مخبر - 1398/06/26 - آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟

آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟
بر اساس یک باور قدیمی در دنیای فناوری بدافزارها قدرت نفوذ به کامپیوترهای مک را ندارد، فرضیه ای که البته بویی از حقیقت نبرده است.
آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟

به گزارش آی تابناک : بر اساس یک باور قدیمی در دنیای فناوری بدافزارها قدرت نفوذ به کامپیوترهای مک را ندارد، فرضیه ای که البته بویی از حقیقت نبرده است. همین چند ماه قبل موسسه Intego از چند آسیب پذیری مخصوص macOS پرده برداشت و قبلا هم بدافزارهایی به آن رخنه کرده بودند.

مک او اس به صورت پیش فرض قابلیت های امنیتی قدرتمندی برای مقابله با بدافزارها دارد. اما سوال اینجاست که سطح امنیت این سیستم به حدی رسیده که از آنتی ویروس بی نیاز باشند؟ در ادامه مطلب این سوال را از متخصصان امنیت پرسیده ایم.

آسیب پذیری های سیستم عامل اپل

این فرضیه که کامپیوترهای مک در برابر بدافزارها ایمن تر هستند پر بی راه نیست، چرا که پی سی های ویندوزی 90 درصد بازار را تشکیل می دهند و طبیعتا هدف جذاب تری برای هکرها و طراحان بدافزار هستند.

نصب آنتی ویروس در macOS

یکی دیگر از دلایل امنیت بیشتر macOS ابزارهای داخلی قدرتمند آن هستند، برای مثال پس از دانلود هر اپی از اینترنت بلافاصله XProtect آلوده نبودن آن به فهرستی از بدافزارهای شناخته شده را بررسی می کند. XProtect نیازی به فعال سازی یا تنظیمات خاص نداشته و در پس زمینه به کار خود مشغول است.

Gatekeeper هم اعتبار و صحت اپلیکیشن ها را بلافاصله پس از دانلود ارزیابی می کند. زمانی که کاربر برنامه ای را خارج از اپ استور دانلود می کند، این ابزار ساین شدن کدهای ان توسط اپل را بررسی کرده و در غیر این صورت مانع از اجرای اپ بدون اجازه مستقیم کاربر می شود.

مهمتر از این دو ابزار سندباکس شدن اپ هاست که اجازه انجام وظایف خارج از محدوده تعریف شده یا دسترسی به تنظیمات و زیرساخت های حیاتی سیستم را از برنامه ها سلب می کند.

الگوریتم سَندباکس اپل حتی آنتی ویروس را هم محدود می کند

با این حال سپر محافظ کاربران macOS در برابر بدافزارها، حفره هایی هم دارد. لایه امنیتی اپل بر اساس افزودن تگ های قرنطینه به نرم افزارهای مشکوک یا بدافزارهای مخرب عمل می کند. در صورتی که کاربر روی اپ های دارای برچسب کلیک کند، پیام هشداری به نمایش در می آید.

«توماس رید»، مدیر امنیت مک و موبایل موسسه Malwarebytes تاکید می کند که معیارهای دفاعی آنقدرها هم که به نظر می رسد جامع نیستند:

استفاده از این برچسب الزامی نیست و همه نرم افزارها از آن بهره نمی برند. برای مثال نرم افزار تورنت چنین برچسبی ندارد در حالی که به وفور برای سرقت فایل از آن استفاده می شود.

فهرست سیگنچرهای فایل بدافزار XProtect هم اصلا جامع نیست. به گفته رید این فهرست فایل ها را بر اساس 94 ضابطه تجزیه و تحلیل می کند که به مراتب از ضوابط موجود در موتور آنتی ویروس های قدرتمند کمتر است. «کرک مک الهرن»، مجری پادکست موسسه امنیتی Intego و نویسنده مباحث مربوط به بدافزار هم محدود بدون دامنه بررسی XProtect را تایید می کند.

اپل در نسخه بعدی macOS کاتالینا که در پاییز از راه می رسد معیارهای امنیتی دیگری را هم به سیستم عامل خود می آورد. در این نسخه برای اپلیکیشن ها برای دسترسی به اسناد، فایلهای دسکتاپ یا iCloud و درایوهای خارجی به اجازه کاربر نیاز دارند.

