استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه

استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
با پایان پنجمین نشست سه جانبه سران جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و ترکیه، بامداد روز گذشته حسن روحانی به تهران بازگشت. روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه روز دوشنبه در نشستی در آنکارا در مورد بحران ادلب رایزنی و بر لزوم یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید ...
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه

پیش از این نیز سه کشور در چهارمین نشست مشترک خود در شهر سوچی سوریه توافقی را در مورد لزوم خروج تروریست ها از این منطقه امضا کرده بودند که حسن روحانی روز دوشنبه در سخنرانی اش در پنجمین نشست سه جانبه سران جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و ترکیه در آنکارا به نوعی از عدم موفقیت آن توافق انتقادکرد. او در سخنرانی اش با اشاره به عدم موفقیت توافق ادلب که سال گذشته در شهر سوچی امضا شد خواستار بیرون راندن تروریست ها و بازگشت حاکمیت دولت سوریه به بخش هایی که در کنترل تروریست ها قرار دارد، شد. او همچنین در پایان اجلاس سه جانبه آنکارا و در نشست مطبوعاتی روسای جمهوری ایران، سوریه و ترکیه با اشاره به تحولات سوریه گفت: همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند. درهمین حال برخی گزارش ها حاکی از آن است که نشست روز دوشنبه در آنکارا نیز بدون نتیجه خاصی بر سر ادلب به پایان رسیده است و سه طرف در پایان نشست موفق نشدند بر سر اقدامی مشترک برای مقابله با بحران ادلب توافق کنند.درهمین حال در پایان پنجمین نشست سه جانبه با دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری از همتایان روس و ترک خود، که در کاخ «چان کایا» ترکیه برگزار شد، قرار شد که نشست بعدی سران سه جانبه، به میزبانی ایران برگزار شود. روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه از آذر ماه 1396 با هدف بررسی روند و نتایج مذاکرات آستانه و آغاز فرآیندهای سیاسی داخلی در سوریه اقدام به برگزاری نشست هایی مشترک کرده اند. اجلاس نخست سران سه کشور در سوچی روسیه و اجلاس دوم نیز فروردین 97 در آنکارا برگزار شد. تهران نیز شهریور ماه سال گذشته میزبان سومین نشست سران سه کشور بود. همچنین چهارمین نشست روسای جمهور سه کشور بهمن ماه 97 مجددا در شهر سوچی روسیه برگزار شد. براساس توافق ایران، روسیه و ترکیه، این نشست به صورت نوبتی به میزبانی هر سه کشور برگزار می شود.

عدم موفقیت توافق ادلب

حسن روحانی دوشنبه شب در سخنرانی اش در پنجمین اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه گفت: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته معتقد است بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد و این مهم صرفا از طریق تعامل سازنده و مشارکت کلیه آحاد مردم سوریه به انجام می رسد. دولت و مردم سوریه - با همه تنوعی که دارند - خود قادرند این راه سرنوشت ساز و البته خطیر را بپیمایند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر ناکارآمدی راه حل نظامی برای پایان بخشیدن به این بحران تاکید کرده و این حقیقت هنوز پابرجا است. به گزارش «ایسنا» رئیس جمهوری در ادامه سخنانش تصریح کرد: مبارزه با تروریسم به ویژه داعش و القاعده و گروه های وابسته باید تا محو کامل آنها در سوریه ادامه یابد. البته در این مبارزه هیچ گاه نباید سلامت و امنیت غیرنظامیان به خطر افتد. روحانی گفت: سال گذشته در چنین روزهایی، نمایندگان شرکای ما در روند آستانه، توافق ادلب را در شهر سوچی امضا کردند و ما نیز به امید بیرون راندن تروریست ها و بازگشت حاکمیت دولت سوریه به بخش هایی که در کنترل تروریست ها قرار دارد، از این توافق حمایت کردیم. بی تردید یکی از اهداف اساسی تلاش کشورهای ضامن روند آستانه دراین توافق و حمایت از اجرای آن، پرهیز از وقوع بحران فراگیر انسانی در منطقه ادلب بوده است. اما اجرای این توافق آن گونه که طراحی شده بود، پیش نرفت. متاسفانه چند صباحی از امضای آن نگذشته بود که مناطق تحت کنترل تروریست ها نه تنها کاهش نیافت، بلکه به صورت غیرقابل باوری افزایش هم یافت. این وضعیت، موید این واقعیت است که هرگز نباید به تروریست ها فرصتی برای سوء استفاده از شرایط میدانی را داد.

