مخبر - 1398/06/25 - جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
رئیس جمهور گفت: ضروری است جامعه بین المللی با اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سوریه و سایر کشور های منطقه که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته، مقابله کند.
جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کندبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور در نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه با حضور اردوغان و پوتین اظهار داشت: در ابتدا مایلم از برادرم جناب آقای رجب طیب اردوغان رییس جمهور محترم ترکیه به خاطر برگزاری پنجمین نشست سران کشور های ضامن روند آستانه تشکر کنم و از مهمان نوازی دولت و ملت شریف ترکیه قدردانی نمایم.

وی ادامه داد: در آغاز سخن، لازم می دانم بار دیگر بر اصول مشترک در موضوع سوریه تأکید کنم؛ حفظ یکپارچکی و تمامیت ارضی سوریه، احترام به حاکمیت ملی و استقلال؛ و عدم دخالت خارجی در امور داخلی این کشور که همواره مورد تأکید ما بوده است، باید به طور جدی رعایت شده و تمامی زمینه های لازم برای بازگشت ثبات، امنیت و آرامش به این کشور فراهم شود.

رئیس جمهور گفت: مهم ترین دستور کار ما ارزیابی تلاش های سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای خاتمه دادن به بحران سوریه از طریق مسالمت آمیز، مبارزه با تروریسم، کمک به تشکیل کمیته قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، بهبود کمک رسانی انسان دوستانه، بازسازی و همچنین ارزیابی تلاش های بین المللی در این زمینه می باشد.

وی بیان داشت: اکنون با گذشت دو سال و نیم از آغاز این روند، علاوه بر موفقیت ها و دستاورد های جدید آن، شاهد بالندگی و تقویت جایگاه و تأثیرگذاری این روند در کمک به سوریه و جامعه بین المللی برای پشت سر گذاشتن مشکلات و تنش ها در این کشور هستیم.

رئیس جمهور همچنین خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته معتقد است بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد و این مهم صرفاً از طریق تعامل سازنده و مشارکت کلیه آحاد مردم سوریه به انجام می رسد. دولت و مردم سوریه - با همه تنوعی که دارند - خود قادرند این راه سرنوشت ساز و البته خطیر را بپیمایند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر ناکارآمدی راه حل نظامی برای پایان بخشیدن به این بحران تأکید کرده است و این حقیقت هنوز پابرجا است.

وی ادامه داد: اکنون پس از گذشت حدود 9 سال از بحران سوریه و بر مبنای تجربیات حاصله از آن، همچنان بر این باوریم که دیدگاه تغییر نظام که برخی به دنبال آن بودند، ناکام و شکست خورده است. بحران سوریه و سایر بحران های مشابه در منطقه، باید با راه کار های صلح آمیز و توسط مردم خود آن کشور حل و فصل شود. تلاش ما در طول سال های گذشته و به ویژه پس از متمرکز شدن فعالیت ها در چارچوب روند آستانه، همواره بر مبنای تسهیل روند گفتگو و تشویق دولت و معارضه برای پیوستن به این مهم بوده است.

روحانی گفت: مبارزه با تروریسم به ویژه داعش و القاعده و گروه های وابسته بایستی تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد. البته در این مبارزه هیچ گاه نباید سلامت و امنیت غیرنظامیان به خطر افتد. در عین حال نباید به تروریست ها اجازه داده شود تا ناجوانمردانه از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند. باید برای نجات سالم و عزتمندانه آن گروهی از مردم بی گناه و غیرنظامی که در چنگال تروریست ها واقع شده اند، راه حل مناسبی یافت.

وی افزود: سال گذشته در چنین روزهایی، نمایندگان شرکای ما در روند آستانه، توافق ادلب را در شهر سوچی امضاء کردند و ما نیز به امید بیرون راندن تروریست ها و بازگشت حاکمیت دولت سوریه به بخش هایی که در کنترل تروریست ها قرار دارد، از این توافق حمایت کردیم. بی تردید یکی از اهداف اساسی تلا ش کشور های ضامن روند آستانه دراین توافق و حمایت از اجرای آن، پرهیز از وقوع بحران فراگیر انسانی در منطقه ادلب بوده است. اما اجرای این توافق آن گونه که طراحی شده بود، به پیش نرفت. متأسفانه چند صباحی از امضای آن نگذشته بود که مناطق تحت کنترل تروریست ها نه تنها کاهش نیافت، بلکه به صورت غیرقابل باوری افزایش هم یافت. این وضعیت، مؤید این واقعیت است که هرگز نباید به تروریست ها فرصتی برای سوء استفاده از شرایط میدانی را داد.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما برای پنجمین بار گرد هم آمده ایم تا با ارزیابی راه طی شده، تصمیمات مهمی برای آینده اتخاذ کنیم که می تواند ملت سوریه را در ترسیم آینده خود به دور از هرگونه فشار و دخالت خارجی یاری کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اصول مشترک مورد تأکید ما ادامه مبارزه با تروریسم تا ریشه کنی این بلای خانمان سوز، گفتگو و مصالحه، کاهش تنش، اصلاح قانون اساسی، بازگشت آوارگان، تبادل بازداشت شدگان و بازسازی سوریه است. سوریه ای آزاد و مستقل، سوریه ای که نه مورد تهدید دیگران باشد و نه پایگاهی علیه دیگران؛ سوریه ای به دور از اشغال و تهدید خارجی و مبرا از تروریسم؛ سوریه ای متحد، منسجم با حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و سوریه ای که تک تک فرزندان آن از حقوق ذاتی، طبیعی و شهروندی خود برخوردار باشند؛ و در این مسیر، فقط و فقط سوری ها برای آینده خود تصمیم می گیرند و دیگران نباید اجازه یابند تا در امور داخلی آن ها دخالت کنند.

