مخبر - 1398/06/24 - دلایل سفت شدن سینه در شیردهی

دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
خبرگزاری آریا - سفت شدن سینه یکی از مشکلات شایع در بین بانوان شیرده می باشدسفت شدن سینه در شیردهی یکی از اتفاقات رایج برای زنان در دوران شیردهی می باشد.
دلایل سفت شدن سینه در شیردهی

دلایل سفت شدن سینه در شیردهی خبرگزاری آریا -
سفت شدن سینه در شیردهی, دلایل سفت شدن سینه در شیردهی, دلیل سفت شدن سینه مادر در دوران شیردهی
سفت شدن سینه یکی از مشکلات شایع در بین بانوان شیرده می باشد
سفت شدن سینه در شیردهی یکی از اتفاقات رایج برای زنان در دوران شیردهی می باشد. سفت شدن سینه در شیردهی علتهای گوناگونی داشته که یکی از آن ها انسداد مجاری شیر مادران است.
سفت شدن سینه یکی از مشکلات شایع در بین بانوان شیرده طی ایام شیر دهی است، که معمولا چند هفته بعد از زایمان به وجود می آید. سفت شدن سینه ها دارای دلایل فراوانی می باشد ؛ که از جمله آن می توان به انسداد مجاری و کانال های شیر و همچنین عفونت سینه های بانوان اشاره کرد. ما در این مقاله می خواهیم آگاهی کامل درباره این مشکل رایج، طریقه درست مواجه با آن و دلایل سفت شدن سینه ها به شما عزیزان بدهیم؛ با ما همراه باشید.
منظور از سفت شدن سینه چیست؟
سفت شدن سینه یکی از مشکلات احتمالی می باشد که ممکن است چند هفته بعد از زایمان برای بانوان شیرده به وجود بیاید. در این هنگام این احتمال وجود دارد که توده های کوچکی در سینه ها رویت شود، که ممکن است به دلیلی مسدود شدن مجاری و کانال های شیر توسط شیر باشد. این مشکل یکی از مشکلات رایج و شایع شیر دهی است؛ که غالبا با گذشت چند روز به طور خود به خودی برطرف می گردد.
سفت شدن سینه در شیردهی, دلایل سفت شدن سینه در دوران شیردهی, دلیل سفت شدن سینه مادر در شیردهی
انسداد مجاری شیر یکی از علل سفت شدن سینه در شیردهی می باشد
اما ممکن است بعد از گذشت یک هفته این توده کوچک نشود؛ که در آن صورت فرد می بایست به پزشک مراجعه کند و توسط آن معاینه شود. اگر با مورد مشکوکی مواجه شود و شما نیازمند آزمایشات لازم جهت بررسی تومور باشید نباید شیردهی را متوقف کنید. به این دلیل که آزمایشاتی از قبیل لامپکتومی، آزمایش خون، اولتراسوند، ماموگرام و بیوپسی سوزن می توانند بدون بروز مشکل انجام شوند. البته برای جراحی جهت برداشتن توده، یا بافت پستان و یا کیست می بایست بیوپسی انجام دهید که می تواند بر مقدار و میزان شیردهی تاثیر بگذارد. در صورت ادامه شیردهی پس از انجام هر نوع جراحی سینه باید منبع شیر مورد بررسی قرار بگیرد.
سفت شدن پستان ها در اثر توده سرطانی
بخش عمده ای از توده های موجود در سینه ها جدی نیستند، اما به ندرت پیش می آید که توده ای سرطانی باشد. اگر توده ای را در سینه خود احساس می کنید که از بین هم نمی رود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا در مواجهه با سرطان تشخیص به موقع و سریع می تواند خطرات را کاهش دهد و درمان را آسان تر سازد. اگر تشخیص پزشک برای شما سرطان سینه بود و شما برای درمان از شیمی درمانی و تابش درمانی استفاده می کنید، باید از شیردهی به نوزاد جلوگیری شود.
سفت شدن سینه در شیردهی, دلایل سفت شدن سینه در دوران شیردهی, دلیل سفت شدن سینه مادر در شیردهی
سفت شدن ممکن است چند هفته بعد از زایمان برای بانوان شیرده به وجود بیاید
دلایل سفت شدن سینه ها
همانطور که در ابتدا نیز گفته شد سفت شدن سینه در شیردهی دلایل مختلفی دارد، دلایلی که ممکن است همراه با درد و علائمی بروز کند و باعث ناراحتی مادران شیرده شود. که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سفت شدن سینه در شیردهی, دلایل سفت شدن سینه در دوران شیردهی,درمان سفت شدن سینه در شیردهی
وجود کیست در سینه می تواند سبب درد و سفت شدن سینه شود
- مستیت ( ورم سینه): یک نوع عفونت سینه می باشد که با درد و تب همراه است. گاهی اوقات از آنتی بیوتیک برای درمان استفاده می شود پس باید به پزشک مراجعه شود.
