مخبر - 1398/06/26 - آخرین اخبار از موکب های اربعین 1441

آخرین اخبار از موکب های اربعین 1441
امنیت یکی از مقوله های حاکمیتی و دولتی است و هر سال پروتکل مشترکی میان 2 کشور ایران و عراق در زمینه تامین امنیت زائران مراسم اربعین حسینی ایجاد می شود
آخرین اخبار از موکب های اربعین 1441

"خیبرآنلاین" - حجت اسلام والمسلمین سید حمید الحسینی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه 2 سیما با اشاره به قدمت زیاد برگزاری آیین اربعین حسینی افزود: مراسم اربعین حسینی از 28 محرم آغاز می شود و نخستین راهپیمایی از منطقه «رأس البیشه» خلیج فارس آغاز می شود و مردم از آنجا به شکل رسمی حرکت خواهند کرد و با طی مسیر 550 کیلومتر به کربلا می رسند.
به گزارش صداوسیما، وی با توضیح مسیرهای آیین اربعین حسینی گفت: مجموع راه هایی که همه مردم در این مراسم طی می کنند تا به کربلا برسند، بیش از 1000 کیلومتر است اما مردم با 80 کیلومتر راهپیمایی از نجف تا کربلا مأنوسند.
الحسینی افزود: شلوغ ترین راه از حله تا کربلا و دومین راه شلوغ از بغداد - مصیب - کربلاست.
این موکب دار عراقی با اشاره به اینکه مردم 100 کشور در آیین اربعین حسینی شرکت می کنند، گفت: بیشترین غیرعراقی از مردم شریف ایران هستند.
وی گفت: پس از دهه محرم موکب ها آماده می شوند و بعضی موکب ها از ماه ذی الحجه آماده می شوند.
الحسینی افزود: اغلب شیعیان عراق در قالب 2 مجموعه، پیاده به کربلا می آیند. بخشی از زائران از 28 محرم حرکت می کنند و 10 صفر برمی گردند.
وی افزود: بزرگترین راهپیمایی مردم غیرعراقی را ایرانیان از نجف به کربلا انجام می دهند.
رئیس کمیته مشارکت مردمی موکب های اربعین حسینی هم با حضور در این برنامه گفت: موضوع موکب داری و خدمات رسانی به زائران و راهپیمایی اربعین، سنت دیرینه ای است که از سال ها قبل در عراق وجود داشته اما در کشور ما چند سال است که راه افتاده و نوپاست ولی مرتب و منظم انجام می شود.
حسن پلارک افزود: در حداقل 5 سال گذشته موفق شدیم حضور مردم را در خدمات رسانی به زائران در قالب موکب ها به گونه ای سازماندهی کنیم که شاهد هر روز خدمات بهتر و منظم تر هم از لحاظ کیفی و هم کمی باشیم.
وی با اشاره به اینکه آمار زائران افزایش داشته است، گفت: زائران ایرانی اکنون به حدود 2 میلیون نفر رسیده است و امسال هم با توجه به لغو روادید، جمعیت 3 میلیون نفری را پیش بینی می کنیم.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی هم با حضور در این برنامه گفت: آستان قدس رضوی در طول سال های گذشته براساس احساس وظیفه برای خدمات، اقدامات متعددی را در نقاط مرزی در داخل کشور و مرز مهران و محور ورودی مرز شلمچه و امسال هم در ایلام، خدماتی را به زائران ایرانی در این مراسم بزرگ و الهی اربعین حسینی ارائه می دهد.
مصطفی خاکسار ادامه داد: آستان قدس رضوی در موقع برگشت زائران اربعین هم موکب ها را فعال نگه می دارد و خدمات ارائه می دهد.
وی اضافه کرد: آستان قدس رضوی در محورهای ورودی زائران خارجی به ایران و عبور آنها از ایران به کشور عراق در نقاط مرزی متعدد مانند میرجاوه در استان اردبیل و حدود 7 نقطه دیگر خدماتی را ارائه می دهد.
