مخبر - 1398/06/23 - استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام

استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام
استاد احمد مهدوی دامغانی که سال هاست جلای وطن کرده و مقیم فیلادلفیای آمریکا شده، می گوید: به همه توصیه می کنم که زیارت عاشورا را ترک نکنند. من حداقل 80 سال است صبح ها زیارت عاشورا می خوانم و زیارت جامعه را در روز های جمعه ترک نکرده ام.
استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام

به گزارش رهیاب: احمد مهدوی دامغانی در 13 شهریور سال 1304 در مشهد به دنیا آمده است و اکنون 94 سال دارد. او استاد پیشین دانشگاه تهران است. دکتر احمد مهدوی دامغانی از سال 1366 مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به فعالیت آموزشی شد. رشته های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، متن های فارسی تصوف و فلسفهٔ اسلامی بوده است. وی مقاله های متعددی در مجله های یغما، کلک، گلچرخ، ایران نامه، ایران شناسی، ره آورد و گلستان به چاپ رسانده است. از مشهورترین مقاله های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان نامه است. از کتاب های چاپ شدهٔ دکتر مهدوی دامغانی، علاوه بر «کشف الحقایق» نسفی، تصحیح «نسمةالسحر بذکر من تشیع و شعر» و تألیف «شاهدخت والاتبار شهربانو والده معظمه حضرت امام علی بن الحسین السجاد علیهما السلام» است. وی از اسلام شناسان شیعه در امریکا به شمار می رود. علاقه وافر او به ائمه و معصومین بر همگان روشن است و استاد در هر فرصتی این عشق و علاقه را ابراز کرده است. وی اکنون مقیم فیلادلفیاست و مجله خیمه در یک گفت وگوی تلفنی، حرف های پیر دلباخته حضرات معصومین را شنیده است؛ به نحوی که در جای جای این گفتگو ناله ها و گریه های او جانسوز بوده است:
شما در مصاحبه های مختلف و موقعیت های گوناگون به حضرات معصومین و به ویژه سیدالشهدا (ع) ابراز ارادت و عشق می کنید. با اینکه سال هاست از ایران دور هستید و به هر حال آنجا شرایط حفظ این عشق و علاقه سخت تر است. از راز و رمز این دلدادگی بگویید.

خداوند متعال والدین من را رحمت فرماید، هر دو بسیار دلبسته ائمه معصومین (ع) بودند و همواره به مناسبت های مختلف، در مصیبت عظمای کربلا به سختی می گریستند. عشق و سرسپردگی آن ها در مورد ائمه (ع) شاخص ترین حالت در زندگی آن ها بود. الحمدلله که همان حالت التجا برای این فقیر روسیاه با شیر اندرون شده و امیدوارم خداوند همیشه این نعمت را برای این فقیر مستدام نگه دارد.

به قول سعدی؛ همه قبیله من عالمان دین بودند و اجداد پدری و مادری من همه در کسوت روحانیت بودند و لذا طبیعی است که نحوه زندگی آن ها و تمسک آن ها به دین محمد و آل محمد (ص) بزرگ ترین و مهم ترین ثمره زندگی آن ها بوده است و این روش والدین من در تربیت فرزندانشان مستمر بوده است. امیدوارم که نعمت خاکساری و سرسپردگی ائمه اطهار (ع) و نبی اکرم (ص) برای من جاری باشد و تا هستم دست توسل من بر دامن آن ها است و خواهد بود انشاالله.

