مخبر - 1398/06/26 - تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه

تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه
پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) در طول دوران رسالت خود بارها و بارها به مساله رهبری و امامت، امت اسلامی تصریح نموده و وظیفه مسلمانان بعد از وفات خود را مشخص کرده است. در متون اهل سنت تحت عنوان دوازده خلیفه و دوزاده امیر و به تعداد دوازده نقیب حضرت موسی به امامان دوازده گانه اشاره شده است.
تصریح پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به امامت دوازده امام شیعه

شیعه نیوز:

چکیده

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) در طول دوران رسالت خود بارها و بارها به مساله رهبری و امامت، امت اسلامی تصریح نموده و وظیفه مسلمانان بعد از وفات خود را مشخص کرده است. در متون اهل سنت تحت عنوان دوازده خلیفه و دوزاده امیر و به تعداد دوازده نقیب حضرت موسی به امامان دوازده گانه اشاره شده است. در رأس این احادیث حدیث ثقلین است که لزوم امامت را از سوی خداوند بیان می کند.

احادیث امامت در متون اهل سنت

احادیثی که درباره امامان نقل شده از نظر اجمال و تفصیل با هم تفاوت هایی دارند که ما به سه دسته از آنها اشاره می کنیم.

1. دسته اول:احادیثی که به طور اجمال به امامت و رهبری و جانشینی بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) تصریح می کنند و آن را در اهل بیت (علیهم السلام) منحصر می نمایند و معروف ترین آنها «حدیث ثقلین» است که در کتب شیعه و اهل سنت وارد شده. در این حدیث از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل شده که فرموده اند: «انی قد ترکت فیکم الثقلین، ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی واحدهما اکبر من الآخر، کتاب الله حبل ممدود من السماء الی الأرض و عترتی اهل بیتی، ألا و انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض»(1)؛ یعنی: همانا در بین شما دو امانت گرانبها باقی می گذارم، تا وقتی که به آن دو تمسک جویید، بعد از من گمراه نخواهید شد… یکی کتاب خدا و دیگری عترت و اهل بیتم و این دو تا روز قیامت از یکدیگر جدا نخواهند شد.

روشن است که اهل بیت و عترت پیامبر در کنار قرآن و عدل آن قرار داده شده، و تا روز قیامت همراه قرآن و مفسر و مبین آن هستند که اگر کسی به آن ها تمسک جویند از گمراهی نجات پیدا می کند. این مطالب دقیقاً با اعتقادات شیعه در امر امامت مطابق وموافق است و با عقاید دیگر فرقه های اسلامی سازگار نیست. پس امامت به سر سلسله آن،یعنی حضرت علی (علیه السلام) منحصر نمی شود بلکه در زمان های بعد در فرزندان او تا قائم آل محمد (عج الله فرجه) تجلی پیدا می کند و اگر غیر از این بود، توصیه پیامبر به تمسک به ثقلین سخن کاملی نبود، در حالی که قرآن در مورد آن حضرت می فرماید: «و ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی»(2)؛ هرگز از روی هوای نفس سخن نمی گوید، آنچه می گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست.

2. دسته دوم:روایاتی است که به تعداد امامان تصریح کرده، آنان را به «دوازده» امام منحصر می کنند، به همین جهت به آنها «اثنی عشر» گفته می شود. این احادیث به اسناد مختلف و عبارت های گوناگون بیان شده اند که به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

الف) در صحیح بخاری از جابر بن سمره نقل شده که من به همراه پدرم نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودیم که ایشان فرمودند: «یکون بعدی اثنا عشر امیراً… کلهم من قریش»؛ بعد از من برای امت اسلام دوازده امیر و خلیفه وجود خواهد داشت که همگی آنها از قریش هستند. این حدیث به همین صورت در منابع شیعه از جمله در کتاب امالی و خصال شیخ صدوق هم بیان شده است.(3)

ب) در صحیح مسلم از جابر بن سمره نقل شده که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «لا یزال هذا الامر عزیزاً الی اثنی عشر خلیفهً… کلهم من قریش»؛ پیوسته امر امامت در بین است وبا وجود دوازده خلیفه پایدار خواهد بود، که همگی آنها از قریش هستند.(4)

ج) شعبی از مسروق نقل می کند که: ما نزد عبدالله بن مسعود نشسته بودیم و او برای ما قرآن می خواند، مردی به او گفت: آیا از رسول خدا پرسیده اید که چند نفر بر این امت خلافت خواهند کرد؟ عبدالله جواب داد: «نعم و لقد سألنا رسول الله ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فقال: اثنا عشر، کعده نقباء بنی اسرائیل»؛ بله سؤال کردیم، ایشان فرمودند: دوازده نفر به تعداد پیشوایان بنی اسرائیل. این حدیث در کتاب های مسند احمد بن حنبل،(5) مجمع الزوائد هیثمی،(6) مسند ابویعلی(7) و مستدرک حاکم،(8) بیان شده است.