لزوم مبارزه با تروریست ها درشرق فرات

همچنین حسن روحانی رئیس جمهوری شامگاه دوشنبه در نشست خبری مشترک با حضور روسای جمهور سه کشور درباره تحولات سوریه، اهداف آمریکا از حضور و مداخله در امور سوریه را که بدون دعوت دولت قانونی این کشور انجام می گیرد، بسیار خطرناک و در راستای کمک به تروریست ها دانست.به گزارش «ایسنا» روحانی در این نشست خبری افزود: همچنین هر سه رهبر سه کشور بزرگ منطقه معتقدند مبارزه با تروریسم باید ادامه پیدا کند، چرا که هنوز ادلب در تصرف تروریست ها است و متأسفانه در ماه های اخیر حضور تروریست ها از جمله جبهه النصره در این منطقه بیشتر شده است.روحانی تاکید کرد: ضرورت دارد با تروریست ها از جمله در ادلب مبارزه و به دولت سوریه کمک کنیم همچنین در مسأله شرق فرات و منطقه ای که در کنترل و سیطره آمریکایی هاست و گروهی از تروریست ها در آنجا حضور دارند و حاکم هستند.روحانی با ابراز خوشحالی از ادامه روند آستانه اظهار کرد: کمیته قانون اساسی، تکمیل شده و امیدواریم این تحول سیاسی اصلاح قانون اساسی، سریع تر انجام بگیرد. از شرکت دو دولت عراق و لبنان به عنوان ناظران جدید در روند آستانه استقبال می کنم و امیدوارم در اجلاس ششم در ایران میزبان دو کشور عزیز روسیه و ترکیه باشیم.

شرط بازگشت به تعهدات برجامی

روحانی همچنین در حاشیه پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا، در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت: ایران و روسیه علاوه بر روابط سیاسی و اقتصادی در زمینه همکاری های دفاعی و هسته ای نیز پیوندهای خوبی با هم دارند. به گزارش «ایسنا» روحانی تصریح کرد: همکاری ایران با اتحادیه اورآسیا که به زودی عملیاتی خواهد شد، فرصت بزرگی برای توسعه همکاری های دوجانبه و منطقه ای در زمینه های مختلف اقتصادی ایجاد خواهد کرد. رئیس جمهور اظهار کرد: اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی گامی در راستای حفظ برجام و تعهد کامل طرفین آن است و در صورت ایفای تعهدات طرف مقابل، ایران نیز آماده بازگشت به تعهدات برجامی است. وی در ادامه گفت: مهم ترین اقدام برای سوریه در حال حاضر عملیاتی شدن توافقات مربوط به پاکسازی ادلب از تروریست ها و ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه است.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دراین دیدار با بیان اینکه روسیه از حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا استقبال می کند و آن را فرصت مهمی برای توسعه همکاری های دوجانبه و منطقه ای می داند، گفت: روسیه متعهد به ادامه همکاری با ایران در حوزه های دفاعی، نظامی و هسته ای است.