وی تاکید کرد: افزایش همکاری سه کشور ضامن، می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه و سایر بحران های منطقه باشد. بیگانگان امروز یا فردا این منطقه را ترک می کنند، ولی ما همسایگان اینجا بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.

روحانی گفت: فعال کردن مجدد توافقنامه سال 1998 آدانا میان سوریه و ترکیه می تواند الگوی مناسبی برای برطرف شدن نگرانی های دو طرف و آغازی بر پایان یک دوره تلخ باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: فرایند آستانه برخلاف سایر روند های مرتبط با بحران سوریه به دنبال ایجاد اختلاف بین طرف های سوری نبوده است. رویکرد اصولی آن همواره بر حل و فصل اختلافات از طریق تعامل سازنده و تلاش برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه تمرکز داشته است. در عین حال روند آستانه در تقابل با روند ها و ابتکارات دیگر طراحی نشده است.

وی بیان داشت: حضور نامشروع نیرو های نظامی آمریکا در خاک سوریه تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور به عنوان یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد را به مخاطره انداخته است.

روحانی گفت: رییس جمهور آمریکا سال گذشته از تصمیم خود برای بازگرداندن نیرو های نظامی کشورش از سوریه گفت، ولی سرنوشت این سخن، مثل سایر سخن های او بود. اظهاراتی که نه در تجربه گذشته به حقیقت پیوسته، و نه اراده ای برای تحقق آن در آینده متصور است.

وی بیان داشت: تأکید می کنم ضروری است هرچه سریع تر نیرو های آمریکایی از این منطقه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در شرق و شمال فرات، همچون بقیه سرزمین سوریه گسترش یابد.

روحانی خاطر نشان کرد: بازگشت آوارگان سوری از کشور های همسایه و غیرهمسایه و آوارگان داخلی به منازل شان، می تواند برای میزبان و میهمان منشاء خیر و برکت باشد.

وی افزود: موکول کردن آغاز روند بازسازی و مشروط کردن آن به ملاحظات سیاسی مداخله جویانه ای که در دوران جنگ محقق نشده، تنها به طولانی تر شدن بحران و وارد آمدن صدمات و لطمات بیشتر به ملت سوریه می انجامد.

روحانی گفت: بر این اساس ضرورت دارد با تسهیل بازگشت هرچه سریع تر آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و کمک به ملت و دولت سوریه برای بازسازی کشور، زمینه را برای رفع دشمنی های گذشته و ساختن آینده، بر مبنای خواست ملت سوریه فراهم کنیم.

وی گفت: بازبینی و اصلاح قانون اساسی کنونی سوریه بر مبنای خواست مردم این کشور می تواند گامی مهم در جهت پایان دادن به بحران جاری باشد. تلاش سه کشور و نماینده دبیرکل سازمان ملل موجب پیشرفت های قابل توجهی در فرایند شکل گیری کمیته قانون اساسی شده است. لازم است از همکاری و تعامل سازنده دولت سوریه در این زمینه تقدیر شود.

روحانی افزود: رژیم صهیونیستی طی ماه های گذشته بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سرزمین سوریه افزوده، مقامات این رژیم مسئولیت این تجاوزات را بر عهده گرفته و این تجاوزات را به عراق و لبنان نیز تسری داده اند. این حملات مصداق بارز اقدامات خصمانه تحریک آمیز و غیرقانونی می باشد که می تواند باعث ایجاد تنش و درگیری گسترده در منطقه شود. بدیهی است دولت ها و ملت های منطقه براساس منشور ملل متحد حق دفاع از خویش در قبال این قبیل تجاوزات را دارند؛ در حالی که متأسفانه سازمان های بین المللی در قبال این تجاوزات واکنش مناسبی نشان نمی دهند.

وی بیان داشت: در پایان لازم می دانم بر نکات ذیل تأکید کنم که استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عدم دخالت در امور داخلی آن کشور باید در هر شرایطی مورد احترام قرار گیرد. حل و فصل سیاسی بحران سوریه از طریق انجام گفتگو های سوری – سوری و تشکیل کمیته قانون اساسی با حضور نمایندگان همه اقشار مردم سوریه و بدون هرگونه دخالت خارجی انجام پذیرد. مناطق خارج از حاکمیت ملی از جمله ادلب، شرق فرات، و جولان هر چه سریع تر بایستی از وجود گروه های تروریستی و نیرو های اشغالگر آمریکایی و اسراییلی آزاد و به دامن ملت و دولت سوریه بازگردند.