خاکسار گفت: این اقدام با استفاده از امکانات متبرک آستان قدس و هم با استفاده از کمک های مردمی در قالب حضور نیروها و هیئت های مردم و کمک های نقدی و غیرنقدی آنها با کمک دستگاه ها انجام می شود.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: این آستان در زمینه خدمات درمانی، پزشکانی را به 2 درمانگاه در مسیر نجف تا کربلا اعزام می کند و همچنین بیش از 20 گروه جهادی درمانی مردمی با سازماندهی و حمایت این آستان در مسیر مراسم اربعین حسینی، خدمات درمانی ارائه می کنند.
خاکسار در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری افزود: در مسیر بازگشت زائران، در مشهد هم به آنها خدمات ارائه می کنیم.
وی تاکید کرد: سازمان، ساختار و مبنای خدمت رسانی با مسئولیت و مقررات دولت عراق و موکب داران عراقی است و حضور ایرانی ها در آنجا حمایتی و همکاری و کمکی است.
خاکسار درباره برگزاری همایش بین المللی تکریم از خادمان و موکب داران اربعین هم گفت: 1200 موکب دار برای شرکت در این همایش دعوت شدند و نخستین پیام این همایش این است که بخش های مختلف برای ارائه خدمات، واحد و هماهنگ هستند.
وی افزود: تکریم و قدرشناسی از موکب داران از اهداف این همایش است.
خاکسار اضافه کرد: این همایش نشان دهنده وحدت مردم و مسئولان عراقی و ایرانی است و هیچ دسیسه و توطئه ای نمی تواند این وحدت را خدشه دار کند.
قائم مقام تولیت استان قدس رضوی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم اربعین حسینی وحدت آفرین است، گفت: موضوع شهادت اباعبدالله الحسین(ع) مختص یک گروه و یا یک فرقه و مذهب نیست و حتی غیرمسلمان ها هم در بیان درس های عاشورا و رشادت ها و حماسه های آن حضرت، قلم فرسایی کردند.
حجت الاسلام و المسلمین الحسینی نماینده موکب داران عراقی هم در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری افزود: برگزاری آیین راهپیمایی اربعین قبل از سقوط صدام، جرم بود و مجازات زندانی و حتی اعدام داشت و با این حال در فضای ترس و وحشت این مراسم برگزار می شد.
وی افزود: پس از سقوط صدام با اینکه 33 کشور به رهبری آمریکا عراق را اشغال کرده بودند، یک هفته پس از سقوط صدام، مراسم اربعین انجام شد و میلیون ها نفر از مردم عراق به عنوان اعتراض به اشغال از جاهای مختلف در مراسم اربعین شرکت کردند.
الحسینی گفت: اکنون مردم نجف و کربلا از زائران پذیرایی می کنند.
این موکب دار عراقی افزود: موکب های عراقی باید ذائقه غذایی ایرانی ها را یاد بگیرند تا آنها از غذای ما خوششان بیاید چون اگر غذای آماده شده موکب های عراقی را نخورند، ناراحت می شویم.
وی همچنین از موکب های ایرانی خواست که پخت غذاهای عراقی را یاد بگیرند تا زائران خارجی هم در موکب های ایرانی ها بیایند و این موجب می شود ارتباطات فرهنگی نزدیکتر شود.
رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون عراق افزود: زمانی که از اتحادیه اروپا به طور رسمی برای پوشش خبری و رسانه ای مراسم اربعین حسینی دعوت کردیم، به ما پاسخ دادند که این مراسم دینی و مذهبی است و نمی توانیم آن را پوشش دهیم و در پاسخ به آنها گفتیم چگونه است که شما مراسم مذهبی واتیکان و مکه و مراسم دیگر را پوشش می دهید؟
الحسینی افزود: مشخص شد که آنها می خواهند مراسم اربعین حسینی را بایکوت خبری کنند و پوشش ندهند اما مردم آزادمنش اروپایی و آمریکایی از نزدیک در این مراسم حاضر می شوند تا اطلاع رسانی کنند و این سد بایکوت خبری آنها خواهد شکست.
وی اضافه کرد : موکب داران عراقی با هزینه های شخصی، خبرنگاران خارجی را دعوت می کنند تا آنها خودشان این مراسم را پوشش خبری دهند.