اتکای صرف به ابزارهای امنیتی اپل اشتباه است

اپل با اختصاص فضایی خاص به سیستم عامل و استفاده از چیپ امنیتی T2 ایمنی را از هر زمان دیگری بیشتر می کند. خود این چیپ میزبان Secure Enclave است که امکان رمزنگاری داده های ذخیره شده را فراهم می کند. اجزای دیگری مثل کنترلر مدیریت سیستم، پردازشگر سیگنال تصویر، کنترلر صوتی و کنترلر SSD نیز در T2 یکپارچه شده اند.

نصب آنتی ویروس در macOS

با این حال رید هنوز هم بر این باور است که این معیارها هم بی نقص نیستند. به گفته او Gatekeeper وضعیت سیگنچر اپ ها را حین راه اندازی بررسی نمی کند و از اینرو هکر می تواند اپ های دارای مجوز را دستکاری کند و برنامه مذکور کماکان مجوز اجرا را خواهد داشت.

چند ماه قبل هم یک محقق امنیتی هم از وجود نقصی در Gatekeeper خبر داده بود که از طریق بارگذاری فایل های زیپ حاوی سیملینک در فضاهای اشتراکی شبکه، امکان اجرای بدافزار روی سیستم را میسر می کرد.

توماس رید عملکرد سندباکس macOS را هم به خاطر محدود کردن آنتی ویروس مورد انتقاد قرار می دهد:

آنتی ویروس به صورت پیش فرض امکان دسترسی به اغلب فایل های روی حافظه داخلی را ندارد. اگر آنتی ویروس را از اپ استور دانلود کرده باشید، حتی در صورت اعطای مجوز دسترسی به حافظه داخلی هم نمی تواند برنامه ها را حذف کند. به عبارت ساده تر آنتی ویروس های اپ استور شانس کمتری برای شناسایی همه تهدیدات و حذف آنها دارند.

تقویت سیستم با نصب آنتی ویروس در macOS

رایج ترین انتقاد در مورد آنتی ویروس ها به تحمیل بار اضافه، کاهش سرعت سیستم و نصب نرم افزارهای غیر ضروری در کامپیوترهای مک مربوط می شود. کرک مک الهرن اما این انتقادها را غلو شده می داند:

شاید ده سال پیش این استدلال که نصب آنتی ویروس در macOS سرعت سیستم را کم می کند قابل قبول بود اما کامپیوترهای مک جدید از قدرت پردازشی، مموری و حافظه سریعی بهره می برند که باعث می شود نرم افزارهای امنیتی مشکلی در حفاظت از سیستم نداشته باشند.

رید اما به کاربران توصیه می کند که اگر به دنبال حفاظت دائمی هستند، یک آنتی ویروس مناسب انتخاب کنند:

اگر فکر استفاده از نرم افزارهای امنیتی به سرتان زده ابتدا باید آنتی ویروسی را انتخاب کنید که نه فقط قابل اعتماد، بلکه سریع هم باشد. اگر حین اسکن کامپیوتر توسط آنتی ویروس نفس سیستم به شماره بیفتد، خیلی زود کاسه صبرتان لبریز شده و احتمالا قید این نرم افزارها را خواهید زد.

نصب آنتی ویروس در macOS

از نظر توماس رید سیستم های حفاظتی اپل در شناسایی ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و برنامه های ناخواسته (PUPs) ضعف دارند، آن هم در حالی که همین موارد رایج ترین تهدیدات برای کاربران macOS به شمار می روند.

از نظر این محقق آنچه در درجه اول کاربران اپل را تهدید می کند نه ویروس های معمولی، بلکه اپ های مخربی اند که خود را در پوشش برنامه های مفید به کاربر غالب می کنند. معروفترین مثال در این مورد Mac Defender و EasyDoc Converter هستند که بسیاری از سیستم های مبتنی بر پلتفرم مک را آلوده کردند.

