مخبر - 1398/06/25 - 7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه

7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
یک تخم مرغ حاوی یک میکروگرم ویتامین D است که چیزی حدود پنج درصد از نیاز روزانه بیشتر افراد به این ماده مغذی را تامین می کند.
7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه

آفتاب نیوز : تخم مرغ یک ماده غذایی بحث برانگیز است و طی دهه ها پاسخ های مختلفی به این پرسش که آیا باید آن را مصرف کرد یا خیر ارائه شده است. تخم مرغ حاوی کلسترول غذایی و چربی است، اما به نظر می رسد استفاده از این ماده غذایی، به ویژه در وعده غذایی صبحانه، می تواند فواید جالب توجه ای را ارائه کند.

به گزارش "لیو استرانگ"، یک تخم مرغ اندازه متوسط دارای 60 کالری، 6 گرم پروتئین، 4 گرم چربی کل، و 165 میلی گرم کلسترول است و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را نیز ارائه می کند.

به طور کلی، مصرف متعادل تخم مرغ توسط فردی سالم می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل در نظر گرفته شود. در واقع، مصرف یک تخم مرغ در روز خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد.

زمانی که قصد دارید تخم مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، باید وضعیت سلامت و عادات غذا خوردن خود توجه داشته باشید. اگر با سطوح بالای کلسترول خون، دیابت یا بیماری قلبی مواجه هستید، بهتر است مصرف تخم مرغ کامل (شامل زرده و سفیده) را به دو وعده یا کمتر در هفته محدود کنید.

افزون بر این، اگر غذاهایی مانند املت و نیمرو را به صبحانه خود اضافه می کنید، بهتر است مصرف مواد غذایی دیگر حاوی چربی های اشباع را محدود کنید. از این رو، تخم مرغ در وعده غذایی صبحانه را با غذاهایی مانند سوسیس یا نان سفید ترکیب نکنید.

در ادامه با برخی از فواید مصرف تخم مرغ در وعده غذایی صبحانه بیشتر آشنا می شویم.

دریافت ویتامین D بیشتر
یک تخم مرغ حاوی یک میکروگرم ویتامین D است که چیزی حدود پنج درصد از نیاز روزانه بیشتر افراد به این ماده مغذی را تامین می کند.

ویتامین D که به نام ویتامین آفتاب نیز شناخته می شود، یک هورمون استروئیدی است که پوست می تواند آن را در مواجهه با نور خورشید تولید کند و البته می توانید این ماده مغذی را از رژیم غذایی خود نیز دریافت کنید. ویتامین D به روده در جذب کلسیم و فسفر کمک می کند و برای سلامت استخوان ها، عملکرد سیستم ایمنی، پیامرسانی بین سلولی و بسیاری موارد دیگر ضروری است.

ویتامین D از اهمیت ویژه ای برای سلامت انسان برخوردار است و سطوح کم آن با بیماری های مزمن مختلف از جمله سرطان، دیابت، پوکی استخوان، بیماری قلبی و مرگ مرتبط است.

به رغم اهمیت ویتامین D، افراد بسیاری به میزان کافی این ماده مغذی را دریافت نمی کنند. مصرف تخم مرغ می تواند در تامین نیاز روزانه انسان به این ویتامین نقش داشته باشد.

سرشار از آنتی اکسیدان ها
تخم مرغ منبعی خوب برای آنتی اکسیدان های لوتئین و زیزانتین است. آنتی اکسیدان ها به کاهش آسیب سلولی کمک می کنند و به عنوان بخشی کلیدی از یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می شوند. به طور خاص، لوتئین و زیزانتین در شبکیه چشم جمع می شوند و به تقویت سلامت این بخش از بدن کمک می کنند.

