طرف های پیروز نشست آنکارا

طرف های پیروز نشست آنکارا
تهران- ایرنا- تحلیلگران و رسانه های خارجی مذاکرات سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا را که با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی این کشور همراه بود را موفقیتی برای دولت «بشار اسد» و کشورهای حامی دمشق ارزیابی می کنند.
طرف های پیروز نشست آنکارا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، پنجمین دور از مذاکرات موسوم به «روند آستانه» با نشست های دوجانبه و سپس دیدار «ولادیمیر پوتین»، «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در آنکار همراه بود. این دیدارها با نشست خبری سه رئیس جمهوری پایان یافت که نتیجه نهایی آن تاکید بر یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه در کنار حفظ تمامیت ارضی این کشور بود.

مهمترین موضوع مطرح شده در نشست آنکارا مساله ادلب بود. تاپیش از این دولت ترکیه به عنوان مهمترین حامی معارضان دیدگاهی مخالف ایران و روسیه داشت که از دولت قانونی «بشار اسد» حمایت می کردند. اکنون به نظر می رسد شرایط به نحو چشمگیری تغییر کرده است و با تثبیت دولت اسد اما مهمترین دغدغه آنکارا حل و فصل موضوع مهاجران به سوریه و آینده کُردهای سوریه است.

گفته می شود بیش از 3.6 میلیون سوری اکنون به ترکیه پناه برده اند. آنکارا از این موضوع در هراس است که احتمال حمله گسترده دمشق به ادلب باعث راه افتادن موج جدیدی از پناهجویان به این کشور می شود. دیگر موضوعی که برای آنکارا اهمیت فوق العاده دارد وضعیت کردهای سوریه و آینده منطقه شمالی این کشور است زیرا آنکار نگران اتحاد کردهای سوریه و ترکیه و تقویت موقعیت آن ها است.

ترکیه و موضوع آوارگان

موضوع پناهجویان مساله ای است که به رغم وارد کردن فشار بر دولت ترکیه، به اهرم این کشور در برابر غرب تبدیل شده است. شبکه خبری «فرانس 24» محور سخنرانی پایانی روحانی را برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه در سال 2021 یا 2020 دانست اما مساله مورد توجه پوتین و اردوغان را ادلب، حضور گروه های تروریستی در این منطقه و حملات نظامی دولت دمشق با حمایت هوایی مسکو ارزیابی کرد. ضمن اینکه رئیس جمهوری ترکیه بر موضوع پناهجویان توجه ویژه دارد.

بر اساس تحلیل فوق، ترکیه اعتقاد دارد حمله دمشق به مخالفان، موجب درگیری گسترده در ادلب می شود که ممکن است باعث راه افتادن پناهجویان به سمت ترکیه شود. از طرف دیگر اردوغان هم به اروپا هشدار داد در صورت وقوع منازعه، مرزهای ترکیه را باز می کند تا این موج به سمت کشورهای اروپایی سرازیر شود.

روزنامه «گاردین» نوشته است سخنان هشدارگونه اردوغان در موضوع پناهجویان موجب نگرانی کشورهای اروپایی شده است. رئیس جمهوری ترکیه به شدت از کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا عصبانی است زیرا ادعا می کند برای نگهداری از پناهجویان تاکنون 40 میلیارد دلار هزینه کرده است. وی آن ها را انجام ندادن تعهات خود متهم کرده است.

آمریکا، ناکام تحولات سوریه

اگرچه هر سه کشور بر حفظ تمامیت ارضی این کشور تأکید می کنند اما اردوغان نگرانی مشخص دیگری را هم دارد که در بخشی از سخنان وی به صورت تلویحی به آن پرداخته شد. اردوغان عنوان داشت که هدف سه کشور جلوگیری از تجزیه سوریه بوده است. به اعتقاد تحلیلگران مهمترین نگرانی دولت ترکیه آن است که تقویت جایگاه کردها در سوریه خطر امنیتی بزرگی برای آنکار است زیرا ممکن است باعث تحریک کردهای ترکیه شود یا اینکه کردهای دو کشور را به سمت ایجاد اتحاد سوق دهد.

این موضوعی است که برای آنکارا اهمیت حیاتی دارد به نحوی که حتی موجب دوری آنکارا و واشنگتن شد. به رغم همکاری اولیه ای که میان آمریکا و ترکیه در سال های ابتدایی جنگ داخلی سوریه وجود داشت اما در سال های اخیر حمایت واشنگتن از برخی گروه های کُرد و به ویژه برقراری روابط ویژه میان کاخ سفید و «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF) اعتراض شدید ترکیه را به همراه داشت. ترکیه این گروه مورد حمایت واشنگتن را تروریستی اعلام کرده است.