آواست، بیت دفندر، اویرا و سوفوس از آنتی ویروس های قدرتمند macOS هستند

مک الهرن به کاربران توصیه می کند که تمام تخم مرغ های خود را در سیستم اپل نگذارند. برای مثال هرچند Gatekeeper قادر به بلاک کردن اپ های شخص ثالث یا غیرقابل اعتماد است اما کاربر با چند کلیک ساده می تواند آن را دور بزند. هرچند Gatekeeper هشدارهایی به کاربر می دهد اما بسیاری از افراد از روی ناآگاهی یا نداشتن صبر و حوصله کافی با چند کلیک ساده از لایه های امنیتی این نرم افزار عبور می کنند.

نصب آنتی ویروس در macOS

همین عامل باعث شده هر دو متخصص امنیتی خود کاربران را به عنوان نقطه ضعف اصلی کامپیوترهای مک عنوان کنند. در واقع کاربران موجوداتی جایز الخطا هستند که مرتبا در معرض تنبلی و فریب خوردن هستند.

شاید گاهی اوقات حین نصب و اجرای برنامه ها فکر کنیم که Gatekeeper زیادی سخت می گیرد یا حوصله خواندن متن ها انگلیسی و فکر کردن درباره آنها را نداشته باشیم. از طرف دیگر در 90 درصد مواقع قوانین برنامه ها را نمی خوانیم و به همین راحتی PUPها روی سیستم نصب می شوند.

به این موارد باید قربانی شدن در دام صفحات فیشینگ را هم اضافه کرد. در چنین مواردی نه لایه های حفاظتی macOS و نه آنتی ویروس های دیگر توانایی حفاظت کامل از ما در برابر تهدیدات را دارند.

بهترین راه حل چیست؟

در نهایت باید گفت که نصب آنتی ویروس در macOS سپر حفاظتی سیستم در برابر بدافزارها را تقویت خواهد کرد. یک آنتی ویروس قوی زمین بازی را ایمن تر کرده و جناح های خالی مانده از سوی Gatekeeper و XProtect را پوشش می دهد. از بهترین نرم افزارهای حفاظتی مک می توان به آواست، بیت دفندر، اویرا و سوفوس اشاره کرد.

فراموش نکنید که اتکای صرف به این برنامه ها و عدم احتیاط شما را به دام برنامه های ناخواسته و مخرب خواهد انداخت. یک کاربر باهوش اپ ها را از منابع غیرقابل اعتماد دانلود نمی کند، هشدارهای Gatekeeper را یکی پس از دیگری رد نکرده و در ایمیل های دریافتی از فرستنده های ناشناس روی لینک ها کلیک نمی کند. هرچند یکی از مشکلات کاربران ایرانی عدم دسترسی به نسخه اصلی نرم افزارها است اما نباید نسخه های کرک شده را هم از منابع غیر قابل اعتماد دریافت کنید.منبع : دیجیاتو