وضعیت شیعیان در اروپا و آمریکا چطور است و آیا این روند عشق ورزی به خاندان عصمت و طهارت وجود دارد یا کمرنگ شده است؟

تا جایی که من می دانم چه در اروپا و چه در آمریکا مساجد و محافل شیعیان اثنی عشری و یا زیدی مثل دیگر مسلمانان برپاست و رونق دارد و آن ها نیز دارای تکیه ها و مهدیه ها و مساجد و حسینیه ها هستند و مراسم مذهبی خود را با آزادی برگزار می کنند. در جشن های مذهبی و در موالید و وفیات ائمه (ع) به بهترین نحو مجالس اقامه می شود. خوب است برای نمونه عرض کنم در سال 1364 که این حقیر به همراه برخی از شیعیان متدین در لس آنجلس، «بنیاد آموزش اسلامی رسالت» را تاسیس کردیم، در سراسر ایالت کالیفرنیا یعنی از شمالی ترین شهر ها تا جنوبی ترین شهر ها فقط دو مجلس عزاداری سید الشهدا (ع) اقامه می شد که یکی در بنیاد رسالت در شمال لس آنجلس بود و دیگری در منزل مرحوم حاج علی آقای سعید پسر مرحوم آیت الله حاج میرزا عبدالله سعید تهرانی، در جنوب کالیفرنیا اقامه می شد، اما در محرم گذشته یعنی در سال 1440 فقط در لس آنجلس و شهر های مجاور آن 28 مجلس عزاداری منعقد شد که از طرف ایرانیان و برادران عراقی و سوری و لبنانی و افغانستانی و پاکستانی اداره می شد. به نظر من و طبق آنچه می بینم، تشیع اثنی عشری با تمام خصوصیات و مقاصد و لوازمش رو به گسترش است؛ و در حال حاضر بیشترین شرکت کننده در مجالس مذکور نسل جدید و جوانان هستند. در همین شهر فیلادلفیا دو موسسه؛ یکی موسسه مهدیه به سرپرستی جناب دکتر محسن علوی زاده و دیگری مسجد صاحب الزمان در شب های جمعه و در ایام وفیات و ولادت معصومین (ع) مرتبا مراسم لازم جشن و عزاداری را برگزار می کنند و در همسایگی شهر ما هم مراسم دیگری برگزار می شود.

در سال های اخیر مطالب و نظریاتی در حوزه دین مطرح شده و برخی معتقدند که نواندیشی در عرصه دین به دلیل اقتضائات روز لازم و ضروری است. نظر شما چیست؟

من ابدا و اصلا اعتقادی به نواندیشی دینی ندارم و هرگونه نواندیشی را با اصول و فروع دین و مذهب اسلام و تشیع مغایر و معارض می دانم، زیرا آنچه نواندیشان به خیال خودشان از اسلام و تشیع تصور می کنند و ارائه می دهند، شیر بی یال و دم و خالی از دیانت و مذهب و تشیع است.

آن کسانی که با حرف های خود انکار وحی محمدی می کنند و به آن توهین می کنند و توجیه می کنند و وحی را در حد خواب دیدن تنزل می دهند و در عین حال مثنوی مولوی را با قرآن مقایسه می کنند، همان مثنوی را نیز به درستی نخوانده اند، چه برسد به قرآن مجید. چون اگر همین مثنوی را به درستی می خواندند با این ابیات مولانا درباره وحی آشنا می‎شدند که می فرماید:

نه نجوم ست و نه رمل است و نه خواب/ وحی ِحق واللهُ اعلم بِالصواب

روح وحی از عقل پنهان تر بود/ زانک او غیبی ست او زان سر بود

عقل احمد از کسی پنهان نشد/ روح وحی اش مدرک هر جان نشد

روح وحیی را مناسب هاست نیز/ در نیابد عقل کان آمد عزیز

یا مولوی در جای دیگر می فرماید:

احمدا، چون نیستت از وحی یاس/ جسمیان را ده تحری و قیاس

هر کسی وحی را نمی فهمد و وحی در مقام امر است نه در مقام فهم. این حرف ها، حرف های جسمیان است و از روح و اعتقاد و ایمان خالی است و بیشتر برای این است که خود را از تکالیف مذهبی خلاص کنند. نواندیشی در دین معنا ندارد، ما همان دینی را داریم که امیرالمومنین (ع) و سید الشهدا (ع) و ائمه معصومین همان را دارند. من نه تنها اعتقادی به نواندیشی ندارم، بلکه نواندیشی را مخالف دین و مذهب می شمارم.