حجت الاسلام والمسلمین الحسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه عراق در دست آمریکای بی دین است و آنها هر کاری بخواهند انجام می دهند، گفت: اگر حاج قاسم سلیمانی و مشاورین نبودند، امنیت لازم برای برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی برقرار نمی شد.
او افزود: نیروهای حاج قاسم سلیمانی با همکاری نیروهای عراقی کل منطقه برگزاری مراسم اربعین حسینی را تحت پوشش قرار داده اند و امنیت را تامین کردند بنابراین از وی و همه نیروهای ایرانی تشکر می کنیم.
الحسینی با اشاره به همکاری سنی ها در برپایی مراسم اربعین حسینی گفت: 20 موکب دار عراقی سنی برای ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی داشتیم.
این موکب دار عراقی افزود: دشمن خواست مراسم اربعین حسینی را تقابل شعیه و سنی و عراقی و ایرانی کند اما موفق نشد.
پلارک رئیس کمیته مشارکت مردمی موکب های اربعین حسینی، هم گفت: برای مردم عراق حق میزبانی قائل هستیم و آنها با جان و دل از زائران استقبال می کنند.
او افزود: حدود 400 هزار نفر از زائران در منازل مردم کربلا اسکان می یابند.
پلارک ادامه داد: موکب های ایرانی ها به کمک عراقی ها آمدند و مسیرهای جدید مثل مسیر کربلا تا نجف و بغداد به سامره را خدمات می دهند.
وی افزود: از 57 موکب شروع کردیم و اکنون به 2800 موکب ایرانی رسیده ایم.
پلارک با بیان اینکه پارسال 2 میلیون و 100 هزار نفر در روز پخت غذا داشتیم، گفت: بازه زمانی خدمات رسانی موکب های ایرانی 15 روز است.
او افزود: موکب های عراقی بعدازظهر اربعین جمع می شوند اما موکب های ایرانی تا 28 صفر برپاست و از زائران پذیرایی می کنند.
رئیس کمیته مشارکت مردمی موکب های اربعین حسینی با اشاره به اینکه موکب ها را در ابعاد مختلف از جمله کمک های مردمی نظام مند کردیم، گفت: به هر کسی اجازه نمی دهیم به مردم مراجعه و برای خدمات اربعین کمک جمع کند.
پلارک افزود: موکب ها، مدیر و شماره حساب مشخص دارند تا قابل کنترل باشند.
وی از مردم خواست فقط به موکب های دارای مجوز و پروانه کمک کنند.
پلارک افزود: نوع خدمات برای موکب ها تعریف شده است که چه خدماتی را و در کجا ارائه کنند و با موکب های عراقی همکاری کنند و در پخت غذا به ذائقه زائران توجه کنند.
او اضافه کرد: همچنین در مکان های ثابت، موکب ها را از حالت چادری و خیمه ای به حالت ساخت ساختمان های مناسب تغییر می دهیم تا خدمات مناسب را ارائه کنند.
رئیس کمیته مشارکت مردمی موکب های اربعین حسینی تاکید کرد: هر سال موکب ها آسیب شناسی و بهینه می شوند.
پلارک درباره تامین امنیت آیین اربعین حسینی هم گفت: امنیت یکی از مقوله های حاکمیتی و دولتی است و هر سال پروتکل مشترکی میان 2 کشور ایران و عراق در زمینه تامین امنیت زائران مراسم اربعین حسینی ایجاد می شود.
وی افزود: حتی در زمان اشغال بخش هایی از عراق توسط داعش، کوچکترین خدشه امنیتی در این مراسم نداشتیم و تعداد زیادی از عملیات ها خنثی شد و افراد زیادی دستگیر شدند.