3. دسته سوم:روایاتی که علاوه بر تعداد ائمه (علیه السلام) به نام آنها هم تصریح کرده اند. این احادیث در منابع فریقین بیان شده که به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

الف) خوارزمی در مقتل الحسین از سلمان المحمدی نقل می کند که: حضور پیامبر (صلی الله علیه و آله) شرفیاب شدیم در حالیکه حسین (علیه السلام) در آغوش او بود، چشمان او را بوسید و فرمود: «انک سید ابو ساده، انک امام ابن ائمه، انک حجه ابن حجه ابو حجج تسعه من صلبک، تا سعهم قائمهم»(9)؛ تو سید و آقا و سرور بزرگواران هستی، تو خود امام و فرزند ائمه هستی، تو خود حجت و فرزند حجت خدایی و پدر 9 امام بعد از خود هستی که نُهُمین آنها قائم آل محمد (عجه الله تعالی فرجهم الشریف) است.

ب) جوینی در فرائد السمطین نقل می کند که: نعثل یهودی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفت: از وصی خود به ما خبر بده، چرا که هیچ پیامبری نیست مگر این که وصی و جانشین دارد و نبی ما یوشع بن نون را وصی خود قرار داد. پیامبر (صلی الله علیه و آله) در جواب فرمودند: همانا وصی و خلیفه بعد از من علی بن ابی طالب است و بعد از او دو فرزندش حسن و حسین و بعد از آن ها 9 امام دیگر از صلب حسین هستند. نعثل می گوید: ای محمد نام آن 9 نفر را برایم بگو، پیامبر هم نام یکایک آنها را بیان نمود.(10)

البته عده ای از اهل سنت به خاطر فرار از واقعیت از ذکر این دسته از احادیث در کتب خود، خودداری کرده اند، غافل از این که با پذیرش احادیث اثنی عشر، چاره ای ندارند جز پذیرش ائمه دوازده گانه که شیعیان به آن معتقدند، لذا بعضی از اهل سنت که خواسته اند عدد دوازده را با عقاید خود تطبیق دهند به بیراهه رفته اند(11) و نام کسانی را برده اند که فسقشان بر همگان ظاهر و آشکار است و حتی در کتب خود اهل سنت به فسق بعضی از آنها اشاره شده است،(12) در حالی که امامان و جانشینان پیامبر (صلی الله علیه و آله) باید هدایت گر و نجات دهنده مردم از ضلالت باشند نه آن که خود محتاج هدایت باشند.

پی نوشتها

این روایت با عبارت های گوناگون در منابع فریقین نقل شده است از جمله: نیشابوری، مسلم بن حجاج، صحیح مسلم، دار احیاء التراث العربی، ج4، ص1873 و سنن ترمذی، دار احیاء التراث العربی، ج5، ص663 و فاضل هندی، کنز العمال، مؤسسه الرساله، ج1، ص380، و مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، داراحیاء التراث العربی، ج23، ص106, و احمد بن جنبل، مسند احمد، بیروت، دارصادر، ج3، ص26,
نجم:3ـ4,
بخاری،محمدبن اسماعیل، صحیح بخاری، دار احیاء التراث العربی، ج9، ص101,
نیشابوری ، مسلم بن حججاج ،صحیح مسلم، همان، ج3، ص1453,
احمد بن حنبل، مسند، مؤسسه الرساله، ج6، ص321,
هیثمی،ابن حجر ، مجمع الزوائد، دار الکتاب العربی، بیروت، ج5، ص190,
ابویعلی موصلی، مسند، بیروت، دار المأمون، ج8، ص444,
حاکم نیشابوری، مستدرک، بیروت، دار المعرفه، ج4، ص501,
خوارزمی، مقتل الحسین، قم، مکتبه المفید، ج1، ص146,
جوینی، فرائد السمطین، بیروت، مؤسسه المحمودی، ج2، ص134,
ر.ک: به فتح الباری، ابن حجر عسقلانی، بیروت، دار المعرفه، ج13، ص214, (اختلافات زیادی را در این زمینه ذکر می کنند و نام افرادی را نقل می کند و در ادامه خود قولی را می پذیرد که یکی از خلفا را یزید می شمارد). و ر.ک: ابن کثیر، به البدایه و النهایه، بیروت، دار المکتب العلمیه، ج6، ص256,
که یکی از آنها یزید بن معاویه است که احدی در فسق او تردید ندارد چنانچه ابن کثیر می گوید اکثر ما نقم علیه فی عمله (یزید) شرب الخمر و اتیان بعض الفواحش (البدایه و النهایه، ابن کثیر، دار الکتب العلمیه، ج8، ص235) و ابن حجر می نویسد: اهل سنت در تکفیر یزید اختلاف دارند… ولی بنابر قول به مسلمان بودن، او شخصی است فاسق و شرابخوار (ابن حجر هیثمی، الصواعق المحرقه، مکتبه القاهره، 1385 ق، ص221) آیا چنین شخصی و نظائر او می توانند خلیفه مسلمین باشند.

