مخبر - 1398/06/26 - سرطان پستانها در بارداری، درمانش خطر دارد؟

سرطان پستانها در بارداری، درمانش خطر دارد؟
اگر در حین بارداری مبتلا به سرطان پستان شوید، گزینه های درمانی برای شما کمی پیچیده تر خواهند بود، زیرا علاوه بر انتخاب بهترین درمان، باید مراقب کودک خود هم باشید.
سرطان پستانها در بارداری، درمانش خطر دارد؟

اگر در حین بارداری مبتلا به سرطان پستان شوید، گزینه های درمانی برای شما کمی پیچیده تر خواهند بود، زیرا علاوه بر انتخاب بهترین درمان، باید مراقب کودک خود هم باشید. نوع و زمان درمان باید به دقت برنامه ریزی شده و بین متخصص زنان و متخصص سرطان هماهنگی های لازم صورت بگیرد.
آیا درمان سرطان پستان در بارداری بی خطر است؟
اگر باردار هستید و به سرطان پستان مبتلا شده اید، ممکن است انتخاب های سختی پیش رو داشته باشید. بنابراین تمام گزینه های درمانی خود را بررسی کرده و از متخصصین کمک بگیرید. زنان باردار مبتلا به سرطان سینه می توانند بدون خطر و با اطمینان درمان شوند، اگرچه نوع و زمان درمان ممکن است بارداری را تحت تأثیر قرار دهد. گزینه های درمانی به موارد زیر بستگی خواهند داشت:
اندازه تومور
محل قرارگیری تومور
میزان سرایت سرطان به دیگر قسمت های بدن
مدت زمان بارداری
وضعیت سلامت عمومی بیمار
اولویت های شخصی بیمار
جراحی سرطان پستان در زمان بارداری عموما بی خطر است. به نظر می رسد شیمی درمانی در سه ماهه دوم یا سوم بارداری برای جنین بی خطر باشد، اما در سه ماهه اول خطرناک است. دیگر گزینه های درمانی سرطان سینه مانند هورمون درمانی، درمان هدفمند و پرتودرمانی به احتمال زیاد به جنین آسیب رسانده و معمولاً در دوران بارداری انجام نمی شوند.
اگر میان انتخاب بهترین درمان برای سلامت مادر و کودک تضادی وجود داشته باشد، انتخاب گزینه های درمانی می توانند پیچیده تر شوند. برای مثال، اگر خانمی در اوایل بارداری، مبتلا به سرطان پستان شود و نیاز فوری به شیمی درمانی داشته باشد، ممکن است به او توصیه شود که به سقط جنین فکر کند.
جراحی سرطان پستان در دوران بارداری
اگر سرطان سینه زود و به موقع تشخیص داده شود، برداشتن قسمت سرطانی شده و غدد لنفاوی مجاور در سینه، بخش اصلی درمان خواهند بود و عموما برای زنان باردار بی خطر است.
گزینه های مرتبط با جراحی سرطان پستان شامل موارد زیر است:
پستان برداری (ماستکتومی)
برداشتن قسمت سرطانی شده (لامپکتومی یا جراحی حفظ پستان)
از روش ماستکتومی بیشتر برای زنان باردار مبتلا به سرطان پستان استفاده می شود، زیرا پس از استفاده از روش جراحی حفظ پستان، بیمار به پرتودرمانی نیاز خواهد داشت. استفاده از پرتودرمانی در دوران بارداری می تواند بر روی جنین تاثیر بگذارد، بنابراین باید پس از زایمان صورت گیرد. اما به تعویق انداختن بیش از حد پرتودرمانی می تواند احتمال بازگشت سرطان را افزایش دهد.
اگر سرطان در سه ماهه سوم بارداری تشخیص داده شود، روش جراحی حفظ پستان می تواند به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شود، زیرا تاخیر کمی در استفاده از پرتودرمانی وجود خواهد داشت، به خصوص اگر شیمی درمانی برای پس از جراحی برنامه ریزی شده باشد. (پرتودرمانی معمولاً بعد از تمام شدن شیمی درمانی انجام می شود.)
