مخبر - 1398/06/24 - اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم

اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در شهر استانبول گفت: وضعیت کشورش پایدار است و وزرا چه در زمینه اقتصادی یا دیگر زمینه ها تمامی تلاش خود را به کار می گیرند و به همین دلیل انجام اصلاحات در وزارتخانه های ترکیه مفهومی ندارد.
اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این مصاحبه گفت: هنگامی که در کادر وزارتی نیاز باشد اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد و صرفا به دلیل برخی درخواست ها دست به چنین اقداماتی نمی زنیم اما هنگامی که موضوع مربوط به تغییر در کادر حزب باشد هر کنفرانس سراسری موجب تغییر می شود، زیرا این مساله به منزله تجدید قواست و اگر کوتاهی در انجام وظایف وجود داشته باشد یا به چنین اصلاحاتی نیاز پیدا کنیم، اصلاحاتی انجام خواهیم داد.

رئیس جمهوری ترکیه پیرامون انتقادهای بین المللی درباره سیستم حکومتی ریاست جمهوری در کشورش گفت: طرف هایی که چنین انتقادهایی می کنند از سیاست و مدیریت کشور چیزی نمی دانند. سیستم حکومتی ریاست جمهوری یک سیستم دموکراتیک است و این مسائل در آمریکا و نیز در فرانسه که نظام تقریبا ریاست جمهوری دارند مورد بررسی قرار نمی گیرد. نظام های مشابه نظام ریاست جمهوری در مناطق مختلف جهان وجود دارد اما آیا درباره آنها بحث می شود؟ هرگز، اما در ترکیه چون اردوغان رئیس جمهوری آن است حرف و حدیث ها پیرامون این موضوع به شکل مستمر مطرح می شوند.

اردوغان گفت: آنها نظام ریاست جمهوری را در پیش گرفتند تا ثبات سیاسی را تضمین کنند و اقدامات لازم را با وجود برخی کوتاهی ها اتخاذ کردند و به مرحله خوبی رسیدند.

رئیس جمهوری ترکیه در این مصاحبه اظهارات درباره کنترلش بر دستگاه قضایی کشور را رد کرد و این اظهارات را بیهوده خواند. وی تاکید کرد: دستگاه قضایی ترکیه مستقل و آزاد عمل می کند.

اردوغان همچنین درباره خروج نیروهایش از ایست های بازرسی در شمال سوریه گفت: این مساله در حال حاضر مطرح نیست. ترکیه در این خصوص با دولت سوریه مذاکره نمی کند، بلکه به صورت اصلی با روسیه و به صورت جزیی با ایران در این باره هماهنگی می کند.

وی افزود: هدف از ایست های بازرسی کمک به حفظ جان غیرنظامیان ادلب است.

اردوغان در حالی اظهارات مذکور را ایراد کرد که بثینه شعبان، مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه اخیرا اعلام کرده بود: ارتش ترکیه به اجبار خاک سوریه را ترک خواهد کرد.

ارتش ترکیه در چارچوب توافقی که با ترکیه و روسیه پیرامون ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب به آن دست یافته است، 12 ایست بازرسی نظامی در سوریه ایجاد کرده است. پیش از این هم این ایست های بازرسی مورد حمله قرار گرفته بودند و مقامات ترکیه دولت دمشق را مسؤول این حملات دانستند و این دولت را تهدید کرده و گفتند، در صورت حمله به ایست های بازرسی ترکیه اقدامات لازم را اتخاذ خواهند کرد.

اردوغان پیرامون منطقه امن در سوریه نیز گفت: ترامپ پیشنهاد داده است این منطقه در عمق 30 کیلومتری ایجاد شود اما تیمش به این امر پایبند نیست.

پیش از این ترکیه آمریکا را به تعلیق اجرای توافق ایجاد منطقه امن در شمال سوریه متهم کرده و هشدار داده بود، اگر پیش از پایان ماه سپتامبر کار ایجاد منطقه امن در شهر فرات آغاز نشود اقدامات یک جانبه را لحاظ می کند.

در این راستا، یکشنبه گذشته نخستین گشت زمینی مشترک میان نیروهای ترکیه و آمریکا در شرق فرات سوریه در چارچوب نخستین مرحله از ایجاد منطقه امن انجام شد.

