مخبر - 1398/06/24 - مقصر شهیدزدایی در تهران کیست؟

مقصر شهیدزدایی در تهران کیست؟
چند روزی است که کلمه و یا حتی نام شهید از برخی معابر تهران حذف شده است. برخی از تابلوها توسط شهرداری اصلاح شد اما امروز رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران گفت که اگر موردی هم در این زمینه بوده مربوط به شورای قبل است.
مقصر شهیدزدایی در تهران کیست؟

فارس نوشت: بسیاری از کوچه ها و خیابان های شهر تهران به نام شهدای دفاع مقدس، انقلاب و مدافع حرم نامگذاری شده است اما چند روزی است که موضوع حذف کلمه شهید و یا نام شهید از تابلوها مطرح شده است.

عکس هایی از این اقدام در فضای مجازی منتشر شد و حتی برخی از مدیران شهری نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و گفتند که موارد انگشت شمار است و قطعاً اصلاح خواهد شد. یکی از مناطقی که حذف نام شهدا در آن صورت گرفته بود منطقه 1 شهرداری تهران بود که البته مسؤولان مربوطه اعلام کردند که تابلوها اصلاح می شود.

واکنش ها به این موضوع ادامه داشت تا جایی که غلام محمدی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران در توئیتی اعلام کرد از چند روز پیش در فضای مجازی کلیپی با هشتک نشان ابدی دست به دست می شود. که فردی در منطقه 12 تهران اقدام به برچسب گذاری عنوان مقدس شهید بر تابلوی نام کوچه ها می کرده است و این گونه در ماه خون و قیام وظیفه مسؤولان خاطی را رأساً انجام می داد چرا که طبق استعلام رسمی و محلی این اسامی اصولاً نام شهدا نیستند.

البته چند عکس از تابلوهای معابرمحله جوادیه واقع در منطقه 16 تهران منتشر شد که در برخی موارد کلمه شهید از روی تابلوها حذف شده است که البته شهرداری معتقد است که این موضوع سیاسی شده است.

فرزند یکی از شهدا در این باره گفت: در منطقه 16 ناحیه یک کلمه شهید از برخی تابلوها حذف شده است که البته با پیگیری های صورت گرفته شهرداری منطقه آنها را اصلاح کرد.

وی با بیان اینکه بنده فرزند، برادر و برادرزاده شهید هستم، گفت: به نام 5 نفر از بستگان درجه اول ما کوچه و خیابان نامگذاری شده است.

وی افزود: وقتی متوجه حذف نام شهید و یا در برخی موارد کلمه شهید از معابر شدیم به محل رفتیم و هنگامی که در حال عکسبرداری بودیم برخی مأموران شهرداری رفتار ناشایستی داشتند، گوشی بنده را گرفتند و شکستند. البته بنده با شهردار منطقه صحبت کردم و آنها هم قول دادند موضوع را پیگیری و با خاطیان برخورد کنند البته این را هم بگویم پیمانکار گفته است خسارت گوشی بنده را می پردازد اما تمام عکس هایی که بنده از این تغییر نام ها گرفته بودم داخل گوشی بود که توسط مأموران شهرداری شکسته شد.

وی با بیان اینکه با معاونت امور شهری منطقه صحبت هایی کردم و حتی مستندات آن موجود است، گفت: آنها قول مساعد داده و همچنین در برخی موارد تابلوی معابر را اصلاح کردند.

اما امروز محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درباره موضوع شهیدزدایی از تابلوهای شهری، گفت: مدتی است پروژه تخریب و دروغ افکنی تبدیل به دستور کاری برخی از مرتبطین با حوزه رسانه شده است و ناآگاهانه به شیپوری می دمد که هیچ کس از آن سود نمی برد و علی رغم اطلاع رسانی هایی که توسط روابط عمومی شهرداری و شورای شهر صورت گرفته باز هم از نشر اخبار نادرست کوتاه نمی آیند.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته در کمیسیون نامگذاری شورای شهر حدود 38 درصد نامگذاری ها به نام شهیدان انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم اختصاص پیدا کرده است، گفت: حتی یک گزارش از سوی بنیاد شهید و خانواده شهیدان مبنی بر بی توجهی و حتی کم توجهی به ویژه در خصوص زدودن عنوان شهید از پلاک های نامگذاری شده ارسال نشده است.