منبع: نرم افزار پاسخ 2 مرکز مطالعات حوزه

منبع خبر : شیعه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حدیث   امام علی علیه السلام   قائم آل محمد   اهل تسنن   خلیفه   عترت   شیخ صدوق   احادیث   اثنی عشر   خلافت   دوازده امام   وفات   گمراهی   قرآن کریم   روز قیامت   هوای نفس   معروف ترین   گمراه   فرقه   تشیع   اعتقادات   نازل شده   تمسک   امامان   اهل بیت   علیهم السلام   مسلمین   امت اسلام   رسول الله صلى الله علیه و سلم   مفسر   بخاری   عقاید   وبا  
اخبار مرتبط
امتیازات کلامی شیعه
شیعه نیوز
امتیازات شیعه از چند منظر
شیعه نیوز
چند مورد از اعتقادات مختص شیعه امامیه
شیعه نیوز
عقلانیت شیعه در آیات و روایات
شیعه نیوز
صله رحم از دیدگاه امامان ( علیه السلام )
شیعه نیوز
توحید از دیدگاه شیعه
شیعه نیوز
پاداش پیروی از اهل بیت علیهم السلام
شیعه نیوز
پیروی از قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)
شیعه نیوز
لزوم پیروی از مکتب اهل بیت (علیه السلام )
شیعه نیوز
مصون بودن مذهب شیعه از پدیده تکفیر و خشونت گرایی
شیعه نیوز
پیروی از امامان دوازده گانه
شیعه نیوز
اعتدال و میانه روی در اسلام
شیعه نیوز
امامان شیعه
شیعه نیوز
منبع آگاهى هاى امامان شیعه
شیعه نیوز
امتیاز مذهب شیعه بر سایر مذاهب مسلمین
شیعه نیوز
آشنایی با حدیث ثقلین و دلایل نقل شدن آن
آریا
توسل و زیارت در اسلام نقدی برنظریه وهابیت
ایرنا
خبر شهادت امام حسین علیه السلام در سوره مریم
خبرگزاری حوزه
امام جمعه اهل سنت کلاله درگفت وگو با تقریب: درس اصلی قیام عاشورا، ایستادگی در مقابل ظلم است/مسئله عشق و علاقه به اهل بیت (ع) مختص همه مسلمانان است
تقریب نیوز
وصایای پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و امامت امام علی (علیه السلام )
شیعه نیوز
فلسفه امامت از دیدگاه قرآن و حدیث
شیعه نیوز
علم امامان (علیهم السّلام) از دیدگاه قرآن و احادیث
شیعه نیوز
قرآن و انتظار مهدویت
شیعه نیوز
امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
تسنیم
روش برخورد با دانش آموزان اهل سنت جهت تبلیغ اهل بیت
شیعه نیوز
مهدویت شیعه در متون اهل سنت
شیعه نیوز
علت به وجود آمدن مجسمه در میان مسلمانان
شیعه نیوز
عمل به احادیث اهل بیت توسط شیعه
شیعه نیوز
منزلت اهل بیت (علیهم السلام) و وجوب محبت به ایشان و اطاعت از آنان
شیعه نیوز
روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
شیعه نیوز
نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
مهر نیوز
"خون خدا" نابودگر اسلام اَموی؛ احیاگر اسلام نبوی/ نگاهی تحلیلی به "سقیفه" تا "عاشورا"
تسنیم
مطالبی از زندگی نامه (امام) بخاری
شیعه نیوز
آیا بعد از پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلم )، اهل بیت مانند فرزندان جعفر و فرزندان علی و ... هم مرتد شدند؟
شیعه نیوز
اگر اصحاب بعد از وفات پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلم ) همه مرتد شدند، پس چگونه با مرتدهایی از قبیل اصحاب مسیلمه و... پیکار کردند و آنها را به اسلام باز گرداندند؟
شیعه نیوز
دلیل علمای شیعه درباره ساختگی بودن قضیه «عبدالله بن سبا» توسط «سیف بن عمر» چیست؟
شیعه نیوز
چه کسانی در زمان حضرت علی ( علیه السلام ) مسول جمع آوری خمس بودند؟
شیعه نیوز
آیا مولوی یک صوفی بوده؟ او به چه مذهبی گرایش داشته؟ تشیع یا تسنن؟ در کل شما شخصیت و اعتقادات او را چگونه ارزیابی می نمایید؟
شیعه نیوز
