مخبر - 1398/06/24 - توقف رشد مسکن در کلان شهرها

توقف رشد مسکن در کلان شهرها
بازتاب «چرخش قیمت مسکن در تهران» در بازار معاملات املاک کلان شهرها رصد شد. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از نبض خرید و فروش مسکن در حداقل پنج کلان شهر نشان از 9 ویژگی تقریبا مشترک در این مناطق دارد. «کاهش قیمت پیشنهادی در عمده فایل ها» و «تعدیل موردی قیمت فروش واحدهای مشابه» از جمله تحولات شاخص ...
توقف رشد مسکن در کلان شهرها

شعار سال: علائم اولیه کاهش قیمت فروش واحدهای مسکونی بعد از عقب نشینی 3درصدی تورم ماهانه مسکن در پایتخت، در سایر کلان شهرهای کشور رصد شد. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» بر پایه اظهارات فعالان بازار معاملات خرید و فروش و واسطه های فروش مسکن در پنج کلان شهر کشور شامل مشهد، تبریز، اصفهان، قم و کرج نشان می دهد در این کلان شهرها نیز پس از کاهش قیمت مسکن در تهران، علائم کاهش قیمت اسمی مسکن به شکل خفیف و موردی و البته کاهش قیمت پیشنهادی فروش به شکل محسوس و وسیع مشاهده می شود.

بررسی ها حاکی است میانگین کاهش قیمت پیشنهادی برای فروش واحدهای مسکونی در این کلان شهرها در برخی موارد از 10 درصد نیز فراتر رفته است و شواهد از قوی بودن احتمال ادامه ریزش قیمت ها در ماه های آتی حکایت دارد. تصاویر جدید از بازار مسکن کلان شهرها حاوی 9 ویژگی تازه است که نتیجه مشاهده آنها از سنگین تر شدن رکود معاملات خرید نسبت به ابتدای سال، رام شدن نسبی قیمت ها و جابه جایی گروه های خریداران حکایت دارد.

با این حال، اظهارات فعالان بازار مسکن این کلان شهرها نشان می دهد طی روزهای اخیر همزمان با دریافت سیگنال های کاهش قیمت و آغاز فرآیند تخلیه حباب قیمت مسکن، حجم تماس ها و مراجعه متقاضیان مصرفی خرید مسکن برای اطلاع از آخرین شرایط و تحولات این بازار افزایش یافته است؛ هر چند این مراجعات و تماس ها عمدتا منجر به عقد قرارداد و معامله نهایی نمی شود و متقاضیان تنها به منظور رصد شرایط، سطح قیمت ها و موقعیت فایل های عرضه شده به بازار پرس و جوی خود را در این زمینه افزایش داده اند.

بازار معاملات مسکن این کلان شهرها نیز هم اکنون وضعیتی مشابه شرایط دو تا سه ماه گذشته بازار معاملات مسکن شهر تهران را تجربه می کند؛ از ابتدای تابستان نشانه های کاهش قیمت اسمی مسکن ابتدا در مناطق شمالی و در بازار فروش واحدهای مسکونی لوکس، گران قیمت و بزرگ متراژ پایتخت مشاهده شد. سطح قیمت های پیشنهادی فروش مسکن در منطقه یک تهران از ابتدای تابستان در تعداد قابل توجهی از فایل های عرضه شده به این بازار به طور متوسط بین 10 تا 15 درصد کاهش یافت؛ این در حالی است که همزمان تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران به پایین ترین حد ممکن کاهش یافت؛ کاهش قیمت پیشنهادی تعداد قابل توجهی از فایل های فروش واحدهای مسکونی لوکس از مناطق شمالی تهران رفته رفته به سایر مناطق شهر از جمله مناطق مصرفی سرایت کرد و در میانه تابستان در نهایت کاهش قیمت پیشنهادی مسکن خود را در قیمت های قطعی فروش معدود معاملات انجام شده در بازار معاملات آپارتمان های مسکونی پایتخت منعکس کرد.

