مخبر - 1398/06/26 - آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟

آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
برخی معتقد هستند کامپیوتر مک نیازی به آنتی ویروس ندارد. در این مطلب براساس آخرین اخبار تکنولوژی نظر برخی از متخصصان امنیت را پیرامون موضوع یادشده بررسی می کنیم.
آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟

آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟ رویداد24 یک باور قدیمی در دنیای فناوری وجود دارد که کامپیوتر های مک به بدافزار آلوده نمی شوند. اکنون همه می دانند که چنین ادعایی صحیح نیست. شرکت امنیت سایبری Intego با تمرکز فعالیت بر امنیت مک، در جدیدترین گزارش خود انواع تهدید های امنیتی جدید را تنها در ماه ژوئن 2019 در این سیستم عامل کشف کرد. در گذشته نیز نمونه های تهدید جدی در مک شناسایی شده بودند که ادعای آسیب ناپذیر بودن سیستم عامل را زیر سؤال بردند. به هرحال هنوز چنین تصوری وجود دارد و برخی آسیب پذیری مک را کمتر از ویندوز می دانند.
مک قابلیت های داخلی متعددی دارد که به عنوان ابزار هایی مفید در برابر حمله ی بدافزار ها عمل می کنند. آیا این ابزار ها کافی هستند؟ ابزار های مذکور به صورت پیش فرض با هر نسخه از مک به کامپیوتر های شخصی ارائه می شوند. آیا با داشتن آن ها نیازی به نصب نرم افزار جانبی آنتی ویروس خواهید داشت؟ در این مطلب، پاسخ متخصصان امنیت را به سؤال فوق بررسی می کنیم.
آسیب پذیری در سیستم های اپل
اعتقاد به آسیب پذیری کمتر مک نسبت به ویندوز، تنها زاییده ی تفکر تعدادی علاقه مند و عاشق برند اپل نیست. امروز ویندوز 90 درصد از سهم بازار سیستم عامل را در اختیار دارد. درنتیجه سیستم عامل ردموندی ها بیش از سایر سیستم های عامل تحت حمله ی بدافزاری قرار می گیرد. درواقع ویندوز برای سازنده های بدافزار، هدف پرسودتر و مفیدتری محسوب می شود.
همان طور که گفته شد، مک ابزار های پیش فرضی دارد که از همان ابتدای فعالیت، کاربر را در برابر تهدید ها محافظت می کند؛ به عنوان مثال وقتی یک اپلیکیشن از اینترنت برای مک دانلود می شود، سیستم عامل با ابزار داخلی XProtect آن را با فهرستی از اپلیکیشن های بدافزار شناخته شده بررسی می کند. ابزار مذکور به صورت کاملا ناشناس در پس زمینه ی سیستم عامل فعالیت می کند. درنتیجه نیازی به فعال سازی یا تعمیر و نگه داری آن نیست و تأثیری هم بر سرعت عملکرد ندارد.
ابزار امنیتی دیگر مک با نام Gatekeeper شناخته می شود که از بازشدن اپلیکیشن ها بدون مجوز کاربر جلوگیری می کند. درواقع اگر امنیت اپلیکیشنی توسط خود اپل تأیید و ثبت نشده باشد، اجرای آن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به علاوه اپل اکنون فرایندی برای ثبت اپلیکیشن ها اضافه کرده است تا توسعه دهنده ها امنیت و اعتبار محصول خود را از طریق آن اثبات کنند.
در کنار همه ی ابزار های بالا، اپلیکیشن های مک به صورت محدود و در چارچوب اهداف خود عمل می کنند. اصطلاح Sandbox برای چنین فعالیتی به کار می رود و به این معنا است که اپلیکیشن تنها توانایی انجام عملکرد اصلی خود را دارد. درواقع آن ها هیچ دسترسی خاصی به زیرساخت های حیاتی سیستم و پیکربندی ندارند.