کارشناسان یکی از دلایل نزدیکی اردوغان به رویکردهای ایران و روسیه را نیز در همین امر در کنار شکست های میدانی و ناامیدی آنکارا از کاخ سفید می دانند. رئیس جمهوری ترکیه پس از این دیدار عنوان داشت به منظور بازگشت آوارگانی سوری که ترکیه به سر می برند باید بخش های بیشتری از شمال سوریه به مناطق امن تبدیل شود. وی معتقد است این افراد باید به مناطقی انتقال پیدا کنند که اکنون در اختیار نیروهای کرد است. به همین دلیل به نظر می رسد کردهای سوریه با این پیشنهاد که می تواند ترکیب جمعیتی این مناطق را بر هم بزند، مخالفت می کنند.

فرانس 24 آورده است: به رغم اختلاف منافعی که پوتین و اردوغان در سوریه دارند، آن ها روابط خود را نزدیک تر کرده اند و تنها در سال 2019 هفت بار با یکدیگر دیدار داشتند. همکاری نظامی و انجام توافقات در حوزه انرژی از جمله موضوعاتی به شمار می روند که این دو کشور را به هم نزدیک تر کرده است.

تارنمای شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی نشست آنکارا را پیروزی بشار اسد و حامیان آن ارزیابی کرد و افزود ایجاد کمیته ای برای نوشتن یک قانون اساسی دموکراتیک و به رسمیت شناخته شدن رئیس جمهوری این کشور از نگاه تحلیلگران مهمترین دستاورد این نشست بود.

این گزارش نشست فوق را فرصتی برای تمرکز بر ادلب به عنوان آخرین پناهگاه شورشیان ضد دولت مرکزی سوریه ارزیابی کرد. در حالی که ایران و روسیه مهمترین عامل برای بی ثباتی در سوریه را باقیمانده های گروه داعش می دانند اما اردوغان گروه های مسلح کرد را مهمترین تهدید در این منطقه ارزیابی کرد. روحانی و پوتین به ویژه حضور «هیات تحریر الشام» را که گروهی وابسته به القاعده است، دلیل حملات اخیر دولت به ادلب عنوان کردند.

پوتین اما تمرکز بر کمیته قانون اساسی که متشکل از نمایندگان دولت، مخالفان و جامعه مدنی این کشور است را یکی از آخرین گام ها برای عادی سازی شرایط در جمهوری عربی سوریه عنوان کرد.

به اعتقاد تحلیلگران شبکه الجزیره در کل نشست آنکارا به نفع بشار اسد و روسیه تمام شد زیرا ترکیب کمیته فوق به نفع وی طراحی شده است.

به اعتقاد تحلیلگران روسیه و ایران به درجات مختلف پیروز تحولات در نشست آنکار و در عرصه میدانی هستند حال آنکه ترکیه میان اروپا، آمریکا و روسیه گیر افتاده است. الجزیره اما ترکیه و روسیه را در حال انجام یک چانه زنی بزرگ می داند زیرا از یک طرف تحولات در سوریه و از طرف دیگر موضوع فروش تسلیحات به آنکارا به ویژه تحویل سامانه موشکی اس400 همگی سیاست هایی هستند که در مقابل رویکرد کاخ سفید انجام شده است. به اعتقاد کارشناسان باتوجه به سیاست های ناکارآمد آمریکا در خاورمیانه، این فرصت اکنون برای مسکو ایجاد شده است تا خود را به عنوان بازیگر مهم منطقه نشان دهد و برای حل مسالمت آمیز تنش هایی که آمریکا در آن شکست خورده است، تلاش کند.