به گفته عضو شورای پنجم شهر تهران در برخی گزارش های محدود مغایرت تابلوهای پرچمی با تابلوهای معابر در دوره پیشین شهرداری مربوط به سال 94 مطرح بوده که بر اساس دستور شهردار همین تعداد محدود هم اصلاح شده است.اساساً گرچه شورای پنجم و مدیریت شهری ممکن است در برخی موارد منتقد مدیریت شهری پیشین باشد اما اتهام عنوان شهیدزدایی به هیچ وجه به همکاران ما در شورای چهارم و مدیریت شهری آن سال ها برازنده نیست و یک ستم آشکار به شمار می آید.

بعد از اظهارنظر حق شناس مبنی بر اینکه اگر مغایرتی هم در برخی موارد بوده مربوط به دوره قبل شورای شهر تهران بوده است مجتبی شاکری رئیس کمیسیون نامگذاری شورای چهارم در این باره، گفت: یکی از اولویت های ما مطابق قانون برای نامگذاری معابر به نام شهدا برای احیای فرهنگ شهادت و هویت شهر است و با سازوکارهای طراحی شده خانواده های شهدا به بنیاد شهید مراجعه، فرمی را تکمیل و بعد منطقه موردنظر اقدامات را انجام و در کمیسیون نامگذاری شورا موضوع بررسی و رأی نهایی در صحن علنی اخذ می شد. تأکید می کنم که شهرداری اجراکننده مصوبات است و نمی تواند مستقیماً نامی را تغییر دهد.

مجتبی شاکری اضافه کرد: شنیده ام اخیراً در یک حرکت ناصواب برخی معابر شهری به نام افراد مسأله دار و در قید حیات نامگذاری شده است که البته این موضوع مورد اعتراض رسانه ها واقع شد.

وی در ادامه خصوص حذف نام شهدا از برخی معابر تهران گفت: البته این حرکت یک ظاهر و یک باطن دارد؛ ظاهرش این است که نام شهید را برداشته و تابلو را تهی از هویت شهدا می کنند و باطنش هم این است که جریان اصلاح طلب برای دوقطبی کردن جامعه پروژه های وسیعی دارند و بخشی از این پروژه مربوط به شهیدزدایی و زخم زدن به شهر و عاطفه شهروندان است.

عضو شورای چهارم شهر تهران در پاسخ به این پرسش که حق شناس عضو شورای پنجم معتقد است که برخی مغایرت های محدود پرچمی در این زمینه مربوط به دوره قبل است، گفت: چه مغایرت هایی بوده است به نظر من این فرار کردن از صورت مسأله است. اگر نام هایی که در حال حاضر تغییر پیدا کرده است بدون اجازه شوراست، شورا اعلام و با خاطیان برخورد شود و اگر با اجازه شورای شهر بوده باید پاسخگو باشند حتی اگر 2 یا 5 مورد باشد، تأثیری در شکست قبح موضوع ندارد.

شاکری با تأکید بر این موضوع که ربط دادن این اتفاق به مدیریت شهری قبلی درست نیست، گفت: حرف کلی نزنند، مستند حرف بزنند و بگویند کدام معبر در کدام نقطه؟

وی با تأکید بر این موضوع که در قانون خانواده شهدا اولویت دارند، گفت: نامگذاری معابر حداقل کاری است که برای این افراد می توانیم انجام می دهیم.

شاکری با بیان اینکه در برخی از معابر دو خانواده شهید زندگی می کردند، گفت: شورایاری ها توافق آنها را جلب کرده و در نهایت با رضایت خانواده شهدا نامگذاری انجام می شد. باز هم تأکید می کنم که اولویت با خانواده شهدا بوده است.

بر اساس این گزارش، ماجرای حذف نام شهدا از معابر تهران مدتی است مطرح شده و تاکنون پاسخ درستی از سوی مدیریت شهری در این زمینه داده نشده است، در حال حاضر هم موضوع به زمین شورای قبل افتاده است و آنها هم هر گونه مغایرتی را رد و خواستار این شدند که اگر موردی است اعلام و کلی گویی نکنند.

