مخبر - 1398/06/26 - نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور

نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور
پیش از ورود زعفران به بورس، کیفیت محصول چندان برای تولیدکننده مهم نبود و کشاورزان و زعفران کاران بیشتر به دنبال افزایش وزن محصول تولیدی بودند ولی از زمانی که زعفران وارد بورس شده، زعفران نگین بورسی به عنوان یک محصول شاخص در بین زعفران کاران مطرح شده و همه به دنبال آن هستند که زعفران نگین بیشتری ...
نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور

به گزارش ایلنا، حدود 90 درصد از زعفران جهان در حالی در ایران تولید می شود که با توجه به عوامل مختلف از جمله هزینه های بالای تولید در کشورهای رقیب مانند اسپانیا، فرصت بی نظیری برای تولید این محصول ارزشمند در کشور فراهم است؛ با این حال اما سهم ایران از در بازارهای جهانی زعفران مطابق تولید نیست.

در این میان مشکلاتی نظیر صادرات فله ای، نبود نظارت و ایجاد انگیزه در تولید محصول با کیفیت، حضور دلالان و واسطه ها در این بازار، عدم نظارت و مدیریت مناسب، نبود بسته بندی مناسب، عدم تعامل با کشورهای مقصد و غیره سبب شده است تا زعفران ایران با نام کشورهایی نظیر اسپانیا و امارات وارد بازارهای جهانی شود و دست اقتصاد و کشاورزان ایرانی از مزایای تولید زعفران در کشور کوتاه باشد.

در این راستا چند وقتی است که بورس کالای ایران به عنوان راهکاری مناسب جهت حل این مشکلات و تجربه شده در دنیا برای اثرگذاری در بازار محصولات مختلف از جمله کشاورزی، پذیرای این محصول با ارزش و فعالان این بازار است. در این خصوص نیز قراردادهای آتی زعفران به عنوان یکی از مهمترین و اثرگذارترین ابزارها در حل مشکلات این صنعت از دوم خرداد سال 1397 راه اندازی شده و شروع به فعالیت کرده است که از قضا مورد توجه و استقبال فعالان اقتصادی و بازار زعفران قرار گرفته است. بر این اساس به گفتگو با محمدعلی فرهمندراد معاون سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور پرداخته ایم.

افزایش سطح زیر کشت در پی بروز خشکسالی

فرهمندراد گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر که در کشور رخ داده، سطح زیر کشت زعفران در استان های شرقی کشور از جمله خراسان رضوی به عنوان محصول شاخص با مصرف پایین آب، افزایش یافته؛ اما رشد سطح زیرکشت محصول طی سال های گذشته این نگرانی را ایجاد می کرد که اگر تولید زیاد شود چه اتفاقی در روند قیمت ها خواهد افتاد؟ از این رو، کشاورزان با نوسانات قیمتی خیلی زیادی مواجه بودند. ضمن اینکه در این شرایط متاسفانه دلالان هم موقعیت پیدا کرده و زمان عرضه محصول در فصل برداشت، زعفران را با قیمت پایین از کشاورزان می خریدند و به همین دلیل اکثر زعفران کاران از دامپینگ قیمت ها متضرر می شدند.

جلوگیری از افت کاذب قیمت ها در فصل برداشت

وی در خصوص نقش بورس کالا در حل مشکلات بازار طلای سرخ و کمک به کشاورزان و زعفران کاران برای فروش مستقیم محصول با قیمت واقعی تر و سود عادلانه اظهار داشت: اما از دو سال گذشته که زعفران به ترتیب در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی وارد بازار بورس کالا شد، نشاط زیادی در بین زعفران کاران ایجاد گردیده و رضایت خاطر آنها را فراهم کرده است.

