مخبر - 1398/06/24 - ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن

ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
گروه فعالیت های قرآنی ــ مراسم سوگ نشینی قرآنیان که طبق سنوات گذشته در منزل اساتید قرآنی موسوی بلده برگزار شد، امسال زوایای دیگری به خود گرفته بود که می تواند زمینه بهره برداری برای فرصت های خوب دیگری را به همراه داشته باشد.
ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آنیک نیت خیر و یک قدم درست برای راه اندازی حرکتی شایسته، ساخت بنایی برای نفع عموم و یا وقف مال و یا مکانی، سنتی زیباست که در کشورهای اسلامی به ویژه در جای جای ایران با نام موقوفه مشهود است. این نیت خیر، گاهی صد ها سال منفعت خود را می رساند و نسل ها از آن بهره مند می شوند.

اینجا می خواهم از پایه گذاری سنتی بگویم که برگرفته از مفاهیم قرآن و عترت است و آن هم تلاوت قرآن در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) است.

در زمانی که در همه حسینیه ها و تکایای کشور همگان با نوای حسین، حسین(ع) مداحان اهل بیت همراه می شوند و به اجرای آئین هایی که طی سال ها در شهر و دیارشان نفوذ کرده می پردازند، اما در تهران با معدود جلساتی متفاوت، روبرو می شویم که چند سالی است تلاوت قرآن در شب عاشورا و نثار کردن ثواب تلاوت ها به روح سالار شهیدان و یاران باوفایش را محور کار خود قرار داده اند. البته شاید چنین جلساتی نیز در دیگر شهرها برپا می شود که ما از آن بی خبریم، اما حمایت کردن از این حرکت، ضرورت دارد. خبرگزاری ایکنا هرساله این ایام، این موضوع را در قالب های مختلف به صورت مصاحبه با صاحب نظران، برپایی مسابقه اینترنتی و اختصاص تلاوت یک صفحه از قرآن به مخاطبان و ... با عنوان تلاوت عاشورایی متذکر شده است.

قرائت هایی بی اثر و بی رمق در عزاداری ها
به طور معمول، حضور قاریان و تلاوت قرآن در حسینیه ها و تکایا، صرفاً در آغاز مراسم و پیش از حضور سخنران و مداح است که در این وقت، هنوز عموم مردم عزادار در فضای حسینیه حضور ندارند و اغلب، قاری برای مکانی خالی از حاضران، قرآن می خواند و یا در برخی از مراسم عزاداری شاهد قرائت هایی هستیم که فردی با ضعیف ترین لحن و حتی با داشتن غلط های متعدد اعرابی سعی دارد تا آیاتی را در ابتدای مراسم عزاداری بخواند و هیچ فردی در داخل مراسم به این نوا گوش نمی دهد. البته این ضعف مهم، صرفا ویژه این ایام نیست و قرائت های بی رمق در مجالس ترحیم مساجد، توسط افرادی ناآشنا با روان خوانی و فصیح خوانی قرآن، خود حکایت دیگری دارد. قاریان متبحر نیز همیشه از این موضوع گلایه دارند که حضور قاری در این محافل، حکم زینت المجالس را پیدا کرده است. البته ممکن است دلایلی چون تعداد کم قاریان خوش خوان و محدودیت زمانی آن ها و نیز دلایلی چون حق الزحمه حضور آنان مطرح شود که این موضوع در گزارش دیگری جای بحث و بررسی دارد.

تلاوت شب عاشورا

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
اما چند سالی است که در شب عاشورا در مسجد جامع المهدی(عج) شهرری از پاسی از شب تا نماز صبح عاشورا، قاریان قرآن به تلاوت می پردازند و یا در منزل مرحوم استاد سیدمحمدحسین سیف نیز به همت پسرش، بیش از نیم قرن است، همچنان از صبح تاسوعا تا صبح عاشورا یک دوره ختم قرآن صورت می گیرد و آستان های مقدس امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم(ع) نیز چند سالی است که کرسی های تلاوت برگزار می کنند، اما این چنین روشی از کجا نشئت می گیرد؟ آیا تلاوت قرآن در شب عاشورا دارای سندی محکم هست؟

حسین(ع) قبل از آغاز رزم روز دهم محرم، یک روز را از سپاه ظلم کوفیان و شامیان مهلت گرفت تا شبی را با نماز، قرآن و استغفار به صبح برساند و به همین سبب، احیای این شب با تلاوت قرآن یکی از اعمالی است که انجام آن تأکید شده است.

