مخبر - 1398/06/26 - اصفهان| تلخ و شیرین های کار در اورژانس؛ از تولد 3 قلوها در آسمان تا مرگ دلخراش 13 زن

اصفهان| تلخ و شیرین های کار در اورژانس؛ از تولد 3 قلوها در آسمان تا مرگ دلخراش 13 زن
پرسنل فوریت های پزشکی اورژانس، ناجیانی هستند که روزانه با هزاران حادثه سر و کار دارند و چه بسا تلخی این حادثه ها بیشتر از شیرینی آنها باشد. تلخ همچون مرگ 21 انسان در یک سانحه تصادف، شیرین همچون نجات جان مادر و نوزادان سه قلویش در بالگرد.
اصفهان| تلخ و شیرین های کار در اورژانس؛ از تولد 3 قلوها در آسمان تا مرگ دلخراش 13 زن

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، بیست و ششم شهریور به عنوان روز "فوریت های پزشکی و اورژانس" نام گذاری شده است. اورژانس یکی از مهم ترین و اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در هر کشوری محسوب می شود و نقش به سزایی در امدادرسانی به بیماران و مصدومان حوادث ایفا می کند.

هنگام برخورد با حوادث، نخستین شماره ای که برای امدادرسانی به ذهن هر فردی خطور می کند 115 است، آنها در تمام طول شبانه روز، ایام تعطیل، نوروز و ... باید در محل خدمت آماده خدمت رسانی در حوادث احتمالی باشند. پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی ناجیانی هستند که در رویدادهای گوناگون، از یک حادثه رانندگی گرفته تا حوادث گسترده با مصدومان و همراهان مواجه می شوند و با صبر و برداری خدمات اولیه را که نقشی حیاتی در بهبود وضعیت امدادخواهان دارد، به آنها ارائه می دهند.

از این رو به مناسبت 26 شهریور روز ملی اورژانس سراغ مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان رفته و گپی دوستانه با او داشتیم.

غفور راستین پزشک عمومی متولد 1347 در قصرشیرین است که از سال 1372 بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه وارد سیستم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شد و فعالیت هایی از جمله 5 سال به عنوان معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان، 7 سال مدیر شبکه بهداشت و درمان مبارکه، 5 سال در معاونت دانشگاه علوم پزشکی، درپست های ستاد هدایت و اطلاع رسانی معاونت درمان، سلامت روان، پزشک معتمد معاونت درمان، مسئول واحد مدیریت بحران معاونت درمان، مسئول توسعه مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

وی از سال 91 تا کنون هم در اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشغول به خدمت رسانی است. راستین دوره های متعدد مدیریت بحران، اورژانس را نزدیک به 1800 ساعت دوره در طول این مدت در زمینه های مختلف آموزش دیده و در حال حاضر در یکی از این دوره های آموزشی به عنوان اورژانس پیش بیمارستانی در بخش حوادث غیر مترقبه، مدیریت بحران، اورژانس پیش بیمارستانی کار می کند.

تسنیم: چه عاملی سبب شد تا به سمت این حرفه بیایید؟

راستین: بعضی مواقع دعای انسان ها مستجاب می شود من آرزو داشتم که در جایی کار کنم که هم به مردم نزدیک باشد و هم بتوانم تسکین دهنده آلام آنها باشم، بر حسب پیشنهاد رئیس دانشگاه وقت و علاقه خودم به کار در اورژانس به این سمت سوق داده شدم و توفیق دارم از سال 91 تا کنون در اورژانس پیش بیمارستانی کار کنم. در دسترس ترین نوع درمان و اقدامات درمانی، اورژانس پیش بیمارستانی است مریض را نمی بینیم، بیمار یا همراه وی بر حسب نیاز امدادخواهی می کند، کارهای درمانی با حضور تکنسین های اورژانس پیش بیمارستانی شروع و تا زمانی که تحویل بیمارستان داده می شود و سیر درمان در آنجا ادامه پیدا می کند.

تسنیم:از سختی های کار اورژانس بگویید.