کلیدواژه های این خبر
نظامی   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   گروه تروریستی   دمشق   ادلب   معارضان   کاخ سفید   آنکارا   اردغان   رئیس جمهور   مسکو   کشور اروپایی   پناه جویان   کردهای سوریه   مرزهای ترکیه   آنکار   نتیجه نهایی   آنکارا و واشنگتن   کردهای ترکیه   انتخابات ریاست جمهوری   تحولات سوریه   بحران سوریه   ایران و روسیه   ایران و ترکیه   پژوهش   اتحادیه اروپایی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
ایسنا
دلیل اصلی اصرار ترکیه به حضور نظامی در سوریه + جزئیات
نامه نیوز
مذاکرات آنکارا و دمشق پس از 9 سال رویارویی نظامی/ آیا «عین عیسی» نقطه شروع تغییر موازنه قدرت در شمال سوریه است؟ + نقشه میدانی و عکس
مشرق نیوز
دلیل اصرار ترکیه به حضور نظامی در ادلب چیست؟
فارس
بندبازی آنکارا، از لیبی تا باکو/ زمینه چینی اردوغان برای انتخابات 2023/ حذف ناموفق ناوالنی/ بحران در حوزه نفوذ سنتی مسکو/ بایدن، چالش جدید کرملین
خبرگزاری ایلنا
دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
خبرگزاری ایلنا
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
رویداد 24
اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
خرداد نیوز
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
آریا
نارضایتی کردهای سوریه از روند تشکیل کمیته قانون اساسی
ایران آنلاین
نارضایتی کردهای سوریه از روند تشکیل کمیته قانون اساسی/ رهبر کردها با پرونده مرزها در واشنگتن
ایسنا
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
ارسال کمک های لجستیکی آمریکا به شمال شرق سوریه
برنا نیوز
آمریکا 200 کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
دنیای اقتصاد
آمریکا چندین کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
خبرآنلاین
آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
ایرنا
اردوغان با توپ پُر ترکیه را ترک کرد
وانا نیوز
اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
شفاف نیوز
اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
دنیای اقتصاد
حمایت از تدوین قانون اساسی سوریه
شعار سال
حمایت از تدوین قانون اساسی سوریه؛ برآیند نشست آنکارا
ایرنا
هشدار اردوغان به آمریکا
ناطقان نیوز
رئیس جمهور ترکیه به آمریکا هشدار داد
مهر نیوز
اردوغان بار دیگر درباره منطقه امن به آمریکا هشدار داد
خبرآنلاین
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
گزارش| طرح مسائل مهم منطقه ای در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران روسیه-ایران-ترکیه
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
فرتاک نیوز
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
فرارو
رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
العالم
آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
مشرق نیوز
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
ایرنا
اردوغان و پوتین دیدار کردند
ایرنا
پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
ایرنا
تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
ایران آنلاین
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
bltنامه نیوز : دلیل اصلی اصرار ترکیه به حضور نظامی در سوریه + جزئیات
bltمشرق نیوز : مذاکرات آنکارا و دمشق پس از 9 سال رویارویی نظامی/ آیا «عین عیسی» نقطه شروع تغییر موازنه قدرت در شمال سوریه است؟ + نقشه میدانی و عکس
bltفارس : دلیل اصرار ترکیه به حضور نظامی در ادلب چیست؟
bltخبرگزاری ایلنا : بندبازی آنکارا، از لیبی تا باکو/ زمینه چینی اردوغان برای انتخابات 2023/ حذف ناموفق ناوالنی/ بحران در حوزه نفوذ سنتی مسکو/ بایدن، چالش جدید کرملین
bltخبرگزاری ایلنا : دلایل موج جدید انتقاد واشنگتن از خرید اس400 توسط ترکیه/ رویکرد دموکرات ها در قبال آنکارا و مسکو
bltرویداد 24 : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltخرداد نیوز : اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltآریا : توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
bltایران آنلاین : نارضایتی کردهای سوریه از روند تشکیل کمیته قانون اساسی
bltایسنا : نارضایتی کردهای سوریه از روند تشکیل کمیته قانون اساسی/ رهبر کردها با پرونده مرزها در واشنگتن
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltبرنا نیوز : ارسال کمک های لجستیکی آمریکا به شمال شرق سوریه
bltدنیای اقتصاد : آمریکا 200 کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
bltخبرآنلاین : آمریکا چندین کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
bltایرنا : آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
bltوانا نیوز : اردوغان با توپ پُر ترکیه را ترک کرد
bltشفاف نیوز : اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltشعار سال : حمایت از تدوین قانون اساسی سوریه
bltایرنا : حمایت از تدوین قانون اساسی سوریه؛ برآیند نشست آنکارا
bltناطقان نیوز : هشدار اردوغان به آمریکا
bltمهر نیوز : رئیس جمهور ترکیه به آمریکا هشدار داد
bltخبرآنلاین : اردوغان بار دیگر درباره منطقه امن به آمریکا هشدار داد
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltتسنیم : گزارش| طرح مسائل مهم منطقه ای در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران روسیه-ایران-ترکیه
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltفرتاک نیوز : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltفرارو : مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
bltالعالم : رای الیوم: نشست آنکارا نقطه حل سیاسی بحران سوریه است
bltمشرق نیوز : آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltایرنا : نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
bltایرنا : اردوغان و پوتین دیدار کردند
bltایرنا : پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
bltایرنا : تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
bltایرنا : ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
bltایران آنلاین : ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.