نمونه ای موفق از همنشینی تلاوت و ذکر اهل بیت

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
سومین شب پس از عاشورا که به شب سوم شهادت امام حسین(ع) مشهور است با نیت خیر ابوی سیدمحسن و سیدحسین موسوی بلده، مرحوم سیدمحمد موسوی بلده سالهاست مجلس تلاوت قرآن برپا شده است که در بخشی از آن سخنانی در رسای قیام عاشورا و ارتباط آن با تحقق مفاهیم قرآنی توسط سخنرانی جلسه مطرح و ذکر مصیبتی نیز اجرا می شود. اما محور این جلسه تلاوت قرآن است. این نیت خیر چه ثمرات زیادی داشته است.

سال های قبل تعداد نفرات حاضر در مراسم به چند اتاق منزل پدری موسوی بلده محدود می شد، اما امسال حتی در حیاط منزل نیز جای برای نشستن به سختی پیدا می شد. علاوه بر چهره های قرآنی ساکن تهران، چهره های فرهنگی و هنری و حتی سیاسی نیز به واسطه آشنایی با این خانواده در میان قرآنیان نشسته و آنان نیز تلاوت ها را می شنیدند.

اما دلیل پرداختن نگارنده به برپایی این خیمه حسینی در منزل یکی از چهره های شناخته شده و پیشکسوت قرآنی کشورمان این است که جامعه قرآنی کشور که مدتی افراد این جمع محدود به جوانان دهه 30 تا 50 شده بود، اما الان جوانان و نوجوانانی هستند از دهه های 50 تا 80 که دوست دارند که در میان این جمع باشند.

نکته مهم در مراسم خانواده موسوی بلده حضور همزمان نوجوانان و جوانان در کنار پیشکسوتانی است که بیشترین خاطرات آن ها مربوط به جلسات سنتی قرآن دهه 50 و 60 است. امسال حتی در این جمع جوانانی حضور داشتند که فعالیت گسترده ای در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند و حتی به این سمت می روند که جوانان قرآنی دیگر کشورها نیز آن ها را شناخته و به الگو تبدیل شوند.

حضور مدیران قرآنی آن هم از طیف های مختلف که متأسفانه مدتی است که خبرهایی از اختلافات آنان برای اداره امور قرآنی کشور به گوش می رسد و ظاهرا هیچ کدام حاضر نیستند تا به وحدتی برسند و شاید نتوان جلسه ای را مثال زد که در طول سال برپا شود و طیف های مختلف را بر سر یک سفره بنشاند در این مراسم بسیار حائز اهمیت است. اما این مجلس عزای حسین(ع) که همگی آماده شنیدن تلاوت قرآن هستند محلی شده است تا قرآنیان دیدارهای خود را تجدید کنند. این جمع می تواند نویدبخش حرکتی دیگر باشد که شاید سنت حسنه دیگری را ایجاد کند. (گزارش تصویری این مراسم در سال 97 را اینجا و 98 اینجا ببینید.)

شاید جامعه قرآنیان در سراسر کشور به ویژه ساکنان در تهران که برخی از آن ها به عنوان مدیران قرآنی نیز شناخته می شوند علاوه بر شوراها، کمیسیون ها و کمیته هایی که دارند و گاه گاهی با صدها ایده موافق و مخالف گرد هم جمع می شوند و بسیاری از مواقع بدون نتیجه به پیان می رسد به یک خانه نیاز داشته باشند، خانه ای برای قرآنیان که جدا از هر فکری، حتی شده در ماه یک بار چنین جمع صمیمی را شکل دهند و حتی صرفاً به تلاوت قرآن بپردازند. این جمع نباید محدود به طیف خاص و سنین خاصی شود باید فارغ از هر اندیشه حتی آن نوجوانی که به عنوان حافظ قرآن و یا قاری متخصص شناخته می شود در آن حضور یابد که می بینیم که در جلسه امسال منزل اخوان موسوی بلده، تلاوت ها به اجرای دو نوجوان قاری قرآن محدود شد تا همگان بدانند دیگر زمان بروز و ظهور این آینده سازان است و باید همه بزرگان در برابر این نوجوانان نشسته و به تشویقشان بپردازند.