منبع خبر : آی تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   دانلود   نرم افزار   فناوری   اینترنت   ایمنی   بد افزار   هکرها   تنظیمات   الگوریتم   پردازش   متخصصان   دسکتاپ   رمز گزاری   آپ استور   اپلکیشن   قرنطینه   کنترلر   مک او اس   آنتی ویروس   فعال سازی   سطح امنیت   سیستم عامل   پاییز   فرضیه   آنتی ویروس های   بازار   اپل   کاربران   پادکست  
اخبار مرتبط
تم تیره به نسخه آزمایشی اینستاگرام افزوده شد
زومیت
سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی
آی تابناک
نرم افزار بهینه سازی و افزایش سرعت CPU (برای ویندوز) - Process Lasso Pro 9.3.0.64 Windows
سرزمین دانلود
آنتی ویروس قدرتمند (برای اندروید) - Hi Security Virus Cleaner 4.22.8.1954 Android
سرزمین دانلود
برترین گوشی های اندرویدی 2019 را بشناسید+عکس
مشرق نیوز
سرویس Apple Arcade در دسترس کاربران نسخه بتا iOS 13 قرار گرفت
باشگاه خبرنگاران
آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
رویداد 24
آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
زومیت
نرم افزار تبدیل پاورپوینت به فیلم (برای ویندوز) - Tipard PPT to Video Converter 1.1.8 Windows
سرزمین دانلود
فروش 6/ 22 میلیارد دلاری برنامه های موبایلی
شعار سال
بالاخره از CamScanner استفاده کنیم یا نه
آی تابناک
نرم افزار ضد هک و جاسوسی (برای ویندوز) - Malwarebytes Premium 3.8.3.2965 Windows
سرزمین دانلود
نسخه اصلی مک OS کاتالینا مهرماه منتشر می شود
زومیت
Avira AntiVirus Pro 15.0.1908.1548 آنتی ویروس Avira
دانلود سافت ور
هشدار کافه بازار به کاربران نرم افزار CamScanner
باشگاه خبرنگاران
دانلود LDPlayer 3.70 – برنامه شبیه ساز اندروید برای کامپیوتر
دانلود سافت ور
نوکیا 800 Tough و فلیپ فون 2720 Flip رسما معرفی شدند
آی تی رسان
نیروی امدادی مایکروسافت در میان ابر ها! / کاربران ویندوز نجات می یابند!
میزان
وب سایت های هک کننده آی فون ظاهرا کاربران اندروید و ویندوز را نیز تحت تاثیر قرار داده است
آی تی رسان
هک گوشی های آیفون از طریق وب سایت های مخرب
باشگاه خبرنگاران
گوگل از امکان هک کردن آیفون ازطریق وب سایت های آلوده پرده برداشت
زومیت
مایکروسافت باید ضعف های برنامه Your Phone را برطرف کند
آی تابناک
انتشار اطلاعات جدید از عینک واقعیت ترکیبی اپل
کلیک
هک بی سر و صدای گوشی آیفون در یکی از بزرگ ترین حمله های تاریخ
برنا نیوز
افزایش خرید شرکت ها توسط VMware؛ نمادی از حال و آینده پردازش تجاری
زومیت
بررسی اپلیکیشن Internet Speed Meter Lite
آی تی رسان
دانلود نرم افزار اندروید و کامپیوتر با لینک مستقیم و راحت ترین روش
مشرق نیوز
دیدگاه یکتای مایکروسافت: نرم افزار و سخت افزار باید از کاربر پیروی کنند
آی تابناک
کدام VPN اطلاعات کاربران را دزدید؟!
خبر داغ
بلومبرگ اطلاعات جدیدی درباره آیفون 11، آیپدهای جدید و هوم پاد فاش کرد
زومیت
راه حل های کاربردی برای افزایش امنیت گوشی های هوشمند
سیتنا
ترفند هایی کاربردی برای افزایش امنیت گوشی های هوشمند
باشگاه خبرنگاران
دانلود JetBrains Rider v2019.2.1 x64 – نرم افزار محیط توسعه رایدر
دانلود سافت ور
دانلود پیام رسان بله Bale 5.5.45 + PC 0.6.59 – پیام رسان بومی بانک ملی با امکانات مالی برای ویندوز و کامپیوتر + اندروید
دانلود سافت ور
نگاهی به اپلیکیشن باربری نوبار؛ باربری سریع، آسان و مقرون به صرفه
آی تی رسان
شناسایی باج افزار جدید اندرویدی
روز نو
HarmonyOS هواوی همان سیستم عامل ملی چین است؟
بولتن نیوز
شناسایی باج افزار اندرویدی با قابلیت انتشار از طریق پیامک
مهر نیوز
ترفندهایی برای ارتقا دادن امنیت حساب های کاربری
ساعت 24
