مخبر - 1398/06/23 - 15طرح ناکام مسکن در 6 سال

15طرح ناکام مسکن در 6 سال
 اصل 31 قانون اساسی ایران داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فرد و خانواده ایرانی دانسته و دولت را موظف به اجرای این اصل با رعایت اولویت برای نیازمندان به خصوص روستانشینان و کارگران کرده است.
15طرح ناکام مسکن در 6 سال

به گزارش سازه نیوز، از این رو دولت ها همواره تامین مسکن را برای اقشار مختلف جامعه جزء دغدغه های خود می دانند و تلاش می کنند با ارائه طرح های گوناگون در راستای عمل به وظایف قانونی خود گام بردارند. خردادماه سال 92 و در تب وتاب انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی خود وعده های فراوانی برای خانه دار شدن مردم داد.
«اصل تامین مسکن ارزان برای جامعه مخصوصا نسل جوان و رفع عیوب مسکن مهر از برنامه های دولت تدبیر و امید است.» این عبارت که در انتخابات خردادماه سال 92 از زبان روحانی بیان شد، نور امیدی را در دل جامعه بدون خانه ایران روشن کرد و نویدبخش حل مشکلات مسکن کشور شد؛ به ویژه نسل جوانی که تا پیش از انتخابات سال 92 امکان تامین مسکن مورد نیاز خود را نداشتند با وعده های روحانی، خانه دار شدن را رویایی دست یافتنی در سال های پیش رو قلمداد کردند.
اکنون 6 سال از آغاز دولت حسن روحانی و وعده های خوش او به متقاضیان مسکن می گذرد اما شواهد و قرائن موجود به خوبی گویای آن است که نه تنها وعده های دولتمردان دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش مسکن محقق نشده، بلکه اندک امیدی که برای خانه دار شدن در دل متقاضیان خرید مسکن وجود داشت، با شرایط فعلی به آرزوی محال تبدیل شده است.
5 سال؛ تیشه به ریشه مسکن
صحبت از وزیر مسکن، راه وشهرسازی دولت یازدهم که به اذعان کارشناسان بازار مسکن، بیشترین آسیب را به بخش مسکن در کشور زده است و بررسی کارنامه عملکرد او در این گزارش، تکرار مکررات است؛ چراکه آمار و ارقام مربوط به حوزه مسکن در طول مدت تصدی عباس آخوندی بر وزارت راه وشهرسازی نشان دهنده عملکرد اشتباه او در این بخش است؛ افزایش 83 درصدی قیمت ساخت یک مترمربع واحد مسکونی، افزایش 60 تا 70 درصدی قیمت تمام شده مسکن، عدم پیشروی عملیات تکمیل واحدهای مسکونی مسکن مهر، حاکم شدن رکود تورمی در بازار مسکن و افزایش سقف وام خرید مسکن بدون در نظر گرفتن تبعات تورمی آن که باعث بر هم خوردن توازن در بازار مسکن شد تنها نمونه ای از اتفاقاتی است که در دولت یازدهم و در زمان عباس آخوندی رخ داد. بدیهی است که استمرار اشتباهات آخوندی طی پنج سال (از ابتدای دولت یازدهم تا مهرماه 97) وضعیت بازار مسکن را از هر زمان دیگری بحرانی تر و اعتراض ها به عملکرد او را تشدید کرد. در نتیجه آخوندی از سمت خود استعفا داد و روحانی پس از قبول استعفای آخوندی، محمد اسلامی را ابتدا به سمت سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد و سپس وزیر راه وشهرسازی شد. اگرچه از عمر وزارت محمد اسلامی بر وزارتخانه راه وشهرسازی کمتر از یک سال می گذرد، اما در همین مدت کوتاه، اسلامی طرح های متعددی را برای رونق بازار مسکن ارائه داده است که به رغم تاکید او بر کارایی و کارآمدی این طرح ها، پیامدهای مثبت یا منفی اجرای طرح های مذکور، مشروط به اجرا و تاثیر آن بر وضعیت وخیم بازار مسکن است. در این گزارش به بررسی تمامی طرح های پیشنهادی، اجراشده و اجرانشده دولت های یازدهم و دوازدهم، شیوه اجرایی این طرح ها و وضعیت کنونی آن از ابتدا تا پایان سال 97 پرداخته ایم.
