مخبر - 1398/06/25 - نشانه های خطرناک برای سلامتی "چشم"

نشانه های خطرناک برای سلامتی "چشم"
با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند؛ اما این یک پروسه ی تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.
نشانه های خطرناک برای سلامتی "چشم"

آفتاب نیوز :

بیشتر ما، به راحتی، چشم هایمان را نادیده می گیریم در حالی که چشم های ما کمکمان می کنند دنیا را ببینیم. اما زمانی که یکی از چشم ها یا هر دو چشم به دردسر می افتند، تمام توجه ما را به خود معطوف می کنند. از کجا باید بدانیم کدام مشکل چشم مسئله ی مهمی نیست و کدام مشکل را باید جدی بگیریم؟

چشم درد

چشم درد واضح ترین علامت مشکل چشمی است که نباید آن را دست کم بگیرید. اگر مشغول کارهای عادی تان هستید و چشمتان ناگهان دردناک می شود باید به آن توجه کنید. اگر چشم درد ناگهان شروع شود، شدید باشد و بیش از یکی دو دقیقه طول بکشد باید هر چه زودتر به متخصص چشم مراجعه کنید. درد یکی از راه هایی است که چشمتان به شما هشدار می دهد دچار عفونت یا التهابی شده است؛ اما حتی اگر می توانید درد چشمتان را به یک آسیب مرتبط بدانید باز هم باید جهت بررسی به پزشک مراجعه کنید. خود فرد معمولاً نمی تواند میزان آسیب وارد به چشمش را ارزیابی کند و همیشه این خود ِ آسیب نیست که چشم را به دردسر می اندازد بلکه التهاب، خونریزی و عفونت ناشی از آسیب می تواند مسئله ی جدی تری باشد.

شاید بینایی تان در خطر باشد

تاری دید

شایع ترین علت تاری دید، کافی نبودن مایع روان کننده در کره ی چشم است. به این عارضه «خشکی چشم» گفته می شود و می تواند نتیجه ی مصرف برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها و یا ناشی از عوامل محیطی مانند باد یا دود و یا حتی استفاده از لنزهای تماسی به مدت طولانی باشد.

زنان باردار نیز معمولاً دچار خشکی چشم می شوند که علت آن تغییرات هورمونی است که بر کیفیت تولید اشک در چشم ها اثر می گذارد. همیشه هرگونه تغییر در بینایی حین بارداری را به پزشکتان اطلاع دهید زیرا می تواند نشان دهنده ی دیابت بارداری یا فشارخون بالا باشد. اما اگر باردار نیستید، می توانید با استفاده از اشک مصنوعی مشکل خود را رفع کنید. اگر اشک مصنوعی کمکی به شما نکرد، به متخصص چشم مراجعه کنید.

شاید هم تاری دیدتان به این علت باشد که نیاز به استفاده از عینک طبی دارید؛ اما به هر حال باید احتمال بیماری های چشم را نیز بررسی کنید. اگر تاری دیدتان ناگهانی شروع شد یا در عرض چند دقیقه یا چند ساعت دچار افت شدید در بینایی شدید باید به اورژانس مراجعه کنید، چون ممکن است این حالت ها به مشکلات جدی مانند التهاب عصب بینایی یا فشارخون بسیار بالا در اطراف مغز و نخاع مربوط باشند که می توانند مشکلات بینایی ایجاد کنند.

احساس سوزش یا زبری در چشم

کمبود خواب، دود در اطراف، آلرژی ها و یا خشکی چشم می تواند گاهی باعث احساس سوزش یا زبری در چشم ها شود. اشک مصنوعی می تواند این احساس را تسکین بدهد؛ اما اگر شک دارید شیء خارجی در چشمتان رفته و باعث تحریک شده به پزشک مراجعه کنید.

