مخبر - 1398/06/24 - برای تصادف فرهنگ سازی شود!

برای تصادف فرهنگ سازی شود!
آمارهای پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گویای آن است که میزان حوادث رانندگی در این استان رو به افزایش بوده و امسال سوانح رانندگی منجر به فوت در جاده های برون شهری این استان 31 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
برای تصادف فرهنگ سازی شود!

آمارهای پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گویای آن است که میزان حوادث رانندگی در این استان رو به افزایش بوده و امسال سوانح رانندگی منجر به فوت در جاده های برون شهری این استان 31 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

93 نفر در تصادفات جاده ای امسال در کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند.

سرپرست مرکز حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: در کم تر از دو هفته اخیر حدود 10 نفر در سوانح رانندگی این استان جان خود را از دست داده اند.

محسن جلیل تصادف در کمربندی یاسوج با 3 کشته و سه مصدوم، تصادف در جاده یاسوج اقلید با 2 کشته و یک زخمی، انحراف خودرو در جاده یاسوج - شیراز با یک کشته و 5 زخمی و تصادف مرگبار در جاده یاسوج به اصفهان 2 کشته و 8 مصدوم را از جمله تصادفات اخیر 14 روز اخیر کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد.

با نگاهی به این آمار متوجه خواهیم شد که آموزش و ترویج فرهنگ ترافیکی در راستای با بالابردن سطح آموزش به رانندگان و خانواده ها، حلقه مفقوده ای برای کاهش سوانح رانندگی در کشور و به ویژه در این استان است.

ترویج فرهنگ ترافیکی برای تمامی سنین به ویژه برای کودکان در مدارس و از طریق صدا و سیما در برنامه های تلویزیونی می تواند گامی موثر در کاهش تلفات ناشی از رانندگی باشد.

بر اساس آمار رسمی، هر ساله 16 هزار تن در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند، بنابراین هزینه کردن و تخصیص اعتبار از سوی دولت در مقوله فرهنگ سازی ترافیک، یک نوع سرمایه گذاری بوده که روزانه جان چندین تن را نجات خواهد داد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این باره می گوید، آمارها نشان می دهد که بیش ترین کشته ها در سوانح رانندگی این استان عابران پیاده هستند و این مسئله می طلبد که روی پل ها، علائم و توقفگاه های عابر پیاده کار بیش تری انجام گیرد.

حسین کلانتری به رعایت فرهنگ ترافیک در برنامه های آموزشی توسط صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد در زمان های پر مخاطب و پر بیننده تاکید کرد.

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از صنعت خودرو، گفت: در این صنعت، مشکلات عمده ای به چشم می خورد اما در بسیاری از حوادث رانندگی مباحث دیگر از جمله نبود فرهنگ ترافیک و مناسب نبودن مسیرها هم سبب بروز حادثه می شوند.

غلام محمد زارعی افزود: بسیاری از جاده های ارتباطی استان ترانزیت هستند که باید اعتبارات راهسازی بر اساس نگاه ملی دیده شود و تنها به اعتبارات استانی اکتفا نکرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص راه های این استان، گفت: هزینه جاده سازی در این استان چهار تا پنج برابر میانگین کشور بوده و از طرف دیگر زمانبر بودن طرح های راه سازی از عمده مشکلات در این حوزه است.

کلانتری تاکید کرد: حذف سرعت گیرهای غیر استاندارد، نصب تابلو، علائم و چراغ گذرگاه های عابران پیاده، پایش تصویری و روشنایی معابر عمومی در استان باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان متولی در این حوزه قرار گیرد.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد مهم ترین عامل تأثیرگذار در بروز حوادث رانندگی و جاده ای را عامل انسانی دانست و گفت: این عامل 75 درصد در ایجاد حوادث رانندگی در جاده های این استان تأثیر گذار است.

سرهنگ بهنام ویسی پور اظهار داشت: عامل انسانی به آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ سازی نیاز دارد، از همین رو به سختی تغییر پیدا می کند.

وی افزود: نیاز است در زمینه فرهنگ سازی و مدیریت خانواده ها برای آموزش فرزندان در کهگیلویه و بویراحمد در بحث رانندگی بیشتر کار شود زیرا که بهترین راهکار برای کاهش تصادف های رانندگی در آینده، آموزش و فرهنگ سازی است.

سرهنگ ویسی پور بیان کرد: عوامل مختلفی از جمله سرعت غیر مجاز و غیر مطمئنه، انحراف به چپ و توجه نکردن به جلو و رعایت نکردن فاصله طولی مناسب از عمده دلایل بروز سوانح جاده ای در این استان است.