طرح های تزئینی مسکن
عباس آخوندی که نخستین وزیر مسکن، راه وشهرسازی در دولت روحانی بود، از همان ابتدا مسکن مهر را طرح بیهوده ای دانست که تنها منابع هنگفتی از سرمایه کشور را بلعیده است، لذا با وجود وعده تکمیل آن تا پایان دولت یازدهم، عملا برای تکمیل مسکن مهر اقدامی نکرد. با وجود این او در ابتدای تصدی بر وزارت مسکن، دو طرح مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را با هدف حمایت از اقشار کم درآمد ارائه داد. مسکن اجتماعی البته طرح اختصاصی آخوندی نبود بلکه برخی از کشورهای صنعتی طی دهه های گذشته نیز با استفاده از این طرح در مسیر تامین مسکن افراد کم درآمد و متوسط جامعه گام برداشته بودند. طبق تعریف سیاستگذاران این نوع مسکن، مسکن اجتماعی به واحدهای مسکونی ای گفته می شود که زیربنای مفید آن تا50 مترمربع باشد و به صورت انبوه ساخته می شوند و معمولا به صورت اجاره یا اجاره به شرط تملیک در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. بر این اساس، قرار بود طرح مسکن اجتماعی با روش کمک به ساخت مسکن استیجاری، پردخت کمک اجاره و وام قرض الحسنه اجرا شود. در کنار مسکن اجتماعی، طرح ساخت مسکن حمایتی نیز از سوی دولت یازدهم مطرح شد. سازوکار اجرای این طرح نیز بر پایه کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض تهیه شده بود. طبق هدف گذاری وزارت راه وشهرسازی، قرار بود از سال 96 تا پایان سال 1400 سالانه 100 هزار واحد مسکونی در قالب دو طرح مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی ساخته و در اختیار متقاضیان قرار داده شود. این در حالی است که طبق آمار موجود تاکنون، هیچ واحد مسکونی ای در قالب این دو طرح ساخته و تحویل جامعه هدف نشده است. درواقع با وجود هیاهوی رسانه ای دولت یازدهم که مدعی بود این طرح ها مشکل بخش قابل توجهی از تقاضای مسکن را حل می کند اما هیچ یک از طرح های مذکور نه تنها به اهداف از پیش تعیین شده دست نیافت، بلکه اجرای آن نیز متوقف شد.
سر بی کلاه مسکن مهر
دولت روحانی در مقابل هجمه خریداران مسکن مهر که موفق به دریافت مسکن خود نشده بودند، وعده داد پرونده مسکن مهر در دولت یازدهم و نهایتا در دولت دوازدهم بسته خواهد شد. از این رو در بودجه سال 93 رقمی معادل دوهزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت و تکمیل مسکن مهر پیش بینی شد. در سال 94 نیز دولت همین میزان تسهیلات را برای ساخت و تکمیل مسکن مهر در بودجه مرقوم کرد، اما این تسهیلات در بودجه سال های 95، 96 و 97 حدود 50 درصد کاهش یافت و به رقمی حدود هزارمیلیارد تومان رسید تا به این ترتیب بی میلی دولت به تکمیل واحدهای مسکونی مسکن مهر بیش از پیش ثابت شود. بلاتکلیفی خریداران مسکن مهر موجب شد دولت با ارائه طرحی، وام مسکن مهر را از 40 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش دهد. تسهیلات مسکن مهر در ابتدا 25 میلیون تومان برای کل کشور بود اما به تدریج و به دنبال افزایش قیمت تمام شده ساخت وساز، هیات دولت وام مسکن را در دو مرحله برای متقاضیان مسکن مهر در شهرهای جدید پردیس و پرند به 30 و سپس به 40 میلیون تومان افزایش داد. با وجود این، افزایش مبلغ وام نتوانست کسری مبلغ مورد نیاز برای تحویل مسکن مهر در برخی شهرستان ها را جبران کند؛ لذا بانک عامل مسکن سقف تسهیلات مسکن مهر برای حدود 200 هزار واحد مسکونی در حال ساخت را که پیشرفت فیزیکی حداقل 70 درصدی داشته ولی هنوز کار ساخت و تکمیل آنها به پایان نرسیده بود از 40 میلیون تومان به حداکثر 50 میلیون تومان افزایش داد. البته لازم به ذکر است تنها دو شهر پرند و پردیس مشمول دریافت این وام هستند. دولت قرار بود تا پایان سال 97 یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی در مسکن مهر را تکمیل و به خریداران تحویل دهد، اما طبق آمار وزارت راه وشهرسازی، تنها 82 هزار واحد مسکونی تکمیل شده است.