مرداد امسال، تورم ماهانه مسکن در تهران برای اولین بار بعد از گذشت 45 ماه کاهش یافت؛ میانگین قیمت مسکن هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در ماه میانی تابستان با 3 درصد کاهش نسبت به تیرماه از 13 میلیون و 600 هزار تومان به 13 میلیون و 180 هزار تومان عقب نشینی کرد و به این ترتیب اولین عقب نشینی قیمت مسکن بعد از دوره رونق و جهش قیمتی اخیر واحدهای مسکونی در مردادماه رقم خورد.

خروج تقاضای مصرفی از بازار مسکن به دلیل افزایش شکاف بین قدرت خرید و قیمت واحدهای مسکونی از یک طرف و مهاجرت سفته بازان و سرمایه گذاران از بازار ملک به دلیل خارج شدن بازار مسکن از فهرست بازارهای زودبازده و پرسود در مدت زمان کوتاه، موجب شد مردادماه امسال بنا بر اعلام دفتر اقتصاد مسکن کمتر از 3 هزار فقره معامله خرید مسکن در پایتخت به ثبت برسد؛ سقوط آزاد حجم تقاضا برای خرید مسکن که در تابستان امسال به حادترین وضعیت خود طی سال های اخیر رسید فروشندگان مسکن را وادار به انعطاف قیمتی در نرخ های پیشنهادی و قطعی فروش مسکن کرده است؛ هر چند به رغم کاهش قیمت مسکن سیر تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی در دو ماه ابتدای فصل تابستان نزولی بود و بنا بر اعلام فعالان بازار مسکن، در شهریور ماه نیز نشانه ای از افزایش حجم معاملات مسکن و تقاضا برای خرید آپارتمان مشاهده نمی شود.

تحت تاثیر شرایط ایجاد شده در بازار معاملات مسکن شهر تهران، بازار معاملات مسکن پنج کلان شهر مشهد، تبریز، اصفهان، قم و کرج نیز در عین حال که به شرایط رکود سنگین معاملاتی مبتلا شده اند، علائمی از ریزش قیمت اسمی واحدهای مسکونی را از خود منعکس می کند.

واسطه های فعال در بازار معاملات مسکن این شهرها با بیان اینکه حجم تقاضا برای خرید مسکن به میزان قابل توجهی در مقایسه با ماه های گذشته کاهش یافته است اعلام می کنند اخیرا و در کمتر از یک ماه گذشته به دلیل فروش نرفتن واحدهای مسکونی آن دسته از افرادی که مصمم به فروش مسکن هستند ناچار به تعدیل نرخ های پیشنهادی خود شده اند، طوری که قیمت های پیشنهادی در فایل های فصل به فصل شده (مانده در بنگاه ها از فصل قبل)، فروشندگان پول لازم و مصمم برای فروش آپارتمان تا 10 درصد تعدیل شده است.

این در حالی است که همچنان تقاضای قطعی برای خرید مسکن در این کلان شهرها با افزایش مواجه نشده است و به رغم تعدیل قیمت ها و افزایش تماس ها و مراجعه متقاضیان به بازار مسکن، افزایش رفت و آمدها به این بازار در عمده موارد به قصد رصد شرایط جدید بازار مسکن و اطلاع از آن صورت می گیرد.

به نظر می رسد با سرایت زمزمه های کاهش قیمت مسکن از شهر تهران به این کلان شهرها و همچنین با افزایش فایل های فروش و تعداد فروشندگان مصمم به فروش آپارتمان در این شهرها، متقاضیان همچنان منتظر ادامه روند نزولی قیمت مسکن هستند. هم اکنون حتی آن دسته از فروشندگانی که به دلیل نیاز مالی یا به قصد تبدیل به احسن کردن واحدهای مسکونی خود قصد فروش آپارتمان دارند و حاضر به تعدیل قیمت پیشنهادی و همچنین اعمال تخفیف بیشتر در زمان انجام معامله شده اند نیز یا موفق به یافتن مشتری برای واحد خود نمی شوند یا طول دوره بازاریابی برای فروش واحد مسکونی آنها زیاد است.