امامت "امام سجاد(ع)" چگونه معرفی شد؟
مشرق نیوز
امامت امام سجاد چگونه معرفی شد؟/تاریخ پیدایش فرقه کیسانیه و زیدیه
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltشیعه نیوز : امتیازات کلامی شیعه
bltشیعه نیوز : امتیازات شیعه از چند منظر
bltشیعه نیوز : چند مورد از اعتقادات مختص شیعه امامیه
bltشیعه نیوز : عقلانیت شیعه در آیات و روایات
bltشیعه نیوز : صله رحم از دیدگاه امامان ( علیه السلام )
bltشیعه نیوز : توحید از دیدگاه شیعه
bltشیعه نیوز : پاداش پیروی از اهل بیت علیهم السلام
bltشیعه نیوز : پیروی از قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)
bltشیعه نیوز : لزوم پیروی از مکتب اهل بیت (علیه السلام )
bltشیعه نیوز : مصون بودن مذهب شیعه از پدیده تکفیر و خشونت گرایی
bltشیعه نیوز : پیروی از امامان دوازده گانه
bltشیعه نیوز : اعتدال و میانه روی در اسلام
bltشیعه نیوز : امامان شیعه
bltشیعه نیوز : منبع آگاهى هاى امامان شیعه
bltشیعه نیوز : امتیاز مذهب شیعه بر سایر مذاهب مسلمین
bltآریا : آشنایی با حدیث ثقلین و دلایل نقل شدن آن
bltایرنا : توسل و زیارت در اسلام نقدی برنظریه وهابیت
bltخبرگزاری حوزه : خبر شهادت امام حسین علیه السلام در سوره مریم
bltتقریب نیوز : امام جمعه اهل سنت کلاله درگفت وگو با تقریب: درس اصلی قیام عاشورا، ایستادگی در مقابل ظلم است/مسئله عشق و علاقه به اهل بیت (ع) مختص همه مسلمانان است
bltشیعه نیوز : وصایای پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و امامت امام علی (علیه السلام )
bltشیعه نیوز : فلسفه امامت از دیدگاه قرآن و حدیث
bltشیعه نیوز : علم امامان (علیهم السّلام) از دیدگاه قرآن و احادیث
bltشیعه نیوز : قرآن و انتظار مهدویت
bltتسنیم : امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
bltشیعه نیوز : روش برخورد با دانش آموزان اهل سنت جهت تبلیغ اهل بیت
bltشیعه نیوز : مهدویت شیعه در متون اهل سنت
bltشیعه نیوز : علت به وجود آمدن مجسمه در میان مسلمانان
bltشیعه نیوز : عمل به احادیث اهل بیت توسط شیعه
bltشیعه نیوز : منزلت اهل بیت (علیهم السلام) و وجوب محبت به ایشان و اطاعت از آنان
bltشیعه نیوز : روش آشنا کردن اهل سنت با اهل بیت(علیهم السلام)
bltمهر نیوز : نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
bltتسنیم : "خون خدا" نابودگر اسلام اَموی؛ احیاگر اسلام نبوی/ نگاهی تحلیلی به "سقیفه" تا "عاشورا"
bltشیعه نیوز : مطالبی از زندگی نامه (امام) بخاری
bltشیعه نیوز : آیا بعد از پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلم )، اهل بیت مانند فرزندان جعفر و فرزندان علی و ... هم مرتد شدند؟
bltشیعه نیوز : اگر اصحاب بعد از وفات پیامبر ( صلی الله علیه و آله و سلم ) همه مرتد شدند، پس چگونه با مرتدهایی از قبیل اصحاب مسیلمه و... پیکار کردند و آنها را به اسلام باز گرداندند؟
bltشیعه نیوز : دلیل علمای شیعه درباره ساختگی بودن قضیه «عبدالله بن سبا» توسط «سیف بن عمر» چیست؟
bltشیعه نیوز : چه کسانی در زمان حضرت علی ( علیه السلام ) مسول جمع آوری خمس بودند؟
bltشیعه نیوز : آیا مولوی یک صوفی بوده؟ او به چه مذهبی گرایش داشته؟ تشیع یا تسنن؟ در کل شما شخصیت و اعتقادات او را چگونه ارزیابی می نمایید؟
bltمشرق نیوز : امامت "امام سجاد(ع)" چگونه معرفی شد؟
bltمهر نیوز : امامت امام سجاد چگونه معرفی شد؟/تاریخ پیدایش فرقه کیسانیه و زیدیه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.