بافت فرسوده؛ فرسوده تر از گذشته
پس از آنکه دو طرح مسکن حمایتی و اجتماعی در اجرا با موفقیت همراه نبود، دولت طرح جدیدی را با عنوان «طرح بازآفرینی شهری» با هدف نوسازی بافت های فرسوده، بهسازی سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهری و احیای بافت های تاریخی ارائه داد. در این طرح قرار شد سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده، 200 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید و 100 هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته و عرضه شود. مسئولان وزارت راه وشهرسازی از همان ابتدا اعلام کردند طرح بازآفرینی شهری یک طرح عمرانی نیست بلکه یک طرح اجتماعی محور است و طرح چگونگی بازسازی مناطق فرسوده را باید مردم همان منطقه تهیه کنند و دولت در این زمینه دخالتی ندارد. از سوی دیگر اعلام شد وظیفه 19 دستگاه دولتی، شهرداری ها و بخش خصوصی برای اجرای طرح بازآفرینی شهری مشخص شده است. بر این اساس، مقرر شد گروه هایی تحت عنوان «تسهیلگر» برنامه بازسازی محله را براساس ساخت ساکنان آن تهیه کنند و در حالی که 10 درصد زمین های مورد نیاز این طرح متعلق به نهادهای عمومی و شهرداری هاست، شهرداری ها نیز در مسیر ارائه مجوزها تخفیفات لازم را به تسهیلگران ارائه دهند. برای این منظور دولت پرداخت وام 50 میلیون تومانی با سود 9 درصد و بدون سپرده گذاری را در دستورکار خود قرار دارد و اعلام کرد دستکم 12 سال برای اجرای طرح بازآفرینی شهری برای هر محله زمان لازم است. همچنین مبلغ300 میلیارد تومان به عنوان ودیعه مسکن برای سکونت ساکنان مناطق فرسوده در سکونتگاه های موقت و تا زمان بازسازی کامل خانه فرسوده در نظر گرفته شد. به این ترتیب قرار بود با اجرای طرح بازآفرینی شهری، 120 هزار شغل مستقیم و 180 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شود و طبق پیش بینی مسئولان وزارت مسکن، اقتصاد کشور در بخش مسکن به واسطه اجرای این طرح 30 درصد رشد خواهد داشت. با وجود اینکه گفته شد هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات برای انشعابات و خدمات شهری و دوهزار و 120 میلیارد تومان برای دادن تسهیلات در اختیار بانک ها قرار می گیرد، اما هیچ یک از وعده های وزارت مسکن برای اجرای طرح بازآفرینی شهری عملیاتی نشد و این طرح نیز همانند طرح های پیشین در نطفه خفه شد.
مستاجران؛ از اینجا مانده از آنجا رانده
با افزایش بیش از 92 درصدی قیمت مسکن در سال 97، مستاجرانی که تا پیش از آن تصمیم به خرید خانه داشتند، ناگهان با رشد سرسام آور قیمت ها مواجه و به ناچار علاوه بر انصراف از خرید خانه، مجبور به تمدید قراردادهای اجاره بها و سکونت در همان مکان شدند. برخی خانوارها نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها، نقاط پایین تر شهری را برای سکونت انتخاب کردند. درواقع آنچه در بازار مسکن رخ داد و افزایش قیمت مسکن را رقم زد، بر نرخ اجاره بها نیز تاثیر مستقیم گذاشت. مالکان نیز با افزایش نرخ اجاره بها مستاجران را تحت فشار قرار داده و به این ترتیب بازار اجاره بها ملتهب شد و اعتراض مستاجران به افزایش قیمت اجاره بها افزایش یافت. به دنبال این اتفاق ها، وزارت راه وشهرسازی در تیرماه سال جاری اعلام کرد پیشنهادهایی را در قالب چهار محور برای ساماندهی بازار اجاره در دست طراحی دارد که هنوز به مرحله اجرا نرسیده است؛ طرح هایی شامل مشوق مالیاتی برای موجران، تولید مسکن استیجاری، صندوق های استیجاری، تشکیل کمیته ملی تعیین نرخ افزایش اجاره بها و استفاده از ظرفیت استارتاپ ها برای ایجاد شفافیت، مهم ترین محورهایی بود که از سوی وزارت راه وشهرسازی مطرح شد. علاوه بر این، معاون وزیر اقتصاد نیز پیشنهادی مبنی بر راه اندازی صندوق رهن و اجاره ارائه داد و اعلام کرد کسانی که توانمندی لازم برای پرداخت اجاره را ندارند، می توانند از این صندوق وام دریافت کرده و از آن به عنوان ودیعه مسکن استفاده کنند. این طرح ها در حالی از سوی وزارت مسکن و وزارت اقتصاد مطرح شده است که از یک سو معلوم نیست منابع این طرح چگونه و از کجا تامین می شود و چه افرادی با چه شرایطی مجاز به استفاده از این تسهیلات هستند و از سوی دیگر نظام اجاره مسکن در ایران تابعی از قیمت ملک است و سالانه درصد مشخصی بر نرخ اجاره بها با توجه به موقعیت ملک افزوده می شود. فارغ از این، ضعف قوانین مالیاتی در کشور این امکان را برای موجران به خوبی فراهم کرده که با استفاده از این خلأ قانونی، سرمایه خود را به میزان دلخواه در اختیار مستاجران قرار داده و اجاره بها را با محاسبات خود تعیین کنند. به نظر می رسد عدم کارایی طرح حمایت از مستاجران در شرایطی که مشکل اصلی مسکن کشور همچنان ریشه کن نشده و پابرجاست، تنها می تواند به اتلاف بخشی از منابع کشور منجر شود.