این در حالی است که به دلیل یک ویژگی بازار معاملات مسکن در سایر شهرها، اطلاع از افت قیمت پیشنهادی برای فروش واحدهای مسکونی به تنهایی می تواند منجر به افزایش تعداد تماس ها و مراجعات متقاضیان به بازار مسکن شود؛ در بازار معاملات مسکن این شهرها به دلیل بالاتر بودن حساسیت سمت تقاضا به تحولات قیمتی مسکن، هر نوع کاهش قیمت می تواند متقاضیان را برای رصد شرایط موجود به بازار بکشاند؛ هر چند بخش عمده ای از این تقاضا به دلیل دامنه دار شدن انتظارات کاهشی به زودی منجر به تقاضای قطعی و انجام معامله نهایی نخواهد شد.

تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از بازار معاملات مسکن شهر مشهد نشان می دهد هم اکنون اگرچه بازار معاملات مسکن به صورت کلی در این شهر در حالت رکود به سر می برد اما معدود معاملاتی که در بازار مسکن این شهر در حال انجام است از سوی متقاضیانی صورت می گیرد که بنیه مالی قوی تری دارند و به همین دلیل در بازار واحدهای مسکونی گران قیمت تر متقاضی خرید مسکن هستند؛ هر چند عمده این متقاضیان، متقاضیان مصرفی هستند و در صدد هستند با استفاده از شرایط رکودی حاکم بر بازار مسکن، املاک با موقعیت مطلوب و به قیمت رسیده را خریداری کنند.

به دلیل بالاتر بودن حساسیت متقاضیان مصرفی واحدهای مسکونی معمولی و ارزان قیمت تر به تحولات قیمتی، این گروه از متقاضیان هم اکنون با احتیاط بیشتری به بازار مسکن وارد شده واقدام به جست و جو به قصد خرید آپارتمان می کنند، بنا بر اظهار فعالان بازار مسکن کلان شهر مشهد، این گروه از متقاضیان برای خرید و انجام معامله مسکن عجله ای ندارند و بیشتر با هدف رصد تحولات اخیر بازار و اطلاع از شرایط بازار جست و جوی خود در بازار را افزایش داده اند.

در عین حال واسطه های فعال در بازار معاملات مسکن این کلان شهر به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند که کاهش قیمت های پیشنهادی و بعضا قیمت قطعی فروش مسکن در این شهر بیشتر در میان واحدهای مسکونی میانسال یا سالخورده مشاهده می شود و به دلیل عدم کاهش هزینه های ساخت و ساز، این رویداد قیمتی در میان نوسازها کمتر به چشم می خورد. با این حال، بازار معاملات مسکن شهر مشهد در شرایط فعلی خالی از هر گونه هیجان و عطش تقاضا برای خرید آپارتمان است.

فعالان بازار معاملات مسکن کلان شهر تبریز نیز بیشترین متقاضیان حاضر در بازار مسکن در شرایط فعلی را افرادی عنوان می کنند که به قصد تبدیل به احسن کردن واحد مسکونی خود در شرایطی که علائم اولیه کاهش قیمت اسمی مسکن در این شهر رصد شده است به بنگاه ها وارد می شوند. هر چند بازار معاملات مسکن در این کلان شهر نیز در شرایط رکودی قرار دارد و تنها سازنده هایی که به دلیل نیاز مالی ناچار به فروش بخشی از واحدهای خود هستند به دلیل نگرانی از کاهش بیشتر قیمت ها اقدام به عرضه همه یا بخشی از واحدهای آماده خود به بازار کرده اند.

فعالان بازار معاملات مسکن شهر تبریز به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: در شرایط فعلی اگر فروشنده ای به طور جدی قصد فروش واحد مسکونی خود را داشته باشد باید حتما در قیمت پیشنهادی و نرخ نهایی فروش اعمال انعطاف و تخفیف کند. با این حال، بازار معاوضه و تقاضا برای معاوضه مسکن نیز در این شهر متقاضیان بیشتری نسبت به خرید آپارتمان پیدا کرده است؛ متقاضیان معاوضه واحدهای مسکونی همان افرادی هستند که در شرایط فعلی رکود بازار مسکن قصد تبدیل به احسن واحدهای مسکونی خود را دارند اما از ترس فروش نرفتن آپارتمانشان در جست و جوی شرایطی هستند که بتوانند در ازای واگذاری واحد مسکونی خود و پرداخت مابه التفاوت، مالکیت آپارتمان موردنظرشان را به دست آورند.

