مخبر - 1398/06/26 - نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد

نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
نشست روز گذشته سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا با مواردی از جمله توافق بر سر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه و نیز ابراز نگرانی از وضعیت شمال شرق سوریه و مخالفت با اقدامات آمریکا به کا
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد

به گزارش مشرق، روز گذشته پنجمین نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و ایران درباره سوریه در شهر آنکارا برگزار شد.

نشستی که قرار بود بر محور بحران ادلب و آوارگان، توافق آمریکا و ترکیه درباره شمال سوریه و نیز تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه باشد و علاوه بر آن در سطحی کلان موضوع کاهش بحران در سوریه و افزایش آرامش در این کشور را مورد بررسی قرار دهد.

ببینید: فیلم/ جزئیات نشست آنکارا چه بود؟ فیلم/ عکس یادگاری سران نشست آستانه

تاکید ایران بر عملیات ادلب و عدم مداخله در شرق فرات

روحانی پیش از سفر به ترکیه در مصاحبه ای مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره بحران سوریه را مطرح کرد که عبارتند از:

1.ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب.

2.مشکل در شرق فرات و حضور مداخله گرانه آمریکا.

3.ضرورت حمایت از دولت مشروع و قانونی دمشق.

سه رئیس جمهور پس از دیدارهای دوجانبه و گفت وگو درباره روابط سیاسی و اقتصادی دو جانبه و تحولات سوریه وارد میز مذاکرات سه جانبه شدند تا روند سوچی اینبار در آنکارا ادامه پیدا کند.

روحانی در دیداری که با اردوغان داشت، با اشاره به اینکه همکاری 3 کشور ضامن روند آستانه باعث شده امنیت بیشتری در سوریه حاکم باشد و مردم این کشور در بخش های زیادی از سرزمین خود شرایط بهتری داشته باشند، افزود: باید به دولت سوریه برای مبارزه با باقیمانده تروریست ها به ویژه منطقه ادلب و شرق فرات کمک کرد و همکاری ها تا ریشه کن شدن تروریست در منطقه ادامه یابد؛ از این رو امیدوارم نتیجه تلاش های سه کشور منجر به امنیت پایدار در سوریه و تحقق حاکمیت مردم آن کشور باشد.

رئیس جمهور کشورمان در دیدار با پوتین نیز گفت: مهمترین اقدام برای سوریه در حال حاضر عملیاتی شدن توافقات مربوط به پاکسازی ادلب از تروریست ها و ایجاد ثبات و امنیت در این منطقه است.

بیانیه پایانی؛ اضافه شدن عراق و لبنان به روند سوچی و مخالفت با اقدامات تجزیه طلبانه و تضعیف حاکمیت سوریه

نشست دو ساعته سران با انتشار بیانیه و نشست خبری سه مقام ارشد به پایان رسید؛ بیانیه ای که روز قبل از آن از سوی معاونان و کارشناسان وزارتخانه های سه کشور بررسی و نهایی شده بود.

این بیانیه 14 بندی عبارت است از:

1- وضعیت میدانی جاری در سوریه را مورد بحث قرار داده، تحولات پس از آخرین نشست خود در سوچی مورخ 14 فوریه 2019 را بررسی کرده و عزم خود مبنی بر تقویت همکاری های سه جانبه در سایه توافقات خود را تکرار کردند.

2- بر تعهد مستحکم خود به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و همچنین به اهداف و اصول منشور ملل متحد تأکید کردند. آنها تصریح کردند که این اصول باید از سوی همگان مورد احترام قرار گیرد و هیچ اقدامی، فارغ از عامل/عاملان آن، نباید این اصول را تضعیف کند.

3- در این ارتباط، بر لزوم احترام به تصمیمات حقوقی بین المللی شناخته شده بین المللی از جمله آن مفادی از قطعنامه های ذیربط ملل متحد که اشغال جولان سوریه را رد می کند بویژه قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل تاکید و تصمیم دولت آمریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه که نقض فاحش حقوق بین الملل محسوب شده و صلح و امنیت منطقه ای را به خطر می اندازد را محکوم کردند. آنها حملات نظامی اسراییل در سوریه را بی ثبات کننده و ناقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور تلقی کرده که منجر به تشدید تنش در منطقه می شود.

4- وضعیت در شمال شرق سوریه را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که امنیت و ثبات در این منطقه تنها از طریق احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور قابل دسترسی است و توافق کردند تلاش های خود در این راستا را با یکدیگر هماهنگ کنند.