با وجود همه ی ابزار ها و پیکربندی های امنیتی، نقاطی خالی در دیواره ی محافظ سیستم کاربران مک وجود دارد. لایه ی امنیتی اپل با اضافه کردن برچسب های قرنطینه به نرم افزار های مشکوک یا مخرب عمل می کند. درنتیجه در صورت اجرای سرویس فوق از سوی کاربران، پیام هشدار امنیتی برای آن ها نمایش داده می شود. توماس رید، مدیر شرکت امنیتی MalwareBytes در بخش مک و موبایل می گوید، سیستم های امنیتی مک آن طور که به نظر می رسد، جامع و کامل نیستند. او دراین باره می گوید:
اضافه کردن برچسب قرنطینه رویکردی الزامی نیست و همه ی نرم افزار ها آن را انجام نمی دهند. به عنوان مثال نرم افزار تورنت عموما برچسب گذاری انجام نمی دهد و اغلب هم برای فعالیت های دزدی استفاده می شود.
ویندوز به خاطر جامعه ی گسترده تر مخاطبان تهدید های بیشتری را تجربه می کند
علاوه بر مشکل بالا، فهرست نرم افزار های مشکوک در XProtect هم همیشه به روز و جامع نیست. رید می گوید که ابزار امنیتی مک فایل ها را تنها با 94 قانون و پیکربرندی بررسی می کند. چنین تعدادی بسیار کمتر از فهرست های طولانی آنتی ویروس های قوی است. کرک مک الرن، مجری پادکست امنیتی شرکت Intego و نویسنده ی حوزه ی بدافزار اعتقاد دارد، XProtect فایل ها را با فهرست کوچکی از بدافزار ها بررسی می کند.
اپل در نسخه ی پیش روی مک یعنی کاتالینا، قول امنیت بیشتری را به کاربران داده است. سیستم جدید امنیتی پیش از دسترسی نرم افزار ها به اسناد، فایل های دسکتاپ، درایو آی کلاود و درایو های اکسترنال، اجازه ی کاربر را دریافت می کند. به علاوه حجم اختصاصی برای بخش امنیتی سیستم و تراشه ی امنیتی T2 در کامپیوتر های مک جدید از قابلیت های امنیتی آتی سیستم عامل و سخت افزار کوپرتینویی ها خواهد بود.
رید قابلیت های جدید اپل برای سیستم عامل و سخت افزار مک را کافی نمی داند. او می گوید که Gatekeeper هنوز در زمان اجرای نرم افزار های بدون برچسب قرنطینه، بررسی ثبت (Signature) انجام نمی دهد. به بیان دیگر یک نرم افزار مخرب می تواند با اپلیکیشن قانونی ترکیب شود و اجازه ی اجرا در MacOS را پیدا کند. به علاوه از نظر او، طبیعیت سیستم سندباکس فعالیت آنتی ویروس ها را هم محدود می کند:
یک اپلیکیشن آنتی ویروس به صورت پیش فرض نمی تواند به اکثر فایل های موجود در درایو هارد دسترسی داشته باشد. حتی اگر مجوز دسترسی به کل درایو را به اپلیکیشن بدهید، اکثر آن ها قابل پاک شدن توسط اپلیکیشن دانلودشده از اپ استور نیستند. درنتیجه آنتی ویروس دانلودشده از اپ استور شانس و توانایی پایینی در تشخیص تهدید های امنیتی و حذف آن ها دارد.
نقطه ضعف اصلی
انتقاد رایج در دنیای سیستم عامل ادعا می کند که آنتی ویروس فشار مضاعفی به سیستم عامل وارد خواهد کرد؛ فشاری که منجر به کاهش سرعت و اضافه شدن بار پردازشی می شود. مک الرن می گوید، این نگرانی بیش ازحد بزرگ شده است:
یک دهه پیش، نگرانی از کاهش سرعت مک به خاطر نصب آنتی ویروس تاحدودی منطقی بود. امروزه کامپیوتر های جدید مک ظرفیت های بالای پردازش، قدرت، حافظه و سرعت دیسک ذخیره ساری دارند که بدون کاهش قابل توجه سرعت، امکان اجرای سرویس های آنتی ویروس را فراهم می کنند.
رید درباره ی نصب آنتی ویروس از سوی کاربران و تأثیر آن بر سرعت نظر قابل توجهی دارد:
برخی کاربران هنوز به عدم نیاز آنتی ویروس در مک تأکید می کنند. اگر آن ها را مجاب به نصب سرویس امنیتی جدید کنید و عملکرد سیستم کاهش پیدا کند، یک شکست واقعی رقم خواهد خورد. درنتیجه اگر تصمیم به نصب آنتی ویروس دارید، باید سرویسی نه تن ها مورد اعتماد، بلکه سریع پیدا کنید. اگر در زمان اسکن شدن سیستم توسط آنتی ویروس سرعت آن به شدت کاهش پیدا کند، قطعا صبر کاربر تمام می شود و چه بسا تهدید های بیشتری ایجاد خواهد شد.