افزون بر این، دریافت این مواد مغذی به میزان کافی ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید و انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن، دو نمونه شایع از بیماری های چشم که می توانند به نابینایی منجر شوند، را کاهش دهد. بنابر تجزیه و تحلیلی که در سال 2017 در نشریه Nutrients منتشر شد، آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت در برابر نور آبی ساطع شده از آفتاب، یا نمایشگر دستگاه هایی مانند رایانه و تلویزیون نیز کمک کند.

دریافت اسیدهای چرب امگا-3
شاید تخم مرغ هایی را در فروشگاه ها دیده باشید که برچسب مرغ های تغذیه شده با بذر کتان یا جلبک روی بسته بندی آنها چسبیده است. رژیم غذایی مرغ ها می تواند بر محتوای اسید چرب چندغیراشباع امگا-3 تاثیرگذار باشد و آن را افزایش دهد. اسیدهای چرب امگا-3 که معمولا ماهی های چرب به عنوان منبعی خوب برای آنها شناخته می شوند، در تخم مرغ ها نیز وجود داشته و فواید سلامت مختلف از جمله کاهش خطر مشکلات قلبی و نشانگرهای التهابی را ارائه می کنند.

مطالعه ای در سال 2018 شرایط 161 فرد بزرگسال که حداقل سه وعده تخم مرغ غنی شده در هفته مصرف می کردند را طی یک بازه زمانی شش ماهه مورد بررسی قرار داد و مشخص شد سطوح اسیدهای چرب امگا-3 در این افراد افزایش داشته است.

سرشار از پروتئین
تخم مرغ کامل منبعی عالی برای دریافت پروتئین است. در شرایطی که سفیده تخم مرغ به عنوان منبع پروتئین اصلی تخم مرغ شناخته می شود، اما زرده نیز حاوی این ماده مغذی است.

بدن از پروتئین غذایی برای ساخت و ترمیم بافت ها و همچنین تولید هورمون ها و آنزیم ها استفاده می کند. یک فرد عادی به 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود نیاز دارد تا عملکردهای اساسی حیات به درستی دنبال شوند. پس فردی با وزن 150 پوند (68 کیلوگرم) تقریبا به 55 گرم پروتئین در روز نیاز دارد. تخم مرغ ها منبعی ارزان برای دریافت پروتئین با کیفیت بالا هستند که تمام نه اسید آمینه اضروری را در اختیار بدن قرار می دهد.

سرشار از کولین
کولین یک ماده مغذی ضروری برای حافظه و عملکرد شناختی است و بر همین اساس دریافت آن به میزان کافی از رژیم غذایی اهمیت ویژه ای دارد. در شرایطی که کبد مقدار کمی کولین تولید می کند، این میزان برای تامین نیازهای روزانه انسان کافی نیست.

تخم مرغ یکی از معدود مواد غذایی سرشار از کولین است و یک تخم مرغ بزرگ می تواند 27 درصد از مقدار توصیه شده برای این ماده مغذی را تامین کند. کولین یک ماده مغذی مهم در دوران بارداری نیز است و در رشد اولیه مغز نقش دارد.

افزایش سطوح کلسترول خوب
مصرف تخم مرغ می تواند سطوح کلسترول خوب (HDL) را نیز افزایش دهد. کلسترول خوب بر خلاف کلسترول بد (LDL) که می تواند در دیواره سرخرگ ها رسوب کرده و موجب گرفتگی آنها شود، چربی اضافه را به کبد منتقل می کند تا پردازش های لازم در آنجا انجام شود. مطالعه ای در سال 2018 که در نشریه Nutrients منتشر شد، نشان داد که مصرف تخم مرغ به کلسترول خوب در انجام بهتر وظیفه خود کمک می کند.

افزون بر این، افزایش سطوح کلسترول خوب با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

مفید برای سلامت مغز
تخم مرغ حاوی برخی مواد مغذی است که ذهن را تیز و قوی حفظ کرده که از مهم ترین آنها می توان به ویتامین های B و کولین اشاره کرد. مطالعه ای در سال 2016 که در نشریه Nutrients منتشر شد، نقش ویتامین های B12، B6 و فولات را در زمینه سلامت مغز مورد بررسی قرار داد و این گونه نتیجه گیری کرد که آنها برای عملکرد سالم مغز ضروری هستند.