وی عنوان کرد: توجه نکردن به جلو، خستگی و خواب آلودگی رانندگان به سبب نداشتن استراحت مناسب در برخی از ساعات روز از جمله ساع 13ظهر، ساعات پایانی شب و اوایل صبح از دیگر دلایل تصادفات محسوب می شوند.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بسیاری از جاده های کهگیلویه و بویراحمد به صورت رفت و برگشت بوده و دارای جداکننده فیزیکی نیستند و با کوچک ترین خطا یا اشتباه راننده، تصادف های وحشتناکی روی خواهد داد.

وی ابراز داشت: هم چنین نبودن جاده های چهارخطه، جاده های دارای پیچ های خطرناک همراه با شیب تند و کوهستانی از دیگر عوامل بروز سوانح جاده ای در کهگیلویه و بویراحمد است.

سرهنگ ویسی پور بیان کرد: تمامی سرنشینان خودروها باید توجه کنند که بستن کمربند ایمنی برای آن ها ضروری است و در بسیاری از موارد از بروز تلفات جاده ای جلوگیری می کند.

وی گفت: یکی از معضلاتی که کهگیلویه و بویراحمد گریبانگیر آن بوده است حمل سرنشین اضافه در خودروهاست که این ظرفیت بار، ایمنی خودرو را کم و مانع از بستن کمربند توسط همه سرنشینان می شود.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش سوانح رانندگی در استان، گفت: 65 نقطه حادثه خیز شناسایی شده که نیاز به اصلاح دارند و بسیاری از سوانح جاده ای امسال در این نقاط به وقوع پیوسته است.

سرهنگ ویسی پور ابراز داشت: یکی از بحرانی ترین نقاط حادثه خیز این استان، کمربندی یاسوج است که حدود 12 درصد از تلفات جاده ای این استان در سال جاری را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این کمربندی به طول 15 کیلومتر بوده و تنها راه برای پایان دادن به بسیاری از سوانح جاده ای در این منطقه چهار خطه شدن آن است.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال چهار نقطه حادثه خیز و بحرانی شامل دوراهی کریک، دوراهی سپیدار، حوالی تونل گل زردون و شلالدون در گچساران با تلاش مسئولان راهداری کهگیلویه و بویراحمد رفع شدند.

سرهنگ ویسی پور عنوان کرد: با توجه به این که بسیاری از روستاهای این استان، جزو مناطق گردشگری و تفرجگاهی هستند، تردد خودروها در این مناطق نیز بسیار زیاد است و بسیاری از سوانح رانندگی در این مناطق روستایی به وقوع می پیوندند.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هم اینک در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد نقاط حادثه خیز زیادی وجود دارند که شناسایی نشده اند.

با توجه به مصاحبه های اخیر می توان به این نتیجه رسید که فرهنگ سازی در حوزه رانندگی باید از سنین کم برای فرزندان آغاز شود که در این راستا نیاز است دولت توجه ویژه ای برای تخصیص اعتبار در این حوزه به دستگاه های متولی از جمله آموزش و پرورش، رسانه ها و پلیس راهور داشته باشد.

حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد از سال 1390 تا 95 بیش از یک هزار کشته، 30 هزار زخمی و 150 ضایعه نخاعی در پی داشت.

افزون بر 6 هزار کیلومتر راه ارتباطی شامل اصلی، فرعی، روستایی و بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد پیش از این تعداد فوتی های ناشی از سوانح رانندگی در سال گذشته در این استان را حدود 170 نفر ذکر کرد که 15 نفر از این تعداد در حدفاصل دشت روم تا تنگاری بوده است.

بر اساس سالنامه آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 96 رتبه سوم میزان مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بر حسب جمعیت داشته است.

این استان با داشتن کم تر از 170 کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان های خطرناک در زمینه سوانح رانندگی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود 723 هزار نفر جمعیت دارای هشت شهرستان، 17 بخش و یک هزار و 670 روستای دارای سکنه در جنوب غربی ایران واقع شده است.

بر اساس برآوردها هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان های کویری است.

از مجموع حدود 6 هزار کیلومتر راه موجود در این استان بیش از چهار هزار کیلومتر آن راه های روستایی است که بیش از 50 درصد آن هم چنان خاکی و شوسه است.

