مخبر - 1398/06/24 - ده فناوری که بیشترین شانس را برای نجات کره زمین دارند

ده فناوری که بیشترین شانس را برای نجات کره زمین دارند
سیاره زمین تا پیش از پیدایش انسان میلیون ها سال به حیات طبیعی خود سرگرم بود اما به لطف حضور بشر در دهه های گذشته با چالش هایی نظیر تغییرات اقلیمی، اسیدی شدن اقیانوس ها، جنگل زدایی و افزایش سطح کربن دست به گریبان شده است.
ده فناوری که بیشترین شانس را برای نجات کره زمین دارند

به گزارش آی تابناک : بخشی از این معضلات میراث تکنولوژی های غیر بهینه ای است که استفاده از آنها هنوز متوقف نشده، با این حال در سالیان اخیر فناوری های سازگار با محیط زیست قدرتمندی هم توسعه یافته که در ادامه به 10 مورد برتر از آنها اشاره کرده ایم.10. شیشه خورشیدی

شیشه سولار یا خورشیدی یک فناوری نوظهور است که در حوزه های طراحی و توسعه پایدار سر و صدای زیادی به پا کرده. همانطور که از نام این پنل ها پیدا است، علی رغم برخورداری از ظاهر شیشه ای قادر به جذب انرژی خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته هستند.

سازگار با محیط زیست

پنل های سولار معمولی بازدهی 25 درصدی دارند اما این شیشه ها بخشی از این بازدهی را فدای شفاف بودن می کنند. برای مثال شیشه های سولار دانشگاه میشیگان 50 درصد از نور را از خود عبور داده و بازدهی 15 درصدی دارند. بر اساس پژوهش ها از طریق 5 تا 7 میلیون متر مربع از این شیشه ها می توان 40 درصد از انرژی الکتریسیته کل آمریکا را تامین کرد.

9. گرافن

ویژگی های گرافن به حدی فوق العاده است که می توان آنرا ماده ای جادویی نامید. گرافن به لطف تشکیل شدن از لایه منفرد اتم ها، نازک ترین و مقاوم ترین ماده جهان و رسانای قابل توجه الکتریسیته و گرماست. در واقع این ماده صدها بار از آهن مقاوم تر، از کاغذ باریکتر و از مس رساناتر است.

گرافن به واسطه بازدهی فوق العاده نسبت به ابزارهای کنونی، نگاه محققان را به خود خیره کرده و به باور بسیاری پس از برنز، آهن، فولاد و سیلیکون عصر جدیدی را در دنیای علم رقم خواهد زد. از کاربردهای احتمالی گرافن می توان به فیلتر آب، انتقال انرژی در فواصل طولانی و سامانه های فتوولتاییک برای تولید برق از انرژی خورشیدی با حداقل اتلاف اشاره کرد.

8. پلاستیک های گیاهی

پلاستیک معمولی به خاطر فرایند تجزیه بسیار طولانی خطرات بی شماری را برای محیط زیست و حتی جانوران به دنبال دارد. همین عامل باعث شده محققان به توسعه پلاستیک های مبتنی بر گیاه روی بیاورند که به آسانی در طبیعت تجزیه خواهند شد.

در حال حاضر تحقیقات چند خودروساز نشان داده که پوست گوجه فرنگی به دلیل سازگاری با محیط زیست می تواند جایگزینی مناسب برای کربن به کار رفته در تایرها، شلنگ ها و بوشینگ های سیستم تعلیق باشد. کمپانی فورد هم در حال انجام آزمایش هایی برای استفاده از بامبو و محصولات جانبی گیاه آگاو به جای پلاستیک های فعلی است.

سازگار با محیط زیست

یک کمپانی اندونزیایی به نام Avani Eco از پنج سال قبل سرگرم تولید پلاستیک های زیستی است. گروهی از محققان آمریکایی نیز با استفاده از میکروارگانیسم هایی که از جلبک دریایی تغذیه می کنند، پلاستیک های زیست تخریب پذیر تولید کرده اند.

7. گوشت مصنوعی

شاید این حرف شعاری به نظر برسد اما مصرف بالای گوشت فشار بسیاری زیادی را به کره زمین وارد می کند. تولید هر 100 گرم گوشت مستلزم چرای دام ها در محیطی به مساحت 164 متر مربع است و همین عامل یکی از دلایل اصلی نابودی مراتع و جنگل ها در آفریقای مرکزی و جنوبی به شمار می رود.