وام مسکن برای خرید 10 درصد ملک
سقف تسهیلات وام مسکن در گذشته برای زوجین 100 میلیون تومان بود اما این رقم در سال 98 به 160 میلیون تومان در شهر هایی مانند تهران افزایش یافت. یکی از اقدامات دولت در حوزه مسکن، افزایش سپرده گذاری یک ساله تسهیلات 80 میلیون تومانی در تهران، 60 میلیون تومانی در شهرهای بزرگ و 40 میلیون تومانی در شهرهای کوچک تر، با درصد سود یک رقمی است. چندی پیش در گزارشی که در همین صفحه منتشر شد، سهم وام مسکن در خرید خانه برای متقاضیان خرید مسکن مورد بررسی قرار گرفت. در این گزارش عنوان شد «به دنبال کاهش سهم وام مسکن در خرید خانه متقاضیان وام و عدم افزایش میزان تسهیلات مسکن، بسیاری از سپرده گذارانی که سرمایه خود را با هدف دریافت وام و خرید مسکن نزد بانک مسکن سپرده گذاری کرده بودند، از ادامه سپرده گذاری در این بانک منصرف شدند. براساس آماری که از سوی مدیرعامل بانک مسکن ارائه شده است، تا پایان دی ماه سال 97 بیش از 60 هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم انصرف دادند.»براساس آمار به دست آمده، دولت تا پایان سال 97 معادل هفت هزار و 563 میلیارد و 400 میلیون تومان نقدینگی در صندوق پس انداز مسکن یکم جذب کرده و از این میزان بیش از 228 هزار فقره تسهیلات مسکن به متقاضیان پرداخته است. این در حالی است که وام خرید مسکن در طرح مسکن یکم به طور میانگین تنها 9 تا 10 درصد قیمت یک واحد مسکونی 60 متری را تشکیل می دهد. آمار بانک مرکزی نشان می دهد حجم معاملات مسکن در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش 73 درصدی داشته است. بنابراین می توان نتیجه گرفت با افزایش میزان وام مسکن نیز عملا کمکی به متقاضیان خرید مسکن برای خانه دار شدن آنها نشد.
اجرای طرح اقدام ملی بدون منابع مالی!