بررسی غدد لنفاوی به منظور سرایت و گسترش سرطان
علاوه بر برداشتن تومور سینه، برای بررسی سرایت سرطان به دیگر قسمت ها باید یک یا چند غدد لنفاوی در زیر بغل نیز برداشته شود. یک روش برای انجام این کار، استفاده از روش «برش غدد لنفاوی زیر بغل» (ALND) است. در این روش بسیاری از غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می شوند.
روش دیگر که «نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان» (SLNB) نام دارد، بسته به مدت زمان بارداری و مرحله سرطان صورت می گیرد. در این روش از ردیاب های رادیواکتیو و رنگ آبی برای تشخیص غدد سرطانی استفاده می شود. این روش به پزشک این امکان را می دهد که غدد کمتری را بردارد. هرچند این نگرانی وجود دارد که رنگ آبی بر روی جنین تاثیر گذارد.

آیا بیهوشی در دوران بارداری بی خطر است؟
جراحی سرطان پستان عموماً خطر کمی برای جنین به همراه دارد. اما در دوره هایی از بارداری این احتمال وجود دارد که دارو های بیهوشی، برای کودک خطرناک باشند.
جراح و متخصص بیهوشی و متخصص زنان و زایمان باید با کمک هم درباره بهترین زمان، نوع دارو و تکنیک های بیهوشی برای جراحی تصمیم گیری کنند.

درمان پس از جراحی
بسته به مرحله و پیشرفت سرطان، ممکن است پس از جراحی و برای کاهش احتمال بازگشت سرطان، به درمان های بیشتری مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و درمان هدفمند نیاز داشته باشید. به این روش، درمان تکمیلی گفته می شود. در برخی موارد می توان این روش درمانی را به بعد از زایمان موکول کرد.
شیمی درمانی
پس از جراحی ممکن است از شیمی درمانی برای برخی از مراحل اولیه سرطان پستان استفاده شود. همچنین ممکن است برای سرطان های پیشرفته تر، خود شیمی درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.
در 3 ماه اول بارداری از شیمی درمانی استفاده نمی شود، زیرا اکثر اعضای بدن کودک در این مدت رشد می کنند. بعلاوه خطر سقط جنین نیز در این زمان بیشتر است.
امروزه مطالعات نشان داده اند که استفاده از برخی دارو های شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم بارداری، احتمال بروز نقص مادرزادی، مرده به دنیا آمدن نوزاد و مشکلات سلامتی پس از تولد را افزایش نمی دهند، هرچند ممکن است احتمال زایمان زودرس را افزایش دهند. البته هنوز درباره تاثیرات بلند مدت این دارو ها بر روی کودکان، تحقیقات کافی صورت نگرفته است.
اگر به سرطان پستان اولیه مبتلا بوده و بعد از جراحی به شیمی درمانی نیاز داشته باشید، معمولاً این کار حداقل تا سه ماهه دوم به تاخیر خواهد افتاد. اگر در سه ماهه سوم بارداری باشید، شیمی درمانی ممکن است به بعد از زایمان موکول شود.
به طور کلی شیمی درمانی، طی 3 هفته مانده به زایمان توصیه نمی شود، زیرا می تواند تعداد سلول های خونی مادر را کاهش دهد. این امر می تواند موجب خونریزی و افزایش احتمال عفونت در زمان زایمان شود.
درمان هایی که باید به بعد از زایمان موکول شوند
برخی از درمان های سرطان پستان می توانند در دوران بارداری به کودک آسیب برسانند. در صورت نیاز، این نوع درمان ها معمولاً برای بعد از زایمان در نظر گرفته خواهند شد.
پرتودرمانی
از پرتودرمانی اغلب پس از جراحی لامپکتومی و به منظور کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده می شود. استفاده از پرتودرمانی در زمان بارداری می تواند باعث سقط جنین، نقص مادرزادی، تاخیر رشد داخل رحمی و بروز سرطان در کودک شود.
زنانی که در اواخر دوران باردای هستند، می توانند در زمان بارداری جراحی لامپکتومی را انجام داده و سپس، بعد از زایمان از پرتودرمانی استفاده کنند.
هورمون درمانی
از هورمون درمانی می توان به عنوان درمان تکمیلی پس از جراحی و همچنین درمان سرطان پیشرفته سینه در زنان مبتلا به «سرطان پستان گیرنده استروژن یا پروژسترون مثبت» استفاده کرد. دارو های هورمون درمانی که برای سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از تاموکسیفن، آناستروزول، لتروزول و اگزمستان.
