مخبر - 1398/06/25 - روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود

روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود
رئیس جمهوری اسلامی ایران در پنجمین نشست سران روسیه، ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه گفت که بحران سوریه و سایر چالش های مشابه در منطقه، باید با راهکارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود.
روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود

آفتاب نیوز :

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای اردوغان،

جناب آقای پوتین،

حضار محترم

روحانی: بحران سوریه باید با راهکارهای صلح آمیز و از سوی مردم منطقه حل و فصل شود

در ابتدا مایلم از برادرم جناب آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه به خاطر برگزاری پنجمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه تشکر کنم و از مهمان نوازی دولت و ملت شریف ترکیه قدردانی نمایم.

در آغاز سخن،لازم می دانم بار دیگر بر اصول مشترک در موضوع سوریه تأکید کنم:

حفظ یکپارچکی و تمامیت ارضی سوریه، احترام به حاکمیت ملی و استقلال؛ و عدم دخالت خارجی در امور داخلی این کشور که همواره مورد تأکید ما بوده است، باید به طور جدی رعایت شده و تمامی زمینه های لازم برای بازگشت ثبات، امنیت و آرامش به این کشور فراهم شود.

مهم ترین دستور کار ما ارزیابی تلاش های سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای خاتمه دادن به بحران سوریه از طریق مسالمت آمیز، مبارزه با تروریسم، کمک به تشکیل کمیته قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، بهبود کمک رسانی انسان دوستانه، بازسازی و همچنین ارزیابی تلاش های بین المللی در این زمینه می باشد.

اکنون با گذشت دو سال و نیم از آغاز این روند، علاوه بر موفقیت ها و دستاوردهای جدید آن، شاهد بالندگی و تقویت جایگاه و تأثیرگذاری این روند در کمک به سوریه و جامعه بین المللی برای پشت سر گذاشتن مشکلات و تنش ها در این کشور هستیم.

همکاران گرامی

جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته معتقد است بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد و این مهم صرفاً از طریق تعامل سازنده و مشارکت کلیه آحاد مردم سوریه به انجام می رسد. دولت و مردم سوریه - با همه تنوعی که دارند - خود قادرند این راه سرنوشت ساز و البته خطیر را بپیمایند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر ناکارآمدی راه حل نظامی برای پایان بخشیدن به این بحران تأکید کرده است و این حقیقت هنوز پابرجا است.

اکنون پس از گذشت قریب 9 سال از بحران سوریه و بر مبنای تجربیات حاصله از آن، همچنان بر این باوریم که دیدگاه تغییر نظام که برخی به دنبال آن بودند، ناکام و شکست خورده است. بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم خود آن کشور حل و فصل شود. تلاش ما در طول سال های گذشته و به ویژه پس از متمرکز شدن فعالیت ها در چارچوب روند آستانه، همواره بر مبنای تسهیل روند گفتگو و تشویق دولت و معارضه برای پیوستن به این مهم بوده است.

مبارزه با تروریسم به ویژه داعش و القاعده و گروه های وابسته بایستی تا محو کامل آنها در سوریه ادامه یابد. البته در این مبارزه هیچ گاه نباید سلامت و امنیت غیرنظامیان به خطر افتد. در عین حال نباید به تروریست ها اجازه داده شود تا ناجوانمردانه از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند. باید برای نجات سالم و عزتمندانه آن گروهی از مردم بی گناه و غیرنظامی که در چنگال تروریست ها واقع شده اند، راه حل مناسبی یافت.

سال گذشته در چنین روزهایی، نمایندگان شرکای ما در روند آستانه، توافق ادلب را در شهر سوچی امضاء کردند و ما نیز به امید بیرون راندن تروریست ها و بازگشت حاکمیت دولت سوریه به بخش هایی که در کنترل تروریست ها قرار دارد، از این توافق حمایت کردیم. بی تردید یکی از اهداف اساسی تلاش کشورهای ضامن روند آستانه دراین توافق و حمایت از اجرای آن، پرهیز از وقوع بحران فراگیر انسانی در منطقه ادلب بوده است. اما اجرای این توافق آن گونه که طراحی شده بود، به پیش نرفت. متأسفانه چند صباحی از امضای آن نگذشته بود که مناطق تحت کنترل تروریست ها نه تنها کاهش نیافت، بلکه به صورت غیرقابل باوری افزایش هم یافت. این وضعیت، مؤید این واقعیت است که هرگز نباید به تروریست ها فرصتی برای سوء استفاده از شرایط میدانی را داد.