به گفته فرهمندراد در سال های گذشته هرکیلو زعفران مرغوب، در بهترین قیمت پنج میلیون تومان خرید و فروش می شد و اگر همین شرایط ادامه می یافت، در سال 96 و 97 نیز قیمت ها در فصل برداشت افت می کرد. این در حالی است که طی دو سال گذشته با ورود بورس به بازار طلای سرخ، قیمت هر کیلو زعفران نگین در بازار به حدود 10 میلیون تومان افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور یکی از دلایل عدم کاهش شدید قیمت ها در فصل برداشت طی دو سال گذشته را تعادل قیمت این محصول در بورس دانست و گفت: عرضه زعفران در بورس قیمت ها را متعادل کرده و قیمت ها به سطح عادلانه تری رسیده است، بطوریکه تحت تاثیر واقعی تر شدن قیمت ها، در سال 97 نسبت به سال پیش از آن سطح کشت محصول در این شهرستان بیشتر شده و پیش بینی می کنیم در سال جاری سطح زیر کشت زعفران بیشتر از میزانی که در سال 97 اتفاق افتاده، توسعه پیدا کند.

حمایت از کشاورزان خرده مالک

به گفته فرهمندراد، عرضه زعفران در بورس کالا یک حمایت مالی خوب از کشاورز به ویژه کشاورزان خرده مالک است؛ چراکه کشاورزان خرده مالک نسبت به فروش زعفران تولیدی خود با قیمت پایین نگران بودند، اما به کمک بورس ضریب اطمینان بیشتری برای کشاورز ایجاد شده و این اقدام مثبت برای کشاورزان نشاط و انگیزه ای ایجاد کرده که بیشتر به تولید این محصول ارزشمند بپردازند.

افزایش ضریب اطمینان برای فروش محصول

معاون جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در خصوص نقش ابزارهای مالی بورس کالا در مدیریت و پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی زعفران اظهار کرد: در سال های گذشته کشاورزان از قیمت محصول طی دو سه ماه بعد از فصل برداشت اطمینان کافی نداشتند و با اقدام به عرضه محصول موجبات کاهش بیشتر قیمت ها در بازار می شدند. یعنی خود کشاورز هم از این شرایط متضرر می شد.

وی افزود: در سال هایی نیز هنگام برداشت محصول قیمت زعفران بالا بوده و بعد از شش ماه قیمت آن پایین آمده؛ به این ترتیب، کشاورز از قیمت آتی زعفران مطمئن نبود ولی به کمک راه اندازی معاملات قراردادهای آتی زعفران در بورس کالا این امیدواری ایجاد شده که کشاورز با فعال شدن هر سررسید معاملاتی از قیمت محصول با تحویل در ماه های آتی اطلاع دارد ضمن اینکه به کمک این ابزارها نوسان قیمت ها نسبت به گذشته نیز کاهش پیدا کرده است. با این تفاسیر یک محدوده ای برای قیمت زعفران در ماه های آتی با توجه به راه اندازی قراردادهای آتی ایجاد شده است.

مرجع قیمتی جهان خواهیم شد

فرهمندراد با اشاره به اینکه در ایران حدود 90 درصد کل زعفران جهان در ایران تولید می شود، در خصوص تبدیل شدن ایران به مرجع قیمتی این محصول در دنیا گفت: اگر بورس بتواند انبارهایی را در خارج از کشور مخصوصا کشورهایی که خریدار زعفران ما هستند، پذیرش کند تا خریدار خارجی به جاری خرید زعفران بی کیفیت و غیراستاندارد، محصول با کیفیت و دارای استاندارد بورس را خریداری کند، مطمئنا می تواند به شناسایی و معرفی زعفران ایرانی در کل دنیا منجر شده و بورس کالای ایران را به عنوان مرجع قیمتی در جهان تبدیل کند.

