مخبر - 1398/06/26 - کودکان کار در ایران، ردپای نامرئی مافیا

کودکان کار در ایران، ردپای نامرئی مافیا
معضل کودکان کار سال هاست به یکی از آسیب های اجتماعی تبدیل شده که ظاهرا قرار نیست گره آن گشوده و حل شود.
کودکان کار در ایران، ردپای نامرئی مافیا

12 کودک و نوجوان ریز و درشت در یک پراید راهی ایران شدند، هر جا پلیس بود راننده سر بچه ها را داخل صندلی ماشین فرو کرد تا در نهایت در مرزهای شرق ایران رهایشان کند تا از آنجا هم با ماشین دیگری بر سر و کول هم سوار شده و راهی تهران شوند که از این به بعد خانه و محل کار و زندگی شان خیابان های پایتخت باشد.»
این فقط یکی از تراژدی های زندگی کودکان کار و خیابان در ایران است، کودکانی که خرید و فروش می شوند، بعضی هایشان ایرانی هستند و برخی از آن سوی مرزها به بهای پول به تهران می آیند و بعد با عنوان کودک کار و خیابان روی دست سازمان های مسوول می مانند. با این حال مسوولان بهزیستی استان تهران معتقدند در بررسی وضعیت کودکان کار خیابانی هر چه پیش رفتند به مافیا نرسیده و این کودکان خانوادگی کار می کنند.
این اظهارنظر که روز گذشته از سوی کارشناس دفتر آسیب دیدگان خیابانی سازمان بهزیستی استان تهران مطرح شد در حالی است که هنوز دو ماه از اظهارات حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره مافیای کودکان کار و ماجرای حمله و قمه کشی باندهای قاچاق کودکان به اورژانس اجتماعی نگذشته است. مرداد امسال مسعودی فرید، از باندهایی صحبت کرد که کودکان را با قیمت روزانه 30 هزار تومان از خانواده های آنان اجاره می کنند اما ظاهرا حالا موضع بهزیستی چیز دیگری است و به گواه آنها مافیای کودکان کار وجود خارجی ندارد. با این وجود فعالان حقوق کودک بر این باورند حتی اگر کودکانی که در خیابان ها کار می کنند را هم در نظر نگیریم، باز هم با توجه به وضعیت کودکان زباله گرد نمی توان ادعا کرد مافیای کار کودک وجود ندارد و اگر بپذیریم که بیش از 90 درصد کودکان کار پایتخت، از اتباع هستند پس باید پرسید، بدون وجود مافیا، این کودکان چگونه از مرز رد شده و راهی ایران می شوند؟

تناقض گویی در ماجرای مافیای کودکان کار
معضل کودکان کار سال هاست به یکی از آسیب های اجتماعی تبدیل شده که ظاهرا قرار نیست گره آن گشوده و حل شود با این حال این وضعیت در حالی است که مسوولان بهزیستی آمار دقیق هم از تعداد این کودکان ندارند و در چنین شرایطی روز گذشته کارشناس دفتر آسیب دیدگان خیابانی سازمان بهزیستی استان تهران اعلام کرد در رابطه با کودکان خیابانی هر چه پیش رفتیم به مافیا نرسیدیم و این کودکان بعضا خانوادگی کار می کنند. بتول رحیمی خوشبخت درباره این موضوع به ایلنا گفت: سازمان بهزیستی از کودکان متکدی آماری در دست ندارد. در رابطه با کودکان خیابانی هر چه پیش رفتیم به مافیا نرسیدیم. این کودکان بعضا خانوادگی کار می کنند. خانواده هایی که از نظر دستگاه انتظامی کشور مافیا محسوب نمی شوند. عموما کودکانی که شیشه ماشین پاک می کنند یا اسفند دود می کنند را شبه تکدی گری به حساب می آورند.
او افزود: کودکانی که جذب می شوند و نزد سازمان بهزیستی آورده می شوند، مورد حمایت این سازمان قرار می گیرند. این کودکان عموما خانواده دارند، ولی به هرحال وظیفه بهزیستی مبارزه با مافیا نیست. اغلب کودکان جامعه هدف بهزیستی، کودکانی هستند که دستفروشی می کنند. ما هیچ آماری از کودکان متکدی در بهزیستی نداریم. به ندرت کودکانی که دارای خانواده نیستند، کشف می شوند. به طور مثال در سال 98، 25 بچه به مراکز ما فرستاده شدند که فاقد خانواده بودند.