ترکیه و آمریکا پس از چندین دور مذاکرات در ماه اوت به توافقی بر سر تشکیل مرکز عملیات مشترک در ترکیه به منظور هماهنگی و مدیریت ایجاد منطقه امن در شمال سوریه دست یافتند مبنی بر اینکه این توافق طی مراحلی اجرایی شود.

اردوغان در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: ترکیه از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه از مارس 2011 از تمامیت ارضی این کشور دفاع کرده است و لازم است سوری ها خودشان سرنوشت آینده کشورشان را مشخص کنند و به همین دلیل تلاش ها برای تشکیل کمیته قانون اساسی در جریان است، "اما دولت دمشق به چنین مسائلی اهمیت نمی دهد".

وی مدعی شد: در صورتی که "دولت دمشق محدودیت هایی را ایجاد کند یا ایست های بازرسی ترکیه را مورد حمله قرار دهد" شرایط فرق خواهد کرد و ما اقدامات لازم را در آن زمان اتخاذ می کنیم.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه به حفظ وضعیت ادلب به عنوان منطقه کاهش تنش اهمیت می دهد و به توافق نامه سوچی که 17 سپتامبر 2018 با روسیه آن را امضا کرد، پایبند بوده و انتظار دارد همه نیز به آن متعهد باشند. حملات به منطقه کاهش تنش موجب می شود موج جدیدی از آوارگان به ترکیه سرازیر شده و راه حل سیاسی نیز در معرض خطر فروپاشی قرار بگیرد.

همچنین وی در پاسخ به سوال اظهارات اخیرش مبنی بر اینکه ترکیه احتمالا مجبور می شود مرزهایش با اروپا را به روی آوارگان بگشاید، گفت: آنکارا همه تلاش خود را برای آوارگان سوری به کار گرفته است اما اتحادیه اروپا آن طور که باید به تعهداتش در این زمینه عمل نکرده است. این اتحادیه متعهد شده بود کمک مالی به ارزش شش میلیارد یورو ارائه کند. این حمایت مالی به بودجه ترکیه اضافه نمی شود بلکه برای آوارگان آن هم از طریق سازمان های مدنی و نهادهای میانجیگر مانند مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه و هلال احمر این کشور هزینه می شود. علاوه بر این که تعهدات برای حمایت بیشتر نیز داده شده است، آن طور که باید به این تعهدات براساس جدول زمانی مشخص شده عمل نشده است.

اردوغان در این زمینه افزود: در گفت وگوی اخیرم با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، مرکل از من پرسید بالاتر از ارائه کمک شش میلیارد یورو چه باید انجام دهیم به ما بگویید؟ من نیز پاسخ دادم: از الآن می توانم به شما بگویم که باید کارهایی بیش از شش میلیارد یورو انجام دهید.

وی ادامه داد: ترکیه تاکنون 40 میلیارد دلار برای آوارگان هزینه کرده است و اگر اقدامی در این خصوص اتخاذ نشود آنکارا این بار را نمی تواند تحمل کند.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه افزود: باید کسی هزینه بسته شدن مرزهای اروپا توسط کشورهای این قاره و غرق شدن آوارگان در جریان عملیات قاچاق انسان در دو دریای اژه و مدیترانه را برعهده بگیرد. ما می گوییم مادامی که شما مسؤولیت را برعهده نگیرید ترکیه مرزهای خود را باز خواهد کرد تا آوارگان به هر جا که می خواهند بروند.

اردوغان گفت: تاکنون 356 هزار آواره سوری از ترکیه به دو منطقه جرابلس و الباب در حومه استان حلب که طی عملیات سپر فرات از وجود "تروریست ها" پاکسازی شدند، بازگشتند و می توان شرایط را برای بازگشت یک میلیون آواره دیگر نیز به آسانی در صورت وجود بستر مناسب در شمال سوریه از جمله منطقه عفرین تامین کرد که در عملیات نظامی شاخه زیتون از وجود "تروریست ها" پاکسازی شده است.