آیا در طول این سال ها به کربلا و عتبات عالیات مشرف شده اید؟ من در طول 35 سالی که در اینجا هستم، بیش از 10 بار به عمره و کربلا مشرف شده ام. آخرین تشرف من به کربلا سال گذشته بود و به کاظمین و سامرا و نجف اشرف مشرف شدم و به زیارت آیت الله سیستانی نائل شدم وامیدوارم خداوند توفیق بدهد تا تشرف مجددی حاصل کنم.

بیشتر با کدام ادعیه و زیارات مانوس هستید؟ خداوند به من این توفیق را داده است که با زیارت عاشورای اباعبدالله مانوسم، ادعیه صحیفه سجادیه و ادعیه خاص مکارم الاخلاق را می خوانم و این توفیق را دارم که هفته ای یک بار ختم قرآن می کنم. از خداوند تقاضا دارم من را ببخشد و عاقبت بخیر کند و از آتش جهنم خلاص کند. به همه توصیه می کنم که زیارت عاشورا را ترک نکنند. من حداقل 80 سال است که صبح ها زیارت عاشورا را تلاوت می کنم. زیارت جامعه را در روز های جمعه ترک نمی کنم.

من در 94 سال عمر خود هر برکت و هر موفقیتی که داشتم و هر عنایتی که به من شده است و هر توجه و هر خلاصی از بلایی که داشتم، به برکت قرآن و سیدالشهدا و، ولی نعمت مان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است و همیشه آن ها دستگیر من هستند. من جز از خدا و ائمه (ع) دستم به سوی هیچ کسی دراز نشده است. خداوند زبان من را از کمک خواستن از گران حفظ کرده است.

انگار دلتان برای زیارت امام رضا تنگ خیلی شده است؟ خیلی، خیلی، خیلی. از محضر علی بن موسی الرضا التماس می کنم تا به من توفیق تشرف بدهد، تا بار دیگر صحن را ببوسم. من در 4 سالگی همراه با مادرم مشرف می شدم و بچه ای بودم و کنار می نشستم و وقتی بزرگتر شدم در کنار پدرم می نشستم و پدرم زیارت جامعه می خواند و من از 10 ـ. 11 سالگی جامعه را به برکت شنیدن از پدرم حفظ کردم.