با حضور محمد اسلامی در وزارت راه وشهرسازی، موج جدیدی از طرح های پیشنهادی در حوزه مسکن ارائه شد. او با ارائه یک طرح کلی با عنوان «طرح اقدام ملی» که شامل زیرمجموعه های مختلفی است، وعده داده مشکل بازار مسکن را در کشور حل می کند. در طرح اقدام ملی، ساخت 400 هزار واحد مسکونی شهری، 200 هزار واحد مسکونی روستایی، تامین مسکن کارکنان دولت، تامین مسکن به روش فروش اقساطی، تامین مسکن به شیوه اجاره، تولید مسکن برای دهک های یک و دو و ایجاد بازار تعهدی مصالح با هدف کمک به سازندگان مسکن هدف گذاری شده است. براساس اعلام وزارت راه وشهرسازی، در این طرح متقاضیان می توانند زمین های خود را برای ساخت ارائه دهند و تسهیلات 75 میلیون تومانی دریافت کنند. گفته می شود در ارزیابی های صورت گرفته در این طرح، تمامی شهر ها از لحاظ کمی و کیفی بررسی شده و هزار و 225 شهر برای ساخت این واحد ها مشخص و به بنیاد مسکن ابلاغ شده است. در اجرای این طرح، متقاضیان برای ثبت نام باید سه شرط لازم مبنی بر نداشتن مسکن، سرپرست خانوار بودن و سکونت در شهر مورد تقاضا طی پنج سال اخیر را داشته باشند. این تعداد طرح از سوی وزارت راه وشهرسازی در حالی پیشنهاد شده که معلوم نیست منابع مالی اجرای آن به چه شکلی تامین می شود. نکته قابل توجه اینکه مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفته است: «از آنجاکه به طور طبیعی بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل در این حوزه به تنهایی و صرفا با اتکا به منابع داخلی خود قادر به تامین مالی همه پروژه های تعریف شده در قالب طرح اقدام ملی نیست، بنا شده است نقشه تامین مالی این طرح به صورت یک پلان عملیاتی تهیه شود و بانک مسکن پیشنهادهای خود را در این زمینه به وزارت راه وشهرسازی ارائه کند.» درواقع وزارت مسکن پس از آنکه انبوهی از طرح های مختلف را در حوزه مسکن ارائه داده است، به فکر این افتاده که برای تامین منابع مالی اجرای طرح اقدام ملی، باید پلان عملیاتی تهیه شود! اقدامی که تازگی ندارد و دولت روحانی معمولا پیش از تعیین منابع مالی یک طرح به سراغ اجرای آن می رود./منبع:فرهیختگان


منبع خبر : سازه نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مسکن مهر   عباس آخوندی   وزارت راه   وعده های روحانی   مسکن   واحدهای مسکونی   آخوندی   نیازمندان   مسکن حمایتی   وزیر راه وشهرسازی   وزارت مسکن   وزیر مسکن   خانه دار   کارایی   مشروط   وزارت خانه   مسکن اجتماعی   دولت روحانی   کارآمدی   متقاضیان مسکن   واحد مسکونی   وشهرسازی   مشکلات مسکن   اقشار کم درآمد   تصدی   وضعیت بازار   وظایف قانونی   قیمت تمام شده مسکن   انتخابات ریاست جمهوری   حسن روحانی   سرمایه   بازار مسکن   خرید و فروش مسکن   نسل جوان   دولت تدبیر و امید   دولتمردان   تبلیغات انتخاباتی  
اخبار مرتبط
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
ایرنا
وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
مشرق نیوز
بررسی ادعای وزیر راه وشهرسازی درباره دلایل گرانی مسکن
خبرگزاری دانشجو
طرح های کاغذی دولت برای مسکن
ملیت
تام کاد، تام فاز، تام اچ... و چند اسم دیگ
مشرق نیوز
تام کاد، تام فاز، تام اچ... و چند اسم دیگر
مشرق نیوز
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
15 طرح ناکام مسکن در 6 سال
جهان نیوز
وزارت مسکن موضع خود را درباره مالیات بر عایدی مسکن شفاف کند
خبرگزاری دانشجو
بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
الف
کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
حافظ نیوز
کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
شعار سال
افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
ایرنا
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
آرا نیوز
فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
بولتن نیوز
«گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
تسنیم
امروز بیکار نداشتیم اگر...
مشرق نیوز
استقبال از اتصال وام یکم به مسکن دولتی
اقتصادگردان
شرط اثر بخشی طرح اقدام ملی
اقتصادگردان
وزیر دفاع: تولید مسکن یکی از مهمترین دغدغه های دولت است
ایرنا
ساخت مسکن در 26 پادگان تصویب شد
صبح تهران
واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
ایرنا
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
رونمایی از "تام" چهارم وزارت راه/ توافق با وزارت اقتصاد برای تغییر شاخص دریافت مالیات اجاره مسکن
تسنیم
طرح های «تام تام» وزارت راه برای خانه دار کردن مردم
رویداد 24
شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
فانوس نیوز
یورش طرح های نیمه تمام به بازار مسکن
هفت صبح
متراژ پرفروش در بازار مسکن تهران
اقتصاد نیوز
ویدیو/جدیدترین خرابکارهای عباس آخوندی منتشر شد
کارگر آنلاین
آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
پانا
آغاز ساخت 150هزار واحد مسکونی جدید
مردم سالاری
آغاز فاز دوم طرح اقدام ملی با ساخت 150 هزار واحد مسکونی
اقتصاد نیوز
فاز دوم طرح اقدام ملی:آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
ایرنا
اگر به مسکن مهر دهن کجی نمی کردید مشکل مسکن فروکش می کرد
مشرق نیوز
دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
دنیای اقتصاد
با اجرای طرح مسکن اجتماعی مشکل مستاجران حل می شود؟
ایسنا
مکانیزم ها برای ساخت مسکن استیجاری پیچیده است
سایت جماران
افزایش قیمت مسکن چقدر بوده است؟
بازار نیوز
وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
تیتر20
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltایرنا : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
bltمشرق نیوز : وقتی دولت از «مسکن مهر» به خانه های 30 متری رسید!