این اظهارنظر در حالی است که مرداد امسال معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از حمله باندهای قاچاق کودک به اورژانس اجتماعی و سازمان های فعال در حوزه جمع آوری کودکان خیابانی خبر داد. حبیب الله مسعودی فرید، گفت: کودکان خیابانی و کودکان کار، موضوعی چند وجهی و پیچیده است. بخشی از این کودکان ایرانی و بخش بیشتری غیر ایرانی هستند و باندهایی این کودکان را استثمار می کنند.
او افزود: در آخرین پذیرش کودکان خیابانی در تهران 82 درصد آنان غیرایرانی بودند و بیش از 60 درصد این کودکان دارای سن 7 تا 12 سال هستند، این بچه ها نمی توانند به تنهایی از مرز عبور کنند و افرادی این بچه ها را وارد کشور می کنند.
مسعودی فرید ادامه داد: باندهایی بچه ها را با قیمت روزانه 30 هزار تومان از خانواده های آنان اجاره می کنند؛ در حالی که درآمد این بچه ها روزانه 120 هزار تومان است. این باندها، این کودکان را مورد استثمار قرار می دهند و مراقب این بچه ها هستند و نمی گذارند سازمان های مردم نهاد سراغ این بچه ها بروند.

بهزیستی رو بنا را نگاه می کند
با این حال فعالان حقوق کودک معتقدند برای بررسی وجود مافیای کار کودک باید کودکان کار به گروه های مختلف تقسیم بندی شوند آن زمان مشخص می شود که مافیا وجود دارد یا خیر. سهیلا بابایی، عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک درباره این موضوع گفت: بهزیستی فقط به روبنای موضوع کودکان کار توجه دارد در حالی که وقتی صحبت از مافیای کار کودک می کنیم باید دقیقا بگوییم منظور ما کدام گروه از کودکان کار هستند. اگر کودکان کاری که در بازار یا در کارگاه های تولیدی فعالیت می کنند را در نظر بگیریم، وجود نداشتن مافیا تا حدودی درست است. این کودکان اغلب برای کار از شهرستان به تهران آورده می شوند اما باز هم وقتی به روند انتقال آنها از شهرهایشان به تهران نگاه کنیم باز هم رد پای رابط ها دیده می شود. او افزود: درباره کودکانی که در چهارراه ها هستند و به عبارتی تکدی گری می کنند هم باز شاهد این هستیم که اغلب از سوی خانواده هایشان اجیر می شوند یا خانواده ها آنها را به هم اجاره می دهند. در این شرایط پای خانواده در میان است اما باز هم کودک در ازای پول مبادله می شود.
بابایی بیان کرد: اما بخش مهمی از کودکان کار و خیابان که باید به آن پرداخت، کودکان زباله گرد هستند. که قطعا در این زمینه مافیا وجود دارد. امروز دیگر مشخص است که این کودکان اجیر شده اند و برای افرادی کار می کنند که باند و مافیا هستند و در ازای مبلغ ناچیزی این کودکان را به کار گرفته اند.
عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک درباره حل معضل کودکان کار گفت: بارها اعلام شده که بیشتر کودکان کار اتباع هستند اما چرا در تمام این سال ها وزارت کشور فکری به حال کنترل مرزها نکرده است؟ بهزیستی بچه ها را جمع می کند به مراکز نگهداری می برد و مدتی بعد هم یا رد مرز می کند یا به خانواده ها باز می گرداند اما این راه حل نیست.
او افزود: دیده می شود که گاهی 12 کودک در یک خودروی پراید به ایران آورده می شوند، در مرز رها شده و بارها از مقابل چشم پلیس رد می شوند اما هیچ اقدامی صورت نمی گیرد آیا این ورود کار عواملی جز مافیاست؟ از سوی دیگر مسائل اقتصادی و اجتماعی در خانواده های این کودکان که اغلب پدر و مادرشان اعتیاد هم دارند، آنقدر زیاد است که کودک ناخواسته نیروی کار تلقی می شود که یا اجاره داده می شود یا از سوی خودشان اجیر می شوند. بنابراین تا این مشکلات حل نشود، دستگیری موقت کودک و بازگرداندنشان به خانواده ای که توان نگهداری ندارد، مشکلی را حل نمی کند.