برآوردها نشان داده پرورش دام های اهلی باعث 14.5 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای است. مصرف مقادیر فراوان آب شیرین و آلودگی ناشی از کشتارگاه ها را هم باید به این مورد اضافه کرد.

خبر خوب این است که استارتاپ ها با دو روش استفاده از ترکیبات گیاهی یا کشت بافت حیوانی از طریق سلول های بنیادی به موفقیت بالایی در تولید گوشت مصنوعی بی نیاز از حیوانات دست پیدا کرده اند.

سازگار با محیط زیست

کمپانی «Impossible Foods» نوعی گوشت قرمز مصنوعی بر پایه ترکیبات گیاهی تولید می کند که تجربه طعم مطبوع را بدون خون و خونریزی میسر می سازد.

یکی دیگر از شرکت های معروف Mosa Meat است که علاوه بر بافت های عضله ای از بافت های چربی نیز استفاده می کند تا این نوع گوشت ها را لذیذتر و آبدارتر از قبل کند. Memphis Meats هم در زمینه گوشت مرغ مصنوعی فعالیت دارد.

6. باتری ها

انرژی یکی از فاکتورهایی محدود کننده فناوری های سبز است. برای مثال جریان باد و نور خورشید قادر به تامین انرژی فراوانی است اما متوقف شدن جریان باد در برخی ساعات یا آفتابی شدن هوا باعث شده بسیاری از کمپانی ها تمایلی به استفاده از انرژی های تجدید پذیر نداشته باشند.

بسیاری از این محدودیت ها ناشی از فقدان باتری های قدرتمند برای ذخیره انرژی است. گران بودن فناوری کنونی تولید باتری، طولانی بودن زمان شارژ و ظرفیت نه چندان زیاد آنها محدودیت هایی است که باید از پیش رو برداشته شوند و تلاش هایی در این راستا صورت گرفته است.

کمپانی Form Energy در حال توسعه باتری های جریان سولفور گوگرد است که به ازای هر کیلو وات ساعت بین 200 تا 20 برابر ارزانتر از مدل های لیتیومی تمام می شوند. محققان چینی هم با اضافه کردن گرافن به کاتد باتری سولفور لیتیوم و اصلاح آن با کبالت دی سولفید کارایی این نوع باتری ها را بهبود بخشیده اند.

5. حسگرهای زیست محیطی

برای نجات زمین پیش از هر چیز باید شرایط آن را بسنجیم و یکی از بهترین ابزارها برای اینکار فناوری سنسورهای توزیع شده است که در صورت ادامه روند کنونی به زیرساختی برای تمامی فرایندهای پایدار زیست محیطی در آینده تبدیل خواهد شد.

از حسگرهای زیست محیطی می توان در سنجش کیفیت هوا و آب، شناسایی آلودگی ها، ردیابی اسیدی شدن منابع آبی، اندازه گیری دما، جابجایی، فشار و دیگر معیارهای حیاتی استفاده کرد. یکی از جدیدترین دستاوردها در این زمینه غبار هوشمند است که از ابزارهایی با ابعاد میلیمتری تشکیل شده. این دستگاه ها به انواع سنسور، دوربین و لوازم ارتباطی مجهز بوده و داده های جمع آوری شده را پس از پردازش اولیه برای ذخیره سازی و تحلیل دقیق تر به مرکز ارسال می کنند.

4. شبکه هوشمند برق

فرایند کاری شبکه های تامین برق میراثی ناکارآمد از قرون 19 و 20 است. این شبکه ها معمولا به صورت متمرکز ایجاد شده و برق را به کانال های زیر مجموعه توزیع می کنند که در نهایت به خانه ها، منازل و غیره می رسد.

شبکه ها برق فعلی مشکلات بسیاری به همراه دارند، برای مثال در ایران بیش از 90 درصد برق تولیدی توسط نیروگاه های سوخت فسیلی تامین می شود. این شبکه ها علاوه بر اتکای به سوخت های فسیلی نسبت به نوسانات در مصرف هم حساسیت بالایی دارند که برای غلبه بر آن معمولا بیش از حد نیاز برق تولید می شود.