گاهی غدد چربی پای مژه ها مسدود می شوند و گاهی مایت ها در این احساس ناخوشایند نقش دارند. مایت ها این موجودات میکروسکوپی در اطراف فولیکول های مژه زندگی می کنند و از سلول های مرده ی پوست و چربی های تجمع یافته تغذیه می کنند. هر چند مایت ها طبیعی اند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند اما اگر زیاد شوند گاهی می توانند مشکلاتی برای چشم ایجاد نمایند. یک راهکار مفید خانگی این است که تکه پارچه ی تمیزی را به آب داغ آغشته کرده، بچلانید و پنج دقیقه روی پلکتان نگه دارید (با چشم بسته) تا غدد چربی مسدود شده باز شوند.

اگر تردید دارید مایت ها علت سوزش چشم هایتان هستند می توانید با فوم پاک کننده حاوی عصاره درخت چای پلکتان را ماساژ بدهید و سپس به آرامی بشویید. همیشه قبل از استفاده از هر گیاهی اول آن را تست کنید که مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. راهکارهای گفته شده را هر روز به مدت چند هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید. اگر بعد از چند هفته احساس سوزش و زبری در چشمتان همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. سوزش چشم می تواند نوعی آفتاب سوختگی در نتیجه ی قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید و یا منابع نوری مصنوعی مانند لامپ های برنزه باشد. از دیگر دلایل سوزش چشم ها می تواند برف کوری یا فوتوکراتیت باشد که باعث آسیب دیدن چشم هایتان می شود.

قرمزی چشم

محرک هایی که در بالا گفتیم باعث خشکی و سوزش چشم می شوند می توانند باعث قرمزی چشم نیز بشوند؛ زیرا رگ های خونی چشم را گشاد و قابل رویت تر می کنند. اگر چشم هایتان قرمز شده اند اما احساس بدی ندارید و بینایی تان مانند معمول است می توانید با اشک مصنوعی قرمزی را کاهش دهید.

قرمزی چشم زمانی چشمگیرتر به نظر می رسد که یکی از رگ های ریز خونی در چشم پاره شود و لکه ی خون در چشم ایجاد کند. این علامت، هشداردهنده به نظر می رسد؛ اما جای نگرانی ندارد چون صرفاً شبیه کبودی است. اما اگر قرمزی چشم با درد، سوزش، تارید دید، ترشح و یا هرگونه علامت جدید دیگر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید چون احتمال ورم ملتحمه یا چشم صورتی مطرح است.

دوبینی

اگر دوبینی تان با بستن یکی از چشم ها برطرف شود می تواند نتیجه ی یک مشکل نورولوژیکی باشد و باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. اگر بستن یکی از چشم ها مشکل دوبینی تان را برطرف نکرد احتمالاً نتیجه ی خشکی چشم یا آب مروارید است و باید به پزشک مراجعه کنید و نیازی به اقدام اورژانسی نیست.

افتادگی پلک

با افزایش سن، پلک ها حالت افتاده پیدا می کنند و بافت های اطراف چشم به طور طبیعی شل می شوند اما این یک پروسه ی تدریجی است نه ناگهانی. اگر یکی از پلک هایتان ناگهان افتاد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت سکته مغزی، یک بیماری عضلانی و یا یک مشکل عصبی باشد.

بزرگ شدن یکی از مردمک ها

حتماً می دانید که وقتی محیطتان روشن است مردمک چشم ها جمع می شوند و وقتی نور کم است مردمک ها گشاد می شوند. مردمک های چشم همیشه، چه در روشنایی و چه در تاریکی، باید با هم متقارن باشند. اگر یکی از مردمک هایتان ناگهان بزرگ تر از آن دیگری شد باید به اورژانس مراجعه کنید چون می تواند علامت آنوریسم یا یک مشکل مغزی دیگر باشد.

مگس پران همراه با نورهای درخشان

مگس پران چشم چیزی است که خیلی ها تجربه می کنند و مشکل خاصی نیست و نتیجه ی تغییرات مرتبط با سن است؛ اما اگر ناگهان متوجه مگس های پرانی در چشمتان شدید که با تجربیات قبلی تان تفاوت داشتند، مخصوصاً اگر با نورهای درخشان یا تاری دید همراه بود، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است شبکیه چشمتان پاره شده باشد. بیشتر وقت ها پارگی شبکیه خود به خودی بوده و در اثر آسیب یا ضربه نیست.