منبع: اقتصاد آنلاین همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تکدی گری   پراید   خرید آنلاین   آسیب دیدگان   محل کار   بهزیستی کشور   اسفند   کودک کار   تراژدی   قمه کشی   مافیا   قاچاق کودکان   کودکان زباله گرد   قاچاق کودک   کودکان متکدی   معاون امور اجتماعی فرهنگی   مورد حمایت   آسیب های اجتماعی   اورژانس اجتماعی   حبیب الله مسعودی فرید   کودکان کار و خیابان  
اخبار مرتبط
نواقص طرح جمع آوری کودکان کار رفع می شود
بهار نیوز
در همدان کودک کار دیده نمی شود
ایسنا
کردستان|به کارگیری کودکان کار 6 ماه تا یک سال زندان دارد
تسنیم
اعتیاد، ریشه اصلی کودک آزاری و همسرآزاری در کشور
خبرآنلاین
ماجرای شناسایی 400 کودک خیابانی در قزوین / به این بچه ها سخت می گذرد
رکنا نت
شناسایی 400 کودک کار در قزوین
صدا و سیما
چابهار شهری در گیرودار تکدی گری کودکان بدسرپرست
راه دانا
آیا قیمت پراید سر به فلک می کشد ؟
پدال نیوز
عزم جدی دولت برای کاهش آسیب های اجتماعی
ایسنا
لایحه حمایت از کودکان در راه مجلس
ایرنا
بهزیستی از کودکان متکدی آماری ندارد
مردم سالاری
در بررسی وضعیت کودکان کارِ خیابانی هر چه پیش رفتیم به «مافیا» نرسیدیم
رویداد 24
2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می شوند/صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی
خبرگزاری ایلنا
در بررسی وضعیت کودکان کارِ خیابانی هر چه پیش رفتیم به «مافیا» نرسیدیم/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می شوند
خبرگزاری ایلنا
هدف، مبارزه با «مافیای تکدی گری» است یا «متکدیان»؟
ساعت 24
بانک اطلاعاتی متکدیان تهران راه اندازی می شود!
پارسینه
ثبت اطلاعات متکدیان در سامانه جامع آسیب دیدگان اجتماعی
ایران آنلاین
3 ماه تا یک سال حبس مجازات تکدی گری
سلامت نیوز
مجازات تکدی گری 3 ماه تا یک سال حبس است
خوزنیوز
اندر احوالات گدایانِ تهران
اتاق خبر
بانک اطلاعات متکدیان ایجاد می شود/ موانع مقابله با حرفه پر درآمد گدایی!
قدس آنلاین
خراسان شمالی| مردم با «نخریدن» آدامس و گل از کودکان کار به آن ها کمک کنند
تسنیم
تکدی گری شغل می شود؟
خبرآنلاین
ثبت اطلاعات متکدیان در سامانه جامع آسیب دیدگان اجتماعی؛ بزودی
ساعت 24
اندر احوالات گدایانِ تهران / جُرمی که مجازات بازدارنده ندارد
ایسنا
تجاوز جنسی به دختر 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران
روز نو
جزییات تلخ و تکان دهنده تجاوز 6 مرد به دختر بچه 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران
فرتاک نیوز
اقدام شیطانی با دختر 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران / 6 نفر بودند + جزئیات تلخ
رکنا نت
شناسایی کودکان کار از اولویت های دستگاه های متولی باشد
ایرنا
تکدی گریِ خانوادگی
سلامت نیوز
135 کودک کار و خیابانی در آذربایجان غربی شناسایی و جمع آوری شد
مهر نیوز
فعالیت 14هزار زباله گرد در تهران
سلامت نیوز
فعالیت 14هزار زباله گرد در تهران/ تعداد زیادی از کودکان کار مهاجرند
رویداد 24
افزایش تمایل دانش آموزان به مصرف گل
انتخاب
استاندار تهران: درآمد بالا، مانع کنار گذاشتن تکدی گری
عصر ایران
درآمد بالای متکدیان، علت رونق تکدی گری است
خبرگزاری دانشجو
واکنش استاندار تهران به درآمد روزانه 1.5 میلیاری متکدیان
وانا نیوز
هر متکدی 2 تا 5 میلیون تومان درآمد دارد!
