مخبر - 1398/06/25 - تجار و تولیدکنندگان سپرده گذار بانکی شدند

تجار و تولیدکنندگان سپرده گذار بانکی شدند
آمار های بانک مرکزی از افزایش 2/ 26 درصدی مانده سپرده ها و 7/ 19 درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان اردیبهشت 98 نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد این در حالی است که برخی معتقدند بخشی از منابع صادرکنندگان با توجه به کاهش فعالیت صادراتی شان به بانک ها عزیمت کرده است.
تجار و تولیدکنندگان سپرده گذار بانکی شدند

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «جوان» اگر چه بر اساس روند های گذشته متغیر های پولی متناسب با رشد حجم نقدینگی درصدهایشان دچار رشد می شود، اما این اعتقاد وجود دارد که با توجه به تحریم ها و فشار ها و محدودیت های اقتصادی بخشی از منابع درگیر در تولید و تجارت و بازرگانی با خروج از این حوزه به بخش بانک ورود کرده است.
گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و مؤسسات اعتباری در پایان اردیبهشت ماه سال 1398 حاکی از آن است که مانده کل سپرده ها بالغ بر 2/ 21311 هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل 8/ 4473 هزار میلیارد ریال (2/ 26 درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل 2/ 637 هزار میلیارد ریال (1/ 3 درصد) افزایش نشان می دهد.
با توجه به اینکه تهران پایتخت ایران است و دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت ها در این شهر واقع شده است بیشترین مبلغ سپرده ها مربوط به استان تهران با مانده 1/ 11632 هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل 5/ 55 هزار میلیارد ریال است.
مانده کل تسهیلات بالغ بر 2/ 15346 هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل 9/ 2524 هزار میلیارد ریال (7 /19 درصد) و نسبت به پایان سال قبل 256 هزار میلیارد ریال (7/ 1 درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده 9/ 9969 هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل 9/ 51 هزار میلیارد ریال است.
شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده ها بعد از کسر سپرده قانونی 2/ 80 درصد است که نسبت به پایان اردیبهشت ماه 1397 و پایان اسفند 1397، به ترتیب 8/ 4 و 1/ 1 واحد درصد کاهش نشان می دهد. نسبت مذکور در استان تهران 5/ 94 درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد 3/ 105 درصد است.
افت صادرات
در این میان این اعتقاد وجود دارد که با توجه به کاهش صادرات شاید بخشی از منابع فعالان این حوزه در بخش بانک ورود کرده باشد، این در حالی است که ارقام صادرات کشور در نخستین پنج ماه سال حاکی از کاهش 9 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل است، یعنی افت مبلغ صادرات از 5/ 19 به 8/ 17 میلیارد دلار. آمار نشان می دهد که مقصد بیش از 75 درصد کل صادرات ایران تنها به پنج کشور چین، عراق، ترکیه، امارات و افغاستان است و بیش از 24 درصد آن نصیب چین به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری ما می شود، و سایر کشور ها تنها جاذب سهم ناچیزی یعنی یک چهارم صادرات کل ایران هستند.
بر اساس گزارش معاونت بررسی های اتاق بازرگانی تهران، تنها در مرداد ماه امسال صادرات کالایی بدون نفت خام کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل 16 درصد کاهش داشته است. در همین زمینه، با توجه به ارزش صادرات و واردات، تراز بازرگانی بدون نفت خام کشور در مرداد ماه به بیش از منفی 200 میلیون دلار رسیده است. در بررسی عوامل مؤثر بر کاهش صادرات غیرنفتی می توان مجموعه عوامل اقتصادی و سیاست خارجی را مؤثر دانست.
درحالی که تحریم های جدید نفتی باید به عنوان فرصتی تلقی می شد تا تلاش ها برای توسعه صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کند، چرایی کاهش صادرات غیرنفتی در پنج ماه نخست سال جاری قابل تأمل است. ادامه سیاست های غلط اقتصادی و وجود قوانین دست و پا گیر برای تولیدکننده داخلی مانع از رشد صادرات غیر نفتی شده است. البته تحریم ها هم به طور غیرمستقیم بر صادرات نفتی هم تأثیر می گذارد ولی آیا همه سرزنش ها متوجه تحریم های اقتصادی است؟ به گفته محمد رضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت، نداشتن شرکت های صادراتی برای صدور کالا های موجود، تولیداتی که در مقیاس صادراتی نیستند، عدم شفافیت در اقلام صادراتی کشور، پایین بودن سطح تکنولوژی و کمبود صادرکنندگان توانمند منجر به کاهش صادرات غیرنفتی می شود.