چگونه امنیت حساب های کاربری خود را ارتقا دهیم؟
ایسنا
اخبار مرتبط
bltزومیت : تم تیره به نسخه آزمایشی اینستاگرام افزوده شد
bltآی تابناک : سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی
bltسرزمین دانلود : نرم افزار بهینه سازی و افزایش سرعت CPU (برای ویندوز) - Process Lasso Pro 9.3.0.64 Windows
bltسرزمین دانلود : آنتی ویروس قدرتمند (برای اندروید) - Hi Security Virus Cleaner 4.22.8.1954 Android
bltمشرق نیوز : برترین گوشی های اندرویدی 2019 را بشناسید+عکس
bltباشگاه خبرنگاران : سرویس Apple Arcade در دسترس کاربران نسخه بتا iOS 13 قرار گرفت
bltرویداد 24 : آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltزومیت : آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltسرزمین دانلود : نرم افزار تبدیل پاورپوینت به فیلم (برای ویندوز) - Tipard PPT to Video Converter 1.1.8 Windows
bltشعار سال : فروش 6/ 22 میلیارد دلاری برنامه های موبایلی
bltآی تابناک : بالاخره از CamScanner استفاده کنیم یا نه
bltسرزمین دانلود : نرم افزار ضد هک و جاسوسی (برای ویندوز) - Malwarebytes Premium 3.8.3.2965 Windows
bltزومیت : نسخه اصلی مک OS کاتالینا مهرماه منتشر می شود
bltدانلود سافت ور : Avira AntiVirus Pro 15.0.1908.1548 آنتی ویروس Avira
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار کافه بازار به کاربران نرم افزار CamScanner
bltدانلود سافت ور : دانلود LDPlayer 3.70 – برنامه شبیه ساز اندروید برای کامپیوتر
bltآی تی رسان : نوکیا 800 Tough و فلیپ فون 2720 Flip رسما معرفی شدند
bltمیزان : نیروی امدادی مایکروسافت در میان ابر ها! / کاربران ویندوز نجات می یابند!
bltآی تی رسان : وب سایت های هک کننده آی فون ظاهرا کاربران اندروید و ویندوز را نیز تحت تاثیر قرار داده است
bltباشگاه خبرنگاران : هک گوشی های آیفون از طریق وب سایت های مخرب
bltزومیت : گوگل از امکان هک کردن آیفون ازطریق وب سایت های آلوده پرده برداشت
bltآی تابناک : مایکروسافت باید ضعف های برنامه Your Phone را برطرف کند
bltکلیک : انتشار اطلاعات جدید از عینک واقعیت ترکیبی اپل
bltبرنا نیوز : هک بی سر و صدای گوشی آیفون در یکی از بزرگ ترین حمله های تاریخ
bltزومیت : افزایش خرید شرکت ها توسط VMware؛ نمادی از حال و آینده پردازش تجاری
bltآی تی رسان : بررسی اپلیکیشن Internet Speed Meter Lite
bltمشرق نیوز : دانلود نرم افزار اندروید و کامپیوتر با لینک مستقیم و راحت ترین روش
bltآی تابناک : دیدگاه یکتای مایکروسافت: نرم افزار و سخت افزار باید از کاربر پیروی کنند
bltخبر داغ : کدام VPN اطلاعات کاربران را دزدید؟!
bltزومیت : بلومبرگ اطلاعات جدیدی درباره آیفون 11، آیپدهای جدید و هوم پاد فاش کرد
bltسیتنا : راه حل های کاربردی برای افزایش امنیت گوشی های هوشمند
bltباشگاه خبرنگاران : ترفند هایی کاربردی برای افزایش امنیت گوشی های هوشمند
bltدانلود سافت ور : دانلود JetBrains Rider v2019.2.1 x64 – نرم افزار محیط توسعه رایدر
bltدانلود سافت ور : دانلود پیام رسان بله Bale 5.5.45 + PC 0.6.59 – پیام رسان بومی بانک ملی با امکانات مالی برای ویندوز و کامپیوتر + اندروید
bltآی تی رسان : نگاهی به اپلیکیشن باربری نوبار؛ باربری سریع، آسان و مقرون به صرفه
bltروز نو : شناسایی باج افزار جدید اندرویدی
bltبولتن نیوز : HarmonyOS هواوی همان سیستم عامل ملی چین است؟
bltمهر نیوز : شناسایی باج افزار اندرویدی با قابلیت انتشار از طریق پیامک
bltساعت 24 : ترفندهایی برای ارتقا دادن امنیت حساب های کاربری
bltایسنا : چگونه امنیت حساب های کاربری خود را ارتقا دهیم؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.