5- تمامی تلاش ها به منظور ایجاد واقعیات جدید در صحنه میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم از جمله ابتکارات غیرمشروع خودمختاری را مردود شمرده و اراده خود برای ایستادگی در برابر مقاصد تجزیه طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز کردند.

6- وضعیت ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل بررسی و بر لزوم احترام به آرامش در صحنه از طریق اجرای کامل تمامی توافقنامه ها در خصوص ادلب بویژه تفاهمنامه مورخ 17 سپتامبر 2018 تاکید کردند. آنها نسبت به خطر وخامت بیشتر وضعیت انسانی در این منطقه و پیرامون آن در نتیجه ادامه تنش هشدار داده و توافق کردند اقدامات مشخصی برای کاهش نقض ها انجام دهند. آنها همچنین نگرانی جدی خود در مورد افزایش حضور سازمان تروریستی هیات تحریر الشام در منطقه را ابراز کرده و بر عزم خویش مبنی بر ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبهة النصره و تمامی دیگر افراد، گروه ها، تشکل ها و موجودیت های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی شده اند، تصریح کردند.

آنها ضمن ابراز تاسف از تلفات غیرنظامی و بی خانمانی مردم، توافق کردند اقدامات مشخصی بر پایه توافقات پیشین به منظور اطمینان از حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی در انطباق با حقوق بشردوستانه بین المللی و نیز ایمنی و امنیت نیروی نظامی ضامنین حاضر در داخل و خارج از منطقه کاهش تنش ادلب انجام دهند.

7- بر این باور خود تصریح کردند که منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد و تنها از طریق یک فرایند سیاسی سوری سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل می توان به آن پایان داد.

8- رضایت خود مبنی بر تکمیل موفقیت آمیز کار ترکیب کمیته قانون اساسی را ابراز کرده و حمایت خود از تلاش های نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل گیر پدرسن برای دستیابی به توافق میان طرفهای سوری در ارتباط با آیین کار کمیته قانون اساسی را اعلام کردند. آنها همچنین بر آمادگی خود برای تسهیل شروع بکار کمیته قانون اساسی در ژنو در انطباق با تصمیمات کنگره گفت وگوی ملی سوری در سوچی تاکید کردند.

9- آنها بر نیاز به افزایش دسترسی بشردوستانه برای تمامی سوری ها در سراسر کشور بدون هیچ پیش شرطی تاکید کردند. به منظور تسکین آلام سوری ها و حمایت از پیشرفت در فرایند حل و فصل سیاسی، آنها از جامعه بین المللی، سازمان ملل و آژانس های بشردوستانه آن خواستند مسئولیت بیشتری در سهیم شدن در این زمینه برعهده بگیرند و مساعدت خود به سوریه را در این میان از طریق اجرای پروژه های بهبودی سریع از جمله اعاده امکانات زیرساخت های اساسی، تاسیسات عرضه آب و برق، مدارس و بیمارستان ها و همچنین اجرای مین زدایی انسان دوستانه افزایش دهند.

10- بر ضرورت تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان شده داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه و اطمینان از حق بازگشت و حمایت از آنها تاکید کردند. در این ارتباط آنها از جامعه بین المللی خواستند تا کمک های مناسبی برای اسکان مجدد و زندگی عادی آنها فراهم کند و همچنین بر آمادگی خود برای ادامه تعامل با تمامی طرفهای ذی ربط شامل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس های بین المللی تخصصی تاکید کردند. آنها توافق کردند هماهنگی های لازم در خصوص ابتکارات خود برای برگزاری کنفرانس های بین المللی با موضوع کمک های بشردوستانه به سوریه و بازگشت پناهجویان سوری را مبذول دارند.

11- از شرکت عراق و لبنان به عنوان ناظران جدید فرمت آستانه استقبال کردند.

12- علاوه بر مساله سوریه، آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و نیز همکاری در زمینه های مختلف را بررسی کرده و بر تصمیم خود مبنی بر ارتقای همکاری مشترک اقتصادی و بازرگانی تاکید کردند.

13- تصمیم گرفتند نشست سه جانبه سران بعدی را در جمهوری اسلامی ایران به دعوت رئیس جمهوری اسلامی ایران جناب آقای حسن روحانی برگزار کنند.

14- روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مراتب تشکر صمیمانه خود را به رئیس جمهوری ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان به منظور میزبانی نشست سه جانبه سران در آنکارا ابراز کردند.