به جوان ها توصیه می کنم که تمسک به قرآن کنند و تا آنجایی که می توانند و می فهمند قرآن بخوانند. قرآن سرمایه ای دنیوی و اخروی است. جوان ها شخصیت انسانی خود را حفظ کنند و خود را بالاتر از دنیا بدانند. توسل به حضرت سیدالشهدا و حضرت ولیعصر (عج) داشته باشند و همیشه از آن ها مدد بخواهند، نه از دیگری. مدد ز. غیر تو ننگ است یا علی مددی.
منبع:خبرگزاری دانشجو
منبع خبر : رهیاب نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
لس آنجلس   مساجد   آمریکا   روحانیون   مذهبی   زیارت   مشهد مقدس   امام علی علیه السلام   قبیله   توسل   خیمه   مقیم   گفت وگوی تلفنی   طهارت   سرسپردگی   کلیله و دمنه   مقاله   تشیع   تمسک   ائمه اطهار   والده   مسلمین   مشهورترین   مراسم مذهبی   احمد مهدوی   حضرات معصومین   امام حسین علیه السلام   نبی اکرم   کالیفرنیا   معصومین   دانشگاه   دانشگاه تهران   استاد دانشگاه   اروپا   حسینیه   دانشگاه هاروارد   زیارت عاشورا  
اخبار مرتبط
10 شب 10 منبر| صراف: آنچه باعث شد امام حسین (ع) ارزشمندترین خون را در راه خدا ببخشد
فارس
تا هم سنخ امام زمان(عج) نشویم، ظهور رخ نمی دهد
پایگاه وارث
شیعه را در یک کلمه یافتم؛ اخلاق
شیعه نیوز
امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
تسنیم
حضور شهردار منطقه 14 در مراسم شب شام غریبان شهادت اباعبدالله حسین(ع)
تیتر شهر
صفتی از پیامبر که روحانیون باید به آن عمل کنند
خبرگزاری حوزه
استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام
شهدای ایران
80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام
شیعه نیوز
اگر با آمریکا مذاکره نکنیم، مردم ایران دیگر نمی توانند نفس بکشند!/ بانیان مراسم عزاداری امام حسین (ع)، مفسد، اختلاس گر و رانت خوار هستند!
مشرق نیوز
پیرو امام حسین(ع) اختلاس نمی کند و به دنبال رانت خواری نیست/ سال هاست که تریبون نماز جمعه در اختیار یک جریان فکری خاص قرار گرفته/ اگر مرحوم مطهری، طالقانی و بهشتی به این رویه اعتراض می کردند
دیده بان ایران
عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
خبرگزاری حوزه
استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
جهان نیوز
استاد ایرانی مقیم آمریکا: 80 سال است هر روز زیارت عاشورا می خوانم
الف
80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
عقیق
استاد ایرانی مقیم آمریکا: 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم/ زیارت جامعه را در روز های جمعه ترک نکرده ام
خبرگزاری دانشجو
همه آزادیخواهان عالم در زیر پرچم حسین (ع) جمع می شوند
ایرنا
مذاکره با آمریکا از خطوط قرمز ملت ایران است
مهر نیوز
آیت الله قائم مقامی در همدان: راه ورود به دین تمسک به ولایت است
تسنیم
دلتنگی های استاد ایرانی مقیم آمریکا برای زیارت امام رضا/ 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
فارس
عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
ایرنا
تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
ایرنا
سنت های عاشورایی در کوهبنان
ایکنا
سلبریتی های مشهور که استاد دانشگاه بوده اند + تصاویر
شریان
عاقبت جوانی که در دسته عزاداری برای نوامیس مزاحمت ایجاد می کرد!
شریان
سمنان| حضور میلیونی مردم در آئین های محرم نشان از قدرت شیعیان است
تسنیم
لبیک یا حسین(ع)؛ طنین فریاد عاشوراییان در سراسر جهان
ایکنا
جهان به احترام حسین(ع) به سوگ نشست+ تصاویر
آنا نیوز
از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
پارسینه
جزیره قشم غرق در شور و شعور حسینی
ایرنا
اقامه نماز ظهر عاشورا در دشت ورامین
ایرنا
عزاداران حسینی در دشت ورامین نماز ظهر عاشورا را به جماعت اقامه کردند
ایرنا
سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
ایرنا
عاشوراشناسی با کتاب پس از پنجاه سال
ایرنا
«مسوولیت پذیری» نقطه تعالی تعالیم زیارت عاشورا و زیارت ناحیه مقدسه
قم نیوز