جرقه در چشم

همان طور که در بالا ذکر شد دیدن جرقه نور می تواند نشانه جداشدگی یا پارگی شبکیه چشم باشد و اگر به سرعت درمان نشود، می تواند منجر به کوری شود. بسته به محل و اندازه پارگی، پزشکتان ممکن است آن را با لیزر یا فریز درمان کند.

در نهایت این که حتی اگر هرگز علائمی مانند آنچه در بالا ذکر شد را تجربه نکرده اید، برای مراقبت از چشمانتان بنا بر توصیه ی متخصصان تا قبل از 40 سالگی برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید و بعد از آن هم باید هر دو تا چهار سال یک بار معاینه چشم انجام دهید.

اگر مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا یا سایر مشکلات بهداشتی هستید، باید مراجعات بیشتری به چشم پزشک داشته باشید. چشم پزشک می تواند سلامت چشم و کیفیت بینایی تان را بررسی کند و اگر مشکلات سلامتی دیگری وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد.

منبع: تبیان

منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فشار خون   عفونت   اورژانس   تغذیه   سوزش   پارچه   بینایی   اشک مصنوعی   آنتی هیستامین   چربی   بارداری   مشکلات بینایی   آرامی   خونریزی   پزشک   کیفیت تولید   عصبی   عوامل محیطی   عصب بینایی   نخاع   معطوف   آلرژی   فولیکول   سکته مغزی   دیابت بارداری   فشار خون بالا   تغییرات هورمونی   ماساژ  
اخبار مرتبط
توقف رشد جنین، علت و عواقب آن
نی نی بان
علت قرمزی چشم چیست ؟
پارسینه
علت قرمزی چشم چیست
مردم نیوز
در مورد بارداری زنان، آنچه لازم است بدانید
نی نی بان
غربالگری های دوران بارداری، آزمایشات لازم
نی نی بان
سرگیجه در دوران بارداری، چطور درمان میشود؟
نی نی بان
آمپول پرولوتون در بارداری، عوارض جانبی
نی نی بان
خون دماغ شدن در بارداری، علت و درمان
نی نی بان
انسولین نوومیکس؛ طرز استفاده، عملکرد و عوارض جانبی
ستاره
9 مشکل چشمی که باید جدی گرفت
آریا
این مشکلات چشم را نادیده نگیرید
الف
9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید
سلامت نیوز
تغییرات بینایی در بارداری، علل بروز مشکلات چشمی
نی نی بان
پره اکلامپسی در دوران بارداری، هفت علامت
نی نی بان
ریزش مو در شیردهی، راه های جلوگیری از آن
نی نی بان
جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
ناطقان نیوز
راههای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
شفا آنلاین
چگونه از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی جلوگیری کنیم؟
ایران اکونومیست
تکنیک های طلایی برای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
آفتاب
سه ماهه سوم، تغییرات جسمی و روحی زنان
نی نی بان
مراقبتهای سه ماهه سوم بارداری
آریا
درد دندان در نوزادان، روش هایی برای تسکین آن
نی نی بان
درد پهلو در بارداری
نی نی بان
حمله? ایسکمی گذرا یا TIA را بشناسید / عوامل بروز و عواقب آن
شفا آنلاین
مراقبت از دندان ها در بارداری، امری بسیار مهم
نی نی بان
بیماری های پوستی در بارداری، هفت مورد شایع
نی نی بان
آزمایش ادرار در بارداری، نحوه بررسی نتایج آن
نی نی بان
عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
نی نی بان
هر آنچه که باید درباره فشار خون بدانید
فرتاک نیوز
اولین قاعدگی تان در چه سنی بوده است؟ و تاثیرات بلوغ زودرس یا دیررس بر سلامت زنان
سیمرغ
نوشیدنی های مضر در بارداری، مراقب این موارد باشید
نی نی بان
جمع شدن رحم، بعد از زایمان
نی نی بان