نشست خبری سران سه کشور: از نگرانی درباره اقدامات آمریکا در شرق فرات تا تفاهم برای تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی

پس از نشست سه جانبه بود که سران وارد نشست خبری شدند و ضمن اشاره به نشست، به بیان دیدگاه های خود و نیز پاسخ به سوالات خبرنگاران پرداختند.

اردوغان در این نشست با بیان اینکه بزرگترین تهدید برای آینده سوریه گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ است، گفت: هدف غایی ما ایجاد کریدور صلح در شمال سوریه و جلوگیری از تجزیه این کشور است. تصمیم های مهم و امیدوار کننده در خصوص راه حل سیاسی در سوریه را اتخاذ کردیم. بر اقدامات عملی برای برقراری صلح در سوریه تاکید کردیم.

وی گفت: در این اجلاس بر غیرقابل قبول بودن حمایت از گروه های تروریستی به بهانه مبارزه با داعش تاکید کردیم. آقایان روحانی و پوتین را در جریان روند ایجاد منطقه امن در سوریه قرار دادم. ترکیه، روسیه و ایران اختلافات درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را پشت سر گذاشته اند و نشست سه جانبه در آنکارا نتیجه بخش بوده است.

رئیس جمهور ترکیه افزود: قصد داریم برای آوارگان سوری در ترکیه در منطقه ای به طول 450 کیلومتری و به عمق 30 کیلومتر در شمال سوریه مسکن بسازیم. مدارس و زیرساخت های لازم را احداث کنیم. با ایران، روسیه و جامعه جهانی برای بازگشت دواطلبانه پناهجویان سوری به کشورشان همکاری خواهیم کرد. باید بر بازگشت پناهجویان بیشتری به سوریه تمرکز کنیم.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: با همکاری سه کشور موانع بر سر راه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را رفع کردیم. کار کمیته به سرعت در ژنو آغاز می شود، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز در این نشست با بیان اینکه در روند آستانه ما تحولات امنیتی، بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه را دنبال می کنیم، اظهار داشت: در تحولات سیاسی دو موضوع اصلی وجود دارد؛ اصلاح قانون اساسی که در این زمینه بسیار بحث شده و از روند سوچی با حضور نمایندگان دولت و معارضه تاکنون ادامه داشته است. اعضای کمیته ویژه تکمیل شده و انتظار داریم که اصلاح قانون اساسی انجام شود. دومین مسئله نیز برگزاری انتخابات است. در زمینه موضوع اول یعنی تشکیل کمیته قانون اساسی در آینده نزدیک، زمینه فراهم است که کار را آغاز کند.

وی افزود: در عین حال یک پروسه دقیق و مهمی است. اصلاح قانون اساسی به این معناست که تمامی کسانی که حق رای دارند، منافع و نظرات آنها به طور متعادل در قانون اساسی جدید و اصلاحات رعایت شود.

رئیس جمهور ایران یادآور شد: سه کشور در اکثریت قریب به اتفاق در مورد مسائل سوریه مانند یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه اتفاق نظر دارند. همه با دخالت نیروهای خارجی در امور سوریه بدون دعوت دولت قانونی این کشور مخالفیم. کمیته قانون اساسی سوریه تشکیل شده است. امیدواریم اصلاح قانون اساسی این کشور سریعاً انجام شود. هر سه کشور بزرگ منطقه معتقدند که مبارزه با تروریسم باید ادامه باید.

وی با اشاره به این که نشست بعدی سران سه کشور در تهران برگزار خواهد شد، گفت: امیدواریم تا سال 2021-2020 شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات در سوریه فراهم شود.

پوتین نیز در این نشست با بیان اینکه اوضاع ادلب بسیار نگران کننده است، یادآور شد: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه باید هر چه زودتر آغاز شود. نگران تحولات شمال شرق سوریه هستیم. مشکلات امنیتی باید طبق اصول حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور حل شود. تقسیم سوریه و ایجاد مناطق خودمختار در این کشور غیرقابل قبول است. همه واقفند که حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی در سوریه است.

جمع بندی: اشتراکات و اختلافات سه کشور

نگاهی به موارد ذکر شده در بالا از سوی روسای جمهور سه کشور نشان می دهد که درباره شمال سوریه تاکید بر این بوده که حاکمیت ملی سوریه نباید تضعیف شود و نقش مخرب آمریکا در این منطقه باید متوقف شود. همچنین بر سر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی اختلافات گذشته حل شده و باید منتظر بود که این کمیته، تشکیل و آغاز به کار خود را در ژنو طی هفته های آینده اعلام کند.