اما چرا با کاهش اخیر روبه رو شدیم؟ می توان در نگاهی عوامل خارجی مانند تحریم های نفتی و بانکی را مسئول این امر دانست، نگاهی به افزایش 26 درصدی سپرده های بانکی و کاهش واردات و شیب نزولی صادرات غیرنفتی، نشان از رکود عمیق و پارک سرمایه های تولید و واردات در بانک ها است. اما به گفته حسین سلاح ورزی نباید تأثیر عوامل داخلی مانند سیاست های اقتصادی کشور را که می توانست به نحوی بهتر مدیریت شود، نادیده گرفت. سلاح ورزی با تأکید بر اینکه صادرات پدیده ای جدا از سایر شئون گردش کار بنگاه ها و گذران امور اقتصاد کلان کشور نیست، می افزاید: «واقعیت این است که در طول دو سال گذشته در یک موج، انباشت اثرات سیاست های مالی و پولی دولت به صورت شوکی ویرانگر در بازار ارز نمایان شده و در موج بعد، واکنش دولت برای مهار این بحران یا دقیق تر بگویم لاپوشانی آن، وضع را خراب تر کرده است.» به باور سلاح ورزی، مقررات گذاری غیرمسئولانه و غیرقابل پیش بینی صادرات، سیاست غلط دولت برای توزیع ارز با نرخ ترجیحی، تعهدات ارزی تحمیل شده از سوی بانک مرکزی به صادرکنندگان و مداخله در روند مدیریت موجودی و قیمت گذاری بسیاری از تولیدکنندگان، در میان اثرات مخرب رفتار های کنترلی دولت بر تولید و صادرات بوده است.
در پایان محل بررسی بیشتر دارد که آیا برخی از صادرکنندگان سپرده گذار بانکی شده اند یا ترجیح داده اند منابع خود را در بازار های خارجی به کار گیرند.
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   کهگیلویه و بویراحمد   صادرات   تسهیلات   تجاری   نفت خام   حجم نقدینگی   صادرکنندگان   کهگیلویه و بویر احمد   متغیر   اسفند   تجار   سرزنش   کاهش صادرات   محدودیت های اقتصادی   چین   بانک مرکزی   آنلاین   تسهیلات بانکی   سیاست خارجی   بانک ها   امارات متحده عربی   تحریم اقتصادی   بازرگانی   صادرات غیرنفتی   سازمان توسعه تجارت   تولیدکنندگان داخلی   اتاق بازرگانی تهران   تحریم های جدید   سپرده گذاران   صادرات غیر نفتی  
اخبار مرتبط
روابط ایران و عراق در انتظار پیمان های دوجانبه مالی/ تجارت میان ایران و عراق تسهیل می شود؟
راه دانا
صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
نامه نیوز
آیا سعودی ها در آتش ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده سوختند؟ /25 درصد بیش از نیاز گوشت دام سنگین وارد کرده ایم/ خشکشویی و لباسشویی تبدیل به خدمات لوکس شده است/خط اعتباری فرانسه، ایران را مقروض می کند/تجارت ایران و اروپا به بالاترین میزان خود در سال رسید
خبرگزاری ایلنا
سلطان خشکبار می خواست بانک مرکزی را اداره کند
آفتاب
عراق کانون بازرگانی جهان؛ ایران همچنان در صدر
ایرنا
جزئیات افزایش استقبال شهروندان به سپرده گذاری در بانک ها +جدول
اقتصاد نیوز
مانده سپرده ها 26 درصد رشد کرد
میزان
پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
پانا
افزایش 26.2درصدی سپرده های بانکی/پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
بولتن نیوز
افزایش 26.2 درصدی سپرده های بانکی؛ پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
همشهری آنلاین
مانده سپرده بانک ها 26 درصد رشد کرد
مشرق نیوز
افزایش 26.2 درصدی سپرده های بانکی/پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
مهر نیوز
شرکای آینده تجاری ایران
شعار سال
اولویت تصمیمات تجاری کشور ، بازار عراق و افغانستان
جام نیوز
عراق و افغانستان اولویت تصمیمات تجاری کشور است
بانکداری ایرانی
تعرفه های بالا، بزرگترین مشکل کار با سوریه
تابناک
اولویت تصمیمات تجاری کشور، بازار عراق و افغانستان
آریا
قیمت سکه یکماهه 4.2 درصد کاهش یافت/ صادرات کالای غیرنفتی به 3.2 میلیارد دلار رسید
شبستان
جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
کارگر آنلاین
پشت پرده کاهش صادرات به عراق چیست؟
تابناک
دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران / پشت پرده کاهش صادرات به عراق چیست؟
آرا نیوز
دلیل نزول عراق از رتبه اول تجارت با ایران
صدای ایران
لاهوتی: دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
ایران اکونومیست
دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
مهر نیوز
صادرات غیرنفتی به 18 میلیارد دلار رسید
فانوس نیوز
صادرات غیر نفتی ایران به 17.8 میلیارد دلار رسیده
پول نیوز
ترکیه از تحریم ایران پشیمان شد؟
الف
افزایش چشم گیر صادرات ایران به ترکیه نسبت به سال گذشته
اقتصاد نیوز
افزایش 75درصدی صادرات غیرنفتی ازخوزستان
