مخبر - 1398/06/25 - ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است

ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است
رئیس جمهوری کشورمان روز گذشته به دعوت همتای ترکیه ای خود عازم آنکارا شد تا در نشست سه جانبه با حضور رؤسای جمهوری کشورهای ایران، روسیه و ترکیه شرکت کند. این نشست پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران سه کشور و در ادامه رایزنی های تهران، مسکو و آنکارا برای حل بحران سوریه است که آغاز آن از گفت و گوهای آستانه ...
ابتکار عمل در سوریه از دست امریکا خارج شده است

به نظر می رسد بحث درباره وضعیت استان «ادلب»، کمیته تدوین قانون اساسی و بازسازی سوریه از مهم ترین دستور کارهای این نشست باشد. در همین ارتباط گفت و گو کرده ایم با امیر موسوی از کارشناسان مسائل منطقه ای که در ادامه می خوانید.
سران ایران- روسیه و ترکیه قرار است در ادامه رایزنی های سه جانبه پیرامون مذاکرات صلح سوریه این بار در آنکارا دور یکدیگر جمع شوند. این رایزنی ها در چه مقطعی از تحولات سوریه انجام می شود؟
در خلال دو جلسه قبلی سران سه کشور که در تهران و مسکو برگزار شد نتایج خوبی برای سوریه رقم خورد و بیشتر سرزمین های این کشور آزاد شد و شرایطی برای تقویت دولت سوریه و بازگشت آوارگان سوری فراهم شد. جلسه پیش رو به دلیل لاینحل ماندن موضوع ادلب جلسه بسیار حساسی است. استان ادلب الان از لحاظ نظامی در سیطره تروریست های جبهه النصره قرار دارد. بحث ادلب جزو بحث های قبلی بود که در جلسه رؤسای سه کشور مطرح شد و طبق توافق های صورت گرفته قرار شد که در این منطقه جنگ نباشد اما نیروهای تروریستی حملاتی را آغاز کردند. به همین دلیل ترکیه از این قضیه نگران و عصبانی است زیرا می بیند دولت سوریه تلاش می کند ادلب را از دست تروریست ها و گروه های مسلح آزاد کند.
علت شکسته شدن آتش بس در ادلب چه بود؟
گروه های مسلح برای تضعیف ارتش سوریه در آن مناطق تلاش های مضاعف انجام دادند و چون ترکیه نتوانست گروه های مسلح را کنترل کند و به تعهداتش عمل کند ارتش سوریه این حملات را با کمک نیروی هوایی شروع کرد. لذا من معتقدم اجلاس آنکارا تنش زا خواهد بود و احتمالاً بحث های داغی در آن جریان داشته باشد. از آن طرف هم ایران و هم روسیه از اینکه ترکیه با همکاری امریکا در شمال سوریه و مناطق کردنشین نوار امنیتی ایجاد کرده اند، راضی نیستند. زیرا این اقدام برخلاف توافق قبلی سه کشور ایران، ترکیه و روسیه بود. بنابراین شکسته شدن آتش بس در ادلب و اقدام اخیر ترکیه برای ایجاد نوار امنیتی در شمال سوریه دو موضوعی است که بی تردید منجر به بحث های تنش زایی در نشست آنکارا خواهد شد و مورد گفت و گو و بحث قرار خواهد گرفت.
یعنی در نشست آنکارا ایران و روسیه همگرایی بیشتری درباره دستور کار نشست خواهند داشت؟ به هر حال به نظر می رسد روسیه و ترکیه اخیراً منافع مشترکی را در خلال همکاری های منطقه ای مورد پیگیری قرار داده اند؟
بله، البته نظرات روسیه به نظرات و منافع ایران و سوریه خیلی نزدیک تر است اما منافعی هم با ترکیه دارد بالاخره ترکیه اخیراً از روسیه موشک های «اس 400» را خرید و در سفر اخیر اردوغان به روسیه، دو کشور بر سر تحویل هواپیمای جنگنده پیشرفته روسی سوخو 37 و 57 از سوی روسیه به ترکیه به تفاهم رسیده اند. بنابراین این رابطه برای هر دو کشور منافعی دارد. لذا روسیه در این مقطع تلاش می کند تنشی با ترکیه نداشته باشد اما درباره سوریه مشکل جدی وجود دارد و مسکو کاملاً نشان می دهد با سیاست های ترکیه در ادلب و شمال سوریه مخالفت دارد و تلاش می کند با روش روسی این اختلاف نظر را حل و فصل کند.