راستین:کار در اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی بسیار سخت است در اورژانس بیمارستانی پزشک در بالین بیمار قرار دارد، خودش شرح حال می گیرد، معاینه می کند، تشخیص می دهد و سپس دارو تجویز می کند ولی در اورژانس پیش بیمارستانی، همکاران اورژانس در اتاق فرمان، بیمار را نمی بینند و بر اساس شرح حالی که امدادخواه می دهد ما باید تصمیم بگیریم که این فرد نیاز به اقدامات درمانی اورژانسی دارد یا خیر و سخت ترین حالت این است که آیا مریض یک بیمار اورژانسی است یا غیر اورژانسی.

امدادخواهی هایی که از ما می شود بیش از آن چیزی است که ما امدادرسانی می کنیم. نزدیک به 15 درصد امدادرسانی و اعزام آمبولانس انجام می گیرد بقیه با ارائه شرح حال یا به مراکز درمانی هدایت می شوند و یا به تعدادی اعلام می کنیم که مشکل خاصی ندارند. بنابراین بیمار را نمی بینیم بعد از اعزام آمبولانس کد و تکنسین بر بالین بیمار حضور پیدا می کنند مقداری شرح حال دقیق تر می شود و بر اساس شرح حال توسط تکنسین، اکنون من باید تصمیم بگیریم که به کدام بیمارستان و با کدام نوع تخصص این بیمار باید اعزام شود.

کار در واقع به دلیل عدم حضور بر بالین بیمار برای پزشکان و کارشناسان اتاق فرمان سخت است ولی خدا را شکر به کسانی که نیاز به خدمات اورژانسی و تخصصی بیمارستانی دارند امدادرسانی می شود.

تسنیم:کار در اورژانس با تلخ و شیرین های بسیاری همراه است که قطعاً شما نیز آن را بارها و بارها دیده و چشیده ای. شیرین ترین خاطره امدادرسانی در طول دوره فعالیت کاری تان را تعریف کنید.

راستین: بیش از 95 درصد لحظات شیرین همه پرسنل اورژانس دیدن زمان تسکین یافتن درد مریض در اوج درد است تا زمانی که به بیمارستان برسد و اقدامات تخصصی تر بگیرد.

پرسنل از اینکه یک بیمار قلبی را به بیمارستان خاص برای آنژیو می برند و عملا از عارضه قلبی نجات پیدا می کند لذت می برند. می توان گفت در بین آنها یکسری خاطرات هست که بیشتر لذت بخش بوده و در ذهن ما می ماند.

یکی از آن خاطرات مربوط به سال 94 از امدادخواهی از منطقه ورزنه بود، در این امدادخواهی خانم بارداری به صورت اورژانسی نیاز به خدمات پزشکی داشت به سرعت یک بالگرد اورژانس هوایی به محل اعزام شد و آن خانم در بالگرد میان زمین و آسمان سه فرزند خودش را به دنیا آورد و خوشبختانه حال مادر، دو دختر و یک پسرش خوب بود و هیچ مشکلی برایشان پیش نیامد.

تسنیم:و تلخی های کار...؟

راستین: اورژانس پیش بیمارستانی تلخی های خاص خودش را دارد، خودکشی ها، تصادفات و ...بسیار آزار دهنده و تلخ هستند، تلخ ترین حادثه تصادف که در این چند سال دیدم حادثه بسیار وحشتناکی بود که در تاریخ 26 شهریور سال گذشته در 25 کیلومتری ورودی بادرود حدفاصل کاشان و نطنز برای یک اتوبوس اتفاق افتاد. این اتوبوس با یک تانکر سوخت برخورد می کند و تانکر و اتوبوس آتش می گیرند و 21 نفر از هموطنان ما در آن حادثه سوختند.

حادثه دیگری هم که در سال جاری اتفاق افتاد مینی بوسی بود که از فریدن به سمت خوانسار در حال حرکت بود و از جاده منحرف شد و 13 خانم کشته شدند، بسیار سخت بود با دو پرواز مصدومان را به بیمارستان انتقال دادیم ولی متاسفانه برای تعدادی از آنها هیچ کاری نتوانستیم بکنیم چون هنگام حادثه در دم فوت کرده بودند.

