مخبر - 1398/06/24 - سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک

سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک
رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهوری ترکیه معضل کردها را در چارچوب مشکلی به نام پ.ک.ک تعریف می کند و احتمال آغاز مجدد مذاکرات صلح، دور از ذهن است.
سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک

به گزارش افکارنیوز، تنش و ناامنی در بسیاری از مناطق کردنشین ترکیه همچنان ادامه دارد. علاوه بر جنگ و درگیری بین نظامیان ترکیه و شاخه نظامی پ. ک .ک، در استان های دیگر نیز، دستگیری گسترده فعالان سیاسی وابسته به این گروه در جریان است و شواهد نشان می دهد که اردوغان و حزب عدالت و توسعه تمایلی برای پایین کشیدن فتیله ندارند.

از مذاکره تا جنگ بی امان
دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه، پیشتر تلاش کرده بود در چارچوب مذاکرات صلح به معضل کردها در ترکیه پایان دهد و با اعطای برخی امتیازات حقوقی و سیاسی، مشکلات موجود را حل کند تا بتواند در مسیر توسعه اقتصادی و تامین امنیت مناطق کردنشین گام بردارد.

در چارچوب آن مذاکرات، اهداف و آمالی همچون صلح و برادری کردها و ترکها در ترکیه مطرح شد و علاوه بر چهره های سیاسی کُرد و ترک، بسیاری از نهادهای مدنی، فعالان صنعتی، روشنفکران، هنرمندان و روزنامه نگاران نیز از آن روند حمایت کردند.

اما پس از آن که پ.ک.ک در شمال سوریه و در مناطق کردنشین این کشور قدرت گرفت، به دنبال آن برآمد تا با استفاده از قدرت جدیدی که در جنگ های شهری و خیابانی در شمال سوریه کسب کرده بود، در ترکیه نیز چند شهر کوچک را به عنوان پایلوت مناطق خودگردان در اختیار بگیرد. این استراتژی غلط موجب آن شد که میز مذاکره به یکباره واژگون و آتش جنگ و درگیری مجدداً برافروخته شود.

تغییر معادلات جنگ
در دهه نود، حملات شبانه و چریکی پ.ک.ک، بسیاری از مناطق شهری و روستایی ترکیه و به ویژه پاسگاه ها و پایگاه های مرزی را ناامن کرده بود و بر اثر آن حملات، تعداد زیادی از نظامیان و غیرنظامیان ترکیه جان خود را از دست دادند.

اما حالا معادلات جنگ به خاطر استفاده ارتش ترکیه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور از جدیدترین و کارآمدترین فناوری های نظامی، تغییر پیدا کرده و پ.ک.ک نه تنها نمی تواند به پایگاه ها و پاسگاه های مرزی حمله ور شود، بلکه در شهرها و روستاها نیز از توان عملیاتی پایینی برخوردار است.

به همین خاطر دست به اقداماتی همچون مین گذاری بر سر راه نظامیان و غیرنظامیان می زند که در جدیدترین نمونه آن، 7 روستایی کُرد جان خود را از دست دادند که 3 نفر از کشته شدگان، اعضای خاندان مشهوری بودند که به تشویق دولت، علیه پ.ک.ک سلاح برداشته و در برابر این گروه جنگیده اند، اما در هر حال واقعیت این است که این روستاییان بدون هیچ گونه سلاح و در حال جمع آوری هیزم کشته شده اند و ماهیت حمله به گونه ای بود که نه تنها در داخل ترکیه و حتی از جانب مخالفین اردوغان، بلکه در آمریکا و کشورهای دیگر نیز محکوم شد و خشم کردها و ترکها را برانگیخت.