این در حالی است که جمهوری اسلامی و دولت سوریه در مقایسه با روسیه مواضع تندتری نسبت به ترکیه دارند. ایران و سوریه هر دو مخالف جدی این اقدام هستند که ترکیه در ادلب ایستگاه هایی ایجاد کرده و تا الان دارد نیروهای مسلح در شمال سوریه و ادلب را پشتیبانی می کند به همین دلیل فکر می کنم جلسه آنکارا بسیار جنجالی و داغ خواهد بود.
موضوع تشکیل کمیته قانون اساسی از جمله موضوعات مورد بحث در مذاکرات سه کشور بوده است اما به نظر می رسد مسیر برای حل سیاسی بحران سوریه طولانی است.از طرفی برنامه و اهداف دولت های ایجاد کننده این روند متفاوت و متناقض است.این مسأله را چگونه ارزیابی می کنید؟
برای تشکیل کمیته قانون اساسی و نوع تحکیم آن امریکا، عربستان، امارات و حتی قطر کارشکنی می کنند و نمی گذارند نظرات دولت سوریه و ایران و روسیه در این کمیته غالب باشد و تلاش می کنند ترکیبی ایجاد شود که بیشتر به نفع طرف امریکایی باشد. من فکر می کنم به همین دلیل در روند تشکیل کمیته و انتخاب افراد مخالفان هنوز نتوانسته اند به توافق برسند این در حالی است که ایران، روسیه و سوریه و حتی ترکیه تقریباً اعضای پیشنهادی را مشخص کرده اند اما مخالفان سوریه که مورد حمایت امریکا و عربستان هستند هنوز نتوانسته اند فهرست نهایی را ارائه دهند و هنوز درباره تشکیل این کمیته، محل آن و اینکه چه بندهایی باید مورد بازنگری قرار گیرد، اختلاف نظر دارند. فکر می کنم در جلسه آتی این موضوع هم می تواند پیش رود ما شاهد بودیم در دو جلسه گام های خوبی برداشته شد و به نهایی شدن تشکیل این کمیته نزدیک شدند.
بارزترین نقاط موفقیت ائتلاف سه جانبه میان ایران، روسیه و ترکیه را تاکنون شامل چه مواردی می دانید؟
مهم ترین موفقیت این کمیته این بود که کار از دست امریکا خارج شده است یعنی بعد از تفاهم ایران، روسیه و ترکیه امریکا نقش حاشیه ای پیدا کرد و دارد نیروهایش را عقب می برد. کشورهای عربی مانند گذشته دخالت نمی کنند، ارتش سوریه بسیار مسلط تر و قوی تر شد و نظام سیاسی سوریه تسلط خود را بر بیشتر سرزمین های سوریه تثبیت کرد و الان تحت کنترل دارد و امنیت به این کشور بازگشت. الان شرایط زندگی بسیار متفاوت با 5 سال پیش است خدمات، امکانات و خیلی از مناطق باز سازی اولیه انجام شد برق، آب، سوخت، بهداشت و مدارس به وضعیت اولیه بازگشتند و خیلی از مردم هم به منازل خودشان بازگشتند گرچه مرحله بازسازی همه جانبه تا الان شروع نشده است اما نوعی آرامش در سوریه ایجاد شد که نتیجه تلاش های سه کشور مهم منطقه یعنی ایران، روسیه و ترکیه بود.
در بحث بازسازی از دید شما اولویت های ایران چیست؟ این بحث ماه هاست مطرح است و حضور روسیه هم خیلی پررنگ است.