عملکرد مخاطبان بیشترین تأثیر را در جلوگیری از تهدید های امنیتی دارد
رید در ادامه ی صحبت های خود می گوید که سیستم امنیت داخلی اپل در تشخیص بدافزار های مرتبط با تبلیغات و نرم افزار های ناخواسته (PUP) عملکرد ضعیفی دارد. او همین موارد را جدی ترین تهدید های کنونی برای کاربران مک می داند. اکثر تهدید های امنیتی در مک به صورت روش های سنتی ویروسی نصب نمی شوند. درواقع عموما شاهد نرم افزاری با ظاهر قابل اعتماد هستیم که عملکرد مخربی دارد. از میان چنین تهدیدهایی، Mac Defender به عنوان مشهورترین نمونه شناخته می شود.
مک الرن اعتقاد دارد، وابستگی کامل به سیستم امنیتی اپل منطقی نیست؛ به عنوان مثال اگرچه گیت کیپر توانایی مسدودکردن اپلیکیشن از منابع ناشناس یا توسعه دهنده های غیرقابل اعتماد را دارد، کاربر با چند اقدام ساده توانایی دور زدن آن را خواهد داشت. البته سرویس مذکور در هشدار های متعدد به کاربر اعلام می کند که غیرفعال سازی، خطر های امنیتی دارد، اما درنهایت امکان این کار از سوی کاربر وجود خواهد داشت.
نکات بالا نشان می دهد که کاربران، نقاط اصلی ضعف در سیستم امنیت اپل هستند. انسان ها موجوداتی جایز الخطا هستند و به دلایل گوناگون همچون فریب خوردن یا حتی تنبلی، رویکرد های امنیتی را با اختلال مواجه می کنند. به عنوان مثال شاید کاربر مک تصور کند که یک اپلیکیشن به صورت اشتباه از سوی گیت کیپر مسدود شده است و با تصمیم خود، در را برای بدافزار باز کند. همین رویکرد در سطح وب هم دیده می شود و وب سایتی با ظاهر امن، کاربر را به واردکردن اطلاعات شخصی و حیاتی مجبور می کند.
در مثال های بالا، نه تن ها لایه ی امنیتی اپل، بلکه هیچ آنتی ویروس متفرقه ای توانایی حفظ امنیت سیستم کاربر را نخواهد داشت.
رویکرد چندجانبه
با توجه به نظر برخی از کارشناسان می توان به این نتیجه رسید که نصب آنتی ویروس در سیستم عامل مک الزامی است. البته باز هم هشدار هایی برای کاربر وجود دارد که در بالا به آن ها اشاره کردیم. درنهایت آنتی ویروس به تن هایی هیچ گاه کافی نخواهد بود. همیشه باید نقش خود را نیز مهم بدانید و با آگاهی به فعالیت ادامه دهید. از منابع ناشناس و مشکوک اپلیکیشن دانلود نکنید. هشدار های گیت کیپر را جدی بگیرید. لینک های موجود در ایمیل های ناشناس را باز نکنید. به علاوه به پیام وب سایت های مشکوک مبنی بر نصب فلش پلیر یا اپلیکیشن های دیگر، عمل نکنید.