حزب عدالت و توسعه توانست با سازماندهی کردها دست کم در 12 شهر کردنشین در مناطق جنوب و جنوب شرقی، علیه پ.ک.ک، راهپیمایی اعتراض آمیز به راه بیاندازد که در نوع خود اتفاقی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

سیاستمداران کُرد بین منگنه
حزب دموکراتیک خلق ها (ه.د.پ) به عنوان یکی از نهادهای اقماری رسمی و قانونی پ.ک.ک در ترکیه، در مجلس ملی این کشور صاحب 60 کرسی است و از امکانات، ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی برای فعالیت و مبارزه سیاسی و حقوقی برخوردار است و علاوه بر این، پیشتر 110 شهرداری و در این دوره از انتخابات محلی 70 شهرداری مناطق کردنشین را در اختیار گرفت که می توانست پایه و بنیانی مهم برای فعالیت سیاسی و قانونی کردها باشد.

اما هیچگاه مرز روشن و واضحی بین پ.ک.ک و این حزب ایجاد نشد و به همین خاطر در جریان درگیری ها و تنش های اخیر، جریانات ملی گرا، اردوغان را تشویق می کنند تا حزب دموکراتیک خلق ها را نیز تعطیل کند و شواهد نشان می دهد که با حمایت گسترده از تحصن بیش از 32 مادر کُرد در برابر ساختمان اصلی این حزب در شهر دیاربکر و دستگیری چندین نفر از مسئولین آن به اتهام دست داشتن در مین گذاری اخیر، رفته رفته زمینه های قانونی لازم برای تعطیل کردن حزب فراهم آمده است و چنین چیزی دقیقاً به معنی تشدید روند درگیری ها خواهد بود.
در توصیف موقعیت سران حزب دموکراتیک خلق ها و نمایندگان این حزب در مجلس ملی ترکیه و همچنین شهرداران و نیروهای سیاسی تحت امر حزب مذکور می توان گفت: این سیاستمداران بین منگنه گیر کرده اند. چرا که از سویی تحت فشار دولت اردوغان و نهادهای امنیتی و از دیگر سو تحت فشار سران پ.ک.ک هستند و نمی توانند اراده آزاد و مستقل داشته باشند.

کردها به مثابه پ.ک.ک

در هفته ها و ماه های اخیر، مقامات دولت ترکیه از جمله خود اردوغان، خلوصی آکار وزیر دفاع، ابراهیم کالین سخنگو و مشاور رئیس جمهور و چندین مقام دیگر، بارها در برابر آمریکا موضع گیری و اعلام کردند که از دید آنکارا، پ.ک.ک و ی.پ.گ، نمایندگان مردم کُرد نیستند و آنها این گروه ها را به مثابه نمایندگان این قوم، تلقی نمی کنند.

اما حالا و در چارچوب سرکوب تحرکات پ.ک.ک، شواهد نشان می دهد که اردوغان در حوزه سیاسی و حقوقی، کاری به کردها ندارد و صرفاً به دنبال سرکوب کردن همه جانبه پ.ک.ک در داخل ترکیه، شمال سوریه و اقلیم کردستان عراق است.

در بیان عواملی که دولت ترکیه را به ادامه این جنگ گسترده تشریح کرده اند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.پ.ک.ک در معرض افکار عمومی ترکیه، از خود، تصویری از یک گروه غیرقابل اعتماد را به نمایش گذاشته که حتی به توصیه ها و خواسته های رهبر زندانی خود عبدالله اوجالان، اعتنا نمی کند و سران این گروه در کوهستان قندیل، اصطلاحاً ساز خود را می نوازند.

2.سران پ.ک.ک، نمایندگان کُرد وابسته به خود در مجلس ملی ترکیه را تحت فشار گذاشته و هویت سیاسی قانونی آنان را به چالش می کشند.

3.پ.ک.ک، منافع و امنیت کردهای سوریه را فدای افزایش قدرت نهادهای زیرمجموعه خود در شمال سوریه کرده و همکاری نظامی و اطلاعاتی با آمریکایی ها را به بهانه ای در دست دولت اردوغان تبدیل کرده است.