البته آنچه که جمع زیادی را به منزل موسوی بلده می کشاند قطعا نیت خیر مرحوم ابوی برادران موسوی بلده و صفا و ذکر قرآنی است که سال ها در این خانه بوده است و جلسات هر هفته ساده و بی ریای قرآن کریم که در این منزل برپا شده است عاملی شده تا همگان بدون انتظار حضور یابند.

اما چنین جلسه ای می تواند به صورت دوره ای و یا در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی دیگر سال در نظر گرفته شود و به طور حتم بانیان خود را پیدا می کند؛ برپایی جلسه ای برای تلاوت قرآن و در میان آن ذکر مناقب اهل بیت توسط مداحان و بیان سخنانی کوتاه از مفاهیم قرآن.

واقعاً چنین جمعی صمیمی قابل شکل گیری است و حتی بودجه آن نیز می تواند از مبالغ اندکی باشد که خود شرکت کنندگان در هر جلسه برای جلسه بعد جمع می کنند وتا به هیچ وجه پای بودجه های دولتی به میان نیاید.

این جلسه هر ماه و یا هر فصل می تواند برپا شود، همانند جلسات هفتگی که در خانه مداحان شکل می گیرد و در آن مرامنامه های شفاهی و نکاتی آموزنده بیان می شود و هر یک از مداحان به ذکر مصیبت می پردازند.

سوگ نشینی قرآنیان در منزل استاد موسوی بلده حکایت دیگری را نیز می تواند به همراه داشته باشد و آن تأکید مجدد بر ارتباط قاریان با مداحان اهل بیت برای ارتقای مجالس عزاداری سالار شهیدان و حتی در دیگر مناسبت های مذهبی کشور است.

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
اما در این باره و پیش از نگارش این مطلب نیز حتی در سال های قبل چنین پیشنهادهایی از سوی پیشکسوتان قرآنی مطرح شده است و نگارنده صرفا به تأیید و تأکید مجدد بر آن می پردازد.

عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشورمان در مراسم بزرگداشت استاد محمدتقی مروت، پایه گذار تلاوت نوین در کشور که در شب عاشورای حسینی دار فانی را وداع گفت(1395) در محل خانه مداحان و در جمع پیرغلامان اهل بیت چنین گفت: «روز قیامت پیامبر(ص)، علیه یهود و مسیحیت گلایه نمی کند، اما از امت خویش گلایه می کند و می گوید: يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا، و پیامبر در حالی شکایت می کند که فرموده بود: خَیرُکُم مَن تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَه. مبادا خدای نکرده، عدم وحدت و اختلافات و منازعات و همچنین عدم همدلی، موجب نابودی این مجالس و کم رونقی مراکز قرآنی و خانه مداحان شود، شیطان قسم خورده که انسان ها را منحرف کند، مگر مخلصان را و مخلص بودن فقط در یک شرایط حاصل می شود، آن هم توجه جدی به حدیث ثقلین که فرمود: «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی؛ أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْض». ما باید به کجا شکایت کنیم که برخی جلسات و هیئات از اول تا آخر سال قرآن می خوانند، اما یک سلام به امام حسین(ع) نمی دهند، در برخی هيئات هم از ابتدا تا انتهای سال، ذکر مناقب اهل بیت (ع) می شود، اما یک آیه قرآن تلاوت نمی شود. این که فرمود «لَنْ یَفْتَرِقَا» لن، نفی ابد می کند؛ چرا نباید در خانه مداحان، کانون فعال آموزش قرآن وجود داشته باشد؟ هنوز اتحاد بین جامعه قرآنی و مادحین شکل نگرفته است، هنوز در تهران شکل عزاداری ها مانند زنجان و یزد و اردبیل نشده است، باید سازمان های قرآنی و خانه مداحان و خبرگزاری ایکنا اقدام کنند و کارگروهی را تشکیل دهند، بزرگان جامعه مداحان و جامعه قرآنی جلساتی داشته باشند و راه کار ارائه کنند».