منبع خبر : بازار نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اصفهان   کهگیلویه و بویراحمد   ویسی   کلانتری   ترافیک   راه سازی   رئیس پلیس   برون شهری   ترانزیت   معابر عمومی   کشته ها   چراغ   یک کشته   مصدومین   محمد زارعی   انحراف خودرو   مرگبار در جاده   تصادف شدید   مجلس شورای اسلامی   اقلید   بویراحمد   یاسوج   حادثه   تصادف   صنعت   سرمایه گذاری   صنعت خودرو   برنامه های تلویزیونی   اعتبارات   حوادث رانندگی   فرهنگ سازی   تصادفات جاده   ترویج فرهنگ   شهرستان   دانشگاه های علوم پزشکی   تخصیص اعتبار  
اخبار مرتبط
یک کشته و 3 مصدوم در پی واژگونی خودرو در محور یاسوج اصفهان
صدا و سیما
یک کشته و 3مصدوم در پی واژگونی تاکسی زرد در محور یاسوج-اصفهان +عکس
ایسنا
سهم 68 درصدی افراد بومی در تصادفات جاده ای
خبرگزاری ایلنا
یک کشته و 7مصدوم در برخورد دو پژوپارس در جاده "یاسوج به شیراز"
عصر ایران
یک کشته و 7 مصدوم در تصادف محور یاسوج به شیراز
صدا و سیما
288 نفر امسال براثر تصادفات در مازندران جان باختند
مهر نیوز
تصادف در جاده یاسوج به شیراز یک کشته و 7 مصدوم بر جا گذاشت
ایرنا
آمار نگران کننده فوتی ها در سوانح رانندگی کهگیلویه و بویراحمد
ایرنا
سالانه 50 نفر در محور کرمانشاه -کامیاران جان خود را از دست می دهند
تسنیم
اولویت اول راهسازی استان محور شیراز - یاسوج است
خبر دنا
تاخیر در زمان حضور در صحنه تصادف و جابه جایی راننده
ایرنا
عابران پیاده قربانیان اصلی سوانح رانندگی
ایرنا
4 آمبولانس به ناوگان اورژانس کهگیلویه و بویراحمد اضافه شد
ایرنا
جاده یاسوج به اصفهان صدرنشین تصادفات فوتی کهگیلویه و بویراحمد
مهر نیوز
مصائب کیلومتر شماره 10 شیراز
پدال نیوز
خطاهایی که به قیمت جان انسان ها تمام می شود
ایرنا
فرهنگ سازی؛ مقوله ای موثر در کاهش سوانح رانندگی
ایرنا
انحراف خودرو در جاده یاسوج - شیراز یک کشته و 5 زخمی بر جای گذاشت
ایرنا
افزایش سوانح رانندگی منجر به فوت در کهگیلویه و بویراحمد
پدال نیوز
65 نقطه حادثه خیز در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
ایرنا
عوامل موثر کاهش تصادفات و مسائل ترافیکی برون و درون شهری اولویت بندی شوند
شبستان
کمربندی یاسوج حادثه خیرترین جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد
خبر دنا
فوت 93 نفر در تصادفات پنج ماههء امسال در استان
صدا و سیما
توسعه راه های ارتباطی استان نیازمند اعتبارات ملی
صدا و سیما
حادثه در کمربندی یاسوج / 3 نفر در آتش سوختند +تصاویر
جام جم آنلاین
منتقد صنعت خودرو هستم
پدال نیوز
3 سرنشین پراید در آتش سوختند
بازار نیوز
در هیچ جای کشور به اندازه کهگیلویه و بویراحمد پلیس در جاده ها تردد نمی کند
تسنیم
کمربندی یاسوج حادثه خیرترین جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد است
تسنیم
فوت 93 نفر در تصادفات جاده ای 5 ماهه امسال کهگیلویه و بویراحمد
ایسنا
تصادف در کمربندی یاسوج| 6 کشته و مصدوم| 3 سرنشین پراید در آتش سوختند
آفتاب
کشته شدن 3 نفر در کمربندی یاسوج
صدا و سیما
اعتبارات راهسازی استان با نگاه ملی دیده شود/منتقد صنعت خودرو هستم
مهر نیوز
فوت 93 نفر در تصادفات پنج ماهه سال جاری کهگیلویه و بویراحد
مهر نیوز
تصادف در کمربندی یاسوج 3 کشته و 3 مصدوم در پی داشت
ایرنا
حوادث رانندگی در استان اصفهان 36 مصدوم برجا گذاشت
ایرنا
5 نفر در تصادفات کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند
ایرنا
اولتیماتوم معاون استاندار به پزشکان کهگیلویه و بویراحمدی
خبر دنا