رؤسای محترم جمهور؛

ما برای پنجمین بار گرد هم آمده ایم تا با ارزیابی راه طی شده، تصمیمات مهمی برای آینده اتخاذ کنیم که می تواند ملت سوریه را در ترسیم آینده خود به دور از هرگونه فشار و دخالت خارجی یاری کند.

اصول مشترک مورد تأکید ما ادامه مبارزه با تروریسم تا ریشه کنی این بلای خانمان سوز، گفتگو و مصالحه، کاهش تنش، اصلاح قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و بازسازی سوریه است. سوریه ای آزاد و مستقل، سوریه ای که نه مورد تهدید دیگران باشد و نه پایگاهی علیه دیگران؛ سوریه ای به دور از اشغال و تهدید خارجی و مبرا از تروریسم؛ سوریه ای متحد، منسجم با حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و سوریه ای که تک تک فرزندان آن از حقوق ذاتی، طبیعی و شهروندی خود برخوردار باشند. و در این مسیر، فقط و فقط سوری ها برای آینده خود تصمیم می گیرند و دیگران نباید اجازه یابند تا در امور داخلی آنها دخالت کنند.

جناب آقای پوتین

جناب آقای اردوغان

بر نکته مهمی تأکید می کنم:

افزایش همکاری سه کشور ضامن، می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های منطقه

باشد. بیگانگان امروز یا فردا این منطقه را ترک می کنند ولی ما همسایگان اینجا بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.

فعال کردن مجدد توافقنامه سال 1998 آدانا میان سوریه و ترکیه می تواند الگوی مناسبی برای برطرف شدن نگرانی های دو طرف و آغازی بر پایان یک دوره تلخ باشد.

فرایند آستانه برخلاف سایر روندهای مرتبط با بحران سوریه به دنبال ایجاد اختلاف بین طرف های سوری نبوده است. رویکرد اصولی آن همواره بر حل و فصل اختلافات از طریق تعامل سازنده و تلاش برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه تمرکز داشته است. در عین حال روند آستانه در تقابل با روندها و ابتکارات دیگر طراحی نشده است.

خانم ها، آقایان،

حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در خاک سوریه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور به عنوان یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را به مخاطره انداخته است.

رییس جمهور آمریکا سال گذشته از تصمیم خود برای بازگرداندن نیروهای نظامی کشورش از سوریه گفت، ولی سرنوشت این سخن، مثل سایر سخن های او بود. اظهاراتی که نه در تجربه گذشته به حقیقت پیوسته، و نه اراده ای برای تحقق آن در آینده متصور است.

تأکید می کنم ضروری است هرچه سریع تر نیروهای آمریکایی از این منطقه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در شرق و شمال فرات، همچون بقیه سرزمین سوریه گسترش یابد.

رؤسای محترم جمهور،

بازگشت آوارگان سوری از کشورهای همسایه و غیرهمسایه و آوارگان داخلی به منازل شان، می تواند برای میزبان و میهمان منشاء خیر و برکت باشد.

موکول کردن آغاز روند بازسازی و مشروط کردن آن به ملاحظات سیاسی مداخله جویانه ای که در دوران جنگ محقق نشده، تنها به طولانی تر شدن بحران و وارد آمدن صدمات و لطمات بیشتر به ملت سوریه می انجامد.

بر این اساس ضرورت دارد با تسهیل بازگشت هرچه سریع تر آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و کمک به ملت و دولت سوریه برای بازسازی کشور، زمینه را برای رفع دشمنی های گذشته و ساختن آینده، بر مبنای خواست ملت سوریه فراهم کنیم.

بازبینی و اصلاح قانون اساسی کنونی سوریه بر مبنای خواست مردم این کشور می تواند گامی مهم در جهت پایان دادن به بحران جاری باشد. تلاش سه کشور و نماینده دبیرکل سازمان ملل موجب پیشرفت های قابل توجهی در فرایند شکل گیری کمیته قانون اساسی شده است. لازم است از همکاری و تعامل سازنده دولت سوریه در این زمینه تقدیر شود.