منبع خبر : خیبر انلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   بغداد   اربعین حسینی   اردبیل   مشارکت مردمی   مشهد مقدس   حسن پلارک   گروه جهادی   شلوغ   زائران   ایلام   پروتکل   درمانگاه   نقاط مرزی   آستان قدس رضوی   الحسینی   مسیر نجف تا کربلا   ذی الحجه   موکب   نجف به کربلا   نجف تا کربلا   بازگشت زائران اربعین   میرجاوه   کمک های مردمی   خدمات رسانی   ایران و عراق   پیش بینی   تامین امنیت   ایرانیان   تولیت آستان قدس رضوی   خدمات درمانی   دولت عراق   زائران اربعین  
اخبار مرتبط
1500 نیروی شهرداری قم آماده خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی شدند
تسنیم
عبور زائران خارجی از طریق پایانه مرزی شلمچه امکان پذیر است
تسنیم
اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
تسنیم
سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
خبرگزاری ایلنا
زائران اردبیلی از مرز خسروی راهی کربلا می شوند
ایرنا
کوتاه ترین مسیر دسترسی به کربلای معلی در اربعین
شبکه الکوثر
2600 موکب 164 میلیون وعده غذایی ارائه می کنند/ برگزاری مراسم اربعین بدون 1 ریال کمک دولتی
ایکنا
خدمت رسانی ایران به زائران اربعین فقط تا 30 مهر
فردا نیوز
اقدامات سماح 100 در صد در جهت حمایت زائران است/ خدمت رسانی ایران به زائران فقط تا 30 مهر/ بیش از 50 درصد هزینه های زائران را کاهش داده ایم/ زیرساخت های مزری ایران در خسروی مشکلی ندارد
باشگاه خبرنگاران
کرمانشاه| 4 موکب امام رضا(ع) روزانه به 15 هزار زائر اربعین خدمت رسانی می کند
تسنیم
45 تانکر آبرسانی اربعین در مرز مهران فعالیت می کنند
ایرنا
پیش بینی حضور بیش از 3 میلیون ایرانی در مراسم اربعین 98
برنا نیوز
پایگاه خدمات درمان سرپایی تامین اجتماعی در مهران مستقر می شود
ایرنا
هلال احمر 600 کیلومتر مسیر زمینی اربعین را پوشش می دهد
برنا نیوز
استاندار خراسان شمالی: زائران اربعین نباید با مشکل مواجه شوند
ایرنا
آمادگی استان اردبیل برای میزبانی از زائران اربعین
تسنیم
تقدیر یک مسئول عراقی از تلاش های شهرداری تهران در ایام راهپیمایی اربعین
تسنیم
ادعای تشکیل کاروان برای اربعین حسینی مصداق کلاهبرداریست
اقتصاد نیوز
ادعای تشکیل کاروان برای اربعین مصداق کلاهبرداری است
ایرنا
40 موکب از خلخال در کربلا مستقر می شود
ایرنا
10 هزار نفر از تهران مسیر پیاده روی اربعین را پاکسازی می کنند
ایرنا
اورژانس هوایی در مرز خسروی مستقر می شود
ایرنا
ایلام در هفته ای که گذشت
ایرنا
32 موکب سمنان در اربعین به زائران حسینی خدمات ارائه می دهد
ایرنا
فرمانده مرزبانی ناجا: رصد ویژه مرزهای ایران و عراق در ایام اربعین
انتخاب
زوار ایرانی بدانند؛ مردم عراق خادم معصومین هستند!
عقیق
حضور زائران افغانستانی در اربعین حسینی افزایش می یابد
ایرنا
امضای تفاهم نامه مرزی بین ایران و عراق
شبکه الکوثر
اهتمام بر تامین امنیت و تسهیل تردد زائران اربعین
میزان
رصد ویژه مرز های ایران و عراق در ایام اربعین/ اهتمام مرزبانان دو کشور برای تامین امنیت و تسهیل تردد زائران
خبرگزاری دفاع مقدس
آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
جوان آنلاین
مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
پایگاه وارث
همت مرزبانان ایران و عراق برای تامین امنیت و تسهیل تردد زائران اربعین
ایسکانیوز
مشهدمقدس| آستان قدس آماده ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی است
تسنیم
تاکید ایران و عراق بر حفظ نظم و امنیت مرز ها
صدا و سیما
ایران و عراق تفاهم نامه مرزی امضا کردند
ایرنا
احتمال افزایش قیمت بلیت اتوبوس برای زائران اربعین
شهر فردا
جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در ایام اربعین
تیتر یک