همچنین نگرانی از اقدامات آمریکا در شمال شرق سوریه نشان می دهد که احتمالاً اقدامات مشترک آنکارا-واشنگتن با مسائلی روبرو شود، هر چند اردوغان گفت که این توافقنامه را با پوتین و روحانی در میان گذاشته و هدف ایجاد منطقه ای امن برای ساخت خانه و مدرسه برای آوارگان سوری در ترکیه است تا حداقل یک میلیون نفر از آنها به شمال سوریه بروند اما به نظر نمی رسد چنین اتفاقی حداقل در شرایط فعلی امکان عملیاتی شدن داشته باشد.

منبع: تسنیم
منبع خبر : مشرق نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مشرق نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   لبنان   آمریکا   ترکیه   سوریه   قطعنامه   دمشق   ادلب   نشست سه جانبه   نشست آستانه   نظام جمهوری اسلامی ایران   سوچی   آنکارا   اردغان   رئیس جمهور   وزارت خانه   فرات   روند آستانه   تمامیت ارضی   اقدامات آمریکا   تروریست   بین الملل   رژیم صهیونیستی   تحولات سوریه   بحران   بحران سوریه   دولت آمریکا   ایران و ترکیه   بلندی های جولان   روابط دیپلماتیک   شورای امنیت سازمان ملل متحد  
اخبار مرتبط
گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
تسنیم
واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
حفظ تمامیت ارضی سوریه مهم ترین دغدغه کشورهای منطقه است
خبرگزاری خانه ملت
آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
جامعه مهندسین
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
ایران آنلاین
آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
جوان آنلاین
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
نمی توانیم تماشاگر حضور تروریست ها در سوریه باشیم
آریا
واکنش روحانی به حمله به تاسیسات نفتی عربستان
پارسینه
پوتین: نمی توان در برابر حضور تروریست ها سکوت کرد
صدا و سیما
واکنش روحانى به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
نواندیش
بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
ایسنا
مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد/ حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
ابنا
بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
صدای ایران
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
شبکه خبر
واکنش روحانی به حمله به آرامکو عربستان: یمن پاسخ تجاوز را داد
صدای ایران
روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
تسنیم
با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
بولتن نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
تابناک
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
تسنیم
واکنش روحانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
تابناک
ما می خواهیم امنیت کل منطقه در کنار امنیت سوریه تامین شود
خبرگزاری دفاع مقدس
روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
راه دانا
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
تسنیم
آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
خبرگزاری دانشجو
پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
خبرگزاری دانشجو
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
آمریکا بخشی از خاک سوریه را به یک تجاوزگر بخشیده است/ آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
باشگاه خبرنگاران
روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
آفتاب
مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد| حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
رسانیوز
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
آفتاب
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند/ کار مردم یمن دفاع مشروع از خودشان و حمله متقابل است
العالم
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltتسنیم : گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltخبرگزاری خانه ملت : حفظ تمامیت ارضی سوریه مهم ترین دغدغه کشورهای منطقه است
bltجامعه مهندسین : آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltایران آنلاین : بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
bltجوان آنلاین : آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltآریا : نمی توانیم تماشاگر حضور تروریست ها در سوریه باشیم
bltپارسینه : واکنش روحانی به حمله به تاسیسات نفتی عربستان
bltصدا و سیما : پوتین: نمی توان در برابر حضور تروریست ها سکوت کرد
bltنواندیش : واکنش روحانى به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
bltایسنا : بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
bltابنا : مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد/ حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
bltصدای ایران : بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
bltشبکه خبر : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltصدای ایران : واکنش روحانی به حمله به آرامکو عربستان: یمن پاسخ تجاوز را داد
bltتسنیم : روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltبولتن نیوز : با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
bltتابناک : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
bltتسنیم : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltتابناک : واکنش روحانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ما می خواهیم امنیت کل منطقه در کنار امنیت سوریه تامین شود
bltراه دانا : روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
bltتسنیم : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltخبرگزاری دانشجو : آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
bltخبرگزاری دانشجو : پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltباشگاه خبرنگاران : آمریکا بخشی از خاک سوریه را به یک تجاوزگر بخشیده است/ آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltآفتاب : روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
bltرسانیوز : مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه یابد| حملات متقابل یمنی ها دفاع مشروع است
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltآفتاب : روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltالعالم : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند/ کار مردم یمن دفاع مشروع از خودشان و حمله متقابل است
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltباشگاه خبرنگاران : منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.