رژیم صهیونیستی طی ماه های گذشته بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سرزمین سوریه افزوده، مقامات این رژیم مسئولیت این تجاوزات را بر عهده گرفته و این تجاوزات را به عراق و لبنان نیز تسری داده اند. این حملات مصداق بارز اقدامات خصمانه تحریک آمیز و غیرقانونی می باشد که می تواند باعث ایجاد تنش و درگیری گسترده در منطقه شود. بدیهی است دولت ها و ملت های منطقه براساس منشور ملل متحد حق دفاع از خویش در قبال این قبیل تجاوزات را دارند؛ در حالی که متأسفانه سازمان های بین المللی در قبال این تجاوزات واکنش مناسبی نشان نمی دهند.

در پایان یکبار دیگر از میزبانی و تشکیل این جلسه مهم توسط جناب آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور محترم ترکیه و همچنین دولت و کارگزاران و ملت بزرگ ترکیه تشکر و سپاسگزاری می کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روحانی در پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه، که در ادامه رایزنی های سه کشور ضامن روند آستانه برای حل بحران سوریه در آنکارا برگزار می شود؛ دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در راستای حل و فصل بحران سوریه، بازکشت آوارگان سوری به وطن خود، عدم مداخلات خارجی در این کشور، مبارزه با تروریسم، تسهیل کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه، کمک به روند بازسازی و تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور را تشریح کرد.

منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
داعش   نظامی   القاعده   ترکیه   سوریه   روسیه   ادلب   غیرنظامی   ناجوانمردانه   نظام جمهوری اسلامی ایران   نشست سران   سوچی   سپر انسانی   اردغان   مهمان نوازی   ناکارآمدی   دخالت خارجی   رجب طیب اردوغان   روند آستانه   تمامیت ارضی   مردم سوریه   صلح آمیز   متن کامل   حسن روحانی   تروریست   بحران   بحران سوریه   ایران و ترکیه   کمک رسانی   امنیت و آرامش   جامعه بین المللی  
اخبار مرتبط
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
پوتین: با ایران به توافق رسیدیم
مثلث
روحانی وارد تهران شد
افکار نیوز
بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
ایسنا
بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
صدای ایران
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
شبکه خبر
با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
بولتن نیوز
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
تسنیم
حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
ایکنا
پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
خبرگزاری دانشجو
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
آفتاب
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
تاکید اردوغان بر حل سیاسی بحران سوریه و عدم دخالت خارجی
روز پلاس
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
عصر ایران
افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
شبستان
ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
شبستان
منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
باشگاه خبرنگاران
روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
تسنیم
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
روز پلاس
راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
ایران آنلاین
جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
رویداد 24
بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
رسانیوز
افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
تابناک
پیشنهادات روحانی برای حل اختلافات میان ترکیه و سوریه
فرارو
بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
گیتی آنلاین
مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
باشگاه خبرنگاران
پوتین: با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته
مشرق نیوز
پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
ایرنا
افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه؛ می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های منطقه باشد
العالم
روابط و همکاری های تهران-آنکارا رو به گسترش است
پانا
مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد
اطلاعات روز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از نشست سران سه کشور
انصاف نیوز
بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
افکار نیوز
اخبار مرتبط
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltمثلث : پوتین: با ایران به توافق رسیدیم
bltافکار نیوز : روحانی وارد تهران شد
bltایسنا : بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
bltصدای ایران : بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
bltشبکه خبر : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltبولتن نیوز : با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
bltتسنیم : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltایکنا : حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltخبرگزاری دانشجو : پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltآفتاب : روحانی: سوریه، 9 سال در رنج و عذاب است| همه باید به حاکمیت ملی سوریه احترام بگذارند
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltروز پلاس : تاکید اردوغان بر حل سیاسی بحران سوریه و عدم دخالت خارجی
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltعصر ایران : روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
bltشبستان : افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltشبستان : ایران خود را موظف به تامین امنیت آبراه های منطقه ای می داند
bltباشگاه خبرنگاران : منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
bltتسنیم : روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltروز پلاس : بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
bltایران آنلاین : راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
bltرویداد 24 : جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltرسانیوز : بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
bltتابناک : افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
bltفرارو : پیشنهادات روحانی برای حل اختلافات میان ترکیه و سوریه
bltگیتی آنلاین : بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
bltباشگاه خبرنگاران : مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
bltمشرق نیوز : پوتین: با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته
bltایرنا : پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
bltالعالم : افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه؛ می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های منطقه باشد
bltپانا : روابط و همکاری های تهران-آنکارا رو به گسترش است
bltاطلاعات روز : مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد
bltانصاف نیوز : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه پس از نشست سران سه کشور
bltافکار نیوز : بیانیه مشترک سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.