ایران اکونومیست
فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
اقتصاد نیوز
چند قیمتی بودن بنزین صادراتی تجار را سردرگم می کند/دنبال ایجاد رگولاتوری هستیم
نکو نیوز
دنبال ایجاد رگولاتوری هستیم / چند قیمتی بودن بنزین صادراتی تجار را سردرگم می کند
خبرگزاری دانشجو
سپرده های بانکی 26درصد بیشتر شد
تیک نیوز
زمان ترخیص کالا در گمرک اصفهان به کمتر از یک روز رسید
ایرنا
سپرده های بانکی26درصدبیشترشد
ناطقان نیوز
سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد/ تهرانی ها در رتبه اول
عصر ایران
افزایش 26 درصدی سپرده های بانکی
میزان
سپرده های مردم در بانک ها 26 درصد زیاد شد
تسنیم
سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد
ایران آنلاین
سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد/ تهرانی ها در رتبه نخست
ایسنا
اخبار مرتبط
bltراه دانا : روابط ایران و عراق در انتظار پیمان های دوجانبه مالی/ تجارت میان ایران و عراق تسهیل می شود؟
bltنامه نیوز : صادرات غیر نفتی راه نفس اقتصاد ایران را باز می کند؟
bltخبرگزاری ایلنا : آیا سعودی ها در آتش ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده سوختند؟ /25 درصد بیش از نیاز گوشت دام سنگین وارد کرده ایم/ خشکشویی و لباسشویی تبدیل به خدمات لوکس شده است/خط اعتباری فرانسه، ایران را مقروض می کند/تجارت ایران و اروپا به بالاترین میزان خود در سال رسید
bltآفتاب : سلطان خشکبار می خواست بانک مرکزی را اداره کند
bltایرنا : عراق کانون بازرگانی جهان؛ ایران همچنان در صدر
bltاقتصاد نیوز : جزئیات افزایش استقبال شهروندان به سپرده گذاری در بانک ها +جدول
bltمیزان : مانده سپرده ها 26 درصد رشد کرد
bltپانا : پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
bltبولتن نیوز : افزایش 26.2درصدی سپرده های بانکی/پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
bltهمشهری آنلاین : افزایش 26.2 درصدی سپرده های بانکی؛ پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
bltمشرق نیوز : مانده سپرده بانک ها 26 درصد رشد کرد
bltمهر نیوز : افزایش 26.2 درصدی سپرده های بانکی/پرداخت وام 19.7درصد رشد کرد
bltشعار سال : شرکای آینده تجاری ایران
bltجام نیوز : اولویت تصمیمات تجاری کشور ، بازار عراق و افغانستان
bltبانکداری ایرانی : عراق و افغانستان اولویت تصمیمات تجاری کشور است
bltتابناک : تعرفه های بالا، بزرگترین مشکل کار با سوریه
bltآریا : اولویت تصمیمات تجاری کشور، بازار عراق و افغانستان
bltشبستان : قیمت سکه یکماهه 4.2 درصد کاهش یافت/ صادرات کالای غیرنفتی به 3.2 میلیارد دلار رسید
bltکارگر آنلاین : جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
bltتابناک : پشت پرده کاهش صادرات به عراق چیست؟
bltآرا نیوز : دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران / پشت پرده کاهش صادرات به عراق چیست؟
bltصدای ایران : دلیل نزول عراق از رتبه اول تجارت با ایران
bltایران اکونومیست : لاهوتی: دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
bltمهر نیوز : دلایل جایگزینی چین با عراق در تجارت با ایران
bltفانوس نیوز : صادرات غیرنفتی به 18 میلیارد دلار رسید
bltپول نیوز : صادرات غیر نفتی ایران به 17.8 میلیارد دلار رسیده
bltالف : ترکیه از تحریم ایران پشیمان شد؟
bltاقتصاد نیوز : افزایش چشم گیر صادرات ایران به ترکیه نسبت به سال گذشته
bltایران اکونومیست : افزایش 75درصدی صادرات غیرنفتی ازخوزستان
bltاقتصاد نیوز : فعالان اقتصادی راهکارهای فتح بازار همسایگان را ارائه کردند؛ نسخه صادرات 1400
bltنکو نیوز : چند قیمتی بودن بنزین صادراتی تجار را سردرگم می کند/دنبال ایجاد رگولاتوری هستیم
bltخبرگزاری دانشجو : دنبال ایجاد رگولاتوری هستیم / چند قیمتی بودن بنزین صادراتی تجار را سردرگم می کند
bltتیک نیوز : سپرده های بانکی 26درصد بیشتر شد
bltایرنا : زمان ترخیص کالا در گمرک اصفهان به کمتر از یک روز رسید
bltناطقان نیوز : سپرده های بانکی26درصدبیشترشد
bltعصر ایران : سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد/ تهرانی ها در رتبه اول
bltمیزان : افزایش 26 درصدی سپرده های بانکی
bltتسنیم : سپرده های مردم در بانک ها 26 درصد زیاد شد
bltایران آنلاین : سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد
bltایسنا : سپرده های بانکی 26 درصد بیشتر شد/ تهرانی ها در رتبه نخست
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.