4. ملی گرایان راست افراطی همچون حزب حرکت ملی و دولت باغچلی، حزب وحدت بزرگ مصطفی دستیجی و همچنین حزب وطن به رهبری پرینچک، عملاً به نهادهای جنگ طلب تبدیل شده و اردوغان را تشویق می کنند تا به جنگ با پ.ک.ک ادامه دهد چرا که آنان تصور می کنند که تنها راه حل این معضل، از بین بردن و پاکسازی کامل پ.ک.ک است.

5.قدرت نظامی و امنیتی برتر ترکیه، عملاً پ.ک.ک را زمین گیر و کم اثر کرده است و همین موضوع، به ژنرال ها و مقامات امنیتی، اطمینان خاطر می دهد که می توان پ.ک.ک را از بین برد.

6. احزاب و گروه های دموکرات و نهادهای مدنی، زمینه ای برای میانجیگری و توقف درگیری ها در اختیار ندارند.

در پایان باید گفت با وجود تمام این عوامل، حرکت دولت ترکیه به سمت استراتژی تعریف کردها به مثابه پ.ک.ک، یک استراتژی غلط است و در شرایط کنونی، دست کم باید با گروه های کثیری از فعالان سیاسی کُرد که خارج از شبکه پ.ک.ک قرار گرفته اند اما از توان سیاسی و اجتماعی برخوردار هستند، ارتباط برقرار شود تا آنان سردمدار پروژه جدیدی برای مذاکره و صلح شوند.