درنهایت می توان یک آنتی ویروس سریع و با بازدهی بالا را ابزاری مناسب در حفظ امنیت مک دانست؛ نرم افزاری جانبی که نقاط ضعف گیت کیپر، XProtect و دیگر ابزار های پیش فرض مک را پوشش می دهد. فراموش نکنید که آنتی ویروس باید کمترین تأثیر را روی سرعت مک داشته باشد و حتما با عقل سلیم و تصمیم های آگاهانه ی کاربر ترکیب شود. منبع: زومیت برچسب ها: رویداد24 ، اپل ، مک ، آنتی ویروس ، مک بوک ، سیستم امنیتی اپل ، آنتی ویروس کامپیوترهای مک ، آنتی ویروس کامپیوترهای مک ، اخبار تکنولوژی سرگرمی
منبع خبر : رویداد 24

محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   دانلود   نرم افزار   فناوری   اینترنت   محافظ   بد افزار   ویندوز   متخصصان   تکنولوژی   اپلکیشن   قرنطینه   هشدار امنیتی   مدیر شرکت   آنتی ویروس   فعال سازی   فعالیت کاربر   سیستم عامل   اپل   امنیت سایبری   کاربران  
اخبار مرتبط
تم تیره به نسخه آزمایشی اینستاگرام افزوده شد
زومیت
حالت تاریک به گوگل پلی استور آمد!
سیتنا
حالت تاریک به گوگل پلی استور افزوده می شود
ایران آنلاین
گوگل پلی استور هم تاریک می شود!
بهار نیوز
سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی
آی تابناک
هماهنگ نبودن iOS 13 با اپلیکیشن مخصوص خودرو شرکت اپل
باشگاه خبرنگاران
نرم افزار فشرده سازی فایل (برای ویندوز) - PowerArchiver 2019 v19.00.50 Windows
سرزمین دانلود
نرم افزار قوی بازیابی اطلاعات (برای ویندوز) - EaseUS Data Recovery 12.9.1 Windows
سرزمین دانلود
نرم افزار آنتی ویروس نورتون (برای اندروید) - Norton Security and Antivirus 4.7.0.4443 Android
سرزمین دانلود
آنتی ویروس قدرتمند (برای اندروید) - Hi Security Virus Cleaner 4.22.8.1954 Android
سرزمین دانلود
Windroye 2.9.0 + Windroy 4.0.3 اجرای برنامه های اندروید در ویندوز
دانلود سافت ور
NFC چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید
نامه نیوز
نرم افزار ورود به حالت ریکاوری دستگاه های اپل (برای ویندوز) - Tenorshare ReiBoot Pro 7.3.2.1 Windows
سرزمین دانلود
آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
شیعه نیوز
با معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی آشنا شوید
ایران آنلاین
معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
سیتنا
آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟
آی تابناک
معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی
بهار نیوز
مروری بر معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
ایسنا
آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
زومیت
قدرت گوگل و هزینه گزافی که اندروید باید بپردازد
تیک نیوز
نرم افزار تبدیل پاورپوینت به فیلم (برای ویندوز) - Tipard PPT to Video Converter 1.1.8 Windows
سرزمین دانلود
نرم افزار دانلود فیلم از سایت نت فلیکس (برای ویندوز) - FlixGrab 5.0.1.905 Windows
سرزمین دانلود
نرم افزار ضد هک و جاسوسی (برای ویندوز) - Malwarebytes Premium 3.8.3.2965 Windows
سرزمین دانلود
اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ کدامیک در کدام کشور فعالند؟
ایسنا
دانلود نرم افزار اینستاگرام Grids v5.6 برای کامپیوتر
دانلود سافت ور
Avira AntiVirus Pro 15.0.1908.1548 آنتی ویروس Avira
دانلود سافت ور
دانلود LDPlayer 3.70 – برنامه شبیه ساز اندروید برای کامپیوتر
دانلود سافت ور
نیروی امدادی مایکروسافت در میان ابر ها! / کاربران ویندوز نجات می یابند!
میزان
دست درازی هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز
ایران آنلاین
هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز هم نفوذ کردند
افتانا
هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز هم دست درازی کردند!
ایسنا
نرم افزار صفحه آرایی و ویرایش متون (برای ویندوز) - QuarkXPress 2019 v15.0.1 Windows
سرزمین دانلود
راه حل هایی کاربردی برای زمانی که نمایشگر تلفن هوشمند از کار می افتد
باشگاه خبرنگاران
هک گوشی های آیفون از طریق وب سایت های مخرب
باشگاه خبرنگاران
حذف اسکنر موبایلی از گوگل پلی
ایران آنلاین
مایکروسافت باید ضعف های برنامه Your Phone را برطرف کند
آی تابناک
انتشار اطلاعات جدید از عینک واقعیت ترکیبی اپل
کلیک
هک بی سر و صدای گوشی آیفون در یکی از بزرگ ترین حمله های تاریخ
برنا نیوز
اسکنر موبایلی از گوگل پلی استور حذف شد
ایسنا
اخبار مرتبط
bltزومیت : تم تیره به نسخه آزمایشی اینستاگرام افزوده شد
bltسیتنا : حالت تاریک به گوگل پلی استور آمد!