تصادف در جاده یاسوج اقلید 2 کشته و یک زخمی برجا گذاشت
ایرنا
تصادف در جاده یاسوج به کاکان 2 کشته و یک زخمی برجا گذاشت
ایرنا
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : یک کشته و 3 مصدوم در پی واژگونی خودرو در محور یاسوج اصفهان
bltایسنا : یک کشته و 3مصدوم در پی واژگونی تاکسی زرد در محور یاسوج-اصفهان +عکس
bltخبرگزاری ایلنا : سهم 68 درصدی افراد بومی در تصادفات جاده ای
bltعصر ایران : یک کشته و 7مصدوم در برخورد دو پژوپارس در جاده "یاسوج به شیراز"
bltصدا و سیما : یک کشته و 7 مصدوم در تصادف محور یاسوج به شیراز
bltمهر نیوز : 288 نفر امسال براثر تصادفات در مازندران جان باختند
bltایرنا : تصادف در جاده یاسوج به شیراز یک کشته و 7 مصدوم بر جا گذاشت
bltایرنا : آمار نگران کننده فوتی ها در سوانح رانندگی کهگیلویه و بویراحمد
bltتسنیم : سالانه 50 نفر در محور کرمانشاه -کامیاران جان خود را از دست می دهند
bltخبر دنا : اولویت اول راهسازی استان محور شیراز - یاسوج است
bltایرنا : تاخیر در زمان حضور در صحنه تصادف و جابه جایی راننده
bltایرنا : عابران پیاده قربانیان اصلی سوانح رانندگی
bltایرنا : 4 آمبولانس به ناوگان اورژانس کهگیلویه و بویراحمد اضافه شد
bltمهر نیوز : جاده یاسوج به اصفهان صدرنشین تصادفات فوتی کهگیلویه و بویراحمد
bltپدال نیوز : مصائب کیلومتر شماره 10 شیراز
bltایرنا : خطاهایی که به قیمت جان انسان ها تمام می شود
bltایرنا : فرهنگ سازی؛ مقوله ای موثر در کاهش سوانح رانندگی
bltایرنا : انحراف خودرو در جاده یاسوج - شیراز یک کشته و 5 زخمی بر جای گذاشت
bltپدال نیوز : افزایش سوانح رانندگی منجر به فوت در کهگیلویه و بویراحمد
bltایرنا : 65 نقطه حادثه خیز در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
bltشبستان : عوامل موثر کاهش تصادفات و مسائل ترافیکی برون و درون شهری اولویت بندی شوند
bltخبر دنا : کمربندی یاسوج حادثه خیرترین جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد
bltصدا و سیما : فوت 93 نفر در تصادفات پنج ماههء امسال در استان
bltصدا و سیما : توسعه راه های ارتباطی استان نیازمند اعتبارات ملی
bltجام جم آنلاین : حادثه در کمربندی یاسوج / 3 نفر در آتش سوختند +تصاویر
bltپدال نیوز : منتقد صنعت خودرو هستم
bltبازار نیوز : 3 سرنشین پراید در آتش سوختند
bltتسنیم : در هیچ جای کشور به اندازه کهگیلویه و بویراحمد پلیس در جاده ها تردد نمی کند
bltتسنیم : کمربندی یاسوج حادثه خیرترین جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد است
bltایسنا : فوت 93 نفر در تصادفات جاده ای 5 ماهه امسال کهگیلویه و بویراحمد
bltآفتاب : تصادف در کمربندی یاسوج| 6 کشته و مصدوم| 3 سرنشین پراید در آتش سوختند
bltصدا و سیما : کشته شدن 3 نفر در کمربندی یاسوج
bltمهر نیوز : اعتبارات راهسازی استان با نگاه ملی دیده شود/منتقد صنعت خودرو هستم
bltمهر نیوز : فوت 93 نفر در تصادفات پنج ماهه سال جاری کهگیلویه و بویراحد
bltایرنا : تصادف در کمربندی یاسوج 3 کشته و 3 مصدوم در پی داشت
bltایرنا : حوادث رانندگی در استان اصفهان 36 مصدوم برجا گذاشت
bltایرنا : 5 نفر در تصادفات کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند
bltخبر دنا : اولتیماتوم معاون استاندار به پزشکان کهگیلویه و بویراحمدی
bltایرنا : تصادف در جاده یاسوج اقلید 2 کشته و یک زخمی برجا گذاشت
bltایرنا : تصادف در جاده یاسوج به کاکان 2 کشته و یک زخمی برجا گذاشت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.