مخبر - 1398/06/24 - رشیدیان: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دوید/ شکایت از برادرِ شهید منا

رشیدیان: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دوید/ شکایت از برادرِ شهید منا
به گزارش خبرنگار حوزه حج و زیارت و وقف خبرگزاری فارس، نشست خبری حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه و مسئول بعثه مقام معظم رهبری و علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت صبح امروز یکشنبه 24 شهریور ماه با حضور اصحاب رسانه در سازمان حج و زیارت برگزار شد.
رشیدیان: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دوید/ شکایت از برادرِ شهید منا

به گزارش خبرنگار حوزه حج و زیارت و وقف خبرگزاری فارس، نشست خبری حجت الاسلام نواب نماینده ولی فقیه و مسئول بعثه مقام معظم رهبری و علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت صبح امروز یکشنبه 24 شهریور ماه با حضور اصحاب رسانه در سازمان حج و زیارت برگزار شد.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در این نشست ضمن تقدیر از تمام دستگا ه ها و نهادهایی که در برگزاری حج تمتع سال 98 مشارکت داشتند و همچنین قدردانی از تلاش های رسانه ای صورت گرفته در انعکاس برنامه های امسال که منجر به موفقیت برنامه حج شد، اظهار داشت: امسال علی رغم افزایش تعداد حجاج، پرسنل ستادی حاضر در عربستان کاهش یافت و این نیز به منظور افزایش تعداد زائران صورت گرفت. امسال در گام اول 86 هزار و 550 نفر برای اعزام به حج تمتع ثبت نام کردند که با مذاکرات صورت گرفته با طرف عربستانی و ارائه درخواست برای افزایش 10 هزار حجاج ایرانی، در مجموع 2 هزار نفر سهمیه مجدد به ایرانیان اختصاص پیدا کرد که در نهایت امسال 88 هزار و 550 نفر از ایران برای حج تمتع اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و 200 هزار نفر ایرانی در صف انتظار برای اعزام به حج تمتع هستند، گفت: در سال های قبل با مشکل ویزای لغو شده مواجه بودیم  و امسال با تلاش های صورت گرفته توسط دفتر نمایندگی در عربستان، تنها 9 ویزا لغو شد در حالی که درسال های قبل بیش از هزار و 200 ویزای لغو شده داشتیم.

حج 98 روان، بدون مسئله و آرام برگزار شد

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حج 98 روان، بدون مسئله و آرام برگزار شد که بر اساس نظرسنجی ها رضایت نسبی زائران را به همراه داشت، افزود: امسال برنامه ریزی شده بود تا گوشت قربانی سفر حج به کشور بازگشت داده شود. البته باید بدانیم این امر نیازمند ضوابط ، قوانین و همچنین هماهنگی های لازم با سازمان دامپزشکی بود زیرا سالم بودن دام نیازمند رعایت نکاتی قبل و حین ذبح است.اما با توجه به شرایط پیش آمده و نبود بسترهای لازم، امسال این امر محقق نشد. بانک توسعه اسلامی آمادگی داشت از سر جمع گوسفندان ذبح شده تعدادی را به عنوان سهم ایرانیان تحویل دهد اما با توجه به آنکه شرایط ذبح و همچنین بررسی های لازم قبل از آنصورت نگرفته بود، این امر نیز انجام نشد اما برای سال های آتی بنا داریم از قبل برنامه ریزی و شرایط لازم را فراهم کنیم.

رشیدیان با بیان اینکه بر اساس مصوبه کنفرانس اسلامی به ازای یک میلیون نفر جمعیت در هر کشور هزار نفر سهمیه جهت حج تمتع اختصاص پیدا می کند ، تصریح کرد: در مرحله نخست 81 هزار نفر سهمیه به ایران اختصاص داده شده بود که با مذاکرات صورت گرفته به 84 هزار نفر افزایش یافت و سپس با توجه به تعطیلی یک ساله سفر حج در ایران و آمار افراد در انتظار، این رقم نیز افزایش یافت.