دنیای اقتصاد
مانع کنار گذاشتن تکدی گری درآمد بالا است
اقتصاد نیوز
درآمد بالای متکدیان تهران مانع کنار گذاشتن تکدی گری آنها می شود
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltبهار نیوز : نواقص طرح جمع آوری کودکان کار رفع می شود
bltایسنا : در همدان کودک کار دیده نمی شود
bltتسنیم : کردستان|به کارگیری کودکان کار 6 ماه تا یک سال زندان دارد
bltخبرآنلاین : اعتیاد، ریشه اصلی کودک آزاری و همسرآزاری در کشور
bltرکنا نت : ماجرای شناسایی 400 کودک خیابانی در قزوین / به این بچه ها سخت می گذرد
bltصدا و سیما : شناسایی 400 کودک کار در قزوین
bltراه دانا : چابهار شهری در گیرودار تکدی گری کودکان بدسرپرست
bltپدال نیوز : آیا قیمت پراید سر به فلک می کشد ؟
bltایسنا : عزم جدی دولت برای کاهش آسیب های اجتماعی
bltایرنا : لایحه حمایت از کودکان در راه مجلس
bltمردم سالاری : بهزیستی از کودکان متکدی آماری ندارد
bltرویداد 24 : در بررسی وضعیت کودکان کارِ خیابانی هر چه پیش رفتیم به «مافیا» نرسیدیم
bltخبرگزاری ایلنا : 2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می شوند/صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی
bltخبرگزاری ایلنا : در بررسی وضعیت کودکان کارِ خیابانی هر چه پیش رفتیم به «مافیا» نرسیدیم/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می شوند
bltساعت 24 : هدف، مبارزه با «مافیای تکدی گری» است یا «متکدیان»؟
bltپارسینه : بانک اطلاعاتی متکدیان تهران راه اندازی می شود!
bltایران آنلاین : ثبت اطلاعات متکدیان در سامانه جامع آسیب دیدگان اجتماعی
bltسلامت نیوز : 3 ماه تا یک سال حبس مجازات تکدی گری
bltخوزنیوز : مجازات تکدی گری 3 ماه تا یک سال حبس است
bltاتاق خبر : اندر احوالات گدایانِ تهران
bltقدس آنلاین : بانک اطلاعات متکدیان ایجاد می شود/ موانع مقابله با حرفه پر درآمد گدایی!
bltتسنیم : خراسان شمالی| مردم با «نخریدن» آدامس و گل از کودکان کار به آن ها کمک کنند
bltخبرآنلاین : تکدی گری شغل می شود؟
bltساعت 24 : ثبت اطلاعات متکدیان در سامانه جامع آسیب دیدگان اجتماعی؛ بزودی
bltایسنا : اندر احوالات گدایانِ تهران / جُرمی که مجازات بازدارنده ندارد
bltروز نو : تجاوز جنسی به دختر 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران
bltفرتاک نیوز : جزییات تلخ و تکان دهنده تجاوز 6 مرد به دختر بچه 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران
bltرکنا نت : اقدام شیطانی با دختر 11 ساله زیر پل یکی از اتوبان های تهران / 6 نفر بودند + جزئیات تلخ
bltایرنا : شناسایی کودکان کار از اولویت های دستگاه های متولی باشد
bltسلامت نیوز : تکدی گریِ خانوادگی
bltمهر نیوز : 135 کودک کار و خیابانی در آذربایجان غربی شناسایی و جمع آوری شد
bltسلامت نیوز : فعالیت 14هزار زباله گرد در تهران
bltرویداد 24 : فعالیت 14هزار زباله گرد در تهران/ تعداد زیادی از کودکان کار مهاجرند
bltانتخاب : افزایش تمایل دانش آموزان به مصرف گل
bltعصر ایران : استاندار تهران: درآمد بالا، مانع کنار گذاشتن تکدی گری
bltخبرگزاری دانشجو : درآمد بالای متکدیان، علت رونق تکدی گری است
bltوانا نیوز : واکنش استاندار تهران به درآمد روزانه 1.5 میلیاری متکدیان
bltدنیای اقتصاد : هر متکدی 2 تا 5 میلیون تومان درآمد دارد!
bltاقتصاد نیوز : مانع کنار گذاشتن تکدی گری درآمد بالا است
bltمهر نیوز : درآمد بالای متکدیان تهران مانع کنار گذاشتن تکدی گری آنها می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.