تسنیم:تفاوت خدمات پزشکی اورژانس با هلال احمر در چیست؟

راستین: پرسنل هلال احمر پتانسیل بسیار خوب و توانمندی از نظر امکانات و تجهیزات دارند که معمولا در جاده ها بیشتر خدمت رسانی می کنند، دارای آمبولانس و افراد آموزش دیده هستند ولی نیروهای اورژانس تخصصی تر هستند دوره های ویژه دیده اند، تکنسین، پرستار و کارشناس فوریت های پیش بیمارستانی هستند ممکن است در هلال احمر به این حد تخصصی نباشند ولی به هر حال در کنار هم به امدادخواهان، امدادرسانی می کنیم.

50 پایگاه اورژانس جدید در استان یزد ایجاد می شودزیرساخت های خراسان جنوبی نیاز به کمک اورژانسی دولت داردخدمت رسانی اورژانس پیش بیمارستانی در قالب 306 ماموریت در هفته اخیر

تسنیم: آیا تا کنون به نزدیک ترین افراد خانواده خود امدادرسانی کرده اید؟

راستین: به بستگان بله امدادرسانی شده ولی به خانواده نزدیک خودم خیر. اما برای پدر و مادرم پیش آمده که در استان دیگری از خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و فوریت های پزشکی استفاده کنند.

تسنیم:بسیاری از جوانانی که در آغاز انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی هستند به کار به عنوان یک نیروی فوریت پزشکی نیز فکر می کنند. برای این قشر ا جوانان بگویید که ویژگی یک نیروی اورژانس چیست؟

راستین: قدم نخست این است که از نیروهای چالاک و توانمند در حوزه امدادرسانی استفاده شود و اینکه در زمان درمان با حفظ خونسردی به کارش بپردازد و به اطرافیان هم تسکین بدهد.

مردم ما مستحق برخورد خوب، انسانی و اسلامی هستند، همه پرسنل اورژانس باید این خصلت را داشته باشند که با مردم خوب برخورد کنند معمولا برای اطرافیان ثانیه ها برایشان ساعت ها می گذرد و اینکه چرا آمبولانس دیر می آید ولی غافل از اینکه ممکن است کد نزدیک به محل در ماموریت باشد و به ناچار آمبولانس از جای دیگری باید اعزام شود و ترافیک مانع از رسیدن به موقع آمبولانس می شود. مردم باید صبور باشند تا بتوانیم کارمان را انجام بدهیم و تکنسین های ما حقیقتا از بهترین ها انتخاب شده اند و دارای توانمندی های مهارتی و تجهیزاتی هستند.

تسنیم: نخستینجمله ای که با شنیدن این کلمات به ذهنتان می رسد.اورژانس 115، کمک های اولیه، احیا، زمان طلایی.

راستین:اورژانس؛ یعنی خدمت رسانی و آماده باش 24 ساعته برای بیماران و مصدومان حوادث.

کمک های اولیه؛ امیدوارم روزی برسد که همه مردم ما آموزش کمک های اولیه را ببینند تا قبل از رسیدن اورژانس به حادثه دیدگان یا امدادخواهان اقدامات درمانی متناسب با بیمار را انجام بدهند.

احیا؛ کار و حالت بسیار قشنگ و خوبی است، وقتی بیماری ضربان قلب و تنفس ندارد و با یک ماساژ ساده، قلب و تنفس برگردد و احیا شود.

زمان طلایی؛ وقتی مردم صدای آژیر آمبولانس را می شنوند، به سرعت مسیر را باز کنند تا زمان طلایی حفظ شود و مشکلی برای شخص پیش نیاید.