- کیست: یک سری توده بیضوی شکل است با توانایی حرکت و معمولا مشکلی ایجاد نمی کند با این حال باید برداشته شوند.
- سرطان سینه: خیلی کم پیش می آید که توده درون سینه در اثر سرطان سینه باشد. این احتمال وجود دارد که به شکل یک توده سخت ظاهر شود و دردی هم نداشته باشد حتی ممکن است احساس کنید به بافت های چسبیده باشد و حرکت نکند و یا به سختی حرکت کند.
- لیپوما: بافت چربی است که به آرامی رشد می کند. سرطانی نیست و باعث درد هم نمی شود.
- هماتوم: مجموعه ای از خون زیر پوست در اثر تروما یا جراحی می باشد. مناطقی که خون وجود دارد ممکن است تغییر رنگ داده و کبود به نظر آید. درد ایجاد می کند و قرمز و متورم است.
بیشتر بخوانید: روش معاینه شخصی سینه
- سینه فیبروکیستیک: یک توده سخت است که به صورت گره هایی در سینه احساس می شود و درد ایجاد می کند. با این حال سرطان نیستو تاثیری در شیردهی ندارد.
- انسداد مجاری شیر: در این صورت گره های کوچک و ملایمی به وجود می آید که غالبا چند روز بعد از بین می روند.
اگر با هر کدام از علائم و نشانه های بالا مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل برای درمان اقدام کنید.
اقدامات لازم پس از سفت شدن سینه
پس از اینکه متوجه سفت شدن سینه های خود شدید می بایست یک سری از مراقبت ها را از خود بکنید مراقبت هایی که باعث رفع این مشکل شود. موارد زیر از جمله اقداماتی است که می تواند باعث بهبود یا کاهش درد ناشی از این مشکل شود:
سفت شدن سینه در شیردهی, دلایل سفت شدن سینه در دوران شیردهی,درمان سفت شدن سینه در شیردهی
در هنگام سفت شدن سینه از پوشیدن البسه و لباس های زیر تنگ خودداری کنید
√ نوزاد را در حالت هایی قرار دهید که متوجه می شوید بهتر شیر را می مکد. به این صورت می توان از انسداد کانال ها و مجاری جلوگیری کرد.
√ سینه ها و نوک آنها را شستشو دهید و با پارچه خشک کنید تا شیر خشک نشود و مانع جریان نگردد.
√ پارچه را گرم و مرطوب کنید و بر روی قسمت های سفت قرار دهید.
√ با دوشیدن کامل شیر از انسداد مجاری جلوگیری کنید.
√ از پوشیدن البسه و لباس های زیر تنگ خودداری کنید زیرا با فشار وارد کردن بر قسمت های سفت شده می تواند باعث ایجاد عفونت های سینه شود.
√ اگر توده ای در حال رشد مشاهده شد به پزشک مراجعه کنید.
درمان درد و سفت شدن سینه در اثر انسداد مجاری
همانطور که گفته شد سفت شدن سینه می تواند دلیل فراوان و مختلفی داشته باشد، پس درمان هم می تواند انواع گوناگونی داشته باشد. مشخص است که نحوه درمان به دلیل سفت شدن پستان ها بر می گردد. اگر دلیل سفت شدن سینه انسداد مجاری باشد با ماساژ های درست و موثر می توانید مجاری را باز کنید باید دقت داشته باشید که درد در کدام محل می باشد اگر نوک سینه دردی دارید باید بدانید که روش درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. وضعیت شیردهی خود را مکرر تغییر دهید، با این کار می توانید از خروج کامل شیر از سینه ها مطمئن شوید. به پزشک مراجعه کنید تا معاینه فیزیکی شوید.
سفت شدن سینه در شیردهی, درمان سفت شدن سینه در شیردهی,سفت شدن سینه
در صورت سفت شدن سینه از کمپرس های گرم قبل از شیردهی استفاده کنید
- راهکار های برطرف کردن انسداد مجاری شیر
روش های زیادی برای برطرف کردن این مشکل رایج موجود است، که شما باید علاوه بر معاینه پزشک به آنها توجه کنید؛ موارد زیر بخشی از آنهاست:
- از همان سینه به فرزندتان شیر بدهید که درد می کند، مکش نوزاد از قدرت زیادی برخوردار است که می تواند شیری را که باعث انسداد شده است را بیرون بیاورد و بخورد. این کار را تنها در صورتی انجام دهید که دردتان قابل تحمل است. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.