بلیت اتوبوس برای سفرهای اربعین چقدر می شود؟
خبرآنلاین
تلاش مرزبانان ایران و عراق بر تامین امنیت زائران اربعین
افکار نیوز
اخبار مرتبط
bltتسنیم : 1500 نیروی شهرداری قم آماده خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی شدند
bltتسنیم : عبور زائران خارجی از طریق پایانه مرزی شلمچه امکان پذیر است
bltتسنیم : اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
bltخبرگزاری ایلنا : سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
bltایرنا : زائران اردبیلی از مرز خسروی راهی کربلا می شوند
bltشبکه الکوثر : کوتاه ترین مسیر دسترسی به کربلای معلی در اربعین
bltایکنا : 2600 موکب 164 میلیون وعده غذایی ارائه می کنند/ برگزاری مراسم اربعین بدون 1 ریال کمک دولتی
bltفردا نیوز : خدمت رسانی ایران به زائران اربعین فقط تا 30 مهر
bltباشگاه خبرنگاران : اقدامات سماح 100 در صد در جهت حمایت زائران است/ خدمت رسانی ایران به زائران فقط تا 30 مهر/ بیش از 50 درصد هزینه های زائران را کاهش داده ایم/ زیرساخت های مزری ایران در خسروی مشکلی ندارد
bltتسنیم : کرمانشاه| 4 موکب امام رضا(ع) روزانه به 15 هزار زائر اربعین خدمت رسانی می کند
bltایرنا : 45 تانکر آبرسانی اربعین در مرز مهران فعالیت می کنند
bltبرنا نیوز : پیش بینی حضور بیش از 3 میلیون ایرانی در مراسم اربعین 98
bltایرنا : پایگاه خدمات درمان سرپایی تامین اجتماعی در مهران مستقر می شود
bltبرنا نیوز : هلال احمر 600 کیلومتر مسیر زمینی اربعین را پوشش می دهد
bltایرنا : استاندار خراسان شمالی: زائران اربعین نباید با مشکل مواجه شوند
bltتسنیم : آمادگی استان اردبیل برای میزبانی از زائران اربعین
bltتسنیم : تقدیر یک مسئول عراقی از تلاش های شهرداری تهران در ایام راهپیمایی اربعین
bltاقتصاد نیوز : ادعای تشکیل کاروان برای اربعین حسینی مصداق کلاهبرداریست
bltایرنا : ادعای تشکیل کاروان برای اربعین مصداق کلاهبرداری است
bltایرنا : 40 موکب از خلخال در کربلا مستقر می شود
bltایرنا : 10 هزار نفر از تهران مسیر پیاده روی اربعین را پاکسازی می کنند
bltایرنا : اورژانس هوایی در مرز خسروی مستقر می شود
bltایرنا : ایلام در هفته ای که گذشت
bltایرنا : 32 موکب سمنان در اربعین به زائران حسینی خدمات ارائه می دهد
bltانتخاب : فرمانده مرزبانی ناجا: رصد ویژه مرزهای ایران و عراق در ایام اربعین
bltعقیق : زوار ایرانی بدانند؛ مردم عراق خادم معصومین هستند!
bltایرنا : حضور زائران افغانستانی در اربعین حسینی افزایش می یابد
bltشبکه الکوثر : امضای تفاهم نامه مرزی بین ایران و عراق
bltمیزان : اهتمام بر تامین امنیت و تسهیل تردد زائران اربعین
bltخبرگزاری دفاع مقدس : رصد ویژه مرز های ایران و عراق در ایام اربعین/ اهتمام مرزبانان دو کشور برای تامین امنیت و تسهیل تردد زائران
bltجوان آنلاین : آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
bltپایگاه وارث : مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
bltایسکانیوز : همت مرزبانان ایران و عراق برای تامین امنیت و تسهیل تردد زائران اربعین
bltتسنیم : مشهدمقدس| آستان قدس آماده ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی است
bltصدا و سیما : تاکید ایران و عراق بر حفظ نظم و امنیت مرز ها
bltایرنا : ایران و عراق تفاهم نامه مرزی امضا کردند
bltشهر فردا : احتمال افزایش قیمت بلیت اتوبوس برای زائران اربعین
bltتیتر یک : جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در ایام اربعین
bltخبرآنلاین : بلیت اتوبوس برای سفرهای اربعین چقدر می شود؟
bltافکار نیوز : تلاش مرزبانان ایران و عراق بر تامین امنیت زائران اربعین
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.