انتهای پیام/ ع

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   بیمار   مدیریت بحران   اورژانس   مرگ دلخراش   سانحه تصادف   مریض   مستجاب   تکنسین   معاینه   معاونت درمان   پزشک   استانها   امداد نجات   مصدومین   اردستان   نجات جان   غفور راستین   تجویز   قصرشیرین   عید نوروز   حادثه   بیمارستان   دانشگاه   حوادث غیر مترقبه   حادثه رانندگی   شبکه بهداشت و درمان   دوره های آموزشی   فوریت های پزشکی   دانشگاه های علوم پزشکی   فارغ التحصیلان  
اخبار مرتبط
اورژانس اصفهان درچذابه 399 ماموریت انجام داد
برنا نیوز
اورژانس اصفهان حدود 400 ماموریت در مرز چذابه انجام داد
ایرنا
واژگونی آمبولانس در اصفهان 2 مصدوم برجا گذاشت
ایرنا
سه حادثه در اصفهان یک کشته و 11 مصدوم برجا گذاشت
ایرنا
13کشته و 18 مصدوم در برخورد مینی بوس و کامیون در گنبدکاووس
آریا
تعداد جان باختگان تصادف مرگبار تریلی با مینی بوس در گلستان به 13 نفر رسید
تسنیم
پایان عملیات امدادرسانی به مصدومان تصادف مرگبار تریلی و مینی بوس در گلستان/انتقال 18 مصدوم به مراکز درمانی+ عکس
تسنیم
6 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس خراسان جنوبی افزوده شد
ایرنا
اورژانس اصفهان به مرزهای شلمچه و چزابه اعزام می شود
ایرنا
2 بیمارستان صحرایی در مسیر زائران اربعین برپا می شود
تسنیم
میزان خدمات و امکانات درمانی استان مرکزی نسبت سایر استان ها پایین تر است
تسنیم
مرگ دلخراش و حاشیه دار دختر دانشجو 25 ساله در شیراز / ماجرای تاخیر 25 دقیقه ای اورژانس
رکنا نت
مسئولان اورژانس فارس باید پاسخگوی مرگ دخترم باشند
فانوس نیوز
مسوولان اورژانس فارس باید پاسخگوی مرگ دخترم باشند
ایسنا
حادثه رانندگی در مسیر شاهین شهر- وزوان 11 مصدوم برجاگذاشت
ایرنا
رفاه مردم سمنان با توسعه گام به گام شبکه بهداشت و درمان
ایرنا
پرواز بالگرد برای نجات مصدوم سروآبادی
برنا نیوز
واژگونی خودرو سمند با 2 کشته و چهار مصدوم در اردستان
خبرگزاری موج
اورژانس 115 اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی به 99 نفر خدمات ارایه کرد
ایرنا
تصادف زنجیره ای در محور شاهرود- دامغان 9 مصدوم داشت
ایرنا
خدمت رسانی ویژه اورژانس اصفهان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی
تسنیم
فوت 5 نفر بر اثر سقوط در چاه فاضلاب و گازگرفتگی
ایران جیب
اورژانس 115 اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی آماده باش کامل است
ایرنا
آماده باش اورژانس اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی
خبرگزاری موج
حوادث رانندگی در جاده های اصفهان یک کشته و 17 مصدوم برجاگذاشت
سایت جماران
اصفهان | واژگونی سمند 2 کشته و 10 مصدوم بر جای گذاشت
تسنیم
مرگ دلخراش دختر اصفهانی جلوی چشم مردم
آفتاب
4 نفر بر اثر ریزش سقف یک مغازه در چهارباغ اصفهان مصدوم شدند
ایرنا
دختر 2 ساله در استخر پارک ملت اصفهان غرق شد
ایرنا
دخترِ 2 ساله اصفهانی در استخر غرق شد
ایرنا
امنیت سامانه نوبت دهی مراکز درمانی کردستان افزایش یافت
سایت جماران
یک کشته و پنج مصدوم در حادثه رانندگی در سبزوار
صدا و سیما
321 بیمارستان در 13 رشته تخصصی بسته مقیمی را اجرا می کنند
ایرنا
42 بالگرد فعال در زمینه اورژانس هوایی داریم/ایجاد اورژانس ریلی از ضرورت های امدادرسانی است
میزان
وقوع تصادف زنجیره ای در بلوار هوانیروز کرمانشاه
تین نیوز
مصدومان برخورد اتوبوس با کوه در میامی به 58 تن افزایش یافت
ایرنا
5 تا 12 واگن قطار به امکانات آمبولانس مجهز می شوند
آنا نیوز
راکبین موتورسوار بیشترین مصدومان حوادث رانندگی در شهرضا
خبرگزاری موج