- با خیال آسوده استراحت کنید. استراحت مفید موثر ترین راهکار برای برطرف کردن این مشکل است.
- آب بنوشید تا مایعات مورد نیاز بدنتان به خوبی تامین شود.
- با تایید پزشک از دارو استفاده کنید.
- از کمپرس های گرم قبل از شیردهی و از کمپرس های سرد بعد از آن استفاده کنید.
سفت شدن سینه در شیردهی, درمان سفت شدن سینه در شیردهی,سفت شدن سینه
یکی از دلایلی که باعث سفتی سینه در هنگام شیردهی می شود پری سینه است
درمان عفونت سینه در بانوان شیرده
عفونت سینه یکی از دلایلی سفت شدن سینه های می باشد، که با درد شدید در ناحیه پستان ها نمایان می شود.در صورت بروز همچنین مشکلی باید سریع به پزشک مراجعه کنید زیرا تشخیص به موقع آن می تواند به روند بهبودی سرعت بخشد و مشکل ساز نشود. عفونت پستان ها دارای علائمی می باشد که از جمله آنها می توان به لرزش بدن، تب، درد عضلانی و بی حالی شدید اشاره کرد. در صورتی که شما عفونت سینه داشته باشید باید به شیردهی ادامه دهید مگر آنکه به عفونت شدیدی دچار شده باشید در این صورت به شما پیشنهاد می شود که شیر خود را بدوشید و تا چند روز بهبودی آن را دور بریزید و از شیردهی خودداری کنید . شما برای رهایی از سفت شدن سینه ها در اثر عفونت باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید. در صورت عفونت شدید باید از آنتی بیوتیک های قوی استفاده بفرمایید تا بهبود یابید.
سفت شدن سینه ها به علت پر شدن آنها
یکی از دلایلی که باعث سفتی سینه در هنگام شیردهی می شود پری سینه است. فراوانی شیر باعث می شود تا سینه سفت، گرم و تپش دار شود و حتی نوک سینه تخت شود. این فراوانی می تواند به دلیل اختلال در ترشح هورمون ها باشد در این صورت بیش از حد نیاز شیر تولید و ترشح می شود . برای درمان این مشکل می بایست شیر را با شیردوش تخلیه کرد، به صورتی که غدد شیری را به تولید، تحریک نکند. همچنین منتظر درخواست بچه برای شیر نباشید و در مواقع مقرر به کودک شیر دهید، تا مقدار اضافی از سینه هایتان خارج شود.
گردآوری: بخش کودکان بیتوته
 منبع خبر : آریا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عفونت   آنتی بیوتیک   تومور   پستان   جراح   مسدود شدن   معاینه   مادران شیرده   چربی   شیردهی   شایع   شیمی درمانی   کیست   پزشک   مقاله   آزمایش خون   آزمایشات   سرطان   بانوان   سرطان سینه   مادران   شیردهی به نوزاد  
اخبار مرتبط
لاپاراسکوپی کیست تخمدان، ملاحظات قبل و بعد از عمل
نی نی بان
درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
نی نی بان
آیا سقط جنین بدون خونریزی ممکن است؟
نی نی بان
چگونه به جنگ سرطان سینه برویم؟
برنا نیوز
بعد از رابطه زناشویی، علت گرفتگی عضلات چیست؟
نی نی بان
استقبال 400 پزشک و متخصص از همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه
صدا و سیما
تشخیص زود هنگام مهمترین راه در کنترل سرطان سینه
صدا و سیما
درمان سرطان پستانها، بجنگ تا بجنگیم
نی نی بان
چگونه به جنگ سرطان پستان برویم
سلامت نیوز
مشکلات تخمدان زنان، علل تولید آندروژن زیاد
نی نی بان
مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
نی نی بان
نحوه انجام ماموگرافی، فول دیجیتال چیست؟
نی نی بان
ماموگرافی از چه سنی باید انجام شود و برای چه کسانی ضروریست؟
سیمرغ
پیشگیری از سرطان سینه با حساس سازی بانوان
ایرنا
علائم و راه های تشخیص و درمان سرطان سینه
نامه نیوز
تست ضروری برای زنان بالای 30 سال
فرتاک نیوز
ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود؟
شفا آنلاین
ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود
خبر خودرو
علائم و راه های تشخیص و درمان "سرطان سینه"
فرارو
نقش پررنگ تر معاینه از ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه
صدا و سیما
ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
خبرگزاری دانشجو
زنان از 30 سالگی به بعد ماهی یکبار «سینه» خود را معاینه کنند
فارس
بیماری ژنیکوماستی مردان، چیستو و چه درمانی دارد؟
نی نی بان
اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطان سینه
همشهری آنلاین
علائم سرطان پستانها، خودآزمایی را جدی بگیرید
نی نی بان
عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه
