شاخص تورم، سنجه معتبرتری است. روش سوم ارزش واقعی یارانه، محاسبه نرخ تورم از آذر 1389 تا پایان شهریور 1398 است که با توجه به تغییر مرجع آماری از بانک مرکزی به مرکز آمار همچنین تغییرات فنی در پایه محاسبه شاخص، تفاوت درضریب اهمیت و وزن کالاهایی که در سبد هزینه خانوار در دو روش محاسبه، در دسترس نبودن محاسبه شاخص تورم(CPI) بانک مرکزی، توقف و عدم اعلام نرخ تورم بر مبنای محاسبه بانک مرکزی، تغییر سال پایه محاسبه تورم از سال 1390 به 1395 از سوی مرکز آمار امکان محاسبه آن وجود ندارد.

در یک کلام می توان عنوان کرد، افزایش نرخ ارزها در برابر ریال، رشد عرضه پول و افزایش بی امان نرخ تورم 9 ساله منجر به کاهش اثر قدرت خرید کم درآمدها شده است.همچنین این یارانه ها نقش قابل انتظاری در افزایش یا کاهش مصرف و قدرت خرید دهک های درآمدی هشتم تا دهم(ثروتمندان)نداشته است.پس قطع آن هم باعث نارضایتی و مقاومت اجتماعی این گروه نمی شود.

چه باید کرد؟

سیاستگذاران همیشه اول سخن می گویند و بعد عمل می کنند، مصوبه صریح دولت این است:«حذف سه دهک درآمدی هشتم تا دهم».اماهمیشه ما به دنبال راه های آسان هستیم.حال فرآیند حذف، این گونه اجرا می شود:«حذف 800 هزار نفر از ثروتمندان.» به نظر می رسد که دولت باید پرشتاب به سمت «غربالگری بزرگ» برگردد.یعنی با استفاده از تمام بانک های اطلاعاتی نظیر گردش حساب های بانکی، مانده حساب ماهانه بانکی، بانک اطلاعات سازمان مالیاتی کل کشور، نشانی و آدرس صاحبان شرکت ها از ثبت، بانک اطلاعات پست ایران، معامله کنندگان خودروهای گرانقیمت، آمار سفرهای خارجی(زمینی و هوایی)، حقوق مدیران دولتی، مالیات بر حقوق و انواع روش های شناسایی پردرآمدها، حذف بزرگ را در گام دوم خیلی زود و جدی آغاز کند. اگر مشکلاتی برای حذف شدگان، پیش آید، در راستی آزمایی مجدد قابل مدیریت است. آثار تداوم حرکت در جاده اریب، بسیار زیانبار است. نخست، اتلاف منابع بودجه جاری دولت را به همراه دارد، دوم، باعث کندی توسعه عمرانی کشور می شود.سوم، تداوم چنین وضعیتی باعث تخصیص نابهینه و تداوم شکاف میان گروه های درآمدی فقر و غنی شده و ضریب جینی را پرشتاب به سمت عدد یک هدایت می کند.چهارم، ماهانه پول پرقدرت با آثار تورمی به اقتصاد تزریق می کند و پنچم، اثرناچیز یارانه ها را در زندگی کم درآمدها هر روز ناچیزتر می کند. بنابراین به نظر می رسد که هدفمند کردن یارانه های غیرهدفمند کنونی یکی از اولویت های دولت های یازدهم و دوازدهم در 20 ماه آینده است. و به عنوان عملکرد مطلوب باید آن را انجام دهد.

* ابتکار - اقتصاد روی مین سرمایه های سرگردان!

ابتکار تبعات کوچ سپرده حساب های بلندمدت به کوتاه مدت بانکی را بررسی کرده است: وقتی صحبت از سرمایه های سرگردان به میان می آید، بازارهای اقتصادی منتظر می مانند تا ببینند که کدام یک از آنها هدف این ماجرا قرار می گیرند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که ورود نقدینگی سرگردان که بدون پشتوانه کارشناسانه و تحلیل های اقتصادی به هر بازاری باشد می تواند بازار را به زوال و نابودی بکشاند. حال اخیرا کوچ 150 هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به کوتاه مدت تیتر خبر رسانه ها شده و خطر این مقدار سرمایه سرگردان را به بازارهای اقتصادی گوشزد می کند. با توجه به این شرایط باید منتظر ماند و دید که کدام یک از بازارها هدف این خطر قرار می گیرند؟