وی افزود: مساله، مساله برنامه ریزی است و در صورت وجود طرح و برنامه می توان این موضوعات را حل کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در این مصاحبه به عدم پایبندی آمریکا نسبت به خارج کردن نیروهایش از شهر منبج در حومه حلب و خروج نیروهای یگان های مدافع خلق کردها (ی پ ک) و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) تا به امروز آن هم با وجود وعده و وعیدهای باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا برای خروج از این شهر پرداخت و گفت: 90 درصد ساکنان منبج را عرب ها تشکیل می دهند اما این اهالی منبج نمی توانند در حال حاضر وارد منطقه خود شوند. ما می گوییم اگر شما به دنبال اشغال این مناطق نیستید آن را لطفا به اهالی خود واگذارید. اما هنوز این منطقه را ترک نکرده اند.

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها بارها از کردها صحبت می کنند اما در واقع هیچ ارتباط صادقانه ای با کردهای آنجا ندارند. همچنین کسانی که کرد نامیده می شوند همان نمایندگان تشکیلات تروریستی هستند. ما باید دیدگاه واقع بینانه ای داشته باشیم.

اردوغان گفت: در یک تماس تلفنی با اوباما، وی به او گفته است: هواپیماهای ما مجبور هستند در عین العرب واقع در حومه حلب باقی بمانند، چرا که مردم در آنجا در وضعیت دشواری به سر می برند. ما باید آنها را به ترکیه منتقل کنیم یا مقدار زیادی تجهیزات به مناطق مشخص منتقل خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: آنها (آمریکایی ها) چه کردند؟ مقداری زیادی تسلیحات به این منطقه منتقل کردند در حالی که ترکیه از آن زمان میزبان حدود 300 هزار تن از مردم عین العرب (کوبانی) است. در حال حاضر آمریکا کجاست؟ آمریکا هیچ حضوری ندارد. این کردها کجا هستند؟ کردها در ترکیه حضور دارند و خورد و خوراک آنها تامین می شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: آنکارا میزبان آوارگانی با تابعیت و مذاهب مختلف آن هم بدون هیچ تبعیضی است تا جایی که در میان این آوارگان عرب، کرد، ایزدی و کلدانی دیده می شوند و کوچک ترین حمایتی دریافت نکرده اند.

اردوغان افزود: مسیحیان و به ویژه سریانی ها در این منطقه از سوریه شاهد درد و رنج فراوانی هستند، چرا که تشکیلات تروریستی مشکلات فراوانی برای آنها به وجود آورده اند.

وی در ادامه افزود: برای ترکیه ایجاد گذرگاه صلح در اولویت قرار دارد و اجازه نخواهد داد گذرگاه تروریستی در مرزهایش ایجاد شود.