ثبت نام جدید برای حج تمتع نخواهیم داشت

وی با بیان اینکه برای سفر حج تمتع ثبت نام جدید انجام نخواهد شد، گفت: برای انجام حج شرایطی مانند استطاعت مالی و جسمی مورد نیاز است گاهی افراد به دلیل عدم برخورداری از شرایط درخواست واگذاری فیش حج خود را دارند که به این منظور سامانه ای ایجاد خواهد شد تا افراد بتوانند فیش حج خود را به دیگران واگذار کنند و متقاضیان نیز از طریق همین سامانه می توانند برای خریداری فیش اقدام کنند که این روند دست دلالان را کوتاه می کند.

شروط ایران برای راه اندازی مجدد سفر عمره

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه 5 میلیون و 800 هزار ایرانی در صف انتظار برای اعزام به سفر حج عمره هستند، گفت: امسال مذاکراتی را برای راه اندازی مجدد حج عمره با وزیر حج عربستان صورت دادیم و شرایط طرف ایرانی را برای فراهم شدن بسترهای لازم اعلام کردیم که این شرایط در گام اول حفظ عزت، کرامت، امنیت و آرامش حجاج عمره گذار ایرانی بود که طرف عربستانی با طیب خاطر و استحکام از تامین این شرط گفت. 

رشیدیان ادامه داد: دومین شرط ما برقراری امکان حمایت های کنسولی از اتباع و زائران ایرانی بود که به این منظور سه پیشنهاد به طرف عربستانی اعلام شد.اول ایجاد مجدد کنسولگری ایران در شهر جده که این امر اصلا کار سیاسی نیست. دومین پیشنهاد ایجاد دفتر حافظ منافع ایران در عربستان و بالعکس بود و در نهایت سومین پیشنهاد نیز حضور نیروهایی از وزارت خارجه مانند حج تمتع در عربستان بود تا بتوانند خدمات کنسولی را به زائران ارائه کنند که وزیر حج عربستان اعلام کرد دو پیشنهاد آخر را با وزارت خارجه این کشور مطرح خواهد کرد.

وی گفت: اگر سفر عمره مجددا راه اندازی شود انتظار عمل متقابل از طرف عربستانی داریم که باید قوانین سخت گیرانه خود را برای سیاحان، گردشگران و زائران این کشور که علاقمند به سفر به ایران هستند بردارند که این موضوع نیز بنا شد از سوی وزیر حج عربستان در سازمان های ذیربط مطرح و بررسی شود. این مطلب که وزیر حج عربستان پاسخ سریع به پیشنهادهای ایران نداد به این دلیل است که این وزارتخانه تنها در امور حج داخلی عربستان مسئول است و در موضوعات دیگر باید دیوان ملکی آنها تصمیم گیری کند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: راه اندازی مجدد حج عمره نیازمند فراهم شدن زیرساخت هایی مانند اجاره مسکن، حمل و نقل و تدارکات لازم است که به این منظور مقدمات لازم انجام شده است و منتظر پاسخ نهایی طرف عربستانی هستیم تا بتوانیم ثبت نام و اعزام زائران را انجام دهیم.

شکایت سازمان حج از فرد مدعی تضییع حقوق شهدای منا

رشیدیان با اشاره به اینکه 80 هزار زائر حج تمتع امسال می توانند اعلام کنند که ذره ای عزت آنها خدشه دار نشده است، افزود: در فضای مجازی مطالب متعددی در خصوص عزت زائران ایرانی و شهدای حادثه منا مطرح شد. ما می توانستیم وارد جدل شویم اما تصمیم گرفتیم بهترین شیوه برای پاسخگویی یعنی محکمه را انتخاب کنیم. بنابراین شکایتی از سوی سازمان حج و زیارت از گویندگان مطالب صورت گرفته است و مستندات لازم نیز به قوه قضائیه ارائه شده است تا رسیدگی دقیقی نسبت به ادعاهای مطرح شده صورت گیرد.