بیانیه 14بندی

در پایان این نشست بیانیه مشترکی در 14 بند از سوی سران سه کشور صادر و بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید شد. براساس آنچه در بند 6 این بیانیه آمده است سه کشور با اشاره به بررسی تنش ادلب، نسبت به وخامت وضعیت انسانی دراین منطق هشدار دادند و توافق کردند اقدامات مشخصی برای کاهش نقض ها انجام دهند. آنها همچنین نگرانی جدی خود در مورد افزایش حضور سازمان تروریستی هیات تحریر الشام در منطقه را ابراز کرده و بر عزم خویش مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبهه النصره و تمامی دیگر افراد، گروه ها، تشکل ها و موجودیت های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده اند، تصریح کردند. همچنین براساس بند 11 این بیانیه سه کشور از شرکت عراق و لبنان به عنوان ناظران جدید فرمت آستانه استقبال کردند.


کلیدواژه های این خبر
عراق   داعش   نظامی   لبنان   القاعده   ترکیه   سوریه   روسیه   ادلب   نشست سه جانبه   میزبانی ایران   نظام جمهوری اسلامی ایران   نشست سران   نشست مطبوعاتی   سوچی   آنکارا   فرمت   رئیس جمهور   ناکارآمدی   مذاکرات آستانه   اجلاس سه جانبه   روند آستانه   تمامیت ارضی   نشست مشترک   مردم سوریه   روسای جمهور   بهمن ماه   حسن روحانی   تروریست   تحولات سوریه   بحران   بحران سوریه   وبا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «دنیای اقتصاد» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
«مذاکرات روند آستانه» این بار درایستگاه آنکارا
باشگاه خبرنگاران
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
ایران میزبان نشست بعدی روسای جمهور سه کشور
شفاف نیوز
بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
ایران آنلاین
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
روحانی به خانه برگشت
صدای ایران
آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
جوان آنلاین
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
واکنش روحانی به حمله به تاسیسات نفتی عربستان
پارسینه
روحانی به وطن بازگشت
پارسینه
روحانی به تهران بازگشت
العالم
بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
ایسنا
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
ایرنا
روحانی وارد تهران شد
ایرنا
مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد/ حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
ابنا
بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
صدای ایران
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
شبکه خبر
پوتین و اردوغان به تهران می آیند
نامه نیوز
روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
تسنیم
با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
بولتن نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
تابناک
واکنش روحانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
تابناک
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
تسنیم
حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
ایکنا
پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
خبرگزاری دانشجو
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد| حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
رسانیوز
روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
آفتاب
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند/ کار مردم یمن دفاع مشروع از خودشان و حمله متقابل است
العالم
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
روحانی آنکار را به مقصد تهران ترک کرد
برنا نیوز
روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
عصر ایران
روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
ایرنا
ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
شبستان
افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
شبستان
منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
باشگاه خبرنگاران
جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : «مذاکرات روند آستانه» این بار درایستگاه آنکارا
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltشفاف نیوز : ایران میزبان نشست بعدی روسای جمهور سه کشور
bltایران آنلاین : بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltصدای ایران : روحانی به خانه برگشت
bltجوان آنلاین : آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltپارسینه : واکنش روحانی به حمله به تاسیسات نفتی عربستان
bltپارسینه : روحانی به وطن بازگشت
bltالعالم : روحانی به تهران بازگشت
bltایسنا : بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
bltایرنا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
bltایرنا : روحانی وارد تهران شد
bltابنا : مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد/ حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
bltصدای ایران : بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
bltشبکه خبر : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltنامه نیوز : پوتین و اردوغان به تهران می آیند
bltتسنیم : روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltبولتن نیوز : با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
bltتابناک : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
bltتابناک : واکنش روحانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
bltتسنیم : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltایکنا : حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltخبرگزاری دانشجو : پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltرسانیوز : مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد| حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
bltآفتاب : روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltالعالم : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند/ کار مردم یمن دفاع مشروع از خودشان و حمله متقابل است
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltبرنا نیوز : روحانی آنکار را به مقصد تهران ترک کرد
bltعصر ایران : روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
bltایرنا : روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
bltشبستان : ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
bltشبستان : افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltباشگاه خبرنگاران : منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.