اردوغان در پایان مصاحبه بر آمادگی کشورش برای اتخاذ اقدامات لازم در خصوص مسائل مذکور تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع خبر : ایسنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فرانسه   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   دمشق   ادلب   حدیث   ریاست جمهوری   مقامات ترکیه   منطقه کاهش تنش   اردغان   ایست بازرسی   رئیس جمهور   وزرا   حزب حاکم   وزارت خانه   فرات   نیروهای ترکیه   بثینه شعبان   تمامیت ارضی   ماه سپتامبر   منطقه امن در سوریه   استامبول   نخستین مرحله   دونالد ترامپ   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
صدا و سیما
سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
صدا و سیما
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
جامعه مهندسین
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
راه دانا
روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
فردا نیوز
روحانی: اهداف آمریکایی ها در سوریه بسیار خطرناک است
مشرق نیوز
پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
ایرنا
مذاکرات آنکارا و پرونده های روی میز سران
شبکه الکوثر
توطئه های آمریکا در منطقه، بسیاری از کشور ها را نگران کرده است
جوان آنلاین
اردوغان خرید اس400 روسی را برای صلح در منطقه ضروری خواند
نامه نیوز
دیدار محرمانه روس ها با بشار اسد ؛ اتفاق بزرگ در راه است ؟
مثلث
اظهارات تازه اردوغان درباره خرید سامانه موشکی اس400
اقتصاد نیوز
اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
خبرآنلاین
ترکیه خرید اس-400 را برای صلح منطقه ضروری دانست
ایرنا
ادامه جنگ با تروریست ها در ادلب ضرورت دارد
رجانیوز
روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
فردا نیوز
ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
مهر نیوز
رایزنی فرماندهان ستاد ارتش ترکیه و آمریکا
نامه نیوز
اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
انتخاب
اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
حزب الله نیوز
اردوغان:نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم
دنیای اقتصاد
با ترامپ در مورد خرید سامانه پاتریوت صحبت خواهم کرد
پایداری ملی
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا / بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
فردا نیوز
دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
نامه نیوز
دیدار پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
نصف جهان
دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
نبض نفت
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
نبض نفت
دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
تسنیم
ترکیه موشک های پاتریوت می خواهد
وانا نیوز
مهمترین خبر های جهان (7-19)
صدا و سیما
اردوغان به کشورهای اروپایی هشدار داد
افکار نیوز
سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
مشرق نیوز
اردوغان: درباره خرید سامانه پاتریوت با ترامپ گفت وگو می کنم
باشگاه خبرنگاران
ادعای اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه
صدا و سیما
اردوغان: با ترامپ در مورد خرید سامانه پاتریوت صحبت خواهم کرد
فارس
امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : اقدامات سیاسی و دیپلماتیک حزب جمهوری خلق برای حل بحران سوریه
bltصدا و سیما : سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltجامعه مهندسین : آمریکادر سوریه اهداف خطرناکی دارد
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltراه دانا : روحانی: آمریکایی ها در سوریه اهداف بسیار خطرناکی را مد نظر دارند
bltفردا نیوز : روحانی: آمریکایی ها در فکر تجزیه سوریه هستند
bltمشرق نیوز : روحانی: اهداف آمریکایی ها در سوریه بسیار خطرناک است
bltایرنا : پوتین برای دیدار با روحانی و اردوغان راهی ترکیه شد
bltشبکه الکوثر : مذاکرات آنکارا و پرونده های روی میز سران
bltجوان آنلاین : توطئه های آمریکا در منطقه، بسیاری از کشور ها را نگران کرده است
bltنامه نیوز : اردوغان خرید اس400 روسی را برای صلح در منطقه ضروری خواند
bltمثلث : دیدار محرمانه روس ها با بشار اسد ؛ اتفاق بزرگ در راه است ؟
bltاقتصاد نیوز : اظهارات تازه اردوغان درباره خرید سامانه موشکی اس400
bltخبرآنلاین : اظهارات تازه اردوغان درباره اس400
bltایرنا : ترکیه خرید اس-400 را برای صلح منطقه ضروری دانست
bltرجانیوز : ادامه جنگ با تروریست ها در ادلب ضرورت دارد
bltفردا نیوز : روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
bltمهر نیوز : ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
bltنامه نیوز : رایزنی فرماندهان ستاد ارتش ترکیه و آمریکا
bltانتخاب : اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
bltحزب الله نیوز : اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
bltدنیای اقتصاد : اردوغان:نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم
bltپایداری ملی : با ترامپ در مورد خرید سامانه پاتریوت صحبت خواهم کرد
bltفردا نیوز : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا / بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
bltنامه نیوز : دیدار پوتین، روحانی و اردوغان برای پایان قصه «سوریه» در ترکیه
bltنصف جهان : دیدار پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
bltنبض نفت : دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltنبض نفت : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا
bltتسنیم : دیدار جداگانه پوتین با روحانی در آنکارا/ بررسی اوضاع ادلب در نشست سران سه جانبه
bltوانا نیوز : ترکیه موشک های پاتریوت می خواهد
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان (7-19)
bltافکار نیوز : اردوغان به کشورهای اروپایی هشدار داد
bltمشرق نیوز : سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltباشگاه خبرنگاران : اردوغان: درباره خرید سامانه پاتریوت با ترامپ گفت وگو می کنم
bltصدا و سیما : ادعای اردوغان درباره ایجاد منطقه امن در سوریه
bltفارس : اردوغان: با ترامپ در مورد خرید سامانه پاتریوت صحبت خواهم کرد
bltصدا و سیما : امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.