توسعه ظرفیت انبارداری در کشور

وی افزود: طبق آمارها نزدیک به 300 تن زعفران در ایران تولید شده و بنده فکر می کنم با واقعی شدن قیمت ها به کمک بورس کالا سطح زیر کشت محصول نیز در کشور بالا رود که پیش نیاز این افزایش تولید این است که ما در کشورهای خارجی که خریدار زعفران ما هستند، انبارهای متعددی را پذیرش کنیم و با تعداد انباری که هم اکنون پذیرش شده هنوز خیلی راه داریم؛ از این رو، به نظر من باید علاوه بر ایجاد ظرفیت انبارداری در کشورهای مقصد، باید ظرفیت انبارداری در کشور را نیز توسعه دهیم. چرا که در حال حاضر ظرفیت انبارهای پذیرفته شده در بورس در مقابل تولید بالای 250 تنی تنها در استان خراسان رضوی، محدودیت هایی را برای کشاورزان و زعفران کاران در پی دارد؛ از این رو، باید ظرفیت این انبارها هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور توسعه پیدا کند.

افزایش سهم ایران در تجارت جهانی طلای سرخ

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور در خصوص اقدامات لازم برای افزایش سهم ایران در تجارت 8 میلیارد دلاری بازار زعفران در جهان و حضور بورس برای ارتقای جایگاه ایران در این حوزه گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در بازار زعفران داریم این است که کشور ما به جز تولید، در بحث برندسازی زعفران ایرانی چندان فعال نبوده است؛ بطوریکه برندسازی زعفران ایرانی در کشور هنوز ضعف دارد و متاسفانه صادرکنندگان ما هم در بحث زعفران و برندسازی این محصول ارزشمند حرفه ای نیستند؛ در نتیجه سود واقعی را کشورهایی مثل اسپانیا و سایر کشورهای خریدار زعفران ایرانی کسب می کنند.

فرهمندراد افزود: اگر انبارهای مورد تایید بورس در خارج از کشور احداث شود، در بحث معرفی زعفران صادراتی و دارای استاندارد بورسی و نیز ایجاد یک برند ملی می توانیم موفق باشیم. ضمن اینکه با توسعه نظام انبارداری و عرضه در بورس، جایگاه ایران در تجارت جهانی زعفران می تواند ارتقا پیدا کند و قیمتی که مورد انتظار کشاورزان و تولیدکنندگان واقعی است، به کمک بورس کشف خواهد شد.

سایر محصولات کشاورزی را نیز بورسی کنیم

وی در خصوص افزایش کیفیت محصول تولیدی از طریق تعریف استانداردهای مورد تایید بورس کالا گفت: پیش از راه اندازی بورس زعفران کیفیت محصول چندان برای تولیدکننده مهم نبود و کشاورزان و زعفران کاران بیشتر دنبال افزایش وزن محصول تولیدی بودند. ولی از زمانی که زعفران وارد بورس شده، زعفران نگین بورسی به عنوان یک محصول شاخص در بین زعفران کاران مطرح شده و همه زعفران کاران به دنبال آن هستند که زعفران نگین بیشتری فرآوری کنند.

او گفت: کشاورزان به کمک بورس به این موضوع پی برده اند که ارزش افزوده بیشتر در کیفیت بالاتر محقق می شود و این امر به عرضه محصول با کیفیت بالاتر کمک کرده است. از این رو، بایستی به دنبال عرضه سایر محصولات شاخص استان خراسان رضوی از جمله زیره، پسته، عناب، آلو و کشمش در بورس باشیم.

فرهمندراد در خصوص توسعه اقتصاد بخش کشاورزی با افزایش کیفیت محصولات عرضه شده در بازار و توجه بیشتر به استانداردسازی محصولات تاکید کرد: به طور قطع با افزایش کیفیت محصولات و لزوم رعایت استانداردهای مورد تایید بورس از طریق عرضه در این بازار شاهد توسعه اقتصاد بخش کشاورزی در کشور خواهیم بود. چراکه تاکنون در بخش کشاورزی کمیت مهم تر از کیفیت بوده زیرا بیشتر تولیدات کشور برای مصرف داخلی بوده و بحث صادراتی چندانی اهمیت نداشته است.

وی در پایان گفت: یکی از مشکلاتی که همواره در بخش کشاورزی وجود دارد این است که به دلیل اینکه بازار مصرف، چندان به کیفیت محصولات حساس نبوده، کشاورز روی مباحث کیفی برنامه ریزی دقیقی ندارد. اما اگر خریداران داخلی و خارجی براساس شاخص هایی که بورس برای کیفیت محصولات تعریف می کند از تولیدکننده محصول باکیفیت مطالبه کنند، شاهد بهبود فرآیند ها و توسعه اقتصاد این بخش خواهیم بود.