این روزها وضعیت اقتصاد و بازارهای مختلف کشور با شرایط متفاوتی روبه رو است. در این میان تحلیل از وضع روزهای آتی با دشواری همراه خواهد بود و کمتر تحلیل گری تمایل به پیش بینی و تحلیل شرایط در زمان پیش رو را خواهد داشت. این شرایط زمانی هیجان بیشتری را به خود می گیرد که شوک و یا اتفاقی تازه در اقتصاد رخ دهد. ورود سرمایه های سرگردان از جمله اتفاقاتی است که می تواند اقتصاد را به چالش بکشاند و وضعیت را از ثبات به سمت بی ثباتی سوق دهد. اخیرا مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران از کوچ سپرده های بلندمدت بانکی به حساب های کوتاه مدت مطابق با آمارهای بانک مرکزی خبر داد و گفت: «خطر ورود 150 هزار میلیارد تومان به بازارهای سوداگرایانه وجود دارد.» با مطرح شدن اینکه چه بازاری ممکن است هدف سرمایه های خرد سپرده گذاران شود، مهم ترین پرسشی است که به وجود می آید. البته صاحب نظران و تحلیل گران اقتصادی در این باره نظرات متفاوتی را مطرح می کنند. به عنوان نمونه آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی به کوچ 150 هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به کوتاه مدت اشاره کرد. وی در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی کدام یک از بازارهای اقتصادی در معرض خطر ورود این حجم از نقدینگی سرگردان قرار می گیرند به «ابتکار» گفت: اگر بررسی ها نشان می دهد که این مبلغ از سپرده های بلندمدت به سپرده های کوتاه مدت منتقل شده است به نظر می رسد که این حجم از پول می خواهد آماده شود تا یک بازار را به عنوان هدف انتخاب کند. اینکه بگوییم چه بازاری در معرض این خطر قرار دارد؟ باید بگویم که احتمال دارد بازار ارز هدف قرار گیرد. چراکه بازار خودرو و مسکن به حدی رسیده است که کشش نداشته و در این دو بازار دیگر توان و تمایل خریدی وجود ندارد. تنها بازاری که قیمت واقعی در آن برقرار نیست بازار ارز است. بنابراین ممکن است که عده ای در حال آماده شدن برای وارد کردن این حجم از سرمایه به بازار ارز باشند.

در شرایط کنونی نباید نام بازاری را مشخصا ذکر کرد

چه بازاری در معرض خطر قرار می گیرد؟ پرسشی که اغلب پس از شنیدن خبر کوچ 150 هزار میلیارد تومان از سپرده های بلندمدت به کوتاه مدت به وجود می آید. مسعود دانشمند، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این راستا معتقد است که نباید از بازار هدف نام برد، وی با بیان این مسئله به «ابتکار» گفت: من در این راستا باید بگویم که بهتر است قبل از این اتفاق نام بازاری برده نشود. چراکه نام هر بازاری که برده شود حتی اگر در معرض این خطر قرار گرفته نباشد دارندگان این حجم از سرمایه به سمت آن بازار کشانده می شوند. به عنوان مثال اگر بگوییم که بازار لوازم خانگی مانند یخچال ممکن است هدف قرار بگیرد افرادی که سپرده های بلندمدت خود را به کوتاه مدت تبدیل کرده اند به سمت خرید این کالا می روند. بنابراین باید بگویم که باز کردن این مسئله کار درستی نیست و نباید نام بازاری را رسانه ای کنیم.

وی در ادامه افزود: دلیل اصلی هم این است که این اقدام به ضرر مردم و اقتصاد خواهد بود و نتیجه دیگری نخواهد داشت. من توصیه می کنم که به این بحث ورود نکنیم چراکه این سرمایه سرگردان راه خود را پیدا می کند و درست یا غلط بازاری را هدف قرار می دهد، ما نباید یه این قضایا دامن بزنیم.

دانشمند در بخشی دیگر از سخنانش به راهکار کنترل سرمایه های سرگردان مانند این 150 هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: ما باید بدانیم که برای هر مشکلی در اقتصاد یک راهکار وجود دارد و در این راستا اگر بخواهیم به راه حلی اشاره کنیم این است که سرمایه را به سمت تولید سوق دهیم. برای اینکه توانایی سوق داد این سرمایه به سمت تولید را داشته باشیم باید حتما سود حاصل از عملیات تولیدی با سود حاصل از سپرده های بانکی برابر باشد. اکنون این اتفاق رخ نمی دهد، به همین دلیل باید به دنبال تدبیری باشیم تا تولید رونق یابد. در آن شرایط سرمایه گذاران خود به سمت تولید حرکت می کنند. ما باید بدانیم که به غیر از این راه، هیچ راه حلی در شرایط فعلی برای کنترل این حجم از نقدینگی اعلام شده، وجود ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: در دنیا اصولا به وجود آمدن بورس به این معناست که سرمایه های خرد مردم به سمت تولید حرکت کند، مفهوم درست بورس این است. بورس ما اکنون در دست خودمان قرار دارد، من معتقدم باید به طور کل و همه جانبه به سمت تولید حرکت کنیم تا در این راستا مشکلی به وجود نیاید.