bltخبرگزاری دانشجو : بررسی ادعای وزیر راه وشهرسازی درباره دلایل گرانی مسکن
bltملیت : طرح های کاغذی دولت برای مسکن
bltمشرق نیوز : تام کاد، تام فاز، تام اچ... و چند اسم دیگ
bltمشرق نیوز : تام کاد، تام فاز، تام اچ... و چند اسم دیگر
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltجهان نیوز : 15 طرح ناکام مسکن در 6 سال
bltخبرگزاری دانشجو : وزارت مسکن موضع خود را درباره مالیات بر عایدی مسکن شفاف کند
bltالف : بازار مسکن در رکود عمیق / کاهش 30درصد قیمت و ادامه آن تا پایان سال/ مردم توان خرید ندارند
bltحافظ نیوز : کاهش 30درصد قیمت مسکن و ادامه آن تا پایان سال
bltشعار سال : کمک به سوداگران با اجرای طرح مسکن مشارکتی
bltایرنا : افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک باعث آشفتگی در بازار می شود
bltآرا نیوز : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر../ ./سامانه ای که اگر بود، می توانست جلوی گرانی مسکن را بگیرد/ظرفیت های بی نظیر حمل ونقل به کمک اقتصاد ایران نیامد
bltبولتن نیوز : فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltتسنیم : «گزارش عمل نکرد»| فرصت سوزی در مسکن سازی؛ امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltمشرق نیوز : امروز بیکار نداشتیم اگر...
bltاقتصادگردان : استقبال از اتصال وام یکم به مسکن دولتی
bltاقتصادگردان : شرط اثر بخشی طرح اقدام ملی
bltایرنا : وزیر دفاع: تولید مسکن یکی از مهمترین دغدغه های دولت است
bltصبح تهران : ساخت مسکن در 26 پادگان تصویب شد
bltایرنا : واکاوی عملکرد دولت در حوزه مسکن
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltتسنیم : رونمایی از "تام" چهارم وزارت راه/ توافق با وزارت اقتصاد برای تغییر شاخص دریافت مالیات اجاره مسکن
bltرویداد 24 : طرح های «تام تام» وزارت راه برای خانه دار کردن مردم
bltفانوس نیوز : شمارش معکوش تا پایان فصل اجاره و ساخت /وعده هایی که روی زمین ماند
bltهفت صبح : یورش طرح های نیمه تمام به بازار مسکن
bltاقتصاد نیوز : متراژ پرفروش در بازار مسکن تهران
bltکارگر آنلاین : ویدیو/جدیدترین خرابکارهای عباس آخوندی منتشر شد
bltپانا : آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
bltمردم سالاری : آغاز ساخت 150هزار واحد مسکونی جدید
bltاقتصاد نیوز : آغاز فاز دوم طرح اقدام ملی با ساخت 150 هزار واحد مسکونی
bltایرنا : فاز دوم طرح اقدام ملی:آغاز ساخت 150 هزار واحد مسکونی جدید
bltمشرق نیوز : اگر به مسکن مهر دهن کجی نمی کردید مشکل مسکن فروکش می کرد
bltدنیای اقتصاد : دخالت دولت به بازار مسکن آرامش می دهد؟
bltایسنا : با اجرای طرح مسکن اجتماعی مشکل مستاجران حل می شود؟
bltسایت جماران : مکانیزم ها برای ساخت مسکن استیجاری پیچیده است
bltبازار نیوز : افزایش قیمت مسکن چقدر بوده است؟
bltتیتر20 : وام 160میلیونی مسکن زوجین برای خرید 11 متر خانه!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.