سازگار با محیط زیست

راه حل غلبه بر این مشکلات توسعه شبکه های هوشمند است که همین حالا در آمریکا و کشورهای دیگر به صورت آزمایشی پیاده سازی شده اند. شبکه های هوشمند امکان تامین انرژی به صورت محلی و حتی در مقیاس خانه را فراهم می کنند. در این شبکه ها با تکیه بر حسگرهای زیست محیطی تنها به اندازه نیاز برق تولید می شود بلکه مقادیر اضافی احتمالی هم در باتری ها ذخیره شده یا به شبکه بالادستی ارسال خواهد شد.

بر اساس تحقیقات موسسه Electric Power شبکه های هوشمند برق تا سال 2030 میزان انتشار کربن دی اکسید را در مقایسه با ده سال قبل تا 58 درصد کاهش خواهند داد.

3. جذب کربن

وجود مقادیر انبوه کربن دی اکسید در جو باعث گرمایش زمین شده اما یک کلاس نوظهور از فناوری ها با عنوان «جذب و ذخیره کربن» (CCS) امیدواری هایی را برای بهبود این وضع به همراه آورده است.

CCS امکان جداسازی کربن دی اکسید از گازهای تولید شده در فرایندهای صنعتی به سه روش را میسر می سازد: جذب پیش از احتراق، جذب پس از احتراق و احتراق کامل سوخت. در این روش کربن از طریق لوله ها منتقل شده و به شکل جامد زیر زمین ذخیره می شود.

دو سال قبل نخستین نمونه از این فناوری ها در سوییس آغاز به کار کرد و پس از آن استارتاپ هایی در آمریکا و کانادا هم همین مسیر را دنبال کردند.

2. همجوشی هسته ای

خورشید یک راکتور همجوشی طبیعی است که در آن اتم های هیدروژن پس از برخورد با سرعت بسیار بالا به هم جوش خورده و اتم هلیوم را به وجود می آورند. انسان هم از مدت ها قبل به دنبال شبیه سازی این فناوری بوده اما توفیق چندانی به دست نیاورده است.

همجوشی هسته ای از نظر زیست محیطی فوق العاده است چون در آن هیچ کربنی در جو منتشر نمی شود. برخلاف روش شکافت هسته ای که در نیروگاه های متداول مورد استفاده قرار می گیرد، همجوشی هسته ای زباله کمتری تولید کرده و در عین حال سه تا چهار برابر انرژی بیشتری تولید می کند.

مشکل اینجاست که برای تولید انرژی مثبت از همجوشی دو ذره، واکنش باید در دمای میلیون ها درجه سانتیگراد رخ دهد، به عبارت دیگر محفظه مورد استفاده از هر جنسی هم که باشد ذوب خواهد شد.

راه غلبه بر این مشکل نگه داشتن واکنش در پلاسمای مایع است به گونه ای که حرارت جهنمی به محفظه نرسد. محققان بر این باورند که با استفاده از آهنرباهای فوق قدرتمند می توان به آن دست پیدا کرد. به گفته محققان MIT به لطف کلاس جدیدی از آهنرباها برق تولیدی از راکتورهای همجوشی هسته ای تا 15 سال دیگر وارد مدار خواهند شد.

همچنین کمپانی آمریکایی Agni روشی را ابداع کرده که در آن پرتوی یون ها با استفاده از میدان های الکتریکی و مغناطیسی روی منبع سوخت جامد متمرکز شده و دیگر نیازی به کنترل طولانی آنها نخواهد بود.

1. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همیشه با سناریوهای علمی تخیلی مثل رستاخیز ربات ها، نابودی هسته ای و به بردگی گرفتن نژاد بشر همراه بوده اما علی رغم این تردیدها AI یکی از راه های خلاص شدن از مخمصه ای است که خودمان باعث آن شده ایم.

برنامه AI for Earth مایکروسافت یکی از پروژه هایی است که با تکیه بر هوش مصنوعی به دنبال کمک به سیاره زمین است. در این برنامه بودجه ای مشخص در اختیار 200 تیم پژوهشی قرار گرفته تا کاربرد فناوری های AI را در زمینه های تنوع زیستی، اقلیم، آب و کشاورزی بررسی کنند.

در حال حاضر محققان از الگوریتم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل سطوح یخی و تغییرات آنها و تعیین بهترین مکان برای جنگل کاری به منظور بهینه سازی جذب کربن استفاده می کنند. گوگل همین حالا با تکیه بر هوش مصنوعی انرژی صرف شده برای خنک سازی دیتاسنترها را تا 30 درصد کاهش داده است.