درمان هدفمند
از دارو هایی مانند تراستوزوماب، پرتوزوماب، آدو تراستوزوماب امتانسین و لاپاتینیب برای هدف قرار دادن ژن HER2 در سرطان سینه استفاده می شود.
در زنانی که باردار نیستند، از تراستوزوماب پس از جراحی، از پرتوزوماب به همراه تراستوزوماب قبل از جراحی و از همه این دارو ها برای درمان پیشرفته سرطان سینه می توان استفاده کرد. اما تمام این دارو ها برای جنین خطرناک هستند.
بنابراین از دارو های هدفمندی مانند اورولیموس و پالبوسیسلیب می توان به همراه هورمون درمانی برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده کرد.

آیا شیردهی در زمان درمان سرطان امکان پذیر است؟
پزشکان توصیه می کنند که زنان تحت درمان سرطان سینه، شیردهی را متوقف کنند. اگر قرار باشد جراحی سینه انجام شود، متوقف کردن شیردهی به کاهش جریان خون به سینه ها کمک کرده و باعث کوچکتر شدن آن ها می شود. این موضوع می تواند به جراحی و همچنین کاهش احتمال ابتلا به عفونت سینه کمک کند.
بسیاری از دارو های شیمی درمانی، هورمونی و دارو های هدفمند می توانند وارد شیر مادر شده و به کودک منتقل شوند؛ بنابراین در این شرایط، شیردهی توصیه نمی شود.
کلام آخر
در پایان می توان گفت که هیچ موردی تاکنون گزارش نشده است که سرطان پستان به خودی خود در دوران بارداری به جنین آسیب رسانده باشد.

منبع: ستاره همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   تومور   پستان   ردیاب   بارداری   پرتو درمانی   شیمی درمانی   پزشک   لنفاوی   متخصص زنان   هورمون درمانی   متخصصین   سقط جنین   سرطان   دوران بارداری   زنان باردار   سرطان سینه   درمان سرطان  
اخبار مرتبط
کشف جدیدی در درمان سرطان
اقتصاد نیوز
چه کسانی سرطان خون می گیرند؟
نامه نیوز
جلوگیری از سقط جنین، ده راهکار
نی نی بان
تشخیص زود هنگام مهمترین راه در کنترل سرطان سینه
صدا و سیما
آیا درمان سرطان پستان در بارداری بی خطر است؟
ستاره
مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
نی نی بان
دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
آریا
حباب هایی که سرطان را نابود می کنند
افکار نیوز
عکس رادیولوژی در بارداری، عوارض
نی نی بان
ماموگرافی از چه سنی باید انجام شود و برای چه کسانی ضروریست؟
سیمرغ
با میوه هایی که برای مقابله با عوارض درمان سرطان به کار می روند آشنا شوید
دیده بان ایران
فرمول میوه ای برای مقابله با عوارض درمان سرطان
سلامت نیوز
ایت تست برای زنان بالای 30 سال ضروری است!