منبع خبر : خبرگزاری ایلنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
صادرات   طلای سرخ   قیمت ها   اسپانیا   دوم خرداد   کشاورزان   خشکسالی   خرید آنلاین   کشت زعفران   عادلانه   فصل برداشت   بسته بندی   بازارهای جهانی   جهاد سازندگی   نرخ واقعی   گواهی سپرده   قیمت هر کیلو زعفران   واسطه ها   قیمت پایین   ایجاد انگیزه   نیشابور   اقتصاد   بازار   کالای ایرانی   خراسان رضوی   صنعت   بورس کالا   امارات متحده عربی   پیش بینی   بازار بورس   افزایش وزن   شهرستان   سازمان جهاد کشاورزی استان   فعالان اقتصادی  
اخبار مرتبط
زمان ترخیص برنج های وارداتی مشخص شد
نامه نیوز
برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود
بولتن نیوز
رونق بازار صادرات در گرو تحول در سیستم عرضه و تقاضا
بورس نیوز
برنج های وارداتی از هفته ی آینده ترخیص می شود
صبحانه با خبر
چرا زعفران ارزان شد؟
ایران آنلاین
شیوه کنونی کشت زعفران در تربت حیدریه اقتصادی نیست
ایرنا
برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود/ توزیع پس از فصل برداشت داخلی
ایسنا
چرا قیمت زعفران نصف شد؟
پارسینه
سامانه هوشمند کشاورزی و دامپروری کشور در خراسان رضوی آغاز به کار کرد
ایرنا
استفاده از تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالا برای پسته
تسنیم
استقبال از عرضه پسته در بورس کالا
مهر نیوز
سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است
ایرنا
سهم ایرانی ها از بازار 12 میلیارد دلاری پوشاک در کشور چقدر است؟
نامه نیوز
جزییات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا تشریح شد
تسنیم
جزئیات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا
عصر مالی
چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
راه دانا
جزییات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا
شمانیوز
جزییات راه اندازی معاملات پسته در بورس کالا
ایرنا
نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور
عصر مالی
چرا برنج 17 هزار تومانی شمال باید 30 هزار تومان در تهران فروخته شود؟
تسنیم
کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران
ایران جیب
کنترلی بر بازار برنج نیست
همشهری آنلاین
خیز طلای سبز برای تصاحب بازارهای جهانی/ افزایش تولید و کاهش قیمت
مهر نیوز
روال طبیعی قیمت ها در آستانه فصل برداشت
بولتن نیوز
زعفران ارزان تر نمی شود
ناطقان نیوز
زعفران ارزان تر نمی شود/روال طبیعی قیمت ها در آستانه فصل برداشت
میزان
علت کاهش قیمت، بورس کالا نیست
بورس نیوز
کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران بدلیل رکود بازار
مهر نیوز
وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در ثبت سفارش و واردات برنج ندارد
اقتصادگردان
نمی توان دپوی خرما را صرفاً به اعلام قیمت برخی مسئولین نسبت داد/ دپوی خرما به کاهش چشمگیر قیمت خرما منجر خواهد شد/ صادرات خرما کاهش خواهد داشت
گفتار نو
فرصت طلایی 2 ماهه برای صادرکنندگان طلای سرخ
تسنیم
پسته خندان می شود یا دربسته می ماند!
بورس نیوز
زعفران؛ نیاز آبی کم، ارزش اقتصادی بالا
ایسنا
تولید کنندگان انگور شهرستان ملکان لبیک گویان واقعی ندای مقام معظم رهبری در رونق تولید هستند
آریا
علت افزایش قیمت آهن آلات
مشرق نیوز
درآمد اقتصادی 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج
آریا
برداشت خرما در ایرانشهر از مرز 25 هزار تن گذشت
ایرنا
درآمد 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج
ایسنا
زعفران گلستان برای رونق بیشتر به صنایع تبدیلی نیاز دارد
ایرنا
صدیک مشکلات بازار انجیر
هورگان نیوز
اخبار مرتبط
bltنامه نیوز : زمان ترخیص برنج های وارداتی مشخص شد
bltبولتن نیوز : برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود
bltبورس نیوز : رونق بازار صادرات در گرو تحول در سیستم عرضه و تقاضا
bltصبحانه با خبر : برنج های وارداتی از هفته ی آینده ترخیص می شود
bltایران آنلاین : چرا زعفران ارزان شد؟
bltایرنا : شیوه کنونی کشت زعفران در تربت حیدریه اقتصادی نیست
bltایسنا : برنج های وارداتی از هفته آینده ترخیص می شود/ توزیع پس از فصل برداشت داخلی
bltپارسینه : چرا قیمت زعفران نصف شد؟
bltایرنا : سامانه هوشمند کشاورزی و دامپروری کشور در خراسان رضوی آغاز به کار کرد
bltتسنیم : استفاده از تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالا برای پسته
bltمهر نیوز : استقبال از عرضه پسته در بورس کالا
bltایرنا : سیاست جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه ای است
bltنامه نیوز : سهم ایرانی ها از بازار 12 میلیارد دلاری پوشاک در کشور چقدر است؟
bltتسنیم : جزییات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا تشریح شد
bltعصر مالی : جزئیات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا
bltراه دانا : چشم طمع دلالان به دسترنج یک ساله پسته کاران/ کاهش 80 درصدی ضریب نفوذ پسته ایران در بازار جهانی
bltشمانیوز : جزییات راه اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا
bltایرنا : جزییات راه اندازی معاملات پسته در بورس کالا
bltعصر مالی : نقش بورس کالا در رشد کیفیت زعفران کشور
bltتسنیم : چرا برنج 17 هزار تومانی شمال باید 30 هزار تومان در تهران فروخته شود؟
bltایران جیب : کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران
bltهمشهری آنلاین : کنترلی بر بازار برنج نیست
bltمهر نیوز : خیز طلای سبز برای تصاحب بازارهای جهانی/ افزایش تولید و کاهش قیمت
bltبولتن نیوز : روال طبیعی قیمت ها در آستانه فصل برداشت
bltناطقان نیوز : زعفران ارزان تر نمی شود
bltمیزان : زعفران ارزان تر نمی شود/روال طبیعی قیمت ها در آستانه فصل برداشت
bltبورس نیوز : علت کاهش قیمت، بورس کالا نیست
bltمهر نیوز : کاهش قیمت 2.5 میلیون تومانی هر کیلو زعفران بدلیل رکود بازار
bltاقتصادگردان : وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در ثبت سفارش و واردات برنج ندارد
bltگفتار نو : نمی توان دپوی خرما را صرفاً به اعلام قیمت برخی مسئولین نسبت داد/ دپوی خرما به کاهش چشمگیر قیمت خرما منجر خواهد شد/ صادرات خرما کاهش خواهد داشت
bltتسنیم : فرصت طلایی 2 ماهه برای صادرکنندگان طلای سرخ
bltبورس نیوز : پسته خندان می شود یا دربسته می ماند!
bltایسنا : زعفران؛ نیاز آبی کم، ارزش اقتصادی بالا
bltآریا : تولید کنندگان انگور شهرستان ملکان لبیک گویان واقعی ندای مقام معظم رهبری در رونق تولید هستند
bltمشرق نیوز : علت افزایش قیمت آهن آلات
bltآریا : درآمد اقتصادی 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج
bltایرنا : برداشت خرما در ایرانشهر از مرز 25 هزار تن گذشت
bltایسنا : درآمد 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج
bltایرنا : زعفران گلستان برای رونق بیشتر به صنایع تبدیلی نیاز دارد
bltهورگان نیوز : صدیک مشکلات بازار انجیر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.