مطالعه ای دیگر که در ژوییه 2019 در نشریه The American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، ارتباط بین دریافت کولین از رژیم غذایی و زوال عقل را مورد بررسی قرار دارد که نتایجی امیدوارکننده در این زمینه را به همراه داشت. پژوهشگران شرایط 2,500 مرد که به زوال عقل مبتلا نبودند و در بازه سنی 42 تا 60 سال قرار داشتند را طی یک بازه زمانی پنج ساله مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد خطر ابتلا به زوال عقل در افرادی که بیشترین میزان مصرف کولین و فسفاتیدیل کولین (یک ماده مغذی مرتبط) را داشتند، 28 درصد کمتر بوده است.

منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آفتاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
رایانه   کالری   مواد مغذی   کلسیم   هورمون   ماده مغذی   وعده غذایی   تغذیه   ویتامین   سوسیس   فسفر   ویتامین D   نور آبی   مروارید   پروتئین   کلسترول خون   رژیم درمانی   غذا خوردن   ماده غذایی   شبکیه   ویتامین ها   چربی   شایع   مصرف تخم مرغ   جلبک   آنتی اکسیدان   کلسترول   لوتئین   بسته بندی   نمایشگر   انحطاط   اسید چرب   بذر کتان   امگا 3   سرطان   مواد غذایی   بیماری های قلبی   سیستم ایمنی  
اخبار مرتبط
چند نکته مهم در تغذیه سالمندان
سلامت نیوز
انرژی زا های خوشمزه که تا شب شما را سرحال نگه می دارد
سایت جماران
برای مبارزه با خستگی
مردم نیوز
خوشمزه ترین بمب های انرژی!
آناج
تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا مضر؟
سلامت نیوز
تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا موجب بیماری قلبی می شود؟
زومیت
دلایل علمی برای خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه
خبر داغ
غذای چرب چه بلایی بر سر مغز می آورد؟
خبرگزاری دانشجو
غذای چرب با مغز شما چه می کند؟
جوان آنلاین
مغز شما از غذای چرب آسیب می بیند!
بازار نیوز
بلایی که غذای چرب بر سر مغز می آورد
شهر فردا
فواید افزودن تخم مرغ به صبحانه
سیمرغ
غذای چرب چه بلایی بر سر "مغز" می آورد؟
مرآت نیوز
چه بخوریم که جنین تپل شود؟
نی نی بان
دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
ایران اکونومیست
7 دلیل علمی برای خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه
تیتر یک
7دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
ناطقان نیوز
تخم مرغ را به صبحانه اضافه کنید به این دلایل مهم
مثلث
چرا باید تخم مرغ را به صبحانه اضافه کنیم؟
اقتصاد نیوز
خام خواری در دوران بارداری، فواید و مضرات
نی نی بان
7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
عصر ایران
آیا خام خواری در بارداری مفید است؟
ستاره
چرا فست فود ها سرطانزا هستند؟
بازار نیوز
افزایش سرطان های روده و معده با مصرف بی رویه فست فودها
خرداد نیوز
تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
نی نی بان
کدام مواد غذایی برای سلامت بدن بسیار مفید هستند؟
فرارو
معرفی طبع زردک و خواص آن
پزشکان بدون مرز
طبع زردک چیست و مصلح آن کدام است؟
ستاره
هله هوله های بد و جایگزینی با تنقلات سالم برای کودکان
ساعت 24
نتایج بررسی درباره تاثیر تغذیه بر ام اس
ناطقان نیوز
با خواص و مضرات گردو آشنا شوید