خون بهای شهدای مسجد الحرام قطعا پرداخت می شود

وی اضافه کرد: در قرارداد سال جاری و یا قراردادهای سال گذشته هیچ معامله ای درباره شهدای ایرانی صورت نگرفته است و در هر سه جلسه با وزیر حج عربستان نیز پیگیر دیه شهدای مسجدالحرام و حادثه منا بودیم که وزیر حج عربستان اعلام کرد خون بهای شهدای مسجدالحرام با توجه به بررسی های صورت گرفته قطعا پرداخت خواهد شد و دادگاه برگزار شده برای شرکت ساختمانی این حادثه ربطی به پرداخت خون بها ندارد. در خصوص شهدای حادثه منا نیز اعلام کردند که به جمع بندی نرسیده اند و به محض اینکه جمع بندی حاصل شود نتیجه را اعلام خواهند کرد که به طرف عربستانی اعلام شد با توجه به گذشت 4 سال انتظار داریم هرچه سریع تر جمع بندی نهایی را اعلام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: آنچه در رسانه ملی اعلام شد در خصوص شهدای منا صورت گرفته است و سازمان حج و زیارت چیزی را پذیرفته است، صحت ندارد و گویندگان باید بدانند در همان حد اولیه نیز چه میزان جملات گفته شده از سوی آنها در شبکه های بدخواه مورد دست آویز قرار گرفت و خون شهدا را به سخره گرفتند.

رشیدیان با بیان اینکه برای محقق شدن مجدد سفر عمره شروطی برای طرف عربستان گذاشته شده که اگر محقق شود عمره راه اندازی می شود، گفت: وزیر حج عربستان اعلام کرد از سال گذشته برای عمره به دنبال ایرانیان می دویده است زیرا آنها در برنامه های خود پیش بینی کرده اند تا سال 1430 شمسی بیش از 30 میلیون نفر را برای سفر عمره جذب کنند. لذا بر این اساس به دنبال جذب عمره گذار بیشتر هستند اما ایرانیان بدون مهیا شدن شروط تن به سفر عمره نخواهند داد و شروط ما نیز لایتغیر است.

ارز دولتی برای سفر عمره و عتبات گرفته نمی شود

وی ادامه داد: برای سفر حج تمتع با توجه به آنکه دارای وجوب شرعی است ارز ارزان 7 هزار تومانی اختصاص یافت اما برای سفر عتبات و یا احتمالی عمره ارز آزاد تهیه می شود و نیازی به ارز دولتی نداریم و باید بدانیم اگر عمره گذاران ارزی با خود به کشور عربستان می برند سیاحان و زائران عربستانی نیز در سفر به ایران ارز همراه خود می آورند واین تعاملی دو طرفه است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: این سازمان ماموریت سیاسی ندارد و تعامل فرهنگی، زیارتی و سیاحتی بین ملت ایران و عربستان می تواند تعاملات سیاسی را تلطیف کند که امیدواریم بین دو کشور همسایه این ارتباط برقرار شود.

رشیدیان با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای سفر اربعین در سال جاری گفت: ستاد اربعین در وزارت کشور با 11 کار گروه تشکیل شده است که یک کار گروه اعزام آن توسط سازمان حج و زیارت و کارگروه فرهنگی آن نیز توسط بعثه مقام معظم رهبری مدیریت می شود. برای اعزام زائران اربعین ظرفیت 2 هزار و 500 دفتر کارگزاری حج و زیارت و 72 هزار کارگزار حج و عتبات که دارای تجربه کاری لازم هستند به کار گرفته می شوند. همچنین سامانه سماح نیز برای ثبت نام زائران اربعین پیش بینی شده است که درخواست و توصیه داریم تمام زائران برای بهره مندی از خدمات درمانی و بیمه ای و همچنین پیگیری های بعدی مورد نیاز در این سامانه ثبت نام کنند.

وی افزود: تلاش داریم نرم افزاری مصباح را برای زائران اربعین آماده کنیم تا افراد از بدو حرکت برای مسیریابی از آن استفاده کنند و تا ختم سفر امکانات لازم را دریافت کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تاکنون بیش از 465 هزار و 263 نفر در سامانه سماح برای سفر اربعین ثبت نام کرده اند، افزود: روند ثبت نام زائران بعد از محرم شیب بیشتری پیدا کرده و امیدواریم امسال از 4 مرز زمینی بتوانیم برای سفر زائران برنامه ریزی کنیم زیرا امسال پیش بینی می شود بیش از 3 میلیون زائر ایرانی راهی سرزمین های عتبات شوند که برای حمل و نقل درون کشوری نیز با وزارت راه  جلسات و هماهنگی لازم در حال صورت گرفتن است اما توصیه می کنیم زائران طول سفر خود را بیشتر کنند و زمان سفر را تنها به یک هفته منتهی به روز اربعین موکول نکنند. البته که سفر اربعین خصوصا پیاده مانند سفرهای زیارتی و یا گردشگری نیست بلکه خاص و منحصر به فرد است و فرد با قبول پیاده روی و یا خوابیدن در راه حرکت خود را آغاز می کند اما لازم است امکانات لازم بهداشتی، درمانی و ایمنی لازم برای آنها در داخل و کشور عراق فراهم شود که پیگیری های لازم در این خصوص در حال انجام است.