منبع خبر : الف

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   مدافعان حرم   محمدجواد حق شناس   مستندات   شهیدان   پلاک   عکسبرداری   جوادیه   پیمانکار   کمیسیون فرهنگی   هشت سال دفاع مقدس   هشتک   کوچه ها   امور شهری   نام شهدا   شهرداری   شهرداری تهران   شورای شهر   فضای مجازی   شهردار   شهدای مدافع حرم   مدیریت شهری   شوراهای اسلامی شهر   روابط عمومی شهرداری  
اخبار مرتبط
عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
ایرنا
تیر رسانه صهیونیستی "اسرائیل هیوم" با اقدام شهردار کرج به سنگ خورد/ ورق سناریوی "حذف شهادت طلبی" به سود شهدا برگشت/ 13 خیابان "شهرک رازی" به نام شهدا مزین شدند + تصاویر
تیتر یک
حناچی 6 ماه پیش با اصلاح تابلوهای نام شهدا موافقت کرد
ایران آنلاین
مدیریت شهری در کنار مدارس برای بهبود تحصیل دانش آموزان است
تیتر شهر
آخرین وضعیت تابلوهای بدون عنوان شهید در تهران
دنیای اقتصاد
شهرداری تهران: بیشتر تابلوهای فاقد عنوان شهید توسط پیمانکار نصب شده بود
تسنیم
سهم زنان شهید از تابلوی کوچه ها و معابر تهران
تیک نیوز
سهم زنان شهید ازتابلوی کوچه ها ومعابر تهران
بهار نیوز
شهری که کوچه هاش به نام شهید هست
قدس آنلاین
دعا می کنیم حذف کلمه «شهید» از معابر عمدی نباشد/مطالبه پول از خانواده شهدا برای احیای تابلوها
تسنیم
شهیدزدایی از فضاهای شهری در هیچ دوره ای از مدیریت شهری اتفاق نیفتاده است
آریا
حق شناس: پروژه دروغ پردازی «شهید زدایی» ظلمی آشکار به این شورا و شورای قبل است
پانا
حذف نام شهدا از معابر تربت حیدریه/ رئیس کمیسیون خدمات شهری: مصادیق اعلام شود تا نام شهدا را برگردانیم
راه دانا
تشکر سردار کارگر از مدیریت شهری پایتخت برای توجه ویژه به موضوع حذف نام شهدا
ایرنا
حق شناس:شهیدزدایی از فضاهای شهری در هیچ دوره ای از مدیریت شهری اتفاق نیفتاده است
شورا آنلاین
حواس پرتی رانندگان یا اجرای سند2030 کف خیابان ها!/ منفعت طلبانی که با حذف نام شهدا به دنبال مقاصد پنهان خود هستند
راه دانا
اصلاح تابلو های بدون عنوان شهید و بازسازی تمثال شهدا
ایکنا
مهلت یک هفته ای شورای شهر به شهرداری شیراز برای درج عنوان شهید در معابر شهری
خبرگزاری دفاع مقدس
رونمایی از پروژه "کی بود، کی بود" شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟
راه دانا
نام شهید از هیچ کوچه ای در رشت حذف نشده است
خبرگزاری ایلنا
محسن هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است!
اخرین نیوز
تکذیب حذف نام شهید در کوچه ای در رشت
صدا و سیما
شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است(!)
شهدای ایران
شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است (!)
خبرگزاری دانشجو
از مخالفت با توانمندی نظامی تا حذف نام شهدا
مشرق نیوز
عذرخواهی شهردار یاسوج از یک اشتباه
ایسنا
هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است/ ترامپ به خاطر عربستان، وارد جنگ با ایران نمی شود/ موضع کاندیدای جانشینی آمانو درباره ایران
مشرق نیوز
تازه های 3 خبر ویژه امروز شنبه 98/6/30
بلاغ مازندران
هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است!
مشرق نیوز
ترانه «شهیدزدایی» اِبی از لس آنجلس، اجرا از شهرداری تهران!
عصر امروز
ترانه از اِبی، اجرا از شهرداری تهران!/ چمران: حناچی عذرخواهی کند
مشرق نیوز
نامه 100 تشکل به شهردار تهران برای جبران حذف عنوان "شهید" از معابر
تسنیم
حذف نام شهدا در سال 93 مطرح شد
صدای ایران
علی اعطا مسئول کمیته بررسی حذف عنوان شهید از معابر تهران شد
تسنیم
حذف نام شهید از معابر؛ اشتباه یا کج سلیقگی؟ / پیشنهاد طراحی المان برای میدان شهدا
آریا
چمران: شهردار تهران باید از مردم عذرخواهی بکند
سیمرغ
پاسخگویی شهردار و مدیران شهری منطقه به درخواست شهروندان در سامانه 1888
تیتر شهر
شهردار تهران باید از مردم و خانواده شهدا عذرخواهی کند
رادیو گفتگو
قناعتی: باید با پیمانکاران مقصر در حذف عنوان شهید برخورد شود؛ شهرداری عذرخواهی کند