شرایط بازار معاملات مسکن در کلان شهر اصفهان نیز به تعبیر فعالان بازار مسکن این شهر کاملا رکودی است و معاملات مسکن در این شهر به ندرت انجام می شود؛ واسطه های بازار معاملات مسکن این شهر سکون سایر بازارها را از دلایل کاهش تقاضا برای خرید مسکن در اصفهان عنوان می کنند؛ واسطه های معاملات مسکن این شهر به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: بازار معاملات مسکن شهر اصفهان هم اکنون در شرایط رکود به سر می برد و همین عامل منجر به کاهش قیمت های پیشنهادی مسکن در برخی فایل ها شده است. هر چند در این کلان شهر نیز معدود معاملات خرید مسکن هم اکنون از سوی متقاضیان مصرفی انجام می شود؛ این افراد نیز متقاضیانی هستند که از ماه های گذشته در تدارک تامین نقدینگی برای خرید آپارتمان بوده اند و هم اکنون که موفق به تامین آن شده اند، وارد بازار شده و مشغول جست وجو برای یافتن واحد موردنظر خود هستند. در کلان شهرهای دیگر کشور نیز وضعیتی مشابه اصفهان، مشهد و تبریز حاکم است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 23 شهریور 98، کد خبر: 3571001، www.donya-e-eqtesad.com