حمله خونین به اورژانس اصفهان / تکنسین تیکه پاره شد + عکس
نامه نیوز
حمله خونین به اورژانس اصفهان
فانوس نیوز
اخبار مرتبط
bltبرنا نیوز : اورژانس اصفهان درچذابه 399 ماموریت انجام داد
bltایرنا : اورژانس اصفهان حدود 400 ماموریت در مرز چذابه انجام داد
bltایرنا : واژگونی آمبولانس در اصفهان 2 مصدوم برجا گذاشت
bltایرنا : سه حادثه در اصفهان یک کشته و 11 مصدوم برجا گذاشت
bltآریا : 13کشته و 18 مصدوم در برخورد مینی بوس و کامیون در گنبدکاووس
bltتسنیم : تعداد جان باختگان تصادف مرگبار تریلی با مینی بوس در گلستان به 13 نفر رسید
bltتسنیم : پایان عملیات امدادرسانی به مصدومان تصادف مرگبار تریلی و مینی بوس در گلستان/انتقال 18 مصدوم به مراکز درمانی+ عکس
bltایرنا : 6 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس خراسان جنوبی افزوده شد
bltایرنا : اورژانس اصفهان به مرزهای شلمچه و چزابه اعزام می شود
bltتسنیم : 2 بیمارستان صحرایی در مسیر زائران اربعین برپا می شود
bltتسنیم : میزان خدمات و امکانات درمانی استان مرکزی نسبت سایر استان ها پایین تر است
bltرکنا نت : مرگ دلخراش و حاشیه دار دختر دانشجو 25 ساله در شیراز / ماجرای تاخیر 25 دقیقه ای اورژانس
bltفانوس نیوز : مسئولان اورژانس فارس باید پاسخگوی مرگ دخترم باشند
bltایسنا : مسوولان اورژانس فارس باید پاسخگوی مرگ دخترم باشند
bltایرنا : حادثه رانندگی در مسیر شاهین شهر- وزوان 11 مصدوم برجاگذاشت
bltایرنا : رفاه مردم سمنان با توسعه گام به گام شبکه بهداشت و درمان
bltبرنا نیوز : پرواز بالگرد برای نجات مصدوم سروآبادی
bltخبرگزاری موج : واژگونی خودرو سمند با 2 کشته و چهار مصدوم در اردستان
bltایرنا : اورژانس 115 اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی به 99 نفر خدمات ارایه کرد
bltایرنا : تصادف زنجیره ای در محور شاهرود- دامغان 9 مصدوم داشت
bltتسنیم : خدمت رسانی ویژه اورژانس اصفهان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی
bltایران جیب : فوت 5 نفر بر اثر سقوط در چاه فاضلاب و گازگرفتگی
bltایرنا : اورژانس 115 اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی آماده باش کامل است
bltخبرگزاری موج : آماده باش اورژانس اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی
bltسایت جماران : حوادث رانندگی در جاده های اصفهان یک کشته و 17 مصدوم برجاگذاشت
bltتسنیم : اصفهان | واژگونی سمند 2 کشته و 10 مصدوم بر جای گذاشت
bltآفتاب : مرگ دلخراش دختر اصفهانی جلوی چشم مردم
bltایرنا : 4 نفر بر اثر ریزش سقف یک مغازه در چهارباغ اصفهان مصدوم شدند
bltایرنا : دختر 2 ساله در استخر پارک ملت اصفهان غرق شد
bltایرنا : دخترِ 2 ساله اصفهانی در استخر غرق شد
bltسایت جماران : امنیت سامانه نوبت دهی مراکز درمانی کردستان افزایش یافت
bltصدا و سیما : یک کشته و پنج مصدوم در حادثه رانندگی در سبزوار
bltایرنا : 321 بیمارستان در 13 رشته تخصصی بسته مقیمی را اجرا می کنند
bltمیزان : 42 بالگرد فعال در زمینه اورژانس هوایی داریم/ایجاد اورژانس ریلی از ضرورت های امدادرسانی است
bltتین نیوز : وقوع تصادف زنجیره ای در بلوار هوانیروز کرمانشاه
bltایرنا : مصدومان برخورد اتوبوس با کوه در میامی به 58 تن افزایش یافت
bltآنا نیوز : 5 تا 12 واگن قطار به امکانات آمبولانس مجهز می شوند
bltخبرگزاری موج : راکبین موتورسوار بیشترین مصدومان حوادث رانندگی در شهرضا
bltنامه نیوز : حمله خونین به اورژانس اصفهان / تکنسین تیکه پاره شد + عکس
bltفانوس نیوز : حمله خونین به اورژانس اصفهان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.