هوش مصنوعی در آینده نزدیک مصرف آب و آفات شیمیایی در کشاورزی را به حداقل خواهد رساند. این الگوریتم ها با بهینه سازی مسیر حرکت ماشین های خودران آلودگی هوا را کاهش داده و در تحقیقات علمی برای تولید مواد سازگار با محیط زیست به محققان کمک می کنند.منبع : دیجیاتو

منبع خبر : آی تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اقیانوس   فناوری   گوشت قرمز   حیوان   انرژی   محیط زیست   فورد   آمریکا   گوجه فرنگی   سازگار با محیط زیست   استارت آپ   تغذیه   شلنگ   گازهای گلخانه ای   کربن   میکروارگانیسم   تکنولوژی   خونریزی   فیلتر   جلبک   کشت بافت   آفریقای مرکزی   توسعه پایدار   میشیگان   کره زمین   بامبو   تولید برق   کشتارگاه ها   الکتریسیته   چرای دام   بازدهی   آهن فولاد   سیلیکون   جانور   خودروسازی   آلودگی   پژوهش   محققان   انرژی خورشیدی   تغییرات اقلیمی   سلول بنیادی  
اخبار مرتبط
بهره وری 400 برابری راکتورهای زیستی مبتنی بر جلبک نسبت به درختان
زومیت
آلاینده پر خطر، ولی کوچک جثه به نام فیلتر سیگار
میزان
سکوت تلخ ایران
ایرنا
ناوگان تحویل محصولات آمازون برقی می شود
برق نیوز
ناوگان آمازون برقی می شود
ایسنا
کمبود آب مانعی برای ساخت نیروگاه های انرژی جدید در آسیا
ایرنا
بیورآکتوری که 400 برابر درختان دی اکسیدکربن جذب می کند
ایرنا
تحریم یا تحمیل؛ قانون فیلتر دوده لغو می شود؟
تین نیوز
«فیلتر دوده» داخلی سازی شود
سادس نیوز
هوآوی با راهکارهای نوآورانه خود موفق به دریافت جایزه در مراسم اتحادیه جهانی مخابرات شد
الف
هوآوی با توسعه سبز شبکه های 5G جایزه اتحادیه جهانی مخابرات ITU را دریافت کرد
افکار نیوز
ده فناوری که بیشترین شانس را برای نجات کره زمین دارند
اقتصاد نیوز
حیوانات نقش مهمی در تغییر میزان اکسیژن موجود در زمین دارند
ایرنا
چرا هواپیماهای هیبریدی آینده صنعت هوانوردی جهان خواهند بود؟
زومیت
ارائه روش نوین برای تولید سوخت هیدروژن با خلوص بالا
ایرنا
ماجرای الهام بخش افرادی که به خاطر محیط زیست جنگیدند
برترین ها
نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک از آب
مهر نیوز
افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی های تجدیدپذیر طی 10 سال
ایسنا
نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک ها از اکوسیستم آبی ساخته شد
خبرگزاری دانشجو
شماره نفس های زمین در گرو امواج اقیانوس
ایسکانیوز
نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک ها از اکوسیستم آبی
ایرنا
با خودرو هایی با پنل های خورشیدی آشنا شوید!
پارسینه
تامین انرژی جهان با استخراج سوخت پاک از نور خورشید
آی تابناک
انرژی جهان با استخراج سوخت پاک از نور خورشید تامین می شود
قلم نیوز
پلاستیک های رها شده در طبیعت با فناوری های جدید از بین می رود
خبرگزاری دانشجو
نانولوله های کربنی به جنگ پلاستیک های رها شده در طبیعت می روند
ایرنا
استخراج سوخت پاک از نور خوشید
ایرنا
پایدارترین مناطق جهان در سال 2019
تیتر یک
چرا هیچ کس جلوی توسعه شبکه 5G را نمی گیرد؟
ایسنا
کلانتری: عمده محصولات وارداتی تراریخته است
بهار نیوز
بخش عمده ای از واردات کشور محصولات تراریخته است
ایرنا
سگ با طبیعت چه می کند؟
خبرآنلاین
گلوله های نقره ای که انرژی سبز تولید می کنند
مشرق نیوز
مرگ سفید مرجان های دریا
ایسکانیوز
تنوع زیستی چه ارتباطی به ما دارد؟
روز پلاس
کمبود آب تا سال 2030 به 40 درصد در سطح جهانی می رسد