خبرگزاری دانشجو
شلغم برای نوزاد، فواید بی نظیر آن
نی نی بان
14ماده ی غذایی سرشار از ویتامین C
ناطقان نیوز
فلفل دلمه ای و اثرات خاصی که در پخت غذا دارد
ساعت 24
کدام غذا ها ویتامین c. دارند؟
پارسینه
کدام غذاها ویتامین c دارند؟
بهداشت نیوز
14 ماده غذایی سرشار از ویتامین C
جهان نیوز
طبع تخم مرغ چیست و مصلح های آن کدام است؟
ستاره
خواص و فواید پشن فروت
پزشکان بدون مرز
14 ماده ی غذایی سرشار از ویتامین C.
پارسینه
اخبار مرتبط
bltسلامت نیوز : چند نکته مهم در تغذیه سالمندان
bltسایت جماران : انرژی زا های خوشمزه که تا شب شما را سرحال نگه می دارد
bltمردم نیوز : برای مبارزه با خستگی
bltآناج : خوشمزه ترین بمب های انرژی!
bltسلامت نیوز : تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا مضر؟
bltزومیت : تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا موجب بیماری قلبی می شود؟
bltخبر داغ : دلایل علمی برای خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه
bltخبرگزاری دانشجو : غذای چرب چه بلایی بر سر مغز می آورد؟
bltجوان آنلاین : غذای چرب با مغز شما چه می کند؟
bltبازار نیوز : مغز شما از غذای چرب آسیب می بیند!
bltشهر فردا : بلایی که غذای چرب بر سر مغز می آورد
bltسیمرغ : فواید افزودن تخم مرغ به صبحانه
bltمرآت نیوز : غذای چرب چه بلایی بر سر "مغز" می آورد؟
bltنی نی بان : چه بخوریم که جنین تپل شود؟
bltایران اکونومیست : دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
bltتیتر یک : 7 دلیل علمی برای خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه
bltناطقان نیوز : 7دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
bltمثلث : تخم مرغ را به صبحانه اضافه کنید به این دلایل مهم
bltاقتصاد نیوز : چرا باید تخم مرغ را به صبحانه اضافه کنیم؟
bltنی نی بان : خام خواری در دوران بارداری، فواید و مضرات
bltعصر ایران : 7 دلیل برای افزودن تخم مرغ به صبحانه
bltستاره : آیا خام خواری در بارداری مفید است؟
bltبازار نیوز : چرا فست فود ها سرطانزا هستند؟
bltخرداد نیوز : افزایش سرطان های روده و معده با مصرف بی رویه فست فودها
bltنی نی بان : تغذیه دوران بارداری، میتوان تخم مرغ خورد؟
bltفرارو : کدام مواد غذایی برای سلامت بدن بسیار مفید هستند؟
bltپزشکان بدون مرز : معرفی طبع زردک و خواص آن
bltستاره : طبع زردک چیست و مصلح آن کدام است؟
bltساعت 24 : هله هوله های بد و جایگزینی با تنقلات سالم برای کودکان
bltناطقان نیوز : نتایج بررسی درباره تاثیر تغذیه بر ام اس
bltخبرگزاری دانشجو : با خواص و مضرات گردو آشنا شوید
bltنی نی بان : شلغم برای نوزاد، فواید بی نظیر آن
bltناطقان نیوز : 14ماده ی غذایی سرشار از ویتامین C
bltساعت 24 : فلفل دلمه ای و اثرات خاصی که در پخت غذا دارد
bltپارسینه : کدام غذا ها ویتامین c. دارند؟
bltبهداشت نیوز : کدام غذاها ویتامین c دارند؟
bltجهان نیوز : 14 ماده غذایی سرشار از ویتامین C
bltستاره : طبع تخم مرغ چیست و مصلح های آن کدام است؟
bltپزشکان بدون مرز : خواص و فواید پشن فروت
bltپارسینه : 14 ماده ی غذایی سرشار از ویتامین C.
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.