تیک نیوز
عوارض ناشی از درمان سرطان سینه در چه افرادی بیشتر است؟
تیتر یک
سالم ترین گزینه های غذایی در طول دوره شیمی درمانی
پارسینه
سرطان دیگر ترس ندارد/ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
ایسکانیوز
علائم و راه های تشخیص و درمان سرطان سینه
نامه نیوز
تست ضروری برای زنان بالای 30 سال
فرتاک نیوز
همه چیز درباره انجام ماموگرافی
ناطقان نیوز
ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود؟
شفا آنلاین
هر بیمار سرطانی میانگین 2 میلیون تومان در ماه هزینه دارد
پانا
علائم و راه های تشخیص و درمان "سرطان سینه"
فرارو
نقش پررنگ تر معاینه از ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه
صدا و سیما
ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
خبرگزاری دانشجو
ماموگرافی چند وقت یکبار انجام شود؟
نی نی بان
زنان از 30 سالگی به بعد ماهی یکبار «سینه» خود را معاینه کنند
فارس
ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود
مهر نیوز
اقدامات پیش از بارداری، واکسن های مورد نیاز
نی نی بان
بهبود رابطه زناشویی، مخصوص افراد مبتلا به سرطان
نی نی بان
راهکارهای بهبود مشکلات رابطه جنسی در بیماران سرطانی
ستاره
دکتر ربابه محمدبیگی، متخصص زنان و زایمان تهران
نی نی بان
عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
نی نی بان
درمان تومور های سلول های سرطان سینه با استفاده از قدرت انرژی الکترومغناطیس
پزشکان بدون مرز
کشف فناوری جدید برای ردیابی سلول های سرطانی
شفا آنلاین
کاربرد MRI در تشخیص بیماری های پستان
سیمرغ
در مورد سلامت زنان، ده نشانه هشدار دهنده
نی نی بان
آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
سیمرغ
خارش زیربغل می تواند نشانه ای از سرطان است؟
شفا آنلاین
خارش زیربغل نشانه سرطان باشد؟
ناطقان نیوز
عفونت دستگاه تناسلی زنانه را جدی بگیرید
پزشکان بدون مرز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد نیوز : کشف جدیدی در درمان سرطان
bltنامه نیوز : چه کسانی سرطان خون می گیرند؟
bltنی نی بان : جلوگیری از سقط جنین، ده راهکار
bltصدا و سیما : تشخیص زود هنگام مهمترین راه در کنترل سرطان سینه
bltستاره : آیا درمان سرطان پستان در بارداری بی خطر است؟
bltنی نی بان : مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
bltآریا : دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
bltافکار نیوز : حباب هایی که سرطان را نابود می کنند
bltنی نی بان : عکس رادیولوژی در بارداری، عوارض
bltسیمرغ : ماموگرافی از چه سنی باید انجام شود و برای چه کسانی ضروریست؟
bltدیده بان ایران : با میوه هایی که برای مقابله با عوارض درمان سرطان به کار می روند آشنا شوید
bltسلامت نیوز : فرمول میوه ای برای مقابله با عوارض درمان سرطان
bltتیک نیوز : ایت تست برای زنان بالای 30 سال ضروری است!
bltتیتر یک : عوارض ناشی از درمان سرطان سینه در چه افرادی بیشتر است؟
bltپارسینه : سالم ترین گزینه های غذایی در طول دوره شیمی درمانی
bltایسکانیوز : سرطان دیگر ترس ندارد/ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
bltنامه نیوز : علائم و راه های تشخیص و درمان سرطان سینه
bltفرتاک نیوز : تست ضروری برای زنان بالای 30 سال
bltناطقان نیوز : همه چیز درباره انجام ماموگرافی
bltشفا آنلاین : ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود؟
bltپانا : هر بیمار سرطانی میانگین 2 میلیون تومان در ماه هزینه دارد
bltفرارو : علائم و راه های تشخیص و درمان "سرطان سینه"
bltصدا و سیما : نقش پررنگ تر معاینه از ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه
bltخبرگزاری دانشجو : ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
bltنی نی بان : ماموگرافی چند وقت یکبار انجام شود؟
bltفارس : زنان از 30 سالگی به بعد ماهی یکبار «سینه» خود را معاینه کنند
bltمهر نیوز : ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود
bltنی نی بان : اقدامات پیش از بارداری، واکسن های مورد نیاز
bltنی نی بان : بهبود رابطه زناشویی، مخصوص افراد مبتلا به سرطان
bltستاره : راهکارهای بهبود مشکلات رابطه جنسی در بیماران سرطانی
bltنی نی بان : دکتر ربابه محمدبیگی، متخصص زنان و زایمان تهران
bltنی نی بان : عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
bltپزشکان بدون مرز : درمان تومور های سلول های سرطان سینه با استفاده از قدرت انرژی الکترومغناطیس
bltشفا آنلاین : کشف فناوری جدید برای ردیابی سلول های سرطانی
bltسیمرغ : کاربرد MRI در تشخیص بیماری های پستان
bltنی نی بان : در مورد سلامت زنان، ده نشانه هشدار دهنده
bltسیمرغ : آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
bltشفا آنلاین : خارش زیربغل می تواند نشانه ای از سرطان است؟
bltناطقان نیوز : خارش زیربغل نشانه سرطان باشد؟
bltپزشکان بدون مرز : عفونت دستگاه تناسلی زنانه را جدی بگیرید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.