سیدعباس میرداماد از دیگر قاریان قرآن کشورمان که خود در زمره مداحان عصمت و طهارت هست نیز در این باره می گوید: «اتفاقا در جلسات عاشورایی نیاز داریم که تلاوت قرآن بیش از هر زمان دیگری انجام شود. به این دلیل که اساسا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بر مبنا و اساس فرامین و دستورات قرآن کریم شهادت را انتخاب کرد و برگزید. پس به همین دلیل نمی توانیم اصلاً این دو موهبت الهی یعنی قرآن و اهل بیت(ع) را از هم جدا کنیم.

اینکه چطور بتوانیم موضوع تلاوت و پرداختن به امر قرآن در مراسم عزاداری امام حسین(ع) را تثبیت کنیم، باید جلسه ای بین جامعه قرآنی و مداحان اهل بیت(ع) به طور مشترک برگزار شود، یعنی یک همایش مشترک برپا شود و در آن به مواردی که می تواند به عنوان اساس ارتباط این دو مجموعه باشد مطرح شود. سال های قبل چند جلسه در ارتباط با این موضوع برگزار شد ولی تداوم پیدا نکرد. امروز زمان و موقعیت بسیار مناسبی وجود دارد تا این ارتباط برقرار شود. قاطبه دوستان مداحی که بنده سراغ دارم، خود جزء قاریان قرآن بودند و اگر این همایش برگزار شود، می توان با یک تعریف واحد و مشترک، ترکیبی بین جامعه قرآنی و جامعه مداحان کشور ایجاد کرد».

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
نمونه دیگری از همنشینی قرآنیان و مداحان اهل بیت آبان ماه 96 به مناسبت سی و پنجمین سالروز شهادت مداح اهل بیت و شهید قرآنی، محمود طالبی پور با حضور اساتید و قاریان بین المللی و مداحان و پیر غلامان اهل بیت(ع) برپا شد، گرد هم آمدن این جمع از مداحان معروف و اساتید بنام قرآنی که برای کمتر فردی و در طول سال رخ می دهد، نشان از عظمت و علاقه این جمع به این شهید والامقام دارد.

یکشنبه// ثمرات یک نیت خیر و فرصت بهره برداری از آن
این مجلس نیز نشان داد که چقدر این همنشینی تالیان و قاریان قرآن کریم با مداحان اهل بیت عصمت و طهارت زیباست آن هم در وصف شهیدی که خود شاگرد استاد ابراهیم پورفرزیب(مولایی) بود و علاقه زیادی نیز به مداحی داشت. افرادی که در این دورهمی دوستانه شرکت کرده بودند نیز هنوز از آن روز و آن مجلس ساده اما باشکوه در متن و محتوا می گویند.

چند پیشنهاد:
قطعا آغاز هر کاری سختی های خود را دارد، اما اگر نیت خالص باشد و حتی در این دورهمی ها نیت، کمک مالی و معنوی به دیگر قرآنیان کشور باشد، این حرکت زییا و ارزشمند خواهد بود و همگان بدون دعوت حضور خواهند یافت و الگویی برای جوانان می شود. پس نیاز است تعدادی از فعالان برای بلند کردن این پرچم، اعلام آمادگی کرده و اهتمام ورزند.

زمان و مکان این قرار ها از اهمین زیادی برخوردار است و نیاز به تأمل بیشتری است.

قطعا هر حرکتی که آغاز شود در مسیر با فراز و فرودهایی روبرو است و نقاط ضعف آن مشخص می شود که این وظیفه ریش سفیدان است که برای حل هرگونه مشکل و نقطه ضعفی آمادگی لازم را داشته باشند.