وی افزود: جامعه بین المللی باید به مردم سوریه در بازگشت آوارگان به منازل خود و بازسازی کشورشان کمک کند. ضروری است جامعه بین المللی با اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی در تجاوز به سوریه و سایر کشور های منطقه که صلح و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته مقابله کند.

انتهای پیام/341

منبع خبر : خبرگزاری دفاع مقدس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
داعش   نظامی   دستاورد   القاعده   ترکیه   سوریه   روسیه   ادلب   نشست سه جانبه   غیرنظامی   ناجوانمردانه   نظام جمهوری اسلامی ایران   نشست سران   سوچی   سپر انسانی   اردغان   رئیس جمهور   مهمان نوازی   ناکارآمدی   دخالت خارجی   رجب طیب اردوغان   روند آستانه   تمامیت ارضی   مردم سوریه   صلح آمیز   تروریست   رژیم صهیونیستی   بحران   بحران سوریه   کمک رسانی   امنیت و آرامش   جامعه بین المللی  
اخبار مرتبط
«مذاکرات روند آستانه» این بار درایستگاه آنکارا
باشگاه خبرنگاران
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
جامعه مهندسین
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
ایران آنلاین
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
روحانی به خانه برگشت
صدای ایران
تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
آریا
روحانی به وطن بازگشت
پارسینه
روحانی به تهران بازگشت
العالم
بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
ایسنا
روحانی وارد تهران شد
ایرنا
بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
صدای ایران
همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
شبکه خبر
با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
بولتن نیوز
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
تابناک
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
تسنیم
روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
راه دانا
بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
تسنیم
آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
خبرگزاری دانشجو
حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
ایکنا
پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
خبرگزاری دانشجو
بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
آفتاب
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
رسانیوز
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
رویداد 24
روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
عصر ایران
روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
ایرنا
افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
شبستان
منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
باشگاه خبرنگاران
روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
تسنیم
بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
العالم
بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
روز پلاس
راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
ایران آنلاین
جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
رویداد 24
بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
رسانیوز
افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
تابناک
پیشنهادات روحانی برای حل اختلافات میان ترکیه و سوریه
فرارو
مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : «مذاکرات روند آستانه» این بار درایستگاه آنکارا
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltجامعه مهندسین : آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltایران آنلاین : بیانیه مشترک روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا / حملات نظامی اسراییل به سوریه تنش در منطقه را تشدید می کند
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltصدای ایران : روحانی به خانه برگشت
bltآریا : تاکید ایران، روسیه و ترکیه بر حفظ ثبات و امنیت منطقه
bltپارسینه : روحانی به وطن بازگشت
bltالعالم : روحانی به تهران بازگشت
bltایسنا : بیانیه پایانی نشست کشورهای ضامن "روند آستانه" درباره سوریه
bltایرنا : روحانی وارد تهران شد
bltصدای ایران : بیانیه سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه
bltشبکه خبر : همگان باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند
bltبولتن نیوز : با تلاش های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است
bltتابناک : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان اجلاس آنکارا
bltتسنیم : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltراه دانا : روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
bltتسنیم : بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه؛ هیچ اقدامی نباید تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltخبرگزاری دانشجو : آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
bltایکنا : حضور نامشروع نیروهای نظامی آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltخبرگزاری دانشجو : پوتین: با تلاش های مشترک سوریه آرام تر شده است
bltآفتاب : بیانیه مشترک رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltرسانیوز : هیچ اقدامی نباید حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را تضعیف کند
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltرویداد 24 : حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltعصر ایران : روحانی: بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود
bltایرنا : روحانی، آنکارا را به مقصد تهران ترک کرد
bltشبستان : افزایش همکاری ایران، روسیه و ترکیه می تواند ضامنی اساسی در حل و فصل بحران سوریه باشد
bltباشگاه خبرنگاران : منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی نمی تواند داشته باشد/ تصمیم دولت امریکا در خصوص جولان اشغالی سوریه نقض فاحش حقوق بین الملل است
bltتسنیم : روحانی: حضور نامشروع آمریکا در سوریه حاکمیت ملی این کشور را به خطر انداخته است
bltالعالم : بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه/ حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می کند
bltروز پلاس : بحران سوریه با راه کارهای صلح آمیز باید حل وفصل شود/ جامعه بین الملل با صهیونیست ها مقابله کند
bltایران آنلاین : راهکارهای روحانی برای آینده سوریه: بازگشت آوارگان، بازسازی کشور، بازبینی قانون اساسی
bltرویداد 24 : جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltرسانیوز : بحران های منطقه باید با راه کارهای صلح آمیز و توسط مردم منطقه حل و فصل شود
bltتابناک : افزایش همکاری ها می تواند ضامن حل بحران سوریه باشد
bltفرارو : پیشنهادات روحانی برای حل اختلافات میان ترکیه و سوریه
bltباشگاه خبرنگاران : مبارزه با تروریسم باید تا محو کامل آن ها در سوریه ادامه یابد/ رژیم صهیونیستی بر تعداد حملات تجاوزگرانه خود به سوریه افزوده است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.