انتهای پیام/


منبع خبر : فارس

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حج و زیارت   بانک توسعه اسلامی   نظرسنجی ها   ونیز   فیش حج   زائران   گوسفندان   پرسنل   آثار تربیتی حج   نماینده ولی فقیه   گوشت قربانی   عربستان سعودی   اصحاب رسانه   ایرانیان   حجاج ایرانی   بعثه مقام معظم رهبری   سازمان دامپزشکی  
اخبار مرتبط
ثبت نام جدید برای تمتع نداریم/ نمی گذاریم خون شهدای منا دستمایه مباحث سلیقه ای شود
شبستان
شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده/ با خون شهدای منا معامله نکرده ایم
خبرگزاری دفاع مقدس
سازمان حج: از برادر شهید رکن آبادی شکایت کردیم
ناطقان نیوز
عربستان برای ازسرگیری سفر های عمره دنبال ایران می دود
تابناک
شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده
صبحانه با خبر
شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده/با خون شهدای منا معامله نکرده ایم
تسنیم
شکایت سازمان حج از برادر شهید منا
الف
شروط ایران برای از سرگیری عمره/ از رکن آبادی شکایت کردیم
ایکنا
نواب: حقوق شهدای منا را هیچ گاه فراموش نمی کنیم/5 میلیون و 800 هزار نفر در صف عمره
تسنیم
نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت: انتظار بیش از 5 میلیون ایرانی برای عمره/ شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
انتخاب
شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
عقیق
حج 98، آرام، روان و بدون مسئله بود
آریا
ثبت نام جدید حج نداریم/ شکایت سازمان حج و زیارت از «رکن آبادی»
خبرگزاری دانشجو
20 کارگروه، آسیب شناسی حج امسال را انجام می دهند/ پیگیری برای برقراری مجدد عمره به صورت مشروط
آنا نیوز
رئیس سازمان حج: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دود
تابش کوثر
رشیدیان: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دوید/ شکایت از برادرِ شهید منا
تقریب نیوز
شکایت از «رکن آبادی»، سرانجام «عمره» و قاچاق گوشی با زائر
ایسنا
رئیس سازمان حج: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دود/ شکایت از برادرِ شهید منا
فارس
انتظار بیش از 5 میلیون ایرانی برای عمره/ شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
فارس
پرونده حج 98 امروز بسته می شود/ پایان بازگشت حجاج به میهن
شبستان
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی: گوشت های قربانی با مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند
انتخاب
گوشت قربانی حجاج ایرانی چه شد؟
صدای ایران
گوشت های قربانی به ایران منتقل می شوند
شیعه نیوز
گوشت های قربانی حج در صورت مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند/ سازمان دامپزشکی پای کار و آماده همکاری بود
حکیم مهر
گوشت های قربانی با مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند
ایرنا
یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
انتخاب
رایزنی با عربستان برای افزایش شمار پروازهای برگشت حاجیان ایرانی
ایسنا
بازگشت حجاج متقاضی به ایران تسریع می شود
ایران خبر
بررسی مشکلات حج امسال برای بازنگری در برنامه های سال آینده آغاز شد
ایرنا
لزوم افزایش زمینه جذب پزشکان بیشتر در چرخه اعزام های حج
ایران آنلاین
زمینه جذب پزشکان بیشتر در چرخه اعزام های حج فراهم شود
خبرگزاری ایلنا
عملیات حج، موفق بود
عقیق
خروج بیش از 18000 حاجی ایرانی از عربستان/فوت 13 زائر در مکه و مدینه
خبرگزاری ایلنا
دیدار وزیر حج و عمره نیجر با سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه
صدا و سیما
جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس
الف
احیای سفر عمره بسته به تامین شرایط از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
فارس
حجِ گران تمام شد، عمره بلاتکلیف ماند
ایران خبر
امسال در منا شرمنده حجاج شدیم/ عملیات حج موفق بود
خبرگزاری موج
سرپرست حجاج ایرانی: احیای سفر عمره منوط به تامین شرایط از سوی عربستان است