دانشمند به ضرورت مشارکت بانک ها در بخش های تولیدی تاکید کرد و در این باره گفت: بانک ها باید برای بهبود و کنترل شرایط کار دیگری را در برنامه های خود قرار دهند و به جای پرداخت وام های کلان از ابزارهای پولی جدید استفاده کنند. یعنی بانک ها در تولید مشارکت کنند. به عنوان مثال کارخانه ای تلوزیون تولید می کند و برای این کار نیاز به سرمایه دارد بانک می تواند در این کار مشارکت کند و سرمایه مورد نیاز را تامین کند. از سوی دیگر اعلام کند که اگر افرادی تصمیم به سرمایه گذاری دارند سپرده های خود را نزد بانک ها بگذارند و در ازای آن سودی را دریافت کنند.

وی افزود: به عبارتی دیگر سرمایه های خرد افراد توسط بانک ها تجمیع و وارد بازار تولید شود. این راهی برای جذب سپرده های خرد افراد بوده و در آن شرایط این اطمینان وجود دارد که بانک بر امور نظارت داشته، همچنین سرمایه های افراد از بین نمی رود و از سوی دیگر سرمایه به سمت تولید حرکت می کند. در این شرایط سرمایه های سرگردان به عنوان پول پرفشار وارد بازار نمی شوند، بلکه در جریان تولید قرار می گیرد. این در حالی است که بانک ها نیز مسئولیت خود را به عنوان ابزار تامین مالی برای تولید بر عهده می گیرند.

منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   مسکن مهر   وزارت راه   پروانه   یارانه   مسکن   واحدهای مسکونی   بخش خصوصی   انبوه سازی   یارانه بگیران   فرهیختگان   برزخ   عناوین روزنامه   برق و گاز   واحد مسکونی   انبوه   گران شدن   گذر زمان   مورد حمایت   چین   صنعت   بازار مسکن   دولت تدبیر و امید   فرهنگی و اجتماعی   دولت احمدی نژاد   چشم انداز   پروژه های نیمه تمام   پرداخت یارانه   ساخت مسکن  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
اقتصادگردان
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
آفتاب
انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
بازار نیوز
انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
بهار نیوز
انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
شعار سال
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
سازه نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
آرا نیوز
در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
تسنیم
طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
افکار نیوز
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
تین نیوز
63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند
خبرگزاری دانشجو
روزگار افول انبوه سازان مسکن
سازه نیوز
یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
مشرق نیوز
نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
خبرگزاری دانشجو
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
برنا نیوز
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
ایسنا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
جام نیوز
وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
الف
اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
دنیای اقتصاد
گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
ایسنا
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
ورود سلاطین به بازار مسکن
الف
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
آرا نیوز
اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
مهر نیوز
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
بولتن نیوز
پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
آرا نیوز
«مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
خبرگزاری دانشجو
طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
نامه نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
ناطقان نیوز
ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
حزب الله نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltاقتصادگردان : درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
bltآفتاب : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
bltبازار نیوز : انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
bltبهار نیوز : انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
bltشعار سال : انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltسازه نیوز : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltآرا نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان/ وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltخبرگزاری دانشجو : در طرح های انبوه سازی مسکن، وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltتسنیم : طرح های کاغذی دولت برای مسکن؛ انبوه سازان: وزارت راه به دنبال اختراع چرخ است
bltافکار نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن صدای انبوه سازان را درآورد
bltتین نیوز : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltخبرگزاری دانشجو : 63 درصد بخش خصوصی از بازار مسکن کوچ کردند
bltسازه نیوز : روزگار افول انبوه سازان مسکن
bltمشرق نیوز : یارانه 800 هزار نفر دیشب قطع شد/ کسی در دولت پاسخگوی گران شدن قبوض آب و برق و گاز نیست/ قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری
bltخبرگزاری دانشجو : نوشداروی نجات مسکن از مرگ / ورود مردم به عنوان متقاضی در پروژه های تولید انبوه مسکن
bltبرنا نیوز : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن حتما خانه دار می شوند؟
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltایسنا : چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه دار می شوند؟
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltجام نیوز : گروه های هدف ، دو ساله خانه دار می شوند
bltالف : وزیر راه: گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltدنیای اقتصاد : اسلامی: گروه های هدف، 2 ساله خانه دار می شوند
bltایسنا : گروه های هدف، دو ساله خانه دار می شوند
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltالف : ورود سلاطین به بازار مسکن
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltآرا نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن/ انتخاب انبوه سازان بدون مناقصه؟
bltمهر نیوز : اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltبولتن نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن
bltآرا نیوز : پاشنه آشیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن / «تام فاز» جایگزین شیوه مشارکتی شود
bltخبرگزاری دانشجو : «مسکن مشارکتی» مردم را خانه دار نمی کند / وزارت راه غافل از راه های بهتر
bltنامه نیوز : طرح مسکن مشارکتی دولت متوقف شد؟
bltناطقان نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی
bltحزب الله نیوز : ادامه مخالفت ها با مسکن مشارکتی/ برنامه اقدام ملی درخدمت سوداگران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.