فرصت با هم بودن را از دست ندهیم که وقت در حال گذر است.
ایکنا همچنان این مطلب را در گزارش های بعدی دنبال خواهد کرد.

صادقین؛ دبیر گروه فعالیت های قرآنی

انتهای پیام

منبع خبر : ایکنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
موقوفه   مداحان اهل بیت   تلاوت   قاری   قاریان قرآن   امام رضا علیه السلام   مسجد جامع   تاسوعا   قرآن و عترت   استغفار   حق الزحمه   قرآن کریم   بلده   کوفیان   کشورهای اسلامی   همنشینی   ترحیم   قاریان   حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام   بنایی   منفعت   مسابقه اینترنتی   نماز صبح   قیام عاشورا   تکایا   سالار شهیدان   مردم عزادار   امام حسین علیه السلام   کرسی های تلاوت   سیدمحمد موسوی   فعالیت های قرآنی   وقف   حسینیه   شهرستان ری   تلاوت قرآن   عزاداری  
اخبار مرتبط
دل هایی که از میدان امام حسین(ع) روانه کربلا شدند/ تحقق «الحسین(ع) یجمعنا» در پایتخت
شبستان
تلاوت «کریم منصوری» در محفل قرآنی شهدای حادثه عاشورا + عکس
ایکنا
اخبار معارفی رسانه ها/ آغاز مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده های آجا
ایکنا
عزاداری گروه فولاد مبارکه در سوگ امام حسین
رویداد 24
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
خبرگزاری حوزه
آمریکا با اخراج جان بولتون به ایران چراغ سبز نشان داد
ایرنا
همراه با سوگواران حسینی؛ از «خون خدا» تا احیای قرآنی شب عاشورا
ایکنا
سوگ نشینی قرآنی در عزای حسینی
ایکنا
حق مطلب قرآن در مجالس عزاداری ادا نمی شود/ قاریان به جزء 30 بپردازند
ایکنا
برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
مهر نیوز
 مداحی نونهالان و نوجوانان کانون امام علی(ع ) در مراسم عزاداری 
شبستان
محفل انس با قرآن در کانون کوثر قزوین برگزار شد + عکس
ایکنا
هلال احمر گنبدکاووس به عزاداران حسینی خدمات ارائه کرد
ایرنا
شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
مهر نیوز
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
ثبت عاشورای حسینی یزد توسط 400 گردشگر خارجی
ایرنا
کرسی تلاوت و احیا قرآنی شب عاشورا برگزار شد
ایکنا
فارس غرق در عزا و ماتم سید و سالار شهیدان
صدا و سیما
قصرشیرین در سالروز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) عاشورایی شد
ایرنا
نماز ظهر عاشورا در دماوند اقامه شد
ایرنا
نماز ظهر عاشورا در حرم عبدالعظیم(ع) اقامه شد
ایرنا
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
ایرنا
آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
ایرنا
مردم هرمزگان در عزای دشت کربلا سیل اشک به راه انداختند
ایرنا
تکیه تجریش؛ همچنان عزاداری بدون طبل با خیرات قهوه
ایرنا
احیای قرآنی شب عاشورا در حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد
ایرنا
مراسم شام غریبان با حضور سوگواران حسینی در قزوین برگزار شد
مهر نیوز
«علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
598
شور حسینی در شهرهای مختلف خراسان جنوبی
صدا و سیما
قبله تهران میزبان عزاداران حسینی
عقیق
برنامه های حرم رضوی در تاسوعا و عاشورا
عقیق
اهداف قیام حسینی از آیه آیه قرآن است/ هیئات به تلاوت قرآن نیز اهتمام ورزند
ایکنا
احیای قرآنی شب عاشورا در 20 مسجد قم برگزار می شود
ایرنا
تاسوعای حسینی استان ایلام غرق در عزا و ماتم است
تسنیم
نوای «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد» در سرزمین آفتاب طنین انداز شد
تسنیم
اقامه قرآنی عزای شب عاشورا در سراسر کشور به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد
شبستان
ارادت ویژه به حضرت عباس علیه السلام در هیات پاکستانی ها
مهر نیوز
اعمال سفارش شده در شب و روز عاشورای امام حسین (ع)
فارس
استان خراسان جنوبی تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است
تسنیم
اخبار مرتبط
bltشبستان : دل هایی که از میدان امام حسین(ع) روانه کربلا شدند/ تحقق «الحسین(ع) یجمعنا» در پایتخت
bltایکنا : تلاوت «کریم منصوری» در محفل قرآنی شهدای حادثه عاشورا + عکس
bltایکنا : اخبار معارفی رسانه ها/ آغاز مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده های آجا
bltرویداد 24 : عزاداری گروه فولاد مبارکه در سوگ امام حسین
bltخبرگزاری حوزه : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltایرنا : آمریکا با اخراج جان بولتون به ایران چراغ سبز نشان داد
bltایکنا : همراه با سوگواران حسینی؛ از «خون خدا» تا احیای قرآنی شب عاشورا
bltایکنا : سوگ نشینی قرآنی در عزای حسینی
bltایکنا : حق مطلب قرآن در مجالس عزاداری ادا نمی شود/ قاریان به جزء 30 بپردازند
bltمهر نیوز : برگزاری تشییع نمادین یاران حسین(ع) توسط قبیله بنی اسد در قزوین
bltشبستان :  مداحی نونهالان و نوجوانان کانون امام علی(ع ) در مراسم عزاداری 
bltایکنا : محفل انس با قرآن در کانون کوثر قزوین برگزار شد + عکس
bltایرنا : هلال احمر گنبدکاووس به عزاداران حسینی خدمات ارائه کرد
bltمهر نیوز : شهر «آبهای فراوان» در سوگ تشنگی سیدالشهدا به سوگ نشست
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltایرنا : ثبت عاشورای حسینی یزد توسط 400 گردشگر خارجی
bltایکنا : کرسی تلاوت و احیا قرآنی شب عاشورا برگزار شد
bltصدا و سیما : فارس غرق در عزا و ماتم سید و سالار شهیدان
bltایرنا : قصرشیرین در سالروز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) عاشورایی شد
bltایرنا : نماز ظهر عاشورا در دماوند اقامه شد
bltایرنا : نماز ظهر عاشورا در حرم عبدالعظیم(ع) اقامه شد
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : سراسر ایران خیمه گاه عزای حسینی (ع)
bltایرنا : آیین تعزیه خوانی عاشورا در گناباد برگزار شد
bltایرنا : مردم هرمزگان در عزای دشت کربلا سیل اشک به راه انداختند
bltایرنا : تکیه تجریش؛ همچنان عزاداری بدون طبل با خیرات قهوه
bltایرنا : احیای قرآنی شب عاشورا در حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد
bltمهر نیوز : مراسم شام غریبان با حضور سوگواران حسینی در قزوین برگزار شد
blt598 : «علمدار کربلا» محور عزای اقوام مختلف در یوم العباس
bltصدا و سیما : شور حسینی در شهرهای مختلف خراسان جنوبی
bltعقیق : قبله تهران میزبان عزاداران حسینی
bltعقیق : برنامه های حرم رضوی در تاسوعا و عاشورا
bltایکنا : اهداف قیام حسینی از آیه آیه قرآن است/ هیئات به تلاوت قرآن نیز اهتمام ورزند
bltایرنا : احیای قرآنی شب عاشورا در 20 مسجد قم برگزار می شود
bltتسنیم : تاسوعای حسینی استان ایلام غرق در عزا و ماتم است
bltتسنیم : نوای «ای اهل حرم میر و علمدار نیامد» در سرزمین آفتاب طنین انداز شد
bltشبستان : اقامه قرآنی عزای شب عاشورا در سراسر کشور به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد
bltمهر نیوز : ارادت ویژه به حضرت عباس علیه السلام در هیات پاکستانی ها
bltفارس : اعمال سفارش شده در شب و روز عاشورای امام حسین (ع)
bltتسنیم : استان خراسان جنوبی تاسوعای حسینی غرق در عزا و ماتم است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.