پانا
تاخیر در پروازهای حج به خاطر مخالفت عربستان
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltشبستان : ثبت نام جدید برای تمتع نداریم/ نمی گذاریم خون شهدای منا دستمایه مباحث سلیقه ای شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده/ با خون شهدای منا معامله نکرده ایم
bltناطقان نیوز : سازمان حج: از برادر شهید رکن آبادی شکایت کردیم
bltتابناک : عربستان برای ازسرگیری سفر های عمره دنبال ایران می دود
bltصبحانه با خبر : شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده
bltتسنیم : شرایط ایران برای راه اندازی مجدد عمره مفرده/با خون شهدای منا معامله نکرده ایم
bltالف : شکایت سازمان حج از برادر شهید منا
bltایکنا : شروط ایران برای از سرگیری عمره/ از رکن آبادی شکایت کردیم
bltتسنیم : نواب: حقوق شهدای منا را هیچ گاه فراموش نمی کنیم/5 میلیون و 800 هزار نفر در صف عمره
bltانتخاب : نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت: انتظار بیش از 5 میلیون ایرانی برای عمره/ شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
bltعقیق : شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
bltآریا : حج 98، آرام، روان و بدون مسئله بود
bltخبرگزاری دانشجو : ثبت نام جدید حج نداریم/ شکایت سازمان حج و زیارت از «رکن آبادی»
bltآنا نیوز : 20 کارگروه، آسیب شناسی حج امسال را انجام می دهند/ پیگیری برای برقراری مجدد عمره به صورت مشروط
bltتابش کوثر : رئیس سازمان حج: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دود
bltتقریب نیوز : رشیدیان: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دوید/ شکایت از برادرِ شهید منا
bltایسنا : شکایت از «رکن آبادی»، سرانجام «عمره» و قاچاق گوشی با زائر
bltفارس : رئیس سازمان حج: عربستان برای ازسرگیری سفرهای عمره دنبال ایران می دود/ شکایت از برادرِ شهید منا
bltفارس : انتظار بیش از 5 میلیون ایرانی برای عمره/ شهدای منا و مسجدالحرام فراموش نشده اند
bltشبستان : پرونده حج 98 امروز بسته می شود/ پایان بازگشت حجاج به میهن
bltانتخاب : نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی: گوشت های قربانی با مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند
bltصدای ایران : گوشت قربانی حجاج ایرانی چه شد؟
bltشیعه نیوز : گوشت های قربانی به ایران منتقل می شوند
bltحکیم مهر : گوشت های قربانی حج در صورت مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند/ سازمان دامپزشکی پای کار و آماده همکاری بود
bltایرنا : گوشت های قربانی با مهیاشدن شرایط به ایران منتقل می شوند
bltانتخاب : یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
bltایسنا : رایزنی با عربستان برای افزایش شمار پروازهای برگشت حاجیان ایرانی
bltایران خبر : بازگشت حجاج متقاضی به ایران تسریع می شود
bltایرنا : بررسی مشکلات حج امسال برای بازنگری در برنامه های سال آینده آغاز شد
bltایران آنلاین : لزوم افزایش زمینه جذب پزشکان بیشتر در چرخه اعزام های حج
bltخبرگزاری ایلنا : زمینه جذب پزشکان بیشتر در چرخه اعزام های حج فراهم شود
bltعقیق : عملیات حج، موفق بود
bltخبرگزاری ایلنا : خروج بیش از 18000 حاجی ایرانی از عربستان/فوت 13 زائر در مکه و مدینه
bltصدا و سیما : دیدار وزیر حج و عمره نیجر با سرپرست حجاج ایرانی در مکه مکرمه
bltالف : جشن عید غدیر در مکه مکرمه برگزار شد+عکس
bltفارس : احیای سفر عمره بسته به تامین شرایط از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
bltایران خبر : حجِ گران تمام شد، عمره بلاتکلیف ماند
bltخبرگزاری موج : امسال در منا شرمنده حجاج شدیم/ عملیات حج موفق بود
bltپانا : سرپرست حجاج ایرانی: احیای سفر عمره منوط به تامین شرایط از سوی عربستان است
bltایران آنلاین : تاخیر در پروازهای حج به خاطر مخالفت عربستان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.