روس ها جلوتر از همه در بازسازی مشارکت دارند. ترکیه امیدوار است سهم بزرگی برای بازسازی بگیرد اما دولت سوریه تاکنون اجازه نداده است، اما جمهوری اسلامی چون سیستم بانکی و اقتصادی اش به بخش خصوصی کمک نمی کند که وارد بحث بازسازی شوند به عنوان ستاد بازسازی به سبک دولتی و زیر نظر دولت بویژه برای بازگرداندن خدمات زیربنایی مانند فاضلاب، آب، برق تلفن و ایستگاه های سوخت کارهای مهمی انجام داده اند و در این موارد تقریباً مشارکت های خوبی دارند اما متأسفانه در سطح توافق نیست.
مذاکرات سه جانبه که تاکنون مراحل زیادی را پشت سر گذاشته است در مقایسه با نشست های مشابه که جمهوری اسلامی در آن حضوری نداشته است چه تفاوت هایی دارد؟
نشست های این کمیته اصلاً با اجلاس های دیگر که با سرپرستی اروپا انجام شد، قابل مقایسه نیست. بیشتر دستورکارهای این کمیسیون سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه عملی شد و موفقیت های پررنگی را هم حاصل کرد در حالی که اجلاس هایی که به سرپرستی امریکا و عربستان برگزار شد موفقیتی نداشت و به تخریب بیشتر و تقویت تروریست ها انجامید.
لذا فکر می کنم هر موفقیت کنونی نتیجه پایداری مردم و کمک دوستان صادق دولت سوریه از جمله ایران بود که اصلی ترین دوست سوریه بود. روسیه هم از نظر هوایی کمک های زیادی کرد و پوشش خوبی برای نیروی هوایی سوریه داشت و همپیمانان مختلف از جمله حزب الله هم به سوریه کمک زیادی کردند لذا در سوریه امنیت برقرار شد و وضعیت امن را در این کشور تثبیت کرد. این کمیسیون و اجلاس می تواند موفقیت های خوبی داشته باشد اگر در این جلسه بحث ادلب نهایی شود یعنی ترکیه تعهد دهد نیروهای مسلح را از ادلب خارج کند و دولت سوریه بتواند اقتدار خود را در ادلب برقرار کند می توان گفت 90 درصد مشکل سوریه حل شده است و مسأله بازسازی باقی می ماند که در نهایت این ایران، روسیه و ترکیه هستند که می توانند کمک های بزرگی برای بازسازی سوریه داشته باشند.

منبع خبر : ایران آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   ادلب   گروه های مسلح   نیروهای مسلح   نشست سه جانبه   امیر موسوی   خرید آنلاین   سوخو   آنکارا   اردغان   رئیس جمهور   مسکو   آوارگان سوری   اجلاس سه جانبه   نیروی هوایی   مذاکرات صلح سوریه   روسی   جبهة النصره   همکاری های منطقه ای   هواپیمای جنگنده   مسائل منطقه   تروریست   تحولات سوریه   ارتش سوریه   بحران سوریه   ایران و روسیه   ایران و سوریه  
اخبار مرتبط
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
ایرنا
گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
تسنیم
واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
دنیای اقتصاد
تاکید پوتین بر ضرورت حفظ برجام
شبکه الکوثر
طرف های پیروز نشست آنکارا
ایرنا
نشست آنکارا فرصت تقویت همکاری ها
ایرنا
گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
ایران آنلاین
روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
تسنیم
پوتین در دیدار با روحانی: روسیه متعهد به ادامه همکاری دفاعی، نظامی و هسته ای با ایران است
تسنیم
پوتین: مذاکرات سه جانبه به تحقق «راه حل نهایی» در بحران سوریه کمک می کند
باشگاه خبرنگاران
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
دنیای اقتصاد
اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
فرتاک نیوز
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
فرارو
آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
مشرق نیوز
جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
ایران آنلاین
ادلب مسئله اصلی دور پنجم مذاکرات آستانه/ جایگزینی سیستم جدید برای سوئیفت کار مشکلی است
فانوس نیوز
اردوغان و پوتین دیدار کردند
ایرنا
پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
ایرنا
دیدار سه جانبه «روحانی»، «پوتین» و «اردوغان»
میزان
ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
ایرنا
روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
خبرگزاری دانشجو
روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
فردا نیوز
بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب
ایران آنلاین
بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب/ ممانعت تروریست ها از خروج غیرنظامیان
ایسنا
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
انتخاب
آنکارا باید حسن نیت خود را در مسئله سوریه ثابت کند
باشگاه خبرنگاران
دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
نامه نیوز
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
تسنیم
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
فارس
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
مشرق نیوز
جنگ سوریه پایان یافته است!؟
تابناک
هشدار ترکیه درباره حزبی که فرزندان خود را می بلعد
دنیای اقتصاد
اختلاف در حزب عدالت و توسعه ترکیه/ حزبی که فرزندان خود را می بلعد
مهر نیوز
اردوغان: ترکیه انتظار دارد که کشورهای اتحادیه اروپا هزینه بیشتری برای پناهندگان سوری بپردازند
598
حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
آریا
نقض آتش بس در ادلب توسط تروریست ها
شبکه الکوثر
تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
فارس
اخبار مرتبط
bltایرنا : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
bltتسنیم : گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltدنیای اقتصاد : استقبال ازحضور عراق و لبنان در فرمت آستانه
bltشبکه الکوثر : تاکید پوتین بر ضرورت حفظ برجام
bltایرنا : طرف های پیروز نشست آنکارا
bltایرنا : نشست آنکارا فرصت تقویت همکاری ها
bltایران آنلاین : گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
bltتسنیم : روحانی: آمریکا به فکر تجزیه سوریه است و این برای هیچ کشوری قابل قبول نیست
bltتسنیم : پوتین در دیدار با روحانی: روسیه متعهد به ادامه همکاری دفاعی، نظامی و هسته ای با ایران است
bltباشگاه خبرنگاران : پوتین: مذاکرات سه جانبه به تحقق «راه حل نهایی» در بحران سوریه کمک می کند
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltدنیای اقتصاد : دیدار روحانی با پوتین و اردوغان
bltفرتاک نیوز : اردوغان: نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران نتیجه بخش بود
bltفرارو : مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
bltمشرق نیوز : آمریکا هرچه سریع تر باید سوریه را ترک کند/ جامعه بین المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند
bltایران آنلاین : جزئیات دیدار روحانی با اردوغان در آنکارا
bltفانوس نیوز : ادلب مسئله اصلی دور پنجم مذاکرات آستانه/ جایگزینی سیستم جدید برای سوئیفت کار مشکلی است
bltایرنا : اردوغان و پوتین دیدار کردند
bltایرنا : پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
bltمیزان : دیدار سه جانبه «روحانی»، «پوتین» و «اردوغان»
bltایرنا : ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
bltخبرگزاری دانشجو : روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
bltفردا نیوز : روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
bltایران آنلاین : بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب
bltایسنا : بازگشایی گذرگاه ابوظهور برای خروج داوطلبانه از ادلب/ ممانعت تروریست ها از خروج غیرنظامیان
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
bltانتخاب : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
bltباشگاه خبرنگاران : آنکارا باید حسن نیت خود را در مسئله سوریه ثابت کند
bltنامه نیوز : دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
bltتسنیم : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
bltفارس : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltمشرق نیوز : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
bltتابناک : جنگ سوریه پایان یافته است!؟
bltدنیای اقتصاد : هشدار ترکیه درباره حزبی که فرزندان خود را می بلعد
bltمهر نیوز : اختلاف در حزب عدالت و توسعه ترکیه/ حزبی که فرزندان خود را می بلعد
blt598 : اردوغان: ترکیه انتظار دارد که کشورهای اتحادیه اروپا هزینه بیشتری برای پناهندگان سوری بپردازند
bltآریا : حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
bltشبکه الکوثر : نقض آتش بس در ادلب توسط تروریست ها
bltفارس : تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.