bltایران آنلاین : حالت تاریک به گوگل پلی استور افزوده می شود
bltبهار نیوز : گوگل پلی استور هم تاریک می شود!
bltآی تابناک : سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی
bltباشگاه خبرنگاران : هماهنگ نبودن iOS 13 با اپلیکیشن مخصوص خودرو شرکت اپل
bltسرزمین دانلود : نرم افزار فشرده سازی فایل (برای ویندوز) - PowerArchiver 2019 v19.00.50 Windows
bltسرزمین دانلود : نرم افزار قوی بازیابی اطلاعات (برای ویندوز) - EaseUS Data Recovery 12.9.1 Windows
bltسرزمین دانلود : نرم افزار آنتی ویروس نورتون (برای اندروید) - Norton Security and Antivirus 4.7.0.4443 Android
bltسرزمین دانلود : آنتی ویروس قدرتمند (برای اندروید) - Hi Security Virus Cleaner 4.22.8.1954 Android
bltدانلود سافت ور : Windroye 2.9.0 + Windroy 4.0.3 اجرای برنامه های اندروید در ویندوز
bltنامه نیوز : NFC چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید
bltسرزمین دانلود : نرم افزار ورود به حالت ریکاوری دستگاه های اپل (برای ویندوز) - Tenorshare ReiBoot Pro 7.3.2.1 Windows
bltشیعه نیوز : آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltایران آنلاین : با معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی آشنا شوید
bltسیتنا : معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
bltآی تابناک : آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟
bltبهار نیوز : معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی
bltایسنا : مروری بر معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
bltزومیت : آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltتیک نیوز : قدرت گوگل و هزینه گزافی که اندروید باید بپردازد
bltسرزمین دانلود : نرم افزار تبدیل پاورپوینت به فیلم (برای ویندوز) - Tipard PPT to Video Converter 1.1.8 Windows
bltسرزمین دانلود : نرم افزار دانلود فیلم از سایت نت فلیکس (برای ویندوز) - FlixGrab 5.0.1.905 Windows
bltسرزمین دانلود : نرم افزار ضد هک و جاسوسی (برای ویندوز) - Malwarebytes Premium 3.8.3.2965 Windows
bltایسنا : اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ کدامیک در کدام کشور فعالند؟
bltدانلود سافت ور : دانلود نرم افزار اینستاگرام Grids v5.6 برای کامپیوتر
bltدانلود سافت ور : Avira AntiVirus Pro 15.0.1908.1548 آنتی ویروس Avira
bltدانلود سافت ور : دانلود LDPlayer 3.70 – برنامه شبیه ساز اندروید برای کامپیوتر
bltمیزان : نیروی امدادی مایکروسافت در میان ابر ها! / کاربران ویندوز نجات می یابند!
bltایران آنلاین : دست درازی هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز
bltافتانا : هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز هم نفوذ کردند
bltایسنا : هکرهای آیفون به اندروید و ویندوز هم دست درازی کردند!
bltسرزمین دانلود : نرم افزار صفحه آرایی و ویرایش متون (برای ویندوز) - QuarkXPress 2019 v15.0.1 Windows
bltباشگاه خبرنگاران : راه حل هایی کاربردی برای زمانی که نمایشگر تلفن هوشمند از کار می افتد
bltباشگاه خبرنگاران : هک گوشی های آیفون از طریق وب سایت های مخرب
bltایران آنلاین : حذف اسکنر موبایلی از گوگل پلی
bltآی تابناک : مایکروسافت باید ضعف های برنامه Your Phone را برطرف کند
bltکلیک : انتشار اطلاعات جدید از عینک واقعیت ترکیبی اپل
bltبرنا نیوز : هک بی سر و صدای گوشی آیفون در یکی از بزرگ ترین حمله های تاریخ
bltایسنا : اسکنر موبایلی از گوگل پلی استور حذف شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.