ایسنا
رفع بزرگترین چالش فناوری خورشیدی با "نانو لوله های کربنی"
تسنیم
خنده دار است با وجود گرمایش جهانی؛ از آینده حرف بزنیم
خبرگزاری کتاب ایران
تهدید زندگی خزر با دستگاه های قدیمی استخراج نفت
تیک نیوز
اراده سیاسی برای حفاظت محیط زیست خزر وجود ندارد
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltزومیت : بهره وری 400 برابری راکتورهای زیستی مبتنی بر جلبک نسبت به درختان
bltمیزان : آلاینده پر خطر، ولی کوچک جثه به نام فیلتر سیگار
bltایرنا : سکوت تلخ ایران
bltبرق نیوز : ناوگان تحویل محصولات آمازون برقی می شود
bltایسنا : ناوگان آمازون برقی می شود
bltایرنا : کمبود آب مانعی برای ساخت نیروگاه های انرژی جدید در آسیا
bltایرنا : بیورآکتوری که 400 برابر درختان دی اکسیدکربن جذب می کند
bltتین نیوز : تحریم یا تحمیل؛ قانون فیلتر دوده لغو می شود؟
bltسادس نیوز : «فیلتر دوده» داخلی سازی شود
bltالف : هوآوی با راهکارهای نوآورانه خود موفق به دریافت جایزه در مراسم اتحادیه جهانی مخابرات شد
bltافکار نیوز : هوآوی با توسعه سبز شبکه های 5G جایزه اتحادیه جهانی مخابرات ITU را دریافت کرد
bltاقتصاد نیوز : ده فناوری که بیشترین شانس را برای نجات کره زمین دارند
bltایرنا : حیوانات نقش مهمی در تغییر میزان اکسیژن موجود در زمین دارند
bltزومیت : چرا هواپیماهای هیبریدی آینده صنعت هوانوردی جهان خواهند بود؟
bltایرنا : ارائه روش نوین برای تولید سوخت هیدروژن با خلوص بالا
bltبرترین ها : ماجرای الهام بخش افرادی که به خاطر محیط زیست جنگیدند
bltمهر نیوز : نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک از آب
bltایسنا : افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی های تجدیدپذیر طی 10 سال
bltخبرگزاری دانشجو : نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک ها از اکوسیستم آبی ساخته شد
bltایسکانیوز : شماره نفس های زمین در گرو امواج اقیانوس
bltایرنا : نانوکاتالیست کربنی برای حذف پلاستیک ها از اکوسیستم آبی
bltپارسینه : با خودرو هایی با پنل های خورشیدی آشنا شوید!
bltآی تابناک : تامین انرژی جهان با استخراج سوخت پاک از نور خورشید
bltقلم نیوز : انرژی جهان با استخراج سوخت پاک از نور خورشید تامین می شود
bltخبرگزاری دانشجو : پلاستیک های رها شده در طبیعت با فناوری های جدید از بین می رود
bltایرنا : نانولوله های کربنی به جنگ پلاستیک های رها شده در طبیعت می روند
bltایرنا : استخراج سوخت پاک از نور خوشید
bltتیتر یک : پایدارترین مناطق جهان در سال 2019
bltایسنا : چرا هیچ کس جلوی توسعه شبکه 5G را نمی گیرد؟
bltبهار نیوز : کلانتری: عمده محصولات وارداتی تراریخته است
bltایرنا : بخش عمده ای از واردات کشور محصولات تراریخته است
bltخبرآنلاین : سگ با طبیعت چه می کند؟
bltمشرق نیوز : گلوله های نقره ای که انرژی سبز تولید می کنند
bltایسکانیوز : مرگ سفید مرجان های دریا
bltروز پلاس : تنوع زیستی چه ارتباطی به ما دارد؟
bltایسنا : کمبود آب تا سال 2030 به 40 درصد در سطح جهانی می رسد
bltتسنیم : رفع بزرگترین چالش فناوری خورشیدی با "نانو لوله های کربنی"
bltخبرگزاری کتاب ایران : خنده دار است با وجود گرمایش جهانی؛ از آینده حرف بزنیم
bltتیک نیوز : تهدید زندگی خزر با دستگاه های قدیمی استخراج نفت
bltسایت جماران : اراده سیاسی برای حفاظت محیط زیست خزر وجود ندارد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.