منبع خبر : شعار سال

محتوای این خبر به صورت خودکار از «شعار سال» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تورم   آپارتمان   معاملات مسکن   قیمت ها   مسکن   واحدهای مسکونی   مشهد مقدس   خرید آنلاین   سیگنال   سفته بازان   کلان شهر   گران قیمت   کلان شهرها   مناطق شمالی   قیمت پیشنهادی   واحد مسکونی   خریدار خارجی   معاملات املاک   منطقه یک تهران   سقوط آزاد   بازار   شعار سال   سرمایه   بازار مسکن   کرج   خرید و فروش   استان قم   خرید و فروش مسکن   قیمت روز مسکن   افت قیمت   اقتصاد مسکن   مسکونی  
اخبار مرتبط
مسکن در پایتخت باز هم ارزان شد
فرارو
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فانوس نیوز
خانه در تهران باز هم ارزان شد
رویداد 24
مسکن در تهران باز هم ارزان شد/کاهش 73 درصدی معاملات در شهریورماه 98
عصر مالی
رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
پارسینه
بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
تیتر20
حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
تین نیوز
رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
اقتصاد نیوز
دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
فرارو
پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
خبرآنلاین
واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
ایرنا
سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
اقتصادگردان
با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
شبکه خبر
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
ساعت 24
9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
اقتصاد نیوز
واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
ملیت
جریان انحرافی در بازار مسکن
بانکداری ایرانی
جریان انحرافی وارد بازار مسکن شد
تیتر20
اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
اقتصاد نیوز
چرا فایل پیش فروش آپارتمان ناگهان در پایتخت زیاد شد؟
شعار سال
شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
بهار نیوز
شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
خبرآنلاین
علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
کارگر آنلاین
افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
میزان
بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
ایرنا
نقاط منجمد بازار مسکن تهران
رویداد 24
نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
ایران جیب
کاهش 20 درصدی قیمت مسکن / خریداران قیمت تعیین می کنند
رویداد 24
کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت مسکن
صدای ایران
افت 10 تا 20 درصدی نرخ مسکن در آگهی ها
ایران خبر
کاهش 20 درصدی قیمت مسکن
دنیای اقتصاد
افت 10 تا 20درصدی مسکن در آگهیها
مردم سالاری
افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
ایسنا
تماس متفاوت با واسطه های ملکی
پانا
پوست اندازی فایل های مسکن کلید خورد
ملیت
آخرین تحولات بازار مسکن پایتخت؛ تغییر آرام معادلات به سود خریداران
اقتصاد نیوز
5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
اقتصادگردان
عقب نشینی قیمت مسکن
اتاق خبر
میانگین هر متر مسکن در تهران 13میلیون/گرانترین و ارزانترین خانه های پایتخت کجا هستند؟
خبرآنلاین
13 میلیون تومان؛ میانگین هر متر مسکن در تهران
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltفرارو : مسکن در پایتخت باز هم ارزان شد
bltفانوس نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltرویداد 24 : خانه در تهران باز هم ارزان شد
bltعصر مالی : مسکن در تهران باز هم ارزان شد/کاهش 73 درصدی معاملات در شهریورماه 98
bltپارسینه : رکود بی سابقه در بازار مسکن تهران
bltتیتر20 : بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltتین نیوز : حال وروز بازار مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : رکود تاریخی در بازار مسکن تهران زیر ذره بین؛ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون تومانی+نمودار
bltفرارو : دومین ماه کاهشی قیمت آپارتمان/ بازگشت مسکن به کانال 12 میلیون
bltخبرآنلاین : پرطرفدار ترین خانه ها در بازار مسکن کدام ها هستند؟
bltایرنا : واحدهای نُقلی یخ خرید مسکن را می شکند؟
bltاقتصادگردان : سایه رکود تورمی بر معاملات مسکن
bltشبکه خبر : با این قدرت خرید، رکود مسکن 20 ساله است
bltساعت 24 : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : 9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
bltملیت : واکنش سفته بازها به اولین ماه کاهشی مسکن
bltبانکداری ایرانی : جریان انحرافی در بازار مسکن
bltتیتر20 : جریان انحرافی وارد بازار مسکن شد
bltاقتصاد نیوز : اهداف جریان انحرافی در بازار مسکن پایتخت
bltشعار سال : چرا فایل پیش فروش آپارتمان ناگهان در پایتخت زیاد شد؟
bltبهار نیوز : شیوه مالکانِ پول لازم برای فروش مسکن تغییرکرد
bltخبرآنلاین : شیوه مالکان پول لازم برای فروش مسکن تغییر کرد
bltکارگر آنلاین : علت دقیق گرانی مسکن اعلام شد/دلایل محاکمه عباس آخوندی کافی شد
bltمیزان : افت 30 درصدی بازار مسکن در 13 منطقه تهران
bltایرنا : بررسی بازار مسکن در رسانه های داخلی
bltرویداد 24 : نقاط منجمد بازار مسکن تهران
bltایران جیب : نقاط منجمد بازار مسکن شهر تهران
bltرویداد 24 : کاهش 20 درصدی قیمت مسکن / خریداران قیمت تعیین می کنند
bltصدای ایران : کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت مسکن
bltایران خبر : افت 10 تا 20 درصدی نرخ مسکن در آگهی ها
bltدنیای اقتصاد : کاهش 20 درصدی قیمت مسکن
bltمردم سالاری : افت 10 تا 20درصدی مسکن در آگهیها
bltایسنا : افت 10 تا 20 درصدی مسکن در آگهی ها
bltپانا : تماس متفاوت با واسطه های ملکی
bltملیت : پوست اندازی فایل های مسکن کلید خورد
bltاقتصاد نیوز : آخرین تحولات بازار مسکن پایتخت؛ تغییر آرام معادلات به سود خریداران
bltاقتصادگردان : 5 دلیل تورم منفی ملک در مردادماه
bltاتاق خبر : عقب نشینی قیمت مسکن
bltخبرآنلاین : میانگین هر متر مسکن در تهران 13میلیون/گرانترین و ارزانترین خانه های پایتخت کجا هستند؟
bltسایت جماران : 13 میلیون تومان؛ میانگین هر متر مسکن در تهران
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.