عزاداری امام حسین (ع) روح و جسم انسان را صیقل می دهد
ایرنا
شور عاشورا کرمان را فرا گرفت
ایرنا
مراکز اسلامی آمریکا حال و هوای حسینی دارند
ایرنا
سمنان| «تاسوعا» روزی به نام ارباب وفاداری و ایثار + تصاویر
تسنیم
حسینیه ایران درسوگ سیدالشهدا سیاهپوش شد/برپایی کاروان محرم
مهر نیوز
جوانان در عزاداری سیدالشهدا(ع) حرف اول را می زنند
خبرگزاری حوزه
اخبار مرتبط
bltفارس : 10 شب 10 منبر| صراف: آنچه باعث شد امام حسین (ع) ارزشمندترین خون را در راه خدا ببخشد
bltپایگاه وارث : تا هم سنخ امام زمان(عج) نشویم، ظهور رخ نمی دهد
bltشیعه نیوز : شیعه را در یک کلمه یافتم؛ اخلاق
bltتسنیم : امام جمعه تبریز: نخبگان مذهبی و فرهنگی وحدت آفرین باشند
bltتیتر شهر : حضور شهردار منطقه 14 در مراسم شب شام غریبان شهادت اباعبدالله حسین(ع)
bltخبرگزاری حوزه : صفتی از پیامبر که روحانیون باید به آن عمل کنند
bltشهدای ایران : استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام
bltشیعه نیوز : 80 سال هر صبح زیارت عاشورا خوانده ام
bltمشرق نیوز : اگر با آمریکا مذاکره نکنیم، مردم ایران دیگر نمی توانند نفس بکشند!/ بانیان مراسم عزاداری امام حسین (ع)، مفسد، اختلاس گر و رانت خوار هستند!
bltدیده بان ایران : پیرو امام حسین(ع) اختلاس نمی کند و به دنبال رانت خواری نیست/ سال هاست که تریبون نماز جمعه در اختیار یک جریان فکری خاص قرار گرفته/ اگر مرحوم مطهری، طالقانی و بهشتی به این رویه اعتراض می کردند
bltخبرگزاری حوزه : عزاداری حسینی از ژاپن تا اروپا
bltجهان نیوز : استاد دانشگاه آمریکا: 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
bltالف : استاد ایرانی مقیم آمریکا: 80 سال است هر روز زیارت عاشورا می خوانم
bltعقیق : 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
bltخبرگزاری دانشجو : استاد ایرانی مقیم آمریکا: 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم/ زیارت جامعه را در روز های جمعه ترک نکرده ام
bltایرنا : همه آزادیخواهان عالم در زیر پرچم حسین (ع) جمع می شوند
bltمهر نیوز : مذاکره با آمریکا از خطوط قرمز ملت ایران است
bltتسنیم : آیت الله قائم مقامی در همدان: راه ورود به دین تمسک به ولایت است
bltفارس : دلتنگی های استاد ایرانی مقیم آمریکا برای زیارت امام رضا/ 80 سال است زیارت عاشورا می خوانم
bltایرنا : عزاداری با سبک و سیاق خاص در حسینیه آقاسید جمال قزوین
bltایرنا : تبلور شور حسینی در میان شیعه و سنی سیستان وبلوچستان
bltایکنا : سنت های عاشورایی در کوهبنان
bltشریان : سلبریتی های مشهور که استاد دانشگاه بوده اند + تصاویر
bltشریان : عاقبت جوانی که در دسته عزاداری برای نوامیس مزاحمت ایجاد می کرد!
bltتسنیم : سمنان| حضور میلیونی مردم در آئین های محرم نشان از قدرت شیعیان است
bltایکنا : لبیک یا حسین(ع)؛ طنین فریاد عاشوراییان در سراسر جهان
bltآنا نیوز : جهان به احترام حسین(ع) به سوگ نشست+ تصاویر
bltپارسینه : از خیمه های عزاداری حسین تا اقامه نماز با شکوه ظهر عاشورا
bltایرنا : جزیره قشم غرق در شور و شعور حسینی
bltایرنا : اقامه نماز ظهر عاشورا در دشت ورامین
bltایرنا : عزاداران حسینی در دشت ورامین نماز ظهر عاشورا را به جماعت اقامه کردند
bltایرنا : سراسر ایران خیمه عزای حسین(ع)
bltایرنا : عاشوراشناسی با کتاب پس از پنجاه سال
bltقم نیوز : «مسوولیت پذیری» نقطه تعالی تعالیم زیارت عاشورا و زیارت ناحیه مقدسه
bltایرنا : عزاداری امام حسین (ع) روح و جسم انسان را صیقل می دهد
bltایرنا : شور عاشورا کرمان را فرا گرفت
bltایرنا : مراکز اسلامی آمریکا حال و هوای حسینی دارند
bltتسنیم : سمنان| «تاسوعا» روزی به نام ارباب وفاداری و ایثار + تصاویر
bltمهر نیوز : حسینیه ایران درسوگ سیدالشهدا سیاهپوش شد/برپایی کاروان محرم
bltخبرگزاری حوزه : جوانان در عزاداری سیدالشهدا(ع) حرف اول را می زنند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.