خبرگزاری ایلنا
مصرف دارو در شیردهی، انواع موارد مجاز و غیر مجاز
نی نی بان
حدود 10 درصد از سرطان های سینه ارثی هستند
صدا و سیما
اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطانی زنانه/ حدود 10 درصد از سرطان های سینه ارثی هستند
خبرگزاری دانشجو
اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطانی زنانه
مهر نیوز
دکتر ربابه محمدبیگی، متخصص زنان و زایمان تهران
نی نی بان
شیر دادن به نوزاد، فواید آن برای مادران
نی نی بان
7 علائمی که خبر از بیماری های جدی می دهد
پارسینه
اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید
سلامت نیوز
بانوانی که دچار اختلال خواب هیتند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند
تیتر یک
آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
سیمرغ
کیست هایی که غذاخوردن را دردناک می کند
بهداشت نیوز
خارش زیربغل نشانه سرطان باشد؟
ناطقان نیوز
علائم سرطان پستانها، بیشتر آن را بشناسید
نی نی بان
عفونت دستگاه تناسلی زنانه را جدی بگیرید
پزشکان بدون مرز
اخبار مرتبط
bltنی نی بان : لاپاراسکوپی کیست تخمدان، ملاحظات قبل و بعد از عمل
bltنی نی بان : درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
bltنی نی بان : آیا سقط جنین بدون خونریزی ممکن است؟
bltبرنا نیوز : چگونه به جنگ سرطان سینه برویم؟
bltنی نی بان : بعد از رابطه زناشویی، علت گرفتگی عضلات چیست؟
bltصدا و سیما : استقبال 400 پزشک و متخصص از همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه
bltصدا و سیما : تشخیص زود هنگام مهمترین راه در کنترل سرطان سینه
bltنی نی بان : درمان سرطان پستانها، بجنگ تا بجنگیم
bltسلامت نیوز : چگونه به جنگ سرطان پستان برویم
bltنی نی بان : مشکلات تخمدان زنان، علل تولید آندروژن زیاد
bltنی نی بان : مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
bltنی نی بان : نحوه انجام ماموگرافی، فول دیجیتال چیست؟
bltسیمرغ : ماموگرافی از چه سنی باید انجام شود و برای چه کسانی ضروریست؟
bltایرنا : پیشگیری از سرطان سینه با حساس سازی بانوان
bltنامه نیوز : علائم و راه های تشخیص و درمان سرطان سینه
bltفرتاک نیوز : تست ضروری برای زنان بالای 30 سال
bltشفا آنلاین : ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود؟
bltخبر خودرو : ماموگرافی هر چند سال یکبار باید انجام شود
bltفرارو : علائم و راه های تشخیص و درمان "سرطان سینه"
bltصدا و سیما : نقش پررنگ تر معاینه از ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه
bltخبرگزاری دانشجو : ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟
bltفارس : زنان از 30 سالگی به بعد ماهی یکبار «سینه» خود را معاینه کنند
bltنی نی بان : بیماری ژنیکوماستی مردان، چیستو و چه درمانی دارد؟
bltهمشهری آنلاین : اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطان سینه
bltنی نی بان : علائم سرطان پستانها، خودآزمایی را جدی بگیرید
bltخبرگزاری ایلنا : عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه
bltنی نی بان : مصرف دارو در شیردهی، انواع موارد مجاز و غیر مجاز
bltصدا و سیما : حدود 10 درصد از سرطان های سینه ارثی هستند
bltخبرگزاری دانشجو : اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطانی زنانه/ حدود 10 درصد از سرطان های سینه ارثی هستند
bltمهر نیوز : اهمیت خودآزمایی بالینی در تشخیص سرطانی زنانه
bltنی نی بان : دکتر ربابه محمدبیگی، متخصص زنان و زایمان تهران
bltنی نی بان : شیر دادن به نوزاد، فواید آن برای مادران
bltپارسینه : 7 علائمی که خبر از بیماری های جدی می دهد
bltسلامت نیوز : اگر دچار اختلال خواب هستید، گوش به زنگ باشید
bltتیتر یک : بانوانی که دچار اختلال خواب هیتند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند
bltسیمرغ : آیا خارش زیر قبل نشانه ای از سرطان است؟
bltبهداشت نیوز : کیست هایی که غذاخوردن را دردناک می کند
bltناطقان نیوز : خارش زیربغل نشانه سرطان باشد؟
bltنی نی بان : علائم سرطان پستانها، بیشتر آن را بشناسید
bltپزشکان بدون مرز : عفونت دستگاه تناسلی زنانه را جدی بگیرید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.