منبع خبر : افکار نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فناوری   نظامی   آمریکا   پ ک ک   ترکیه   سوریه   اعتراض آمیز   کشته شدگان   اردغان   ونیز   رئیس جمهور   مذاکرات صلح   مجلس ملی   میز مذاکره   نظامیان ترکیه   حزب عدالت و توسعه   نهادهای مدنی   مین گذاری   پایلوت   روشنفکران   مشهوری   روزنامه   شهرداری   پاسگاه   شهری و روستایی   توسعه اقتصادی   تامین امنیت   روستاها   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه
تسنیم
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
رویداد 24
گزارش| توقعات آنکارا از دیدار اردوغان – ترامپ
تسنیم
وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
ایرنا
سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
صدا و سیما
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
سیاست جدید اروغان از تغییر رژیم به نزدیکی روابط با سوریه متحول شده است؟!
دیپلماسی ایرانی
آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
ایرنا
اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
دنیای اقتصاد
اردوغان با توپ پُر ترکیه را ترک کرد
خبرآنلاین
اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
فارس
نشریات ترکیه در یک نگاه| اردوغان: قاتلین در مجلس هم نفوذ کرده اند/ عصیان علیه سیسی در مصر
تسنیم
اردوغان و نقش سیاست مداران کُرد در آکپارتی
تیتر شهر
اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا در بیفتیم
الف
اردوغان پیش از عزیمت به نیویورک: قصد درگیری با آمریکا را نداریم
خبرآنلاین
اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا دربیفتیم/ گزینه پاتریوت ها هنوز از روی میز برداشته نشده است
ساعت 24
اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا دربیفتیم
دنیای اقتصاد
یادداشت| اردوغان و نقش سیاست مداران کُرد در آکپارتی
تسنیم
نشریات ترکیه در یک نگاه| پنتاگون: ارتش ترکیه نباید وارد سوریه شود/ پارلمان اروپا تعیین قیم برای شهرداری ها را محکوم کرد
تسنیم
ترکیه و خطاهای استراتژیک پ.ک.ک
تیتر شهر
گزارش| ترکیه و خطاهای استراتژیک پ.ک.ک
تسنیم
اردوغان: 3 میلیون آواره می توانند به منطقه امن شمال سوریه بازگردند
ایسنا
شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
تسنیم
نگرانی سران کردهای سوری از نامه دمشق به سازمان ملل
تسنیم
گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
ایران آنلاین
بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
فرارو
پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
ایرنا
ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
ایرنا
سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک
تیتر شهر
یادداشت| سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک
تسنیم
اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
انتخاب
راهپیمایی کردها در 12 شهر ترکیه علیه پ.ک.ک
تسنیم
تنش در مناطق کردنشین ترکیه و تدابیر دولت اردوغان
بولتن نیوز
گزارش| تنش در مناطق کردنشین ترکیه و تدابیر دولت اردوغان
تسنیم
آمریکا تعدادی نیرو به سوریه اعزام می کند
خبرآنلاین
آمریکا 150 نیرو به شمال شرق سوریه اعزام می کند
ایرنا
ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
پارسینه
اردوغان: آمریکا در صدد ایجاد منطقه امن برای تروریست ها در سوریه است
باشگاه خبرنگاران
امریکا به دنبال ایجاد منطقه امن برای تروریست ها در سوریه است
صدا و سیما
اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
ایرنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه
bltرویداد 24 : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltتسنیم : گزارش| توقعات آنکارا از دیدار اردوغان – ترامپ
bltایرنا : وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
bltصدا و سیما : سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltدیپلماسی ایرانی : سیاست جدید اروغان از تغییر رژیم به نزدیکی روابط با سوریه متحول شده است؟!
bltایرنا : آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltخبرآنلاین : اردوغان با توپ پُر ترکیه را ترک کرد
bltفارس : اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltتسنیم : نشریات ترکیه در یک نگاه| اردوغان: قاتلین در مجلس هم نفوذ کرده اند/ عصیان علیه سیسی در مصر
bltتیتر شهر : اردوغان و نقش سیاست مداران کُرد در آکپارتی
bltالف : اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا در بیفتیم
bltخبرآنلاین : اردوغان پیش از عزیمت به نیویورک: قصد درگیری با آمریکا را نداریم
bltساعت 24 : اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا دربیفتیم/ گزینه پاتریوت ها هنوز از روی میز برداشته نشده است
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: نمی خواهیم با آمریکا دربیفتیم
bltتسنیم : یادداشت| اردوغان و نقش سیاست مداران کُرد در آکپارتی
bltتسنیم : نشریات ترکیه در یک نگاه| پنتاگون: ارتش ترکیه نباید وارد سوریه شود/ پارلمان اروپا تعیین قیم برای شهرداری ها را محکوم کرد
bltتیتر شهر : ترکیه و خطاهای استراتژیک پ.ک.ک
bltتسنیم : گزارش| ترکیه و خطاهای استراتژیک پ.ک.ک
bltایسنا : اردوغان: 3 میلیون آواره می توانند به منطقه امن شمال سوریه بازگردند
bltتسنیم : شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
bltتسنیم : نگرانی سران کردهای سوری از نامه دمشق به سازمان ملل
bltایران آنلاین : گام های اقتصادی دفاعی سه متحد
bltفرارو : بیانیه مشترک روحانی، پوتین و اردغان درباره سوریه
bltایرنا : پوتین: با ایران بر سرافزایش پرداخت ها با ارزهای ملی به توافق رسیدیم
bltایرنا : ابتکار عمل در سوریه از دست آمریکا خارج شده است
bltتیتر شهر : سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک
bltتسنیم : یادداشت| سناریوی اردوغان برای حل معضل پ.ک.ک
bltانتخاب : اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
bltتسنیم : راهپیمایی کردها در 12 شهر ترکیه علیه پ.ک.ک
bltبولتن نیوز : تنش در مناطق کردنشین ترکیه و تدابیر دولت اردوغان
bltتسنیم : گزارش| تنش در مناطق کردنشین ترکیه و تدابیر دولت اردوغان
bltخبرآنلاین : آمریکا تعدادی نیرو به سوریه اعزام می کند
bltایرنا : آمریکا 150 نیرو به شمال شرق سوریه اعزام می کند
bltپارسینه : ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
bltباشگاه خبرنگاران : اردوغان: آمریکا در صدد ایجاد منطقه امن برای تروریست ها در سوریه است
bltصدا و سیما : امریکا به دنبال ایجاد منطقه امن برای تروریست ها در سوریه است
bltایرنا : اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.