تسنیم
اصولگرایان خود را به خواب زده اند
روز نو
اخبار مرتبط
bltایرنا : عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
bltتیتر یک : تیر رسانه صهیونیستی "اسرائیل هیوم" با اقدام شهردار کرج به سنگ خورد/ ورق سناریوی "حذف شهادت طلبی" به سود شهدا برگشت/ 13 خیابان "شهرک رازی" به نام شهدا مزین شدند + تصاویر
bltایران آنلاین : حناچی 6 ماه پیش با اصلاح تابلوهای نام شهدا موافقت کرد
bltتیتر شهر : مدیریت شهری در کنار مدارس برای بهبود تحصیل دانش آموزان است
bltدنیای اقتصاد : آخرین وضعیت تابلوهای بدون عنوان شهید در تهران
bltتسنیم : شهرداری تهران: بیشتر تابلوهای فاقد عنوان شهید توسط پیمانکار نصب شده بود
bltتیک نیوز : سهم زنان شهید از تابلوی کوچه ها و معابر تهران
bltبهار نیوز : سهم زنان شهید ازتابلوی کوچه ها ومعابر تهران
bltقدس آنلاین : شهری که کوچه هاش به نام شهید هست
bltتسنیم : دعا می کنیم حذف کلمه «شهید» از معابر عمدی نباشد/مطالبه پول از خانواده شهدا برای احیای تابلوها
bltآریا : شهیدزدایی از فضاهای شهری در هیچ دوره ای از مدیریت شهری اتفاق نیفتاده است
bltپانا : حق شناس: پروژه دروغ پردازی «شهید زدایی» ظلمی آشکار به این شورا و شورای قبل است
bltراه دانا : حذف نام شهدا از معابر تربت حیدریه/ رئیس کمیسیون خدمات شهری: مصادیق اعلام شود تا نام شهدا را برگردانیم
bltایرنا : تشکر سردار کارگر از مدیریت شهری پایتخت برای توجه ویژه به موضوع حذف نام شهدا
bltشورا آنلاین : حق شناس:شهیدزدایی از فضاهای شهری در هیچ دوره ای از مدیریت شهری اتفاق نیفتاده است
bltراه دانا : حواس پرتی رانندگان یا اجرای سند2030 کف خیابان ها!/ منفعت طلبانی که با حذف نام شهدا به دنبال مقاصد پنهان خود هستند
bltایکنا : اصلاح تابلو های بدون عنوان شهید و بازسازی تمثال شهدا
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مهلت یک هفته ای شورای شهر به شهرداری شیراز برای درج عنوان شهید در معابر شهری
bltراه دانا : رونمایی از پروژه "کی بود، کی بود" شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟
bltخبرگزاری ایلنا : نام شهید از هیچ کوچه ای در رشت حذف نشده است
bltاخرین نیوز : محسن هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است!
bltصدا و سیما : تکذیب حذف نام شهید در کوچه ای در رشت
bltشهدای ایران : شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است(!)
bltخبرگزاری دانشجو : شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است (!)
bltمشرق نیوز : از مخالفت با توانمندی نظامی تا حذف نام شهدا
bltایسنا : عذرخواهی شهردار یاسوج از یک اشتباه
bltمشرق نیوز : هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است/ ترامپ به خاطر عربستان، وارد جنگ با ایران نمی شود/ موضع کاندیدای جانشینی آمانو درباره ایران
bltبلاغ مازندران : تازه های 3 خبر ویژه امروز شنبه 98/6/30
bltمشرق نیوز : هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است!
bltعصر امروز : ترانه «شهیدزدایی» اِبی از لس آنجلس، اجرا از شهرداری تهران!
bltمشرق نیوز : ترانه از اِبی، اجرا از شهرداری تهران!/ چمران: حناچی عذرخواهی کند
bltتسنیم : نامه 100 تشکل به شهردار تهران برای جبران حذف عنوان "شهید" از معابر
bltصدای ایران : حذف نام شهدا در سال 93 مطرح شد
bltتسنیم : علی اعطا مسئول کمیته بررسی حذف عنوان شهید از معابر تهران شد
bltآریا : حذف نام شهید از معابر؛ اشتباه یا کج سلیقگی؟ / پیشنهاد طراحی المان برای میدان شهدا
bltسیمرغ : چمران: شهردار تهران باید از مردم عذرخواهی بکند
bltتیتر شهر : پاسخگویی شهردار و مدیران شهری منطقه به درخواست شهروندان در سامانه 1888
bltرادیو گفتگو : شهردار تهران باید از مردم و خانواده شهدا عذرخواهی کند
bltتسنیم : قناعتی: باید با پیمانکاران مقصر در حذف عنوان شهید برخورد شود؛ شهرداری عذرخواهی کند
bltروز نو : اصولگرایان خود را به خواب زده اند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.