عوامل خطر ابتلا به پیش دیابت
پزشکان بدون مرز
تدابیر طب سنتی برای ناراحتی های دوران بارداری
بهداشت نیوز
مراقبت های دوران بارداری، حواستان به سر تا پایتان باشد
نی نی بان
چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟ +تصاویر
صراط
استفراغ خون در بارداری، علل و درمان های خانگی
نی نی بان
چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟
برترین ها
دردناک بودن رابطه، علائم تا دلایل و درمان
نی نی بان
همه چیز درباره آب سیاه چشم
شیعه نیوز
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : توقف رشد جنین، علت و عواقب آن
bltپارسینه : علت قرمزی چشم چیست ؟
bltمردم نیوز : علت قرمزی چشم چیست
bltنی نی بان : در مورد بارداری زنان، آنچه لازم است بدانید
bltنی نی بان : غربالگری های دوران بارداری، آزمایشات لازم
bltنی نی بان : سرگیجه در دوران بارداری، چطور درمان میشود؟
bltنی نی بان : آمپول پرولوتون در بارداری، عوارض جانبی
bltنی نی بان : خون دماغ شدن در بارداری، علت و درمان
bltستاره : انسولین نوومیکس؛ طرز استفاده، عملکرد و عوارض جانبی
bltآریا : 9 مشکل چشمی که باید جدی گرفت
bltالف : این مشکلات چشم را نادیده نگیرید
bltسلامت نیوز : 9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید
bltنی نی بان : تغییرات بینایی در بارداری، علل بروز مشکلات چشمی
bltنی نی بان : پره اکلامپسی در دوران بارداری، هفت علامت
bltنی نی بان : ریزش مو در شیردهی، راه های جلوگیری از آن
bltناطقان نیوز : جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
bltشفا آنلاین : راههای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
bltایران اکونومیست : چگونه از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی جلوگیری کنیم؟
bltآفتاب : تکنیک های طلایی برای جلوگیری از ریزش موی ناگهانی در دوران شیردهی
bltنی نی بان : سه ماهه سوم، تغییرات جسمی و روحی زنان
bltآریا : مراقبتهای سه ماهه سوم بارداری
bltنی نی بان : درد دندان در نوزادان، روش هایی برای تسکین آن
bltنی نی بان : درد پهلو در بارداری
bltشفا آنلاین : حمله? ایسکمی گذرا یا TIA را بشناسید / عوامل بروز و عواقب آن
bltنی نی بان : مراقبت از دندان ها در بارداری، امری بسیار مهم
bltنی نی بان : بیماری های پوستی در بارداری، هفت مورد شایع
bltنی نی بان : آزمایش ادرار در بارداری، نحوه بررسی نتایج آن
bltنی نی بان : عوارض قرص ضد بارداری، سلامتتان در خطر است؟
bltفرتاک نیوز : هر آنچه که باید درباره فشار خون بدانید
bltسیمرغ : اولین قاعدگی تان در چه سنی بوده است؟ و تاثیرات بلوغ زودرس یا دیررس بر سلامت زنان
bltنی نی بان : نوشیدنی های مضر در بارداری، مراقب این موارد باشید
bltنی نی بان : جمع شدن رحم، بعد از زایمان
bltپزشکان بدون مرز : عوامل خطر ابتلا به پیش دیابت
bltبهداشت نیوز : تدابیر طب سنتی برای ناراحتی های دوران بارداری
bltنی نی بان : مراقبت های دوران بارداری، حواستان به سر تا پایتان باشد
bltصراط : چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟ +تصاویر
bltنی نی بان : استفراغ خون در بارداری، علل و درمان های خانگی
bltبرترین ها : چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟
bltنی نی بان : دردناک بودن رابطه، علائم تا دلایل و درمان
bltشیعه نیوز : همه چیز درباره آب سیاه چشم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.